ylaardingenT"" ENGELSCHE BRIE YEJL BINNENLAND. V* V STADSNIEUWS. MAASSLUIS. Êterkeu School. Landbouw en Veeteelt. en dat de invoer van Chineesche koelies in Zuid-Afrifea binnenkort zal geschieden. De Johannesburger correspondent van de sDaily Express" heeft een door generaal Louis Botha onderteekende verklaring ont vangen, waarin Botha zijn leedwezen er over uitspreekt, dat zijn onlangs gehouden rede voering als illoyaiiteit is uitgelegd geworden. Hij is van meening dat de invoering van Chineesche koelies aanbevelenswaardig is, onder voorwaarde dat de toestand der blanke arbeiders er niet door achteruitgaat. Verder zegt de generaalsNaluurlijk ben ik tegen de slavernij, maar de toestand der zwarten is tot nog toe beter, dan die der blanken Ik ben bereid my aan te sluiten by de rege"- ring en de mynbezitters en hen met myn invloed van dienst te zyn om de kwestie van den inboorlingen-arbeid, die van den invoer van Chineesche arbeiders niet gescheiden kan worden, te helpen oplossen." Gordon Sprigg, de eerste minhter van Kaapkolonie, deelde in het parlement mede, dat het nieuwe toltarief met 15 Augustus in werking treden zal. Austr&li Een telegram uit Wellington (Nieuw Zee land) meldt dat de Maori koning Mahuta, die onlangs tot afgevaardigde werd gekozen, toegelaten is als lid van het Nieuw-Zeeland- sche parlement. Londen, 2 Aug. 1903. X. „Vacantie, vacantie, o jongens wat een pret." Augustus belooft mooi Octoborww te zullen brengen. Midden in de bondsdagen is 5S gr. in de zou, of wat bad kunnen wezen als er zon was, geen bovenmatige bitte, en de lui verdrinken meer uit zwaarmoedigheid dan wel uit zwem- of baadwoede. De voorbereidingen tot do vacanties gaan intusschen baar gang. In bet laatst van Juli zijn de scholen gesloten, op de gewone mar uier: de jongens der boogsto klassen heb ben hun verschillende examens afgelegd ze beginnen half Juni en hebben alleen schriftelijk plaats zooals daar zijn Lon den matriculation en Oxford senior, welke toegang verschaffen tot de universteiten, Oxford junior, dat gewenscht is voor wie jong in zaken wil opgeleid worden, enz. enz. Na die openbare examens, volgen de over- gangs-examens in elke school. Zijn die ach ter den rug, dan komen de sportwedstrijden waarbij scholen tegen elkaar kampen en leerlingen van dezelfde school zich tegen el kaar nieten. Ziju die voorbij, dan volgt de laatste schooldag, 's Morgens gaan onderwij zers of leeraren met de jongelui naar de kerk en 's middags worden de prijzen plech tig uitgedeeld aan wie bijl zwemmen, roeien, bardloopen, 'hoog- en verspringen, balgooien de bazen bleken. Op die manier krijgt men zijn jongens bij het begin der vacantie lichamelijk in vrij] goeden doen thuis. Van geestelijke overla ding is natuurlijk geeu zweem te bekennen er zijn zelfs nog lagere en ook middelbare scholen genoeg waar het onderwijs beneden alle critiek isjongens die Eton afliepen en nog niet goed spellen kunnen, rijn er ge noeg. Doch met wat moeite kan men in Londen toch scholen vinden, waar de jon gens degelijk en voldoend onderwijs krij gen scho-len die bun leerlingen de maat schappij in, of de hoogeschool op zenden, met een stevig lichaam en een ruime, breeds ontwikkeling; zooals men ze Nederland zou toewenschen, als Nederland de apenkooi kon afschaffen, opgedischt in programma's, eind examens van H. B. S., Gymnasium enz. Een ander vacantie-verschijnsel vormen de groote en kleine omnibussen, welke uw buren met bun koffers en dienstboden uit hun huis halen, waarna genoemd huis rus tig rijn oogen sluit en zijn gordijnen en ja- lousieën laat hangen. Alleen de