t Praatjes over vee, veile ep nac wat. - Kechtzaken. lerk oh School Ned. Herv. Keek. Landbouw en Veeteelt. l tijdschrift tot maandblad de zaak der drank bestrijding ten gocdo zou komen. Het getal leden seeg van 12,400 tot 14,SOO. Drie afdee- lingen werden opgeheven, adht-en-twint-ig opgericht. Het getal afdedingen is thans 7 6. V o 1 kskof fi eluu ze aleeszalen, bibliotheeken enz. vonden ruimere toepassing. Blijkens de rekening over 1902 bedraagt het saldo f 1293.21. De hoeren dr. W. P. Ivuyseh, nir. H*. W. J. G. Snijder van Wissekerkc en A. van der Voort Az. werden herbenoemd als bestuurs lid. Namens de jury voor de prijsvraag in zake een bandleiding ten dienste van bet onderwijs over liet alcoholvraagstuk in de 2 hoogste klassen der kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzen essen en op do normaallessen, deelde prof. Pekelharing mede, dat 9 antwoorden zijn ingeikomen.Be- kroond werd met den prijs van f 50 en een gouden medaille de inzending onder het motto„non est vüvero sod satere vita", van dr. H. Biu-ing Boekhout, te Zandvoort. Den inzender onder het motto,,pro juven- t-uto", zal een premie van f 100 worden uit gereikt, indien hij zich bereid verklaart-, bij ziekte van den bekroonde, twee niet-afge- werkte hoofdstukken te voltooien. Vervolgens kwam in behandeling heb rap port. van de lieer en W. A. Arriëns, A. L. Boelen, prof. dr. G. v. Overbeok de Meyer, L. P. Walburgh Schmidt en L. A. H. La- mie, betreffende het onderzoek in zake het verstrekken van heb rantsoen jenever aan den marine-schepeling. De commissie meent dab door de verstrek king aan boord van jenever aan schepelin gen het gebruik van sterken drank niet wordt geleerd. Besloten werd dan ook om een afwachtende houding aan te nemen. Het nu volgend rappoit betreffende den omvang van diet gebruik van brandspiritus als genotmiddel, werd uitgebracht door het hoofdbestuur. Daaruit blijkt dat dit kwaad slechts spo radisch voorkomt. Slechts m Arnhem schijnt dit ernstiger te zijn, Ook wordt melding ge maakt van het versnijden van drank met brandspiritus. Hierna werden behandeld de conclusiën waartoe het onderzoek van-de heeron air. F. "V. J. G. Snijder van Wissenkerke en A. van der Voort Az., in Zweden en Noorwe gen ingesteld naar de drankbestrijding in die rijken en naai- de wijziging, die in do Nederlaudscbe drankwetgeving in verband daarmede volgens lien wensehelijk is to ach ten, hen heeft geleid 1. Heb is wcnschelijik, dab de wet gelegen heid geve aan de ingezetenen eener gemeen te, om bij stemming te beslissen, dat in dia gemeeute of in een bepaald gedeelte daar van geen sterkedrank in het 'klein zal wor den verkocht (local option). 2. In de Drankwet worden bepalingen op genomen, waardoor het mogelijk zal zijp, dat de met 1 Mei 1904 en later vrijkomende vergunningen worden verleend aan vereeni- gingen, die zich ten doel stellen den ver koop van sterkedrank in net klein in han den te nemen en te leiden, ten minste scha de voor het algemeen welzijn (Gothenburger stelsel, zoo noodig gewijzigd en zooveel mo gelijke verbeterd). 3. De administratie der invoerrechten en accijnzen worde dienstbaar gemaakt aan de bandharing van de drankwet, o. a. door haar te verplichten aan de politie of aan B. en W. opgaven te doen van de 'hoeveel heden sterkedrank, ingeslagen door verkoo- pers van andere dan sterkedranken, dio geen vergunning hebben. 