gÈMSM 57^ jaargang. Zondag 16 en IVlaandag 17 Augustus 1903. No 11238. Tweede Blad Rechtzaken. Kerk en School. yfvp- '»,vr W UIT BE PERS, BINNENLAND. INDISCHE PENKRASSEN. SCHIEDAMSCHE COURANT Deze courant Vür«chijnL da gel ij lts, met uil/imderlng van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaal: Voor Schiedam en Vi aar ding en 11. 1.25. Franco per post fl. '1.65. Prijs per week Voor Schiedam en V laar dingen 10 cent. Afzonderlijke nummers '2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentie» voor hot eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. SSurcau CEotersli-aal 45J4. Prijs der A-<1 ver ten ti iinVan i6 regels 11 0.92; iedere regel meer '15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar do plaats die zij innemen, Advertcnliën bij abonnement op voordeolige voorwaarden Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die I) i n s d a g- en Zat jrdagavon d verschijnen, worden zoogenaamde Uleinr niïrericntiSn opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau Ie voldoen. Hut ere. 'S'eleS'ooa 5To. 123. Ontslag Lindeman Het iN. Dbi. van Overij. en Geld." heeft een ingezonden artikel over gemeenteambte naren in verband, met bovengenoemd ontslag en komt daarbij tot de volgende conclusie En dan de wijze, waarop de minister de zaak heeft aangevat. Met sliet Volk" keuren wij die ten sterkste afmen vraagt niet aan een «man" zijn beginselen a£ te zweren, men komt bovendien rond voor alles uit en be dreigt niet met den revolver als niet de beurs wordt overgegeven een verklaring teekenen of ontslag, was toch maar de bedoeling van den minister en dat was niet, zooals men had kunnen verwachten. Vooral dat over halen om te leekenen zoools «Het Volk" dat uiteenzet doet. het rechtsgevoel ernstig aan. Natuurlijk teekende de heer Lindeman, naar zijn verklaring, niet, zeer natuurlijk, want een vrij mensch laat zicli niet dwingen en van een minister zou men zulk een middel orn afvalligen van het comité te winnen, nooit hebben verwacht. De gelieele geschiedenis doet dan ook pijn- Iijk aanprimo, omdat daar in Den Haag vreemde begrippen schjjaen te lieerschen over het recht van den ambtenaar, en se- cuodo, omdat daar in Den Haag maatregelen woiden genomen, die men van liet kleinste gemeenteraadje niet mag verwachten en die even onnut als onoprecht zijn. »flet Centrum" is van oordeel, «dat het optreden van den betrokken leeraar de Re geering tot maatregelen nojpte: «Ook al kan men van oordeel zijn, dat het ontslag een te strenge straf was, toch staat het voor een ieder, die onbevooroor deeld denken wil, vast, dat de overheid in een rijksambtenaar niet datgene dulden kan, wat de heer Lindeman zich veroorloofde. «Alleen partij-haitstoeht kan een andere meening inspireeren. «Oudergewoonte tiaclit men het thans van socialistische zijde te doen voorkomen, dat de leeiaar het slachtoffer is geworden zijner beginsel-overtuiging. sMaar wanneer men de toedracht der zaak gevolgd heeft, dan wordt het klaar, dat de heer L. niet gestraft is als socialist, maar als propagandist. «Als propagandist van een beweging, die alle middelen goed achtte tot de bereiking van haar doel en het spel deelde der anar chisten. «Met het socialisme als min of meer weten schappelijk systeem had de agitatie en de daarop gevolgde staking niets te maken. «De Nederlander" citeert wat het «Han delsblad" in een Van-dag-tot-dag schreef over de zaak-Lindeman en zegt dan Wanneer de minister gerekend had met de lage verdachtmakings-methode der sociaal democraten, die ongetwijfeld ook hiervan weer een bitter wondend wapen zouden maken, dan had hij de verklaring zeker niet ter teekening aan den heer Lindeman voorgelegd. Maar de minister rekende all-en m«t zijn goed hart, dat nog zoolang mogelijk vab hield aan de beste onderstelling omtrent 's heeren Lindeman's optieden. Daarom legde bij de vei klaring ter teeke ning voor, en sleed dit later, toen de betrok kene in zijn schrijven van 30 Juni daaitoe reden had gegeven, nogmaals. Nu wordt dat ter-teekening-voorleggen door «het Volk" kwaadwillig misduid, en eeri deel dei liberale pers veilaagt zich hij monde van de «N. Arnh, Ct." het soc.