BINNENLAND. STADSNIEUWS. VLAAIiDlNGEN. Kunst en Wctenscluip. Rechtzaken, Kerk en School. Gemengd Nieuws. te "Washington meldt dat uil particuliere berichten blykt dat er uit het Panamakanaal- verdrag een politieke kwestie is geboren. De Columbianen op de landengte ?yn besloten te vechten om hun onafhankelijkheid te be houden en om den bouw van hel kanaal ten hunnen bate te verzekeren. China.. De z>Tunes"-correspondent te Peking zegt te zijn gemachtigd door de Fransche legatie om mee te dealen dat het onwaar is dat ei een poging zou zijn gedaan bjj de Cnineesche regeering om haar de hulp van Franhiijk op te dringen bij het onderdrukken van den opstand in Kwang-St. FianLtijk heeft zich er mede tevreden gefield, zoo zegt de En- gelsche correspondent verder, van China de onderdrukking dier onlusten te eisehen, die zouden kunnen overslaan naai Coehinchina (Fransch gebied). Da Daily Telegraph" verneemt dat erin de provincie Kwane-Si een vreeselyke hongers nood is uitgebroken. Reeds zijn 150.000 Chineezen daaraan ten slachtoffer gevallen. Japan. Voor de uitbreiding van de vloot zijn op de begrooling uitgetrokken lD/g millioen yen, die in 10 jaar, of langer, indien de Rijksdag het noodig oordeelt, zullen worden afgelost. Hofberichten. Naar wij vernemen, zal de Nieuwe Beurs door H. M. de Koningin, tijdens H.M.'s ver blijf te Amsterdam, officieel geopend worden. («Tel.") Op 's Prinsen verjaardag bestond het voor nemen bij de vijvers in het koninklijk park in 't Loo een tuinfeest te geven, waartoe reeds illuminatietoestellen waren aangebracht. Wezens de ongunstige weersgesteldheid kon dat feest echter niet doorgaan. Nu heeft cis- teravond aldaar eene theepartij plaats gehad, waarbij tegenwoordig waren H. M. de Ko ningin, Prins Hendrik en de thans op't Loo vertoevende gasten uit Schwerin, alsmede de dames en heeren van het gevolg. Op de vijvers dreven verlichte gondels, waarvan uu en dan gebiuik gemaakt werd. De op verschillende plaatsen ontstoken Bcn- gaalsche verlichting en de tomdom de vijvers en de schiettent aangebrachte illuminatie gaven aan deze, toch reeds door de natuur zoo heerlijke omgeving iets sprookjesachtigs. Het feest duurde lot half twaalf. Piins Hendrik en de Groothertog van Mecklenburg begaven z'ch hedennacht ter jacht nabij de Woe-te Hoeve. H. K. H. de Vorstin von Wied met Prinses Louise, haar dochter, zijn gi-teiavond tegen 91/0 uur te 's-Hage aangekomen. Het salonrijiuig, waarin de vorstelijke per sonen de rei- hadden gemaakt, stopte in het Staat«-pooistation aan de Koninklijke wacht kamer, waar zich op het perron bevond H M. de Koningin-Moeder, vergezeld van de Hof dame en den Kamerheer van dienst, benevens van de Grootmeesteres, gravin van Lijnden van Sandenburg en den Grootmeester, jhr. De Ranitz, om Haar gasten te verwelkomen. De ontmoeting lunchen de Vorstelijke familieleden kenmerkte zich door bijzondere hartelijkheid, zich uitende in herhaalde om helzingen Ook de burgemeester wachtte de beide Vorstinnen op, ter wier ontvangst ook nog op het peiron waren, de heeren Dietz, waar nemend administrateur der Nederlandsche bezittingen van H. K. H,, zoomede de kunst schilder Smits. Prinses Marie begaf zich niet in de kouiuk- lijke wachtzaal, dan na vooraf de hand te hebben gedrukt van de heeren Meyer, oud- HofTourier en Beek, oud-Hofbeambte van wijlen Prins Frederik, Haar vader, welke beide trouwe dienaren aan de Prinses onder de omstanders in het oog waren gevallen. Moeder en Dochter werden door Korfingin Emma in een gesloten gala-rijtuig naar het Paleis in het Voorhout beadeid. Het gevolg van de Piin-es bestaat uit Baron von Malchip, hofmaai schalk van de Vorstin en mademoiselle von Barnier, dame d'honneur der Vorstin. Baad van State. