Tegenspraak. STADSNIEUWS. VLAAIIDINGEN. Kunst en Wetenschap. V Rechtzaken. SPORT, Staten-Generaal. Gemengd Nieuws, van uit Hellevoetsiuis zee kiezen voor den zorneroefeningstocht in den Noord-Atlanti- sclien Oceaan, («Vad.") De Commandant van liet Ned. Ind. leger. De nieuwbenoemde commandant van het leger in Nederlandsch Indië, luitenant-gene raal "W. Boeije, is in het hotel de Twee Steden aangekomen, waar hij eenige weken zal doorbrengen, alvorens naar Indië te ver trekken. Generaal-mojoor jhr. J. C. van der Wljck. De correspondent van de »N. R. Ct." te Batavia seint, dat genei aal-majoor jhr. J. C. van der Wjjck pensioen heeft aangevraagd. Departement van "Waterstaat. Bovorderd bij het Departement van Water- slaat, tot refendaris, B. de Jong, thaus hoofd commies. Jubilarissen. De heer C. A. Ekstein, die gisteren ge durende 25 jaar directeur was der Topo grafische inrichting, werd in de lokalen dier instelling hartelijk gehuldigd door den onder directeur, door het personeel, dat hem een prachtig geschenk aanbood, en door luitenant- generaal Kool, toezicht oefenend chel over de inrichting, die den jubilaris zijn benoeming tot officier der Oranje-Nassau orde mede deelde. Allen die den jubilaris toespraken getuigden van zijn groote kundigheden en releveerden het hooge pant van bloei tot hetwelk hij de inrichting had weten op te voeren. Gisteren ook was de heer F. L. Tethof, chef van de secretarie ter Provinciale Griffie van Zuid-Holland 25 jaar als zoodanig werk zaam. Hij werd gehuldigd door de ambtenaren en door Gedeputeerde Staten en bij deze gelegenheid benoemd tot ridder in de Oranje- Nassau orde. Prov. Staten van Z.-Holland. Tegen het ontwerp-besiuit der Staten van Zuid-Holland voor de premiebetaling in ver band met de Ongevallenwet zijn in de afdee- lingen der Staten geen bezwaren gerezen nu de provincie voor hare werklieden bij de Rijksverzekeringsbank verzekerd is en omtrent het zelf dragen van het risico nog geen beslissing is genomen. Echter werd op het dragen van eigen risico zoo spoedig mogelijk aangedrongen. Tegen het ontwerp-besiuit tot wyziging der pensioenverordening rezen, wat de hoofd strekking betreft, evenmin bezwaren. Behou dens enkele kleine wijzigingen adviseert de Commissie tot aanneming der ontwerp be sluiten. Met betrekking tot den aanleg enz. van een spoorweg GoudaSchoonhoven stelt de commissie uit de Staten voor de vraag of het niet dienstig ware eene bepaling op te n^men dat vei gunning kan worden verleend, onder vooi waarden, om den weg geheei of gedeeltelijk met grooter snelheid dan van ten hoogste 20 kilometer in het uur te be rijden. Ook acht zij het aanbevelenswaardig de aanfluiting aan het station van den Staats spoorweg te Gouda in dier voege geschiede dat doorgaand vervoer van goederen mogelijk is. Behoudens enkele wijzigingen wordt voorts ook hier tot goedkeuring geadviseerd. Ongevallenwet 1901. De minister van binnenlandsche zaken maakt in de «Staatsct." bekend Onder de werkgevers, die op grond van het eerste lid van art. 52 der Ongevallenwet 1901 verzoekschriften aan de Koningin hebben ingediend om te worden toegelaten het lisico der bij die wet geregelde verzekering hunner werklieden over te dragen aan eene naam- looze vennootschap of rechtspersoonlijkheid bezittende vereemging, zijn er, door wie worden uitgeoefend verschillende bedrijven, welke niet alle verzekeringspiichtig zyn. In verband daarmede wordt de aandacht van de