57"" Jaargang. Woensdag 26 Augustus 1903. No. 11246. I Nieuw Adeldom. BUITENLAND. SCHIEDAMS»: cour AN' Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post 11. 1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauBoterstrant OS. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels fl 0,92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen, Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden, Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Itleine advertentiën opgenomen tot den pry's van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon. Aio. Ï23. 25 Augustus 1903 Oostenryk>Ilongarf|e. Be Oostcnrjlkscli - Hongaarsche kwestie. Hoe dreigend in Hongarije de toestand is geworden, zet de »Neue freie Presse" scherp uiteen in deze zinnen »Er zijn slechts twee uitwegen uit deze crisisOf de Kroon geeft prijs, wat zij in het belang van de dynastie en in het belang van het geheels ryk, dat toch ook het belang van Hongarije is, meent te moeten handhaven, of zjj bljjft hardnekkig weigeren de geëischte concessies te geven. Dan wordt een tydpeik van onafgebroken strijd ingewijd, van strijd die steeds heftiger zal worden en de dualisti sche monarchie economisch en staatkundig ten verderve zal voeren". Ilier legt het blad de schrijnende wonde van de huidige crisis open. De liberale partij in Hongarye heeft zijn nationalistische eischen. Vele jaren lang heeft zij die eischen te vergeefs doen hooren en Oostenrijks doofheid voor de Hongaarsche wenschen heeft doen ontstaan een nationalistische partij die de eischen der liberalen overnam en ze uitbreidde. En waar de liberalen steeds bleven vasthouden aan "den dualistischen Ausgleich van 1867, lieten de nationalisten dien varen en is wat deze vragen feitelijk niet anders dan opheffing van de dualistische monarchie, waarvoor dan in de plaats zou kunnen komen een zuiver persoonlijke unie. Wat zij eischen heeft dit alleen ten doel: het nationaal Hongaarsche leger, het geschei den tolgebied, de beide eischen die in deze crisis op den voorgrond worden gesteld, zijn slechts verkapte vormen voor de leuze vlos van Oostenrijk". "Wellicht zal dit den keizer-koning du'idelyk worden bij de conferenties die hij thans te Boedapest houdt. Hy heeft daar reeds ont vangen de voornaamste liberale hoofden graaf Czaky, graaf Apponyi, graaf Julius Andrassy en graaf Karolyi, maar de vorst sprak nog met geen der leiders van de nationalistische party. Turk|jc. De toestand op het Balkan- schiereiland. "Waarheen gaat het op den Balkan? Turkije heeft zich, toen heb Russische es kader al te dicht naderde, gehaast, Ruslands eischen In te -willigen. Rusland heeft er, naar aanleiding van de uiteenloopendgeruchten over den toedracht van den moord van con sul Rostkowsky nog een nieuwen eiscih bijl gesteld dat do stukken on dö debatten met de uitspraak van het proces tegen den moor denaar Halim openbaar gemaakt zullen wor den, opdat de geheele wereld zal kunnen oor- deelon. Het zond zijn eskader nog wat dich terbij' en kreeg toen ook dezen eisch ingewil ligd. Daartegenover willigde Rusland Tuvfkije's verzoek in en riep zijn eskader uit Turksoho wateren terug'. Beter wane liet wellicht ge weest met dit terugroepen nog wat te wach ten, totdat de gedane beloften ook vervuld zouden zijn, want Turkije is altijd vlugger geweest met belooven dan met doen. Maar misschien ook heeft de Russische 1'egeering ■liet Turksoho volk liever niet noodeloos wil len prikkelen. Het blijkt dat daaronder en in hot bijzon der onder de Albaneezen, toch al eeu groote gisting iheersclit. Rusland's dwingend