57'" Jaargang. Woensdag 10 Juni 1903. No. 11180. Soldaten der Fortuin. BUITENLAND. ENGELSCHE BRIEYEN. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalYoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weckYoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur jan het bureau bezorgd zijn. Bnre*oi BotcrstrMt 68. "O-CSKtn Advertentiën: Van 16 regels fl. 0.92; iedeie re;.el Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die '/ij Prijs der meer 15 cents, innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaardin van zijn gratis aan bet Bureau te bekomen. Tarieven hnr- In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, wdriten zoogenaamde ftï«ine ssdvertenttië» opgenomen tot den prijs van 40 cents por advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau ta voldoen. latere. Telefoon So. 123. 9 Juni 1903 Frankryk. De onlusten op de %uld-Alg!ersclie grens. Omtrent do o-peraties tegen do Ksours van Figuig, die Maandagmorgen een aan vang namen, wordt gemeld dab bij hefc aan breken van den dag generaal O'Connor do versterking Beni-Ounif verliet, waar allo troepen dio aan da beweging zouden deal- nemen, ziah bevonden, d. w. z. 3 bataljons van bet Vreemdenlegioen, 3 escadrous cava lerie, waarvan 2 chasseurs d'Afrique, en 1 escadron spabis, 4 batterijen artillerie, to taal 3500 man. Da artillerie nam stalling op de drie heuvels die do cwso van Figuig bestrijken. D'e troepen bezetten bij verras sing do passen van Joudja en Moudjadiu. Generaal O'Connor gaf last ruim vijif uur het vuur te openen met mcliniotbom- meu tegen de buitenversterkingen van Zenaga op een afstand van 1200 meter van do woningen gelegen. De lange mum* werd vernield en liet vuur, gericht op liet inwen dige van de 'ksar, 'had een vrecselijiko uit werking. Do bommen richtten groote ver woestingen aan. Enkele bommen werden ge worpen in do oases, voornamelijk in Ouda- gliar. Ten slotte werd bet vuur gericht op de minaret van de moskee van Zenagua, waar van do verwoesting grooteu indruk zal ma ken. Db bewoners hielden zich vooraf schuil aohter hun versterkingen. Toen de eerste bommen de muren troffen, namen zij1 do vlucht. Db Marokkanen, dio zich tusschen da heuvels in hinderlaag .haddon gelogd, vuurden op do Fransclicu zonder mensehen of paarden te raken. Om elf uur gaf generaal O'Connor last hot vuren to staken en na do beschieting koerden de troepen naar Beni-Ounif en Dje- naneddar terug, in afwachting dat de lieden van Figuig met Voorstellen zullen komen. Met uitzondering van een gedooden in lander hadden de Franschcn geen enkel verlies, zelfs geen gewonden. liet aantal dei- van de Marokkanen gedooden of gewonden is nog onbekend, doch hun verhezen zijn, naar men meent, aanzienlijk. Do troepen zijn nog niet to Figuig bin nengerukt. Een inlandseh ruiter werd gedood toen hij- den last overbracht om de vrouwen en kinderen uit Figuig te verwijderen. Aan de „Petit Parisien" wordt uit Al giers gemeld dat de ksouriens de vrouwen, kinderen en grijsaards reeds van te voren uit Figuig hadden verwijderd en in de ber gen in 't noordon in veiligheid gebracht. Volgens den Parijschen correspondent Naar het Engelsch van RICIIARD HARDING DAVIS. van de „Petit Bleu" zal' het bombardement worden hernieuwd, indien de bewoners van' Figuig geen genade vragen. Volgens berich ten aan het ministerie van koloniën ing-o- wonnen, zullen do Frauschen Figuig vervol gens bostonnen en bezetten. Te Parijfe is men zeer voldaan over de ver nielende uitwerking der Franscfhe kanonnen en do handigheid vail genoraal O'Connor om schrik onder de 'Marokkaansche roovers to verwekken, zonder daarbij' zelf een man lo Verliezen, wordt zeer toegejuicht. 