betrokken werkgevers er op gevestigd, dat de toelating om bedoeld risico over te dragen, uit den aard der zaak betrekking heeft uitsluitend op werklieden die in een verzekeringspiichtig bedrijf werkzaam zijn. De lichtingen 1900 en 1901. Het »N. v. d. D." deelt nede, dat te Am sterdam van de regeeving antwoud is inge komen op het request van de milliciens der opgeroepen lichtingen, in welk verzoekschiiit, zooals men weet, gevraagd werd om na eeti dienstijd van zes weken naar huis gezonden te worden. In dit antwoord, hetwelk door de verschil lende compagnies-commandanten aan de mi liciens medegedeeld werd, maakt de iegeering bekend, dat aan het verzoek door H. M. de Koningin niet kan worden voldaan en dat voorts nog geen tijd zal bepaaldkunnen worden. De lichting 1908. De korpscommandanten zyn door den minis ter van oorlog gemachtigd om manschappen der lichting 1903, die, na hunne indeeling met groot verlof zrjn gezonden, en nu het verlangen te kennen geven reeds dadelijk onder de wapenen te komen, omdat hun door de patroons het werk is opgezegd, dit ver zoek toe te staan en hen onmiddellijk onder de wapenen te houden. Het «Handelsblad" zeide «met zekerheid" te kunnen mededeelen, dat de administra teur der posterijen en telegraphie, de heer M. G. de Bloeme, binnenkort zal benoemd worden tot secretaris-generaa! aan het de partement van Financiën. Op grond van in lichtingen, uit de beste bron ontvangen, kan «de Tijd" dit bericht een verzinsel verklaren. V Men meldt ons hieromtrent uit Den Haag Men verzekert dat het bericht dat mr. Miedema, benoemd Hoofdcommies bjj het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegraphie, bestemd zou "zijn tot opvolger van deo heer De Bloeme als aoministiateur, ontstaan is door het plan dat in voorbereiding is om dezen ambtenaar de leiding te geven van een nieuw bureau «Comptabiliteit". Mlnlsterleele Gebouwen. Het op het Spui te 's Gravenhage ten dienste van het Dep. van Oorlog gehuurde perceel moet te klem gebieken zijn voor de afd. Militie en de bureaux der artillerie. De bureaux der nieuwe afd. «Comptabiliteit" en van de Mil Administratie zou men nu in het perceel willen vestigen. Departement van Oorlog. Men schrijft aan de «Telegraaf": Bij het Departement van Ooi log wordtin de laatste weken bard gewerkt aan het opma ken van een ontwerp-begrooting van uitgaven voor het volgend jaar. Het is 's ministers bepaald vei langen dat voor zoover zulks eenigszins mogelijk ismet de opmei kingen van de Veertienlon-commbsie rekening worde gehouden. Vooial de safdeeling artillerie" wordt duchtig onderhanden genomen. Gelijk bekend, weiden daarop door de commissie hoogst ernstige opmerkingen gemaakt. De begrooting zal daardoor een betrouw baar stuk worden, zoowel voor de Volksver tegenwoordiging als voor de Algemeene Re kenkamer, Er wordt voor het volgend jaar een zeer hoog eindcijfer vet wacht, en zulks in verband met a, de uitbreiding met een rpg. infanterie; h, het belangrijk booger bedmg voor pen sioenen c. den kazernebouw d. het oprichien eener s-poorvvegbrigade A, de uitbreiding van het peisoneel aan het Depattement vart Oorlog; de instelling van de Landweer g. de aanschaffing van grooteien kleeding- voorraad h. de aanschaffing van geweren i. het verbeteren van de voeding van den soldaat j, het vtrhoogen van officiers-tvactementen, Da Minister blyft zijn standpunt hand haven, om voor de aanschaffing van nieuw veldgeschut voor de bereden