Zaterdag 18 April 1903. No. 11137. Soldaten der Fortuin. 57^ Jaargang. 'binnenland.' een Concierge, BUITENLAND. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs per kwartaal: Voor S c h i ed am en Vl aa r d i nge n fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prigs per weckVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aau het bureau bezorgd zijn. ffiurcao i Botersiraat 6$. Prgs der Advertentiën: Van 1b egels 11. 0.92, lemi-,- u-gei meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaat- die rij innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarde Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, won'en zoogenaamde hlein» c3(Swer$<set8i8& opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bg vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoo» No. 123. Aan de OPENBARE MIDDELBARE SCUO- LEN te Schiedam woidt gevraagd op eene jaarwedde van f SÖO.—- en genot van vrRe woning, waaronder begrepen de toelage voor het schoonmaken van het gebouw. De vereischten zijn goed zedelijk gedrag, niet ouder dan 40 jaren, gehuwd bij vooikeur zonder kinderen, man en vrouw van gezond gestel. Adressanten moeten hun eigenhandig ge schreven verzoekschrift inzenden aan den Burgemeester voor 1 Mei e.k. ALGEMEEN OVEaXSCHT. SCHIEDAM, 17 April 1903 a 1 <i - A f r 1 k a. »0ns Land" meldt dat lord Milner de voor waarden heelt bekend gemaakt, waarop vreemdelingen het kiesrecht kunnen krijgen in de twee voormalige Republieken. Vreem delingen, die in dienst zijn geweest van den koning van Engeland, kunnen dit recht ver krijgen binnen 10 jaar nadat zij den dienst hebben verlaten, andere vreemdelingen na een vijftienjarig verblijf in het land. Onder de Boeren-regeering kon een vreemde alle burgerrechten krijgen na een verblijf van twee jaar en de vreemdelingen, die in mili tairen dienst van hel lar.d geweest waren, konden deze onmiddellijk kiijgen. De bladen te Johannesburg van gisteren zijn gevuld met berichten over verhalen van dief stal en inbraak, gepleegd door Etigelsche werklieden of nvontuuers. De politie is mach teloos. Turk f| e. Be Macedonische kwestie. Men spreekt in Bulgarije weer over een mir.isterieele crisis. Vo1 st Feidinand beril geweigeid aan een verzoek van den minister van landbouw te voldoen, om eemge ambte naren te ontslaan. Deze minister stelde daas op zijn portefeuille ter beschikkiug. De bladen maken ook melding van het gerucht dat de nieuwe minister van oorlog Savoff zijn ontslag heeft ingediend tenge volge van het mislukken om een post in te stellen van inspecteur-generaal van het leger ten behoeve van generaal Papnkoff, den oud-minister van oorlog. In ministerieele kringen wordt een crisis van het huidig kabinet tegengesproken. De tijding wordt overigens weerlegt door het feit dat sm'st Fer dinand gisteren uit Sofia naar d bijplaats Mentone is vertrokken, hoewel c^< 'toereis weer vreemd klinkt in verband met do groote agitatie in Macedonië. Naar het Engelsdh RICKATt-D1 HARDING DAVIS. Volgens de sAligemeine Ztg." te Weenen zou Hiimipacha, de inspecteur-genei aal voor Macedonië, zijn ontslag hjbben ingediend, tengevolge van de weifelende houding van den sultan. Het ontslag moet door de Porte zjjn geweigerd. De «Morning Post" meldt dat het gerucht loopt van een aanslag op den Oostenrijkschen konsulairen agent te Séres in Macedonië. Een Bulgaar zou als da pleger van dien aanslag, te Halko zijn gevangen genomen. Volgens den ïTimes"-correspondent te Sofia, zouden dt' leiders der Macedonische eomité's hun plan om dit jaar over te gaan lot den algemeenen opstand, hebben opge geven omdat door de zeer groote Turksche troepenmacht een opstand niet ten gevolge zou kunuen hebben een Europeesche tusschen- komst, tenzij besloten wordt tot moorden op groote schaal, waarvan de leiders de verant woording niet durven op zich nemen. Het is daarom raadzamer dat voortgezet wordt de guerilla, het aanvallen van kleine Turksche benden, het vet breken van communicatie middelen, het in de lucht doen springen van stations en spoot bruggen. Tot deze veranderde houding zijn de leiders der eomité's wellicht ook