BINNENLAND. V STADSNIEUWS. G e 111 e e 111 c r a a (1. hare op to dringen, toegejuicht, dooi- Repu blikeinen, dio ziek zoo gaarne do kampioe nen dor zwakken en. onderdrukten noemden. Fachoda zelfs is vergeten, Factkoda dat een Fransek blad eens do grootste smaad noemde Frankrijk sedert 1S70 aangedaan. Wel beeft de national'istiseihö pers op dit aanbeeld' trachten to 'hameren, maar men wa> in deze kringen verdeeld over do te vol gen motliode van ontvangst bij den intocht van Eduard VIT. Terwijl eonige onruststo kers wilden fluiten en kabaal maken en anderen meer bezadigden eenvoudig kun hoed. opkonden (tlmiis bl'ijVen was te veel gevergd.) vonden de praktischer waaronder Deroulède (tot zijn leedwezen m deze een met do verfoeide regeering) liet geraden een hartelijke ontvangst aan te bet tien van wego het groote cijfer dat Frankrijk jaarlijks aan zijn overburen verdient, zoowel m export zijner goederen daarheen, als in verteringen door Engelsehen lr'er gemaakt. Hetgeen men do politick van den almighty dollar" in dat geval van sh. d. en 111 elk geval zeer busmes like zou kunnen noemen. II faut pcudret sou bien oü 011 le trouve meuigeen wrijft ziek de handen over deze onverwachte fortuinlijke dagen, waarbij ook do armen profiteeren en juicht en pas sant bij, de toonen van bot ..God save the King'' ouder hoedengezwaai en gewuif van zakdoeken. Engclseh is troef, daar gaat niets af. Toeh moet men dezo uitingen van direct of indirect, geïnteresseerden niet beschouwen als do gevoelens vertolkend van het eigen lijke Parijsoho volk. De Parijzenaar draagt, alhoewel' dikwijls lichtzinnig en van nature genotzucht'», het hart op de rechte plaats en behoudt steeds een levendig gevoel' voor recht, en onrecht. Hij weet dan ook in deze dagen den juisten toon te vinden en laat zich evenmin door ophitsende courantebenoh- ten als door zoetsappig overredende aan plakbiljetten naar de een of andere richting influenceeren. In 't algemeen kan men constateereu, dat de toon der regceringspers weinig van repu- blikeinsclt zelfrespect getuigt, waar zij bij voortduring den stroopkwast zwaait en door hoog op te geven van het algemeen enthou siasme dat in werkelijkheid niet meer dan op voordeel berekende en door gastvrijheid voorgeschreven beleefdheid is. den indruk wil vestigen alsof de koning aller Britten op 't oogenblfk een der meest populaire per sonen in F rank rijks hoofdstad is. Wie de ontvangst van Ivruger bijgewoond heeft, weet wel beter. Onder flauw gejuich reden de president en zijn koninklijke gasten in het a la dau- ment bespannen rijtuig van 't stat'on ..Bois de Boulogone" af, dat in korten tijd' gedeco reerd en voor deze gelegenheid in ontvangst- salon herschapen was. Een overgroote mili taire- en politiemacht hield 't volk voor zoo ver liet. niet op boomen en ladders een plaatsje veroverd had, en zich met rustig toekijken vergenoegde, op een afstand. Onder een ijzige stilte ook reed hij naar do rennen te Lo-ngseliamps, om onder dezelf de nieuwsgierige kalmte van 't publiek, dat algemeen van een extra vakantiedag to zijner eere profiteerde, terug te komen. Weinig demonstraties, geen gejubel, zelfs niet voor Loubet, die toch steeds bereid 43 voor den minsten ju-chtkreet beleefd den hoed af te nemen, den eeuwig beminuelijken glimlach op zijn sympathiek goedig gelaat 'Hautain, met iets statigs dat den vroeg e- re-n kroonprins ontbrak, tenzij hij 't destijds niet liet gelden, kon men den de ..first gentleman of Engeland" achterover in zijn rijtuig zien zitten, meestal gekleed E11 den deftig zwarten jas van onberispelijken snit, waarvan hij reeds als prins van Wales do mode aangafde handen, leunende op de wandelstokgestoken in. rood glacé