57"* Jaargang, Vrijdag 17 April 1903. No. 11136 m Soldaten der Fortuin. Kennisgeving. BUITENLAND. SCHIEDAIiSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, wet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl« 1.65. Prjjs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentièn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Boterstraat «0. Prijs der Advertentiën: Van 16 egels fl, 0.92, ïetteje iegei meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaat* die ?ij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarde Taneven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde hlmimm mdmmrtmiatiëm opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intern, ttelcfoo* Ho. 123, De burgemeester van Schiedam, Brengt bij deze ter kermis van de ingezetenen Dat het kohier der Peisoneele belasting No. 2 dezer gemeente, over het dmnstjau 1903, door den heer diiectem der directe belastingen te Rotterdam op den 15den April 1903 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der directe belastingen ter invoidoring is overge maakt. Voorts wordt bij deze herinneid, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wat bepaalden voet te voldoenalsmede dat heden de teimijn van zes weken ingaat, binnen weiken bezwaaischriften togen eenen aanslag, op genoemd koliier voorkomende, bohooren te worden ingediend. En is hieivan afkondiging geschied, waai bet behoort, den lOden Aptil 1903. De Burgmeester voornoemd, VERSTEEG. AJLGKMEKS OVERZICHT. SCHIEDAM, 16 April 1903 Franbr(jk. Be reis van president Loubet. Woensdagmiddag is president Loubet aan boord van den kruiser Jeanne d' A r c te Algiers aangekomen Het weder was prachtig en een gioote menigte Arabieren en Euro peanen had post gevat op de kaden en langs de wegen die de *toet zou volgen. Balkons en daken wareu bezet met nieuwsgierigen. Op de schepen dei vreemde mogendheden, die aan het begin der haven voir anker lagen, wer.i bij aankomst der Jeanne d' A r c de Marseillaise gespeeld. De kruiser met den piesnient aan Uooid beantwoordde dit mei liet uitvoeren van de Russische, Italiaan-che, Enge'sche en Spaansche volksliedeien. Toen de Jeanne d' A r c het anker bad uitgo. worpen weiden achtereenvolgens de vlaggen der vreemde mogendheden geheschen en de salvo's beantwooid door elk der buitenland- sche oorlogschepen gelost. De ontscheping was een zeer indiukwek- kende plechtigheid. Varnier, de gouverneur ad mtérim van Algiers, ging met de ministeis en militaire autoriteiten den president lege- moet. Het zouaven-muztelckorps speelde de «Marseillaise", de kanonnen der schjpen losten alweer salvo's en de groote menschen- massa juichte geestdriftig. Vanaf de landingsplaats begaf Loubet zich per rijtuig naar het winterpaleis geéscortïerd door 30 Arabieren hoofden en te midden van al de huldebetuigingen der bevolking. Op het winterpaleis verleende de president receptie aan de vreemde gezantschappen en verzocht elk der eskader-commandanten (aanwezig waren een Russisch, Italmansch, Engelsch en Spaanseh eskader) zijn dank over te brengen aan hunne vorsten. -/o ticdr xjctvittua, uc argëvaaruigae uiü de financieele kringen voorstellende, sprak het volgende: «Gy vindt ons thans, mynheer de president, zeer onder den indruk van het feit, dat de gewezen gouverneur van Algiers, de lieer Révoil, die alle bewy'zeo had geleverd voor zijn toewijding aan de zaak der kolo nisten en inboorlingen, die de kunst verstaan had alle krachten in dezelfde richting te leiden ter verhooging van de welvaart van Algiers, afstand gedaan