57"' Jaargang. Zondag 16 en Maandag 17 Augustus 1903. No. 11238 Eerste Blad. Nieuw Adeldom. JACHT. BUITENLAND. SCHIED1MSCHE COURANT Deze courant».verschijnt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en VI aar ding en fl. 1.25. Franco per post fl. *1.85, Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentién voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Itareau.Botcrstraat SS. Prijs der A d v e r t e n t i n Van 16 regels fl 0.92; iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Ad verton tien bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Inferc. Telefoon IVo. 123. De Comjiissakis der Koningin in do Pro vincie Zuid-iiolland, Gezien het besluit van He Gedeputeerde Staten dier Provincie van den 3den Augustus 1903, no. 64; Gelet op art. 11 der wel van den 13den Juni 1857 Staatsblad no. 87); Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge bovengenoemd besluit 1°. do opening der jacht op klein wild, vermeld in rle 2de zinsnede van art. 17 der wet van den IBden Juni 1857 'Staatsblad 110. 87), voor dit jaar in de provincie Zuid-Uollaml is vastgesteld op Zaterdag den 29sten Augustus aanstaande met zonsopgang met uitzondering van do jacht op fazanten en bazen, waarvan de opening is vast gesteld op Zaterdag den 26« September aanstaande mede met zonsopgang 2°. van die opening voorts is uitgezonderd de uit oefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e, der aangehaalde wet; 3°. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts driemalen 's weeks an voel des Woensdags, Vrij dags en Zaterdagsmag worden uitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provin ciaal blad en in do Nederlandschc Staatscourant worden geplaatst. 's-Gravenhage, den 12den Augustus 1903. Do Commissaris der Koningin voornoemd, PATIJN. 15 Augustus 1903. Ëngcland. De sluiting van de paricmcnisxitting, In de redevoering, waarmede koning Ed ward gisteren de parlement,.zitting sloot sprak hij het vertrouwen uit dat zijn bezoeken aan Portugal, Italië en Frankrijk goede resultaten zullen hebben. Niets evenaarde de hartelijk heid waarmede hij overal ontvangen was. Het jongste bezoek van president Loubet aau Engeland was eveneens een spiekend bewijs van onderlinge welwillendheid en goede ver standhouding. De toestand der Europeesche provinciën van Turkije, zeide de koning, is bij voort during een onderwerp van algemeene onge rustheid. De Engelsche regeering heeft, in overeenstemming met andeie mogendheden, haar best gedaan om het terrein van de onlusten te beperken. En wij hopen ernstig, dat de invoering der door Rusland en Oos tenrjjk voorgestelde hervormingen lot ver betering moge leiden. De ratificatie van het handelsverdrag met China is uitgewisseldenkele deelen van het verdrag zullen onmiddelijk in werking treden. Roman uit het ihedendaagselie leven door P. MICHAELIS. De vestiging in Transvaal maakt groote vorderingen. Het belastingontwerp, dat be paalt dat invoeren uit het moederland van een bevoorrecht tarief zullen genieten, is goedge keurd door de wetgevende vergaderingen van alle Zuidafrikaausche koloniën. En de ver- eeniging van deze koloniën is voor fncale doeleinden een gewichtige en noodzakelijke stap op den weg van een politieke federatie. De koning was blijde bezoek gebracht te hebben aan de Schotsche en Iersche onder danen. Hunne warme sympathiebetuigingen hebben hem zeer getroffen. De koning sprak met groote dankbaarheid over de teekenen, welke bewezen dat in Ierland de harmonie tusschen alle klassen toenam, wat een nieuw ydperk voorspelt, waarin met gezamenlijke krachten gestreefd wordt naar algemeene welvaart. Sprekende over het werk in de afgeloopen zitting voibracht, wenschte de koning ten slotte het parlement geluk met het aannemen van de suiker-conventie-wet. Het parlement zal naar verluidt, niet vóór Februari 1904 bijeenkomen. n) „Veracht hem