93eiiedceliiigen. Engeland. De bladen te Londen melden dat president Loubet bij zijn verblijf in de Engelsche hoofd stad, zal vertoeven in het paleis Sint-James, dat door koning Edward is ter beschikking gesteld. Chamberlain heeft geantwoord op een correspondentie van een weikman der »Tra- des Unions", die 's ministers aandacht had gevestigd op de verklaringen van sommige voormannen der aTrades-Unions", omtrent zijn nieuwe politiek aangaande beschermende rechten. Chamberlain zeide sDe werklieden moeten uit hun eigen oogen zien en zich niet laten opzweepen door leiders der sTrades- Uuions" zelfs niet door de meest bezadigden". L)e mini-ter voegt eibij dat het hem on mogelijk zijn zal van de koloniën een be schermend recht te heffen zonder het graan en andere artikelen waaruit de export der koloniën bestaat, te treffen, Hij tracht daarna de voordeelen voor Engeland aan te toonen, die uit zijn politiek zullen voortvloeien. Ten slotte wijst Chamberlain er op dat dezelfde economische politiek, die Engeland thans gaat voeren, de vermeerdering van uitvoer en de loonsverhoogingen in Duitschland en in de Vereenigde Staten tengevolge bad. België. De minister van financiën zal heden bij de Kamer indienen een wetsontwerp, waarin het recht van aankoop van den Kongo-spoorweg door den Belgischen Staat, dat op 1 Juli 1903 vervalt, voor 15 jaren wordt geschorst. Bij het eindigen van dien termijn zal de Belgische regeering een eeuwigdurend recht van aankoop hebben, onder dezelfde voor waarden als in de conventie van 1896 werden bepaald. F r a, n k r ij k. Te Saint-Etienne is tol knmerafgevaardigde gekozen Claudinon, progressist, tegen Souhet, radicaal-socialistie Forcalquier is dr. Isoard, socialist, gekozen, te Aurillac, Rival, radicaal- ministerieel. tegen Baslide, vooruitstrevend republikein, te Montbrison is herstemming. 53) Dit briefje gaf liij aan een bediende te be zorgen on deze bracht aanstonds daarna bet antwoord weder": „Ik Jioud van je, omdat je juist zoo bent, zooals je je voordoet, en wanneer je hadt toegegeven, zooals papa bet wensebto, dan zoudt ge eeu andea- menscb zijn geworden en dan had ik ja opnieuw moeten gaan loeren kennen en ja uit andaro oorzaken lief hebben. Ik weet dat je naar mijl zult terug keren met rijke buit beladen. Niets mag je thans terug houden. Hope." Nog nooit had bijl oen regel schrift van kaar ontvangen, zoodat 'bij de> weinige woor den telkens en telkens herlas met een ge voel van trots, dat zijn gelaat zoo duidelijk deed blijken, dat Mac Williams tersluiks glimlachte on zich dieper over het seiutoo- stel boog. Clay begaf zich in dei naastbijzijnde ka mer en kuste het briefjo tceder, waarbij' hij bloosde als een schooljongen, om liet daarna dicht te vouwen en ondor zijn gordel to Ver bergen. Hij)diaaldei zijn liorloge te vooisclrijln en liet hot deksel openspringen om de foto grafie to bekijken, die sedert zooveel jaren m zijn bezit was. Hoe weinig zij geleek op Alice Langham, zij, die hij thans kendo! '"'aarscliijuiijik was het portret gemaakt kon zijl nog zeer jong was, misschien op den leeftijd, dien Hope thans bezat, voordat do kleins, bevooroordeelde wereld waarin zijl leefde, haar had verstompt. Daarbij kwa- Spanje. Uit Cartagena wordt gemeld datdewerk- meu de woorden in zijn gednahte, die zij liem den eersten avond hunner kennisma- _ng had gezegd: „H'et is de beeltenis van een jong meisje, dat vier jaren geleden heeft opgehouden te beslaan, en dat gij nooit ont moet bobt.'" „Of zij wel ooit bestaan heeft?" vroeg hij' zich af. „Eigenlijk gelijkt dit portret meer op Iïope, dan op haar zustor," giug hij, in zichzelf pratend voort'. „Ja, het gelijkt bui tengewoon op Hope." Dat bracht hom er toe hot portretje te la ten waar het was, totdat IIopo hem een be ter zou geven, en bijl duwde lachend bet dek sel dicht, alsof liiji Alice Langham de deur voor den neus dichtsloeg en haar voor altijd buiten sloot. ICirkland stond op de locomotief, dio de soldaten uit da mijnen bracht. Do trein hield stil, zóó dat de eerste waggon voor de goederenloods kwam te staan, totdat do sol daten waren uitgestapt en in twee gelede ren op het perron waren opgesteld. Vervol gens reed de trein een waggonlengte verder, waarna de- inzittenden eveneens uitstapten en zich achter do eerste rij'en in 't gelid schaarden. Des te meer waggons naar voren schoven, des te Verder schreden do soldaten op den weg die naar de stad voordo, en al les geschiedde in do regel ma tig sic orde, zon der gedrang of overhaasting. Toen do laatste waggon geledigd was, reed Clay de' rijen langs en stolde biji iedere compagnie oen