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, Woensdag 13 dezer, des voormiddags te elf uren. Staatscommissie van enquête omtrent het spoorwegpersoneel. H. M. de Koningin heeft eene Staatscom missie benoemd tot het instellen van een onderzoek ten aanzien van de rechtsverhou dingen en de voorwaarden, waaronder het personeel bij het spoorwegbedrijf in dienst is. Een ieder, die daaromtrent uit eigen ervaring inlichtingen meent te kunnen geven wordt verzocht daarvan vóorl Juni a.s. mededeehng te doen, onder het adres: Staatscommissie van enquête omtrent het spoorwegpersoneel, 's-Gravenhage, met opgave van zijnen naam, zijn adres en de betrekking, die hij bij het spoorwegbedrijf bekleed of heeft bekleed. De Staatscommissie voornoemd, J. D. VEEGENS, voorzitter. D. VERHOOP, secretaris. (iStct.") Generaal Botha in Nederland. Generaal Botha werd gistereravond te Leeuwarden verwacht; hij zal heden bij de stierenkeuriiig op de veemarkt aanwezig zijn en wellicht aankoopen doen voor Transvaal. (jTel.") Tweede Kamer. Accijns Gedistilleerd Blijkens 'het afdeolingsverslag over LH wetsontwerp tob verhooging van den accijns op hot gedistilleerd meenden vele leden dat er op dit «ogenblik geen noodzakelijkheid bestaat om tot versterking der middelen over te gaan. De fnuuioieeïe toestand laat zich ultans vetst beter aanzien dan in het laatst van het vorige jaar. Men berekende dat wanneer :n ai ie gewone en 'buitengewone uitgaven zal zijn voorzien, op den dienst van 1902 nog ten batig saldo van 1G ton zal overblijven. Gesteld echter er ware versterking van do middelen thans noodig. dan verdiende do voorgestelde vcirhoogmg van den accijns op gedistilleerd toch geen aanbeveling. Dczo accijns is te bets.houwen als. een belasting op de zonde cn immoreel handelt de- Staat door uit zonde geld to slaan. Het had daar om sommige leden verwonderd, dat d.t Ministerie een verhooging van den accijns lneft ingediend Het mVbruJg van sterken drank zal dcei een betrekkelijk geringe verhooging n'"t worden onmogelijk gemaakt of bemoeilijkt. Hierop werd geantwoord, dat de accijns alle gebruik van sterken drank en niet enk.! het mihbru'k tieft en d'at hot gebruik niet a's zonde is te beschouwen. Ware dit zoo, dan zou de accijns geheel en evenzeer de wijn accijns moeten vervallen. Voorts werd tegen het regeeringsvoorstel aangevoerdlo. dat daardoor de band tus- -eheti de financiën des rijks en dozen accijns nog nauwer zal worden toegehaald2o. dat verhooging van den accijns vooral ten laste vanden mingegocde zal komen; 3o. dat zij tot smokkelarij aan de Duitsehe grenzen zal leOuen 4o. dat de vervahehing van ster ken drank ten nadeele der volksgezondheid nog meer zou toenemen5o. dat op andere wijze in het verkrijgen van de benoodigde gelden behoort voorzien te worden. To dien opzichte drongen sommigen aan op herzie ning van de vermogensbelasting, zoodat het minimum van aanslagpliahtiglieid van f 13,000 op f 10.000 werd gebracht. Zeer vele leden wensehten oruniddaU'ijk verband gelegd te hebben tusschen dit wets ontwerp en dat betreffende den suiker- accijns. Eenerzijis werd betoogd, dat de ver- hoogfug van het gedistilleerd kan vervallen, wanneer afgezien wordt van -hot voorstel tot verlaging van den suikeraccijns. Anderzijds werd aangevoerd dat een aanmerkelijke ver laging van dc belasting op ecu gezond voe dingsmiddel als de suiker over do bezwaren van een belangrijke verhooging van den accijns op sterken drank moet d'oeu heen