overgegaan, omdat het hun onbekend is, wat de Albaneezen zullen doen, wanneer eenmaal de algemeene opstand geproclameerd wordt Intusschen zijn volgens de jongste berichten de Buigaarsch-Macedonische benden nog zeer actief. Zaterdag heeft een gevecht plaats gehad tusschen een dezer troepjes en een detache ment gendarmerie, bij Zenidje. De gendarmes leden zware verliezen. Btj Smerdesh, in bet district Castoria (vi- lajet Monastir), had een ODtmoeting plaats tusschen een detachement reserve-troepen, welke vier dooden en drie gewonden hadden, en een bende van 75 man, onder aanvoering van Sarafofl. In tegenspraak met de verklaringen van de «Times" seint Reuter uit Konstanfinopel dat in officieels en diplomatieke kringen aldaar opnieuw groote zorg over den toestand in Macedonië en Albanië he-rscht. De te Konstantinopel ontvangen berichten veroor zaken vrees voor ernstige onlusten. De ge zanten van Rusland en Oostenrijk zijn weder naar Yddiz Kioskhet doel van hun actie is onbekend. Volgens berichten door de Porte ontvangen bereiden Bulgaren en Mncedomêrs zich voor op een opstand tegen aanstaanden Maandag. Uit Konstantinopel wordt aan de «Temps" geseind: «Ofschoon men hier de publieke opinie tracht gerust te stellen, kan voorspeld worden uit de betichten, welke uit Macedonië komen dat de binnenlanchehe organisatie bin nen enkele dt»gen den algemeenen opstand zal prediken. De uitbarsting wordt Zondag wellicht reeds verwacht." Het stoffelijk overschot van Schterbina, den vermoorden Russischen consul te Mitro- vitza, is Woensdagavond te Saloniki aange komen, alwaar het Russische wachtschip van 10) «Beproeft gij maar, de t oncessies voor onze onderneming te ondermijnen beproeplhet slechts I Deze zijn door de regeering aan een aantal eerlijke en fatsoenlijke handelslieden verleend en wanneer gij onze toegestane rechten verkorten wilt, dan zal ik zorgen voor een oorlogsschip met wit-geverfde romp en zwarte kanonnen en dat zal uw kleine Repu bliek aan stukken schieten. Ziezoo, nu kunt ge gaan." Toen Clay begon te spreken, had Mendoza verbluft een hooge borst opgezet en zicli daarop voorovergebogen alsof hij hem in de rede wilde vallen. Zijn wenkbrauwen waren in één lijn samengetrokken en zijn lippen bewogen zich snel. «Ellendeling" siste hij op verachtelijke toon. «Bah liep hij uit. Gij zijt krank zinnig! Ik had een knecht moeten sturen om met u te onderhandelen. Ge zijt een kind, maar een brutaal kind," riep hij eens klaps, »en ik zal u kastijden. Gij vermeet u mij te beleedigen Die hoon is slechts met bloed te wreken. Gij hebt een officier be- leedigdmorgen zullen de wapens tusschen ons beslissen." «Wanneer ik u morgen ontmoette, zou ik u voor uwe onbeschaamdheid een pak ransel toedienen," gaf Clay ten antwoord. »De eenige oorzaak waarom ik dit niet op staanden voet doe is deze, dat ik mij op den drempel van mijn eigen huis bevind. Voor u zou het beter riju wanneer gij noch morgen, noch op een Konstantinopel liet iijk zal inschepen om het naar Odessa te tiansporteeren. De autoriteiten hebben de troepen gezonden uit Albanië verwisseld met die uit Anatoiië. Van de zijde der opstandelingen heerscht in de omliggende streek volkomen kalmte. «esaengde fSe«3edee8lngesa. Engeland. Uit Saladi in Sornaliland wordt dd. 9 dezer gemeld dat op twee verkenningstochten in de richting van Walwal, het hoofdkwattier van den mullah, verscheidene gevechten met de Somali's zyn geleverd. Deze laatsten hadden ongeveer 40 dooden2100 kameeleri en 11000 schapen weiden buitgemaakt. De «Standard" meldt dat een vierde deel der origineele aandeelen van den Bagdad spoorweg gereserveerd za! worden voor En- gelsche financial s. liet Engelsclie publiek zal worden uitgenoodigd een leening te dekken, die de Turksche regeering zal sluiten. De directie van den spoorweg za! uitsluitend in Duitsche handen zijn. De eerste leening be loopt twee miliioen pond stelling en zal ge plaatst worden in DuitacLlaml, Frankrijk, Engeland, België en Nedeiland, E r a n k r ij k. Betreffende Loubet's reis naar Algiers wordt nog gemeld dal bij de ontvangst derAlgier- bche senatoren en