voorwerker als aanvoerder aan. Lijn machinisten on do Amerikaanscho Ieren vormden de voorhoede. Geen der ar beiders droeg uniform en do inlandsehö sol daten gingen zelfs barrevoets, maar zijl wa ren met moed bezield, en bewaarden zoo'n voorbeeldige orde in de rijpn, alsof zij op gesteld waren om hun soldij- to ontvangen. Ifei in do voorhoede marcheer en de Ameri- staking in die streek geëindigd is tengevolge der tusschenkomst van den prefect en de plaatselijke autoriteiten. Italië. De irredentislische beweging is -nob steeds niet gedaan. Te Triest worden dagelijks vele arrestatiën gedaan. Elk individu dat zich aan de minste manifestatie ten gunste van Italië overgeeft wordt onder aanklacht van hoog verraad in hechtenis genomen. Een Italiaansch journalist wordt door de politie vervolgd om dat men hem beschuldigde in Italiaansche bladen artikelen te hebben geschreven, waarin de annexatie van Triëst by Italië werd ver heerlijkt. De geheele bevolking is verbitterd tegen de Oostenrijksche regeering. De officieuse ïTriburm" weei legt de bewe ring dat keizer Wilhelm naar Weenen zou re'zen om als bemiddelaar tusschen Oosten rijk en Itohë op te IredeD. Het blad betoogt dat de goede betrekkingen tusschen beide landen niet zijn verbroken. Te Palermo (Sicilië) vormde zich een co mité om voor Crispi een gedenkteeken op te te richten. De sarcofaag zou geplaatst worden in de kapel van de S Dominico-kerk aldaar. De aartsbisschop van Palermo heeft zijn veto uitgesproken over de bijzetting van het lijk in de kerk onder de bedreiging van bet inierdikt over de kei k uit te spreken. Onmid dellijk zijn do voorbereidende maatregelen gestaakt. Duitschland. De matroos Messerschmidt, de beklaagd» in de nieuwe eere zaak, heeft tegen zijn vonnis, 18 maanden hechtenis, wegens mis handeling van een adelborst, cassatie aange- teekend. Ook de ambtenaar van het O. M. gaat in hooger beroep. T u r k ij e. Vluchtelingen te Dubnitza aangekomen,dee- len mede, dat een groot aantal gevluchte dor pelingen uit de districten Nevrokuf en Raslog iri de bergen van Perim een toevlucht hebben gezocht. Hilmi-pncha is volgens een »Times" tele gram uit Weenen Zateidng naar Jakova ver trokken, om te trachten een verwijdeiing die daar is ontstaan tusschen maai-chalk Omer- pacha en den vo.II van Uskjub, Chakir-paeha, bij te leggen. Aan de nTimes" wordt uit Sofia geroeid, dat daar eenipe socialistische leiders een protestvergadering hadden belegd tegen de giuwelen van Kisjineff en Macedonië, Een groote menigte stuurde de veigadering inde war en betoogde voor de legaties van Italië, Engeland, België en Frankiijk. Ten slotte trokken de manifestanten naar het Russische gezantschap, waar de diplomatieke agent, kanen avaren opgewekt en geneigd de gehee le geschiedenis als oen uitstapje te beschou wen. Clay liad ben aan de spits gesteld, niet omdat zij betere soldaten waren dan de in boorlingen, maai- omdat ieder bcwonor van Zuid-Amerika gelooft, dab de burgers uit de Vereenigde Staten allen in 't gebruik van buks of revolver meestere zijn en van dit bijgeloof wildo C-lay voordcel trokken. De machinisten en de andere Amerikanen be grootten hem met gejuich toen hij langs hun geledex-en reed en vroegen liem schertsend, wanneer zijl hun aanstelling als officier zou den krijgen en of het waar was, dat ziji alle kans hadden op den rang van kapitein of overste indien zijl don strijd wontien, naar het gebruik desi lauds. Een half uur hadden zij gewacht toen op den straatweg hoefslagen en het dreunen van vele meiisclionvoeten werden "gehoord, en spoedig verscheen de voorhoede van het derde en vierde regiment in 't gezicht, die met versnelden pas aanrukten. D'o soldaten waren nog in parade-uniform dat zijl den vorigen dag haddon gedragen en zij boden zoo'n krijgshaftige!! aanblik, dat zijl door do hulptroepen met luid gejubel werden ontvangen. Clay liet hon aan de conei zijde der straat stolling nemen en zijn eigen manschappen voorbijl hem marcheeren, waarna zij zich aohter dezen aansloten. Twintig der beste schutters koos Clay uit onder zijn machi nisten, die de voorposten van heb legertje zonden vormen. Zij' kregen