V 2e - 5.25 3) - 5 45 - 5 25 - 5 45 4e - 5.25 - 5.45 oe - 6.75 - 7,— 6e - 6.3) - 6.10 7e - 6.— - 6.— STADSNIEUWS. YLAAÜMNGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Ker k ea Sch o o .1 Landbouw en Veeteelt. ontvangen bericht is Fir. Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapitein luitenant ter zee R. Reioders, 10 dezer van Cadiz vertrokken. Corps diplomatique. Op verzoek vermelden wij, dat het bericht dat de Japansche gezant bij ons hof a.s. Vrijdag en Zaterdag onze s'.ad za! bezoeken, niet afkomstig is van het hoo'dbestuur der tentoonstelling, dat nog geen bericht heelt ontvangen van dat bezoek. fsProv. Gron. Crt.") Onze ministers. De minister van oorlog was gisteren op het Loo, niet alleen by II. M. de Koningin op audiëntie, maar Z.Ex dineerde ten paleiza en maakte met het koninklijk echtpaar een rijtoer naar het remontedepot te Milligen, Mr. J, J. v. tleuiis Onder zeer talrijke blijken van belang-tel- ling herdacht gisteren mr. J. .1. van Geuns. president \an het gerechtshof ie 's-Graven hage, den dag waarop by voor 25 jireu tot raadsheer in dit college werd benoemd. De woonvertrekken van den jubilatis waren als het ware in een bloemenhof herschapen. De leden van het gerechtshof gaven door het zenden van een reuzenbloemstuk met linten waarop »Aan onzen voorzitter", blijk van hunne sympathie. De minister van justitie, mr. Loi-ff, kwam persoonlijk den president gelukwenschen. Zoo ook, behalve vele leden van het Hof, nog tal van andere rechterlijke ambtenaren, zoowel van daar als van elders, alsmede nog ver schillende oud-ministers en de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. Patijn, vroeger advocaat-generaal bij den Floogen Raad, Tal van schriftelijke of telegrafische gelukwenschen stroomden bovendien den heer Van Geuns toe. Aan het diner van den president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage mr. van Geuns ter gekgenheid van zijn 25 jarig lidmaat schap van genoemd college, dronk de gast heer op hel welzijn van H. M. de Koningin en wijdden verschillende ga-ten, o. a. de oud-minister Smidt, toasten op den gastheer en ziine familie, wijzende op den uitnemenden klank dien de naam van Geuns heeft in de Nederland sc he magistratuur. Dr. G. J. t. <1. Flier. Onder de zeer vele bewijzen van belang stelling welke dr. G. J. van der Fier gisteren mocht ontvangen, behoorde ook een telegram van gelukwensching van II. M. de Koningin en van Z. K. H. den piins der Nederlanden. In den loop van den middag kwamen nog verschillende corporaties ten huize van dr. v. u. Filer om hfirii inPt zijn zilveren iimutsfêe.-t geluk te wenschen, te weten het dagelijksch bestuur van den kerkeraad, en deputaties van de Synode, het college van ketkvoogden en het college van collectanten. De zendeling Joh. t. d. Steur. De heer Job. van der Steur is gisteren naar Genua afgereisd, teneinde daar weer scheep te gaan naar Magelang, waar hij half September denkt aan te komen. Wij verna men van hem dat de rust hier te lande hem zijn krachten gedeeltelijk hergeven heeft Toch voelt hij zich inwendig zwak en ver blijdt ei zich dan ook zeer over dat zijn jongere broeder hem spoedig zal volgen om te helpen en hem zoo noodig later op te volgen, (»Hbld.") Tweede Kamer. Gelijk werd aangekondigd, ?