stappen. Sommigen leden vestigden de aandacht op het veelvoudig gebruik van brandspiritus als drank. Deze boutgeest bevattende vloed- stof is vrij van accijns en daardoor wordt een belangrijk bedrag aan de heffing ont trokken. Eenigen anderen wensehten als compensatie voor de moutwijnindustrie het invoerrecht op gedistilleerd te verb oog en. Voorts werd door deze Iaden aangedrongen op het heffen van invoerrecht op melasse. Enkelen drongen aan op do verhooging van den bieraccijns, zoodat van een gelijk per centage alcohol een gelijk bedrag als voor de jenever worde geheven. Siukaraccijns. Blijkens het afdelingsverslag over het wetsontwerp 'houdende nadere bepalingen betreffende den accijns op de suiker, konden zeer vele leden zich niet voreenigen met het voorste! om den accijns met f 3 te verlagen. Men meende, dat dit noch voor de suiker industrie, noch voor de consumenten van belang zou zijn en in het algemeen enkel zou komen ten bare van grossiers en win keliers. Indien niet tot een mime verlaging van den arkeraccijns wordt besloten, gaf men de-n Minister in overweging èn het voorste,' tot verhooging van den jenever- accijns èn dat van do verlaging van den sui- keracciius terug te nemen Tegen het voorstel om bij d'a wet mach- tigng te verleenen tot heffing van oen sur- taxe krachtens algemeenen maatregel van bestuur, bestend bij vele leden bezwaar. Men zag er in een nieuwe bescherming van de beetworteisuikerindustrie. O ngevallenverzekering. Door de Regeer in g is ingediend een wets ontwerp. waarbij bepaaM wordt dat voor landsdienaren, dib volgens reeds bestaande bepalingen bij hun treffende ongevallen uit- kearingem zullen worden toegekend, het be drag der uitkeering, hun ingevolge de on gevallenwet toegewezen, zal worden vermin derd met het bedrag der renten of uitkee ring die hun reeds was verzekerd. Do Regeering acht zoodanig voorschrift noodig, niet alleen om den Staat dubbeie geldelijke offers te besparen, maar ook to voorkomen, dat de betrokkenen ten gevolge van een ongeval, in betere geldelijke om standigheden zouden kunnen geraken. De wettelijke bepalingen mogen niet voor per sonen, in gevaarlijke bedrijven werkzaam, als het ware een premie steken op onvoor zichtigheid. Voorts zal bij Koninklijk besluit een ana loog voorschrift, als hier wordt voorgesteld, gegeven worden tem aanzien der tractemen- ten, met dien verstande, dat bij gelijktijd'" g genot van tractement en van uitkeering f rente, het tractement zal worden ingekort. "Verder zal 'langs administratieven weg ge waakt worden tegen onnoodige hulpverice iling van de* zijde van den Staat. Ongeoorloofd acht de Regeering inkor ting van weduwen- en weezenpensioenen, die ten laste van zelfstandige fondsen komen. ders, genoemd in artikel 9 der Woningwet, de verplichting op te leggen tot benntwoor- d;ig der zoogenaamde onverplichte vragen, opgenomen onder 110, 817 van het door den min. v. binnenl. zaken vastgestelde for mulier van aangifte. Boiculo is vermoedelijk de eerste gemeente, welke dit besluit nam, dat door rar. Cramer in de Gemeente-stem van 7 Maart laatstleden werd aanbevolen en waardoor men in staat is een meer volledig overzicht van den staat der volkshuisvesting te vet krijgen. Centrale Gezondheidsraad. De Centrale Gezondheidsraad heeft besloten een register aan te leggen van alle openbare en bijzondere inrichtingen in Nederland, waar zieken verpleegd worden. Terwijl de Woningwet, zoo meent de Raad, sanitair toelicht beoogt op alle woningen, dient dat toezicht in de eerste plaats uitge oefend te worden op die woningen, waarin regelmatig zieker, worden