J n f ï;V A 57'" Jaargang. Vrijdag 10 April 1903. INo. 11131 Soldaten der Fortuin. i - Kennisgeving. BUITENLAND. BINNENLAND. .ia*** SCHIEDAM SCHE COURANT. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per "weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóér een uur «ui het bureau bezorgd zijn. Rureaa s Boterstraal «g. SCHOUW over wegen, voetpaden en kunstwerken EURGE MEESTER en WETHOUDERS V8T) S O II I E D A M, Voldoende aan het bepaaldo bij art. G van het reglement op do wegen en voetpaden in deze provincie, Brengen hot volgende proces-verbaal door aanplakking ter kennis van belanghebbenden Op heden den zevenden April 1903 is door den ondergeteekende ARIJ BUBBERMAN, waarnemend Directeur der Gemeentewerken van Schiedam, als daartoe gemachtigd door ileoien Burgemeester en Wethouders van Schiedam, bij hun besluit van den negentienden Maart daaiaan- soorgaande, ter voldoening aan hot voorschrift vervat in Art. 6 van het Reglement op de Wegon on Voetpaden in de provincie Zuid-Holland, op neming gedaan van de niet onder behoer van eenig Polder- of Waterscbnps-bestuur stannde wegen, voetpaden en kunstwei ken, gelegen bin nen het grondgebied van de Gemeente Schiedam en dienende tot hoofdverbinding tosschen de verschillende bebouwde Gemoentekommen, Daaibij is gebleken, dat aan de na te melden negen en netken de aangegeven verbeteiingen beboeren te worden aangebracht om te voldoen aon de bij art. 5 van gezegd Reglement gegeven voorschriften. De Hooge Schielandsche Zeedijk, volgnum mer 5 van den legger, onderhoudsplichtige: De ondernemer der bestrating. Herstellingen van den straatweg worden ver- ebcht op de navolgende plaatsen Van de grens tusschen de gemeente Rotterdam en Schiedam tot aan telefoonpaal 39, tusschen de telefoon palen 41 en 50, 53 en 54, 57 en 6164 en 67. Do PcKlancNche Maasdijk, volgnummer 15 van den legger, onderhoudsplichtige: Do Gemeente Vlaardingen. De straatweg is te horstellen tusschen het oostelijk Sluishoofd aan de Vijf Sluizen en dijk- paa! 452, nabij dijkpaai 453, tusschen de dyk- palen 455 en 456, nabij dijkpaai 458, tu-schen de dijkpaien 476 en 477, 483 on 487, nabij dijkpaai 489, tusschen de dijkpaien 497 en 500, 505 on 508, 509 en 513, 2 en de aansluiting aan do gemeentelijke bestrating. Wordende tevens bepaald dat do schouw, bedoeld in art. 7 van moerveimeld Reglement, zal worden gehouden op den vim on twintigsten Juni 1903. Aldus opgemaakt, ton jare en dage voornoemd. De waarn, directeur der gemeentewerken, A. BUBBERMAN. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den Oden Apt ff 1903. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. üe Secretaris, WUTEMA. Advertentiën: Van 10 tegels fl. 0.92, iedere ret et Reclames 30 cents per regel. Grooto letters naar de plaat- die tij Tan ever, h.er- Prjjs der meer 15 cents, innemen. Advertentiën by abonnement op voordeehge voorwaarde van zjjn gratis aan bet Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, wor> en zoogenaamde MMeime ndvertrnntiëm opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere, telefoon Ufo. 123. Naar het Engelsok van RICHARD HARDING D'AVIS. 4) HOOFDSTUK II. AÏ.C5K9IJEKIV OVERZICHT. SCHIEDAM, 9 April 1903. Zald-Afrtk». In een te Johannesburg gehouden rede voering hg gelegenheid der inwijding der nieuwe beurs verklaarde lord Milner, dat, indien de goudmijnen niet genoeg werk krachten in Afrika konden krijgen, zij deze zeker elders zouden zoeken, namelijk in Azië, tusschen de Chineezen. Dit gezegde is in tegenspraak met Chamberlain's persoonlijke verklaring. Gemengde Mfededeeitugen. Een jaar voor liet beschreven diner bij *mrs. Porter was een vrachtboot op zijn reis naar de hoofdstad van Brazilië zoo nabij langs de kust van Olancho, een Zuid-Amerikaan- sche republiek, gevaren dat de eenige passa gier in de holten en spleten kon zien, die de golven in de kalkrotsen der kust hadden gemaakt. Deze eenige passagier was Robert Clay en bij hem rees het vermoeden dat de witte kalkrotsen, die den voet der bergen aan de kustomgaven, voor vele jaren door een vulkanische werking boven den zeespiegel zouden zijn gekomen. Zooals bekend zal zijn, 'igt Olancho aan