4. De verkoop van andere dan sterkedran ken in heb klein worde afhankelijjk gesteld van een toestemming, zooals heb ontwerp tot herziening van do drankwet, in 1900 in gediend, voorstelde. De conclusiën zullen in de afdeelingen be sproken worden, alvorens de Bondsvergade ring daarover zal spreken. In behandeling kwamen vervolgens: a. een voorstel van het hoofdbestuur, luiden de: Met het oog op do aanstaande drank- wetsherziening drage de algeineene vergade ring aan het hoofdbestuur op het initiatief te nemen tot het vormen van een oommissie voor drankwetactieen b. van de afdeding Zutfen Do Volksbond zegge mor celen steun toe aan heb uitvoerend drankwetcomité en fiuaucieelen steun door f 500 in eens be schikbaar te stellen en zich te verbinden, in verhouding van het ledental te zullen bij dragen in bet eventueel tekort. Deze voor-stellen lokten nogal debat uit. Na de pauze stelde Zutfen voor, achter 't voorstel van het hoofdbestuur te voegen „Do commissie zal zooveel mogelijk, samen werken met het uitvoerend drankcomité", en verder wilde Zutfen daaraan toevoegen ,,De Volksbond steuno heb drankcomité met f 100''. Het hoofdbestuur ondersteunde bet eerste gedeelte van dit amendement en meende het tweede gedeelte aan de vergade ring te moeten overlaten. Beide gedeelten werden door de vergadering goedgekeurd. Gedurende de stemming over de leden der commissie voor Drankwetactie werd na mens den fabrikant Pieterse een proefje van zijn alcoholvrije drank Pommette rondge diend. De afd. Helder wensckte dat aan de amb tenaren ook werd opgedragen de coutrdle over de naleving der drankwet. Er werd hieromtrent, geen besluit geno men. Omtrent den dranbverkoop aan kinderen, werd besloten een circulaire aan de afdee lingen te verspreiden. Tegen clandestinen Verkoop van gedistil leerd door bieribuishouders, gaf mr. Goeman Borgesius als middel om dezen het recht ook tob bierverhoop te ontnemen. Tot leden van heb comité voor drankwet- actie (waarin ook het hoofdbestuur van den Volksbond is opgenomen) werden gekozen de heeren prof. C. A. Pekelharing, dr, Alph. Ariëns, W. A. A. H. van BerkeJ, mr. A. van Gijn, jhr. mr. TV. H. de Savornin Lob man, H. Schaper, Th. den Houten en prof. mr. D. Simons. Na afdoening van nog enkele zaken, werd de vergadering hierna gesloten en vereenig- den de afgevaardigden zich aan een gemeen schappelijk diner. want het idee dat de een of andere slag hem van 't verstand had beroofd, was de opinie van alle omstanders. Ik vermoed dat hiji het merkte, want bijt staarde ons met een blik van kwaadaardige wanhoop aan en vroeg naar den onderpre fect. Diens wonmg was in de onmiddellijke nabijheid, dus geleidden wij. hem er aan stonds heen en bleven zoolang in den tuin dralen, want krankzinnigen behoorden tot de onbekende-en dus interessante dingen in Tropez. Geen vijf minuten nadat de man er was binnen gegaan, werd de deur geopend en trad de onderprefect naar buiten. Was het dezen ook. in den bol geslagen? Zoo bleek als de dood, met klapperende tanden, stond hij voor ons en trachtte tot ons te spreken, maar er kwam geen woord van zijn lippen. Angst stond zoo duidelijk op zijn gezicht ge grift, dat een schok van innig medegevoel door de menigte ging en wij allen op hem aandrongen, bcgeerig te weten wat de vreem deling hem kon hebben medegedeeld. „Mes amis,'" begon de onderprefect met gesmoorde schorre stem „mes amis," her haalde hij, en vervolgens zijn gelaat met de handen bedekkende, barstte hij' in tranen uit en snikte luid in niet te bedwihgen ont roering. Voor een oogenblik stond de kleine groep als aan den grond genageld; toen baanden de geestelijke en de maire, die zich er juist bij hadden gevoegd, zich een. weg