-dem. blad na te praten: «De straf is opgelegd, omdat bij weigerde te handelen al-, een kaïakterlooze, een lafaard, die zijn oogen zou moeten neer slaan voor ieder eerljjk en fatsoenlijk mensch". Wij huiveren van zulke zwarte verdacht making in een blad dat we! eens beter manieren gekend heelt. Het is een bewijs, hoe demoraliseerrnd do geest van «Het Volk" werkt. Intusschen is de minister een slaohtoffe van zijn goedhartigheid, die hem nu ill liet giftige vuil op den huls haalt, waarover men op het bureau van liet soc.-dem. hoofdorgaan heeft te beschikken. In zijn brief van 8 Aug. schreef hij «Ver mits door vi geen gebruik is gemaakt van de u bij herhaling geboden gelegenheid tot inzending van de verklaring, bedoeld in myn schrijven vun 9 Mei, heb ik gemeend u voor ontslag te moeten voordragen." Ziedaar,^zegt «het Volk" de reden van het ontslag. Zij is niet het gedrag van den heer Lindeman in den stakingstijl), maar zijn niet- onderteekenen der verklaring. VI ie denkt hier niet aan de bekende woor den: «geef mij twee regels schrift van u, en ik zal u aan den goig brengen Moest de minister dan in dit laatste schrijven weer opnieuw alles ophalen Had hij niet reeds vroeger duidelijk geschreven, dat hij de ver klaring alleen wenschte, wanneer die «krach tens uw oprechte en volle overtuiging" kan gegeven worden? Zeker, dit laatste briefje ware, wanneer de minister gedacht had aan zijn op de loer lig gende, kwaadtrouwige vjjanden, vermoedelijk anders en vollediger geformuleerd geworden. Evenais er een liefde is die «geen kwaad denkt", is er een haat, die kwaad perst en venijn zuigt uit alles, alles, Als de minister daarmee gerekend had, had hij zich aan 't eind uitvoeriger uitgedrukt. Maar men beden ke, dat de bewindman niet pleegt te verkeeren in de verpestende atmosfeer van soc.-dem. verdachtmaking, Opleiding vau Indische amhteiinren. Het Staatsblad no. 252 bevat een Kon. Best, van den lOden Augustus 1903, houdende vaststelling van nieuwe legelen omtrent de benoembaarheid en uitzending van rechter lijke en adminastrieva ambtenaren voor den dienst in Nederlandsch-Indië. Bij dit besluit wordt bepaald, dat aan hen, die voor adrniriistravieve betrekkingen in Ne- derlandseh Indié derwaarts woiden uitgezon den, wordt toegekend eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 1000 en deze bepaling toepasselijk te verklaren op hen die in 1903 ter beschikking van den gouverneur-" generaal van Nederland^cli-lndië zijn of zullen worden gesteld om in administratieve betrek kingen daar te lande geplaatst te worden. V liet Staatsblad no. 253 bevat een Kon. Besl. van den 'lOden Augustus 1903, tot in stelling in Nederland van het candidaat ambtenaarschap voor den Indischen admini stratieven dienst en vaststelling van de voor waarden van uilzending uit Nederland van candidaat Indische ambtenaren. De minister van koloniën maakt bekend, dat in dit jaar 30 jongelieden kunnen worden aangewezen als candidaat Indeelt ambtenaar naar de bepalingen van het (in de Staatsct. no. '190 afgedrukte) Koninklijk besluit van 10 Augustus 1903, no. 43 (Staatsblad no. 253). Gein. Abattoirs en Rijks-voorschriften. De Leidsche paardenslagers hebben zich bij den raad beklaagd dat, waar de rijkswet hen verplicht de uit het buitenland ingevoerde paarden te doen slachten en keuren aan het abbattoir te Rotterdam, zij