Kamer-afgevaardigden de lieer Etienne namens zijn collega's de droef heid uitsprak over liet aftreden van den heer Révoil. Loubet zei in zijn antwoord dat de heer Etienne alles afwist van deze ontslag aanvrage, en dat lig dus kon volstaan met de mededeeling dat Algiers verder bestuurd zal worden in denzelfden geest als thans ge schiedt. Loubet is gisteravond naar Oran vertrokken. De minister van marine Pelletan die de reis medemaakt ontving gisteren aan boord van de Saint Louis de commandanten der vreemde eskaders. Hij spink tot hen zijn wensch uit, dat de marines, thans in de haven van Algiers aanwezig, elkander nooit anders zouden ontmoeten dan op vriendschappelijk terrein. De «Gd bias" te Parijs meldt dat du koning van Italië den 12en Juli aldaar zal airiveeien, komende van Engeland. Victor Emanuel zal aan de gala-receptie op het Elytée deelnemen en waaischijnlijk ook aan de revue te Long- champs op den 14en, Het bericht van de reis van Victor Emanuel naar Lissabon wordt door liet Italiaansche hof voorbarig genoemd. Italië. De «Echo de Paris" verneemt uit Weenen dat de paus voortdurend verzwakt. De eet lust vermindert. Het gevaar dreigt niet on middellijk maar toch gelooit men dat het einde nabij is. Alle ambtenaren van liet anderen dag, waar ook, mij ontmoette en bovendien heb ik geen vrijen tijd tot mijn beschikking om met iemand een duel aan te gaan. »Gij zijt een lafaard," beleedigde Mendoza schijnbaar kalm, «en dat zeg ik u in 't bijzijn van uw ondergeschikten." Clay stiet een schel lachje uit en wendde zich naar de in de deur staande Mac Williams. «Geef mijn revolver toch eens hier, Mac Williams," zei hl;. «Ze ligt op de tafel rechts van de deur." Mac Williams bleef kalm staan en schudde het hoofd. »Och, laat dien kerel loopen," zei hij. «Gij hebt hem immers daarheen gebracht, wt.ar ge hem hebben wildet." «Geef mijn revolver, zeg ik je," herhaalde Olay gebiedend, sik zal hem geen haar krenkenik wil hem slechts toonen, dat ik kan schieten. Met tegenzin ging Mac Williams naar binnen en bracht Clay de revolver. »Pas op," zei hij, rzij is geladen." Bij Clay's laatste woorden had de generaal zich haastig teruggetrokken naar zijn paard en begon na de riemen van de halster los te maken, terwijl de ordonnans zijn karabijn in postuur zette. Terstond riep Clay hem in het Spaansch toe, de handen omhoog te steken en de soldaat deed het met een verschrikten blik op zijn superieur, want de revolver was dreigend op hem gericht. Daarop gaf Giay met zijn vrije linkerhand Mendoza een teeken dat hij zich rustig moest houden. «Laat uw pistool maar zitten, ik zal niet op u schieten," riep hij daarbij, sik zal u slechts een weinig bang maken, Bij deze woorden keerde hij zicli om en keek naar de brandende lamp in zijn stu deervertrek. Ze stond midden op tafel en was van buiten duidelijk zichtbaar. Nu hief Vaticaan hebben last gekregen zich niet van Rome te verwijderen. Het Hof van Cassatie te Napels besloot conform het requisitoir van den procureur- generaal, en wees liet verzoek tot uitlevering van den Rus Gótz af. Chaumié, de Fransche minister van onder was, is gisteren door koning Victor Ema nuel op het Quirinaal ontvangen. Het onder houd tusschen der. souverein en den minister duurde een half uur en had plaats op de meest hartelijke wjjze. De koning noodigde den minister uit Zaterdag het feest op de villa Medicis bij te wonen. Ook werd Chaumié uitgenoodigd op het diner voor aanstaanden Zondag. De Fransche minister bracht gistermiddag een bezoek aan de koningin-moeder. Duitachl&nd. De te San Remo in hechtenis genomen luitenant Wessel had indertijd aan den advo- kaat Dremel, te Brussel, een kistje toever trouwd waarin stukken waren opgeborgen, betrekking hebbende op de verstandhouding van Wessel met de Dreyfus-partij, Deze stuk ken bevatten belangrijke onthullingen be treffende Duitschland. De Duitsche regeering heeft al liet mogelijke gedaan om deze docu menten in handen te krijgen en Duitsche detectives waren vau plan deze zoo noodig te stelen. De ndvokaat Dremei heeft nu de juistheid dezer feiten bekend en daar men herhaalde malen