hand schoenen met zwarte naden, die zeker in 't komende seizoen voor zich zdf respecteeren- de modelieertjes verplichtend gestold zullen worden. Laten wij hopen dat liet gefluit en andere wanklanken onder den dokmantel der duis ternis bij 's koning terugkeer van de theater voorstelling geuit, niet tot hem doorgedron gen zijn. De stad Parijs heeft haar plicht van gastvrijheid tegenover den vorstelijken bezoeker vervuld. Als straks het kanonge bulder van den Wont "Valerien zirih ten tweede njaïa -laat hooren, thans tot afscheid zttllen koning en presiid-ent elkaar dankbaar gestemd de 'hand drukken in de overtuiging dat dit bezoek de gunstige gevolgen voor beide landen zal hebben. waar hij den 21en dezer te 's-Gravenbago terugverwacht wordt. gezantvfnapssoa-ctaris to Berlijn, mr. Van Royen die als tijdelijk zaakgelastigde te Caracas geplaatst wordi tijdens het onder zoek van de Xedoricommissie voor do vor deringen tot schadevergoeding wegens do gebeui tenüscn in Venezuela, was in den laatsten tijd gedetacheerd bijl ons gezant schap te. Washington. Hij, zal' zilch van daar rechtstreeks naar Caracas begeven. Ned, Jotigel -Verbond. Ter gelegenheid vnn het 50-jarig bestaan van het Ned. Jongel.-Verbond zal een bazar gehouden worden, met het doel om uit de opbrengst een fonds te vormen tot stichting van een eigen gebouw. De plaatselijke af- elingen van het Verbond nemen de gaven gaarne in ontvangst. Audiëntie. De geaone ainheritie van den Minister van Bint enlandsehii Zaken zal op Zateidng 9 Mei e. k. niet plaats hebben. De barou Onzo Ministers. Minister van Buitenlnmbclie Zaken, Melvil van Lijnden, geeft morgen een groot diner, waaraan o.a. zijn genoodigd de Minister van Financiën, de oppeikamerheer en de oppeicuvrnoniemeejter van 11. M. de Koningin, de viee~( resident van den Raad an State, de secreiaussen-generaal der de partementen van Bnitenlnndsche Zaken, Ko loniën en Binneniandsclie Zaken, eenige leden der Tweede Kamer, de president der Alge meene Rekenkamer, jhr. mr, E. N.deBrauw en kolonel jhr. Baud, commandant d?>r schut terij. Itidd-rorden. De Voist van Schautnbmg-Lippe heeft ver- chillende leden van liet gevolg van 11. M. en den Prins, tijdens hun vei blijf te Bucke- burg hem vet gazellende, decoiatiön vetleend in de orde van zijn Vorstendom en medaille? ,in die orde aan ver.-chillende personen van het dienstper-oneel. Hofberichten. Officieel kan worden medegedeeld, dat H. M. de Koningin haar jaarlijksch bezoek aan Amsterdam zal brengen op 22 dezer om aldaar tot 28 dezer te verblijven. Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft aangekocht de Meerveldsche bosschen, gelegen bij het Uddelermeer en groot ongeveer 300 H. A. Corps diplomatique. Ds Roemeensehe gezant bij ons hof de heer Papiniu is voor eenige wc-fcen naar Boe karest vertrokken. De heer Murai. attaché der Japansche legatie tc Brussel, is werkzaam gesteld' aan het Japansche gezantschap te 's-G-raven- hage, om later tot secretaris te worden be noemd, ter vervanging van den heer Sasano. De Duitsche gezant bij' ons liof baron Schlözer is na zijn bezoek aan Berlijn voor eenige weken naar Napels vertrokken, van President Krnger. Wij veim-men uit Mentone dut president Kiuger Imt goed maakt en dat zij, die hem in enkele maanden niet zagen, getroffen wer den door zijn vermeerdeuie kiacht. Z Ed. gaat 15 Mei naar Nedeiland, waar hy zich de villa sDjemnah" te Hilversum tot verblijf heeft gekozen, (»Hbl.") Verkiezing Tweede Kamer. Gisteren is in het district Veghel bij een voudige candidaaistelling tot lid van de Tweede Kamer g-kozen de heer B. R. F. van Vlijmen, die tengevolge van zijn bevor- ring tot generaal-majoor moest aftreden. Yerk. Prov. Staten. Bij de gisteren gehouden verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Gelderland, district Ede, ztjn uitgebracht 3625 stemmen waarvan 3565 geldige. Mr. D. L. Leccius Ridder, (lib verkreeg 884 stemmen de heer M. Sander-?, (antir.) 