UIT DE PERS. BINNENLAND. STADSNIEUWS. van het bericht dat El Menehbi den 7en Juli Tazza na een zevendangschen strijd heeftin- genomen. "Ver. Staten. Het krachtig optreden van den gouverneur van Indiana tegen het volk van Louisville, dat de gevangenis bestormde, om de daarin opgesloten negers te lynchen, wordt door de Amerikaansche pers toegejuicht, al zijn dan ook door de soldaten 10 der aanvallers ge dood en 50 gewond. De gouverneur heeft bekend gemaakt, dat hij de wet in alle om standigheden zal handhaven. Hij weigerde een neger voor de rechtbank te brengen, zoolang hij niet overtuigd i=, dat de neger een onpartijdig oordeel kan verwachten. Alle troepen op één compagnie na zijn vei trokken, maar de gouverneur verklaart elk oogenblik weer bereid te zijn militairen te requireeien en met de rustverstoorders te zu'len bande len, zooals zij verdienen. "Volgens de iManchester Guaidian" zal president Roosevelt zich binnenkort omtrent het lynchen der negers uitspreken. Zijn vrien den gelooven dat de president door een dui delijke uiteenzetting een aanval van Rusland te dien aanzien zal afslaan. O h i m Volgens de ^Standard" zijn de berichten uit het Uiterste Oosten niet van gerust stellenden aard. Met buitengewone aandacht wordt de Russkch Chineesche grens gade geslagen. De sMorning Post" zegt dat elke nieuwe inbreuk door Rusland gepleegd op Chineesch of Koreaansch grondgebied Japan tot een oorlog zou dwingen. Hier als oveial in mogelijke conflicten terwiile van verre belangen, is de verhouding mssclien de Europeescho mogendh. van groolen invloed. De mogelijkheid van troebelen in het Uiterste Oosten verhoogt de belangrijkheid van de betrekkingen tusschen Engeland en Fiankrijk. Reuter's bureau mi-ldt uit Port Arthur van 9en dezer via Tchifu: Hier staan omstreeks 30.000 mao Russische troepen, nog 16000 zullen per spoor aankomen. Er heerscht een buitengewone bedrijvigheid in de aanwerving van soldaten en zeelieden. Omtrent bet doel der te Port Arthur plaats vindende beraad slagingen, verklaren beambten dat de Rus sische oorlogsminister het plan overweegt om alle bezittingen van Rusland in Oost-Azië onder een bestuur te brengen. Door hoogge plaatste ambtenaren worden de oorlogszuch tige gesprekken in officierskringen afgekeurd. Veel admiraals en generaals, o. a. generaal "Wogack, zijn te Port Arthur aanwezig. De Russen schijnen verbaasd te zjjn dat Amerika hen in China tegenwerkt. Een vereeniging is gesticht, onder den naam van Russische mijn-en houtbewerkings maatschappij voor Oost-Azië, die in naam een handelsvereeniging, in waarheid echter een staatsonderneming is. Zij heeft vele concessies aan de Yaloe en is voornemens wegen en electrische installaties te bouwen in Moekden, Nioe-tschwang en Charbin. Terwijl echter van Engelsche zijde de toe stand in Oost-Azië ais hoogst ernstig wordt voorgesteld, komen uit Petersburg getust- stellende berichten. Zoowel in Rusland als ook in Japan zou men, volgens deze berichten, van oordeel zijn, dat de verhouding tusschen beide landen sedert het bezoek van den Russischen minister van oorlog aan Japan, zou zijn verbeterd. Volgens berichten uit Engelsche bron zijn in de Chineesche provincie Kwangsi 1600 Chineesche soldaten met hun wapens naar de opstandelingen overgeloopen. Toch acht men den toestand gunstiger. De hongersnood neemt af. Volgens geloofwaardige Europeanen zou de leider van den opsiand in Yunnan, die op bevel van den gouverneur met zijn moeder is onthoofd, een regeeringsbeambte zijn geweest. De man was niet overwonnen, zooals van Chineesche zjjde werd beweerd, maar hij had zich tot den Franschen consul gewend en deze had hem