poogde zijne woning te overrompelen, heeft hij het kistje in veilig heid gebracht. Hij verkinart geheel rnbekend te zijn met den inhoud. Rusland. De Fmsche bladen publiceren een reeks maatregelen door de RussisAe regeering ge nomen, in het belang van de »orde en open bare rust" in Finland en om het «gezag" te handhaven. In de desbetreffende voorschrift°n is o. a. dit moois te lezen v Do gouverneur generaal heeft de bevoegdheid voor een bepaalden tijd de sluiting te bevelen van koffiehuizen, boek winkels en «andere zaken", particuliere ver- eenigingen te ontbinden en personen, die hem gevaarlijk voorkomen, het verblijf in Finland te ontzeggen. Deze laatste maatregel kan hij niet toepasseo zonder toestemming der hooge regeering, behalve in gevallen dat uitstel onmogelijk is". Deze verordening geldt voorloopig voor drie jaren. Maatregelen zijn genomen tegen de medi sche studenten der hoogeschool te Sint Peters burg, die deelnamen aan de jongste onlusten. 345 studenten zijn door den krijgraad der hoogeschool gevonnisd27 studenten zijn van da school weggejaagd; 14 zijn voor goed van hun studie uitgesloten7 zjjn veroor deeld tot lijdelijke uitsluiting voor 1 jaar; Clay zijn revolver op. Het scheen alsof hij ze niet aan de lcoif vastpakte, zooals ge wone menschen doen, maar liet wapen lag in de geopende hand, waarin het scheen te passen als de hand van een vriend. Bij liet eerste schot werd het bovenste deel van het lampeglas verbrijzeld, het tweede vernielde de groene kap, rondom het glas, het derde schot doofde het licht en liet vierde wierp de lamp op den grond. Een wilde schreeuw van schrik werd van de achterzijde van de hut gehoord, waarop liet geluid volgde van een guitaar die van de trappen viel. Waarschijnlijk heb ik nu een zeer goede kok aangeschoten," zei Clay, »zoo als ik u zou doodschieten, wanneer ik tegenover u in het veld stond. Langham," ging hij voort, «ga eens zien en zeg den kok, dat hij zicli niet beangst moet maken De generaal spiong in den zadel en deze verhoogde zitplaats, scheen hem een deel van zijn zelfbeheerscliing, dat hij verloren had, weer terug te geven. «Dat waren goede schoten," prees hij. «Zooals ik vernomen heb, zijt gij cowboy geweest en dat merkt men wel aan uwge- heele optreden. Maar dat doet hier niets ter zake. "Wanneer wij elkander morgen niet vinden, dan is de oorzaak daarvan deze, dat ik gewichtiger zaken te doen heb. Binnen twee maanden, van vandaag af, zulien we een nieuwe president van Olancho hebben en de mijnwerkers zullen ecu nieuwen direc teur krijgen. Ik heb een pogmg gedaan om u tot vriend te zijn, mr. Clay; nu kunt gij ook eens ondervinden, hoe ik u als vijand beval. Goeden nacht, mijne lieerenl" «Goeden nacht", antwoordde Mac Williams kalm. »Zeg alsjeblieft tegen je bediende, dat hij de poort achter zicli sluit". Toon de hoefslagen verstomd waren, ston den de drie mannen nog in onbehaaglijk 14 beroofd van hun inschrijving voor dit jaar; 11 zijn verooideeld om soldaat te worden. Alle overige boosdoeners zgn er met een schrobbeering afgekomen. De colleges zul len dit jaar met worden voortgezet, maar de examens beginnen als gewoonlijk na Paschon. Deze onbesuisde vonnissen hebben de onte vredenheid van de studeerende jeugd van andere hoogeseholen opgewekt en men ver wacht nieuwe en meer ernstige onlusten. Servië. Volgens esn bericht uit Weenen is generaal Iiics, commandant van het infanterie-regiment te Belgrado met 6 andere officieren te Semlin gearresteerd onder beschuldiging van samen zwering tegen koning Alexander. Over de zaak wordt stteng geheimhouding bewaard. De koning zal zelf de ondervraging der be- ti'okken officieren leiden. Marokko. Alle bergstammen in de omgeving van Tanger hebben brieven ontvangen van den pretendent Bou Hnmarn, waarin iiun aange raden wordt nauwkeurig te letten op de havens. Tevens wordt bevolen den gouver neur van Tetuan gevangen ie nemen, zonder aan deze stad zelf schade aan te lichten. Zaterdag zal een vergadering gehouden worden door de stamhoofden om te beraad slagen welke maatregelen z\j nemen moeten. Reizigers van Nemours komende hebben te