1712, en E. W, baron van Wassenaar, (vrij-aotir.) 969 stem men. Er zal dus herstemming zijn tusschen de heeren Sanders en van Wassenaar. Lichting 1903. Voor de miliciens der lichting 1903 van het korps genietroepen, die zich thans met verlof bevinden, is bepaald, dat zij 12 dezer oor eerste o-fening onder de wapenen moe ten komen. De korpscommandant zal hen daartoe per dienstbrief oproepen. Verlies van het Nederlanderschap. Op 1 Juli 1903 zal de web van 12 Decem ber 1892 (Stbl. 110. 268) op het Nederlan derschap cn het ingezetenschap gedurende 10 jaren in werking zijn geweest. Mitsdien zullen krachtens art. 7, 5o, dier wet de Ne derlanders dio gedurende 'dht gobeeile tién- jarige tijdvak, behalve ter zake van 's lands dienst, woonplaats hebben gehad buiten het rij,k c-n zijn koloniën of bezittingen in andere werclddeelcn, -op genoemden dag do hoedani^hend van Nederlaner verliezen, ten zij zij de in genoemd wetsvoorschrift bedoel de kennisgeving hebben gedaan. („St.Ct.") Politietoezicht vlsscherij. De sSt.-Ct." vRn G dezer behelst het rei? rapport van Hr. M-. korvet Sommels d ij k, bela?t met liet politietoezicht op de visscberij in de Noordzee van 26 Maart tot 11 April 1903. Tabaksbelasting. Maandag heeh te Hengelo een vergadering plaats gehad van 48 tabaki-f ibrikanten uit Twenthe en een gedeelte van Gelderland die bijeengekomen warm, ten einde te be spreken wat tegen de voorgenomen tabaks belasting te doen was. Eenparig was men van oordeel, dat daartegen op verschillende wijzen dient gewerkt te worden. Meer uitvoe rige beschouwingen zjjn reeds door anderen gepubliceerd, zoodat men die niet meer noodi achtte. de Bureau voor Arbeldersrecht. Het Bureau voor Arbeidersrecht te Rot terdam is tbans definitief opgericht en van Mei af geopend. Het grootste deel der vakvereenigingen heeft ziel» reeds aangesloten. Het Bureau zal inlichtingen en schriftelijke hulp verschaïfen omtrent: Ongevallenwet, Beroepswet, Arbeidswet, Veiligheidswet, Wo ning- en Gezondheidswet, Militiewet, Loon- geschilbm voor zoover zij betrekking hebben op bestaande wettelijke rechten. Gemeente lijke verordeningen die betrekking hebben op de positie en de rechten tier gemeentearbei ders. Ook voor inlichtingen omtrent vereeni- gingszaken kan men zich tot dit Bureau wenden. O VERSCHIK. 6 Mei. Bjj Kon. Besluit is benoemd tot hoogheemrand van het hoog heemraadschap van Schieland de heer P. N. Hoogoi brugge alhier. 'KETHF.L EN SPALAND, G Mei. In de gisteren gehouden vergadering der poider- betur.-n van Nootd Kethelpoider en Zoute- veenschen polder is overeengekomen dat laatstgenoemde polder het water van eerst- euoetnde zai overnemen en doen weemalen. Daarvoor zal de Noord-Kethelpolder betalen de door de machines te verbruiken kolen, de loonen der machinisten benevens f 2 50 per uur, gei eken»! over den tijd dal de machines malen. A.s. Zaterdag zal daarmede worden aangevangen. Het bestuur van den Noord- Kethelpolder was met deze overeenkomst zeer in zijn schik omdat de polder daardoor van liet water zal verlost worden en hij zeil daartoe in de onmogelijkheid ve»keert nu zijn eigen machine niet kan werken. De houding van het bestuur van den Harrigpolder steekt echter zeer gunstig af bij die van den Zouteveen=chen polder. Dit heeft n.l. besloten om eveneens water van den Noord-Kethelpolder op zijn polder af te tappen en weg te malen en daarvoor wordt in het geheel geen vergoeding geëisehi. Reeds hedenmorgen is men begonnen de Kerklaankade