de Noordkust van Zuid- Amerika en zijn kusten worden door de hoofd-equatoriaal-stroomen bespoeld. Van het dek van een voorbijvarende stoomboot ont vangt noen slechts een zwakke voorstelling van Olancho, zoowel wat rijkdom aan land s wat typisch natuurschoon betreft, dat achter de steenen muur van liet kustgebergte verborgen ligt. Alleen ziet men de trooste loos donkergroene wanden en de diepe uithol lingen aan den voet, waarin de golven met donderend geraas worden gebroken en waar duizenden van verschrikte zeevogels in en uit vliegen. De mijnen-ingenieur, die op de verschan sing van de stoomboot leunde, hekeek de eigenaardig gevormde kust met onverschil- Engei&nd. Het Lagerhuis is gisteren verdaagd tot 21 April. Na de algerneene bespreking, waarin de toestaod van Macedonië en de Bagdad- spoorweg behandeld werden, zeide minister president Balfour dat de toestand in Macedonië gunstig was door de vriendschappelijke mede werking van Oostenrjjk en Rusland. Indien de taak te zwaar was voor deze landen had hij weinig hoop dat de andere onderteekenaars van de Berlijnsche overeenkomst in staat zouden zijn een voldoend geneesmiddel te vinden om de ziekte van dat gedeelte van het Turksche rijk te genezen. Wat den Bngdad-spoorweg betreft, had de regeering nog geen besluit genomen er was geen sprake van onderhandelingen met de Fransche en Duitsche regeeringende Duit- sche en Fransche groepen van financiers die belang bij dezen spoorweg hadden stemden erin overeen dat welk besluit de Engelsche financiers of de regeering vroeg of laat ook mochten nemen, de spoorweg toch zou tot stand komen. Het voornaamste punt, waar over de regeering nu bad te beslissen, was dat bet wenscheiijk zou zijn, indien de spoor weg werd gebouwd, dat het Biitsch kapitaal en de Britsche belangen even goed zouden worden vertegenwoordigd en behartigd als van de andere mogendheden. Koning Edward heeft Portugal verlaten en is gisteren te Gibraltar aangekomen. Hij werd ontvangpn door den gouverneur en de autoriteiten. Op zijn tocht door de stad naar de woning van den gouverneur werd hij luid toegejuicht. Hg nam ten huize van len gouverneur een adies van de Kamer van Koophandel in ontvangst, waarop hij ant woordde. Sir George White, gouverneur van Gibral tar, die gedurende liet beleg van Ladysmith bevelhebber was over het garnizoen van die plaats, is door koning Edward totveldmaar- chalk benoemd. naar Algiers vertrekken om bij de aankomst president Loubet te begroeten. Ook Russische en Italiaansche eskaders zullen met dat doel naar Algiers worden gezonden. Omtrent bet onderzoek van generaal André, den minister van oorlog, in verband melde Dreyfus-zaak, zegt de «Liberté" dat niet alleen de belofte tot een enquête is gedaan, doch dat een onderzoek sedert eenige dagen in hel ministeiie van oorlog is geopend. Van andere zijde, meldt hetzelfde blad dat Berthulus, raadsheer in het hof van appél, actief deel heeft genomen in de incidenten die het debat van eergisteren in de Kamer vooraf gingen. Berthulus zou de regeering de verzekering hebben gegeven van het be staan van twee stukken in bet dossier die revisie zouden noodzakelijk maken. Frankrijk. Volgens de «Times" zullen vier kruisers van liet Engelsche Kanaaleskader, onder be vel van den schout-bij-nacht Curson-Hoive Spanje. De studenten te Burgos hebben geprotes teerd tegen de gebeurtenissen van Salamanca en Madrid. Zij hebben het college van Maristen uitgejouwd. De orde is hersteld. Te Saragossa zijn nieuwe onlusten voor gevallen waarbjj eenige gewonden vielen. Vele personen werden gearresteerd. Te Gyon zijn ten teeken van rouw en protest alle magazijnen ge-loten. De arbeid is gestaakt, rijtuigen en trams rijden niet meer. Couranten verschijnen niet. Er worden meetings gehouden en de oveiheid neemt talrjjke politie-maatregelen. gaan om haar vader, den hertog van Chartres te bezoeken, moet Wilhelm hebben uitge roepen «Dan zullen we elkaar te Parijs zien!" De krijgsraad van do lie divisie te Breslau, heeft den onderofficier Bleul van het infanterie- regiment no. 150 te Brieg, wegens mis handeling van een soldaat, tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Italië. Van