poesen gaan niet mee en, ofschoon men hier rijn kat kan te bewaren geven aan een of ander „tehuis voor katten", laten de moesten dat na. Poes leeft dan van de vogels die zij vangt of van bet voedsel dat medelijdende zielen haar ge ven. Die familie-uittochten zijn hier zeer alge meen, hebben in den regel heb strand ten doel, en, evenals de zeeslang, verschijnt jaar lijks in de bladen in deze komkommertijd de vraag: waarom geen bains mixtes? Er zijn, geloof ik, geen 100 menschen. in Enge land tegen zul ka badentoch kan men de malle gemeentebesturen der zeebadplaatsen niet dwingen ze toe te laten. Zelfs de medi sche bladen bemoeien zich er mee, iedereen vindt dat heb best kanéén badgelegenheid voor mannen alleen, één voor vrouwen al leen en één waar men met zijn geheele fa milie in de zee kan kruipen en vader, moe der en de kinderen zich met elkaar kunnen amuseeren. Over bet nut van zeebaden en van een verblijf aan zee rep ik evenwel niet; in een tijd waarin de regen zeilden van de lucht is, trekt zoo'n vochtig onderwerp schrijyer nodh. lezer; en den lof te zingen van de ruim© vrijo zee, terwijl men doodbedaard in een Londensche voorstad zit, met bet uitricht op een stuk of wat boomen en de achterge vels van andere huizen, zulk lofzingen zou den. natuurlijken toon der zuivere waarne ming missen. "t Is daarom verstandiger iets te vertellen van de onverstandige manier waarop som migen hun vacantie besteden. Ik bedoel niet de goede lui die Alpen gaan beklimmen, die loopen buiten Engeland, dus buiten mijn terrein, doch do brave menschen. die een minder omslachtige manier uitdachten, het een week of wat onaangenaam to hebben. De mode groeit bier namelijk op, om met ziju familie te gaan kampeeren. Men kan hier een tent met bedden, beddogoed, stoe len, tafels, keukengereedschap en alles bu ren dat kost pl.ni. f 30 per maand. Men trekt dan ergens naar een kustplaats of een der eilanden, bijvoorbeeld in het kanaal en slaat daar zijn tent op. Hot genot is ©ven groot als verscheiden. Rogent liet, dan loopt alles onder; is *t warm, dan stikt men van benauwdheid. Men moet alles zélf doen, al les zelf aanslepen, schoenen poetsen, aard appelen schillen behoorat tob de meest ziel- uitspanuende vacantie-genoegens. In één woord, men maakt hot zich in die vacantia- zeetent zoo ©enzaam, eentonig en ongemak kelijk, dat alleen het thuiskomen oen over stelpend genot moot zijn. Men zegt dat het voordeel is, dat men dag ou nacht in do frissche lucht blijft. Dit zeg gen dan liefst Engelschen, die voor geen geld ter wereld thuis met open ramen zon den slapen en nog veel minder met open ra men en deuren. Aant 't gevaar van tocht en nachtlucht gelooven zo hier met evenveel warmte als een Nederlandsch kind aan Sin terklaas. Doch al zijn de gewone burgers nu druk aan het nibrusten na een jaar werken en zwoegen, de buitengewone burgers, de volks vertegenwoordigers namelijk hebben 't zoo ver nog niet gebracht. Voori half Augustus gaan de hoeren niet naar huis. Doch de toe bereidselen neemt men ook bij! hen duidelijk waar. Vooreerst is de ,,12 o'clock rulo" opge heven. Het reglement van orde in het La gerhuis schrijft namelijk voor, dat geen zit ting langer mag duretn, da" tot midder nacht; als de spoken verschijnen, verdwij nen de wetgevers. Nu moeten evenwel nog zooveel wetsontwerpen worden afgedaan,dat dit voorschrift geschorst moot wordenhet zal nu vaak 1, 2 of 3 nnr 's nachts worden, voor men in Westminster de wettenmachine „stop zet". In de tweede plaats heeft de eerste mi nister Arthur Balfour, zich begeven aan, wat men bier noemt, „the massacre