STADSNIEUWS. Y LAAD DIN U EN. Rechtzaken. Kerk en 8 e h o o l. SPORT. O e m e n g d Nieuws. V Opening "van liet Christ, Sanatorium toor zenuwlijders door II, M. de Koningln-JIoeder, Gistermiddag arriveerde H, M. de Koningin- Moeder met gevolg in twee hofrijtuigen van Soestdijk te Zei=t, teneinde het Christelijk sanatorium voor zenuwlijders te openen. Ondanks regen en wind, was er veel be langstelling onder het publiek. Omstreeks twee uur reed het tweetal Tijtuigen bet terrein \an hei sanatorium op, hetwelk gelegen is aan de Schapendrift by de villa Ma Retraite. In de vestibule van het centraal gebouw werd II. M. opgewacht door het bestuur van de inrichting en de genees heer-directeur van het sanatorium Bij de ontvangst bnod de kleindochter van den geneesheer-directeur H. M. de Koningin- Moeder een bouquet aan, waarna men zich naar de eetzaal begaf. Hier werd door een meisjeskoor, onder leiding van mejuffrouw Bartels, U. M. als welkomstgroet toegezongen het iWilhelmus vau Nassauwe". Daarna nam ds. Notten bet woord en sprak de openingsrede uit. Nadat het meisjes koor weer een nummer ten beste had ge- gegeven, verkreeg de geneesheer-directeur bet woord en hield een toespraak tot de aanwezigen. Hierna zong het meisjeskoor nog een nummer, en toen verklaarde tl, M, het sanatorium geopend. Als slot van de openingsplechtigheid werd door liet meisjeskoor nog gezongenZoo zij het. God van liefde". Toen begon de wandeling door de geheele inrichting, Nadat H. M. alles goed in oogen- schouw had genomen keerde de stoet vergezeld van regen en wind naar het hoof igebouw terug, waar eenige ververschingen werden rondgediend. H. M. reed hierna naar Soestdijk dijk terug. Het sanatorium was zeer eenvoudig ver sierd. Het bestaat uit een centrnal-gebouw, door wandelgalarijen vei bonden met twee paviljoeneneen afzonderlijk paviljoen voor vrouwen, derde klassekeuken en badhuis, elk door overdekte galarijen vei honden met het hoofdgebouw. Aan den ingang van het terrein staat de woning van den genersheer- directeur. Er worden nu in het hoofdgebouw 31 en in de gezamenlijke paviljoenen 33 patiënten verpleegd, De verplegingskosten, waaronder alles begrepen is zooals algeheele vei pleging, geneeskundige behandeling, geneesmiddelen, baden en douches, massage, electrische be handeling, leiding bij den door den genees heer voorgeschreven arbeid of ontspanning, bewassching, bedragen voor de eerste klasse f 9 per dag en hooger naar gelang van de kamer die genomen wordt; voor de tweede klasse f 5 per dag en hooger eveneens naar gelang van de kamer welke men wenschtte hebben; voor de d**rde klasse A is de pi ijs f2 per dag en voor de derde klasse B wordt slechts f per dag gevraagd. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van binneDlandschs zaken en oorlog zullen deze week niet plaats hebben. Onze ministers. De Minister van Marine "begaf zieüi 'he denmorgen mefc de Heilspoor naar Amster dam, om een bezoek te brengen aan de Ma rinewerf. Moord te Soerabaja. De correspondent van de »N. R. Ct.'