bevel aanstonds op do hoofdmacht terug te trokken, zoodra zij, den vijand gewaar werden. In de vol maaktste orde zette de bij,na vierduizend man sterke afdeelirig zich tegen de stad in beweging. Het Was reeds zeven uur geslagen, toen Bakhmetieff op het balkon kwam en een korte toespraak hield. De diplomaat verklaarde, dat Rusland, dat Bulgnrjje bevrijdde, zijn sympathie niet aan de Slavische rassen zou onttrekken. Daarop verspreidde zich de menigte. De woning van den Turksehen commissaris werd bewaakt. Nieuwe betoogingen tegen Turkije worden verwacht. Marokko. De »Times" verneemt uit Tanger dat de pretendent het Riiïgebied heeft verlaten en op Tazza aanrukt. De sultanslroepen gaan slechts langzaam voort in de richting vanTazza. De nKölnische Ztg." meldt dat de hoog- waardigheidsbekleeder van den sultan te Fez is teruggekeerd na mislukte onderhandelingen te hebben aangeknoopt met de Kabylen van het noordoosten. Die onderhandelingen hadden ton doel de pretendent voor klinkende munt over te leveren. De onveiligheid van de on middellijke omgeving der hoofdstad is nog steeds groot. Kooplieden zijn geplunderd zelfs tot onder de poorten van Fez. De renboden van de Duitsche en Fransche gezanten zjjn verscheidene malen van hun geld beroofd. Binnen Fez zelf wordt straatroof gepleegd door gewapende lieden. Zui d-Af .tika. Als gevolg van de oppositie tegen de toe kenning van het gemeentelijk kiesrecht aan de kleurlingen, zal de regeering een amen dement indienen op het ontwei p-gemeente- lyke wetgeving, waai bij het stemrecht wordt beperkt dat de blanke Engelsche onderdanen, en dus behalve de kleurlingen ook alle vreem delingen van het kiesrecht worden uitgesloten. Jameson is gisteren te Kaapstad gekozen als leider der progressisten (vooruitstrevenden). Venezuela. Een nota van iHavas" deelt mede, dat de Venezuelaansche legatie te Parijs een tele gram van den secretaris van president Castro ontving, waario melding wordt gemaakt van een schitterenden veldtocht der regeerings- troepen in liet Westen. Torres Cardenas, de secretaris, meldt verder: tDe revolutie is geëindigdgevechten hadden plaats te Bar- quisimeto en te Coro." Londen, Juni 1903. VI. „Gaat gij Nederlanders ons nu geheel en al veroveren?' spotte een Engelchman van de week toen hij) naast mijl stond, met mijj wedijverend in 'handgeklap en hoera-geroep. t Was goedige, welgemeende, complimen teuze spot, want het werd gezegd in volle, geestdriftige bewondering voor 'het orkest van het concert-gebouw ta Amsterdam, dat zij den marsch naar de stad begonnen en de temperatuur was zacht en verkwikkend. Mannen en vrouwen verdrongen ziek aan deuren en vensters, om de soldaten to zien voorbijtrekken en zij zagen lien zwijgend na, omdat zij, niet wisten tot welke partij het kleine leger behoorde. Toen Clay echter om de ongevraagdo op heldering te geven, luidkeels uitgalmde „Lovte Rojasl", vond dia kreet weerklank en het volk juichte de soldaten toe. Op die wijze bereikte' men de eerste nauwe straten der stad, toen de voorposten met veisneldei ipassen 'kwamen berichten, dat zijl op oen afdeeling ruiterij, van Men- doza waren gestuit, die hals over kop do vlucht had genomen zoodra ziji do nadering van troepen hadden bemerkt. Dat de op- ma rscli thans in heb paleis bijl de revolutio nairen zou bekend zijn, was boven allen twijfel verheven, en Clay liet daarna do manschappen op een ledige plaza halt hou den, waarna hij van zijiu strijdkrachten drie afdcelingen vormde. Vanaf het- open plein voerden namelijk drie parallelstraten naar 't midden der stad en kwamen uit tegenover den tuin van het regccringspaleis, waar Mendoza zich' had verschanst. Clay gelastte de drio afdeolin gen door do drio genoemde straten zich op weg te begeven, waarbijl de voorlioedo van de kolonnes door de zijfetraten betrekkin, met elkaar hadden en ieder oogenblik in staat zouden zijn elkander steun te verlee- non. Toen de troepen op het punt stonden te vertrekken, reed Clay in 'het midden van 't plein en zwaaide zijn hoed in de hoogte, ten teeken dat hiji zou spreken. Om twea redenen, zoo zei üiijj, hadden zij zicli met do wapens in da hand