verpleegdvoor de zieken is toch een voldoen aan de eisehen der hygiëne hoofdvoorwaarde veor herstel. Misschien zal het moeieiijk zijn voldoende gegevens te vetkiygen omtrent private in richtingen, de Raad is echter van oordeel, dat al mochten aanvankelijk enkele aan de aandacht ontsnappen, geleidelijk binnen niet al te langen tijd de leemten aangevuld zullen kuntn-n worden. Woningwet. De gemeenteraad van Borculo besloot op advies van den burgemeester om den verhuur Invoerrecht op tabak. Door de commissie uit de Veteeniging voor de sigaren- en tabaksfabrikanten te Eind hoven is esn adies gezonden aan de leden der Tweede Kamer. Adressanten, vernomen hebbende dat bet voornemen by den minister van financiën bestaat, een ontwerp in te dienen om de tabak met een invoerrecht te bezwaren, verzoeken goedkeuring aan des ministers v001 stel te willen onthouden, en eene belasting op inbak, onder welken vorm ook, te weigeren. De dooi braak te Kethel en Spalnnd. Door den heer J. Bealaarts van Blokland Hoogheemraad van Delfland, is in de ,N. R. Cl." van luxleu een ingezonden stuk ge plaatst naar aairi'oiding van wat m dc „We reldkroniek" is medegedeeld! als r to uit Ja- van cvni intervie.v van don burgemeester van Kethel en Spaland, den heer L. Mazel De lieer Heel a arts schrijft daarin o. in. Het laat zich begrijpen dat liet hoofd dier gemeente de ramp, die zijn gcmeentenaien heeft getroffen, ten zeerste betreurt, cn het is zelfs verklaarbaar dat hij daardoor in cenigszins opgewonden toestand verkeert, maar Z.E.A. gaat nu toch wel wat heel ver, waar hij zijn cbepe verontwaardiging uit spreekt over netgcen hij heeft gezien en ge hoord cn, op zeer scherpen toon, Je schuld der ramp werpt op een college, dat niet belast is met het onderhoud der boczemka- den en dat al bet mogelijke gedaan kerft om in korten tijd do gevolgen der doorbaak te keeren. Ten eerste. Vrijdagmorgen, toen het boe zemwater gestegen was tot 'het maal peil, had Delfland bevel moeten geven op to houden met malen. „Nu heeft de ingenieur," zegt dc heer Mazel, „wol beweerd dat Dhifiand wel bevel had gegeven om op to houden, maar is dit bevel uitgevaardigd, dan is dit blijkbaar door den peihnolenaar niet opge volgd En: als Delfland had bevolen: op houden mot malen, dan, ik ben er van overtuigd, was er met malen opgehouden Do logische gedachten gang in deze rede- ncering is ver to zoeken, maar afgezien daar van, is het een feit, bekend uit do medeuee- iling in do „N. R. Ct." van 28 April', dat het bevel gegeven is. Zou nu do burgemees ter van Kethel dc eenige zijn, dio niet weet, dat er molenaars zijn, die ook na zulk een bevel nog eenigen tijd blijiven doormalen, op gevaar af van bekeurd te woden En als het bevctl niet is opgevolgd, zooals de hoer Matei1 toch ook als mogelijk ondbrstol't, gaat het dan aan, dc schuld daarvan te worpen op Item, dio het bevel heeft gegeven Ten tweede. Op smalende wijze vertelt de burgemeester hoe do ingenieur van Delfl'ard Vrijdag op de plaats van hot onheil kwam. „De ingenieur keek eens rond, zei weinig en vertrok dadelijk daarop naar Dolft." Men mag vragen zou de ingenieur dan beter ge daan hebben met niet rond to kijken, veel te praten en tor plaatse co blijven Ieder zal begrijpen dat met veolpraterij op dat oogenblik niets te bereiken viel'. Delflands deskundige moest natuurlijk zoo spoedig mogolijlk terug, om db noodijgo maatregelen te nemen. En dat hij) die 'heeft genomen, heeft do uitslag bewezen. Vier en twintig uren na de doorbraak was men bezig het gat te dichten. En dat wil wat zeggen afe men nagaat dat de doorbraak togen den avond! plants