uaar het midden van den cirkel en leidden den prefect onder diep stilzwijgen naar zijn huis. Geen van ons allen kwam nog op den in val, dat er gevaar kon dreigenmaar toen er tien minuten, een kwartier, een half uur was verstreken eu wij nog altijd in den tuin stonden te wachten, vermoed ik, dat do meesten van ons toch een onaangename ge waarwording bekroop. Niemand zei een woord, niemand bewoog zicb, maar daar was iets in de atmospheer, 't welk aanduidde, dat er hier of daar iets nïet in den haak moest zijn, en een zekere vastberadenheid om het ergste te weten te Dir. hel. invoerr. en nco. Bij de directe belastingen, enz. zijn ver plaatst, met ingang van 1 AugustusL. Mol, verificateur 2e cat. van Roosendaal naar Oldenzaal, en B. Both, verificateur 3e cat. van Oldenzaal naar Roosendaal. (»Wbl. v. d. Adm. d. D. B,") Kantongerecht te Schiedam. Vonnissen uitgesproken 8 Juli 1903. Schiedam: Stroopecrij J. B. fl hoete subs. 1 dag hechtenis. Straatschenderij A. L. B. en C. J. V., ieder f 0.50 boete komen, stond op de meeste gezichten ge schreven. Ten slotte kwamen de maire eu de geestelijke op het kleine ijzeren balkon, dat rondom de woning van den onderprefect was gebouwd. De geestelijke zag er bleek en iet wat verwilderd uit, terwijl zelfs de goedaar dige maire een ernst ten toon spreidde, die bijna iets strengs had. „Mijne vrienden," begon liiji, „een groot ongeluk is over ons gekomen. Wij] zijn op wreeda wijze bedrogen. De overwinningen, dio wij gevierd hebben door do klokken te luiden, waren overwinningen der Pruisen, en alle tijdingen dïe tot ons kwamen waren vaU'cvh.Wij: zijn verraden en vertrapt aan alle kanten. D© keizer is gevangen genomen. Pa rijs is ingesloten en een afdeeling Pruisische troepen rukt op in deze» richting." Hij zweeg. Mannen, vrouwen en kinderen (op dit tijdstip waren alle inwoners van het dorpje samengestroomd) stonden verdwaasd te kijken, alsof zo te vergeefs trachtten den zin van dit sahrikheriloht, dat hen 200 plot seling overviel, te vatten. „Mijnheer de onderprefect was sinds eeni- gen tijd op de hoogt© van den droevigen stand van zaken, maar het was hem verbo den er ons iets van mee te deelen. Hij beeft troepen aangevraagd om ons te verdedigen, maar d© overheid zegt dat wo ons zelf moe ten 'helpen." Eén lang aanhoudend©, aan doenlijke weeklacht steeg op uit de- menigte. „Ons rest geen tijd bot tranen vergieten. In vier uur zullen de Pruisen hier zijn en we hebben niet één soldaat, niet één kanon. Is er iemand, die raad zou weten te schaf fen?" 'De vraag leek wel spotternij. „Wel, dan zaili ik u zeggen, wat de geeste lijke en ik hebben besloten, en ik kan u te gelijkertijd wel meededen, dat mijnheer do onderprefect 't in dezen geheel niet met ons eens is. Daar wij niet kunnen uittrekken om de Pruisen te bevechten, laat ons nu uittrekken om hen. welkom te heeten. Ja, ik zie wel, dat ge verbaasd zijt, maar dit ééne moet ge wel voor oogen houdende Pruisen zullen hier komen, in spijt van alles, Wat wij subs. 1 dag hecht.; J. A. H. 11 boete subs. 1 dag hecht. Openbare dronkenschap: J. II S., A. M., G. de \V. en A, D ieder f3 boete subs. 3 dagen hecht; J F. D. f 15 boete subs. 3 dagen hecht. Loopen op eens ander s grond C. G. en A. G., iodor f 0.50 boete subs. 1 dag hecht. Overtreding van do Jachtwst: C. E. M. en F. C. L„ ieder 11 boete subs. 1 dag hecht.; H. O. W. f2 boete subs. 2 dagen hecht. Overtreding der beioepswet: A. M. F. v. D. f 15 boete subs. 1 dag hecht. Politie-overtreding M. W„ J. M., J. A. v. D., M. C.M.deG., A. S., 