niet, mijin vriend, ihiji zou gevaarlijk voor u kunnen woorden." In Richard's gemoed vierde de zelfzucht hoogtij. „Ein dien brutalen rekel heb ik mij aan getrokken en dik ilieb 'hem beschermd," zei hijl geërgerd. „Ja," antwoordde) Victor, „het was on handig. Maar hot is nog' niet te laat. Laten wij goede vrienden blijven en open kaart speten. Gij1 bemint mijn zuster, dat weet ik reeds sedert lang en, uw blos bevestigt het mij) opnieuw, welnu hot oen© vertrouwen is het andere waardik bemin uw zuster Ama- lie. Ik verdenk ci* don kerel daar van, dat hij ook haai' het hof maakt. De drommel mag weten, wat do vrouwon aan hem vin den." „Hij was zoo onschuldig, zoo aan lager wal geraakt," zei Richard, „toen ik hem om zoo to zeggen van do straat opraapte. Had ik geweten dat ik een adder aan den boezem 'koesterde maar wij moeten hem onscha delijk maken." En do twee, die elkander vroeger niet konden uitstaan Victor was onuitputte lijk in zijtti spotlust over den ikrombeenigen jongen did «Hos beter wilde weten dan hijl liaddon eensklaps hechte Vriendschap geslo- T u r It 11 c. De opstand In Macedonië. De laatste berichten uit Monastir hebben groote ontsteltenis gewekt in de militaire en civiele kringen te Konstantinopel, Het angstige schuilt ook in het feit dat de tij dingen zeer onregelmatig en met vee! ver traging komen, omdat vele telegraaflijnen doorgesneden zijn. En hoe vlug de draden ook hersteld worden, de opstandelingen zijn even vlug in het opnieuw doorknippen. Aan de sKöln. Ztg." wordt uit Macedonië geschreven dat Sarnfolï in persoon den op stand leidt. Proclamaties zijn uitgevaardigd, waarin Macedonië onafhankelijk verklaard wordt. Bovendien is een voorloopige regee ring benoemd, Bachtar Paeha is benoemd tot bevelhebber der Anatolische bataljons, die oprukken naar Albanië. Hussein pacha is chef van detioe pen die opereeren moeten tusschen Ostravo en Fiorina. Een typeerend geval van Tmk-che soldaten- discipline heeft zich voorgedaan te Kilissoma. Soldaten, die in een militairen trein moesten stappen, zijn op een afgesproken treken allen weer kalm den wagen uitgeloopen om terug te keeren naai hunne landstreken De krijgsraad te Monastir veroordeelde gis teren, in zake den moord op den Russischen consul Rostkowsky, den gendarme Halim en diens medeplichtige ter dood; beiden zijn reeds terechtgesteld. Een derde gendarme werd veroordeeld tot 15 jaar dwangarbeid. De krijgsraad te Monastir veroordeelde niet alleen den moordenaar van den consul Rost kowsky ter dood, doch strafie eieneens twee officieren met degradatie en twee Muzel mannen tot 15 jaren dwangarbeid, wegens het afleggen van valsche getuigenissen. De sultan heeft de weduwe van Rostkowsky 100,000 frs. doen aanbieden, een soort smarte- geld. Mevrouw Rostkowsky heeft het geld teruggestuurd, met de boodschap dat zij ver- onlwanidigd was over 700'n manier van handelen. Intus'chen mag niet onvermeld gelaten worden dat de Russische regeering aange drongen heeft op schadeloosstelling. De Turksche ttoepen hebben Krusjèwo bezet, een stad die sedert enkele dagen door de opstandelingen was overmeesterd; buiten de stad wordt de stiijd met de opstandelingen vooitgezet. Van andere zijde wordt gemeld een ver mindering van de opgewondenheid in het district Monastir, ten gevolge van de krach tige maatregelen, die genomen zijn om de vieemile consuls te beschermen tegen nieuwe moordaanslagen. Volgens berichten uit Saloniki is gister morgen de spooiwegbrug te Flurina door de opstandelingen opgeblazen. De gevechten tusschen Turksche troepen en opstandelingen die te Echhis omsingeld zijn, duren voort. Generaal Zontchoff en kolonel Yankoff, die de grenzen van Bulgarije wilden overschrijden om Macedonië te bereiken werden door de Bulgaarsche politie gearresteerd. tSemcngde Bteöedecüiliageia. ten in bun afkeer tegen Franz Link, wiens geestelijk overwicht zij moor