of the innocents", letterlijk: „demoord der onnoo- zelen'". Eigenlijk is dö uitdrukking een toespeling op de kindermoord te Bethlehem, doch men bedoelt er mee, dat de eerste mi nister meegedeeld heeft welke wetsontwer pen in deze zitting niet meer, welke verder zullen worden behandeld. De eerstgenoem- den zijn dan legislatief dood en moeten het volgend jaar weer van voren af aan inge diend en behandeld worden, 't Is een der middeltjes die de regeering beeft om ont werpen welke haar onaangenaam zijn tijde lijk in den doofpot te doen verdwijnen. Tob die niet vermoord© -onnoozelen be hoort heb wetsontwerp regelende „de haven van Londen". Toch weet men dab dit be langrijk ontwerp niet afgedaan zal worden. Het beoogt dan alle dokken, kaden en pak huizen, m één woord -het geheele handels verkeer van de Theems in handen van één lichaam kome en ieder hunkert er naar, dat dit spoedig geschiede. Doch heb City-bestuur wil dat lichaam wezen en de regeering wil t o O dit niet hebben. Daarom vreest men obstruc tie vau de Londensche afgevaardigden. Nu is er wel kans het ontwerp toch in de vol gende zitting af te handelen, doch dab gaat met ontzettend veel moeilijkheid gepaard. En wie zal zeggen boe het Lagerhuis er bij het begin der volgende zitting de heeren gaan maar voor 5 maanden naar huiser zal uitzien Do politieke soep hangt boven het vuur en is danig aan het koken, terwijl onze vriend Chamberlain het vuurtje gewel dig opstookt. Heb zou niet buitengewoon verbazïngwek- O O kond wezen, al9 hij het spel wint. De argu menten wélke de liberalen tegen rijn be- schermingsleer aanvoeren, snijden geen houtzij praten om de zaak heen, of geven wijdloopige onduidelijke verklaringen voor het nut van vrijhandel. De werkmanspar- tijen zien verder veiel meer heil in een sa mengaan met de conservatieven, mot wie zij een koop kunnan sluiten, dan met do libe ralen. Deze deden op het gebied van sociale wetgeving veel minder dan de werklui meen den te kunnen efechen, terwijl de liberale Manchesterschool bij het werkvolk hier veel kwaad bloed zette, door werkkracht als een koopwaar te behandelen en niet in den be zitter dier kracht in de eerste plaats een samenstellend deel der maatschappij' te zien. De nadeden dier leer zijn nog duidelijk be merkbaar. Hofberichten. Te 10 uur v, m. is gisteren het Koninklijk echtpaar in een rijtuig, met vier paarden bespanneD, naar het I.oo teruggekeerd. Op het bordes van het slot te Soestdijk namen H. M. de Koningin Moeder en de Groother tog van Saksen-Coburgh hartelyk af-cheid. Te half een vertrok de Groothertog. Jhr. van Tets deed Z. D. uitgeleide tot de spoor- weghaite Soestdijk, waar ook de burgemeester van Soest aanwezig was. Z. K. H. de Prins der Nederlanden schonk aan de Vereeniging voor Wijkverpleging te Rotterdam als blijk van belangstelling een som van f 4 00 door bemiddeling van het comité der Fancy-Fair. Het bezoek van den Groothertog en de Groothertogin van Oldenburgh aan H M. de Koningin en Z, K. H den Prins op 't Loo gaat niet door. De vorstelijke familie is ver hinderd te komen. Audiënties. Dé gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsehe Zaken zal tot nader bericht niet plaats hebben. Do gewon© audiëntie van den minister van Marine zal op Vrijdag 7 Augustus a,s. niet plaats hebben. Onze ministers. De Minister van Oorlog vertrok heden met zyn wd, adjudant naar Nieuwesluis, tot een bezoek aan de militaire werken der kazerne, waar thans een bataljon van het 7e reg. inf. is gehuisvest. Onze Consuls. Te 's-Giavenhage is aangekomen jhr. mr. J. E. de Sturler, Nederlandsch consul gene