overreed, den tegenstand, die oorspronkelijk niet tegen de regeering, maar tegen plaatselijke vijanden was gericht, op te geven Op raad van den consul gaf de man zich over en daarop werd hij onthoofd. De Franschen in Yunnan vreezen, dat de houding van hun consul in deze voor hen ernstige moeilijkheden ten gevolge kan hebben. Kiesrecht. De „Arak- Cfc." wijst op/ bet belangrijk verschil tussdhen bet rapport der „Unie- commissie en Ihet wetsvoorstel der vrijzin- nige-democratische Kamerleden tot herzie ning der Grondwet, dat rich openbaart in het antwoord, door de commissie gegeven op de vraag„in hoeverre zal de materie der actieve kiesbevoegdheid in de Grondwet bo- ■liooren te worden neergelegd, in boeverre zal de regeling van bet onderwerp aan den gewonen wetgever moeten warden overgela ten?" De vrijzinnig-democratische Kamerle den hebben in de toelichting tot hun voor stel deze vraag niet behandeld, maar ze in hun voorstel zelf beantwoord in dien zin, dab in de Grondwet voorgeschreven wordt 'b algemeen kiesrecht voor mannen, terwijl de regeling der kiesbevoegdheid van, vrouwen aan den gewonen wetgever wordt overgela ten; wat de uitsluitingen betreft, zijn voorts de eerste drie categorieën uit bet be staande Grondwetsartikel overgenomen, ter wijl voor 't overig© de Kieswet daaraan uit breiding geven Ikan binnen zekere daarvoor vast te stellen .grenzen. Het antwoord der ,Unie' '-commissie daarentegen luidt, dat naar 'haar meening de meeste aanbeveling verdient een Grondwetsartikel, 'krachtens hetwelk aan den gewonen wetgever volko men vrijheid verleend en hem de regeling der actieve kiesbevoegdheid geheel overgei- laten wordt, met uitzondering van de drie algemeen© vereisdhten, dat de kiezers zijn Nederlanders, ingezetenen en ben minste 23 jaar oud. De commissie hoont dat voor alles liet stroven moot zijn een herziening der Grond wet tot stand te brengen. Over hetgeen in hot „Sociaal Weekblad" over het Unie-rapport word geschreven, zegt het blad, dat de. opmerking juist is dab twee maal om algemeen kiesrecht zou moeten ge streden wordenvoor dö Grondwet en do kieswetvaststelling, doch zijl vraagt zich af „Maar zou die strijd zooveel moeilijker zijn dan die, welke bij do vaststelling dor Kieswet zou moote>n worden gevoerd, kwam het door do vriyinnig-demiocrabisahe Kamer leden voorgestelde Grondwetsartikel tot stand, over do .grenzen der ld esbev oegdih e i d voor de vrouw, welke in beginsel imperatief gesteld wordt, en over do uitsluitingen,waar- •an de grenz-en iu^orda-niri wel ichwafc va-as* aangeduid zijha Zonder thans dieper in deze quaestie in to gaan, hellen wij er voor 't oogenblik wel boo over, ten deze met de „Unie''-conunissie eerder dan met het voor stel der vrijjzhmig-deimocratisclha Kamerle den mede te gaan, natuurlijk in de voor onderstelling, dab heb 'der „Liberale Unie" blij'ken zal evenzeer ernst te zijn mot haar streven naar Grondwotsiherrieukig als onzen geestverwanten in de Kamer. Waarin wij echter niet met do commis sie instemmen, 't is met den slotzin haxer beschouwingeu op dit punt, waar zij, als niet iu haar opdracht begrepen, „da vraagstuk ken, met hot passief kiesrecht voor de Twee de Kamer in verband staande, buiten be- houwing" beeft gelaten. Art. 84 dor Grondwet stelt als algemeen© eischen Van verkiesbaarheiddat men zij! mannelijk Ne derlander, in het volle bezit dei- burgerlijke en burgerschapsrechten en ten minste 30 jaar oud, en terwijl heb „XJni©"-program zegt te streven naar algemeen kiesrecht voor inanneu en vrouwen, dus de staatkundige gelijkstelling beoogt van beide seksen,eiseht de consequentie dat niet het passieve kies recht door