had em dat de hulp moest komen van Rotterdam en van Schcvoningcn I Iedereen zal erkennen dat hier zoo doortastend! moge lijk is gehandeld' en dat het onmogelijk was, oogenblikkel'ijjk werkkrachtenrijs werken en zand beschikbaar te hebben. Alleen de lieer Mazel' begrijpt dat niet en vindt den 'termijn van 24 uren ontzettend! lang. Zeker, als men zit te wachten, op hulp is het lang, maar wie zal in gemoodei durven zeggen Jat bet spoediger gekund had En als men meen; in deze recht van spreken te hebben, dan ver- eiscihb de beleefdheid, of 'laat ik lietvar zoggc-n de dankbaarheid, dat men den ijver, de voortvarendheid' en de bekwaamheid' erkenst, waarmede deze hoofdambtenaar van. Delf land, zooais gewoonlijk, zich van zdjin taaJk heeft gekweten, en dat men ook niet vergeet de welwillendheid' die Rotterdam betoond! liecft. En laat ik er nu dadelijk bijvoegen, dab het woord taak hier minder juist is ge kozen. D'a verdediging der polders behoort tot de taak der polderbesturende bescher ming tegen, ze© en inviteren is het werk van 't Hoogheem raadschapblaar 't is begrijpe lijk, dab een polderbestuur, hetwelk geen deskundig personeel in dienst heeft, niet. bij machte is, afdoende maatregelen te nemen reden waarom liet, in geval van nood', door Delfland wordit geholpen. Delfland doet dilt gaarne, vraagt zelfs geen dank daarvoor, maar wensdbt alleen bij; deze hu 1 pvonkun 1 ng niet nog bovendien gesmaad tc worden. Ten derde. „Toen het er op aankwam, bleeik Delfland geen materiaal in voorraad te hebben."Waarom niet? „Omdat da hee ren dachten in 'liuu leven niet voor een over- strooming, een doorbraak als deze te staan te zullen komen. Indien zij dit inderdaad gedacht hebben, dan geeft dit dien hoeren van het hoogheemraadschap nog niet het recht de nonchalance ten top te voeren Waarop berust nu deze liefelijke beschuldi ging? Wie zon moeten zorgen d'at er mate riaal voor een eventueole doorbraak eeucr p o 1 d or k a d o aanwezig was? Zeker niet liet college; dat de zorg liceft voor rüvier- d ijken, doch niet voor do polder kaden. Men kan ook eigenlijk van de 70 polders in Delf land niet eisehen dat zijl ten allen tijdei zand en rijs hebben opgeslagen voor evemtuedo doorbraak 'hunner kadenmaar als daarvan geen grief is te maken tegen de polderbestu ren, dan is die beschuldiging veel minder vol' te houden tegen een coll'ogo, dat slechts toe zicht houdt, op dta polders. Dat heit college van Delfland voor allo polders opslagplaat sen van zand cn, rijs zou moeten hebben (waarom ook niet de noodigo werklieden is een onhoudbare bewering. Ten vien-de. Do ramp zou zijin ta wijten aan de „schuld" van autoriteiten, dl ie niet bereikend zijn voor de taak die zij' hebban aanvaard;" Wie de schuld draagt van dezo ramp, staat niet aan mij te beoordeclen, maar evenmin aan een jeugdig burgemeester cener plattelandsgemeente. Het is hier ook de plaats niet 0111 daarover uit te weiden. Maar zeker is het, dat deze quacstie door een gi-ofhctid niet kan worden beslist, en dat men zich daarover geen oordcel' kan aanma tten, zonder op dio hoogte to zijn van die wo derzijdsche rechten on veirpl'iichtingen der waterschapsbesturen, van de voorschriften der keuren van Delfland en van die der pol ders en van hot stelsel van 'hoefslagen, zoo als iiet nog bestaat. Ook mag voorzeker met vergeten worden, dat da tweede helft van April zich heeft gekenmerkt door een regen val, gepaard met sterken wind, zooails maar zelden lis waargenomen, zoodat oen over- stroomiug in ons polderland' waarfijlk geen buitengewone! verbazing 'behoeft te wekken. Do „Haagschet