de staking te Rome wordt gemeld dat behalve eenige relletjes en opstootjes van sta kers, die gemakkelijk uit elkaar werden ge dreven, de stad heel kalm ri. Ovetal ctrcu- leeren patrouilles. De staking schijnt op niets uit te loopen. Omtrent de staking wordt aan het «Berl. Tageblatt" nog gemeldDe straten en bruggen naar Trasteverre, waar 't hoofd kwartier der stakers zich bevindt, zijn mili tair bezet, Een poging der menigte, door te dringen naar hetcenttum der stad, werd door de gendarmerie verijdeld. De officiüuse «Capitan Fracas«a" berekent liet aantal der by de staking beliokken per sonen op 20,000. Ter handhaving der orde en ter bescherming der openbare diensten zijn achttien duizend man ttoepen in de hoofd stad samengetrokken. Incidenten zijn nog niet voorgekomen. De trammen ryden onder politiebedekking. De bakketswinkels wotden eveneens door politie bewaakt. Rusland. Tengevolge van de studenten-woelingen te Sint-Petersburg is de universiteit gesloten, doch de kalmte onder de studeerende jeugd is er daardoor ntet op verbeterd. De stu denten uitten op alle denkbare wijzen hun ontevredenheid. Zjj protesteeren tegen den inhoud van het keizerlijk manifest tot ver zachting van het lot der boeren, en het manifest van den Hen Maart bevredigt hun verlangen niet. Zij eischen een constitutie en zetten een manifestatie op touw waarby men vreest dat de geheele arbeiderswereld van de hoofdstad zal worden betrokken. De politie neemt talryke en krachtige maatregelen om onlusten te voorkomen en te dempen. De arrestaties nemen toe. In Rusland heerscht groote opgewonden heid onder de studenten over het feit, dat een aantal studenten van de universiteit te Tomsk (Siberië) op bevel van generaal Wahl, adjudant aan het ministerie van binnenland- sche zaken, met roeden zyn gegeeseld. D u. i t c h 1 a n cL De correspondent van de «Daily Mail" te Kopenhagen komt vertellen dat keizer Wil helm van plan zou zijn naar Parijs te gaan, üe gunstige ontvangst dte de bevolkiog van Kopenhagen den Keizer heeft bereid heeft hem daartoe aangemoedigd. Voor zijn vertrek heeft Wilhelm prinses Waldemar uitgenoo- digd te Berlijn te komen en toen de prinses weigerde omdat ze eerst naar Parijs wilde ligheid, totdat liet schip zich op ongeveer dertig mijlen ten noorden van Valencia be vond. Daar merkte hij op dat de kalkrotsen verdwenen waren en dat de golven nu tegen den voet der bergen aanbeukten. De bergen die in zee uitliepen waren vijf in getal en hun ligging herinnerde aan de knokkels van een gebalde reuzenvuist die op de opper vlakte der zee lag' Zij strekten zich uit tot zeven mijlen langs de kust en daarop volgden weer kalkrotsen die zich uitstrekten tot de grootere klippen, die de haven van Valencia dekten. «Door de kalkrotsen hebben de golven zich gemakkelijk heen kunnen werken, totdat zij tegen de vijf bergen stootten en toen moesten zij terugkeeren," overlegde de ingenieur. Daarna zocht hij den kapitein op in zijn kajuit en verzocht, hem een kaart der kust te laten zien, »lk ben niet van plan naar Rio de Janeiro mede te varen," zei Clay een uur of wat later»ik wil liever reeds hier te Valencia aan wal gaan." II jj verliet dan ook de stoomboot aan het gewenschte oord en verdween met een ossen wagen en een paar muildieren naar het bin nenland. Eenige dagen later keerde hij terug en deponeerde in het consulaat een uitvoe- rigen brief aan een zekere mr. Langham in de Vereenigde Staten, van wien hij wist, dat hij zich levendig interesseerde voor mijn werken en mijnbouw. «Er bevinden zich hier vijf bergen vol erts," schreef Clay, «dat ten deele door uit graving kan verkregen worden. Ik heb massaas roodijzererts aan de opper vlakte van de bergen gezien, dat slechts wacht op hamer en houweel Op een plaats waren minstens 1000 ton vol in het zicht. Ik kan het als Bessemererts le klasse cjuali- ficeeren, dat zeker drie en zestig percent metalliek ijzer bevat. De tegenwoordigheid van het ijzererts is den menschen hier in den omtrek wel bekend doch zij hebben geen vermoeden welke waarde er aan verbonden is. Bovendien is de bevolking te lui het zelf te exploiteeren voor het winnen van het erts was