de Grondwet aan de vrouw uit drukkelijk worde onthouden. Deinsde de eo-mmissi© misschien zijl 't o. i. dan ook ten onrechte voor deze consequentie te rug, ook dan nog had riji het passieve kies recht niet buiten behandeling behooren te laten, in verband met art. 96 der Grondwet, hetwelk nog voor enkele speciale 'gevallen het passieve 'kiesrecht "beperkt, nl. enkele openbare ambten met het Kamerlidmaat schap onvereenigbaar verklaart en door elke benoeming of bevordering in bezoldigden Staatsdient het lidmaatschap van rechtswe ge doet ophouden, doch den afgetredene her kiesbaar doet zijp. Deze laatste bepaling is feitelijk in strijld met het beginsel der even redige vertegenwoordiging, waarvan de toe passing door de commissie in het laatste deel van haar rapport wordt aanbevolen; trouwens, zij erkent dit zelve en geeft een middel aan de hand, waardoor deze strijd zou kunnen worden opgelost, maar dat zij slechts beschouwd wil zien als „een proeve van regeling, voor heb geval men artikel 96, lid 4, der Grondwet onveranderd wil behou den". Die „proeve van regeling" echter is o. i. principieel volkomen onverdedigbaar, omdat zij op geen beginsel, maar louter op willekeur berust, de al- of niet-heririering van den afgetredene tot een zuivere loterij kans maakt. De commissie heeft echter aan art. 96 al. 4 der Grondwet niet willen raken, hoewel zij meende dat tegen het behoud daarvan „gewichtige gronden aan te voeren zijn", welker uiteenzetting echter „buiten, bet bestek van dit rapport ligt". De onjuist heid dezer opvatting springt echter in 't. oog als men bedenkt dab zij tot haar taak reken de „vast te stellen, welke boepassing der evenredige vertegenwoordiging voor Neder land da wensohelijkste zijn zoude", en dat xnet evenredige vertegenwoordiging, in welk stolsel ook, de verkiezing van slechts één vertegenwoordiger natuurlijk onver eenigbaar is. 't Is inderdaad moeilijk in te zien, waar zij rapport had uit te brengen over de wijze van verkiezing der leden zoowel van de Tweede als van da Eerste Kamer, waarom het passief (kiesrecht voor de Tweede Kamer buiten, en dat voor do Eerste binnen d© grenzen van 'haar mandaat zou liggen." Hofberichten Zondagmorgenjtegafjzich H. M. deKoninhin te Apeldoorn ter kerk. Dr. C. Hattink sprak naar aanleiding van Ephese 2: 14, le ge deelte. Des avonds nam H. M. deel aan het H. Avondmaal. V Z. K. H. de Prins der Nederlanden heeft bjj een bezoek aan de paardenstoeterij van den heer 0. Meulenbergh te Kerkrade twee prachtige merries gekocht die eerstdaags naar Het Loo worden verzonden. Van Aken uit, heeft prins Hendrik Zater dag een bezoek gebracht aan de koninklijke landstoeterij te Wickrath, in de Rijnpro vincie. Yorstelijk bezoek aan Groningen. Naar de >Prov. Gron. Ct." verneemt, zal de hulde aan H. M. de Koningin door een duizend k twaalfhonderd dames en heeren zangeressen en zangers niet plaats hebben op het terrein der tentoonstelling, maar opeen nader aan te wijzen punt in de stad. Yorstelijk bezoek aan Limburg. Yo-or de ontvangst van H. 'M. de Konin gin en Z. K. H. Prins Hendrik te Yenlo op 17 dezer" is, zooals reeds gemeld is, door den gemeenteraad een opbeperkt crediet toege staan en zijp de heerön Frans Goossens, wethouder ett H. Boeken, raadslid, reep. als voorzitter en secretaris der feestcommissie) aangewezen. Ee-rcvoorziiters zijn de heeren H. B, J, van Rijp, burgemeester, en J. G. Blaauw, kolonel-commandant van het 2de regiment huzaren. Op uitdrukkelijk verzoek van H. M. zal geen eerawacht den stoet ver gezellen. Buurtcommissiën hebben ziefh. gevormd, om dc straten, waar-langs de stoet trekt, te versieren. Hot stationsgebouw