raal te Smyrna. Yoorname vreemdelingen. De kapitein der Arabieren van Banda, Hadji Badiiah, die, zooals bekend, in Utrecht bij prof. Snellen onder behandeling i«, wordt binnenkoit in Den Haag verwacht, om in S-ptember naar Indië terug te keeien. Zyn zoon, die reeds te Batavia de Wilhelmina- selioo! bezocht heeft, blijlt in Nederland achter, om den cursus aan een der handelsinrich tingen te volgen. In Maart komt de kapitein weder terug en by hem bestaat het voor nemen, zijn jongsten zoon mede le brengen, om dezen eveneens later in Nedei land onder richt te laten ontvangen. De kapitein deed de reis via Singapore, Hongkong, Shanghai, Wladivostock en volgde de overhind-route over Siberië. (®Dbl.'') President Steijn, Men schrijft uit Reichenchal! s Professoi dr. Winkler van Amsterdam eo hofarts dr. A. Schmirf, de dokter van presi dent Steyn te Reichenhall, hebben het vol gende bulletin over den zieke uitgegeven Pi evident Steyn is gedurende het verblijf in R-dchenhall in belangrijke mate vooruit gegaan. Het hoofd en de romp hebben hun beweeglijkheid hei kregen, de spraak is goed, shkbezwaren bestaan sedeit lang niet meer. liet loopen is zeer bevredigend, zonder steun, worden 100 schreden gemakkelijk gedaan. Dan echter is weder rust noodig, Ook le bewegingen in de handen zyn verbeterd. Het htffen der armen en de fijne vingerbew" gingen hebben nog het meest ge leden, ii aar ook in die organen wordt niets gevonden wat recht zou geven tot de onder stelling, dat ook zij niet langzamerhand geheel zouden herstellen. De oogbewegingen hoewel ook verbeterd, zyn eveneens nog zeer beperkt. Alles te zamen genomen is het oordeel der hem behandelende geneeskundigen gunstig, en verwachten zij een wel is waar langzaam maar geheel herstel Paus Pius X. Hierondnr volgen eenige uittreksels uit de verschillende bladen die na ontvangst der telegrammen reeds dadelyk een meening omtrent den nieuw gekozen paus hebben uitgesproken. Uit de xTijd" sHabemus Pontificem!" Opnieuw, voorde 265ste mail is Petrus in ons herleefd in den persoon van zijn wettigen opvolger, en zyn Christus' eeuwige bejoften neergedaald op het hoofd van een van ons, stervelingen. Hedenochtend vereenigden zich het ver- eischte getal stemmen der in conclaaf ver gaderde Kardinalen, op Zijo Eminentie Kar dinaal Jozef Sarto, patriarch van Venetië, welke als Paus den naam heeft aangenomen van Pius X. Wij laten hieronder een levens schets van den nieuwen Paus volgen. Daaruit blijkt ten duidelijkste, dat de gekozene steeds in de rijen van de Itaiiaansehe priesterschap heeft uitgeblonken door deugd, groote ge- lee/dheid en blakenden zielenyver, zoodat wy met zekerheid mogen vertrouwen, den H. Stoel te zien ingenomen door een man, die ook na zijn groote voorgangers, Pius IX en Leo XIII de Kerk door zijn persoonlijke eigenschappen en vele deugden tot loem zal verstrekken. Wat wij echter in den nieuwen Paus allereetst vereeren, zijn niet zijn persoonlijke talenten en verdiensten hoe hoog die ook aangeslagen moeten wordenwij eeren in hem allereerst den Paus; allereerst den Sledehouder van Jezus Christusden Opper priester, di" door Hem, den Zoon Gods, wettig geroepen en verkoren is, om Zijne Keik te beslieren, om al Zyne kinderen, aanzienlijken en geringen, le leiden op den weg van het eeuwig heilom aan de mensch- heid de eeuwige waarheden te doen kennen en om tegenover de geheele wereld op te treden als vertolker en handhaver der wetten Gods die wetten, welke, hoe ook door velen geschonden en miskend alleen zoowel de maatschappij als den enkelen merisch kunnen voeren, niet slechts tot