3. de K. en G. V., ieder f 0.50 boete subs. 1 dag hecht.; J. N. fl boete tubs. 1 dag hecht.; Th. R. 2 maal f 0.50 boete subs. 2 maal 1 dag hecht.; W, A. E 2 maal f 1 boete subs. 2 maal 1 dag hecht. Vlaardingen: Straatschenderij A. D. en J. de A., ieder fl boete subs, 1 dag hecht. Een op den openbaren, weg geplaatst voorwerp niet verlichten J. V., f 1 boete subs. 1 dag hecht. Openbare dronkenschap J. de W., Ch. B P. M. en C. H ieder f3 boete subs. 3 dagen hecht.; P C. D. f 10 boete subs. 3 dagen hecht J. S. 3 dagen hecht. Vee laten loopen op grond die bepoot is J. S. f 3 boete subs. 3 dagen hecht. Zonder daartoe gerechtigd te rijn, loopen over eens anders grosnl: J. V., B V., A. v. d. W., P. P., ie,hu f0.50 boete sub'. 1 dag hecht.H. L. B. M. P., C. B,, ieder f 1 boete s-ubs. 1 «lag hecht. Overtreding van de Leerplichtwet P. R., 10.50 boete, subs. 1 dag hecht.; D. A. v. E., fl boete subs. 1 dag hecht. Overtreding der jachtwet: D. v. IC., C J. D., ieder fl boete subs. 1 dag hecht. Overtreding van de Phosphorwet S. de B., W. L. v. Kieder f 1 boete subs. 1 dag hecht., met verbeurdverklaring tan lucifers. Overtreding van het Pa-ov. Reglement* J. r. L., f0.50 boete tubs. 1 dag lucht Politie-Overfcreding P. v. d. E., H. P., J. F v. G. P. IC., J. D., ieder f0.50 boete fubs. 1 dag hecht. J. P., f'1 boete subs. 1 dag hecht,, M.d B., 2 maal f0 50 boete subs. 2 maal 1 dag hecht. P. B. on A. D., ied8i' f 3 boete subs. 3 dagen hecht. Oveirachie. Openbare dronkenschap: A. V. f4.50 boete subs. 3 dagen hecht. Overtreding van de Leerplichtwet C. B. f2 boete subs. 2 dagen hecht. Overtreding der jachtwet H. B. f3 boete subs. 2 dagen hecht. Kethel en Spaland Overtr. v. h. Prov. Reglement. H. v. D. f 0 50 boete, subs. 1 dagen hecht. i.s K Bedankt: voor het beroep naar Medern bhk door ds. J. Oosterhuis, te Suawoude en Tietjerk. Geref. Kerken. Beroepen: te Gronau de heer M. H. J. Bosch, theol. cand. te Kampen. Bedankt: voor het beroep naar Baar land door ds. C. Steketee, te Middclhamis. zouden kunnen doen, en 't is zeker beter, dat ze als onze vrienden dan als onze vijan den -komen. Zooals ik u in 't begin zei'de, er ia een groot ongeluk over ons gekomen en wij moeten het zoo goed opnemen als we kunnen. „Alles wel beschouwd, zijn de Pruisen evengoed meuschen als wijzelf; nu dan, als ge mijjn meening deelt, dan zullen we hen tegemoet gaan en hun zeggen, dat wijl per soonlijk geen vijandige gevoelens jegens hen koestexen, eu" hier hield de maire een oogenblik op, terwijl een glans van vreugde zijn gezicht even verhelderde, wat hij echter onmiddellijk heldhaftig wist te onderdruk ken „en in vroegere tijden zonden de menschen, als ze de welgezindheid van an deren wenschten te winnen, hun gavlen aan de bewuste personen. "Welnu, dö Pruisen zullen «hongerig en dorstig rijn na hun lan gen marsdh dunkt het u niet gemakke lijker en aangenamer met hen te spreken, nadat ze zich Verzadigd hebben? Binnen twee uren zullen we op marsdh gaan en laat elkeen, die dit werk van verzoening wil hel pen bevorderen, vruchten, wijn, koeken, kortom alles wat den mensch blijmoedig stemt, meebrengen." Verbazing, ontdaamheid, vrees, allo ge voelens waren plotseling op den achtergrond gedrongen door een diepe bewondering voor dö wijdheid van don maire-. Allen liepen ijlings heen om hun zoenoffers te halen en toen, twee uur later, de processie zich in be weging stelde, leverde ze inderdaad een aar dig gezicht op. De maire marcheerde aan de spits in zijn beste gekleede jas, hean ter zijde de geestelijke; achter deze