BINNENLAND. YL A ABDIN GEN. .STADSNIEUWS. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Yeeteelt. Gemengd N i e uw 8. een waarschuwing geschreven aan zijn land- genooten tegen de agenten, die onwettig zijn naam gebruiken in verband met vergodesingen ten gunste van den invoer van Chinesche arbeidskrachten. Zij handelden niet in het belang der Boeren, maar tegen dit belang. Ver, Staten. Be zaakgelastigde van Columbia te Was hington heeft de mededeeling van zijn regee ring gekregen dat de senaat aldaar een com missie van drie leden heeft opgedragen om rapport uit te brengen over de vraag; welke wijzigingen er noodig zouden zijn om, zonder schending der constitutie, het Panama-verdrag Hay-Herran, door de Y'ereenigde Staten aan geboden, als nog aan te nemen. Hofbericht. H. M. de Koningin, van bet mooie weer gebruik makende, is Zaterdagochtend naar het Uddelermeer gereden en gebruikte daar met een deel der hofhouding het déjeuner. Prins Hondrik te Enschedé Met 6 minuten vertraging kwam in een salonrijtuig der H IJ. S. M. Z. K. H. de Prins der Nederlanden Zaterdag te Enschedé aan, vergezeld van zijne beide adjudanten, jhr. Van Suchtelen en jhr. Hooft Graafland, en van den heer H. J. Loving, directeur- generaal van landbouw. De Prins onderhield zich eenige oogen- blikken met den burgemeesterdaarna wer den de heeren YV. H. van Heek, majoor commandant der dienstdoende schutterij, G. J. van Heek, wiens gast de Prins zal zijn, H. B. Blytenstein en I. H. van Heek aan Z. K. H. voorgesteld. In het eerste rijtuig namen plaats de Prins en de heeren G. J. van Heek en H. B. Blydenstein en H. J. Lovink, in het tweede zaten de adjudanten en de heer H. J. van Heek. Het perron en de wachtkamer van het station waren keurig versierd en gemeubeld. In de stad werd zeer druk gevlagd, zij had een recht feestelijk aanzien. De Nederlandsche schooi, alsmede het station H. IJ. S. M. prijkten met de Mecklenburgsche vlag. Een onafzienbare menigte stond in de nabijheid van het station en in de verschil lende straten, die de stoet passeeide. Met veel enthousiasme werd de Prins begroet, ook in de arbeidersbuurten welke werden bezocht. Daarna werd de rit voortgezet naar Lon- neker ter bezichtiging van de heideontgin- ningen. In de buurtschap waren eerepoorten en verschillende versieringen aangebracht. Ook van het gemeentehuis te Lonneker wapperde de Mecklenburgsche vlag. In Lonneker werd de Prins opgewacht door de leerlingen der R.-K. school, die vlaggen en wimpels in de hand droegen. De muziek der R.-K. arbeidersvereniging speelde het Wilhelmus. De Prins hoorde dit staande aan en met ontbloot hoofd, terwijl zyn rijtuig stilhield onder eene der eerepoorten, door bewoners der buurtschap opgericht. De heer Lovink gaf inlichtingen in den Lonneker Berg over de heideontginningeD. Om 12 uur keerde de stoet terug door de stad. In de straten heerschte een groote drukte. De menigte juichte den Prins luid toe, die zich onderhield met zijn reisgezelschap. In het park werd te 12 uur door de burger harmonie een matinee gegeven en om 3 uur concert door de schutterij. De rijtoer is van Lonneker meestal in flinken draf tot in de bosschen voortgezet. Daar werd halt gehouden om de ontginningen van wijlen den heer A. J. Blijdenstein te bezichtigen. Op een vrieode lijken heuvel, vanwaar men een schoon uit zicht had, werd 10 minuten vertoefd en een dejeuner gebruikt. De Prins toonde zeer vee! belangstelling en was voldaan over het ge ziene. Doorgereden werd daarna tot het graf van den heer A. J. Blijdenstein, te midden der bosschen. Op deze hoogte had ook de