dit vleeseh ook nog moeten laten keuren aan het slachthuis te Leiden, waardoor hen f2.80 a fl.50 in rekening worden gebracht, terwijl zij vóór de oprichting slechts f0.20 behoefden te betalen. B. en W. meenen dal hierin geen verandering kan worden gebracht, opdat niet het in Leiden geslachte vee zwaarder zou worden belast als het ingevoerde. Toch kunnen zij mededeelen dat door hun college reeds bij herhaliug pogingen bij de regeeiing zijn aangewend om te verkrijgen dat de uil Engeland ingevoerde slachtpaarden ook aan het slachthuis hier ter stede zullen mogen woiden geslacht, en dat er alle rede nen zijn te veronderstellen dat deze pogin gen binnen niet al te langen tijd met een gunstig gevolg zullen worden bekroond. SE. t. N. v. 'I A. Ih omver Leeuwarden, D. de Gleicq te Bloe- mendaal, C. C. A. Grom te Dordrecht, G. W, Heesen te Leeuwarden, mej. I. Heljermans te Rotterdam, A. L. v. Hoorn te Winschoten, mej. L. J. Huber te Veendnm, J' H. Lam ping te Naaldwijk T. S. van der Leij te Rauwerd, J. W. van dei L'nden te Harlingen, dr. II. A. van der Meulen te Beigen-op-Zoorn, Th. Nolen te Rotterdam, D. Oosterbaan te Zwolle, dr. P. 3. Proost te Koog a/d. Zaan, J. Bruinwold Riedel te Amsterdam, dr. R. Reuburg te Wddervank, nar. H. Smecnge te Amstetdam, jhr. mr. 11. Smissaert te 's 11 aga, Aan de Mededeelingen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is het volgende ontleend Met '1 Juli j 1., het nieuwe dienstjaar der Maatschappij, is het begonnen met 26 alge- meene leden, 291 departementen, met'12703 leden, 139 buitengewone-, 5 vereeniging- en 214 eereleden. Het jaar 1902/1903 begon met 26 algemeene leden, 291 depai tementen met 12669 leden, 92 buitengewone-, 5 ver eeniging- en 230 eere-leden. De sedert 1902 geopende gelegenheid aan menschen met kleine beuizen, om tot onze Maatschappij toe te treden als «buitengewone leden", gaf in 19011902 bevredigende uit komsten. In 1902—1903 is dit aantal geklom men van 92 tot 139. Wat betreft de instellingen der departe menten, blijkt, dat over het vorige dienstjaar vermeerdering valt te vermelden van de am bachtscholen (2), cursussen voor ambachts- teekenonderwijs (2), gymnastiekseholen (1), scholen voor handenarbeid (l), cursussen tot opleiding van helpsters aan bewaarscholen (2). Daarentegen zijn de volgende instellingen verminderd in aantal: spaai banken (4), lees- gezelsehaopen (1), volksvoordrachten (1). Lijst van sprekers voor den winter 1903 1904 vanwege de Maatschappij tot Nut van't Algemeen R. van Zinderen Bakker te Kortezwaag, J, van Baren te Wageningen, Mevrouw D. Batenburg—do Keizer te Amsterdam, A. A. Beekman te 's-Hage, G. J. Bieleman te Utrecht, dr. L. Bleekrode te 's-Hage, dr. H. Blink to 's-Hage, D. Buurman te Tiei, A. J. liet Reglement bij de II. IJ. 8. SI. De mederieeling van «De Nederlander" be treffende het door den minister van waterstnat goedgekeurde reglement, houdende bepalingen omtrent het personeel bij de fl. IJ. S. M., opgenomen in de Stantscouiant no. 178 is niet in alle opzichten juist en volledig. De zaak heeft zich als volgt toegedragen. Terwijl de minister vei langde, dat in het Reglement zou worden opgenomen de bepa ling «Evenwel met dien verstande, dat de gestrafte bevoegd zal zijn enz.", weigerde de H. IJ. S. M, daaraan te voldoen. Overeen stemming weid niet verkregen.Toch nam de minister in de Staatscourant den tekst op dien hij wenschte; de maatschappij van haar kant stoorde zich hieraan niet en reikte aan haar personeel het reglement uit, waarin genoemde bepaling ontbreekt. Van een ver gissing is dus geen sprake. De opmerking «natuuilijk geldt de tekst van de Staatscourant" is dan ook op zijn minst genomen voorbarig. Immers, komt het eenmaal tot een botsing, dan zal de H. IJ. S. M. de