\jn in druk aan de leden der Tweede Kamer rondge deeld de stukken, behoorende tot het voor stel van wet van de heeren Troelstra, Hels- dingen, Hugenholtz, Van Kol, Ter Laan, Melchers en Schaper, strekkende tot het in overweging nernen van veranderingen in het 2e, 3e, 4s, 5e, 7e en 1 le hoofdstuk en in de additioneels artikelen der Grondwet. De inhoud en strekking dezer stukken zijn achtereenvolgens reeds in sliet Volk" mede gedeeld, behalve wat de toelichting b> treft op de laatste paragraaf, aangaande de volks stemming (referendum, al* equivalent voor afschaffing der Eerste Kamer). Wat de voorstellers beweegt bet referen dum voor te stellen, islo, de noodzakelijk heid orn te zoeken naar een teugel voor te groote machtvorming van het parlement, naar een tweede instantie voor de besluiten van het lichaam dat het volk vertegen woordigt, maar nog niet het volk i«2o. het demociatisch beginsel dat te beter tot uiting komt naarmate het volk zelf meer in wet geving en bestuur gekend wordt; 3o. de zncht om te bevorderen dat het volk leere deelnemen aan de wetgeving en het aldus voor de democratie op te voeden. Verlaagd posttarief. Op initiatief van de uitgevers der tsMeppeier Courant" te Meppe!, is door een 80-ta! uitge vers van weekbladen in Nederland, een adres gericht aan den minister van waterstaat, met verzoek het daarheen te leiden, dat het port- tarief voor weekbladen in dien geest worde gewijzigd, dat voortaan couranten of bladen die één of tweemaal per week verschijnen, wegende tot b.v. 50 gtam, verzonden kunnen worden voor 1/2 cent porto. Het maximum gewicht voor bladen, welke voor l/g cent ver zonden kunnen worden is thans 40 gram. Adressanten merken in hun adres op, ïdat het juist de kleine pers is, die licht moet ontsteken in de duisternis, waarin vele plattelandsbewoners nog verkeeren en dat diezelfde pers aan banden wordt gelegd door de bepaling van 40 gram, waardoor de uit gevers geen bijblad of grooter formaat kunnen nemen, daar de abbonnementsprijzen laag en de verdiensten aan advertentiën bij een locaal blad in den regel niet zoodanig zijn, dat zonder bezwaar over meerdere betaling van porto kan worden heengestapt," Suikerindustrie. In de vorige vergadering dor IC. v. K. to Zubplien word gevezen op het 'hier ta lande steeds grooten' wordende debiot van saccha rine en do daaruit voortvloeiende nadeden voor het publiek en don bectwortolsu.ikor- bouv. Naar aanleiding dezer ïnedcdeblingcn word daarop een commissie opgedragen to dezer zake een rapport aan de Kamer uit to brengen. Dezo commissie meent to moeten advisec- rcu niet lid geheeld verbod van gebruik en verkoop, daar dit den handel in een on schadelijk artikel zou belemmeren, maar wol aan de regooring te vragen, maatrege len in het leven te roepen, zoodat de koopcr van vermeende suikerhoudende stof niet misleid worde met door saccharine zoet ge maakte artikelen. Ieder verkooplokaal, waar saccharine of saccharine houdende stoffen wot den nagehouden of ten verkoop worden uitgestald, moest op eoti goed zichtbare jilaats en op allo verpakkingen hebben staan met duidelijke lettersSaccharine houdende stoffen, zooa-is dat plaats vindt bij) mar garine. Indijking van gronden. Vanwege hel bestuur der domeinen wordt thans opgemeten de groote uitgestrektheid schorgiond, zich bevindende aan den westkant van den Mosselpolder en den Kleinen Strile- polder onder de gemeente Philippine. Dit staat in vei band met het voornemen der Regeering om die gronden in te dijken, waar door puike kleigrond zou worden verkregen. De verkiezing to Slitard. In de 70e algemeene vergadering van de Nederl. Veree.iiging lot arieli. van alcoholh. dranken is eene motie aangenomen van den volgenden inhoud De algemeene vergadering der Ned. Ver. t, afsch. van alcoholb. dranken, gehouden te 's-Gravenhage op 3 Aug. 5903, acht het een