ontmoeting plaats van den Prins met den burgemeester van Lonneker. Vervolgens ging het naar den straatweg naar Oldenzaal. In draf werd gereden tot den tol, waar een eerepoort was opgericht. Hier bedankte de Prins de aanwezigen voor deze hulde. Op het Amelink, het schoone buitengoed, werd een merkwaardige opslaande boom be zichtigd. De Prins interesseerde zich voor den geheelen aanleg van het buiten, speciaal echter voor de wijze van boschcultuur en den. boomgroei. Bij het Bouwhuis en het het Voort bereikte men den Yoortweg. Door de stad ging het naar het Stroot waar ge luncht werd met de familie van Heek, de butgemeesters van Enschedé en Lonneker, mr.^baron van Dedum, lid van Ged. Stalen, en den heer H. B. Blijdenstein. De vloeiwei den in die buurt werden daarna bezichtigd eenmaal werd nog uitgestegen, maar toen werd bet hoog tijd om naar de tentoonstelling te vertrekken. Het bestuur der OverijselscheJMaatscbappy van Landbouw werd aan den Frins voorge steld. Z. K. H. nam op het expositieterrein op het gereseveerde deel der tribune plaats, rechts van hem de heer P. Lyckiama a Nijeholt, Commissaris der Koningin in Over- ijsel, links de heer Bavinck ten Cate, voor zitter der Maatschappij. De prins liet zich meermalen voorlichten door den voorzitter. In de nieuwe zaal van het Volkspark, vol van bloemen, werd een glas champagne ge bruikt, en toen ging het vandaar naar het station door een steeds aangroeiende menigte heen. Een man, die te dicht bg een paard kwam, werd in de buikholte getrapt, zoodat h'y in het ziekenhuis moest worden opgenomen Na zich in de wachtkamer nog eenigen tijd met de heeren, die hem in rijtuigen waren gevolgd, te hebben onderhouden, vertrok Prins Hendrik, onder het gejuich der aanwezigen. Z. K. H. ariiveerde 's avonds om 6 u 30 plaatstijd per gewonen trein aan het station te Apeldoorn. De trein kwam aan het eerste perron aan. Een rijtuig met twee paarden bracht, lungs de Stationstraat den Prins naar het paleis. Onze oorlogsvloot. Blijkens by bet departement van marine ontvangen bericht zijn Hr. Ms. topedobooten Python, Sphinx en Minotaurus, gezamenlijk onder bevel van den luitenant ter zee le kl. C. W. de Visser, 22 dezer van Nieuwediep naar zee vertrokken, ter aanvaarding van de reis naar Oost-Indië. (ïStct.") Aljeh. De correspondent van de »Telegraaf" in Atjeh seint uit Kolaradja De onderwerping van Polim wordt binnen enkele dagen verwacht. liet blad teekent hieiby o. m. aau Den 12en Augustus jl. seinde onze corres pondent te Batavia ons: sPanglLna Polim en Radja Kemala hebben staking der vervolging verzocht, Generaal Van Heutz eischte hun onderwerping." Blijkens het heden door ons ontvangen telegram zijn de onderhandelingen dus voort gezet en zal het nog slechts enkele dagen duren of Panghma Polim, jaren lang de ziel vau het verzet in Atjeh, zal zich als gevangene in handen stellen van generaal Van Heutsz. Dit is een nieuw succes voor den bekwamen gouverneur van Atjeh en in zijn gevolgen voor de pie.ucatie van Aljeh zonder twjjlel viij wat belangi ijker dan de overgave van den ptetendent-sultan, eenige maanden geleden. Een particulier telegram uit Batavia meldt dat Pangiima Polim en Radja Kemala, de hoofden van verzet in Atjeh, verzochten een stoomschip te zenden om hen voor onder werping af te holen. Hof vau Arbitrage. De Engelscne regeenngscommissie, welke te 's-Gravenhage binnenkort verwacht woidt om voor het Arbitrage-Hof Engeland te ver tegenwoordigen bij de behandeling van het geschil tusschen Venezuela en de mogend heden, bestaat uit sir Robert Finlay, raads heer van de Kroon, lid