vreesden dan zij zichzelf waagden te bekennen. Plotseling wendde Franz zich om en het gesprok der beide meuw-verbondon vrien- rl rvtl ""CrSt^ïQ^ A „Zooals ilk je reeds eenmaal zeide," sprak bij Logen Victor, „moet ik je noodzakelijk spreken. Bepaal dus plaats en tijd." „Ik weet niet," zeido Victor, wien bet nieuwe bondgenootschap met Richard moed en brutaalheid verschafte, hooghartig, „wat giji van miji kunt verlangen. Wensdhb gij) hot schoon© gedicht terug? Dan spijt het me voo-r u, maai- ik zal het als een kostbaar aan denken bewaren." ■Franz wendde zich tot Richard. „■Mag ik u een oogonblik verontschuldi ging verzoeken? Ik heb mijnheer Schil'dhaus een paai- woorden onder vier oogon te zeg- gen." „Blijf hier," weerlegde! Victor hardnek kig, daar Richard zich wilde verwijderen. „Er bestaat niets, wat gij niet zoudt mogen hoor en." „Ook goed," zei Franz, on kook hem met dooi-boTcnde» blik aan. „Ik wildo je vragen, waai" mijh. zuster is." Victor verbleekte, ondanks zijn zelfbc- ilieeirscbing. Franz ging voort„Beloof goedwillig te komen. Ik zou hier allo opzien willen ver mijden." ,,'tls mij, goed," antwoordde Victor, „ik zal komen." Franz noemde uur en plaats, oen drukbe zocht restaurant. „Werkelijk," lachte hijl dan, „kan ik daar op rekenen 1" Engeland. De Londenscho bladen geven lange versla gen van ernstige woelingen, dio te Batter- sea, de arbeiders-voorstad van Londen, heb ben plaats gehad, omdat vele bewoners wei gorden do belasting to botalen door de nieu we onderwijswet opgelegd. Do autoriteiten hebben bijgevolg bevel ge geven tot het beslag leggen op don inboedel en de verkoop biji ojnbod zon Donderdag ge schieden De menigte toonde zicli zeer vijandig te' genover den ambtenaar die de leiding der verkooping had. Hij trok een revolver om zich tegen de bedreigingen van het Volk to weer te stellen. Hij maakte van zijjn wapen gebruik ou de revolverschoten waren liet sein tot eeni verschrikkelijke verwarring.Om. de orde te hei-stollen, sloegen de politie agenten er op in met hun wapenstokken. Een groot aantal manifestanten werden ernstig gewond en de verkooping Ikon niet doorgaan. D'e autoriteiten verbergen niet dat die manifestaties tegen dei onderwijswet zeor groote verwikkelingen zullen geven, daar do leiders der manifestaties meestal zijn bur gers die biji de bevolking invloed hcibben. In bet begin dezer week liad aan het Brit- scho ministerie van buitonlnndsehe zaken een gewichtige bijeenkomst plaats, waaraan lord Cromei-, de Briltsclie vertegenwoordiger in Egypte, en overste Harrington, de gezant van Abessynië, deelnamen. De bespreking had tot resultaat dat generaal Egerton in structies voor een nieuwen veldtocht tegen don mullah werden gestuurd, die onder medewerking van Abcssynisclie strijdkrach ten in September zal aanvangen. „Mijn woord or op „Zonder scherts I" antwoordde Franz bit ter. Victor verbleekte nogmaals. Zijn geduld was uitgeput en ook Franz Ikon zich nog slechts met mooiito boheerseken. Een botsing scheen onvermijdelijk, wanneer niet Amalie, die reeds lang den groep wantrouwend had gadegeslagen, naderbij was gekomen, om een uitbarsting te verhoeden. „Dus hebben de oude vrienden elkander eindelijk weergevonden?" riep zij op on- sc-lmldigen toon. „Hoe verheug ik mij), u daartoe de gelegenheid te kunnen aanbie den." „Ik blijf u eeuwig dankbaar," antwoord de Victor, galant buigend, terwijl hij) van Woede knarsetandde. „Ik kan mij, levendig voorstellen," ging Amalie voort, „hoe interessant heb moet zijn, zich in oudo herinneringen te verdie pen. Maar desondanks verzoek ik de hoeren niet te willen vergeten dat het gezelschap naar ben verlangt. Mijn geleerde broeder verzuimo niet, onze Melanio te begroeten die, geloof ik, reeds geërgerd is over zijn lang wegblijven." „Eu ook naar' u, mijn vriend," wende zij zich tot Franz Link, „verlangt men. Ik heb zooveel Van uw