twee kwam een mengelmoes van mannen, vrouwen en kinde ren zelfs babies ontbraken niet bij den stoet. Eenigea droegen presenteerbladen met koekon, taarten en broodjes, anderen manden met purperen druiven; een kind droeg ©en paar glimmende roode appels, een ander een miniatuur wijnflesehje. Er waren linnenmanden vol fijn wittebrood, 'kruiwa gens, netjes opgevuld met linnen, en smaak vol roet bloemen, lekkers en choooladestan- Hoöger Onderwijs. Zeiden, Bevorderd cum laude tot doctor in üc geneeskunde de heer H. K. de Haas, ge boren te Rotterdam, met academisch proef schrift getiteld: >Lichtprikkels en retina- stroornen in hun quantitatief verband", tot doctor in de rechtswetenschap na hrl verde digen van Stellingen de heer H, M. Roelofsz, geboren te Amsterdam de heer F. Couvée, geboren te Ltjlen; de heer VV. H, Gesner van der Voort, geboren te Arnhem. Amsterdam. Cum laude bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op proefschrift »Land- bouwpachl" de heer L. J. Sparnaq, geboren te Goudatot doctor in de rechtswetenschap op ^Stellingen" de heeren K. J, H. Diepen, geboren te Tilburg, J. B. Lujjkx, geboren te AmsterdamS. J. Deenik, geboren te Ter- naard. Utrecht Bevorderd tol arts de heer A, A. de Rooy. Groningen. Bevorderd op een proehchrift Het physisch chemisch onderzoek van men- schelijk bloed in de kliniek, tot doctor in de geneeskunde de heer Dirk Schoute, heelkun dige te Middelburg, geboren te Nqmegen. Een en ander over de verpleging van ons vee en tout daarmede samenhangt. (Vervolg). Wie in zijn tuin een bed of rabat aard beien heeft, weet hoo verbazend groot het aantal uitloopers is, dat ziclh in den loop van één zomer Vormt. D'at dio uitloopers nieuwe plantjes geven is bdkeud, evenals hun eigenschap, zich zonder onze hulp met de wortels in den grond to werken. Snijdt men dan ook die uitloopers door, zoo loopt hot leven van liet jonge plantje niet het minste gevaar; wel mist Ihet den voedings- stroom door de moederplant hem toebe dacht., dodh op eigen jwortel staande, lüidt het voortaan een eigen leven. Wie veel aardbeien .geen planteD,maar vruchten wil hebben, neme dile uitloopers geregeld weg. Biji kweeOdng in liet klein bou de men zich aan den regelnc-crn do uitloo pers weg. Heeft men plan een nieuw bed aan te leggen, dan late men -alleen de eer ste, -grootste en best aangewortelde uitloo pers aan de planten en ruime de rest op. In Augustus opgenomen en op luchtig op gespit en zwaar bemest rabat uitgciplant, zullen de jonge planten reeds Ihet volgend jaar ruimschoots dragon. Zij, die aardbeien onder glas trekken dit jaar is heb met die tkweekerij ellendig «gegaan, tengevolge van den vroeg en herhaald streng invallen den vorst gebruiken daarvoor ook jonge planten als 'boven bedoeld rijp. Einde Sep tember of begin October «komen dio echter reeds onder glas, d. i. men plaatst er een bak over. Het zal den bezitters v«an blik (Potentilla Anseriua) in «kun weiden zeker ook wel eens opgevallen zijn, dab die planten eveneens uitloopers vormen en zoo in zeer korten tijd indien niet oen zeer weelderige grasgroei er perk en paal aan stelt zich sterk kun nen uitbreiden. Ik veronderstel, dat enkele Noord-Kiethülsche boeren er zich dit jaar zeer tot hun schade uitstekend op de hoogte vau «kunnen stellen. Een alles verdringende grasgroei zal daar het blik ar niet onder houden. Nu vormen zulke uitloopers-bezibtende planten natuurlijk op den grond een groot warnet van daoreengestrengolde «ranken, slechts hier en daar in den grond wortelend. Onder onze grassen