door te steken om daarin een schuif te maken, zoodal het water geleidelijk kan worden afgetapt uit. de Kerklaan die in onmiddellijke verbinding staat met den ondergeloopen polder en daartoe behoort. Zulk een houding verdient zeker aller lof. Tijdens den lagen waterstand in den polder is gebleken dat het metselwerk van den steenen brug over den polder in deernis- waurdigen toestand verkeert. Men is nu bezig een dam te leggen om de vleugels van dien brug, teneinde het metselwerk te herstellen. Spoel en »0ut Lieken" van Cath. v. Rennes. Vooral in de beide laatste liederen gaf mej Jacobs vee! te genieten. De voordracht van het lied van Spoel was op sommige plaatsen bijzonder mooi; het donderend applaus was dan ook zeker wel verdiend, vüut Liekers" werd allerliefst gezongen en was daardoor zeer mooi. Ook waar mej. Jacobs met het koor mede werkte viel veel te prjjzen, doch in haar liederen muntte zij uit. Voor den heer Otto werd do toegevend heid van liet publiek ingeroepen daar deze zanger verkouden was. Dat we door deze verkoudheid veel moesten missen bleek uit hetgeen de heer Otto ons wel gaf. Zijn geluid is krachtig en klankvol, zjjn voordracht zeer goed. Van de vier liederen die het programma vermeldde werd alleen s't Geuzenvendel op den thuismarsch", van Fl. van Duijse, ge zongen, hetgeen een zeer prettigen indruk maakte. Al was 't weinig, toch deed de heer Otto goed zijn krachten niet te over?chaUen, wanruoor het hem mogelijk was in de andere nummers mede te werken en een zeergun- stigen indruk achter te laten. De heer van Nieuwenhoven hebben wij bij een vorige gelegenheid reeds als een verdien stelijk pianist leeren kennen. Met veel distinctie weiden nu ook weder de begeleidende piano partijen door hem gpgeven. Moge het »Ge- mengd Koor" voort blijven gaan op den weg waar den heer Diamant de vereeniging op heeft gevoerd en Schiedam zal trotsch kun nen zijn op dit koor. Gisteravond te 91/2 uur viel bij het spelen met andeie jongens S. Steenbergen, waarbij hij zijn arm brak. Geneeskundige hulp is ingeroepen. Van een sieeperswagen van de firma En gering, beladen met fusten gedistilleerd brak hedenmiddag te II/2 uur in de Hoofdstraat het rechter achterwiel, gelukkig zonder flat daarbij verdere onheilen werden veroorzaakt. De lading is op eeo andere wagen over gebracht. Schipper Klaarrcun had gisterenavond het ongeluk in de Schie te vallen doordat zijn vaatboom uiigleed. Hij werd gered doorzijn knecht. Arbeidswet. Da Haagsche correspondent van „Zut-ph- Ct." schrijft o, a. „Aan bet departement van "bünnenland- sche zaken wordt tegenwoordig ook druk ge werkt aan een andér onderwerp van wetge vender! arbeid, waarbijl ook de vollksgezxmd- heid in ho-oge mate is betrokken, ril. de nieuwe Arbeidswet. Nu dé adviezen van do: K. van 3L en de K. v. A. over do concept- wet zijn ingekomen, zijn de inspecteurs van den ar,beid bijeengeroepen om over d'e ver schillende onderdooien van deze materie hun Jicht te doen schijnen en van advies to die nen. Deze hoofdambtenaren zijn bijna de geheel e week in Den Haag vergaderd ge weest, en aan het gewijzigd wetsontwerp zal nu do laatste hand worden gelégd.' Maatschappij van Nijverheid. De 126e algemeene vergadering van de Maatschappij van Nijverheid wordt dit jaar gehouden op 10 en 11 Juli te Groningen. Gemengd Koor. De laatete concerten van de zangvereeniging nGemengd Koor" hebben uitgemunt door artistieke uitvoeringen, waardoor de vereeni ging zich een goeden naam heeft verworven maar ook zich zelf een zware taak heeft ge steld n.l. deze om steeds meer het volmaakte nabij te komen En op dien ingeslagen weg is met ernst voortgegaan onder leiding van den heer Diamant. Wat deze reeds nu met