artillerie eene afzonderlijke bpgrootirig aan de Tweede Ka mer in te dienen. Arbeidswet. De directie van de drukkerij «Vada" te Wageningen heeft het voor-ontwerp voor de nieuwe Arheidswet afzonderlijk uitgegeven ten einde werklieden en patroons in staat te stellen het te beoordeelen. Groene Krnls, Te "Wagenborgen (Gr.) is eene afdeeling van het Groene Kruis opgericht, met aan vankelijk 110 leden. Adres van jhr. mr. Berg c s. Het secretariaat voor de adresbeweging van jhr. mr. Berg c. s. heeft aan de Tweede Kamer verzonden 1395 adressen van instem ming met het oorspronkelijk adres, bevattende 38,180 haudteekeningen. Met de door het Haagsche comité direct aan de Tweede Kamer opgezonden handteekeningen, is samen een totaal van 40,413 handteekeningen verkregen. Adhaesie betuigingen zijn toegekomen uit 653 plaatsen van ons land, en wel uit 52 in Gelderland, 26 in Noord-Brabant, 80 in Zuid- Holland. 94 in Noord-Holland, 33 in Zeeland, 23 in Utrecht, 155 in Friesland, 51 in Over- ijsel, 87 in Groningen, 37 in Drenthe en 15 in Limburg Yan de grootere plaatsen komt Amsterdam voorop met 9796 handteekeningendan volgt Rotterdam (behalve met haar eigen adres) met 1474. Dan Utrecht met 1315, Delft met 1106, Zutphen met 855, Dordrecht met 847, Zwolle 688, Haarlem 493* Arnhem 456, Lochem 442, Schiedam 412, Holwert 328, Breda 311,! Krimpen aan den Lek 241, Drachten 239, Vlanrdingen '230, Jouie 234, Winterswijk 215, Goor 213, Weesp 205, Haarlemmermeer 190, Nede 150, enz. Boterlnvoer in België. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Brussel heeft een schrijven gericht aan het Nedeilandsche Landbouwcoimté, waarin de aandacht van het comité gevestigd wordt op het groote belang, dat door de Belgische melkerijen eene peikie is ol zal worden inge diend bjj de regeering, ten doel hebbende te verkrijgen dat de wet op den boterinvopr zoodanig worde gewijzigd, dat het minimum gehalte van vluchtige vetzuren van 25 worde gebracht op 28. Maatschappij van Nijveiheid. Het bestuur der Maatschappij van Nijver heid te Amsterdam vestigde in de gisteien gehouden vergadering er de aandacht op, dat aan de Kamers van Koophandel en van Arbeid door de Regeering ter beoordeeling gezonden zijn de voorontwei pen eener arbeids wet en van een wijziging der invomrechten, Het stelt naar aanleiding daarvan voor het hoofdbestuur te verzoeken een adres te richten tot de Regeering, met verzoek om dergelijke voorontwerpen, wanneer die de Nederlandsche nijverheid raken, ook om advies te zenden aan de Maatschappij van Nijverheid, welk voorste! met algemeene stemmen werd aan genomen. Herstel van Drankzuchtigen. De jaarlijksche vergadering der vereeniging ter bevordering van het herstel van drank zuchtigen, welke een sanatorium heeft te Hooghullen, gem. Eelde, zal op 4 Juni te Rotterdam worden gehouden. Schaapman-hulde. Naar wij uit goede bron vernemen, worden door het Hoofdcomité plannen in overweging genomen, om bij genoegzame deelneming, die vooral door toedoen van locale eomité's wordt verwacht, een bronzen standbeeld van Mgr. Dr. Schaepman op te richten voor het Semi narie le Rijsenburg, waar de overledene het grootste deel van zijn werkzaam leven heaft doorgebracht. («Centrum") Kon. Mil. Academie. Om redenen van plaatselyken aard heeft de minister van oorlog bepaald, dat de feeste lijke viering van het 75jarig bestaan der Koninklijke Militaire Academie niet zal plaats hebben 28 tot en met 31 October, doch van 21 