rA 57- Jaargang. Donderdag 4 Juni 1903. No. 11175 Soldaten der Fortuin. 11} yr n: 81 M Wi te' W ty srs iüg Gymnasium te Scliieclam. BUITENLAND. BINNENLAND. f-Vi 1 8> f ;f Jr ser ene te FM. i 51. SM, lil l M, '■sr. i ter. Kz, irst van am. den >er- ter, Ier, «ki- ew- ter. M. [ei: nd- 1 3j, im am, ert, '»g. len- 6té, ide oor tot Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per tveek: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur jan het bureau bezorgd zijn. Bureau s Botcrstraat «g. Prijs der Advertentiën: Van i6 ïegels fl. 0.92, iedere ie„et meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die rij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeehge voorwaarden Tarieven hurl van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, won'en zoogenaamde tseBgsr-gemgiSm opgenomen tot dsn prgs van 40 cents per advertentie, by vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. ^Telefoon Mo. 123. De Verlofgangers van de militie te land der lichting van 1900, behoorende tot de regimenten veldartillerie en het korps lijdende artillerie, zijn dit jaar door den Minister van Oorlog vrijgesteld vao het jaailgksc'i onder zoek der verlofgangers. Adspiranten voor het Adroissie-examen dat in het begin van Juli a.s. zal plaats hebben, kunnen vóór 1 .lull a.s. inge schreven worden bij Dr. C. J. VINKESTEIJN, Qymn.-rector. Schiedam, 27 Mei 1903. 3 Juni 1903. Vurk|)c. De toestand op den Balkan. Sinds het nieuwe ministerie in Bulgarije aan het bewind is, zijn er betere betrekkin gen ontstaan tusschen de troepen aan beide zijden van do grens Do invrijheidstelling van een groot aantal gevangenen schijnt kalmeerond op de Turken to hebben ga- nerkt. Maar nu heeft een nieuw incident de vijandelijk© gevoelens weer opgewekt. De Vorige weck viel een bendo onstande- lingen van dertig man, voor het meerendeol uitgewekenen uit Rariog, een Turksdho voorpost aan, dio acht uitgewekenen had ge dood, toon deze de grens wilde overtrekken. Do opstandelingen namen do zeven Turfc- sche soldaten, waaruit do voorpost 'bestond, gevangen en doodden hon. Eenigen tijd later werden de opstandelin gen op hun beurt aangevallen door een de tachement Turksehe troepen. Zij wisten zich editor in het binnenland van Macedo nië terug te trekken. D'o Turken hebben in de laatste dagen weer een groot aantal ar restaties gedaan. Met de grootste gestreng heid wordt naar wapenen gezocht. Aan do „Neuo Froie Presse" wordt uit Saloniki gemeld, dat de Zaterdag met het stoomschip Olympia daar aangebrachte bende Bulgaren in Larissa was-gevangen ge nomen. In hun bezit werd een groote hoe veelheid dynamiet gevonden, waarom zij1 door de G-riekscko overheid naar Saloniki werden getransporteerd. Het zijn 21 Bulga ren, die het plan moeten gehad hebben een tweede poging te doen voor een groote ont ploffing in Salonikii. In Koprulu, van waar uit de dynamiet- aansiag in Saloniki was voorbereid, is een nieuwe dynamiefc-borgplaats ontdekt. Ver der werden ook bijl de .Bulgaren Alexo Mi- N,aar het Engetsch van RICHARD HARDING DAVIS. now en Orgontsche eenigo kilo's van die ontplofbare stof gevonden. Beiden zijn, wat met zekerheid is Vastgesteld, medeplichtigen aan den eersten aanslag in Saloniki. Uit da volgende dépèdhe uit Sofia blijkt dat Rusland zich niet verzetten zal tegen een directe onderhandeling van Bulgarije met Turkijje om tot een vredelievende oplos sing van het Macedonische vraagstuk te ko men. Het gerucht loopt dat goede berichten zijn aangekomen ta Sint Potersburg. De mi nister van buiitenl. zaken, graaf Lamsdorff, zon zijn toestemming gegeven hebben tot dö tusschenkomst van N atsekewi toh, Bul- gaarsch.' zaakgelastigde te Konstantinopel. Van PIewh0, do minister van binnenl. za ken, heeft in vleiende termen geantwoord op hot felicitatie-telegram dat Petkoff, zijln Bulgaarscko collega, hem zond ter gelegen heid van het 200-jarig bestaan van