treffen we ook soor ten aan, op dezelfde wijze uitloopers vor mend. Spoedig breiden zij rich .uit, dodh go. ven, zooals zich laat denken, nooit een vaofe zode. Waren in onze weiden alleen zulljg soorten voorradig, van een vaste, gesloten zode zou op onze wei- en hooilanden dan geen sprake rijn. Toch rijn zijl noodig, want dat soort grassen met onder- of ven groudedke wortelstokken of uitloopen kunne zich lang staande houden en trot Bearen de ongunstigste 0n1stan.digiaed0n.Ah3. sen 'kunnen we ze dus niet, en ze «kamen gelukkig zoowel onder onze boven- als onder grassen voor. Een zeer goed voorbeeld van zulk oen uit loopers-vormende «grassoort levert het ruw beemdgras (Poa trivïalis) bij de boer® hier en daar bekend onder den naam van henneppik. Het «behoort tot die grassen welke een zeer groofce koeveeühed'd gras ople veren Van «groot© .voedingswaarde. Hot dient dus in ©ere gehouden te worden en toch komt bet te veel voor, dan «wordt het over- heerschond, overdekt den «grond in alle riek. tingen met zijp. uitloopers, en zou do vaste zode doen verdwijhen. Naast het r uw b e eaudgr as komt ook veelvuldig in onzei wedden voor 'het veld- beemdgras (Poa pratonsis) ook ails hen neppik hekend. De boeren spreken tan fijn en grof hennoppi'k, het Vold- beemdgrasib dan het fijne) en het ruw beem dgrae is heb grove. Ook het veldbeemdgras bedt uit- loopers, doch grijpt, niet zoo wild om zich' heen als het ruw beemdgras; vandaar dat het eerste zich niet zoo snel uitbreidt als het laatste. In grootte verschillen de bei de grassen niet. Van anderhalf tob twee on een half v«oet is de lengte welke rij bereiken. Heb veld beemdgras voelt over bet geheel zacht aan, het andere daarentegen ia ruw en scherp op heb gevoel, vooral aan den top. Hierin bezit m-en dus een eenvoudig kenmerk ter onderscheiding. Nog tal van andere kenmerken maken het den plantkun digen gemakkelijk deze twee grassen te on derkennen, doch voor den landbouwer is bet alleen nog van belang te weten, dat bet voldbeemdgras een kleine maand eerder bloeit dan bet ruwbeemd- gras. Om bet driebal vol te «maken, noemen wo nog als derde uitloopeors-vormendo grassoort het Frans'oh raaigras of haver- gras (Arrhenabherum of Avena öiatior), De lengte Van dit gras is in overeenstem ming met rijn naam -. van drie tot vier voet Is de grond niet te nat, dus zijta de polder besturen zoo wijs in het voorjaar den water stand laag to «houden, dan geeft dit gras zeer vroeg een goede weide. Wel staat het niet op één lijh met d© beide eerst besproken beemdgrassen, maar het mag gerust onder de g oe d e -grassen genoemd worden. Een groot aantal grassoorten vormt geen uitiooporsi, het staat meer op bossen. De© grassen rijn 'liet, welke de eigenlijke zode vormen. Door «uitstoeling nemen dio bossen langzaam in omvang toede wortels, didlit opeen, doorkruisen in allo richtingen den bovengrond en vormen daarmede één vast samenhangende massade zode. Onder de bossen, derhalve een-vaste-zodc- voxmende grassen, staat het zoogenaamde varkensgras bovenaanEngelsöbraai gras (Lolium perenne) ie do naam waaron der het bijl alle zaadhandelaars bekend is. Waarom het Engels-oh raaigras dieet, ia niot erg duidelijk. Het is geen grassoort uit Engeland hier ingevoerd, het is hior wed de gelijk inheemsch; dodh de Eugelschen we- gen gegarneerd in één woord, het was juist dat, wat een dankbaar volk zou zenden om een glorierijk leger hulde te brengen, dat hom van een of ander ernstig gevaar had verlost. Eu dat alles ging naar de Pruisen Onder al die menschen