het eeuwig, maar ook tot het tijdelijk geluk. Uit de sN. R. Ct.": Het Heilig College heeft zijn plicht vol bracht, zijn hoogste prerogatief, zooals kardi naal Oregiia het onlangs noemde by zijn ant woord aan den deken van het diplomatiek coips, uitgeoefend. Kardinaal Giuseppe Sarto is tot den Stoel van Petrus geroepen. Ia zekeren zin is deze verkiezing een verrassing, want Sarto, hoewel papabile, gold niet als een der ernstigste candidaten. De hoofdper sonen in den strijd om de hoogste waardig heid in de katholieke kerk waren Rampolla en Serafino Vannutelli, die beiden een sterken aanhang hadden en elkaar daardoor weder- keeiig de kansen konden afsnyden. Het lag voor de hand, dal onder die omstandigheden naar compromis candidaten werd omgezien. Van Rampolia's zijde waren als zoodanig naar voren geschoven Goiti en di Pietro. Sera fino VannuUslii bracht deze aanhangers in 't veldSarto, Oregiia, en zijn broeder Vincen- lïus Vannutelli. De uitslag der verkiezing is derhalve een overwinning van de Vannutelli- groep en een nederlaag van de Rampolla-party en de politiek van deze. Dit meenden wy even op den voorgrond te moeten plaatsen, opdat onzo lezers zich terstond eenigermate een denkbeeld van de politieke beteekenis van de heden volbrachte pauskeuze konden maken. Uit het ^Handelsblad" De nieuw-gekozene heeft den naam aange nomen van Pius, waarbij hij het cijfer X heeft te voegen, waarmede dus de nieuwe paus Pius X, een vereering bedoelt voor een der negen vorige Piussen. Beteekent dit wellicht een hulde aan den grooten paus Pius IX en heeft inen er de bedoeling in te zien, dat de nieuwe paus zich aan diens politiek wenscht te inspireeren Uit het sVad." Del Sarto is natuurlyk Italiaanhij heeft zich nimmer i.i den politieken of diploma- tieken sirijd gemengdhij heeft, evenals Svntnpa, die gelijk roet hem genoemd werd, een goeden naam als voortreffelijk keikvorst, die nimmer met de Itaiiaansehe Regeering onaangenaamheden had. Enquête-commissie. De Enquête-commissie voor het spoorweg personeel neemt lot 15 September a. s. nog getuigenverhooren af. Journalistenkring. Uit de conclusiën van de commissie uit den Ned. Journalistenkring voor een onderzoek naar de arbeidsvoorwaarden van den Neder- landachen journalist, blijkt dat zij wenschelyk oordeelt een maximum-werkdag van 8 uur, met uitzondering van de verslaggevers, een jaarlijks vei lof van vier weken, een gemid deld inkomen van f5000 voor hoofdredacteurs in de groote steden, f4000 voor hoofdredac teurs in de provincie, f2500 voor redacteuts in de groote steden, f2000 voor verslaggevers en redacteur-verslaggevers in de groote stPden en voor redacteurs iu de provincie, pensioen en invaliditeitsverzekering van de redactie leden, opleiding aan H, B. S. met Sjarigen cursus of gymnasium als minimum-vereisehte voor den journalist in 't algemeen en vol tooide studie in de rechtswetenschap ofeene daartoe naderende eigen studie voor den hoofdredacteur. Ten slotte wenscht zy benoeming eener commissie uit den kring voor een onderzoek naar de beste opleiding van den journalist en eener commissie tot onderzoek naar de beste middelen om te komen tot opheffing of tempering van de heerschende bestaanson- zekerheid van den journalist. Herlnnerlugsmedailles. Namens U. M. de Koniogin zyn aan den commandant d"r eerewacht, aan H. M. er. H. M.'s Gemaal bij hun bezoek te Groningen toe gevoegd, ter hand gesteld een zestiental her- innerings-medailleswaaronder een groote zilveren, voor den commandant, den heer mr. G. M. Doornbos, en drie kleine zilveren voor de oDder-command, de heeren W