Handel en ISedrijf, ALLERLEI. 200000 2500 1000 500 Mraimarswrrrra »T9esmmc*ea werden gezegond. 's Menschen lot ia door don Meestctr des lieelals vooruit- bepaald en liet past den. nictigeu aardwurm niet om zich tegen Dions heiligen Wil to verzetten Daar om is de kleine man hier nog tevreden met z'n handjevol rij»! en wat zont mot wat lom bok (spaansche peper) als bijspijs! Van 'klassenstrijd heeft hij geen flauw begrip ge lukkig 1 Nu is het echter helaas een treurig ver schijnsel, dat heertellende standen en rassen meestal eerst d a n hun natuurlijk gevoel voor recht en billijkheid laten spieken wan neer ze op rumoerige wijze woidcn wakker geschud. De geheelc wereldgeschiedenis is duur om ons te bewijzen, dat er bijna nooit 'hei-vor mingen. op welk gebied ook. tot stand kwa men of zij' werden voorafgegaan door een ki-ac.htige actie van ontevredenen.Wo vinden dit meer dan jammer, omdat het ontwaakte rechtsgevoel der heerseliers dan allicht aan vrees wordt toegeschreven en vrees al een zeer slechte raadgeefster is. Bovendien is dwang van beueden even hatelijk en onduld baar als dwang van boven. De massa is niet ontwikkeld genoeg 0111 duidelijk te zien tot hoever eischen gaan mogen zonder bc-t mna.tr schalippelijk organisme als geheel te scliadeu en wanneer er dan nog leiders op treden, die of in troebel water willen vis sollen, als zo slecht zijn, of wel te goeder trouw meer hun gevoel dan hun verstand laten werken, dan, ja dan is het leed niet te overzien. Onwillekeurig denken wij terug aan do dagen van spanning, malaise en be roering, die achter ons liggon, dagen, die me nig gezeten werkman maatschappelijk deden ondergaan en hem het oogenblik leerden vervloeken, waarop hij luisterde naar schoon klinkende theorieën 1 Hoe geheel anders is de toestand in ons rustige Iudië, Hier geen meetings en valkbe weging, geen sociaal-democratie of anarchis me Worcït er geleden, dan is 't in stilte, in volle onderwerping aan Allah's wil Welnu, lezers, een reden te meer voor ons, voogden over dit arme volk, 0111 nu eens zonder dwang van beneden, geheel uit eigen beweging dus, te lic-lpen aan wat meer le vensgeluk, aan wal meer welvaart. Dat volk zal er ons te liever om krijgen en God ervoor danken, dat Hij door Zijn machtigen Wil eindelijk ook het zelfzuchtig gemoed van den blanken overheerscher heeft verlecdeid. Ieder Nederlander 'heeft wel eens in de bladen gelezen,dat verschillende streken van Indlë door ec-n tijdelijke voedingsnood wor den bezocht, d. w. z. dat dan door mis oogst de arme Javaan op een gegeven oogen- blik zelfs zijn bordje rijpt met zout en sam bal moet ontberen. Geld 0111 te koopen heeft hij in den regel niét. Wo zullen 't later nog wel eens uitvoerig over de oorzaken van een on ander hebben, doch op 't oogenblik is de eenvoudige constateering van liet feit vol doende. Daar het nu gebleken is, dat er in den landbouwenden inlander '11 groote aan leg sluimert-, dat 't oud-Indische kunstgevoel nog in hem leeft en dat zijn vaardige slanke vingers zulk heerlijk werk kunnen voort brengen, zoo is een der wegen om ,,arm- Indië" te redden als van zelf aangewezen. Naast den landbouw, die hem de noodige voeding voor zich en de zijnen verschaft, moet do inlander ook gele-genheid vindon om aan contant geld te komen, geld zoo noo- dig om voeding te koopen als de oogst eens mislukt. Hiertoe nu wijst „Oost en West" ons den weg. Deze vereeniging koopt, voor zoover haar middelen 't toelaten, voortbrengselen der inlandsche nijverheid op. Zij betaalt meestal vooruit en ziet vooral ook toe, dat het