- te Batavia seint dat de pakhui-meester van de firma Wellenstein Krause&Co. te Soerabaja, de heer van Hien, door koelies vermoord is. (ïep, majoor Bakkujrzen. De gep. majoor van het Ned. Indisch leger Bakhuyzen, die laatstelijk naar West-Indië is geweest met een wetenschappelijke expe ditie, is thans werkzaam gesteld bij het Dept van Koloniën, ais hoofdcommies bij de afd. Binnenlandseh Bestuur en Burgerlijke open bare werken in Oost-Indië. Eerste Kamer. Kanaal Gent—Terneuzen. Naar aanleiding van de in de vergadering van de Eerste Kamer der Staten Generaal van 23 Juni tot de regeering gerichte vragen betreffende de verbetering vau het kanaal GentTerneuzen, deelde de minister van buitenlandsche zaken me ie, dat de loopende geruchten omtrent deze zaak hem veeds aan stonds geheel onaannemelijk voorkwamen. Niettemin werden aan de Belgische regeeiing inlichtingen gevraagd, waarop het antwoord als een uitdrukkelijk adémenti" van die ge ruchten mag worden aangemerkt. Prov. Staten van Z.-Holland. De afdeelingen der Zuid Hollandsehe Staten benoemden tot rapporteurs de hoeren Van Andel, Van Dobben de Bruyn, Van Btlder- beek, Dolk, Patijn en Vegtel. De heer Dolk werd tot voorzitter gekozen. Congres der vereenfglng tot bevordering der plnlmTeebouderij en tamme konijnenteelt in Nederland, In de gistermorgen gehouden algemeene vergadering is meegedeeld, dat voor 1903 door de reg. een subsidie van f 1500 is toegekend. Het hoofdbestuur is gemachtigd, hoogstens f 200 uit te geven zonder vooralgaande goed keuring der algemeene vergadering. Het hoofdbestuur zai in de volgende alge meene vergadering rapporteeren nopens een voorstel van de afdeeling Utrecht betreffende voordeeliger aankoop van voederartikelen. Besloten is tot aanstelling van een schrijver ten behoeve van den secretaris. Daarna werd het congres voortgezet. Door den heer M. L. Spruyt, van Gorredijk, werd een referaat gehouden over het mesten, slachten en opmaken van tafelhoenders be hoort, zoowel bij vogels bestemd voor de markt, als bij particuliere consumtie op rationeele wijze te ge=chieden. Door den heer R. Hou wink, te Meppel, werd een referaat gehouden over»De V, P. N. ten opzichte van de nuthoenfokkerij". De kinderfeesten der S. O, V. De verschillende wedstrijden werden gister middag voortgezet en gaven veel stof tot achen, vooral het znkioopen, dat allergrap pigst was. Door onderstaande jongens en meisjes wer den prijzen behaald Jongens van 1013 jaar, stokspiingen H. Leenders, Lamb. Pluijm, Alph. Reterink, S. M. Waisvaisz, C. v. Rhyn, A. Bjjloo, Jac. Schoon, K. Kimmijser, Corn. Kemp, Piet Don land. Jongens van 1316 jaar, zakloopen W. Reterink, M. Smits, J. van Rbijn, J. Ris, A. Dirkzwager, J. J. van Waart. Meisjes van 1013 jaar, b.dlaoceerspel Jeanne Ri«, Mies Dirkzwager, ,lo Veth, Mies Beukers, Line v. Wans llermien Zoetmulder, Jo Bubberman, A. van Buij-en, KI, Penning, D. Borrani, Jetje Borrani, A. Stooker, J. Wou- terlood, A. Houtman, Jo Bal, M. Lin»en- brink, M. Lechner, Jeanne Smits, Cor Rete rink, Cato Rijsselberg. Meisjes van 13—16 jaar, schyfstekeu Iste pryzen Mina Kleijpool, Jo Dirkzwager, G. V. Rijselenberg. 2de pryzen Jo Kemp, S. Hoff, S. van Nooidt, B. de Koning, 3de prijzenC. v. d. Vlies, M lleyligers. De heer Scliramarie hield langen tijd zijn jeugdig gehoor aangenaam bezig met zyn vertooningen en grappen; er weid veel ge juicht. Volksconcert In de S. 0, V. Naar wy vernemen zal Zondagmiddag van 3 tot 5 uur in de S. O. V. een volksconcert gegeven wot den dat voor niet-leden »an den Turn toegankelijk- zni zyn legen betaling van 10 cent. Dit zal de eeiste maal zijn dat zulk een concert daar gegeven wordt en blijkt bij deze eerste maal dat daarvan een go"d gebiuik wordt gemaakt, dan zullen er zeker meerdere volgen. Theater Nationaal. Hedenmiddag hebben wy eens een kijkje genomen in het Theater Nationaal tijdens de kindervoorstelling. En werkelijk onze verwachtingen zijn niet teleurgesteld. Het