zijn koor, waai \an hij blijkt alle draden steeds in de hand te hebben, vermag te geven kwam wel 't zuiverste uit by het capelia gezongen sn Stem in Rarna" van I,. F. Brandts Buy.?. Wat was vooral de eerste helft van het lied mooi en lief, totdat wel watleiuw ingevallen werd met de beschiijviog van het naderend onweer. De beschrijving zelve werd ook zeer goed gegeven, een kleine versterking van de man nenpartijen zou echter wel wenschelijk zijn' geweest. De componist, die in de zaal aanwezig wa? werd nadat een algemeen applaus voor do uitvoerenden had weerklonken door 't luid handgeklap van publiek en koor naar voren geroepen, waar hij den dirigent dank zegde voor deze uitvoering. En ook in de andere nummers van het programma kweet het koor zich zeer goed van zijn taak, ook de kleinere koren (twee vrouwenkoren en een kort mannenkoor) hoorden wij met genoegen. Het werkte mede aan de volgende nummers ïPrinzessin Ilse" van A. Schulz; »das Smgenthal" van L. F, Brandts Buys en »Schön Ellen" van Max Bruch, waarvan bijzonder krachtig het mooie slotkoor. Als solisten traden op mej. Thilly Jacobs (sopraan) en de heer Max Otto (bariton), beiden uit Rotterdam, terwijl de pianobege leiding in handen was van den heer II. W. G. van Nieuwenhoven uit Rotterdam. M«*j. Jacobs heeft een mooi, lief geluid. Zy zong een Aria uit de Figaro's Hochzeit van Mozart, ilch hal' ein kleines Lied erdacht" van August Bungert, ïLied" van Bern.Zweers, jfAls het zonneke slapen gaat" van Arnold Vergadering op Dinsdag 5 Mei 1903, des namiddags ten 2 uur. Hoewel de onderw-rpen die voor deze vergadering op de agenda waren gebracht op zich zelf nu niet van groot belang waren hebben ze toch nog vee! discussie uitgelokt. Nassau straat. Reeds dadelijk gaf aanleiding tot bespre king het voorstel van B. en W. om de Nassaustraat te bestraten. De heer P. Jansen achtte bet blijkbaar onbillijk dat die nieuwe straten, die nog met eens geheel bebouwd waren, reeds voordeeh-n zouden genieten boven de Warande, die reeds zoo lang, 30 jaren noemde «preker, in den zelfden toestand is gebleven. Dit woog bij hem zelfs zoo zwaar dat hij voorstelde om de (5000, die daarvoor door B. en W. worden gevraagd, te weigeren. De heeren Visser en Klein bestreden dit standpunt. Eerstgenoemde wees er op dat de bewoners der huizen, die gebouwd waren op grond, dat de gemeente voor dat doel had verkocht, toch van de gemeente mochten ver wachten die deze die woningen bereikbaar zouden doen zyn. Laatstgenoemde vergeleek den weg ia de Warande met een kolfbaan. De heer Visser deelde bovendien nog mede dat, wanneer de kosten van bestrating en het leggen van riolen enz. werd betaald uit de opbrengst van den verkochten grond, nog wel 1/2 ton gouds voor de gemeente over bleef; terwijl de vet harding van die straat zooals met de Warande had plaats gehad, een groote uitgave, door de heer Klein op f2000 begroot, zou vergen. De Voorzitter wees er voorts nog op dat, mocht ook nu het voorstel van den heer Jansen worden aangenomen, B. en W. bin nenkort toch weer met hetzelfde voorstel zouden moeten komen. De Comrmssie voor G. W. en die der Gasfabriek en Waterleiding zouden wel gemeen overleg plegen bij de te verrichten werkzaamheden en bovendien zou het werk worden uitgevoerd geleidelijk in verband met de behoeften. Spr. raadt dan ook den heer Jansen aan zijn voorstel terug te nemen. De gevoerde discussie werkte wel iets uit en de heer Jansen geeft in zoo verre uelioor aan den drang die van B. en VV. uitgaat dat hij nu voorstelt nog f5000.