optre den en dos sultans hukkend toegeven; heb ben diens woeste onderdanen verdroten. En daar ze den kolos Rusland niet 'kunnen aan vatten willen ze den Maeedoniërs te lijf, dio immers de schuld Van allee zijn, omdat zo zich niet gedwee laten otoderdruikkon of ver moorden. Zij, eischen Van den sultan wa pens om zelf dei orde te hes-stellen iki het oproerig gefbied. Hoe ze dat denken te! doen begrijpt men. Zoo komt do sultan in de Hem tusscihen zijn oproerige en aanhankelijke onderdanen en wordt het hem zwaarder dan ooit go- maakt liet Macedoniscli probleem op te los sen. Hijt streeft or 'trouwens niet ernstig naar. Hijl tracht eenvoudig door druk van wapengeweld het duiveltje in het doosje te houden, maar schijnt vooiioopig niet sterk genoeg te zijn. Politieke overziclit-sohrijivers in huitenlandsolia bladen twijfelen er aan, of hij ditmaal wel de sterkste zal blijven; zij geven Abdoel Iïaniid don raad maar in den zuren appel to bijiton. en do hulp detr mo gendheden into roepen. Het „Berl. T'agebl." beveelt dien weg aan, zeggende„Do sultan weet immers heel goed, dat do onderlinge na ijver der mogendheden zijn besta bondge noot is. Hij behoeft niet te Vreezen dat het met de Turksoho heerschappij1 aan den Gou den Hoorn gedaan zou zijn." In heb geheelo viüayeb Adriauopel is de opstand uitgeroepen. Er zijn 880 uitgeweken manneh, vrouwen en kinderen uit Wassiliko, Iniada en do na burige dorpen ingekwartierd in dei .hospita len te Monastilraghzi', aan den ingang van den Bosporus. Bij de vluchtelingen zijtn 150 Grieken, de rest zij'n Turken. De vluchtelin gen zeggen dat do aanval vani do insurgenten op Iniada samenviel met de komst van het Russische smaldeel. Do gouverneur van Iniada en een aantal ambtenaren zijn onder- de uitgewekenen to Mouastiraghzi. Te Yildiiz-kiosk houdt een permanente buitengewone ministerraad zitting om over dcu tegenwoordige® toestand to beraadsda Het lijlk van don vennoorden consul Rost kowsky is aan boord van een Russisch oor logschip, waarop zich ooik de familie Vau don Vermoorde beVond, naar Odessa, ovorgc bracht. V* Het in buitenlandscho bladen vermelde Roman uit het hedendaagsche leven door P. MIGHAELIS. 19> „O, dat 'kan ik wel aan u zien," zei von Sandau eerlijlk. „En het treft ook heerlijk, dat ik u gevonden liob. Ik wil namelijk niet don bankier speciaal! bezoeken, maar eon jonge dame, een verre nicht van mij, Mela- nie Bergen." >iGiji zult de juffrouw waarschijnlijk thuis treffen," antwoordde Franz. „Zij vertoeft in het huis van den handelsrond, „Kent gij, haar?" vroeg mijjuhoer von San dau ijverig. „Is zij niet een allerliefst meisje V' „E'en bekoorlijk meisje, voor zoover ik haar 'kon." „Eu zou zijn werkelijk in dat huis logee- ron?" „Dien. gohctelen wintek, zooals ik torloops vernomen heb, mfescluen nog langer. Ik ge loof, dab do 'handelsraad haar voogd is.' „Zoo a's het," zei mijiniheer Von Sandau ge ërgerd. „Ik heb mijn neef nooit kunnen be grijpen. Edn nu, gijl begrijpt wat ik bei- doeltot voogd over zijn dochter te benoe men." „Ik twijfel or niet aan," antwoordde, Franz, „dat dö juffrouw niet in gocdo ban den is." „Ja, jat" stemde de ander toe. „Da ban kier rnoet Verscheiden malen milliouair zij'n. bericht dat een aantal troepen uit Klein- Azië naar Europa zullen gaan, wordt uit Ivonstau'tinopel tegengesproken. iöep«c*&giJ«ïï SSedeiHcelIngCï» de Joodsche volkspolitiek moet worden vast gelegd. Dit politiek program is het Joden vraagstuk by de grootmachten in behandeling te brengen eeu oord-asyl op te richten en intusschen het Joodsche volk alom voor de kolonisatie