heeft van zijn hooge waardig heid, geheel onverwacht. Op ons rust de plicht, na u een hartelijk welkom toegeroepen te hebben, aan den heer Révoil onzen spijt uit te drukken over zyn heengaan". Aan den feestmaaltijd gisteravond gegeven ter eere der buitengewone gezanten bracht president Loubet een toost uit, waarin hy dank zei aan de vorsten, die om den presi dent der Fransche republiek te begroeten, op de vriendelijke gedachten waren gekomen eenige fraaie schepen van hunne eskaders te zenden naar Algiers. Deze sympathiebetui gingen vereeren Frankrijk en deze kolonie Zij zullen weerklank vinden bij geheel het tolk. Loubet zeide ten slotte: «Ik ben hier gekomen met het vaste plan om met de zorgvuldigheid, welke het moeder land in acht neemt tegenover de koloniën, de toestanden en belangen van dit wondervolle land te bestudeeren." Gemengde Uededeellngea. Naar het Engelsch van RICHARD' HARDING DAVIS. 9) Na deze woorden wendde hij zich om en maakte met liet hoofd een beweging naar de geopende deur. «Wanneer gij beiden nog naar de stad wilt, dan wordt het tijd te gaan", zei hij daarbij tot de jongelui, waarop, Langham en Mac Williams opstonden en zwijgend voor de gast een buiging mankten. «Het zou mij zeer aangenaam zyn, wanneer mr. Langham nog eenige oogenblikken bij ons bleef," zei Mendoza hoffelijk. »Zooals ik gehoord heb, is zijn vader de man, die de aandeeien der maatschappij grootendeels in handen heeft en daar wij een overeenkomst zullen treffen, zoo was het misschien van belang, wanneer hij onze besprekingen bij woont," Clay bleef met gebukt hoofd zitten en keek niet op, evenmin bepioefde de jonge man, hem tot spreken uit te lokken. rik ben hier niet als de zoon mijns vaders, maar als de ondergeschikte van mr. Clay," gaf Langham ten antwoord. «Hij is een vertegenwoordiger der maatschappij. Goeden avond, heer generaal I" «Gij meent dus," nam Claj het gesprek weder op, «dat uw vrienden minder vijandig zouden zijn gestemd tegen ons, wanneer zij de gelegenheid hadden, de aandeeien te Koopen Gij zoudt dus van meening zijn, minister, heeft veiklaard dat hij geen candi- daat is voor de betrekking. Spanje. Meer dan 30,000 republikeinen hebben te Barcelona Nicolas Salmeron, oud president van de Spaansche rbpubliek, een geestdriftige ovatie gebracht. Salmerort sprak de menigte toe vanaf het balkon van zijn hotel. Hij wekte zijn hoorders op tot de komst der republiek mede te werken. De bakkersslaking te Barcelona beeft zich tengevolge van een botdng tusschen stakers en niet stakers uitgebreid. Airestatiës zijn gedaan waai bij eenige gewonden vielen. T ilr iii 4 Portugal. Het jacht A m 1 i a, met de koningin van Portugal en haar zoon aan boord is Woens dag te Palermo aangekomen. Het Italiaanscbe schip I r i d o en het fort Castellamare losten saluutschoten. B elgië. Op het socialistisch congres werd gisteren de volgende motie aangenomen «Het con gres legt den nadiuk op de noodzakelijkheid, binnenkort liet algemeeneen gelyke stemrecht te veroveren, en acht gebiedend, de, algemeene staking als uiterste middel voor te beieiden ter verovering van de politieke gelijkheid". Den socialbli-che afgevaardigden weid de opdracht gegeven, voor de Kamet vei kiezingen van Mei 1904 een nieuw vooistel tot grond wetsherziening in te dienen. De Londensche berichtgever van de «Petit Bleu" meldt, dat tijdens het bezoek te Londen van baron Van Eetvelde, de ondeihandelingen betreffende de vergoeding, welke aan den Kongo-Staat door Engeland uitgekeeid zal worden wegens de overname van de enclave te