wettigheid van art. 1l3bis van het Algemeen Reglement voor den Dienst op de Spoorwegen, krachtens welk aitikel de nieuwe bepalingen z'yn uit gevaardigd, betwisten op grond van het feit, dat wat in dat artikel is bepaald, niet behoort tot die onderwerpen, die krachtens art. 27 der Spoorwegwet vatbaar zijn om bij alge- mpenen maatregel van bestuur geregeld te worden. De rechter zal dus irt dat geval komen te staan voor eene principieele beslissing, die ook in verband met hei bekende mt. '113 op de dienst- en rusttijden van het hoogste gewicht zal zijn. Voorts zij er op gewezen, dat ai t.'103 van de in de «Staatscourant" (no. 178), opgeno men artikelen van het reglement wel gewaagt van een termijn van appèl van vier dagen, doch niet van vier weken, zooals de «Neder lander" opmerkte. Arbeidsbeurs. Do vereeniging Do Centrale Arbeidsbeurs to Amsterdam, heeft verhooging van het haai- door de gemeente toegekend subsidie van f 250 tot f 850 gevraagd. Do vereeni ging wil nieuwe krachten in het werk stol len en is overtuigd, dat zij, Van haar contri buanten geen hoogore bedragen zal kunnen erlangen. De Amstordamscho Bestuurders- bond en de Christelijke vereeniging van dia mantbewerkers hebben echter, reeds vioo- ger, op do stichting eenor gemeentelijke ar beidsbeurs aangedrongen, en do bestuurders- bond verstaat daaronder tevens „een cen traal punt Van samenkomst voor de arbei ders", een stichting als de'Bourse du Travail alzoo. Db bcstuurdersbond bood daarbij de stelling aan, „dat een arbeidsbeurs voor do belangen der arbeiders oven noodzakelijk is als een koopmansbeurs voor do beangen der koopieden". Eigenijik beeft de bond destijds gevraagd, aan het oudö beursgebouw een nieuwe, deze bestemming to geven. B. en W. zijn tegen een zoodanige éénzijdig georgani seerde inrichting gekant. Een vergelijking met de koopmansbeurs zeggen zij gaat niet op. Daar verleent do gemeente alleen tegen entreegeld aan kooplieden de gclogcnheid el kander te ontmoeten. Een inrichting uitslui tend voor de belangen van' één groep bij den koophandel betrokken personen, is do koopmansbeurs nllorniiinsl, torwij,! de ar beidsbeurs, die gowenscht werd, een lokaal zou zijn, in hoofdzaak bestemd tob verzamel plaats van een der beide partijen, tusschen wio de arbeidsovereenkomst gesloten wordt. Evenmin als da gemeente geroepen is loka- lon te verstrekken voor den een of anderen, worikgeversbond ten- bespreking van de be langen zijner leden, kan zij' iugaau op ver zoeken als van don b-stuurdersbond en die voreenïgingen die aan zijn wensck adhaesio botuitgden. Overigens betwijfelen B. en W. of een ge meentelijke arbeidsbeurs in den zin dan van een plaaUingsbureau zooveld voor deden zou kunnen bicden boven 'liet bureau der vereeniging Centrale Arbeidsbeurs, on om die reden bevelen aiji dus de gevraagde, subsidieverhooging biji den raad aan. Dir. bel. Invoerr. en ace. Bij de rijks dir. belastingen vei plaatst, ingang 1 Sept.: L. Manneke, corns. Ie kl., van Rotterdam naar Middelburg; A. P. M. Meij, corns. 2e kb, van Middelburg naar Rotterdam P. Boudens Az., id., van Aarden burg naar Vlissingen C. J. v. d. Walle, id,, van Sas van Gent naar AardenburgC. Ruijterman, koms. 3e kb, van Maastricht naar Oud-Beierland; S. Lap, id., van Ter- naard naar IJsselmonde W. Jansen, id., van Hontpnisse naar UansweertT. B, Tas, id., van Iloedekenskerke naar llontenisseP. J. Ie Grand, koms. 4e kb, van Well (tijd.) naar IJzendijke; D. C. van der Ilooft, id., van IJzendijke (tijd.) naar AardenburgK. Mole naar, id., van Sluis naar Sas van Gent; J. van der Werf, id., van Aardenburg naar Sluis A. Sonnevylle, id., van Oostbnrg naar Hoedekenskerke J. Iiesteloo, id, van Kauter naar OostburgD. C. Verpoorte, id., van Uansweert naar