was een alleraardigste ver tooning en de kinderen amuseeiden zich zóó uitstekend, zij lachten en jubelden zóó van harte, dat wij met een rustig geweten durven aanraden Siuur daar Uwe kinderen maar heen, zij zullen daar werkelijk iets voor hen vinden. En de giooteren? Zy amuseerden zich eveneens goed en ons weid door toeschouwers bovendien cog verrekerd dat het bijwonen van de voorstellingen in bet Theater werke lijk wel aanbevelenswaardig waren. Be brng aan de Buitenslnts Hedenmiddag omstreeks 12 uur is van de brug nabij de Buiteasluis den rechter-evenaar der brugklep aan de zijde van de Hoofdstraat gebroken. Voorloopig is liet gevaarte gesteund door een stutbalk. Het verkeer over die brug is nu voorloopig afgesloten. Onmiddellijk is man begonnen met de reparatie. Terklezings-reclame. Dom de verschillende partijen worden allerhande reclame middelen gebezigd om de aandacht der kiezers te vestigen op de namen voor hen die zij gaarne tot raadslid benoemd zagen. Op één dier middelen willen wij echter aanmerking maken. Op een aantal deuren, o. a. langs de Lange Haven, zaeen wij kleine biljetjes met de namen van candidaten aangeplakt en dat schijnt voor tegenstanders van die candidaten aanleiding te zyn geweest om die biljetten weer met een mes daaraf te krabbePn, Deze reclame methode w-rkte dus niets anders uit dan dat de deuren deerlijk be schadigd werden wy zag-n er waarvan ciet alleen het papier benevens de vernri was afgeschrapt maar waarvan zelfs stukjes bout waren uugesioten. Wij willen gaarne aannemen dat de leiders daarvan geen kennis hebben gedragen, maar daarom jui-t maken wij er hier attent op, opdat voor het vervolg die leiders last kunnen geien dat op geen deuren meer verkiezings biljetten mogen geplakt worden. Gistermiddag 3 uur werd door een agent van politie op de Wilienmbi ug een paard ge grepen en tot stiS-taan gebiacht, dat, terwijl de bestuurder (een spoelinghaler) in de bian- derij was, met de spotlingkist achtei zich op hol was geslagen. Verslag Kamer v. Koopln en Fabrieken ever 1902. (Vervolg en slot.) Het verslag maakt verder melding van de aan den Commissaris der Koningin toege zonden aanbeveling voor de benoeming van een directeur van het Vrij-Entrepót ter ver vulling der vacatuie-H, R. M. A. van Gent, die werd herbenoemd. Ingevolge een uilnoodigiug van B. en W. om advies uit te brengeo omtrent de door hen opgemaakte voorlonpige lijst der kiesge rechtigden voor de Kamer van K. en F. werd een commisrie benoemd die rapport uitbracht Daarin werd de opinie uilgesproken dat makelaars wel doch procuratiehouders niet kiesbevoegd waren, Overeenkomstig dit rap port werd geadviseerd tot schrapping van 31 namen. Omtrent het te vei wachten ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd werd besloten een commissie op te dragen een adres aan de regeering te ontwerpen waaraan uitvoering werd gegeven. Dit adres werd bij missive van den 7 November ver zonden. Den 13en November werd deze com missie voorts op haar verzoek door den mi nister in audiëntie ontvangen. De uitslag dezer audiëntie was niet gunstig. Den 2en December werd daarop een adres gezonden aan de Tweede Kamer en voorts een afschrift aan elk der leden van dat Staatslichaam. Het vei slag eindigt met de mededeeling dat de kamer met de regeering, met ver schillende colleges en autoriteiten in da gewone betrekking stond en, waar dit verlangd werd, den handel de gewensehte inlichtingen verschafte Een zestal bijlagen is aan het verslag toe gevoegd. I>« Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h sigarenvnk. Idem v/h rijwielvak. Personen bekend met rijwiel vak. Idem met vijiwerk. Ondermou- ters. Schoenmaker (halfwas). Schoen makersjongen. Steenhouwers. 