Lado, Imbben een gunstige wending ge nomen. De oveieenkomst is bijna volledig en de oplossing aanstaande F r a n k r ij k. Het socialistisch congres, te Bordeaux, heelt in zyn laatste zitting besloten dat het vol gend jaar de zetel van het congres zal zyn St. Etienne. Het congres der socialistische gemeenteraden, zal drie maanden van te voren te Limoges worden gehouden. Het congres nam vervolgens het rapport van het inter federale comité aan. Volgens de sLibre Parole" zijn de candi- daten voor het gouverneur-generaalschap van Algiers: Pichon, Barthou en Millerand. Een deputatie van regeeringsgezinden zou de can- De correspondent van de «Petit Bleu" te San Remo heeft den gewezen Duitsehen lui tenant Wessel geïnterviewd. Wessel is de man van Mathilde Biumler, Deze was als spion nu eens in dienst van Duitschland, dan weer in Frankrijk. 2e speelde een ge wichtige rol in de Dieyfus-zaak en stond in nauwe betrekking met commissaris Tonts, dien men in 1900 beschuldigde met haar de Dreyfus-zaak te hebben willen heropenen, op aandringen van het kabinet Waldeck- Rousseau. Luitenant Wi-s-.pl zeide ten slotte dat de Duitsche legeering 80 000 mark heelt uitgegeven voor zijn anesliuie en vei klaarde verder, dat mocht zyn uitlevering ingewilligd worden, dan zou hij ter dood veroordeeld vvoiden wegens land ven aad. Duitschland. Uit Berlyn wordt geseind dat een Prui sisch marine-officier Hüssener Dinsdag te E-seo een heldendaad verrichtte: hij doodde den soldaat Hartmann, die weigeide hem te salueeren. De keizerin, die den keizer op zijn reis naar Italië zou vergezellen, zal wegens de nog niet volledig genezen arm van haar plan afzien. In een consult verklaarden de doktoren Woensdag beslist dat de keizerin haren gemaal met kon vergezellen. Rusland. Het ministerie van oorlog weigert stelsel matig, sedert de laatste gebeurtenissen in Macedonië, alle aanvragen om ontslag van officieren, die den dienst willen veriaten, heigeen in gewone omstandigheden zeer ge makkelijk van stapel liep. Die maatregel wordt gemotiveerd door de verwachting van verwikkelingen op het Bal kanschiereiland en door het beperkt aantal officieren waarover Rusland slechts zou kun nen beschikken indien de oorlog uitbrak. De ^Frankfurter Ztg." ontving het volgende telegram uit Konstantinope! De aanvoerders der Albaneezen, die te Ipek vergaderden, hebben besloten om, uit genegenheid jegens het kalifaat, de invoering van hervormingen in hunne vilajets toe te laten. Zjj keuren echter de andere ontworpen hei vormingen af en willen slechts die laten uitvoeren, welke hunne leiders aanbevelen, aangezien alleen dezen hun toestand kunnen beoordeelen. De Albaneesche beys leggen nadruk op de nood zakelijkheid om uitsluitend aan hen de uit voering van hervormingen in de Albaneesche vilajets op te dragen. De Albaneesche soldaat Ibrahim, die den Russischeri consul Schteibina de doodelijke wonde toebracht, is ter dood veroordeeld. Volgens een telegram uit Konstantinope) vreest men als gevolg van deze terechtstelling een algemeene opstand der Albaneezen. De Albaneesche lijfwachten van den sultan hebben reeds een dreigende houding aangenomen, nu zjj als zoodanig zyn ontslagen. Zij hebben bovendien verzocht het vonnis niet te doen voltrekken. Uit Belgrado wordt bericht dat Rusland van Tuikye als schadovergoe ling vei langt: 1.200.000 roebel voor de familie van den consul Schterbina, het ophangen van den moordenaar, en het zenden van 20,000 sol daten naar oud-Servië om de «orde te be waren." De «Nowoje Vremia", het groote Peters- burgsche