schande voor onze bescha ving, een vernedering vcor de volksvertegen- wooidiging en een hoon aan liet Nederland- sche volk, dat in de Tweede Kamer zitting neemt iemand, wiens verkiezing is bevorderd door bedwelming der kiezers spreekt daarom haar diepe verontwaardi ging uit, over de misbruiken, die plaats gehad hebben bij de verkiezingen van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaa! te Sittard en elders; hoopt, dat in de volksvertegenwoordiging zelve een krachtig protest opga tegen deze biutale ontaarding der politieke zeden; be-lrit, dal afdruk van dezo motie zal wor den gezonden aan de pers en aan de leden der Tweeue Kamer uer Siaieu-Generaal. A N. VT. V Van Rotterdam uit zal er gezonden worden aan de leden van het bestuur en aan de afdeelingen van het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond en ook aan die afdee lingen, die zich reeds voorwaardelijk en onvoorwaardelijk van het verbond hebben afgescheiden een curculaire, waarin er voor eerst aan wordt herinnerd dat, toen op de jaarlijLsche vergadering 31 Mei en 1 Juni j.l., gehouden te Rotterdam, het voorstel Utrecht sliet Verbond plaatst zich op het Vrijzinnig- Democratisch standpunt" was aangenomen, er onmiddellijk in een der zalen van het Ver- eenigii.gs-Gebouw eene bijeenkomst, gehouden werd met het overgroot deel der tegen stemmende afdeelingen. fn die bijeenkomst werd een commissie benoemd, aan wie de opdracht werd gegeven, in deze kwertie van advies te dienen. Deze commissie verzoekt thans in haar circulaire in opdracht der afdeelingen 1. Zoo spoedig mogelijk eene algemeene vergadering te beleggen, die slechts eenige uren behoeft te duren. 2. Op die vergadering ook de afdee lingen, die zich voorwaardelijk of onvoor waardelijk hebben afgescheiden toe te futen en aan de bespreking en stemming deel te laten nemen, waarbij zij dan ook rleelen in de finaucieele larten dier bijeenkomst. 3. Aan de orde te stellen het feitelijk verworpen voorstel Utrecht. En over dat voorstel zoo noodig éen verdediger en éen bestrijder aan het woord te laten, en daarna onmiddellijk over te gaan tot stemming 4. Na afloop dezer stemming besiuuisverkiezing te doen plaats h'-bb-n. 5. Dit schrijven van com missie door het c-i.tiaal be-tuurin zijn gebed in behandeling te nemen. 6. Wenschelijk acht de commissie het, dat er eene sainen- spreking van de commissie met het centrnal- bestuur in zijn geheel daaraan vooraf ga, Indien ook het G. B. die wenscbelijkhei I er kent, is de commissie otimi Idellyk bereid aan zulk een verzoek te voldoen. Ten slotte spreekt de commissie nogmaals den wensch uit, dat het cenlraal-bestuur een oplossing moge vin den, waardoor het Algemeen Nederlandsch Werklieden-Verbond in zijn geheel behouden zal blijven. De commissie bestaat uit de heeren Th. de Rot, H. C, P. de Groot, I. van As Jr., allen te Rotterdam; J. van Daalen, Hil- lesiuis-Feyenoord. j. N. de Groot, aid. Gouda. A. Oliemans, aid. Kralmgen. G. W. Snel afd. Schiedam. Vakschool Toor de Typografie. Met belangstelling vernemen wij, dat het aantal leden der vereeniging, welke zich ten dort <telt in het centrum des lands deze vakschool op te richten, voortdurend toe neemt, zoodat de kans steeds grooter wordt, dat het beoogde doel zal worden bereikt. Dat daartoe ook van ovei hcidswege steun zal worden verleend, mag als vrij zeker gelden. (iCentrum"). Holl. socialisten te Brussel. De Brusselsche correspondent van het jrtlblad" schrijft Ir» het Belgische socialistische blad »Le Peuple" worden alle socialisten van Brussel en omstreken uitgenoodigd," deel te nernen aan een manifestatie ter eere van Hollandsche socialisten die den 15en en 16en van deze maand te Brussel zuilen vertoeven, Het aantal dezer iaatsten zal, zoonis de secretaris van hel organiseerend comité, de beer Bosman te Rotterdam, meldde, ongeveer 800 bedragen. Zy zullen door hunne Bius- f-elsche geestverwanten Zaïerdagmorgen te 10 uur aan de Gare du Nord worden ontvangen en vau daar in optocht door de rtad trekken. 