Peters- burg. D'e „Fiaukf. Ztg." moldt dat Nat scho ft'itch zich Zaterdag jl. ten paJoiza voorstel de aan den eersten secretaris des sultans en hij had ook twee maal een onderhoud met den grootvizier. De door Bulgarije gezonden onderhande laar ontwikkelde zijn programma, volgens hetwelk beicle staten tot normale betrekkin gen z-uuien hunnen geraken. De groot-vizier verheelde niet, dab, bij de bestaande ont stemming tegenover Bulgarije, thans nog van geen concessie sprake kon zijn, daar Bulgarije eerst bewijizen van haar goeden wil zou moeten geven. Noehtlians bleef bijl voor de toekomst op een goede regeling ko pen. Engeland ondersteunt nog steeds krach tig de poging om tusschen Turidje en Bul garije- een goede regeling te treffen. Het unificatie-plan der Turksohe schuld is thans definitief goedgekeurd door een kei zerlijke iradé. Setaengd© SïcdlediceESngem. Engeland. De Morning Leader" verneemt uit Syd ney dat alle leden der oppositie-partij in het Anstralischo parlement zich verklaard hebben tegen do planneu van Chamberlain aangaande de invoerrechten. België. De permanente internationale sui'ker- comimissie vergaderde gisteren te Brussel. Dertig buitenlandsalie gedelegeerden waren aanwezig. Een bureau werd gekozen en de zitting tot (heden verdaagd. Op het mijtaWenkearscongres, gisteren te Brussel gehouden, verklaarden de Oosten- rijksche, Fransche en Belgische afgevaar digden, dat de mijnwerkers arbeiders-candi- daturen moesten stellen bij! de Kameiver- 48) „Ik moet zoo spoedig mogelijk naar va der fcerugkceren," zei ze. „Het jacht zal eerst morgenmiddag terugkeeren, terwijl het rij tuig mijl er vijf uren vroeger brengt. Ml ju familie heeft reedsi lang genoeg om. mijnent wil in angst gezeten en buitendien zal ik Ted mot verlaten. Ik keer terug zooals ik gekomen ben, per rijtuig." „D'at is echter hoogst gevaarlijk," weer legde Ring. „Integendeel, ei' is in 't geheel geen ge- "aar bij," antwoordde Hopo. ..Op ons heb ben zij het niet voorzien." „Daarin kunt ge gelijk hebben. Uw va der en zuster vermoeden niet waar gij rijt gebleven en -misschien Was hot ook beter, dat gij den weg terug rijdt, dien gij gdko- ïnen zijt omdat hij) u in kortoren tijd nam* 'huis brengt." Bi} deze woorden reikte hiji mevrouw Al varez den arm en geleidde haai- naar de sloep. Toen de mannen haar van alle zijiden ««.ringden on eveneens den weg naar den °over insloegen, keek Clay naar, Hope en "ag dat ziji rechtop in hot rijtuig stond en de groep naoogde. „In een paar minuten zijn wijl weder bijl 'h riep hij', alsof hij zich wilde veronts'ckul- d'gen, dat hijj haar voor korten tijd alleen -iet eu daarop onttrok de schaduw der boo- kiczingen of andei's do socialistische candi- daturem moesten steunen. Het congres nam met algemeone stemmen het besluit, dat de mijnwerkers aan de po litieke actie 011 de parlementsverkiezingen moesten meedoen. Oo-k de Eiigelsclio gedele geerden stemden als een man voor. Frankrijk. Een telegram aan do „Patrio" meldt, dat de Fransche troepen met 60 man gesneuvel den en gewonden gisterochtend te Perré- gaux aankwamen. De expeditie tegen Figuig zal den 8sten of 9den dezer beginnen. Te Bcni-Ounif en Djenan Eddar zijn thans 300 man saamge- trokkem. Do regeering moet volgens officieuso be richten plan hebben in Marokko een proteo- toraal te vestigen, zooals de Engelse-hen de den in Egypte. In allo geval is het niet on waarschijnlijk dat de Fransohen van de mooie gelegenheid zullen gebruik maken om lang gekoesterde verwachtingen in die streek te verwezenlijken. Kapitein Fritsdh, bekend om zijn aandeel in de valschc getuigenissen van Czernuski, is thans voor goed uit het Fransche leger verwijderd. Om den ex-kapitein te troosten, beeft de „Ligue de la patiie Fraugaiso" be sloten 'hem hot secretariaat, dat hij1 vroeger ook reeds had bekleed, weder op te dragen. Italië. Aan de „Presse Associéo" wordt uit Ro me gemeld dat de