bijzondere Indische karak ter dier voortbrengselen niet verloren gaat, terwijl zij aanwijzingen geeft, hoe met be houd van dat karakter nieuwe voorwerpen zouden kunnen worden vervaardigd, die ook op de groote wereldmarkt aftrek moeten vinden. Wanneer wo nu zion, dat Chiueegcke e-11 Japanschc artikelen op ontzettend grooti •schaal naar alle doelen der aarde worden ge ëxporteerd, dan is de mogelijkheid niet uit gesloten, dat ook eenmaal onze inlanders zooveel geld kunnen verdienen en overleg gen als zij zelf maar willen. Intussehen hangt m. i. alles af van het regeeringsinitiatief, dat wat deze zaak be treft, nog niet ontwaakt schijnt. Kiezers van Nederland, leest daarom deze en de volgen de „Penkrassen" met aandacht, laat dan uw gevoel voor billijkheid spreken cn dringt er krachtig bij uw afgevaardigden op aan, dat zij naast uwe belangen ook eens beter dan tot dusverre die van nw bruine mede-onder danen zullen behartigen. Wo hadden heden 'n langdurig gesprek met den ijverigen voorzitter van „Oost en West" den heer H. J. W. van Lawick van Pahst, die als hoofdinspecteur voor de rijst cultuur maar al te goed weet,waar de schoen hem wringt. Deze kundige man, shier in In- dië geboren, will den inlander voor onder gang bewaren, weet den weg naar een betere toekomst en ziet nu met smart, dat de re geering voor deze hoogst gewichtige zaak slechts een bagatel over hoeft, er blijkbaar het groote belang nie.t van inziende. Door gebrek aan kapitaal kan. „Oost en West" niet doen, wat het wel zou willen, worden er slechts enkelen geholpen, blijft 't een treurig modderen. Want, wat geeft het eigenlijk of er hier in de toko al tal van fraaie voorwerpen uit- gestakl zijn en verkocht worden aan touris- tou en repa-irieerenden, als de omzet in de maand nog geen f 3000 bedraagt en hiervan bovendien nog licel wat onkosten afmoe^ ten Wat boteeikeut zoo'n beetje geld op een bevolking als die van Iudië!? Er is geen kapitaal om op groote scbaal een export te beginnen en alleen tocli door voor millioencn guldens uit te voeren, kan „arm luclïo op den duur" worden gered. In mijn volgende Penkras kom ik op dezo gewichtige kwestie terug. Lt. Clockeniui Bbousson, b- d. Batavia, 11 Juni 1903. Een Kei!er der Sahara. Ei' is een keizer der Sahara opgestaan cn wil m do gestalte van een Fransohmoji. die den in Parijs onder do weteldlingen zeer bekenden naam van Lebaudy draagt. Deze lieer Jacques Lebaudy had op 't gebied van de sport lauweren geoogsthij streefde naar liooger en de Sahara scheen hem do meest geschikt plaats om van zich tc doen sproken. Met. behulp van zijn millïoeueu heeft hij dus een Argonautentoeht naar Afrika, laten uitroepen. Met zijn vloot, de uit twee jachten be staat, i« dus de lieer Lebaudy de haven van Las Palm as op de Kanarische eilanden bin- neugeloopeu en laat zijn glorie over de go- heele etlanden-groep schijnen. Hij' zelf ver telt, dat hij in Noord-Afrika een gebied „in bezit" lieeft genomen, 't wcllc zich tusschen Kaap Juby 011 de Spaanscho kolonie Rio d'Oro bevindt en daar ter plaatse een stad heeft gesticht door hem froja genoemd. Troja is de hoofdstad van het keizerrijk Sahara, Do heerscher is natuurlijk de heer Lebaudy zelf. Nauwelijks Was hij in Las Palmas aangeland, of liiji stelclo zich. aan het post- en telegraafkantoor als Jacques I voor, zeker opdat de verrassing der beamb ten niet to groot zou zijn, als er telegram men of postzeudingen voor den Keizer der Sahara mochten komen. Aanstonds had de heer Lebaudy met ergerlijke hindernissen te kampen. Toen hij aan de kusten der