's Avonds zal te hunner eere een feesteon- Cert worden gegeven in het sMuison du Peuple". OVERSCHÏE, 12 Aug. Hedenmorgen ten elf uur is verkocht in sde Vergulde Koets wagen" door den notaris D. van den Berg te Overscbie: elf panden en erven staande aan de Zestienhovensche kade alhier, in veiling gezamenlijk f 6GC0, verkocht ge combineerd voor f7110. Zeven porceePn bouwgrond aan deZestien- hoven'che kade. lu veiling;: Verkocht: le perc. f 5.75 de M2. voor f 5.95 de M-. 3) 3) 3ö S> D X> T> 2) 3) 3> T> T> 3> D I» 3) 3) 3) 3) 3) 3) 3> 3) Voordracht tijdelijk leeraar. Aan heeren leden van den gemeenteraad is kennis gegeven, dat ter visie is gelegd een nanbeveiing ter benoeming van een tijdelijk leeiaar in de wiskunde aan de Hoogere Buigerschool en een voorstel tol het tijdelijk voor den cursus 1903/4, aanstellen van twee leemten (in Natuurlijke Historie en in Duitsche taal en letterkunde) een en ander in verband met liet besluit tot splitsing der 'le en 5e klasse der Hoogere Burgerschool voor den a s. cursus. Heden morgen 4 uur vond een groenten- koopman aan de Mathenesserdijk te Rotterdam bezijden de sloomlramlijn een jongetje met verwondingen aan de beenen. De jongen veiklanrde gisteiavoud laat met de laatste stoomtiam, komende van Schiedam de reis medegemaakt te hebben op den koppelstang van de achterste wagen. Door een schok was hij er afgevallen en was hij daardoor zoodanig verwond dat hij niet meer loopen kon en had hij zich be zijden de rails op het gras gewerkt, totdat hij hedenochtend vier uur gevonden werd. Het bleek te zijn de 14-jarige glasblazers jongen C. S. uit Schiedam, doch wonende te Rotterdam. Hij werd per brancard naar het Ziekenhuis gebracht en aldaar ter verpleging opgenomen. De Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h sigarenvak. Idem v/h rijwielvak. Personen bekend met rijwiel vak. Idem met vijlwerk,Schoenmakers jongen. Jongens voor branderij. 1 ver ver. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. 1 jongen voor gistpakhuis. Drukker. 1 schippersjongen. Loop jongen voor een manufactuurwinkel. 1 bakkersknecht (of jongen). Boerenknecht. Jongens voor een moestuin. Dienst bode voor meid-alleen. Aangeboden werkkrachten. Timmerlieden. Letterzetters. Win kelbediende. Distillateursknechts Kan toorbedienden. Boerenknechts. 1 tui- nierskriecht. Koetsiers. 1 slagers knecht. 1 tabaksbewerker. Kistenma kers. Ververs. Iloutkoopersknechts. 1 smidsknecht. Jongen voor meubelma kerij. Personen voor lichte werkzaam- öeden. Perionen voor schrijfwerk. Personen voor loopwerk. Personen voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jon gens ter opleiding in het smidsvak. Idem kuipersvak. Idem manufacturenvak. Idem boekhandel. Schoonmaaksters. Wasichen-aan-huis gevraagd. Correspondentie, Een los werkman. In uw ler plaatsing aangeboden stukje beschuldigt U een zeer duidelijk aangewezen persoon, terwijl gij U ziril schuil houdt. Daaraan kunnen wij niet medewerken. Wilt gij de beschuldigde voor het publiek duidelijk aanwijzen, dan dient gij ook Uw naam onder de beschuldiging te plaatsen. Red Sciiied. Civr. Door 3, en W. is