regeering zeer in de war zit met de anti-Oostenrijkscho betoogingen, die zich eiken dag mei meer hardnekkigheid herhalen. Met kracht onderdrukken zou oen burgeroorlog uitlokken en aan de ander© zij'de. eiseht de Oostenrijiksche regeering dat een einde wordt gemaakt aan die uittartin gen. Morin heeft den gezant Nigra verzocht op zijn post te blijven, daar men in deze ern stige periode moeilijk een opvolger vinden kon. De toestand is ingewikkeld en op den gezant rust zdker geen gemakkelijke taak. Nieuwe betoogingen, voornamelijk van studenten, vallen to vermelden te Rome, (Palermo, Messina, Catania. To Turijn hiel den de bezoekers in den Alfieri-schouwbuxg oen heftige irendentistische betooging. De nationale liederen werden stormachtig toe gejuicht. Te Pisa, Ancona, Facoja, Terni, Aquüa, Girgenti en Lecca kwamen dergelij ke manifestafciën voor. Te Ravenna heeft do gemeenteraad bij acclamatie een motie aan genomen waarbijl werd geprotesteerd tegen de gebeurtenissen te Innsbruck. Gisteravond werd weder betoogd op do plaza Colomia voor de Oostenrijiksche am bassade te Rome, De politie dreof de mani festanten uiteen. Voor de ambassade, dio men het rijtuig aan zijn blik. Behalve het ruisahen der palmbladeren eu het geklots der golven was de plek stiil als een eenzaam eiland. De sloep was met het achtersteven op het strand geschoven, en de matrozen bevonden zich op hun post. Eenigen stonden gereed de boot in het water te duwen, anderen za ten reeds op dö banken met de riemen in de hand. King had den kapitein van liet jacht ge zegd dat hiji een vuurpijl zou afsteken wan neer de sloep van wal stak. D'at zou het signaal zijh voor het jacllit om naderbij te komen. Toen hiji 'het strand langs snelde, droog 'hiji den bootsman het bevel op, het afgesproken signaal te geven en deze had weldra een lont aangestoken. King was in de boo-t .gesprongen en was mevrouw Alvarez behulpzaam bij' heb in stappen, terwijl haar geleiders met ongedek- ten (hoofde op heb strand bleven staan, toen de vuurpijjl sissend een boog beschreef door de koele nachtlucht en te midden van een regen van Vonken uitdoofde. Als antwoord op deze uittarting vlamde het volgend oogenbli'k aan den rand van het achter hen liggende bosch een vuurstraal op en een knetterend geweersalvo weerklonk in de lucht en een paar dozijn kogels deed 'het water in den omtrek der boot omhoog spat ten. De bootsman wierp de -armen in de lucht en plofte voorover tusschen de roeiers. „Voorwaartsriep bijl, terwijl' er een golf bloed over rijn lippen vloeide. a „Voorwaartsschreeuwde ook Clay, „voorwaarts met allen spoed Bij deze woorden duwde liiji het achter steven der sloep in het water, terwijl Lang ham en 'Mac Williams ieder aan een zijde al hun krachten aanwendden, waarbij, zij tot aan huil middel in het water stonden. Toch gelukte het hun spoedig, de sloep vlot te fcrijgeh. Het geweervuur werd intussohen leven dig voortgezet en nog twee van de beman ning der sloep gaven door kroten te kennen dat zijl gawond waren. Mevrouw Alvarez sprong op eu stond rechtop in de sloep toen deze in volle vaart in zee ging. „Laat mij aan landKeer teru'g I Ik be veel het, ik wil dio mannen niet aan hun lot overlatenriep zijl uit. „Hoort gij niet?" Maar King greep haar en trok haar terug op de bank, ofschoon zijl pogingen wilde aanwenden om o-ver boord te springen. „Ik mag hen niet verlaten nu zij' gevaar loopen Vermoord te wordenriep zij uit. „Gij lafaards! Brengt mijl aan land terug!" „Houdt öiaar vast, King1" riep Clay te rug. „Wij' zijp niet m gevaar, want zijl schie ten Volstrekt niet op ons." Zijn stemgeluid werd door de riemslagen en bet geweervuur oveastemd. De sloep ver dween onder 'het opspattende schuim en Clay wendde zich om. Langham en Mac Williams hurkten achter een rotsblok en vuurden naar den rand van het bosch, van waar de schoten kwamen. „Hier kunnen wij niet blijven," riep Clay heil