tot en met 24 October a. s. Tentoonstelling te St. Louis. Uit een gezegde van den Minister van Binoenl. Zaken in een gisteren tot deo heer Van Lokhorst gehouden toespraak valt af te leiden, dat van de Reg. een vooratel is te verwachten om Nedetland officieel te doen deelnemen aan de tentoonstelling te St. Louis. Gouden leest van den heer J. C. Sander Zooals wij onlaugs meldden, hoopt de heer J. 0. Sander, hoofd der school F en directeur der Rijksnormaallessen alhier een zeldzaam feest te vieren. Op den 5den April van het jaar 1853 legde hij als kwekeling der Rijksnormaal school te Haarlenry, directeur de heer P. J. Prinsen, met goed gevolg het examen af als onderwijzer van den 3en rang (wet van 1806) om weldra als zoodanig in functie te treden te Nooidwyk-binnen, Op 1 Mei 1855 verwisselde hij deze stand plaats met eene in zijn geboorteplaats Voor burg, van waar hij op 15 Augustus 1859 veruok om nis hoofdonderwijzer van de open bare school te De Lier op te treden. Hier bleef li ij tot den !5den Augustus 1867, toen hij de betrekking aanvaardde van hoofdonderwijzer aan de openbare school voor minvermogenden in de Schoolstraat te Schie dam. In Mei 1878 verwisselde hy deze school met eene gelijksoortige aan de Broersvest, thans school F., waaraan bij nu nog werk zaam is. In 1876 werd de heer Sander door den gemeenteraad benoemd tol directeur der vormschool voor onderwijzers alhier, Hü bieef het hoofd dier inrichting ook toen zij verandeid werd in eene rijkskweek school en daarna in eene normaalschool. Vijftig jaar is de heer Sander dus onder wijzer. De tegenwoordige wet op het lager onderwijs is de derde, waai onder hij werkt (1800, 1857, 1878). Drie en dertig jaar lang was hij geregeld deskundige b'y de acten-examens in Den Haag. Onder eene breede schare van school- autoriteiten is hij achtereenvolgens werkzaam geweest. Eene zeer eervolle loopbaan heeft de heer Sander op dit gouden feest achter zich en wij twijfelen niet of daarvan zal a.s. Maandag door meuigen mond getuigd worden. Tot deskundigen by het examen voor onder wijzeres) dat te 's-Hage zal worden gehou den, zijn o. m. benoemd de heer M. Kramer te 's-Gravenhngeleeraar aan de Burger avondschool alhier, voor teekenen; en de heer A. J. Dekkerhoofd der bijzondere school aan de Broersvest, voor paedagogiek. Beroeps-ongevallen, Ook de afgeloopen maand kenmerkt zich weder door een aantal aangegeven ongelukken in fabrieken of werkplaatsen en wei 35. Naar de verschillende beroepen verdeeld waren het: koetsier 1, arbeider 1, stalknecht 1, metselaar 1, wasscher 1, vernisstokers 2, tiir merlieden 3, glasblazers 11 en brandersknechts 14. Volkshuis. Gisteravond is het nieuwe gebouw van het Volkshuis aan de Lange Haven 131 in ge bruik genomen. Eenige der lokalen waren reeds voor het bestemde doe! gereed, andere naderden haar voltooiing. Uit een vluchtige bezichtiging bleek ons dat aan localiteit het nieuwe gebouw vee! verbetering brengt boven heL oude. Met vet trouwen kan dus aangeno men worden dat de nieuwe lokalen aan de verwachting zullen voldoen. De officieele ingebruikneming zal, zooals reeds gemeld is, a.s. Zondagavond plaats hebben. De afd. Schiedam der Neder!. Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken zal a.s. Zaterdag 4 April in Constantia een openbare vergadering houden met lichtbeel den, waar als spreker zal optreden de heer I, I, Samson, van 's Gravenhage, met het onderwerp: «De alcohol in de samenleving", afgewisseld met voordrachten door den heer J. Schilt van Rotterdam. S. T. M. Vervoer van passagiers van 18 Sept. 1902 tot 1 Dec. 1902 84540 s 1 Dec. 1 Jan, 1903 26211 1 Jan. 1903 1 Febr. 25062 s 1 Febr. 1 Maait 20720 1 Maart «1 April 23844 'Hedenmiddag 1 uur de op H o 11 a n d i a werkzaam zijnde 14jarige Hendrik Spru'yt, een aanbeeld op het been, waardoor dat lichaamsdeel ernstig werd verwond. Na door dr. Voogd verbonden te zijn is hij per rijtuig naar de ouderlijke woning gebracht. 'Verleden week werd door een alhier woonachtig persoon J. v. d, P. aangifte by de politie gedaan, als zoude hij op een avond ten ongeveer 8 uur op de Hofsingel door twee hem onbekende personen zijn aange rand en in de sloot geworpen. Een ernstig onderzoek werd door de politie alhier ingesteld, wie het mocht gelukken, niet de daders op te sporen, maar den aan gever tot bekentenis te brengen, dat hy een valsche aangifte had gedaan, Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Maart 1903 ingelegd f 13769.76 terugbetaald f 10638 33. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 3902. Zooals te verwachten was is de opvoering van de «Lohengrin" met Urles in den titelrol, gisteravond te Rotterdam niet doorgegaan. Daar de zaal geheel bezet zou zy a werd den koristen en orkestleden voorgesteld voor extra toelage mede te wei ken, doch daar wilde men niets van hooreo. De Nieuwe Nederlandsche opera, uit de zich afgescheidenhebbende solisten bestaunde komt die van v. d. Linden (nu onder directie van de heeren de Bakker en v. Duinen) onder haar duiven schieten. In een gistermiddag gehouden samen- spreking tusschen de leiders van de Nieuwe Nederlandsche Opera met de besturen van den koristenbond en de orkestleden is dooi de Nieuwe Nederlandsche Opera aangeboden een verbintenis voor koor en orkest voor twintig voorstellingen in dit seizoen tegen daggeld met het vooi uitzicht dat voor het volgend seizoen een vaste overeenkomst kan worden gefloten. De solisten van de opera v. d. Linden zeggen de onderneming niet te kuunen voort zetten aangezien koor en oikest daartoe niet willen medewerken. De heeren I, Stortenbeker, hofpianist, en W, Mengelberg, directeur van het orkest van het concertgebouw te Amsterdam, zjjn door de Fiansche Regeering benoemd tot «officier d'Académie". Kantongerecht te Schiedam. Vonnissen uitgesproken 1 April 1903. Schiedam: Op -den. openbaren weg een trökdüer laten staan N. L. f 1 boete stubs. 1 d. li. Openbare dronkenschap M. P., G. M., F. Dl, J. H., ied'er f 3 'boete subs. 3 dl. h. Overtreding van d'e aabaidsrweb C. C. 5 boete suibs. 5 d. h. Springen over de laags dia Plantage loo- pend'ö sloot: P. M. f 0.50 boete subs. 1 dl h., II. H. N. 2 maal f 0.50 boete subs. 2 maal 1 d. li. PoLitie-Overtreding A. dé V. f 0.50 boete subs. 1 d. h., M. L. f 0.50 bodte subsi. 1 d. h. Vlaardingen: Straatschenderij W. C. R., B. L., J, B., A. LP. v. d. B., ieder tob f 1 boete subs. 1 dl. li. Politie-overtreding K. B., K. S., M. P., K. B., ieder tob 1 boete subs. 1 dl. lil G. V. ƒ0.50 'boete srnlbs. 1 d. (h.. O v erachie. Openbare dronkenschap: L. L. 3 boette subs. 3 d. Ui. Overtreding van dé Leerplichtwet:. C. K. f 10 boete siuba. 