A. Scholten, E. de Gtave en mr. H. J. Geert- sema, terwijl de twaalf overige, bronzen me dailles, bestemd zyn voor de overige leden, de heeren mr. P. B. J. Reeling Brouwer, D. N. Werilholt, prof. dr. J. F. Eykman, A. Catz, D. Tiktak, M. Wreesman, jhr. mr. F. Lewe van Nijenstein, T. M. Aibarda, jhr. mr. J. J. A. QuintusB. Cats, dr. J. A. Schutter en J. Harkema. De eene kant van de medailles toont het nieuwste borstbeeld vnn H. M. de Koningin, ontworpen door den heer H. Baars, en aan den anderen kant is gegraveerd een lauwer krans, waarbinnen de woordenGroningen 28-29 Juli 1903. OVERSCHIE, 5 Aug Heden voormiddag ten 11 ure geveild in het koffiehuis De Ver gulde Koetswagen, elf woningen en erve, staande aan de Zestienhovensche kade, wijk B no. 350—360, en welno. 350 f 650, no. 351 f600, no. 352 f600, no. 353 f600, no. 354 f 600, no. 355 f 600, no. 356 575, no. 357 f 600, no. 358 f 600, no. 359 f C00, no. 360 f 600. Daarna geveild 7 perceelen bouwgrond, breedte 6 M. aan de Zestienhovensche kade le perc. f6, 2e perceel 41/2, 3a peic. 41/2, 4e perc. 41/2. 5e perc. 63/4, 6e perc. f 6, 7e perc. f 6 de ML Eindexamens II. B S Bij de gehouden eindexamens der H. B. Scholen in de provincie Zuid Holland (Zui delijke Commissie), zijn in de z e s d e en laatste groep van de H. B. S, alhier geslaagd: C. Vreederibuigh en A. de Zeeuw. De examens zijn afgeloopen. De 11 leeilingen van de II. B. S. alhier verwierven allen het diploma. De candidaat B. M. van Driel (van de H. B. S. alhier), behaalde No. 1 van het examen. S. O. T. Morgen 6 Augustus zal in de S. O, V. een concert plaats hebben door het muziek corps der d.d. schutterij te Rotteidam. PROGRAMMA. Eerste Afdeeling. 1. Due Alfied, marsch, C. Koms&c. 2. Ouverture»La vie pour la Czaar", M. Glinka. 3. a. Valse Bleu, A, Margisb. Santiago-wals, A. Oorbin. - 4. Fantasie uit ^Paljas" (arr. A. Seidel), R. Leoncavallo, Tweede Afdeeling 5. Ouverture sOboron", C. M. v. Weber. *6. Selection uit >La princesse au Sabbat" (nieuw), L. Ganne. 7. Schotsche Bruids- marech, W. Christen. 8. Fantasie uit ïTannböuser" (arr, A. Seidel), R. Wagner. Extra>Sportmarsch" van J, Einödshofer. Eerste uitvoering. De Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h sigarenvak. Idem v/h rq wiel vak. Personen bekend met rywiel- vak. Idem met vijlwerk. Schoenmaker (halfwas). Schoenmakersjongen, Steen houwers. 1 verver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Druk ker. jongen voor gistpakhnis. Jongen voor distilleerderij. 1 bakkersknecht (of jongen). Boerenknecht. Jongen voor een moestuin Keukenmeid. Dienstbode voor meid-alleen. Schoonmaakster (voor 2 dagen per week, P. G.). 1 schippers- jongen. Leerjongen voor een manufac tuurwinkel. Aangeboden werkkrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbediende. Distillateursknechts Kan toorbedienden. Boerenknechts. l tuiniersknecht. Koetsiers. 1 slagers knecht. 1 tabaksbewerker. Kistenma kers. Ververs. Houtkoopersknechts. 1 smidsknecht. Jongen voor meubelma kerij. Personen voos lichte werkzaam heden. Personen voor schrijfwerk. Personen voor loopwerk. Personen voor los werk, Gelegenheid gezocht voor jon gens ter opleiding in het smidsvak. Idem kuipersvak. Idem manufacturenvak. Idem boekhandel. Schoonmaaksters. Wasschen-aan-huis gevraagd, *Aan het Verkoopiokaal is een bord aan gebracht, waarop de nummers vei meld worden van de binnengekomen schepen, wat zeer geriefelijk is voor de belanghebbenden. 