wordt dooi de zorgen van dö directie der Staatsspoor- wogen versierd. terwijl de wachtkamer le klasse als ontvangsalon zal worden inge richt. Eerewacihten van schutterij en infanterie zullen op het statten do militaire honneurs 'bewijzen, alwaar zicli ook het gcheele offi cierenkorps der huzaren en infanterie zal op stellen. D'o directie van do Duitscihe spoorwegen zorgt voor een fraaie versiering aan den spoorwegoverweg. Ook het aan den ingang van de stad gelegen post -eU telegraafkan toor zal een passende versiering ontvangen. Een kleine afstand vorder zal een monumen tale eerdboog worden opgericht. Een leolijlke hoek zal worden gemaskerd door een estrade waarop do Venlosche zangvereoniging Yen- lona zal plaats nemen en het Koninklijk Echtpaar zoowel biji den in- als biji den. uit tocht heb Wilhelmus zal toezingen. De heide markten zullen volgens de ontwerpen van den gemeente-architect Schoonmakers wor den versierd. Op heb fraaie, monumentale raadhuis zal de gemeenteraad en de feest commissie aan hot Koninklijk Echtpaar worden voorgesteld. Verschillende meisjes zullen in de verschillende straten bouquet- ten aanbieden namens de buurtcommissiën de corporation. De 'kinderen van alle openbare en bijfcondere scholen zullen ge plaatst worden op de trottoirs langs heb kleine, doch zeer fraaie stadspark. H, M. de Koningin heeft verzocht het publiek zoo veel niogeilijik overal toe tel lateu en de we gen niet af te zetten. H. M. komt te 2,55 Greenwiehtijd aan en vertrekt precies 3.55 naar het Loo. Uit Roermond, schrijft men Do stoet zal trekken door dei voornaamste straten, alsmede door een arbeiderswijk, waartoe H. M. het verlangen thöefb kenbaar gemaakt. Natuurlijk is men in deze volks buurt in de nopjes en zal den Hoogen Gas ten 'hier niet alleen een spontane ovatie, maar tevens een eigenaardige 'hulde worden gebracht. Niet minder dan 40 zang- en muziekver- eenigingen uit de omliggende dorpen zullen naai- ouzo stad optrekken om Onze Konin gin op dezen dag te kunnen huldigen, en uit de „Kreisen" van .het naburige Duitscbland is heel wat volk te verwachten om „die Königin" te rien. Te ongeveer 12 uur zullen de Hoog© Gas ten aan de Munsterkerk aankomen en wor den ontvangen door mgr. J. H. Drekmans, bisschop, rector Bauduin dn de kerkmees ters, terwijl door Roermonds Mannenkoor, onder directie van den heer Hi. Tijssen, tijf- dens 't bezoek zal gezongen worden „Israël" van Tilman. Bijl het déjeuner:, dat ten Stadbuize plaats heeft, zullen een 40-tal gasten aanzitten. Ails eerawacht aan het Stadhuis is onze schut terij aangewezen, die er natuurlijk (ouder gewoonte) kranig zal uitzien. Op 't oogenblik is reeds aangifte gedaan, dat een 50-tal bouquets zullen worden aan geboden. Verjaardag ran II. M de Koningin-Moeder. Op Maandag 3 Augustus wordt ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder in het Malieveld een groot vuuiwerk ontstoken. Onze oorlogsvloot. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is lo, Hr. Ms. schoener S u r i n a m e, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. S. R. Wolterbeek, 1 1 dezer uit West-Indië ver trokken, ter aanvaarding van de reis naar Nederland. 2o. Hr. Ms. par,tserschip De Ruyter, onder bevel van den kapitein ter zee A. C, van der Sande Lacoste, op gemelden datum te Sint Thomas aangekomen. De commandant van dien bodem is voor nemens 14 dezer naar Curajao te vertrekken. Corps diplomatique. Ter gelegenheid van den Republikeinschen feestdag wapperde heden de Fransche vlag uit de woning van den gezant en uit verschil lende hotels waar Franschen vertoeven. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrjjdag niet plaats hebben. De Al gemeen o maatregelton behoeve van het spoorwegpersoneel. De sN. C." meldt dat de groote spoorweg maatschappijen met zoo bekwamen spoed aan liet ontwerpen van de voorgeschreven algemeenen dienstregeling vooitgang hebben gegeven, dat de geheele iri art. 113bis be doelde regeling vóór 30 Juni j,i. aan den minister van W., H. en N. ter goedkeuring is ingezonden, zoodat, keurt de minister de ingezonden reglementen goed, de geheele regeling ten bate van het personeel op 4 Augustus a.s. zal kunnen worden ingevoerd. Intern, regeling van den zllverkoers. De veigadering in de Tièveszaal te's-Gra- venhage van de Amerikaansche Mexicaansche Commissie tot intei nationale regeling van den zlverkoers werd gepresideerd door den oud-minister mr. N. G, Pierson, ten wiens huize de commissieleden en gedelegeerden na afloop d"r ijeenkomst dineerden. Door de Nedeil. gedelegeerden werd na kennisneming van de plannen der Commissie, een nader schriftelijk adres omtrent die plnn- nen aan de Commissie toegezegd. De Zilver-Commbsie is hedenochtend naar Berlijn vertrokken om vandaar verder te reizen naar St. Petersburg. Ned. Boml van Gein. Ambtenaren. Het bestuur der «fdeeling Noordhn'l.md van den Nedei landschen Bond van uneente ambtenaren heeft besloten het houfdbesluur van dien bond in overweging te geven een commissie van deskundigen te benoemen, ten einde de, door de Nederlandmhe unmiiging voor gemeentebelangen ontworpen, bepalingen «oor een wet tot regeling van de pension- neering der gemeente-ambtenaren te doen onderzoeken om daarna, zoo noodig onder aanduiding van de, door die commissie wen- sclndijk geacht wonlende wijzigingen, aan dat ontwerp adhaesie te betuigen. Verder besloot het be.-tuur in de eerst volgende afdeelingsvergadering voor te stel len Jut hoofdbestuur in o«ei weging te geven een lijst te doen sunvmstelien vau de secre tarissen, ontvangers en ambtenaren ter secre tarie der verschillende gemeenten, met ver melding der bezoldigingen, welke lijst zou moeten dienen om aan de regeering te wor den overgelegd bij een verzoek ter veikrg- eing van een wettelijke regeling der bezol digingen over bet geheele land. Het ufdet-lingshesiuur toch is van oordeel, dat pogingen tot verkrijging van lotsverbe tering moeten uitgaan «an den geheelen bond en niet, en niet zooais thans geschiedt, van enkele. Ned. Bond va» Handelsreizigers. De Nederlandsche Bond van handelsreizi gers hield gisteren te Amsterdam zijn jaar- l'vjksche algemeene vergadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de rekening van den bond een saldo in kas, groot f'140, aanwees. De reke ning van het bondsorgaan sloot met een saldo van f50, het orgaan heeft echier nog f200 te poed van een e> quête-coinmisrie, die de rechtspositie van den handelsreiziger onder zoekt. De penningmeester der strijdkas deelde mede, dat hij i og f150 in kas heeft. Voor de enquête is f 385 bijgedragen. De penningmeest r der enquête commissie deelde mede, dat er nog bqna f400 moest worden gevonden ora de rekening der com missie te dekken. De heer Van R-ysen biacht een rapport uit over het door afgevaardigden van den bond bijgewoonde Middenstands- congres van 1902. Dc heer v. Rtysen is slecht te spreken over dat congres dat hem niet bevredigd had omdat er te veel geleerdheid aan het wooid was geweest. Door vaststelling van een nieuw huishou delijk reglement zal het bondsbestuur gesplitst worden in afzondei lijke commissies, van drie leden elk, voor spoot wegaangelegenheden, voor verzoekschriften, voor rekwesten, voor ai bi trage, voor het bondsorgaan en voor de strijdkas. Deze commisriën zullen zelfstandig optie