van het parlement, procureur-generaalvoorts nit de heeren Cohen, raadsheer van de Kroon Richards en Arthur Laicom, hoofd-ambtenaren van ket ministerie vau buitenlandsche zaken. V Voor Venezuela zullen bij de berechting voor het Hof van Arbitrage van het geschil tusschen die republiek en de mogendheden optreden de heeren als regeeringsagent mr. Veigh, oud procureur-generaal in de Ver- eenigde Staten v. Noord-Amerika, en oud gezant dier Staten te Constantinopel en te Rome als rechtsgeleerde raadslieden de heeren Herbert YV. Bowen, gezant vau Amerika te Caracas en rechter Penfield, procureur bij het staatsdepartemer.t van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Verkiezing Prov. Staten. De heer A. P F. M. van Hasselt le Bergen op-Zoom, heeft bedankt voor het lidmaatschap der Piovinciale Staten van Noordbrabant. De verkiezing te Sittard. Door den procureur-generaal bij 't bof te Den Bosch is aau den commandant van 't district Maastricht der 2e divisie Konink lijke Marechaussee, kapitein T. X. B. Schoenmaeckers een gestreng onderzoek op gedragen in zake de Sittardscihe verkiezings campagne. Door hem is aan ieder brigadecomman dant gelast, ieder in zijn eigen ressort een nauwkeurig onderzoek in te stellen om na onderzoek een geheim verslag daarvan te doen toekomen aan hem (kapitein Schoen- maeckers), welke op zdjm. beurt de ingeko men verslagen naar D'en Bosch heeft op te zenden. In alle gemeenten van het kiesdictrit Sit tard zal een zelfde onderzoek plaats hebben. De instructie in deze luidt lo. In hoeverre is er kwestie geweest vail misbruiken van sterken drank 2 o. Heeft er ook soms andere omkooperij plaats gehad 3a. Heeft er c >k eenige afwijking plaats gehad op den wettelijken gang bij verkie zingen voorgeschreven Kapitein Schoenmaeokers, welke dezen orderbrief op 8 Augustus jl. ontving, ver zond de instructie zoodanig, dat den 13en van deze maand alle brigadecommandanten ze moeten in bezit gehad hebben om het on derzoek te 'kunnen beginnen. Juist een week dus is 't onderzoek gaande. Een -einddatum voor welke de verslagen moeten zijn ingezonden is niet aangegeven, doch wel heet het zoo spoedig mogelijk. Tot op heden evenwel was bij den kapitein nog geen enkel verslag ingekomen, zoodat 't onderzoek nog op vollen gang is. Het nemen van inlichtingen bij' vier ge meenten arean plus den burgemeester,schijnt op een misverstand te berusten. Bevolking van A'ederland. In een afzonderlijk bijvoeg-el tot de ïStct." (no. 197) is opgenomen een uiltreksel uit de statistiek van den loop der bevolking van het Rijk, de provinciën en de gemeenten met meer dan 20,000 inwoners, in het jaar 1902. Daaruit blijkt dat de bevolking van ons vaderland 5,347,181 zielen telt, nl. 2,647,444 mannen en 2,699,737 vrouwen, veideeld over de provinciën als volgt: Provinciën. Mannen. Vrouwen. Totaal. Noordbrabant 287,687 286,771 574,451 Gelderland 297,427 291,859 589,286 Zuidholland 589,152 627,539 1,216,691 Noordholland 494,991 525,129 1,020,120 Zeeland 109,828 112,128 221,956 Ut! echt 129,945 133,815 263,760 Friesland 174,419 173,547 347,966 Overijssel 177,715 172,072 349, i87 Groningen 152,951 156,271 309,222 Drenthe 82,306 74,024 156,330 Limburg 151,023 146,582 297,605 Totaal 2,647,444 2,699,737 5,347,181 Hinderwet. Te Snoek heeft zich tem aanzien van do toepassaing der 'gemeentewet 'n geval voorge daan dat, zoover bekend, heb eerste van dien aard is sedert haar bestaan. Een der wet houders nl. ihad Vergunning gevraagd tot heb oprichten eeuer inrichting, vallende in de tonnen der hinderwet. Tegen de oprich ting waren bezwaren