Kanarische eilanden sta- ions voor luchtte! ©graf ie wilde oprichten, stond de gouverneur hem dit niet toe. Ik wend een millicen aan, om onbekende geb-eden to ontdekken en te beschaven en men behandelt mij als oen zceroover. Ben ik misschien minder almachtig dan andere millionaire die ],iui rijkdommen in Parijs verspillen? riep do heer Lebaudy uit. Het schijnt hem evenwel goed te beval len op de Kanarische eilanden. Hij' heeft er een groot stuk groad aangekocht, dat hij, zooals hij verklaart, ,,als operatie-basis" voor zijn veroveringstochten door de Sahara ge bruiken zal. De Spaansehe bladen beschou wen het optreden van voornoemden heer van den humoristischen kant, enkele uitge zonderd, die er op aandringen, dat de over heid aan hot werken des keizers paal en perk zal stellen. Trouwen ah beambten. De minister van openbare werken in Pruisen heek een regeling vastgesteld voor de aan stelling van vrouwen aan spoorwegstations voor het algeven van kaartjes en het inschrij ven van bagage, en ook voor de telegraaf- «n telephoonkantoren. Vereischt wordt een examen, waarbij 0. a. op duidelijk handschrift gelet wordt en waart an bij het bezit van een einddiploma eener lagere of middelbare school vrijstelling kan worden vei leend. Do proeftijd duurt dan 6 maanden, iri welke tevens zooveel mogelijk wordt ge legenheid gegeven zich ook te oefenen voor andeie dienstvakken waai bij vrouwen in aanmerking komen. Na liet half jaar wordt een onderzuek ingesteld naai de geschikt heid en bekwaamheid, en berii.-t de spoor wegdirectie omtrent de vaste benoeming. Dit besluit is genomen nadat de ingewonnen berichten nagenoeg alle guti-ug waren uitge vallen omtrent de tot dusver opgedane ervaring met vrouwen in geuo inde be trekkingen. Ion op te toc-kenea, Vooreerst oen diner dat de vrouw van een nnlliardair iin liaar villa to Newport heeft gegeven. De tafel was gedekt in oen tuinhuis, waar in men teven» ©enige kooien met wilde beesten had geplaatst. Door do lucht vau do woDbtijnbowoncirs zullen de discdigeuooton nel weinig genoten hebben van liet heer lijke: eten cn do fijiie wijnen. liet verschrik kelijkste kwam echter bijl hot dessert. Toen verscheen een dierentemmesr met een leeuw midden in do zaal tusschou do gasten on voordo daar eenige toeren uit. Als gevolg hiervan kregen de meeste dames en lie eren heb to kwaad met hun spijsvertering, maar ze hadden ook al oen vergoeding hiervoor. De wilde beesten sprongen namelijk van de pret in hun kooien toen zo do verschrok ken Yankees heb hazenpad zagen kiezen. Een ander rijk heerschap heeft iets an dei's bedacht. Mr. Lehr rijdt tegenwoordig de Newport rond in een automobiel, waar op verscheidene papegaaien zitten. Dat voor beeld deed mr. James Stokes besluiten met het blooto lioofd door do straten te wande len. Mr. Lehr wordt trouw gevolgd door mevrouw Belle Kemp, zuster van Reginalt Vanderbilt, die ook een papegaai voorop haar automobiel heeft zitten en misa Gerry heeft nu medegedeeld dat ze voortaan op straat zal verschijnen met een vuurrooden mantel. In Amerika kent men Mecr-en-berg niet, naar 'b schijnt. Een lastig geval. Madame Lebègue, een erg bij-do-handsche Parij^chc wasclivrouw. kreeg het onlangs te kwaad met liaar man. In een overdreven liefdesbetuiging sloeg deze haar een paar tanden uit. den mond en bovendien maakte hij ccn soort pastei van haar neus. Onmid dellijk werd madame Lebègue naar liet hos pitaal St. Louis gebracht, waar men de won de genas. Ze had echter geen neus meer. Wat te doen De geneeshe-eron, die haar ver zorgden, meenden niet beter