voorshands niets meer noodig als den aanleg van een twintig mijl lange spoor lijn langs de kust tot aan de haven van Valencia voor het vervoer van erts, waarbij gij dus het erts van de stapelplaats onmid dellijk in uw eigen schepen zou kunnen over laden. Een verscheping bij de mijnen zelf, zou mijns inziens niet doelmatig zijn, ofschoon zooals ik reeds heb aangestipt het erts tot aan den waterspiegel is te vinden. Er is aldaar geen plaats, waar een groot schip met gerustheid kan voor anker komen. Ik zal ook de politieke zijde van liet vraagstuk ter harte nemen en zal trachten een zoo goedkoop mogelijk uitbuitingsrecht voor u tot stand te brengen ik geloof wel dat de regeering met 10 procent van de winst zal tevreden zijn en natuurlijk moeten de machines en verdere werktuigen vrij van invoerrechten toelaten." Zes maanden nadat dit schrijven te New- York was' aangeland, werd de «mijnmaat- schappij Valencia" in wettelijken vorm ge grondvest en een man met name van Antwerp kwam met een 200-tal arbeiders en een half dozijn opzichters naar Olancho om de spoor weglij n aan te leggen, een aanlegplaats aan de haven te maken en de vijf bergen van geboomte en struiken te zuiveren. Dat was geen kinderwerk, maar een ernstige en moei lijke taak, die veel volharding vereisehte en waartegen van Antwerp niet was opgewassen Afwisselend was de man eigenzinnig, zelf bewust en onverschillig en hij ging niet te T u r k ijl e. Naar nanleiding van de mededeeling in buiterilandsclie bladen dat het «Journal de St. Pétersbourg" de artikelen van 30 en 31 Maart der «Nowoje Wremja", betreffende de Russische politiek in het Balkan-vraagstuk zou hebben overgenomen, wijst de Russische Telegraaf-flgenluur er op dat het artikel van den 31en Maart, behandelende de houding der Fransche pers in de Macedonische kwestie, noch door het «Journal de St. Pétersbourg" is overgenomen noch er melding van is ge maakt. Uit Sofia wordt aan de «Times" gemeld, dat volgens een brief uit Konstantinopel de Porte een rondschrijven zal richten tot de mogendheden, waarin zij zich beklaagt, dat de werkzaamheid der Macedonische comités de uitvoering der hervormingen bemoeilijkt. Er is nog een brug opgeblazen tusschen Salonika en Konstantinopel. In Centraal Macedonië hebben nog steeds, by wyze van voorzorg, arrestaties van Bul garen plaats. Aan de «Neue Freie Presse" wordt uit Uskjub gemeld, dat volgens Htlmi-pacha geen poging zal worden gedaan om de Albaneezen te ontwapenen. Uit Mitrovitza wordt gemeld, dat de speciale commissie, door den sulta,. uitgezonden, met een Albaneesche deputatie heeft onderhandeld. Uit Weenen ontvangt de «Times" bericht, dat Servië onder de pressie van Rusland en Oostenrijk besloten heeft de garnizoenen aaD de grens niet te versterken eu de reserves niet onder de wapens te roepen. De toestand van den heer Cheibina, den Russischen consul te Mitrovitza, is zorgwek kend, De koorts is opnieuw in hevigheid toegenomen en de gewonde braakt bloed. Een devisie redifs van Aïdin en een deviste uit Uskjub zyn belast met de operaties tegen de Albaneezen. Marokko. Uit Tanger wordt aan de «Imparcial" te Madrid gemeld dat de secretaris van den pretendent zich by den Spaanschen comman dant van de stad Meltlla had aangemeld om by zyn regeering stappen te doen om de souvereiniteit van Bou Hamara te erkennen. De Spaansehe generaal weigerde hardnekkig dit verzoek in te willigen en verklaarde dat indien de rebellen het neutrale grondgebied betraden, zij zouden worden doodgeschoten. Mouley Amrani is in de forteres te Enco- mada aangekomen, nabij de neutrale grens. Hij schreef nan Mohammed Totrès om ver sterkingen. Hofbericht en. De Koninklijke- treiin naar Den Haag werd' eergisteren begeleid door oen detache ment infanterie van do 3e compagnie van het 2e bataljon, van toet 8e regiment onder den 2e üuüb. Aniens. Corps diplomatique. De gezantschapssecretaris lekl. te Peters burg, Jhr. Schimnielpenninck v. d. Oya, is met verlof in Den Haag. rade met zijn ondergeschikten maar dreef stijfkoppig door tegen de raadgevingen of besprekingen zijnen ondergeschikten, in wier midden hij werkte. Hun gewoonte alles uit te stellen ergerde