ingebracht door drie pers-onen, waarvan êen is schoonbroeder van den burgemeester, do overige twee zijn schoonzusters van den tweeden wethouder. Op grond van art. 91, 3 e lid, in verband met art. 46, der gemeentewet, moeten allo drie zich mitsdien ontbonden van medestem men over genoemd verzoek. Dö Commissaris der Koningin, door B. en YV. van do zaak in kennis 'gestéld, heeft ge oordeeld, dat hij thans in de zaaik heeft to beslissen op grond van art. 127 der gemeen tewet, bepalende dat, wanneer B. en YV. niet of niet behoorlijk zorgen voor da uitvoering van wetten enz., tot wier uitvoering door hen moet woi-den medegewerkt, door den Commissaris der Koningin in dio uitvoering kan worden voorzien. Door den Commissa ris der Koningin werd daarbij! overwogen, dat voormeld wetsartikel wel is waar niet met het oog op een geval als het ondorwar- pelijke is geschreven, doch zijn bewoordin gen het optreden van den Commissaris dei- Koningin toelaten, indien het feit van het niet zorgen voor de uitvoering der wet vast staat, hetzij dit is to wijten aan nalatigheid van het gemeentebestuur, hetzij dit het ge volg is van de naleving van een wettelijk voorschrift, zooals bier het geval is. Daar ovenwei, alvorens te beslissen, een nader oudorzoek omtrent de ingebrachte be zwaren noodig is, heeft de Commissaris der Koningin, krachtens art. 8, tweede lid, der hinderwet, de beslissing op het voormelde verzoek verdaagd. By de te Arnhem gehouden examens hoofd akte is o.a. geslaagd de heer 11, Kooyman alhier. Verbod van ijsbreken. Het hoofdbestuur der schippersvereenigins ïSchuttevaer" zond een adres aan de Prov. Staten van Zuid-Holland, waarin, onder be toog dat scheepvaart en handel groot nadeel zouden ondervinden, indien waarvoor ge vaar bestaat bij invallende vorst het ijsbreken in de boezemwateren de/er pio- vincie werd verboden, het hoofdbestuur te kennen geeft, een eventueel vet bod van regee- ringswege in dien geest zeer te moeten be treuren. Kinderbescherming. In het ïTijdschrift voor Armenzorg" deelt de heer Lulofs, kantonrechter te Vianen, het volgende mede ïEen jongeo, natuurlijk kind, door z'g'n elders wonende moeder alhier uitbesteed, werd op straat gezet toert, na het overlijden zijner moeder, niet meer voor hem werd betaald. j>Ik heb toen in de voogdij over dat kind voorzien, en benoemde een broeder en een zwager van zijn moeder respectievelijk tot voogd en toezienden voogd. Beiden, de eerste koffiehuishouder en de tweede koetsier, in dienst bij een heer, weigerden de hun opge dragen betrekking te aanvaarden. Thans is de jongen, op kosten der gemeente, ergens onder dak gebracht, zoodat hij vooreerst heeft wat zijn tichaam noodig heeft. Maar wie bekommert zich nu om al het andere? »De tijden zijn typ, dunkt me, voor de invoering van wetten, die aan dergelijke misstanden een einde maken." Tentoonstelling van Moderne toegepaste knust. De heer jhr. Van de Poll, algemeen voor zitter van de Maatschappij van Nijverheid, sprak een woord van groote waardeering uit over het door het Arnhenwche departement genomen initiatief tot deze tentoonstelling en herinnerde voorts er aan dat Arnhem kan wijzen op een man als dr. A. Violijk, een oud president vao Nijvei heid, die het initiatie! nam tot, stichting der Kunstnijverheidschool in Haarlem. Patrimonium De 23ste jaarlijk-che algemeene vergadering van het Nederl. Werkl.