te kunnen doen dan baar een nieuwen neus te maken. Een verpleegde uit heb hospitaal bood zich aan om een stuk van zijn wang te missen. Men drukte het stukje vleesck op do neusgaten van madame Lebègue en de enting ging zoo goed dab do waschvrouw op '11 zekeren dag opstond met een praclitigen Griekschen neus. Zij was er over in de wolken en bleef dit tot verleden week. Acht dagen geleden bemerkte ze dat liaar neus hier en daar zwarte puntjes vertoonde. Ze wiesch haar niouw geveltje zoo goed als 't kon, maar do vlekjes werden steeds duidelijker. Drie da gen later had ze haar heele neus vol haren zitten. Een geraadpleegd dokter gaf haar uitleg ging van het geval. Heb vel dat men op haar nensgaten had ingeënt bevatte nog eenige baardstoppels van. den gedienstigen menschenvriiend. Vandaar haar behaarde neus en als gevolg hiervan is madame Le bègue gedwongen zioh iedere week biji den neus te laten nemen om dat lichaamsdeel te laten söheren. 'Dit het land Jonathan. Weer vallen een paar Ameri'kaansche gril- Telepathie Interessante experimenten over telepa thie op grooten afstand worden dezer dagen in Louden gedaan en wel, naar gemeld wordt mot verrassend resultaat. Dat het mccrcndecl der psychologen en vooral in Duitsehland, zich nauwelijks ernstig met de telepathie bezighoudt, is voor het grootste gedeelte toe te schrijven hiieraan, dat hot omvangrijk materiaal, dat tot heden werd aangebracht, voornamelijk nib moeilijk te controlecreu berichten over speciale geval len bestoud. Hier echter werden, te oordcelen naar het boriolit, exacte experimenten onder alle moe gelijke voorzorgsmaatregelen gedaan, eu do bekende uitgever van de „Review of re views", W. T. Stead, in wiens bureau en on der wiens toezicht zij werden gedaan, is een goede boig, dat men hier niet met humbug te doen heeft. liet verslag in do „Daily Express" zegt het volgende In liet bureau van do „Review of reviews" worden Vrijdag door een commissie vau zes personen, waaronder zich mr. Wallace en mr. Stead bevonden, telegrafische berichten van Londen naar Nottingham gezonden, over een afstand van 110 Engelsche mijlen. Getallen, namen en tijdstippen werden aan. dr. med. Rilchardson in Londen opgegeven en hij bracht ze onder vele nerveuss trillin gen over aan mr. Franks in Nottingham. Elke deur van het vertrek werd bewaakt, zoodat geen halper hetgeen gezegd werd kon hooren en het resultaat naar Nottingham telefoueeren kon. Geen enkel lid van heb comité kendo Ri chardson le voren. Men had afgesproken dat mr. Franks in Nottingham do telegrafische boodschap tusschen zes en acht uur zou wachten. Na do ontvangst zond hij dadelijk een telegram aan heb comité met opgave van den inhoud van het telegram en den tijd van ontvangst. Zoodoende was een geheime ver standhouding tusschen de befele mannen uiteb mogelijk, tusschen wie een afstand lag van ruim 100 mijlen. Eenige minuten voor zes zat Richardson nog to praten met de heereu van het comité. Richardson, een man met grauwe haren en holle, blauwe oogen, verried slechts door een aanhoudend trommelen der vingers de ze nuwachtige stemming waarin hij verkeerde. Toen de klok zes uur had geslagen, had er een merkwaardige verandering bij hom plaats. Hij' sprong van den stoel op 011 maakte hevig schokkende een stap achter uit, met den rechterarm omhoog gelieven, als om een slag af te wereu. Zijn hoofd en do linkerhelft van zijn li chaam werden stijf, als bij! een verlamde. In zonderlinge tegenstelling daarmede klonk zijn stem gelijkmatig en zacht-, toen hij zeide dat mr. Frank hem had aangeroepen. Als