te scholen en te organiseeren. Engeland. Do leider der Engelsche socialisten, Hynd- man, publiceert een artikel waarin hij zegt dat het, niettegenstaande de krachtige oppo sitie der vryhatidelaars, volstrekt niet onmo gelijk is dat Chamberlain de overwinning behaalt iu den stryd voor zyn reactionnair ontwetp, d.w.z. voor de invoering van be schermende rechten. Men moet niet vergeten zegt hij dat de Engelsche werklieden, vooral de trade-unions, bijzonder protectionistisch in hunne eigen zaken zyn men behoeft slechts te letten op de verhouding tusschen b.v. een gediplomeerd machinist oq een stoker, enz. enz. Als men hen er van kon overtuigen dat zij er winst bij hebben zullen zij zeker vóór het plan van Chamberlain gestemd zijn. Na afloop der manoeuvres van het Engelsche eskader in de Portugeesche wateren zal het Donderdag a.s. te Lissabon binnenloopen om den 29en naar Engeland .terug te keeren. Het is het grootste eskader, 24 pantser schepen, dat ooit die haven is binnengeloopen. Een hofbericht deelt mede dat de koning het bericht van Salisbury's overlijden met groot leedwezen ontving. Ilij noemde het een groot verlies dat deze staatsman, die zoo vele gewichtige diensten aan koningin "Victoria, aan hem en aan het land had be wezen, was heengegaan. De >Neue freie Presse" te Weenen meldt dat het thans zeker is dat de keizer van Rusland naar Weenen zal komen om een bezoek te brengen aan den keizer van Oos tenrijk. Dat bezoek zal 5 dagen duren. F r n k r ij k. Minister Combes is na zijn vertrek uit Saintes Maandagmorgen te La Roebelle aan gekomen. Vandaar uit heeft hy een tochtje onder nomen naar het eiland Ró. Minister Pelletan is met zyn vrouw Maan dagmorgen met een extra-trein van Cherbourg vertrokken. De avond te voren had een groot diner plaats. Spanje. De ministerraad besloot het handelsverdrag met Noorwegen een wijziging te doen onder gaan. Italië. De koning, de minister president Zanardelli en de Frnnsche regeer ing zonden telegram men van deelneming aan de familie van Menotti Garibaldi. De begrafenis heeft plaats op staatskosten. De militaire autoriteiten te Teranco heb ben een diefstal van 30.000 patronen ontdekt. DnitBchlnnd. De Duitsche regeering, van plan zijnde de door Duitschers en Belgen opgerichte speel bank te Moresnet op te hellen, 3telt voor tot anexatie van Moresnet over te gaan of het grondgebied te verdeelen. Moresnet is, zooals men weet, een klein neutraal gebied op de Pruisisch Belgische grens, 7 K.M. Zuidwestelijk van Aken. De kroonprins vertrok Zondagmiddag van Wilhelmshöiie naar Mainz. De keizer vertrok gistermorgen daarheen. Keizer Wilhelm heeft op zijn reis naar Hamburg gisteren te Mainz eenige oogen- blikken vertoefd en de troepen na een spiegel gevecht geïnspecteerd. Ongeveer 20,000 man waren daar bijeen. De stad was met vlaggen getooid. Te 2 uur vertrok de keizer naar Hamburg. Het staatsministerie heeft gisteren een vergadering gehouden. Uit München wordt aan de »Nat. Zeit." geschreven dat de benoeming van v. Stengel tot staatssecretaris een gunstigen indruk heeft gemaakt. Men ziet daarin het streven der rijksregeering om bij de onafwijsbare her vorming van de rijksfinanciën behoorlijk te letten op de belangen der afzonderlijke staten. Vooral in Beieren en Saksen werd de misstand in de heffing der bijdragen zeer levendig ge voeld. Men zegt dat v. Stengel, een der besten op het gebied van staatsrecht, zeer gestemd is voor een rijks-successierecht. Voor Beieren is zyn benoeming echter een groot verlies ea het zal moeielijk zyn een opvolger voor hem te vinden. Maar gij