toe. „Wij moeten naar Hope terugkee ren." Hiji deze woorden liep hij zigzagsgowijze vooruit en vuurde onder het loopen. Ook van het water Vernam 'lhj het knallen van schoten en tegelijkertijd zag hiji dat de ma- door vele pol itie-agenten werd bewaakt, werd: „Leve Italië geschreeuwd. Dui tschland. Prins Alexander Hohenlolio Selrilling- fiiursb, een zoon van den oud-Rijkskanselier, heeft voor zijn kiezers in Hagenau-Weissen- biu-g, in Elzas, een rede gehouden, die nog al de aandacht, heeft getrokken. Do prins zeide o1. a. dat graaf Von Biilow liever wilde regeeren met een machtige liberalei partij! dan niet de olericalen. Tot nu toe echter was Von Bülow verplicht zich aan te slui ten bijl de cloricalen en do conservatieven. Servië. Bij de verkiezingen voor het Skoeptsjina zijn alle gekozenen der drie partijten ten gunste der regeering gestemd. De oppositie heeft geen enkelen candidaat zien winnen. Marokko. D'o Temps'-co weapon d «11 te Tanger seint dat de toestand in de omgeving van Tetuan verbetert. De aangrenzende stam men, die deel namen aan de bestorming der* stad, vragen thans om amnestie, doch, de gouverneur weigert onderhandelingen mot 'hen aan te knoopen wegens de aanzienlijke schade aan do trouw gebleven stammen toe gebracht. Do stammen van do streek Rabat tot Casablanca bobben besloten do commu nicatie tusschen do heide steden te herstel len, Een groep ruiters, behoorende tot do opstandelingen Van den stam Bon i-Mir hoeft een razzia ondernomen in do omgeving van Fez en groote troepen vee weggevoerd. China. De regeering heeft in tegenstelling met haar gewoonte, in zeer bevestigende termen, Voor de tweede maal reeds, do verzekering gegeven omtrent de- veiligheid dei' Fran- sehen in het Yunnan-gebied. Ook de spoor- weglijhen zijin geheel veilig. D'e gouverneur van Franscli Indo-Ckma, Beau,dio naar Saigon zou vertrekken, is door de verontrustende berichten uit Yunnan in Tongkin gebleven. De opstandelingen zijh meester van liet gebied tusschen Yunnan- foe en do grens van Tonkin. In Yunnanfoe en Mongtsa zijn 200 Franschen ingesloten. Do werken aan den spoorweg zijn gestaakt. Hofberichten. De beide Koniginnen woonden Zondag voormiddag de godsdienstoefening bjj in de kerk te Eemnes-Binnen, onder gehoor van ds, J, A. De Vlieger. Pinkstermaandag deden de Vorstinnen des namiddags een rijtoer langs den Eemdijk naar de Zuiderzee. trozen voor een deel het roeien hadden ge staakt en bet vuren van de kust beant woordden. „Kom maar hier; Hope is niet in go- vaar, ik hdb geen schot in den omtrek van honderd schreden hij! haar gehoord," riep La 11 gliam Clay toe. „Het vuur komt Van 't douanekantoor en meer verderop, maar ik geloof dat Mac de lafaards reeds een lesje heeft -gegeven." „Odh wat," riep Williams van achter een rotsblok, „als ik slechts iemand 'kon ontdek ken, waarop i'k schieten kon." Een aanval' van machtelooze woede over meesterde Clay bij! de gedachte dab dit nach telijk avontuur nog een treurige ontknoo- ping zou kunnen brengen. Hij vloekte als een (krankzinnige. „Blijf toch hier, 'hoort ge niet?" riep Langham Clay nogmaals toe. „Gijl zult de aandacht slechts op Hope vestigen. Zijl moet zich reeds lang uit de Voeten hebben ge maakt." Langham en Mac Williams snelden ten einde raad Clay achterna, doch nauwelijks (hadden zij hun schuilhoeken verlaten of de inslaande kogels wierpen wolken van zand op en deden hen besluiteloos stilstaan. Het schijnsel van de maan liet de zwarte gestalten van het drietal op liet witte zand zoo duidelijPx onderkennen, alsof electrisch licht zijn stralen op hen wieip, terwijl hun aanvallers veilig in do schaduw 'bleven. Aoh- ter hen was de zee en van voren versperde het vijandige -vuur hon den weg, zoodat bun toestand vrijwel 'hopeloos was. „Het is een slechte grap om hier te biij- ven staan en als levende schietschijven te dienen," zei 'Mao Williams. „Of wij moeten ons