den en werken, en van hunne handelingen verslag doen aan het bondsbestuur. De bond is overigens thans omgezet in eene zuivere federatie van velschillende vereenigin- gen, zoodat de bond geen persoonlijke leden meer zal tellen. Mr. B. Ph baron Harlnxma thoe' Slooten. Op 7 Aug. zal mr. B, Ph. baron Van Ha- rinxma thoe Slooten zijn zilveren dienstfeest als Comnissaris der Koningin in Friesland mogen vieren. Verkiezing Tweede Kamer. De minister van binnenlandsche zaken heeft bepaald dat ter vervulling der vacature-Ver- hey in het kiesdistrict Rotterdam III een vei kiezing zal plaats hebben op Dinsdag 21 dezer, de stemming, zoo noodig, op Donderdag 30 dezer en de herstemming, zoo noodig, op Donderdag 6 Augustus. Thans hebben de heeren Nierstrasz, notaris te Maastricht en J. Ctaassens, hoofd eener school te Sittard, zich candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer in het kiesdistrict Sittard. Zooals men weet hadden zich reeds candi daat gesteld de heeren kapt. Snjjders en mr. Schous, Belang" op te namen, wtertd er door Utrödht op aangedrongen dab dezo stenografisch zou den worden opgenomen. Heb bleek dab bier- voor reeds door heb bestuur" gezorgd was. Als plaats voor dö volgende Vergadering werd Den Haag aangewezen. Omtrent de rekening werden enkele in- lMitingan gevraagd, wolka door don pen- ningmeester verstrekt werden, waarna deze, evenals do (begroeting! voor 1903, werd goöd gekeurd. Daarna 'kwam aan do ordd eten Voortstel van Ihet hoofdbestuur om aan den adminis trateur van „Ons Belang", na eervol ont- slag, pensioen te verleenen tot een bedrag van f 100 's jaars. Na ecnigci igedachtenwisseling werd met. 74 tegen 58 stemman besloten eon pensioen te verleenen van f 200, zijinde de helft van het salaris. Aan de ordö kwam! voorts een motie van het district Amsterdam, luidende: „De al- igemeene vergadering, van oordeel dab zoo wel voor het Voortbestaan dert vereenigi'ng als voor den bloei der coöp. wihkelvereeni- ging der verschillende districten, 'heb drin gend noodzakelijk is laatstgenoemde dis- tricbsafdoelingen tot algemeen© afdöalingen der Vereenigingen te verklarendraagt 'liet hoofdbestuur op in dien zin ©en Voorstel tob statutenwijfciging te ontwerpen en op de al gemeene vergadering van 1904 aan de orde te stollen." Nadat Amsterdam da motie had ingeleid, word door Leeuwarden en Arnhem medege deeld dat bijj gemis aan toelichting bedden mandaat hadden tegen te stemmen en stal den daarom aan Amsterdam] Voor, de motie heden niet in stemming te brengen, maarzo, voorzien van de noodige toelichting, h'et vol gend jaar opnieuw op de agenda te plaatsen. Den Haag merict op dat do onotio, zooals zij daar ligt, vriji onschuldig is, maar er Veel meer achter schuilt, waarvan de» grond te Amsterdam te vinden is. Er zit achterop heffing van heb persoonlijk lidmaatschap, geheelwijbiging van „Eigen Hulp", die niet langer zal zijn een groot lichaam, maar een federatie van zelfstandige veröenigdngen en daarin ziet spr. heb 'begin van het ont bindingsproces. De groote vereenigingen zul len zidh. al spoedig gaan afscheiden en even- zoo de kleine vereenigingen die het zoover gebracht hebben dat zij eenig dividend kun nen uitkeeren. Ton slotte zou meta dus krij gen een hoofdbestuur zondert leden ©n dan had „Eigen Hulp" geen reden Van bestaan meer. Utrecht is niet alleen tegen de motie Van Amsterdam, maar eveneens telgen het voor st el-Leeuwarden. Amsterdam ikwam ten sterkste! op tegen de gevolgtrekkingen door Dén Haag uit de motie gemaakt. Eten Haag repliceert dat verdachtmaking in geenendeele in rijn bedoeling lag. Do motie-Leouwardon, werd ten slotte mefe algemeene