Werkmansbode" wijidt aan dezo doorbraak een artilkel, waarin o. a. wordit gezegd': Onbekendheid .in deze (d'at is blijjkens dit artilkel de onvoldoende toestand der kaden) doordb autoriteiten voor te wenden, zou de zaak maar verergeren, daar dan d'a onachtzaamheid! nog duidelijker zou op den voorgrond treden. Men vrago d'a langs de vaart wonende bom-cn er eens naar en tevens do schippers, die bij) bochten, vooral' daar waar 't watetr in de Schie komt, de grootste moeite hadden ta voorkomen, d'at hun sche pen niet door d'en snellen stroom tegen dan wal werden gedreven. Iedereen wist, 't dus, behalve degenen, wier plidht 't in de eer ste plaats ware geweest volkomen op de hoogte to zijn van da omstandigheden. lo'l- derbeshuren, hoogheemraden, cpzibliters van waterstaat, Prov. Staten, en hoe verder al dio autoriteiten liccten, hebben op dei erger lijkste wijze Hot laabma'ar-waaien-stefeel too- gepast. Openlijk beschuldigen wij' hen van misdadig plichtsverzuim. En wib meent dat d'eze beschuldiging tea ernstig is, die egeve zeil naar hot terrein der doorbraak, om met eigen oogen te aanschouwen in welk een de solate toestand da dijk verkeert, dia moest vooikomen, dat 't geweldig 9troomendo wa ter niet da soms 2 a 3 meter lager gelegen polders overstroomde. En verd'cr Hot is thans ruim 80 jaren geileden, dat dezelfde polders overstroomden, d-och 't schijnt wel, dat vol© autoriteiten van ge slacht op geslacht overerven de meest laak bare zorgeloosheid, ten opzichte van do aan hen toevertrouwde belangen en goederen. CO-jarlg jnbilée. Een zeldzaam feest is heden geviei d. De timmerman J. Heinsbroek herdenkt heden den dag waarop hij gedurende 60 jaren in dienst zal zijn bij de fiuna Erven Coen Kiamers Ez Heeds op 12-jarigen leeftjjd trad Heins broek in dienst bij den grootvader van den tegenwoordigen chef der firma, den heet Th. E J. Kramers, zoodat hjj driegeslachten heeft gezien aan het hoofd der zaak waarin hij werkzaam is. Natuurlijk werd een zóó laogdurigen dienst van de zijde van patroon en medearbeiders gewaardeerd en hedenmorgen werd de 72- jarige jubilaris ten huize van den heer Th. E. J. Kramers ontvangen in tegenwoordig heid van het geheeie personeel en door dezen in hartelijke woorden toegesproken en daarbjj gelukgewenscht met dit zoo zeldzaam feest. Een stoffelijk blijk van die waardeering weid don jubilaris door den patroon daarbjj over handigd. Natuurlijk dat ook op zijn gezondheid werd geklonken en gedronken. Omtrent den 16-jarigen A. de Haaff, die Dinsdagmiddag door een sleeperswagen werd overredenvernemen wij dat hedenmorgen het been is geamputeerd. Zijn toestand is zeer ernstig. een dakgoot aan een woning in deTuinlaan daaruit te vallen, doordien de ladder, met een lengte van 28 sport, door, de natheid uitgleed. De man verwondde zich daaib'd aan keel en rechterhiel. Nadat hem geneeskundige hulp was ver leend is li ij per vigelant gebracht naar de boot van Perni», waarmede hij naar zjjn woning aldaar werd vervoerd. Door de politie is hedenmorgen aangehou den de reizend koopman C. H dip in liet «Algemeen Politieblad" gesignaleerd stond wegens drie geldboeten, n.l. twee boeten van f l en 1 boete van 12, subsidiair 2maal 1 dag en 1 maal 2 dagen hechtenis. Hij is tot het ondergaan dier straf naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. 'Met ingang van 10 Mei wordt de heer A. Visser, commies der post en tel, overgeplaatst van het postkantour alhier naar 's-Gravenhage. 