begrijpt, pijnlijk Hij ft dö geschie den ife toch altijd." „Gij zult er geen last van böbben. Mijti- hcor ITerzfeld is een voorkomend inensdi en zijn zoon en zij'n dochter zijln zeer ontwik keld." „Maar is dat dau juist niet het onaange name?" zeide mijnheer von. Sandau. „Ik ben geen hoertje, werkelijk niet, maar cm met de groote lieeren als huns gelijke te moeten omgaan „D'au zult gij, wel van een bezoek moeten afzien." „Ik deed bet ook gaarne, maar 't gaat niet. Ik moet de kleine M'elanie eens weer zien, ik moet in alle geval probeeren, of ik haar nikst ergens anders onder dak brengen 'kan. Nu, cn dan moot ik toch naar binnen." „Do omgang met dö familie van den han delsraad zal u gemakkelijker vallen, dan gij wel denkt." „Dat iheeft neef von Sfareso'w mijl ook ge zegd. Hij) is zelf reeds hier geweest, beweert hiji." „Zeker," antwoordde Franz, „ik zag 'hem gisteravond." „lik, begrijp niet, boe men tot zoo iets ko men kan," meende mijhkeer von Sandau. „Ja, men geraakt hica- dn BeniKju in een en al verbazing. Ik blijf minstens eeu paar we ken kiler oui het leven eens te genieten." „D'an weusch ik u veel succes daarbij," zei Franz, die zioli reeds lang ver Vee! de. „Gaat gij weg?" riep de heer Von Sandau. „Nu, het Verheugt mij) mot u 'te hebben ken nis gemaakt, mijnbeer Link. Wij zien elkaar nolg wel'. En nu naar binnen, in den muil' van den leeuw." Met dio woorden storinda hij moedig los Zwitserland. Op het Zionisten-congres hield Max Nordnu een schitterende improvisatie, zeggende dat op dit congres voor een lange rij van jaren op heb huis vau den handelsraad Herzfeld Terwijl Amalie van Franz Liiuk afscheid nam, bevonden Richard en Melanie zich in hot ontvangsalon. Men had een menigte gas ten moeten ontvangen en mevrouw Herzfeld had zich, hoofdpijn voorwendende, terugge trokken. De bankier placht zieli met derge lijke visites niet te bemoeien. Melanie was in een opgewekte bui: zijl dweepte nog met de gcuoegons van den vo rige» avond. Het jonge gezelschap had ten slotte nog gedanst en Melanie was tot haar eigen verbazing en voldoening niet gene<- geord geworden, daar de lieeren voor .haar geen dans onbezet hadden gelaten. Thans plaagde zij den jongen geleerde, dat hij' al leen hot dansen had versmaad, afgezien na tuurlijk van don heer Link, van wie zij in 't geheel niet begreep, dat men zoo iemand kou uitnoodigen. Hij behoorde tecli waarlijk niet in een gozolschap als het hunne. „Ja, hijl is een vervelend monsch," zei Ri chard, dio do mededinging naar Lucie's hand uiet kon vergeten. „Maar Amalie schijnt hem bij'zouder te mogen Lijden," meende Melanie. „Zij is ook zoo knap! Gisteren werd zijj algemeen be wonderd. De hoeren wisten mij niet genoeg van haar te vertellen." Richard, die1 door de heereu met den nek werd aangezien en toch een goede portie ijdellieid bezat, ergerde zich cn trok een lang gezicht. „Gij'moügt de officieren niet lijden ?"ging het babbelaölitige meisje voort. „Schept gij' behagen in lien „O," antwoordde zijl met een eerlijken zucht, „ilk vind hen aanbiddelijk." „Maar Melanie," zeide liijl, haar tereeht- RuslancL Over de werkstaking wordt nog uit Jeha- terinislavv gemeld dat een deel der bakkers het werk neerlegden, doch toen de leiders werden gevangengenomen, hebben zij het werk weder hervat. Twee dagen later begon de staking op alle groote fabrieken en spoor weg werkplaatsen, Met geweld werden ook andere arbeiders tot staken gebracht. De troepen die tot herstelling van de rust aan kwamen werden met vijandschap ontvangen, doch deze wisten met eenige schoten de menigte te verspreiden. Den