Tanger liet bericht gebracht dat de vol gelingen van Bou Ilamarn den oom van den sultan, Mouiey-Aiafa, hebben gevangenge nomen. Dominicaanscho Republiek. Volgens een dépêche uit Sint-Thomas heb ben Zondag en Maandag gevechten plaats gehad in de hoofdstad. Talrijke doodon en gewonden zgn gevallen. Een matroos van liet Duitsche oorlogsschip Vineta is gewond. De regeeiingstroepen hadden een goede stel ling bezet, doch werden daaruit vetjaagd door de opstandelingen. Hofberichten. II. M. de Koningin-Moeder vertrekt a.s. Zaterdag met gevolg ten 9 44 spoortgd per Staatsspoor naar Het Loo, met het voornemen Maandag d.a.v. naar Den Haag terug te keeren. Corps diplomatique, In het hotel den Ouden Doelen te 's-llage is aangekomen de heer Julio Cainé, consui- generaal van de Argenlijnsclie Republiek. Onze oorlogsvloot. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat Or. Ms. schoener Suriname 16 dezer van Paramaribo is zwijgen bijeen, en Clay draaide de revolver in zijn hand heen en weer. «liet spijt me, dat ik dat middel te baat heb moeten nemen, maar het was de eenige weg om iemand ais Mendoza duidelijk te ma ken, hoe de zaken staan", zei Clay ten slotte. Langham zuchtte en schudde met donker gelaat liet hoofd. «Drommels", zei hij, sik dacht dat alle moeilijkheden thans waren uit den weg ge ruimd, maar het blijkt, alsof ze nu eerst beginnen. Voor zoover ik zie is mijn vader van zijn geld nog lang niet zeker." Hoeveel van Mendoza's soldaten hebben wij hier in de mijnen, Mac?" vroeg Clay, terwijl hij zich tot Mac Williams wendde. «Ongeveer vijftienhonderd", antwoordde deze, «maar gij moest eens hooren, hoe zij over hem spreken". «Zoo, doen zij dat?" zei Clay met een lachje van voldoening. «Dat is goed. Zeshonderd slaven, die hun meesters haten!" citeerde hij. «Watzeggen zij dan van mij «O, zij houden u voor een goed man. Ze weten, dat ze het aan u hebben te danken, wanneer zij hun soldij krijgen, en zoo voort. Zij zullen veel voor u over hebben." «Ook voor mij vechten vroeg Ciay. Met een zonderling lachje keek Mac Wil liams op. »IIm, dat weet ik niet", zei hij. «Heb je veclitpiannen "Wat ben je overigens voor nemens te doen «Och, ik weet niet", gaf Clay ten ant woord, «Ik dacht er over, of het mij wel passen zou om president van Olancho te worden". HOOFDSTUK III. De familie Langham moest Vrijdag aan komen en in den ioop van de week, die dezen gewichtigen dag vooraf ging, wandelde Ciay met een opschrijfboekje in den zak rond, dat hij van tijd tot tijd raadpleegde en waarin hij aanleekeningen maakte van datgene wat nog voor de toebereidselen tot ontvangst moest gebeuren. Des avonds zat hij weer in zijn studeervertrek en raadpleegde zijn ge heugen bij het nalezen der aanleekeningen, waaruit hij zelf niet meer kon wijs worden. Radeloos draaide hij liet papier om en om en riep Langham te hulp wat hij dan tocli wel kon gemeend hebben toen hij schreef «Met Weimer spreken", of «zilver poetsen" of »S. Q. M. «Waarover moet ik den consul spreken riep hij uit ten einde raad. «en welk zilver werk moet gepoetst worden, en-wat beleekent, in 's hemelsnaam, die letters S. Q. M. Ik heb ze toch zelf neer geschreven In den bungalow werd groote schoonmaak en een generale repetitie gehouden om te zien of de huishouding in orde was. De dienst boden werden gedrild en in het Engelsch toegesproken, opdat ze antwoord zouden weten to geven, wanneer de jonge dames hun orders gaven. Dat was een zeer moeilijke taak en was liet de drie kameraden minder ernstig ter harte gegaan om de gasten een waardige ontvangst te bereiden, cïau zouden ze waarschijnlijk liet belachelijke van hun positie hebben ingezien. Zoo was het bijvoor beeld zeer komisch, hoe Langham over liet balkon leunend en de stem van zijn zuster nabootsend, in de keuken schreeuwde«Breng me koffie en brood maar liefst vandaag nog", terwijl Clay en Mac Williams in span ning beneden stonden en de bedienden terug moesten sturen, die in plaats van de paarden, zooals hen was opgedragen, kannen met ko kend water hadden voorgebracht. (Wo-ril vervolgd

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1