dagblad publiceert een artikel betreflende den Bagdad-spoorweg en criti- seert scherp de regeling van deze kwestie tusschen de mogendheden Frankrijk, Duitsch land eo Engeland. Het blad zegt dat de be langen van Rusland op zoodanige wijze zyn genegeerd dat de regeering te Petersburg zich tegen de regeling moet verzetten. Te Kreta is een christen vermoord en een tweede doodelijk verwond door muzelmannen. De moord zonder ophitsing gepleegd, sproot zuiver voort uit fanatisme en er heerscht een hevige sensatie onder de christenbevolking. Een groot aantal mahomedanen is op straal aangevallen en afgeranseld. Daardoor steeg de opgewondenheid en verscheidene muzel mannen zijn gewond. Versterking der gen darmerie is aangevraagd doch men gelooft niet dat de mahomedanen,représailies zullen nemen, zij zyn door de geleden nedeilangte ontmoedigd. Marokko. Uit Tanger wordt gemeld dat de volge lingen van Bou Hamara een nieuw succes hebben behaald en een ander fort hebben bezet, de kasbah van Kebdana, ook in de nabijheid van Melilla. De troepen van den oretendent houden nu alle versterkingen tus=chen Teluan en de grens van de Fransche kolonie Algiers bezet. De zoon van den Engelschen vice-consul le Laroche, Madden, die zich begaf door de Moorsche wyk van de stad werd door een Moor met een revolverschot gewond. Tivr"'"»' onwn jein vxjcijUoVJJu.rj -r»T»irrvrrT'ixr irnJln t juli dat daarmede ten allen deele rechtvaardig heid werd betracht 7" «Ja, dat weet ik zeker," antwoordde Men doza. j>Waarom worden de aandeeien bui tenslands gebracht, wanneer menschen, die hier te lande leven, in staat zijn, ze te koopen?" «Zeer juist geredeneerd," zei Clay, «zeer natuurlijk. Maar nog een vraag, heer generaal. Zijn de heeren, die de aandeeien koopen willen dezelfde als diegenen, die in den Senaat zitting hebben dezelfden, die tegen de bepalingen zijn waaronder wij de onder neming hebben kunnen op touw zet- ten »Ja, op enkele uitzonderingen na zijn het dezelfde." Clay keek over de haven naar de lichten der stad, en de generaal draaide zijn hoed over de knie en beschouwde de sterrenhemel boven zich. «En wanneer het waar is," ging Clay voort, sen het lukt u, ons aandeel van negentig procent op vijftig procent te verlagen, dan moet ge toch inzien dat de aandeeien in elk geval veertig procent van hun tegenwoordige waarde verliezen." «Dat is zoo," stemde generaal toe. »lk heb daaraan ook gedacht, en wanneer den senatoren der oppositie de gelegenheid wordt gegeven aandeeien te koopen, dan zouden ook zij°inzien, dat het verstandiger zou zijn, hun tegenstand tegen de tegenwoordige bepalingen te laten varer, en als aandeelhouders zouden zij u veroorloven negentig procent van het bedrag te behouden. Aan de andere z\jde," ging Mendoza voort, sis het ook beter, dat het geld onder de menschen komt, als dat het in de schatkist opgezouten wordt, waarbij men steeds de risico loopt dat de president er mede vandoor gaat wanneer niet deze dan wellicht de volgende." «Ik zou denken dat wil zeggen het schijnt mij toe," antwoordde Clay met na druk, »dat uwe excellentie in de gelegenheid zou zijn, ons in deze behulpzaam te zijn. Wij hebben een vriend noodig bij de oppo sitie en het ligt voor de hand, dat gij ons juist in velerlei opzicht van dienst kunt zijn, zonder dat uw diensten jegens ons uw open bare plichten zouden compromitteeren, hoe voordeelig zij ook voor ons mochten zijn. Natuurlijk heb ik geen volmacht tot het aangaan van contracten, zonder eerst mr, Langham te hebben geraadpleegd, maar ik geloof, dat hij