voorziohtigheidsmaatregel togen de geheime vorstandhouding liet liet comité bovendien nog het lot beslissen wie heb proofwoord zou uitzoeken Uit vijf getallen van 3 cijfers word het nummer 579 vlug gekozen en aan mr. Ri chardson opgegeven. Hij trok zich in de aan grenzende' kamer terug om ongestoord te ruggezouden zou worden. Natuurlijk mocht mr. Richardson dit telegram niet zien. De bepaalde tijd. was 7.20. Om 7 uur trok mr. Richardson zich in zijn kamer terug. Om 7.22 kwam hij 'terug en zoide: „Do tijd. is 7.20. Ilr kreeg het berifcht 7.22." ITet- be paalde getal was 777, Om 7.40 kwam mr. Richardson tanig en zeide: „Hc-fc is 777." Do vastgestelde landstreek Was Schotland. Om 7.58 kwam. mr. Richardson en zeide: ,.Tk zeg Schotland". Gedurende den geheel en loop van een on uitputtelijke reeks van experimenten kwam slechts een fout voor; het woord „Wales" werd, hoewel op tij'd ontvangen, als „Enge land" teruggeseind. Richardson verklaardo dat do proefbcrichten zoo eenvoudig moge lijk: worden gemaakt om den grooten af stand. Buitengewone uitkomsten hadden hij on Frank verkregen bijl kortoren, afstand en onder gunstiger omstandigheden. Ile-b Ss dun delijik dat ihet moeilijk is, zijn geest zoo te conccntrecren en alle gedachten to verdrij ven en volkomen geschikt te maken als men den druk van een officieel onderzoek ge voelt. Men wordt gemakkelijk nerveus. Ook hindert bij' do zenuwachtige spanning van een telepatlust reeds do tegenwoordig heid van oen vijandig gezind scepticus. Toeaï men hem vroeg wat hij bij, do ontvangst van do berichten bemerkte, antwoordde Richard son „Zo komen als de bliksemNeom aan, u wildet mij zeggen, dab op do hoekenkast een lezenswaardig boek ligt, dan zou dit denkbeeld direct tot mij konion, alsof het mijn eigen was en ik zou liet boek nemen. Als Frank in Nottingham eerst mot mij iin verbinding komen wil, is het alsof con klok bengelt. Natuurlijk is hot geen werkelijk ge luid, maar slechts ecu scherpe intuïtie. La ter hoop ilc veel beters te makenik kan op dit oogenblik nog geen grens van afstand zien, over welken men gedachten kan medo- deelen." Een walvisch van papier-machó Tot de attracties der wereldtentoonstel ling to St. Louis 111 1904 zal ook 'n walvisoh van papicr-maclié behooron. Een commissie, bestaande uit verscheidene geleerden,is door het Nationaal Museum to Washington naai' liet eiland Neiw-Foundland gezonden, om een gipsen afgietsel van een Volwassen wal- visch va.11 de grootste soort te maken. Met behulp van dit afgietsel zal men een reproductie van papier-maché vervaardigen en die naar St. Louis zonden, om op de ten toonstelling geëxposeerd te worden. De wijze, waarop men bij het vervaardi gen van het afgietsel te werk gaat, is be langwekkend genoeg, om 'hier te worden medegedeeld. Nadat het dier op het strand gesleept is, wordt het in een speciaal voor dit doel vervaardigde reusachtige houten kist geplaatst en dan het gips om den wal- visch gegoten. Als het gips voldoende droog is, wordt de kist verwijderd, ten einde het afgietsel in vervoerbare stukken te' verdoelen. Deze stukken zullen genummerd on naar Wash ington overgebracht wo-rden, waar heb af gietsel van den walviscli i'n elkaar gezet wordt. Eon gedeelte van do huid zal op hoi af gietsel aangebracht wordenandere stuk ken zijn. voor -wetenschappelijke proeven be" stemd. Do verwezenlijking van dit plan zal onge- eor ƒ12.500 kosten en drio maanden duren. zijn. Een wacht werd er voor alle uitgangen opgesteld. Om 6 uur 34 min. zeide Richardson dat zijn boodschap naar Nottingham was ver zonden. Om 6 uur 38 min. maakte hij be kend dat door Frank een telegram met hot resultaat aan het comiitó was verzonden. Frank's woning was op 8 a 10 minuten af stand van het telegraafkantoor gelegen. Na den benoodigden tijd werd het volgende ho logram ontvangenNottingham uur 48 min. namiddag, nummer 579 ontvangen. 