verecnigd de eerste en gewichtigste reden was, zooals hier in Londen, onder leiding van zijn be gaafden directeur, Willem Mengelberg, de werken van Richard Strauss is komen uit voeren. En mijn lEngelscho vriend mocht het wel vragen. Of strooman niet dag aaii dag hon derden en duizenden om de Nederlandscliö schilders ta bewonderen, in Guild rial! Prijkt niet een schat van 'Mesdags in do Holland Gallery van Van Gogh en van Iïoy- tema Hoorcn on lezen we niet dag aan dag van Nederlandscliö artisten op dk gebied? En nu dit 1 'bis eigenlijk heb morkwaardigstemerk waardiger nog dan dio vloed naar Israël? en do 'Marissen en Mauve. Want, laten we 't maar erkennen, do 'Britten, da Schotten al thans, hebben deze schilders eer weten to wnardeeren dan wij! Nederlanders'liet deden. Met do muziek van Strauss is hot wat an ders. D'e Nederlandscho musici, het Anisler- damselia orkest is dia composities aan do EngC'lselien 'komen openbaren. Program-mu- ziok, muziek dia beproeft, door liet gehoor aan bewustzijn op overeenkomstige wijze feiten te doen begrijpen, als anders door het oog, of door beschrijving binnen het bereik van dit bewustzijn worden gebracht; mu ziek dio tracht ons 'b gemoedsloven van an deren ta doen beseffen. D'ezc stelt zoowel aan vertolker als aan 'hoorder gansch ande re cischon, als de gewone, de zoogenaamde absolute-muziek doet, welker taak beperkt is tot het terrein in hot gehoor. Men heeft reeds zes jaar geleden getracht Strauss hier tö spelen, dooli bracht er niets van tcreclit. Da Engelsche orkestdirecteui-en kondoti geen orkest er iets mee laten doen. dat het publiek duidelijk maakte wat de componist had ta vertollen. Strauss kwam zelf hier voornl. als pianist, doch ook hij slaagde er niet in met Engelsche musici zijn werk begrijlpeliilk to maken. Men had eeu Vaag vermoeden dat hot uitermate knap was zoo to componecrcn, men wildo wel toe geven dab er vele fraaie brokstukken in voorkwamendoch men had do uiterst tel- liga overtuiging dat bijna alles afschuwelijk leolijik was. Tntusschen werd in Nederland gewerkt, gestudeerd; hot Amsterdamsehei orkest werkte zich mot evenveel zorg en liefde in de stukken van Strauss als heb publieken zoo gebourdo het dat Strauss de Amster dammers meebracht, om den Engelschen zijn muziek te vertolken, Cosmopolitischcr kon hot nietvooral wanneer men in 't oog 'houdt dat Strauss een Rus is, in Duitsch land gevormd. En welk oen vreugde, welk een geestdrift, welk oen razende) opgewondenheid ten slot te, eerst bij de kenners, gaandeweg bij' het publiek 1 't Was of do mensehen onder een diabolisehen invloed waren, zoo stonden zö hij wist, dat het den wenscli dor meerder heid van de bevolking was, da bestaande staatsregeling to behouden. Krachtens da wetten des lands was de vice-president de opvolger van den president, wanneer diens ambtsduur was verstreken of wanneer hij stierf. President Alvarez was doodgeschoten, en bij'gevolg was vice-president Rojas zijn wet tige opvolger. Hun plicht als soldaten der republiek gebood hen, generaal Rojas uit do gevangenis tel bevrijden on den man, die zicli wederrechtelijk in zijn plaats als presi dent had opgeworpen, te verjagen en daar mede do wet te handhaven waaronder zij leefden. De tweede roden, ging Clay voort, was minder verheven en van meer egoïsbischcn aard. Mendoza strekt© begeerig do handen uit naar de mijnen van Olancho, die thans duizenden werk verschaften en millioenen dollars voordeel voor het land zou opleve ren. Vanneer hij kon, zon er zonder twijfel van gemaakt worden een monopolio van zijn regeering. Bleef Mendoza aan het bewind, dan zouden alle vreemdelingen het land worden uitgejaagd en do soldaten geprest om zonder loon in de mijnen te werken.Hnn toestand zou niet minder verschrikkelijk zijn dan die der misdadigers in de Siberische zoutmijnen, want zij zonden niet alleen hun arbeid niet meer betaald 'krijgen, maar ook het volk in 'fc algemeen zou ervaren dat hot zijiu aandeel in do baten der mijpen ver speeld had, daar de opbrengst der mijnen uitsluitend 'Mendoza- en zijn vriendjes zou ton goede komen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1