niet één, die zijn offerand© niet met zidh droeg en behalve den geestelijke ook geen één, die twijfelde aan de goede gezindheid waarmee die o-fferanden zouden worden' aanvaard. Inderdaad, geze gend zijn de eenvoudigea van «hart. Voor den avond inviel zag ik hen terug komen, hun overwinnaars) in triomf mét zich voerende. D© Pruisische officieren en man schappen schenen verrukt over heb nieuWe hunner positie, en al mengde een glimpje verachting riteh in de vroolijkheid der eer sten wat deed er dat toe Da Tropeziërs zouden daar niet iets van weten. Wat den soldaten aangaat, met smakkend geluid ver orberden ze do koeken in groote tevreden heid en ofschoon de gasbheeren geen woord- verstonden Van do gemompelde dankbetui gingen, ze begrepen de bedoeling, vooral, als een boomlange ulaan eèn vermoeid kind op den schouder nam ©f een andeir een strui kelend oud moedertje den arm bood. Dit sprak duidelijker dan woorden. Gedurende de daarop volgende maand was de rust voor mij verdwenen- Voor de Tropeziërs was het D'uitsch een onbekende taal, maar ik kende het wel' en deed boete voor mijn webenschap door plotsolihg tot al- gemeonen bolk te worden verheven. D© Duitsdie soldaten kwamen steeds bot mij met kleind beleefds zinnetjes «om dis in 't Fransch over te brengen, en dan «kwam later bun gastheer of gastvrouw een ant woord halen in 't Duitsch. Menigo intrigue heb ik helpen op touw zetten, en vreeselijk was da verwarring, dia ea* uit voortvloeide, terwijl de lof of de blaam or voor alleen aan mij ten deel viel. Voorloopig liep «alles als van een leiten dakje. De Duitschö officieren weren goed hartige kerels, en verkeerden mot do onzen als vrienden en broeders. 'Zes «gaven soirees, waarop, na een «kleine aanmoediging, onze dametjes tegenwoordig «waren eu dansten. Hun muzikanten speelden voor ons; ze leenden hun paarden uit,, en overlaadden ons voortdurend met betuigingen van sym pathie. Do eeuigo inbreuk op da welvoegalijikheid werd gemaakt door een man, die neerbukte om een mooi meisje, dat met haar bonna van de school kwam, te kussen. Den dag, dab de Pruisen ons verlieten, zodht ik een toevlucht vöor de«n regen in een armoedige, vervallen «hut. De eigenares, j een ongelukkige oude stumper, wischte rich steelsgewij's de oogen af, toen ze tegen mij sprak en allengs werd 'het mij! duidelijk, dat zo haar tranen voor do Pruisen vergoot. „O, sir," zeido ze in haar eigenaardig dia lect, „u weet niet, hoe goed ze voor mijl zijn geweest! Twc-o werden hier ingekwartierd, en ik stierf liaast van schrik bij die tijding. Maar den eersten dag brachten ze biefstuk meo en, ofschoon ik"niets van hun grommen verstond, begreep ik, dat ik 't koken moest. Ik kookte het en deed er wat groente bij; en toen het klaar was, sir, nam een van da bweo woest uitziende mannen heb, sneed bet in drieën en legde één stuk er van op een bord, zotte een stoel er voor en begon toen zoo bruut togen me to praten, dab ik bijna weer van schrik was gestorven. Toen i«k hem niet begreep, nam hij mo bij detn aran, bracht me naar den stoel, gaf me eön mes en vork in do «hand en toen te- greep ik, dat ik eten moest. „En al den tijld dat zo hier «waren, heb ben zo geen stuk aangeraakt zonder dat ik er een deel van kreeg. Ze noemden ma „Hut ter"." En heb oudje) snikt© opniouiw. Van alle plaatsen om ons «heen kwamen verhalen van geweld, buitensporigheden en bloedvergieten. In Tropez alleen was vredd eui vriendschap. Wie zal zeggen, of de mant) niet wijs had gedaan 1

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6