20 minuten voor zeven. Heb juiste nummer was dus overgebracht eu in overeenstemming met do tijdopname van Richardson. Misschien do meest buitengewone proef van alle was de volgende, die wij overeen komstig het protocol van de zitting weerge ven, dat door allo leden van het comité on dertoekend is en waarvoor dez© borg blij' ven „Om vijf uur werd door den heer Ling een telegram aan den heer Frank gezonden, met tij'dopgave, eon getal, en da plaats van verzending, diet door dei telepathie weer te- per kilo; snijboonen fl.20 a 1.90enprincesse- boonen f0.35 a 0.60 per 1000. Uien f0.96 a 1.02 per baal. Aanvoer 2100 baicn. LEEUWARDEN, 14 Aug. Boter. Boereboter f40.50 af.Aanvoer 73 i;4, 14 i/b en 4 i/se vtn, Fabrieksboter f 39.50 a f 43.Aanvoer 10 Vs. 25 en Vu vaten. Noteering van de Commissie. lekwal.Fabtieks- boter (43. Landb. 1/4 vat: le keur f40.tot f 40.50, 2e keur f39.tot f3e keur f 38. tot 4o keur f37.tot f Vs vat: le keur f39.tot f402ekeur f38,tot f3o keur f37.tot f 4e keur f Aanvoer 12 i/s» H Va en 4 Vis vaten. Fabrieksboter f 39.A f 43Aanvoer 6 Vs en 22 vaten. HAMBORG, 14 Aug. Petroleum loco 7.50, brief, dito geld. Spiritus kalm, per Aug. 15. Sepl./Oct. 15. z. f. BUDAPEST, 14 Aug. Tarwe. Per October 7.36 kr. Mais, Par Aug. 6.17 kr. Tarwe Maïs NEW-YORK, 14 Aug. Aug. Sept. Dec. 87% 873/d Aug. Sept. Dee. 591/4 59 i/s Met 893/a Mei, 591/4 Juli. Juli. Failf Is8e-<>eatcn, ff it de Staats-Courant. Uitgesproken: J. Krouwel Mzn., te Rotterdam, Curator mr. K. A. Rombaeli. J. H. Roode, hotel- en koffiehuishouder, te Gouda. Curator mr. F. II. Kranenburg. Rechtercommissaris in beide mr. A. 0. H. Tel legen Bzn. A. H. Canla, handelende onder de firma Gebrs. A. Canta, winkelier te Nijmegen. Rechter commissaris mr, H, R. A. Boonen. Curator mr. W. A. van BVjlert. J. C. Keikhof, schoenmaker, te Amster dam. Reehter-commissaris mr, J. J. A. L, Beuns. Curator mr. L. J. W, Smit. filtlof lagen, LOTEN VAN BRUSSEL van 1902. Trekking 14 Aug Betaalbaar 1 Juli 1904. S. 24876 no. 11 s 22741 1 3 3210 s 16 3210 s 8 s. 8447 no. 14 fr. De volgende nommers elk met rV. 200 s. n. s. n. s. n s. n. 3210 11 18252 20 22741 22 25344 17 8447 19 22741 20 25344 1 4957 11 18252 19 24876 24 3210 22 18252 15 22741 17 3210 13 18-252 13 2-2741 7 £4876 9 18252 3 22741 6 24876 3 3210 12 18252 25 22741 24 25344 25 18252 1 De volgende nommers elk met fr. 15C s. n. s 11. s. n. s. n. 3210 2 8447 16 18252 12 25344 4 4957 7 <8252 11 2487C 12 4957 2 18252 8 22741 11 3210 24 18252 7 22741 5 3210 18 18252 5 18252 22 3210 15 8447 25 18252 21 •25344 9 De volgende nommeis elk met ir. 11Q 3210 4957 8447 18252 22741 24876 25344 De wereldtentoonstelling te Sint Louis. Onder do aantrekkelijkheden van de ten toonstelling in 1904 zal ook een glasfabriek in werking behooreti. Dei stad New-Yoi-k zal een voorstolling van liaar zomerscholen op da tentoonstelling brengen; do kosten daarvan zijn 10,000 dollars. Hbt congres der Amerikaanscho journalisten wordt tij dens de expositie te St. Louis gehouden.; 425 afgevaardigden van 59 vereonigingen, 15,000 nieuwsbladen vertegenwoordigende), hebben zich al aangemeld. Califomië zal voor zijn producten in do landbouw-afdee- ling alleen 40,000 vierk. voet ruimte inne men. De mooiste diamant, die do