aan den Raad aange boden de gemeenterekening over 1902. De gew. ontvangsten bediagen f 293.417.701/2 uitgaven -291.141681/2 voordselig saldo f 2.276.02 Daaruit blijkt voorts dat het winstsaldo der gasfabriek is f 5356.08 en dus f 7498 32 beneden de raming is gebleven. Bovendien, dat de gewone ontvangsten f 30,702,24 meer hebben bedragen dan ge raamd was, maar dat tengevolge van onver wachte uitgaven de som van' 1 6000 op den post 7> walerwei ken" uitgetrokken als te reser veeren voor eventueele vernieuwing van haven- schoeiingen, voor andere doeleinden moest wor den bestemd en van de voor hetzelfde doel over 190O en 1901 gereserveerde som van 2mnnl f 6000 f 12000 slechts is beschik baar gebleven f 2276.02, weshalve het tekort zoo mogelijk aangezuiverd moet worden op den dienst 1903. De buitengew. ontv. bedr. £256.486.211/2 uitg. j - 219.329.43 voGrdeelig saldo f 37.156.781/g liet gebeele saldo is dus £39.432.801/2. Aan den Raad is door B. en W. aangeboden een ontwerp-besluit tot het aangaan eeoer geld kening groot £257.000, ter bestrijding van kosten voor bestrating, uitbreiding van werken der gasfabriek, directeurswoning, stratenaanleg, ophooging bouwterrein Binnen singel, uitbreiding havenruimte, vergrooting school A en aankoop panden aan den Dayer en van J. Griffijn. De rente zal zijn 4 pet., de geldschieter uGemeerite erediet" en de allossingsperiode 50 jaar. De commissie voor de financiën stelt voor goed te keuren de rekening over 1902 en de begrooting voor 1904 der d.tl. schutterij en de begrooting voor 1904 van het Burg. Arm bestuur (gemeente-subsidie f9850.) B. en W. stellen den Raad voor een bijdrage toe te kennen van f 50 aan de ver eeniging voor gemeentebelangen voor haar onderzoek in zake pensioeneering voo-* ge meente-ambtenaren. Ter vervulling der vacatureG. v. d. Burg in de schoolcommissie worden door de plaats, schoolcommissie aanbevolen de heeren de Bruijn Johz. en Jb. Verweij Jr. Bij de Raad is ingekomen een ontwerp- veroidening regelende het onderwijs aan du Burgeravondschool met voortgezetten cursus en een tot regeling van het herhalingsonder- wijs. Door B. en W. zijn eenige onlwerp-be- sluiten betrekkelijk de comptabiliteit aan de Raad ingezonden. Door B, en W. wordt voorgesteld eenige remisriën te verieenen op de landpacht. Door A. Mamleveld kt. wordt een perceel gemeentegrond in erfpacht gevraagd aan den Schiedarnschen weg. Wijzigingen van erfpachts voorwaarden woidt gevraagd door de Visscherij-Maatij. ïVlaardwgen" en door G. F. van der Knaap. Vergunning tot het hebben van een gebouw met andere dan steenen wanden wordt ge vraagd door J. den Hartog, A. de Jong, G. W. Maat, Door B. en W, is een wijziging gebracht in het voorstel aan den Raad tot het aan leggen en rioleeren van straten ten oosten van den Binnensingel. *Bjj de op gisteravond gehouden aanneming van leeilingen voor de Burgeravondschool hebben zich 34 nieuwe leerlingen doen in schrijven. Gcvondca voorwerpen Aan het commissariaat van politie is als op straat gevonden aangegeven: epn biuin- harig hondje bij Goudappel, Prins Hendrik straat 50, een houten tabakspijp by J. Storm, Ridderstraat 14, een broche bij M. Blenk, Ged, Biersloot 107. een roode halsketting bjj H. Bakker, Prins Hendrikstraat 41, een bont schort en een moer van een kinderwagen bij J. Poot, Oosterstraat 22, een sleutel bij Groe- neveld, Liesveldschelaan 11, een Zeeuwsche broche bjj F. Wijnhorst, Landstraat 67, een kinderkousje bij G. Moerkerken, Hofjesstr. 