Kauter; C. R. Janssen, id., van Sas van Gent naar Uansweert. Eervol ontffagen, ingang 1 OctoberP. Daniels, hoofdkammies Ie cat. te Sittard. Ingetrokken de benoeming van: A, Rom- pelman, tot kommies 4e kl. te Sehinveld. (»W. v. d. A. d. D. B.") VLAARDïN GER-AMBACIET, 14 Aug. lieden middag werd de laatste raadsver gadering gehouden onder voorziiblersc.hap van den beer J. G. van Linden van den Hcuvell, die wegens,redenen van gezondheid zijn ontslag als burgemeester bad gevraagd, nadab bij 36 jaren aan bet hoofd der gemeen te had gestaan. Aan bot eind van de verga dering vereenigdon zich met don gemeente raad eenige ingezetenen en ambtenaren om als commissie uit naam van 200 ingezetenen hem aan te bieden oen zilveren bokaal met toepasselijke figuren on bot wapen der ge meente. De oudste wethouder, do beer A. van dor Endo Dz,, overhandigde hem dit geschenk met een toespraaken de burge meester, noode scheidende van een gemeente welke hem dierbaar was, getroffen door dit blijk van eik en lelijkheid, dankte daarvoor in hartelijke bewoordingen. Men meldt uit Amsterdam De raad van beroep ter zake van de On gevallenwet heeft gisteren uitspraak gedaan in een zaak van een werkman der Maat schappij Nederland. Bij liet verwerken van rotting zou hij een ontwrichting of deformatie van het heupgewricht hebben gekiegen. De Rijksverzekeringsbank besloot hem echter geen schadeloosstelling toe te kenr.en, van welk besluit de werkman vernietiging en toekenning van 70 pel. van zijn dagloon vroeg. De Bank concludeerde tot ontzegging van den eisch op verschillende gronden. Do beroepsraad vernietigde de conclude van de Bank en bepaalde, dat den werkman een schadeloosstelling kan uitgekeerd worden van 98 cent per werkdag, te rekenen van 7 Maart 1.1,, zjjnde 49 pet. Een timmerman van de Nederlandsche Fa briek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel had zich den 6dan Februari 1.1. bij betover den schouder nemen van een zak met jjzeren bouten, 67 kg. wegende, vertild. Onmiddellijk voelde hij een hevige pijn in de borst. De geneesheer E. Mogendorff meende aanvanke lijk met een beleediging van het middenrif te doen te hebben, doch kort daarna bleek de man lijdende aan pneurnatorose. Daar de lijder niet in staat was tot wei ken, vroeg hij aan de Rijksverzekeringsbank een schadeloos stelling van (1.76 per werkdag, geduiende den tijd dat hij niet tot werken in staat was welke eisch door de Bank werd afgewezen, op grond dat de ongeschiktheid geen direct gevolg was gewei st van het ongeval, daar de eischer lijdende is aan tuberculose. Ook in deze zaak vernietigde de beroepsraad het besluit van de Rijksverzekeringbank en be paalde dat dezen werkmau een schadeloos stelling uitgekeerd zal worden van f 1,32 per wetkdag, te rekenen van 6 April, en deze heeft nu heden bepaald, dat nis de mnkelaurster als eed afbgt «Ik zweer dat door mij met goedvinden en medewerking van de gedaagde, aan wie destijds mijn beroep van Schndjen-huwelijks- makelaarster bekend was, verschillende dien sten en bemoeiingen zijn gepresteetd voor het te haren behoeve tusschen haar en baar man tot stand brengen vanjjeen huwelijk, gelfjk hetzelve dan ook door mijne tusschen- komst tot stand gebracht is", aan haai door de vrouw zal moeten betaald worden f 100, daar het niet billijk zou zijn als de vrouw meer betaalde voor de gedane bemoeiingen dan de man. Ned. Herv. Kerk. Algemeene Synode. In de willing van gisteren kwam ter tafel bot rapport over de beantwoording der vra gen in de ■circulaire van 16 Aug. 1902, be treffende heb godsdienstonderwijs. De con clusie der rapportecremlo commissie strekte om te besluiten de classica.le besturen aan te schrijven, bij bet vertrok van een predikant uit diens gemeente in Iran ressort, de belan gen