mijnen van Kimherloy ooit opleverden, een steen van 120 karaat, ter waarde van 250.000 pd. sterling, zal te St. Louib worden tentoonge steld. Op de terreinen van de expositie wordt ©en miniatuur-spoorweg aangelegd; 30 treinen, door kleine locomotieven getrok ken, zulien de reizigers in alle richtingen van het uitgestrekte tontoonstoüingsgebied voeren. Noor de Olympische spoten, die tijdens de expositie plaats vinden, is reeds 75,000 dollars aan prijzen uitgeloofd. ï3©ogwa4er le SciiSn-damv Aug. 16; v.ei. 8 51 nam 9.18 j> 17; 9.49 i> 10.20 18s 11.8 11.43 Hoogte van het water op de Rivieren. Bsrichten van 14 Aug 2 uur's mida. 10.80 Gev. 0.08 M. 6 uur's morg. 2.44 Gr v O.Oi M. 10 uur 's inidd. 0 43Gew 0.12 M, 11 our 's morg. 2 41 Gev. 0.00 SI. 8 uur'g merg, 1.80 Gc-v 0.03 M 53o«ï cn iriftfiii. L9E1TH, KOBLENZ, TRJEB, KEULEN, RUHROKT, üorsopg Aug. 16: 4.45 v.m d 174.46 s 184 47 v 16 Aug. L K-.vartier. onceiy. 7.22 n.m. 7.20 p 7,18 p 22 Aug. N. Maan. INiei/tee goudvelden en kolenmijnen, Volgens een bericht in de „Dhily Chroni-, c!e" uit Dawsou City in Alaska (Noordwest- Amorika) heeft dc ontdekker van het goud land Klondyko thans con rijke goudlaag ilr don streek van den Polly-stroom ontdekt. Deze goudmijnen schijnen van meer waarde te zijn, dan die in Klcmdyke. Een koortsach tige beweging van landverhuizers naar de nieuwe goudstreak heeft plaats. In de nabijheid van Port Simpson (Britsoh Columbia) zijn groote kolenmijnen ontdekt. HET WEST LAND, 13 Augustus. Op de teifingan van hedenavond zijn de voisrende prijzen hostoed aardappelen f 1 25 a 1.50 per kin komkommers lo soort 3'/i a 5c,, dito 2e soort 2 a 3 c., perziken le soort 15 a 27 c., dito 2e soort 3 a 12 c., meloenen le soort f 0 40 a 0,70, dito 2e soort 20 a 35 c., pruimen 3 a 9 calles p. a'.kasdruiven le soort fl.a 1.80, dito 2e soort f 0 80 a 0.95, witte druiven f 0,50 a 0.65 en tomaten 10 a 18 c. iKHuiificbeirlchtcn. (Uit eenige couranten.) Getrouwd: 12 Aug. J. A. W, Nep- veu en J. van Leunen, Kediri. J, G, Leendertz 011 J. C. G. van de Roemer, Nij megen. P. K. Lulofs en A. J. A. van Lin go, Vcendam. 13 Aug. S. de Ploeg en L. Nabarro, Amsterdam. C. G. Baort on J- C. van de Wetering' de Rooy, Vlissitngen. Bevuilen: 11 Aug. C. H. van Beunin- gen van Iloïsdingcn Schroder, d., Stoup'ky (Rusland). M. S. Dicke-Gewin, d., Bar man. D. Davids-Lissauer, d., Amsterdam. 12 Aug. L. A. M. Pichot-Vau Luenen, d., Amsterdam. 13 Aug. A. J. Ilendrix- Elias, z., Amsterdam. D. H, Meijer-Rict- meijlör, d.., Amsterdam. Overleden: 10 Aug. B. S. Prins-Van den Berg, 57 j., Ede. J. Booms-Bercnd- seu, 64 j., 'Monticrland (bij Zeddam). 11 Aug. L. A. Holst, 69 j„ Amsterdam. A. J. Kropholler, 73 j., Amsterdam. J- CrU.ll, 73 j., Arnhem. C. H. Helweg, 57 j., Amsterdam. 12 Aug. Wed. C. E. do Buisoujé-Buehel, 85 j., Helder. A 5? S- te 15 Aug. en volg d. Gioote Schouwb., 8 u. Het Rott. Tooneelgezelschap. Ezelsvel. 15 Aug. en volg, d. Tivoli Schouwburg, 8 u. Brondgeest-Ensemble. Toontje So lidair in het jaar 3000. 14 en 18 Aug. Rotterd. Diergaarde, Concert, 8 uur. Rott. Schutterij. 15 Aug. Rotterd. Diergaarde, Matinée, 2 uur, Rott. Schutterij. 15,16,17 Aug. Offtc.-Vereen, Tentoonstelling Floralia. 15,16,17 en 18 Aug. Tivoli Schouwburg, 2 u. Lilliputter Tooneeigezelschap. De gelaat rile Kat. '16 Aug. Rotterd. Diergaarde, Maliuée, 2 uur, 2e Regt. Infanterie, 18 s Gemeenteiaad, Schiedam, 2 uur. Te Rotterdam: eiken avond Cueus Variété, Stationsplein, 8 uur. Gïdsfkï IJ4JL jDküiaauuj v, d. Somnpjtfiicani Cou**,k*.

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 6