1. Het Brondgeest Ensemble heeft voor ons land en België het uitsluitend opvoeiingsrecht verkregen van Don Torribio, het blijspel van dr, F. W. vao Eeden. Thans eerst blijkt, schrijft de „N. R. Ct.", met flioe groote vrijgevüglieid de beer P. do Ketli te 's-Gravenkago zijn collectie oud- en nieuw-Nederlandsohe munten, benovens die van Oost- en West-Indië, ter beschikking van liet Ddftsche stedelijk museum stolde. Geschiedt de schenking vaorloopig in bruikleen, het ligt bovendien in des schen kers bedoeling de verzameling in vollen eigendom aan de gemeente af te staan. Met goedvinden van het gemeentebestuur wcnsclit de ihocr De Keth verder, in ovorleg met den gemeente-archivaris, dr. G. Mlorre, ten zijnen koste de noodige mot glas over dekte tafels te doen vervaardigen om de col lectie op doelmatige wijfee ter 'bezichtiging te kunnen stellen. Daar voegt hij, nog bij eenige gouden, zilveren eu bronzen iinhuldi- gingspenningen vau Willem I, Willem II, Willem UI en koningin Willielniina en ein delijk zal de schenker gedurende zijn leven de assurantie van de collectie dragen. Voorts werden door hem aan het gemeen tebestuur aangeboden a. hot muntboek van P. Verfcado, notaris te Vlaardi'mgen, vermeerderde editie van 1848, naar hetwelk do verzameling is ge rangschikt; b. een catalogus der collectie; c. het tijdschrift van munt- en penning kunde, aanvangend© 1893 tot heden; d. catalogi van W. E. Rijtobeu.de, assura deur to Amsterdam, en van Joh. W. Stepha- nik, lid van het Kon. Oudheidkundig Gen. te Amsterdam. Paus Pius X onderscheidt zidh van zijn. voorganger Leo XIU 'hierin, dat hij, een hartstochtelijik muziekliefhebber is en zeer besliste meenilngen heeft over de rol die do muziek in de kerk moet vervtoiUen. Men zegt dat do abt Perosi, bij zijto eerste compositie- proeven, in kardinaal Saarto, toen patriarch van Venetië, een. kundig beschermer heeft gevonden, en' dat hij1, dank zijl diens wenken en raadgevingen, zoo spoedig zijn weg heeft gevonden. In 1895 schreef kardinaal! Sarbo een lan gen, 'belangrijken pastoralen brief over den kerkzang, waarin een warm pleidooi voor do Gregoriannsche en Palesbrijsnsühe muziek werd gehouden. Daarin zei de do kardinaal ook dab hij' een commissie had benoemd om met strengheid tegen allo misbruiken te waken. Vooral in Italië en Frankrijk, waar de muziek zoo sterk van dio beido stijlen was afgeweken, was het hoog noodic dat zich zulk een krachtige, mach tl go stem ver. hief tegen do verbasteringen van den ech ten kaktholieken kerkstijH', Tegen do bewe ring dat het volk liever luolitiger muziek hoort, werd aangevoerd, dat liet volk eru. stiger en godsdionstiger is dan volen mee- nen. Allo instrumenten moesten van het koor worden" geweerd, ook mochton geen vrou wenstemmen meer in het koor medewerken Voor de hooge stemmen sdhreof do kardi naal jongensstemmen voor. In D'uitsohland en Vooral in Beieren ij men in die richting Italië en Frankrijk ver re vooruit, ook in ons land komt do Grego- riaansclio zang hoe langer hoe meer weer in eeo-e, doch het feilt dat dö zangers Van St. Gcrvais te Parijs, waar uitsluitend werken van dien stijl, benevens vau do Oud-Neder- landsohe en do Palestrij'nsclte school werden uitgevoerd, uit de kerk zijn verwijderd op bisschoppelijk bevel, zoodat men dn geen en kele kerk aldaar die muziek meer hooren kan, bewijst wel hoe' noodig heb is, dab liet hoofd der katholieke kerk in dit opzibht krachtig hervormend optreedt. Dat in dien geest zal worden gearbeid is niet twijfelachtig, want in bovengenoomden brief stond, dab d© patriarch den toestand zooals die was, niet langer kon dulden. D'e Wagner-opvocri