3 d'. h. Door het gerechtshof te's-Hage werd tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld de dienst bode uit Vlaardingen, wegens diefstal van goederen btj hare meesteres waar zij diende. De rechtbank te Rotterdam had haar we gens gebrek aan bewijs vryge=proken. De Rotterdamsche Rechtbank heden uit spraak doende in de zaak van den boekhou der F. H. Strubbe, wonende te Brussel, alias Henny Martens, beschuldigd van poging tot berooving met geweldpleging op den geld- drager J. W; Smit der Dordtsche Bank, in eene woning aan den Sponrsingel te Rotter dam, door den gelddroger eene hoeveelheid paper in 't aangezicht te werpen, tot 6jaar gev. straf. De eisch was 8 jaar. De burgemeester te Stad aan 't Haring vliet (Mr. G. v. M.), door de rechtbank re Rotterdam vrijgesproken wegens beleediging werd door het gerechtshof te 's Huge tot f25 boete veroordeeld of 5 dagen hechtenis. De moord in de Czaar Peterstraat. De 5e 'kamer der rechtbank tei Amster dam zette beden voort bob ondleowook in de zaaik van Johannes de Wolff en Cornelia Donker, besahuldngd! van doodslag op Pïe- t.er Brouwer en diens nicht J. M. P. Smaal, vergezeld vaai diefstal, gepleegd! iïi d!e)n nacht van 9 op 19 April 1902, in het perceel Czaar Peterstraat 37. Gehoord werden. de getuigen Arnold Vin'k, gedetineerd', Jan Spakkers, een col lega, HemdÉrik» van Staveren; deze ver- Maart dat zij Blommetje (Wolff) ontanoet heetfifc in de eerste diagen van April 1902 in de .herhang van vrouw Verhoef. Blommetje ontkent dit, maar da verklaring wordt door andere getuigen bevestigd!. Voorts worden gehoord Stavemkuyter, stukadoor te Hilversum, beklaagde Donker, Maria. C. van, Beeren, vischvrouw ta Am sterdam, dito verkeerde met Kteea Dbnker en mededeel ing doet van 2 bezoeken met dezen aan de Czaar Peterstraat, wat door Donker wordt ontkent. Na dte pauzei dloet dé recherctonr Ingen uitvoerig verslag zijner bevindingen naj den moord. Nadat nog eten paar polataeambtenareni verklaringen hebben a%dlegd, worden we der enkele getuigen, odlega's van dks beschul digden gehoord. Ook hierbij', gaat het om een gesprek dkt in dé celwagen gehouden zou zijn en waar over ook dé cei-st'genoemdo getuigen sr,~" ken, waarbij' zou zijn opgestookt om Bk metje er bij tei lappen omdat hij' ook Jt ren in da gevangenis had geholpen. Nadat nog een getuige was gehoord kende Blommetje ten slotte dat hij éénmiut te Bussum. was geweest, maar een uT pakje had hij niet. 'i!1 In de instmebfe had' hij steeds het w aan Bussum ontleend. Verschillende getuigen varklaum mi ,1,. zij Wolff (Blommetje) ook op anddra tilden te Bussum hebben gezien. ,,'t Is steak" luidde de Verzuchtin? I Blommetje. e Do laatste getuige die nu gehoord' weri was da heer A. Rëwer, sigarenhandelaar i dile verslag deed! van. zijn bevindingen in 'J - perceel aan dé Czaar Peterstraat na den moord. Hij woont in dé buurt. Hiji waar. schuwde db politie. Aan vrouw Verhoeff werd nog gevraag of-zij, in deze zaak Wel' do geheole wantod' had; gezegd'zijl antwoordde! bevestigend Ook werd 'baar gevraagd' of ziji kon nagaan van wien zij den dreigbrief bad ontvangen Zij wibt 't niet. i Db bekl'aagdJeoa bleven er bij, dht Zij, -jan do igeheoTo zaak niets wisten. „Ik weet cr niets van, aiï moest ik er op sterven, op 't o ogenblik", luidldo heb onverstoorbaio ant woord van Db Wolff. Het onderzoek wea-d daarop geschorst tot a.s. Vrijdag 3 April, 's voorm. 