1 verver. In een fabriek een jongen bekend met klee- dennaaien. Loopjongen kurkenfabriek. Keukenmeid. 1 dienstbode voor meid-alleen. Moutersjongen. 1 schippersjongen. Jongens voor gistpakhuis. Loopjongen voor manufactuurwinkel, 'I Keukenmeid. Aangeboden werkkrachten. Letterzetters. Distillateursknechts. Kantoorbedienden. Boerenknechts. 1 tuiniersknecht. 'l slagersknecht. 1 tabaksbewerker. Kistenmakers. Ververs. Houtkooperekriechts. Personen vooi lichte werkzaamheden. Personen \oor schrijf wei k. Personen voor loopwerk. Personen voor los weik. Gelegenheid ge zocht voor jongens ter opleiding in bet smids vak. Idem kuipersvak. Schoonmaak sters. Wasschen-aun-huis gevraagd. Winkelbedienden. Koetsiers. Schip persknechts. Volksbftilhnfs. In de week van 29 Juni—5 Juli 1903 werden genomen 296 baden. Iste klasse 2de klasse kuipbaden 24 kuipbaden 38 regenbaden 20 regenbaden 159 schoolbaden 37 3 ets. kinderbaden i8 Iu de maand Juni 1903 werden genomen 1197 baden. 1ste klasse 2de klasse kuipbaden 98 kuipbaden 134 regenbaden 78 regenbaden 637 schoolbaden 140 3 ets. kinderbaden 110 In Juni 1902 werden genomen 1502 baden. 'Gisteravond kreeg een kleine jongen op den Afrol een schop van een paard tengevolge waar-an by zoo geblesseerd werd dat hij naar het Ziekenhuis moest vervoerd worden. Gevonden voorwerpen Te bevragen aan onderstaande adressen: Eon kinderzakje, bij L. do Lange, Hoog straat 130; een lioc-d, bij; L. Lekkorkerk, Maasstraat 52een portomoimai'e met geld, bij' Jacs, den Boer, Westhavenplaats. Ome eerste advocate. Den 20en Juni trad mej. Adolfino Klok voor de Rotterdamsohe rechtbank als toe gevoegde verdedigster ihx een strafzaak op. Een korte beschouwing over dit ee-rsto op treden in ons land van een vrouw als advo caat in het strafgeding is opgenomen in het nummer van „Belang en Recht" vail 1 Juli jl. Gewezen wordt op de kalme wijze, waar op in ons laud aan de vrouw de toegang tot de balie is geopend. Wat m Frankrijk niet sins? zonder tusschenkomst van den wetge- O w j ver, geschiedde hier zonder eenig verzet. Over het eerste optreden van mej. Kok wordt met waardeerihg gespro-ken. De daar mee geleverde proefneming wordt als ge slaagd beschouwd en er schijnt, zoo gezegd, geen enkele reden to zijn, waarom onze be kwame juriste niet de gewichtigste strafza ken met succes zou kunnen behandelen. Het blad besluit met den wenscli, dab zijl menig maal in de gelegenheid moge zijb, zulks te toonen. Voor de leehtbarik te Rotterdam stonden heden terecht een 11-tal jongens van 14 tot 18-jarigen leeftijd wegens diefstal van ver scheidene pakjes van benei- en vrachtwagens in den loop van de maanden Maart en April. Tegen enkele werd opzending gevorderd tot hun 18e jaar naar een Rijksopvoedings gesticht en tegen de anderen van twee tot negen maanden gevangenisstraf, terwijl tegen de vrouw T. Bei lijn die goederen van boven staande diefstallen afkomstig had opgekocht wegens heling 1 jaar gevangenisstraf werd geëischt met aftrek der preventieve hechtenis. Tydens de behandeling deed zich nog een incident voor. Twee getuigen n.i. de bier huishouder P. .1 van Ingen en de bierhuis houdster E. T. 0. Slootman wonende van Alkemadestraat 3, werden ter terechtzitting verdacht van meineed in hechtenis genomen en overgebracht naar het huis van bewaring. Beiden hadden verf laard een kruik brande wijn niet van de bekln. gekocht to hebben wat door de bekln. pertinent werd volge houden. Med. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep te Drunen c. a. door den heer J. 11. C. van der Hoff, eand. te Schoonhoven. Geref. Kerken. Beroepen te Sleen (Dr.) de heer C. J. H. van Diemen, cand. te Nieuwveen. Aangenomen het beroep te Stroobos door den heer J. B. van der Meulen, cand. te Suawoude. Hooger Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot doctor indeNeder- landsche letteren de heer O. H. Ebbinge Wubben, geboren te Staphorst, met acade misch proefschrift, getiteld »Over de middel- riederlandsche vertalingen van het Oude Testament Bouwstoffen voor de geschiede nis der Nederlandsche Bijbelvertaling" tot doctor in de rechtswetenschap mej, E. C. van Dorp, geboren te Arnhem, met academisch proefschrift,getiteld: »Schadeloos- steiling by vernietiging of onbruikbaarmaking van eigendom door het openbaar gezag". Groningen. Bevorderd na het verdedigen van stellingen, tot doctor in de rechtswetenschap, de beer Th. A. J. Jentink, geb; te Delfzijl. A. N. W. B. De algemeene vergadering van den A. N. W. B. werd Zondagmiddag te Arnhem ge houden. De voorzitter, de heer Edo Bergsma, opent de vergadering met een hartelijk woord van welkom, daarbij in herinnering brengend het 20 jarig beslaan van den A. N. W. B. Hij vraagt hoezee's uit te brengen op den bloei van den A. N. W. B. (Donderende toe juichingen, hoezee's op het bestuur.) Daarna komt de agenda in behandeling. Het jaarverslag van den penningmeester wordt uitgebracht en goedgekeurd. Uit het jnarverslag van den secretaris blijkt, dat de maatregel, om aan de algemeene vergadering bond'feesten te verbinden, uit stekend heeft geweikt. Door veel wanbetalers en veel bedankjes is helaas het ledental niet veel grooter dan op 1 Augustus 1902: één eerelid, 18,368 werkende leden, w.o. 341 juniores, en 54 niet-werkende leden. Vervolgens wordt in herioneiing gebracht wat de Bond in het afgeloopeu jaar tot stand biacht, waarbjj pene weemoedige hulde wordt gebracht i.an bet ovet leden hoofdbestuurslid, den heer L. J. C Boogaard. Aangenomen weid eene reglementswyzi- ging, waarin bepaald wordt, dat de algemeene vergadering zal gehouden woiden op een Zondag in Juni of Juli. Met de gebruikelijke plichtplegingen wordt daarna de vergadering, die m een zper gees didtige stemming verkeerde, gesloten. Te 6 uur werd in de groote zaal van Musis een diner gehouden, waaraan ongeveer 600 personen deelnamen, aan 22 rijkversierde tafels. De zaal was keurig versierd. Officieel werd alleen getoost door den voorzitter, den heer Bergsma, op H. M. de Koningin, waarna de aanwezigen het Wdh-dmus aanhieven. Orelio zong eenige liederen. De stemming was zeer geanimeerd. Bredafeesten. Yan "hooggeachte zijde meldt mem aan. de „N.-B.", dat Ihet zeer wel mogelijk zal zijn, dat de academiefeesten te Breda zullen wor den opgeluisterd door 't hooge bezook van H. M. do Koningin en den Prins. H. M. wil evenwel nog geen definitief besluit nemen cn heeft gezegd, dat de feestcommissie ge rust haar gang kan gaan, alsof H. M. niet kwam. De Hoop. Sedert 1 Juli ligt het hospitaal kerkschip De H o o p op de reede van Lerwick. Door de onvoordeelige vangst van dit jaar liggen de schepen zeer verspreid, van 62 gr. tot 59 gr, N.B, Op de reede van Lerwick liggeo ongeveer 350 raartuigen. Ste«ds meer schepelingen roepen de hulp van