— toe te voegen aan liet gevraagde bedrag ten behoeve der bestrating vau de Wasande. Hij vindt daarvoor echter bij niemand steun De heer v, d. Poel eikennande dat het mogelijk is dat hij mei zijn vraag buiten de orde gaat, zou gaarne van B. en W. ver nemen of die 1/2 ton gouds, waarover de heer Visser heelt gesprokenook kan worden bestemd tot aankoop van andere terreinen, liefst zoo dicht mogelijk bij de bebouwde korn der gemeente. Doet men dit niet dan verdwijnt èn de grond êfl het gel') De Voorzitter geeft in overweging deze vraag later te herhalen, wanneer weer gronlverkoop aan de orde zal zjjn. Het voorstel van B. en VV. wordt daarna goedgekeurd met algemeene stemmen, be houdens dien van den heer P. Jansen. Salarissen aan de Gasfabriek I11 de vorige zitting was het voorstel van B, en VV. tot regriing der salarissen van directeur, boekhouder en kassier der Gas fabriek gerenvoyeerd aan B. en VV. omdat de wijze van berekening der tantième voor den directeur geen instemming bij den Raad vond Door B. en YV. was nu voorgesteld om den directeur een verhoogiög van f500 toe te kennen en het salaris van den kassier en den boekhonder te regelen zooals dat in het vorige voorstel was bepaald. Uit de toelichting bleek dat de verhooging van den directeu slechts een voorloopige regeling moest geacht worden. De heer de Groot achtte de redaclie van het voorstel van nu niet gelukkig en wilde daarin opgenomen zien dat deze regeling slechts een voorloopige was. Eenmaal hei salaris vastgesteld op f 2500 kan men daarop moeilijk later terugkomen. De heer Honnerlage Grete be loogde daartegenover dat werkelijk de bedoe ling is deze regeling te doen zijn een zeer tijdelijke, maar met het oog op een te ver wachten regeling der boekhouding van de zijde der regeering werd het beter geacht de regeling der tantième voorloopig te laten rusten. Spr. ziet het noodzakelijke er niet van in dat in het voorstel wordt opgenomen het woord svoorloopig" of ntydelyk". Zoodra de voorgenomen regeling tot stand zal komen zal dit voor den directeur weer een verhooging zjjn, omdat het bedrug daarvan het sntnrig van den directeur zal brengen boven (2500. Van een verlagiug i« in dat geval dus geen sprake, alléén van een gewijzigde regeling. De heer G 0 11 k n daarentegen meent dat de directeur overeenkomstig diens aanstelling recht heeft "op een salaris van f 2500 omdat zijn ijver en geschiktheid voldoende is geble ken. Wordt later ook een tantième toegekend dan behoort die te komen boven de f2500. Dit geeft den heer Kranen aanleiding om op te merken dat het nu vast te stellen bedrag niets bepaalt omtrent de toekomstige beiooning. Immers de grens der gasproductie waarbij de berekening van een tantième begint, zal gewijzigd worden naarmate de vaste bezold'ging dan zal gerekend worden te zijn f2000 of f2500. De heer W i 11 k a m p f die met den heer de Groot van gevoelen is dat het beter is liet woord voorloopig in het besluit op te nemen doet daartoe het voorstel en wordt daarbij door den heer de Gioot gesteund. Dit is echter niet voldoende om het voorstel in behandeling te nemen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna aangenomen met 13 tegen 1 stem. Tegen stemt de heer Wittknmpf. M otie-benoemingsbevoegd li ei d. In de zitting van 18 Februari jl. was in behandeling gekomen een paar verordeningen waarin o.m. werd geregeld de benoeming van gemeente ambtenaren in verschillende takken van dienst. Door den h°er De Groot was toen een motie ingediend, die met algemeene stemmen door den raad was aangenomen en waarbij deze den wen-ch uitspreekt de bemiemiti«s- bevoegdheid in éen vei ordening geregeld te laten en fJ. en W. uitnoodigt de bestaande verordening zoo noodig te herzien. Thans stellen B, en W. voor deze motie te trekken omdat liet hun beter lijkt in éen verordening te regelen wat op éen groep vnn ambtenaren betrekking