age n in hot Prinz Be- genten Theater tö 'Münclien zijn aangevan gen. Van de Voorstelling van „Rliemgold" wordt heb orkest, onder Zumpe's leiding, 't meest geroemd, doch do opvoering van „Die Walküre" maakte als geheel veel indruk en word stormachtig toegejuicht. Ernst Krans zong don Siegmund. Voor den aanvang der civiele zitting der Rotterdamsche Rechtbank werd hedenmorgen met een hartelijk woord van den president, mr. J. van Heukelom, als rechter in genoemde rechtbank geïnstalleerd mr. L. E. Visser, vroeger advocaat te Amsteidam. De nieuwe rechter zal zitting nemen in de Kamer van Strafzaken. Ter zake van mishandeling van den inspec teur vnn politie te Arnhem stond gistermorgen terecht G. K. uil Arnhem. Tegen hem werd geêiseht zes maanden gevangenisstraf. Ned. Heuv. Kêric. Algemeene Synode. De vier-en-twintigste zitting werd ge presideerd door den vice-president, den heer Schuurman, daar dr. Van der Flier wegens het jubileum van zijn 25-jarige ambtsbe diening te 's Gravenhage verhinderd was de vergadering bij le wonen. Een stukje van den strijd, die reeds zoo lang het gemeenteleven van Feyenoord ver stoort, komt aan de orde. In de uitspraak, verleden jaar gewezen aangaande een hooger beroep van ds. Monsina, werd aangevoerd als verzachtende omstandigheid, dat kerkeraaiis- leden tegen hem een tergende houding had den aangenomen. Eenige voorstanders nu van ds. Monsina hebben zich op giond hiervan gewend tot het classicaal bestuut vau Rotteidam, verzoe kende dat die kerkeraadsleden zouden ge straft wordenlater hebben zij zich gewend tot het provinciaal kerkbestuur en eindelijk tot de synode, zich erover beklagende, dal hun verzoek door het classicaal bestuur niet behandeld was. Dit zou natuurlijk zeer incor rect zijn, en de plicht van het hooger bestuur zou zjjn, het classicaal bestuur aan te schrij ven, opdat het de zaak behandele; dit over eenkomstig art. 27 van het reglement voor keikelijk opzicht en tucht. Daarom heeft de synode in een vorige zitting besloten aan liet provinciaal keikbestuur van Z.-H. te vragen, op welke wijze het in deze zaak art. 27 heeft toegepast. In de zitting van gisteren kwam ter tafel het antwoord van het kerkbestuur, waarbij moet opgemeikt worden dat eigenlijk twee klachten tamelijk van denzelfden aard voor de synode gekomen zijn, en dat het antwoord van het kerkbestuur op beide slaat. Het blijkt dal het provinciaal kerkbestuur hot lager bestuur heeft aangeschreven zijn plicht ia di-zen te doen, en er werd besioten dat be stuur dank te zeggen voor zijn schrijven,en bet tevens aan te sporen om, indien het blijkt dat het classicaal bestuur traag blijft, over eenkomstig de tweede alinea van art. 27 zelf de zaak ter hand te nemen. Üe verdere tyd wordt in beslag genomen door twee verzoeken om herziening (cassatie) van besluiten in hooger beroep doordesynodus contracts genomen. Beroepen te Boxtel (ioez.) ds. 0. M. van Oosterzee, O.-I. pred. met verlof te Nijmegente Huizen ds. M. Jongebreuf te Jaarsveldte Waarder c.a. ds. B. van der "Wal te Waddinxveen. Ev. Lutii. Kerk. Beroepen te Edam ds, F. Font te Zierikzee. Bedankt voor het beroep te Harlingen door ds. A. E. Stellweg te Groede. Aangenomen het beroep te Monniken dam door ds. E. F. Herbschleb te Wildervank. Geref. Kerken. Beroepen te Bedum (A) ds. N. Y. van Goor te Halfweg; te Ooster-Nijkerk ds. W, "Weener te Kubaard (Fr.) te Sliens (Fr.) de heer Van Dijk, cand. te Blya. Het Bureau van het Ned. Laudbouwcomitd heeft een overzicht bewerkt van douane-

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2