van bot godsdienstonderwijs te willen behartigen en daartoe don predikant, dio vertrekken zal, uit te noodigen een schrifte lijk verslag van den staat van liet gods dienstonderwijs ter inzage van don consu lent en den opvolger achter te laten, behel zende con volledige lijbt van allo leerlingen, ingedeeld naar de klassenopgavo van d dagen cu uren der catechisatie, van gebruik te leerboeken en van bet ito. don iaatstcu cursus behandelde. Na breodö discussie werd een amende ment op deze conclusie ingediend, waai over de stemmen staken. Tengevolge hiervan wordt de verdere behaudheling der zaak ver daagd tot den volgendon dag. Ter tafel komt eon schrijven van bef, clas sicaal bestuur van Leiden, met verzoek om inlichting boe te voorzien in dc slechte con- ditib waarin zich bot archief der classis be vindt. Wordt besloten te antwoorden, dat naar bet "oordeel der Synode bot classicaal bestuur, als moor bekend met den plaatselij- kon toestand, deze beter kan in oido bren gen dan de Synode. Eon aanvraag om do subsidie uit bet Fonds voor noodlijdende kerken en personen wordt afgewezen als to laat ingekomen. Een verzoek van oen Duitsck predikant om colloquium do-ctum te mogen doen, zal worden overgebracht bij' de synodale com missie. In behandeling kwam heb rapport van de commissi® voor eindredactie over hot aangenomen rcglementsonbwerp op bet be heer. Besloten werd, overeenkomstig do con clusie dor rapportecrende commissie, bet re glement, volgens de commissie gerevideerd en van een memorie van toelichting voor zien, aan de consideration der classicaio ver- gadoritogen en der provinciale kerkbesturen te onderwerpen. Beroepen te Franeker ds, Briedé te Kolhorn. Aangenomen bet beroep te Holten door ds. P. A. Steenbakker Moiiljm Loysen te Koüjnsplaatte Heinkenszand door den heer P. Krul, cand. te Scheveningen. Men meldt uit Haariem: Een joodsche man en een jood«che vrouw voelden zich tot elkaar aangetrokken, doch durfden dit eikaar blijkbaar niet zeggen Daarom namen zij beiden zonder iets van elkaar te weten 'n Amsterdamsche huwelijks makelaarster in den arm, die beloofde het huweljjk te zullen tot stand brengen, ah de man f 100 en de vrouw £150 betaalde. Zij trouwden werkelijk en Je man, over gelukkig, betaalde de f 100, doch toen hij zijn vrouw vertelde hoe de makelaarster hun geluk bad tot stand gebracht en tot welken prijs, oordeelde zij dat f 100 voor zoo'n bagatel voldoende betaling was en weigerde zij de f 150 te voldoen. Vandaar een actie ingesteld bjj den kantonrechter te Haarlem XXIII. We namen bcdlion eens een kijkje in toko „Oost en West" op Rijswijk. Do Indisrho vereeniging van dien naam werkt geheel zelfstandig, doch houdt natuur lijk voeling met bot hoofdbestuur van „Oost en West" in Nederland. Toen zich in „patria."' mannen en vrouwen vau verschillende richting aaneensloten met bet gemeenschappelijke dool om nuttig werkzaam tc wezen, voor Indië en de Indiërs, toen vond dit streven spoedig weerklank in deze gewesten zelf en werd er een Ncder- l'andsch-Indiscbo vereeniging „Oost en West" opgericht. Deze vereeniging ijvert voornamelijk voor de zedelijke en stoffelijke verheffing van den inlander. Wc kunnen bet niet genoeg toejuichen, dat or in de laatste jaren men schen zijto opgestaan, dfe begrepen, dat er ook eindelijk iets voor bet arme volk bier moest worden gedaan. Och dc inlander is over bet algemeen zoo volgzaam, zoo geduldig. Hij1 beeft nog niet zoo leeren morren over der menschen onge lijke lotsbedeeliug bier op aarde, want fata list als bijl is, schikt liiji zich in bot onvermij delijke. Hij' wordt door geen afgunst ver teerd, bij baat nog niet ben die door Al lah's genade, rijk met weroldsche goedèrea

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 5