'Nu het uitgemaakt is dat de gemeente haar rioolwater niet in de polders mag afvoe ren, zal er groots veiandeiing in het riool stelsel komen en is in vei band daarmede het verder bouwen van huizen in dat district ge staakt moeten worden. Jean Charlier. -J- Te Amsterdam is overleden de heer J. Nag- tegaal (algemeen bekend onderden naam Jenn Charlier), directeur van het gezelschap dat thans den Salon des Variétés bespeelt, De tot genei aal-majoor bevorderde kolonel C. de Wit heeft de redactie van het «Militair Weekblad", wnarmude hij zich ruim 15 jaren belast had, neergelegd. De eeiste vergadering van het Internatio naal bureau voor den strijd legen de Tuber culose, in 1902 op het congres te Beilp benoemdis Maandag te Parijs gehouden onder voorzittei schap van Dr, Brouardel. Veerrien mogendheden waren veitegenwoor- digd. Na het welkomstwoord ving een lang durige discussie aan om maatregelen te beramen tegen het gevaar van spuwen. De oud president der Fianscho republiek, de heer Casimir Pói ier, voerde ook hel wooid. De Zweedsche regeering heeft aan het parle ment een krediet aangevraagd van 200,000 kronen, bestemd voor de espeditie die naar de Zuidpoolstreek zal ei trekken om de expe- ditie-Noidenskjö'd op te sporen. Gisternamiddag had de werkman J. W., in dienst by den heer W. A. Hoek alhier, het ongeluk om by het schoonmaken van Zooals bekend is, stca*ven dc moeste clio- leraHlijdca-s niet tengevolge der zibktct zeif, maar aan do typhus, vvcJko in db moeste te- vallen op den aanval van cholera volgt. Do liecir W. Zeehandelaar te Madioen be weert mi in het bezit te zijn van een nnd- dol togen deze cilioleira-typlms en hij heJt zich bereid' verklaard dat middol' af te staan voor em proefneming in hot 'hospitaal te Mud'iocn, tegen vergoeding van da hiarvuor te maken kosten. Verder zegt do hear Zeehandelnr een middel te kennen tegen malaria, dat hij rp dezelfde voorwaarden voor een proefneming wil afstaan. („B. N.") >2!. .I-u-. -- - t-g De rechtbank te 's-Hertogenboscb veroor deelde in haar zitting van hod-n den kassier en cominissionnair in effecten Will® te Waal wijk wegens verduistering driemaal gepleegd tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Nep. Herv. Kerk. Beroepen: te Westkapelle (toez.) de heer W. W. van Hnaften, cand. te Sliedreclit; te Hanrloo (toez.) de heer I. Goslinga, cand. te Gronirgen. S P 0 11 T' By loting is Zaterdag te Leiden uitgemaakt, dat op den universiteitswedstrijd op 24 dezer in de 1e heat zullen uitkomen Laga en Njord, en in de 2e heat Nereus en Triton. (sTel") Stremming scheepvaart. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat met de Maasdeuren aan de schutsluis te St. Andries tot nadere aan kondiging niet zal worden geschut, zoodat da scheepvaart aldaar is gestremd, zoolang de waterstand op de Maas hooger is dan op de Waal. (»Stct.") JEendaagsche relourbiljetten. In d'ö Z0mordhiraströgelin'g van do H. Kt S. 51. ib ceniga wijziging gekomen ten oj> zidlito van. 'het z.g. buurtverkeer tusschen Amsterdam cn Rotterdam. Houders van ééndaagsahe refourbiljctten zullen in dozen zomar van allo treinen, bolialve sneltreinen, kunnen gabnuik maikeii. "Vóór dezen kouden do 'houders van céndaagschc retourbiljetten slöclits van. speciaal' daarvoor aangeduide trainen gobrui'k malton. De militairen te Amsterdam. Heden worden, zegt het «Nieuws", de gebouwen »Velox" en de halpschool in de Rustenburgerstraat weder door de militairen ia gebruik genomen. In het eerste gebouw zullen worden ondergebracht het detachement van het reg. grenad. en jagers, thans ge legerd in het Centraal-Station, en dat van het 5e reg. inf., nu ondergebracht in een loods aan het station Weesperpoort, benevens

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2