-Verbond ïPatrimo- nium" zal plaats ht-bben op Maandag 7 en Dinsdag 8 September as. te Utrecht. De agenda is daarvoor thans rondgezonden De burgemeester de heer H. J. Versteeg is gisteren na een maand afwezig te zijn geweest in de gemeente tei uggekeerd. Heden heeft hij zyn functièn weder hervat. Bij de te Utrecht gehouden examens voer de hoofdakte is o.a. geslaagd de lieer A. van YVagtendonk alhier. Hedenmorgen viel een postduif dood uit de lucht voor de voeten van J. Huisman, Het beestje bad oui de eene poot een alastieken band gemerkt 813 Z en om do andere een aluminum bandje gemerkt 58 g B 64. Een Duitsehe arbeider, werkzaam aan het droogdok tegenover deze gemeente, moest Zaterdagavond met zijn kostvrouw afrekenen. Zij had daarom bij de uitbetaling een bank biljet van f25 in de hand genomen dat door den kostganger echter weer werd afgenomen, waarop hij zich uit de voeten maakte. Een uur later zag de vrouw hem weder in een winkel aan de Hoogstraat, doch ternauwernood had deze haar gezien of weder wist by haar te ontsnappen zonder dat hy achterhaald werd. Hedenmorgen is in de Groenelann het 3- jarig zoontje van J. van den Berg aldaar door een wagen met manufacturen overreden, waarbij het wiel o\er een der beentjes ging. Het kind bekwam daaraan eenige verwon dingen en werd in de politiewacht voorloopig verbonden. Naar huis gebracht werd daar geneeskundige hulp ingeroepen. Brand driemastschoener Rose. De Engedsche driemastscboOmer Ho so die Zaterdag nabij de Kruibbaven, in brand geraakte, 'brok iZondag veel belangstelling. Duizenden nileuwsgierigen bevonden zieli op het weiland aan. den waterkant, alwaar het brandend schip op een ondiepte gesleept was, en waar Zondagmiddag 7 voet water stond. Slechts ©en gedoeltei van heb achter schip stak boven water uit, niettemin sloe gen de vlammen onafgebroken uit het water op, ter plaatse waar de Rose met ihaar ge vaarlijken inhoud gezonken was. Het onge wone schouwspel van vlammen over de op pervlakte van liet water waar geen sporen zichtbaar zijn van eenige andere vloeistof, wekte niet weinige verbazing. Door heb sleepbootje Stella werden Zondag tuigage enz. van de Rose zooveel mogelijk opgevischt. Twee dagen te voren was de Rose aan het benzine-etablissemenb Gliarlois met 1100 vaten afgeladen. D'oor den havenmeester van Rotterdam was toen aan den kapitein gelast de'haven van Rotterdam, wegens de gevaar lijke lading, te verlaten. D'e riivier bij Vlaardingen is bezaaid met verkoold bout afkomstig van bet wrak. Omtrent de oorzaak is niets anders be kend, dan dat de kapitein 'n liefhebber van roeken was. Met hut en al vloog de man de lucht in. Het schip was doortrokken van benzine dampen. Hedenmorgen is het vuur eindelijk ge- hluscht. De toestand van de mannen in het zieken huis is vrij wel. Gisteren wandelde een hun ner bijna voortdurend in den tuin en had natuurlijk veel bekijks. ^Hedenmorgen sprong de schepeling J, P., varende op heb loggerscihip P r o g r s, in de Maas alhier over boord, omdat bijl de reis met genoemd schip niet wille meema ken. Nalat hij! door een sleepboot uit het water was genaaid en door dr. Boogenboom was bijgebracht, werd hij door d© politie weder aan boord gebracht, waarna het schip naar zee vertrok. *De houtzager H, Zwaans, werkzaam op de werf van den heer A. de Jong, viel, door- dab een plaat uitschoot, met het hoofd tegen een puntig ijjzer, waardoor hij een ernstige verwonding bekwam en hij zich. onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Gabriel. -j- Te 's-Gravenhage is in den ouderdom, van 75 jaren overleden de' 'kunstsdullder Paul Jozeph Constantin Gabriel, die vele typi sche HoLLandsche landschappen schilderde. De ontslapene was ri'dder van den Neder- landschen Leeuw en van de Leopoldsorde. Wagner it andbeeld. Met de opstelling van