verschuilen achter de rotsblokken, of in De Prins In Weenen. Prins Hendrik woonde Maandag den diemt bij in de Hervormde Kerk, en reed later naar da wedrennen. Het renvermaak werd echter door een zwaar onweer gestoord. Corps diplomatique. De Duitsche gezant bjj ons Hof, baron Von Schloezer, 'is van zijn buiteniandsche reis te 's-Gravenhage teruggekeerd. Consul». Uit Ruhioit meldt men aan de »N. R. Ct.": De heer Aug. Holtkolt, consul-generaal der Nederlanden, heeft zjjne woonplaats naar Dusseldorf verlegd. Men zegt dat de heer Cail Milchsack, lid der expeditie-firma 11, Milch- sack, zijn opvolger wordt; de weikzaamheden van het consulaat worden aldaar voorloopig ook gedaan. Audiënties, De gewone audiënties van de Ministers van Oorlog en van Koloniën zullen Donderdagen Vrijdag niet plaats hebben. Verkiezing Prov. Staten. De uitslag van de verkiezing van lui der Prov. Staten is herstemming tusschen da hee- ren De Bekker en Timmermans. Uitvoer van azijn. De ïSf.-.Ct." bevat een besluit van den 18en Mei 1903, tol wijziging van de Konink lijke besluiten van 9 October 1889 en 19 October 1895, houdende bepalingen omtrent den uitvoer van azgn met afschrijving van den accyns. In het eenig artikel van het Koninklijk besluit van 9 October '1889 en in artikel 5 van het Koninklijk besluit van 19 October 1895 wordt in plaats van svijf hectoliter" gelezenïóen hectoliter". Pokkenvretje. Een dertiental geneeskundigen uit ver schillende plaatsen van ons land, allen leden van de Vereeniging van Koepokinrichtingen in Nederland, hebben zich bjj gemotiveerd adres gewend tot de Tweede Kamer der Stalen-Genrraal, met verzoek dat deze haar goedkeuring zal onthouden aan bet wetsont werp tot nadere wijziging en aanvulling der wet van 4 Dec. 1872 (sStbl." no. 134) ter voorziening tegen besmettelijke ziekten, ten doel hebbende het gedeeltelijk doen weg vallen van den zijdelingschen inentirigsdwang. Zjj wenschen dat, alvorens dergeiijke wets wijziging overwogen wordt, een principieele beslissing omtrent het nut der vaccinatie als vooi behoedmiddel tegen pokken voorafga. Itooilo Kruis. Naar het ^Tijdschrift v. Soa, Hygiëne" mededeelt, zal in den loop dezer maand in het gebouw van het Haagsche mannencomité van het Roode Kruis door dr. Ruysch en dr. den Houter, hoofdinspecteur en inspecteur v/d. volksgezondheid, een cursus voor ont smette) s uit de Zuid-Hollandsche gemeenten. het water springen. Wat wiji thans doen, kan niemand nuttig zijn." Maar geen van drieën verroerden zidli van do plek. Zij hoorden de kogels rondom zich fluiten 011 daarbij wisten ze dat hun van zeezijde door het geweervuur uit, de sloep een dubbel gevaar dreigde. „Zijl beginnen juister te schieten." zei Mao Williams, „en zullen ons aanstonds ra? ken." „Mij1 hebben zij! roods aangeschoten," gaf Langham ten antwoord, „aan den schouder, maar hot heeft mets te beduiden." Zijln onverschilligheid was in 't geheel niet gemaakt, maai' ongekunsteld, want voor eeu jongen man die een voetbalwed strijd met een peesverrekking heeft doorge voerd, is een schampschot aan den schouder verder niets dan een ongewenschte eer. Voor Mac Williams sclieen do verwonding van do grootste heteekenis. In machtelooze woede verhief hij! zijn stem, tegen de 011- zichtbaren in hot bosch. „Komt toch te voorsdliijh, gij laffe hon den, dat wij op u kunnen schieten schreeuwde hij. „Komt to voorschijn, dat ik uw zwarte koppen kan verpletteren Clay, die rijn laatste geweerpatroon had verschoten, wierp zijn buks weg en trok de revolver. „Wij, moeten bf zwemmen, of een schuil plaats zoeken," zei hij. „Bukt en loopt." Maar terwijl hij spralk, zag het drietal, dat het rijtuig uit de schaduw v.an het bosch te voorschijn kwam en in galop over het strand op hen toerecd. Mao Williams stiet een kreet van vreugde uit. I 7 to I, I 1 1; Wordt vervolgd.) i r,% J i* i. tv.'

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1