stemmen aangenomen. Tön slotte warön aan da ordö eenige '"bo no ramingen. Nadat de voorzitter nog do inlichtingen had verstrekt in ihet hegin der vergadering gevraagd, omtrent do brandverzekering, werd do vergadering met eenige plichtple gingen gesloten. Een lunch, boottocht en diner besloten deze feestelijke vergadering. Broglstcnbond. Gisteren hield te Njjmegen de Nederland sche Drogistenbond zijn jaarlijksche zomer vergadering, waaraan veel leden deelnamen Na veel debat werd besloten, dat, bij wijze van proef, vanwege den bond inkoopen zullen worden gedaan ten bate van de leden en de bondskas aan het hoofdbestuur werd opge- diagen een drietal op te maken voor de aan wijzing vau een inkooper voor de coöperatie. Aangenomen werd het voorstel, strekkende om een getuigschrift (diploma) uit te reiken aan drogisten-bedienden. Als afgevaardigde voor het te Rotterdam te houden congres van den Handeldrqvenden Middenstand werd benoemd de heer Piet te Nijmegen. Yereenlglng „Eigen Hulp". Maandag (had. in de societeitszaal der Rot- terdamsdlio Diergaarde de 26c gewon© ailge- metene vergadering plaats der vereeniging „Eigen hulp". Uit de presentielijst "bleek dat vertegen woordigd waren 132 stemmen. Daarna open de de voorzitter van het hoofdbestuur, dö heer M. J. C. Lucardie uit 's-GraVenhage, de vergadering met een welkomstgroet." Hiji wees op de) noodzakelijkheid dat alle leden doordrongen rijn van het dool dat de vereeniging 'beoogt. Vervolgens gaf 'hij een overzicht van wat door de Vereeniging reeds was opgericht en tot bloei gebracht. Een detr aanwezigen vroeg inliöhtingen omtrent de nieuw ingevoerde „Brandassu- ■rantie", welke de voorzitter 'beloofde straks te zullen geven. Nadat verzocht was de notulen in „Ons t Ned. Post- en Telegraafbond. Ondert Voorzitterschap van den heer Bi A. Kakebeen van Waalwijk werd Zondag te Utrecht de druk bezochte jaarlijksdhe vergadering gehouden van den Nederl. Post en Telegraafbond. {Melken der posterijen en telegrafie). Volgens het verslag van den secretaris steeg het ledenbal met 158, zoodat dit thans 1095 bedraagt. Er is een batig saldo van f 335.39. Dö begrooting van heb bondsor gaan werd goedgekeurd. D'e volgende jaar vergadering, waarbij het 10-jarig bestaan van don bond zal Worden herdacht, zal tt Amsterdam plaats vinden. Da hoeren D. A. Krijn en D. Krook leidden de volgende pun ten in wachtgelden, verhuiskosten, dienst vergrijpen en hun bestraffing en da proeva van eon woteo ntweip-Ivnotten belt regelend® den rechtstoestand der ambtenaren. Db ver gadering 'besloot dat afgevaardigden naar de al'gcaneema vergadering in September voor den hond ter verkrijging eener wettelijke regeling van den rechtstoestand van buigef- lijike ambtenaren, overeenkomstig de gehou den besprekingen zullen handelen. Alcoholisme. Het hoofdbestuur der vereen, t. afsch, van alcoh. houd. dranken heeft alle drankbestrij ders-vereenigingen en corporaties die zich bezig houden met een stoffelijke, zedelijke of verstandelijke verheffing der arbeiders, uit- genoodigd tot het houden van een congres over het verband tusschen de maatschappe lijke toestanden der arbeidende klassen en het alcoholisme. Flnantieel Nieuws. De minister van financiën maakt bekend dat op 11 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,603,280,55 en dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, in gevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van - 1,716,239.211/j I Gemeente-Secretaris. Op de aanbeveling ter benoeming van een secretaris dezer gemeente zijn geplaatst da heeren: mr. A. F. Victor Sickenga, sefft'

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2