het YVagner-stand- beeld te Berlijn is men reeds begonnen. Het uit Grieksüh ma nr. er vervaardigd monu ment bestaat uit een ramaansch voetstuk en de zittende figuur van den meester op een zetel in den zelfden stijl. Bet voetstuk, aan de voorzijde vierkant en aan do achterzijde afgerond, is aan alle zijden met figuren ge tooid. Aan deni voorkant met de huldigende gestalte Van YYrolfram v. Esohenbach, Links Tannhauser, reclits Brünnhilde met den doo- den Siegfried, aan de achterzijde Alberioh met de Rijndochters. Enorme blokken mar mer waren voor dit beeld noodig. Hlet blok voor de statue van YVagner woog 54,000 ponden de andere vier blokken bereikten ecu gewicht van 50,00060,000 pond. regelt naar analogie van heb reeds in heb W. behandelde burenrecht. Voor het ge. val aan de Tweede Kamer ter dezer zake een adres mocht worden ingezonden, achtte men het gawenscht er op te wijzen deze wet tevens dienstbaar te maken aan den afvoer van zoodanig water, dat wel is waar niet vooraf opzettelijk aan een stroom, of derge lijke is onttrokken, maar waarvoor do af voer zeker niet minder geweinscht is ih het belang van die landerijen, welko door 't scheppen1 van mogelijke geregelde afwate ring eveneens tothoogere cultuur zouden kunnen worden gebracht. Daarom zou hét gewenscht zijn in de considerans te spréken van bevloei ingen en afwateringen. YVaariiet in de bcdoeliing ligt, dat do bevloeringen ter bevordering van den landbouw doelmatig zullen worden aangelegd, dn verband met do verschillende belangen, die daarmee 'gemoeid zullen zij'n, meende men dat in artikel 14 zou moeten worden verstaan dab del bevloei- ingsi'nrichtilngen, die door waterschappen e. d. worden gemaakt, toch de goedkeuring van Ged. Staten zouden vereischon, al zijn de bepalingen der wet omtrent heb Verdsdh- te eenor vergunning uitteraard hierop niet van toepassing. Ten aanzien Van de schade loosstellingen werd de wensohelijkheid ge- uit om to bepalen dat ook ten aanzien van minderjarigen of anderen, dio de vrije be schikking over hun vermogen missen, de schaderegeling 'kan worden aangenomen zonder rechterlijke tussclienkomst, mits het aangeboden bedrag nie't lager zij dan dat door da deskundigen is vastgesteld. Aangezilen de bijl het wetsontwerp bedoel de vergunning niet vereischt wordt voor der gelijke inrichtingen, die'bij' de invoering de zer wet reeds bestaan', weid de opmerking gemankt en algemeen gedeald, dat artikel 20 zoodanige redactiewijlzilging zal dienen te ondergaan, dat misverstand omtrent de woorden „het in stand houden" in dat rede- verband wordt voorkomen. Bestrijding der malaria. Te Isxnailia aan hét Suoz-kanaal, zijin se dert eenigen tijd, onder leiding van majoor Ronald Ross, krachtige maatregelen geno men tot bestrijding van de malaria, door 't dempen van poelen, het begieten van stil staand water mét petroleum en dergelijke middelen tot vernietiging der muggenlarven. D'e uitkomst is een nieuwe bevestiging van de doeltreffendheid der methode. Tusscihen., 1 Januari en 30 Juni van dit jaar zijtn te Ismailia slechts drie malarilalij- ders in hét hospitaal opgenomen, tégen 52 in het eerste 'halfjaar Van 1902; in de stad kwamen, tob einde Mei 72 gevallen voor, te gen 569 gevallen ia dat tijdperk Van het vo rige jaar, toen' de ziekte volstrekt niet erger heerschte dan iln andere jaren. Bovendien is het wel zeker, dat een groot deel der nog voorkomende gevallen recidiven zijn. Er wordt over gedacht, de malaria ook in Soedan op dergelwijke wijze te keer te gaan. Ned. Landbouwcomiié, In da jongste vergadering van' de afdee- ling C (boschbouw