den dokter inop 1 Juli waren reeds 97 lieden onder behandeling. Het ho-pitaa! is voortdurend byna geheel bezet, enkele zieken moesten zelfs naar Nederland worden gezonden. Ook in het Noorden heerscht veel storm, zoodat de Fransche, Duitsche en Engelsche politieschepen een toevlucht in de haven van Lerwick hebben gezochtde Hollandsehe politieschepen zijn nog op zee. Heden zal D e H o o p vermoedelijk in zee gaan om dan, na eerst de vloot nog eens te hebben bezocht, de volgende w-:ek naar Bul- tasaund te vertrekken om hulp te verleenen aan de daar liggende schepen. (»Hb!J,)" Een nieuws wijze van verzekeren. Opgericht is een naaml. vennootschap uNationaal Scheepsverband", gevestigd te Amsterdam, Heerengracht 136, welke ven nootschap geld ter leen verstrekt op onder- houd van schepen en met eene Levensver zekering-Maatschappij een algemeen contract heeft aangegaan, waarbjj deze Maatschappij zich verbindt, ingeval een geldnemer eventueel komt te overlijden, zonder dat zijne schuld is afbetaald, de Levensverzekering-Maatschappij zich saldo der schuld aan de vennootschap uitbetaalt, en liet onderpand, waarop het vrrband is gevestigd, van rechtswege vrij komt, zoodat aan weduwe en kinderen een geheel onbelast vaartuig achter blijf»waar door het rustig bestaan van bet schippers- gezin is verzekerd, meenen de oprichters. Magere opbrengst. In elk der 4 cantines, van onderofficieren en soldaten to Breda was eem bus geplaatst voor een collecte ter viering van de a.s. Academiefeesten aldaar. Op den aangegeven tijd werden de bussen geopend, de inhouden der vier bussen ver- eenigd, men tolde toen het -gezamenlijk be drag dat groot was 6J cent, zegge zes-en- een-halVo oent. („N. Br,") JEen bekentenis. Men herinnert zich, dat de hoofdverdachte in de zaak van den moord op de wed. Dykx- boorn in de Dubbele Buurt te Amsterdam, P. A. Muiseiaar, gedurende het geheele geding zyn onschuld bleef volhouden, ook by de behandeling van de zaak in hooger beroep voor het gerechtshof. Tlmns, nadat het Hof zich met het veroordeelend vonnis van de rechtbank vereenigd had, beeft, naar het »N. v, d. D." mededeelt, Muiseiaar, in de strafgevangenis te Groningen, een beken tenis afgelegd. Ook een berekening. Eem broeder vam de natte gemeente te Gennep ging to Goch kermis houden, kocht oen rotourkaartj© vam 55 cents en amuseer, de zich om drie en twintig glaasjes scihnappg a 3 cents por stuk door zijn keelgat te ja. gen. iZie zoo, zeide de .baas bij1 zijn terugkomst, daar maar 3 en hier 5 cents per borrel, dat maakt een versdhil van 2 cents of voor 23, 46 cents, zoodat mijn retourkaartje, volgens Hartjes berekend, mijn ditmaal slechts 9 cent heeft gekost. Ontsnapt. De Zaan was dezer dagen eensklaps rjjk voorzien van eere vischsoort, welke daar anders niet voorkomt. Met groote verbazing haalden de visschers in hunne netten eene flinke hoeveelheid zeelt op. Later bleek, dat deze ontsnapt waren uit een defecte kaar van den vischhandelanr G. te Zaandijk, wiens voorraad van een 400 pond nagenoeg geheel was verdwenen, en die daardoor eene niet onbeduidende schade lijdt. (»N, v. d. D.") Gearresteerd, M, te Edam, die de vorige week door den rechter-commissaris te Haarlem werd gehoord inzake den brandbrief, bezorgd bij De Wed. Mus, is nu gearresteerd en naar Haarlem op. gezonden, als verdacht van het plegen van oneerlijkheid, ten oaderie van zyn firmant. Ongeluk. Eem werkman to Sovbienrm aan den Noord-Fri esehen Locaal-Spoorwog had zich in het schaftuur naast