10 uur. Dan wordier db desikundi'gen gehoord Dit den loop van het gebiuVenverboor - nog d'ezo bijzonderheid, tor 'kenschetsing van 'beklaagde Db Wolff; hij werkt in de Ge vangenis nooit iets. Hiji ds ook 'a nachts er» onrustig en loopt onophoudelijk! iln do cel op en neer. In Juni of Juli wordt vanwege de kegel- club «Onder Ons" van do Koninklijke Bar- monie sApollo's Lust" te Eindhoven een groot internationaal kegelconcours gehouden. Gisteren is de bekende ï'oeiwedstrijd ge houden, waarop onze Engelsche briefschrij ver wees, tusschen Cambridge en Oxfoid, Tot heden had Oxford 33 maal en de eerste 25 maal overwonnen. Nu is het versclnl met één verkleind. Het weer werkte niet medehet was somber en regende aanhou dend. Oxford won het opgooien en koosden Surrey-oever. De wedstrijd begon om 333. Chambridge was dadelijk flink voor. Aan de brug van Hammersmith was het twee leDgten voor, kwam steeds meer voor en won ten slotte met zes lengtpn. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 2 April. Het debat over de stadsontwerpen is aan gevangen met een rede van den heer MEES, die zich ten gnnste daarvan uitsprak na de tegemoetkomende vvyzigirigen door deiepee- riog daarin aangebracht; terecht wordt daar mede gpweerd de dwang tot slaking, zonder dat daardoor het stakingsiecht wordt aan gerand. Hij acht het met de regeering noodig dat een geregeld spoorwegverkeer wordt ver zekerd. Spr. juichte de regeling van deaibeids- voorwaarden van het spoorwegpersoneel toe en ontkende dat de oorspronkelijke bezwaren in politieke oppositie wortelden. De heer Mr. TROELSTRA kwam oplegen den eenzijdigen loon der regeering tegenover dén arbeider. Zij voelt, zijns inziens, niets voor die sociale belangen, maar wil de werk lieden slechts knevelen met behulp der bour geoisie. Deze wetteu zullen den klassenstrijd verscherpen en niet temperen, wat geheel in den geest der werklieden valt. De regee- ring strydt tegen de neutrale vakbeweging, wier groote beteekenis en werking hy schetste. De heer Troebtra betoogde verder hoe de arbeidersbeweging in haar overal weldadige werking strekt tot zedelyke en geestelijke vei heffing van den arbeider; maar bij kon toch ook niet het gebeurde bij de jongste werkstaking geheel goedkeuren. Hy ontkent het uitoefenen van terrorisme als de aanleiding tot het voorstellen van straffen en acht de agitatie der arbeidets volkomen gerechtvaardigd. Hij juichte de opheffiing van de kiesrechtontneming toe, maar kwam op tegen de ontneming van het stakingsrecht. De regeling der rechtsverhoudingen is nog geen waarborg. Daarbij zal de regeering te veel de financieele belangen der spoorvveg- directien ontzien. Al is het stakingsartikpl verzacht, het biyft onaannemelijk voor de arbeiderspni tij. De staking der schuitenvoerders. Naar wij vernemen is door het bestuur van de «Fedetatie voor Watet transport" officieel kennis gegeven van de weikstaking van schuitenvoerders aan het bestuur der voerliedenvereeniging «Allen Een". Daarbij is verzocht geene goederen le doen vervoeren, die anders per schuit zouden worden vervoerd. De mogelijkheid bestaat dat evenals bij de vorige staking, ook nu de werklieden in deze aanverwante tnkken van dienst en nog anderen zich solidair zullen verklaren met de stakers. Naar de werklieden mededeelen is hun gemiddeld loon f 12 per week. De staking der smeden. In den afgeloopen nacht werd eene reeds vroeger begonnen vergadering voortgezet en beëindigd van patroons in het huissmeedwk. De vergadering, gehouden in het gebouw tot «Nut van het Algemeen", was strikt huishoudelijk. Ruim 100 patroons waren aanwezig. Na afloop van de vergadering vernam bet «Hdbl" dat de aanwezige patroons zich °j?

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2