en bodemoritginning) van het Ned. Landbouw-Cbmité, gehouden den 19en Aug. 1903, kwam in behandeling het door de Regeering ingediende wetsontwerp houdende „bepalingen omtrent bevloerin gen", Na breedvoerige 'bespreking betuigden de aanwezigen in 't algemeen hun groote in genomenheid met de indiening van dit wets ontwerp, dat zonder de materie al te breed op te vatten, inzonderheid da parbieole (kleinere) bevloeringen op het oog heeft en Prof. Robert Koch, die in opdradht van de Chartered Company in Rliodesië onder zoekingen instelt naar de veekoorts die daar den veestapel teistert, heeft een voorloopig verslag uitgebracht. Koch denkt dat deze ziekte van de oostkust ingevoerd is en is van meening dat een 'betere en juiste aanduiding voor deze soort veeziekte (de „Rhodesia koorts") zou zijn Afrikaanscbe Kustkoorts. Hij behandelt de vraag of iets zooals blij vende onvatbaarheid verkregen kan worden, en komt tot een. bevestigende conclusie, Hij haalt voorbeelden aan van vee dat hiji on derzocht heeft, en van de ziekte hersteld was, en geen verder nadeel ondervond van het grazen op besmet veld. Dit vee, zoo legt hij nit, kan beschouwd worden onvatbaar te zijh. Heb zou natuurlijk mogelijk zijn, heb vee in Rhodesië en Transvaal immuun te maken door den geheelen véestapel te laten doorzie ken, maar behalve dat de ziekte dan toch nog zou optreden onder bet ingevoerde vee, zou deze weg uiterst Sichadelijk zijn. Koch wil daarom trachten, de ziekte te bestrijden door een inen'tingsmethode, Vermoedelijk wordt do veekoorts overge bracht door een boscliluis, die zeer moeilijk te verdelgen is. Scheveningen. De ballon waarmede Kathchen Paulus gisternamiddag 5 uur van het Palacehotel- terrein te Scheveningen iis opgestegen, staan de op een adelaar, dreef wegens verander de windrichting in. de hoogere luchtlagen zeewaarts af, wat bet talrijk publiek een angstig uurtje veroorzaakte. Kathchen liet. echter den ballon, door gas te doen ontsnappen, langzaam dalen, die, eenmaal onder het bereik van de Z.W. bries, weder landwaarts afdreef en op dö vleugelen van den adelaar op eenigen. af stand van 't strand bleef drijken tot twee knapen van 15 en 13 jaar naar den halloa zwommen en dezen met de luchttreizigster behouden aan het strand brachten. Kathchen was niet ontsteld. Haar voeten waren alleen wat nat geworden. Van do zeldzame gebeurtenis zijn kiekjes ganomea. Aangespoeld. Aan het Scheven ingsche strand zijn m den nacht van Zaterdag op Zondag aange spoeld 10 matrassen en 4 hoofdpeluws, ver moedelijk behoord hebbend tot den inven taris van het volkslogies van een stoom boot of an dor schip. Een oploopje. Do Haagscthe „N. 17." melctt: Halfzes des namiddags. Honderden men- schen stonden langs de Loosduinsche kads en Z.YV. Buitensingel in Den Haag, on ke ken maar al naar het water- En allon, dö passeerden konden natuurlijk hun nieuws gierigheid niet bedwingen, bleVen eveneea3 staan en keken ook in bet water. Volgde stereotype vraag, wat or te doen was. Die e1 roods stonden, gedachtig aan De Geuestet „Waar u het hart tot spraken dwingt) aö spreek", waren ten voile bereid te veahalee, wat ook zaj gehoord haddon. „Kind verdronkendaar ginds, door dö groep menschen Werd het weggebracht. „Drié hebben or in gelegen," climaxeci écu tweede weer, „en twéé zijn or maar ui gehaald." „Ja, en allen nog wol ui't eenzelfde zei een derde nog als verzwarende omstaH' digiheid. Modelijdend hoofdschudden, hij dé aan dachtige hoorders: ,,'s Jonge, '3 j°nSe' jonge". Al spoedig kwamen er ook twéé vtsvlb

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2