da rails to slapen ge- legd, in de meoning, dat er ibi dat uur geen locomotief meer zou paasceren. Terwijl hij sliep, kwam. evenwel een extra- locomotief welke een viertal werklieden moest vervoeren. De slapend© had den. rech terarm uitgestrekt op- «cm dor rails, desa arm werd nu letterlijk afgereden. Nadat het eerstel verband was gelegd, werd do -ongelukkige met den eerst volgen den. trein naar heb Ziekenhuis te Leeuwar den vervoerd. (N. y. d. D.") Een vechtpartij. Bij een vechtpartij te Eindhoven is een vrouw levensgevaarlijk in den buik gestokun tengevolge waarvan de ingewanden kwamen bloot te leggen. Zy is in het Liefdehui» opgenomen. Een persoon uil VHertogenbosch kreeg een steek in het hoofd. Aanvaring. D'e schepen Twee Gebroeders, schipper J. Hoeyikens, van R-ukrort met steenkolen naar België, en Y er trou wen, schipper Yan Ooveren, van Antwer pen met lijnzaad naar Dnitschiand, zija in .het kanaal door Zuid-Beveland met elkaar in aanvaring geweest. Beide schepen bekwa men belangrijke schade, doch konden de reis voortzetten. Scheepsongelukken. Tijdens het stormachtige weer bevond zich Maandagavond in de Zuiderzee ter hoogte - van Marken-Volendnm, het schip De Jonge H enk# (eigenaar Bergsma, van Makkum), Het vaartuig, dat zich in een zinkenden toestand betond, weid opgemetkt door de stoomboot deVereening der firma Hops Co. te Hoorn. Het schip werd op sleep touw genomen, doch moest eindelijk worden prijsgegevenwijl veischeidene malen de verbindingslijn brak. De schipper en zijn knecht werden opgenomen. Het schip is ge- zonken midden in de zeealleen de mast is zichtbaar. De Noorschebaik Nora, thuisbehoorend te Fredriksbald, en van daar met bout naar Bristol bestemd, is gisteren nabij de Haaks- gionden door het overboord gaan van dec giooten mast in ontredderden toestand ge taakt. Door den thuiskomenden stoomtrawler Holland III, schipper Krab, werden de gezagvoerder en 9 man met de ?loep gered en te IJmuiden aangebracht. Tijdens hel overboord gaan van den mast is één man verdronken en bekwam een ander belang rijke kwetsuren. - Uit Nieuwediep wordt geseind Bij Kaaphoofd is een groot wrak aangto dreven van een met gezaagd geladen schip,; vermoedelijk het Noorsche schip Nora. Storm. Door den geweldigen storm is de gevel *aa 't Circus-Casino te Zandvoort boven den hoofd ingang naar binnen gestort, heeft daardoor het plafond boven de vestibule verbrijzeld ea door het meerukken der balken de binnen muren der vestibule doen instorten. Ook een gedeelte van den bovengevcl de' stallen is verwoest; aan de noordzijde werd de gevel van een winkeltje naar binnenga- diukt. Het arena zelf, pas onder beknappinf hield zich goedslechts heeft het decoratief wat te lyden gehad door den regen. Tot in den nacht was men bezig koetsen en stoelen van 't strand naar boven te rijden- Nagenoeg alles is gered. Van verschillende plaatsen komen berichten van buitengewoon hoog water, opgezweef1 door den stormwind van gisteren. V Met het onstuimige weer geraakte Mm«- dagmiddag, volgens een ander bericht gis!»1' nacht, het Belgische opleidingsvaartuig ViL«.. d'An vers op eene bank naby Borsseleass den grond. De reddingsboot, benevens - tweetal sleepbooten zyn ter assistentie uTY gaan, doch men hoopt het schip zonder Wji met hoog water weder vlot te krijgen. "|i'| ternacht gebeurde dit niet. Aan boord het vaartuig bevinden zich circa 35 leerling®' f. De Vlissingsche vischsloep VEI 6,

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2