hem en hjj kwetste slag op slag hun trage goedmoedigheid en hun trots. De rijke planters aan wie liet land behoorde dat tusschen de bergen en de haven lag en waarover de spoorlijn moest worden aangelegd behandelde hij met even weinig eerbied als het regiment soldaten dat de regeering hem als mijnwerkers had afge staan. Zes maanden nadat van Antwerp de leiding van de werkzaamheden te Valencia had op zicli genomen, werd Clay, die juist den aan leg van den Mexicaanschen spoorweg vol tooid had, per telegraaf gevraagd of hij de leiding der ertswinning en de -verscheping naar liet Noorden op zich zou willen nemen. Dit aanbod, dat hem den titel van algemeen directeur naast een ryk salaris verschafte, nam Clay zonder aarzelen aan. De moeilijkste voorbereidende werkzaam heden zouden reeds achter den rug zijn en zijn taak zou daarin bestaan, onder zijn leiding de gewichtige arbeid van het winnen van het erts uit de vijf bergen te doen ge schieden. Ook verkreeg Clay volmacht indien noodig, van Antwerpen naar huis te zenden en een aanbevelingsbrief aan den minister van openbare werken te Olancho. Verder was den ingenieur niets bekend omtrent de taak die hem wachtte, alleen kwam hij tot de overtuiging dat hij thans de plaats in zijn loopbaan had bereikt, waarbij hy werkelyk ophield met te arbeiden en als deskundige die de scheppingen van anderen beoordeelt, op zijn gemak kon gaan leven. Clay voer met een stoomboot van Valencia langs de kust. De stoomboot had gediend om machi- Consuls. De heer P. Agosti, ingevolge Koninklijke machtiging benoemd tot vice-coosul te San Remo en Porte Mauriz'o, is in die hoedanig heid door de Indiaamche regeering erkend. (Stct.) Ecrsto Kamer. De byeenroeping van de Eerste Kamer vvordt reeds tegen Dinsdag a. s. verwacht, Inspecteur Volksgezondheid. De inspecteur van de volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland Dr. Th. G. den Houten heeft tot 31 Mei e.k. zijn standplaats le Leiden, (karna te 's-Gravenhage. Onderwijzers Jaarwedden. De minister van binnenlandsche zaken heeft de besturen van verschillende gemeenten verzocht hem toe te zenden een exemplaar der verordening tot regeling der jaarwedden van de onderwijzers en onderwijzeressen der openbare lagere scholen. Israëlitische miliciens Indien geen verandering in den tegen- woordigen toestand1 komt, zal het Paasch- verlof aan do Israëlitische militairen met worden verleend. nes naar de mijnen te brengen en had later als privaatjacht gediend. De eerste drie dagen na zijn aankomst bij de mijnen bracht hij zoek in de bergen, die hij beklom en in oogenschouw nam, terwijl hij sliep daar waar de nacht hem overviel. Bij deze onderzoekingstochten vergezelde van Antwerp hem niet, veel eer vertrouwde hy deze plicht toe aan een ingenieur met name Mac Williams en een meneer Weimer, den consul der Vereenigde Staten te Valencia, die de maatschappij in vele opzichten had gediend en in alle geheimen was ingewijd. Drie dagen lang duurde de moeitevolle marsch, die ging over omgewaaide en met glibberig mos begroeide boomstammen, over plaatsen waar de toeristen op lossen steen terecht kwamen en dreigden in den afgrond te stortendan weder moesten zjj plat op den rug van hun ponies gaan liggen om de hangende slingerplanten te ontwijken. Dik wijls ging het urenlang gebukt als de ganzen achterelkaar, waarbij men niets zag dan de glimmende rug en schouders van den voor hen uit kruipenden neger, die den weg moest banen en als gids diende. Dan weer stonden zjj plotseling aan den rand van een afgrond, ademden de koele, frissche zeelucht in en keken duizenden meters ver op de schitterende watervlakte der Caraïbisehe Zee. Het waren drie dagen van koortsachtige werkzaamheid vanaf zonsopgang tot het vallen van den nacht en lang nog hielden de vragen over den te volgen weg de vermoeide rei zigers nog langen tijd bezig. Op den morgen van den vierden dag keerde Clay en zijn medereizigers naar het kamp terug en reden daarna gezamenlyk naar de plek waar de werklieden juist hadden aangevangen een stuk van een rots te doen springen. I (Wordt vervolgd t 1 i MjJJ* -iSW

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1