'De logger SCH 391 is met gebroken groote man van de visseherij gekomen. Geen persoonlijke ongelukken hadden bij het onge val plaats. De logger MA 21 is gisteren bij het uit- sleepen aan den binnenkant van de Noordpier aan den grond geraakt en naar de haven van liier teruggesleept om te worden onder zocht. Neö. Herv. Kerk. Algemeens Synode. In de zitting van gisteren kwam in een antwootd nameus H. M. de Koningin-Moeder op een aan Haar toegezonden telegram van gelukwensching. Aan de orde van behandeling kwam het rapport over het beklag van den Burgemeester eener gemeente over het Diaeoniebestuur aldaar ten opzichte van de bedeeling eener arme. Overeenkomstig de conclusie van de rapporteerende commissie wordt besloten te antwoorden, dat een onderzoek zal ingesteld worden naar mogelijke veikeerdheden doch dat art. 6 Regl. voor de diaconieën is ge handhaafd. In behandeling komt een voorstel van de classis Goes tot verandering van art. 18 Reglement voor de diaconiën, strekkende om den ligger der diaconie-goederen ook te doen onderteekenen met het visum van het Clas sicaal Bestuur. In tegenstelling met de con clusie der rapporteerende Commissie werd besloten deze wetsverandering niet aan te nemen, als zijnde overbodig; omtrent een verzoek van eenige Gemeenteleden uit Feijeri- oord, om vernietiging der uitspraak van het Piovinciaal Kerkbestuur wordt besloten deze zaak niet in behandeling te nemen, als zijude de Synode daartoe niet bevoegd. Wegens het bijeenkomen eener Synodus contracta werd de vergadering hierop ver daagd tot den volgenden dag, C&O.") Geref. Kerken. Beroepen te Knype de heer H. van Dijk, eand. te Blija. (Fr.) Vee-uitvoer. In de maand Juli zijn uit Nederland langs het grensstation Esschen naar het buitenland verzonden 184 stuks fokvee en 2860 stuks slachtvee, ter waarde van 340 duizend francs. "Van het fokvee werden 23 stuks afgekeurd en naar Nederland teruggezonden. Algemeens vergadering van den Federatieven Nederlandschen euivdhond. In een der zalen van het stadhuis te Maas- ti icht werd gisteren deze algemeene vergade ring gehouden. De heer Tj Kuperus uit Grouw houdt een zeer zaakrijke en boeiende lezing over de ont wikkeling van de coöperatieve zuivelbonden, hun streven, hun werkzaamheid en hun toe komst. Een historisch overzicht van het ont slaan der ciöp. zuivelbereiding en der zui velbonden werd gegeven, terwyl door spreker woi dt aangetoond dat zoowel uit een handels oogpunt, als uit een oogpnnt van de bevor dering der zuivelbereiding in de goede rich ting èn de zuivelbonden, èn de Fed. Ned. zuivelborid onmisbaar zijn. De lezing vond al gemeen bijval. Besloten werd haar le laten drukken en te verspreiden, opdat deze bouw stof vooi de geschiedenis der Ned. zuivelbe reiding en d»zo krachtige aansporing tot het vooitgaan in de richting der coöperatieve be weging niet beperkt blij ven tot de aanwezigen, maar in ruimen kring worde vernomen. Door den heer Schrage wordt ingeleid het puntvan wege de F. -N. Z. wordt een infor matie-bureau opgericht. Uit de toelichting ter vergadering blykt dat bedoeld wordt in de eerste plaats een ceotraal-bureau, waar iedere fabriek haar ervaringen kan neerleggen, opgedaan by den afzet van het product met afnemers, die chicanes maken enz. Andere informatiën geven of inwinnen achtte men voorshands niet wel mogelijk. Het Dagel. bestuur zal de oprichting van een dergelijk bureau bestudeeren en voorstellen doe 1 te zijner tyd. De heer Posthuma heeft van den Zuid-Ned. Zuivelbond de uitnoodiging ontvangen hier in te leidenOrganisatie der Nederl. Boter- controle-stations. Waar de bestryding, zegt spreker, van de vervalsching een Nederlandsch belang is, moet ook de botercontrole over

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2