u persoonlijk gelegenheid zou geven, zooveel aandeeien te koopen, als gij verkiest, óf om ze zelf le behouden, ot om ze onder uw vrienden bij de oppositie of onder wie ook te kunnen verdeelen." Clay keek Mendoza vragend aan, die in het schijnsel van de open deur zat, en deze lachte zachtjes en zuchtte daarbij. »Ja," ging Clay voort, sik weet dat Mr. Langham wel zoo vriendelijk zou willen zijn, u de moeite van het koopen der aandeeien te besparen en u de geldswaarde eenvoudig over te maken Ik vraag excuus," viel hij zichzelf in de rede, verstaat uw ordonnans Engelsch «Neen," verzekerde Mendoza, terwijl hij zijn stoel naderbij schoof. «Aangenomen dus, dat Mr. Langham voor uw rekening vijftig of laat ons /eggen zestig duizend dollars bij de bank van Valencia deponeerde, meent go dan, dat de motie van wantrouwen in de regeering, wat betreft de ons toegestane voorrechten, nog zou worden ingediend «Beslist niet," antwoordde de leider der II. Fascken in Engeland. Londen, 14 April 1903, In 't mistig, nevelig Engeland waardeei t men vee! levendiger den teiugkeer der lente, dan in landen waar ook 's winters een heldeio zonneschijn ts zien is. Zoo is't geen wonder dat de heidensche oorsprong van het Paasch- feest hier niet minder kenbaar is, dan de joodsch-christelyke. 't Begint al met den naamEaster, in plaats van het Hebreeuwsche Pesoch of Pasche. Easter is de vermomde naam der oudger- maansche godin 0*tera of Ostara. Denk ook aan het Duitsche «Ostern," dc godin, de dageraad van het licht, de lente, dezelfde die de Grieken Eoos en de Romeinen Aurora noemden; dezelfde die de Nederlanders, pro zaïsch volk, tot een onzijdige, nuchtere wind streek verlaagden tot het Oosten, van waar het licht komt. De Roomsch-Kailiolieke keik heeft onge twijfeld niet bij toeval dit oudgei mnnn*che volksfeest in zyn wezen gelaten, toen zij, in do 4e eeuw na Christus, op het Concilie te Nicea vaststelde, dat Jezus opstanding zou herdacht worden op den eersten Zondag na volle maan, volgende op de vootjaaisnacht- evening. Men herkent in deze samenvoeging van dageraad, zon en maan de g-duchto in de Grieksche godenlegende gelegd welke /egt dat de eerste de zuster is der beide laat-,ttn. Dat Paschen nadert, wordt den Engelschen reeds herinnerd op den Donderdag te voren, hier genoemd «Mauridy Thursday". Zooals men weet wascht de keizei van Oostenrijk nog altijd jaarlyksch 12 manwn de voeten. Eduard III (1327—-1377) de vader van den Zwarten Prins, v oei de het gebiuik hierin, doch ik meen dat Jakobus II, schoon vader en voorganger van Willem 111, de laatste was, die deze plechtigheid vervulde. De kardinaal der Roomsch Katholieke kerk in Engeland, doet het evenwel nog bij 12 zyner geloofsgenooten in de ïPio-Kathedraal" te Kensington le Londen. Eduard III voegde er evenwel een andei gebru'k bij, dat is blijven bestaau. Hy gaf aan evenveel mannen en aan even veel vrouwen als hy jaren oud was, een zekere som gelds op iMauday Thursday". Dit nu gebeurt nog geregeld, met groote plech tigheid. Daar de koning zelf op i eis is, gingen allerlei prinsessen en prinsen van den bloode naar Westminster Abbey, waar, aangezien Edward VII zooveel jaran telt, 63 oude vrouwtjes en evenveel o',de mannetjes op hun gave wachtten. De eerste kregen 4.10.3 p. st. (f54.15), de laatsten 5.0.3 p. st. (f60.i5) elk. Van dit bedrag werd 5 sh. 3 st. (onge veer 63 stuivers) uitbetaald in 5 zilveren mun tjes van af 1 stuivertje, welke muntjes elk jaar afzonderlijk geslagen worden enïMaun- day Silver" heeten. Het andere geld wordt in