geleerdheid en uw verre rei zen verteld, dat alten begcerig zijn, u te loe ren kennen." „Dan doet het mi} dubbel leed," ant woordde Franz, „aan uw wensch geen ge volg te kunnen geven. „Ik moet om veront schuldiging verzoeken, daar ik van u af scheid wensch te nemen." „"Wat, mijn vriend?" vroeg zijl verbaasd „wilt gij' ons nu reeds verlaten? Voelt gijl Lord Salisbury bevindt zicih thans in zijn kasteel Hatfileld. Sinds een drietal maanden voelde hij, zich minder- goed. Dagelijks na men zijn krachten af. Lord Hugh Cecil, zijn zoon, kwam eergisteren met den bekenden geneesheer sir Douglas Powell om consult te nemen met don .huisdokter. Sinds gisteren is een lichte beterschap waargenomen.. Van direct govaar is geen sprake. Spanje. Een koninklijik healnit van amnestie ten gunste van stakende arbeiders geeft gratie aan 200 veroordeelden. Duitschland. De „Reiehsanzeiger" bevat een besluit waarbij generaal Yon Goszler op zijn ver zoek ontslagen is als minister Van staat en van oorlog, en luifc.-generaai Yon Einem, zich noemende Von Rothmalen, dircotonr van liet algemeene ooflogsdepartement, be noemd is tot zijn opvolger. Rusland. Gedurende dit jaar zijn reeds 50,000 Jo den ongeveer nit Rusland naar Amerika ver trokken. Een bijzonder groot getal, waarop de moord in Kisclieneff zijn, invloed natuur lijk heeft doen geldon. Oostenrij k-Hongarij e. Twee dagbladen te Budapest zijh er in ge slaagd kennis te nemen van het rapport der parlementaire commissie, belast met bet on derzoek naar het jongste parlementaire schandaal. Dit dit rapport blijlkt, dat do ecnige ware schuldige ,in ctezo zaak graaf Ladislas Szapary is, die builten weten van zijn collega Khuen Iledoivary een dienst beeft willen bewijzen aan de rogcering door- loden dor oppositie om te koopen, en aldus do obstructie tot zwijgen te brengen. Men zegt dat keizer Franz Joseph geneigd is, bij, graaf Hedervary aan te dringen dat dezo zijn ontslag zal intrekken. T u r k ij a. Van bevoegde zijlde te Konstantinopel wclko iln nauwe betrekking staat tot de „Diette Publique" wordt aan do „Frankf. Ztg." gemeld dat mocht de unificatie tot stand komen de September-coupon van de serie-stukken in elk geval wordt uitbe taald met do rente-vorhooging van 1-j- door den opperscheidsrechter, lord Alveo-- stone vastgesteld. Volgens de „Petit Bleru" is de unificatie niet ver meer verwijderd en zal de garantie in een verhooging van de brievenport wor den gevonden. Marokko. In tijden werd niets nit Marokko verno men. Verleden week ging wel het gerucht dat deprctondent Bou Hamara doodelijlk ge wond werd, doch bevestiging bleef uit. Thans wordt gemeld dat gedurende den 6en en 7en Augustus gevechten plaats had den tusschen sul tanstroepen en opstandelin gen en dat do pretendent zich meester ge maakt heeft van Mckaasa, een 'kleine stad dicht biji Tazza. Toon de opstandelingen aan het plunde ren gilngen, kwam onverwachts do cavalerie van den sultan opzetten, die eonige plunde raars doodde en er 70 gevangen nam. De overigen vluchtten. Ternauwernood kon do pretendent zelf zich redden. D'o sultanstroopcn moeten thans Oudjda zijp binnengerukt. u niet op uw gemak? Maar gij) moet toch blijven." „Ik verzoek u vriendelijk," antwoordde Franz, „niet verder bij' mij, aan te dringen. ITet moet zoo zijn. Maar naderhand zult gij opheldering hebben, binnenkort, zooveel gijl verlangt." „Slechts onder die voorwaarde kan ik u vergiffenis schenken," zei Amalie met een zwakke poging tot lachen. „En gij) zult mij ditmaal zeker niet tevergeefs laten wach ten Franz beloofde het. Daarop nam hiji van. ■haar afscheid met een buiging on drong door het gezelschap heen om zooveel mogelijk on bemerkt naar 'buiten te sluipen. HOOFDSTEK Y, „Ik heb biji u de vreugde van liet weder zien vergald," wendde zich Amalie zuchtend tot Victor, toen zij alleen waren. „O, mejuffrouw, gij overschat de vriend