heeft. Da Voorzitter vraagt alvorens dit voorstel in discussie te brengen of een der leden -dnaiomtrent nog nadere inlichtingen vei langt. Do heer De Groot zegt dat hij voor de intrekking van een met algemeene stemmen genomen besluit krachtiger motieven hal verwacht dan door B. en W, in hun schrijven zijn aangevoerd. Zij voeren alleen aan de onvolledigheid der verordeningen, wanneer de benoeming daarin niet wordt geregeld en het grooter gemak in de practijk. Spr. meent dan ook dat da bezwaren tegen de motie niet groot z'yn wel acht hij een groot bezwaar dat, bij een regeling in nlke verordenirg afzonderlijk geen vast stelsel zal blijven bestaan, De motieven van B. en W. acht hij dan ook niet gewichtig genoeg om het besluit in te trekken. Spr. zegt dat B. en W, in den laatsten tijd niet gelukkig zijn met de toelichtingen en voorstellen door dat college aan den Raad voorgelegd. Spr. wjjst daarbij op de herziening der mkomstenkomstenbelasting, wauibij den raad«leden niet voldoende is gewezen op ds ontlasting der groote inkomens en de bezwa ring der kleine inkomen?, wat tocli van B, en W. plicht ware geweest. Ook de regeling van bet salaris van den machinist was onvoldoende toegelicht. Was die goed geweest, dan zouden de dhciurién niet zoo uitvoerig hebben behoeven lo zijn en zon het voorstel dad-lyk wel door dun Rand zijn goedgekeurd. Reeds meermalen heeft spr. over deze onvolledigheid aanmerkingen willen maken, maar hij heeft dat tot nog toe nagelaten; thans is de maat echter vol, Hij moet daarom B. en W. verzoeken meer zorg te besteden aan de voorbereiding der zaken die in den Raad ter behandeling zullen komen. De Voorzitter zegt dat ree-I? her haaldelijk door den heer De Groot op- en aanmerkingen zijn gemnakt die hem meer malen hebben geprikkeld. Tlmns gelden die op merkingen echter het geheele Dagel. Bestuur dat eens onder handen wordt genomen en waaraan wordt verweten dat het de ruaik- leien te lang hier houdt en te veel discussie noodzakelijk maakt. Waar aan B. en W. opmerkingen gemaakt worden over onvoldoende voorbereiding zou spr kunnen antwoorden met de vraag of de lieer De Groot wel op de hoogte is van de wijze waarop de zaken in liet college worden behandeld. La critique est aisóe et l'art est difficile, Men moet, om daarover te kunnen oordeelen eerst maar eens achter de coulissen hebben gekeken. Wanneer de heer De Groot wist welke moeite B. en W, zich hebben gegeven aan het onderzoek van zijn voorste! dan zou hij niet hebben gezegd wat hij zooeven heelt gezegd daaraan zyn dagen besteed, Door den heer Da Groot is aangevoerd dat de motie is aangenomen met algemeene stemmen- Maar waarom, zegt spr., hebben allen zich daarmede vereenigd? Omdat alle leden ge neigd waren om te doen overeenkomstig den wensch van den heer de Groot. Ook spr. voelde daarvoor veel en hij meende het zelfs te mogen beschouwen als iets ideëels, Had hy echter vooruit geweten hoeveel onnut werk daardoor zou worden veroorzaakt, hy had dit voorstel bestreden. En nadat er zoo veel werk voor was verricht is het gebleken dat het beter was aan de wenschen van des heer de Groot niet tegemoet te komen. is in de toelichting tot het voorstel niet heel veel gezegd, maar alvorens gelegenheid tot bespreking te geven heeft spr. uitdi ukkelijk gevraagd of een der leden ook nadere toe lichting wenschte en niemand heeft daaitoe den wensch geuit. Spr. heeft dus het recht te vragen: waarom heeft de heer De Groot geen inlichtingen gevraagd, als die hem onvoldoende bleken. Wanneer door den Raad de vraag was ge steld, nu door den heer De Groot gedaan, B, en W. zouden overwogen hebben w'8t hen daarna te doen stond.

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2