gewone munt, goud en zilver gegeven. Ieder die iets van Engeland weet, begrijpt dat die muntjes opgeld doen. Allerlei verza melaars en nieuwsgierigen koopen ze direct na den kerkdienst op en voor eenige jaren was 't eigenlijk een schandaal, zooals in de kerk zelve met die dingen geschacherd werd. oppositie met een levendig hoofdknikken. «Zestigduizend dollar," herhaalde Clay langzaam," «voor u zelf. En meent ge, heer generaal, dat gij in staat zoudt zijn, wan neer gij dit bedrag ontvingt, om dan uw vrienden van verdere obstructie tegen te houden, of zouden die ook aandeeien eischen?" «Neen, daarop kunt gij staat maken zij doen alleen dat, wat ik zeg," antwoordde Mendoza haastig en op fluisterenden toon, «Wanneer ik u zegde zaak is in orde, ik keur het goed, wat de regeering in mijn afwezigheid gedaan heeft, dan is zulks vol doende. En dat zal ik zeggendaarop geef ik u mijn eerewoord als soldaat. Ik zal het zeggen, en ik zal ook aanstaanden Dinsdag geen motie van wantrouwen indienen. Ik verheug mij, dat ik bij machte ben, u van dienst te kunnen zijn en mocht gij daar omtrent nog twijfelen," hij klopte zich op de borst en ging onder het maken van een buiging lachend voort «dan behoeft gy zelfs het geld niet in eens te voldoen Gij kunt tienduizend in dit en tienduizend in den loop van het volgend jaar voldoen en zoo vervolgens. Dan hebt gij de waarborg dat de belangstelling in den mijnarbeid mij elk oogenblik na aan het hart ligt. Wie weet wat er in een jaar al niet kan ge beuren? Misschien ben ik in staat u nog veel belangrijker diensten te bewijzen. Wie zal zeggen, hoelang de tegenwoordige regee- ring nog aan het bewind blijft? Maar ik geef er u mijn eere woord op, of ik nu behoor tot de oppositie-partij, of aan het hoofd der regeering sta, wanneer ik elk jaar het hand geld ontvang, waarvan wij spraken, dan ben en blijf ik op uwe zijde. Mijn vrienden kunnen niets uitrichten zonder myn hulp. Ik veracht ze. Ik alleen vorm de oppositie. Gij hebt wijs gedaan, mijn waarde heer, dat gij mij alleen in het vertrouwen hebt genomen." Clay draaide zich om op zijn stoel en keek door zijn studeervertrek in do daarachter gelegen ruimte. «Mijne vrienden", riep hij uit, «gij kunt thans weder hier komen." Met deze woorden stond hij op, duwde zijn stoel op zijde en wenkte den ordonnans, die op eenigen afstand in den zadel zat en het paard van den generaal vasthield. Langham en Mac Williams kwamen te voorschijn en bleven weer in de deuropening staan, terwijl ook Mendoza van zijn stoel opstond en Clay scherp aanzag. «Gij kunt thans wel uw biezen pakken", voegde Clay hem toe op kalmen toon, sen gij kunt in de komende Senaatszitting op Dins dag uw motie van wantrouwen indienen en uw stem verhellen tegen de concessies voor onze onderneming door de regeering ver leend. En als ge dan uitgesproken hebt, dan zal de minister van openbaie werken aan het woord komen om den Senaat te vertellen hoe gij bij nacht en ontijd naar de mijnen 7yt geslopen en beproefd hebt pressie op mij uit te oefenen. Hoe gij hebt geëischt dat ik uw stilzwijgen zou afkoopen en hoe gij hebt aangeboden uw eigen vrienden in den steek te laten, om alles wat wij u wilden geven voor uzelf te behouden. Dat zal bij uw «vrien den" zonder twijfel in goede aarde vallen en de regeering het bewijs leveren, hoe het met den leider der partij gesteld is, die tegen haar kuiperijen smeedt." Clay trad een schrede voorwaarts en dreigde met den wijsvinger voor liet gelaat van den officier. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1