schap, die miji aan den heer Link verbindt. Hij is afkomstig uit mijn geboorteplaats cn is ongeveer van mijn leeftijd. Op die wijze kwamen wij in onzei jeugd dikwijls met el kaar in aanraking." „Ik meende, dat de wederzijdsche verhou ding hechter was geweest.' „In 't geheel nietDab verhinderde reeds het groote Verschil in stand tusschen onze ouders. Hijl was meer ümecht dan vriend. Zijn vader was een arme hoer, die) zich eiken dag1 bedronk. Ik heb 'zijn afkomst nooit uit de gedachte verloren." „Foei!" riep Amalie uilb, „het is niet mooi van u, nrij,nlie«r Schild li aus, op die wijze over ecu vriend uwer jeugd te spie ken." Z u i d-A f r i k a. Miss Ilobhouse schrijft uit Pretoria, waar zij zich thans bevindt, aan do te Kaapstad verschijnende „South African News", dat oen groot gedeelte der Boeren zich in een toestand van verschrikkelijk gebrek bevindt. Velen van hen, zegt zij, sterven letterlijk van honger. Ziji besluit haar brief met een beroep op do edelmoedigheid van de Kape naars. Dei kwestie der Aziatische werkkrachten is weer het onderwerp van bespreking ge weest in de wetgevende vergadering te Kaapstad. Sir P. Fauro gaf te kennen, in antwoord op een vraag van Nicolaa» do Waal, dat Aziaten niet mochten landen in de koloniale havens, behalve in bijzondere gevallen, wanneer contracten of waarborgen, afgegeven door de Indischo rogcering, ge toond konden Worden. Gordon Sprigg zei dat wanneer Aziaten toch aan wal stappen, strenge maatregelen genomen zouden worden om hen weer te ver wijderen, terwijl, zoo uoodig, de bewakings- politie versterkt zou worden. Hij' was nog in correspondentie met de Labour-commission in Johannesburg, en was van meening dat do werkkrachteu-kwestile opgelost zou kun nen w-orden, zonder gebruik te maken van Aziaten. Merriman, Sauer en Smartb wezen op het urgente om nu reeds maatregelen te nemen, ten einde de immigratie van Aziaten te voorkomen. De premier beloofde voorstellen te doen aan do Britscbe regeering over dit onderwerp. D'o fiuancieele toestand van Transvaal wijlsb er op dat de invoeren gedurende liet eerst halfjaar van 1903 stegen tot 11,415,044 ponden sterling tegen 4,217,698 pond gedu rende de correspondeerende periodic van 1902. De uitvoeren beliepen in dien zelfden tijd 5,708,515 pd. sb. met inbegrip van goud dat 5,579,730 pd. st. bedroeg. Het totaal van den uitvoer gedurende de eerste zes maan den van 1902 bedroog 2,852,043 pd. st. „Wat kan ik daaraan veranderen, mejuf frouw antwoordde Victor soliondor-opha- lend, „het is nu eenmaal zoo. Franz was slechts iemand, die te gehoorzamen had. En spreek eens openhartig, kijk eens naai- hem, hoe liij op 't oogenblik afscheid neemt van uw vader. Hebt giji ook niet bet gevoel, dat hij oigenlijk niet in onze kringen thuisbe- hoort?" „Ik geef toe," lachte Amalie, „dat zijn beleefdheden meer natuur verraden, als in onze kringen wensebelijik is. Maar is dat nu altijd de maatstaf, waarmee wij' rekening hebben te houden V' „Het aangenaamst is het in ieder geval," meende Victor ironisch. „Ik hen toch nieuwsgierig genoeg, oi k eenmaal dieper te kijken," antwoordde Amalie, en daarbij bekeek zij met bewoude- ring Victor's elegante gestalte. Zijn uiterlijk maakte haar blind voor al zijn innerlijke gebroken. „En ik vind achter het ruime om hulsel bij Franz Link een edele) kern. Zijn kennis is verbazingwekkend „Daaraan twijfel ik niet," lachte Victor. „Hijl heeft mijl dikwijls genoeg hij mijn schoolwerk geholpen, wanneer ik te lui was, het zelf te maken," „En zijn eerlijkheid, zijn hartelijkheid „Ik weet het niet," antwoordde Victor spotachtig, „maar als wij zoo doorgaan zul len we dezen mijnheer Link nog voor een engel verklaren." „Gij schijnt hem onrechtmatig te beoor- deolen," antwoordde Amalie. „Ik wen*oh geen tweedracht on dei- mijn vrienden." (Wordt vcrvo'.fd.)

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1