volgenden mor gen moesten de trams den dienst staken en werd het spoorwegverkeer stop gezetcou ranten konden niet verschijnen. De troepen bezetten de voornaamste punten en de fabrie ken, zij verspreiden telkens de menigte en 's avonds was in verschillende fabrieken het werk hervat en konden de trams weder ryden. De keizer en de keizerin zyn te Petersburg van de manoeuvres te Pskow teruggekeerd. Oostenrijk. De i>Presse Associóe" meldt dat Oostenrijk aan Frankrijk had beloofd om by de paus- keizer van zijn recht van veto geen gebruik te zullen maken. Op het laatste oogenbiik is de belofte echter geschonden, waardoor eenige scherpte is ontstaan in de goede diplo matieke verhouding tusschen beide landen. Servië. Het rommelt in Servië, waar de nieuwe Koning reeds zijn met bloed bevlekten troon voelt wankelen. De geschiedenis van de laatste weken heeft doen zien hoezeer koning Peter I de slaaf is van de moordenaarsbende, die den troon voor hem heeft vrij gemaakt, hoe hy zelfs gedwongen wordt op reeds ge nomen besluiten terug te komen, wanneer deze der militaire camarilla niet lijken. De Koning zelf moet deze vernedering diep heb ben gevoeld en zou gedreigd hebben met aftreden, als zijn omgeving blijft voortgaan zyn streven te verlammen. De Koning zal nu een reis door zijn land ondernemen en mocht daarbij blijken dat hij eenigszins kon rekenen op deo steun van het volk, dan zou misschien voor hem nog de mogelijkheid bestaan om zich vrij te maken van zijn dwingelanden. Peter Karageorge- witch heeft echter de beste kans verzuimd. Toen hem de Servische kroon werd aange boden had hij deze behooren te weigeren uit de moordenaarshand die ze hem reikte. Hij had ze kunnen aannemen uit de hand van het Servische volk, dat aan de misdaad on schuldig was, en hij had dan tevens de moor- naars onder zijn koninklijken toorn kunnen vei pletteren. Men meldt uit Belgrado aan de ïFrankf. Zeit." dat Radiff, afgevaardigde van het comité revolutionnaire en warm vriend van Boris Sarafofï, zich sedert eenige dagen aldaar be vindt met het doel de Serviërs te bewegen samen te werken met de Bulgaren met het oog op de bevrijding van Macedonië en Oud- Servië. Radiff zou overal goed ontvangen zijn. Binnenkort zal er een samenkomst plaats hebben tusschen Servische en Bulgaarsche vertegenwoordigers om te beslissen overeen Servisch-Bulgaarsch verbond. Griekenland. De koning van Griekenland is uit Aix- les-bains vertrokken, uitgeleid door het plaatselyk bestuur en een groot aantal per sonen. Het gemeentebestuur bood hem een fraaie drie-kleurige bouquet aan. De prefect had zich doen vertegenwoordigen. wdjizeud, „biji hen bestaat een schitterende buitenkant, maar het binnenste is onbedui dendheid en ruwheid. Hun leven is geeste loos en der. Waai- blijft de poëzie van het leven „Ja, poëzie," antwoordde Melanie, die gaarne van liet een© onderworp op het an dera overstapte. „Zeg eens, doktor, is het werketlijlk waar, wat Amalie mijl Vertelde,dat gij dichten kunt? En hoo dicht gij?" „O, dat kan ik niet," antwoordde Ri chard. „Wel, een werkelijk dichter dio hé- zingt niet wat duizenden Voor hem roods hebben bezongen, maar de indrukken die hijzelf ondervindt. Die het leed der wereld als ziji» cigoti voelt, die do scheppingen des ■homels inspireeron, die dat alles opneemt in 't hart en alles weergeeft met de» onuitwis bare» stempel van het genie, dat is de ware dichtkunst." „Och," zuchtte Melanie, „dat zal ik wel nooit loeren." „Kan men het dan leoren?" vroeg Ri chard. „De geest maalkt zich van ons mees ter, hij grijpt ons aan met geweldigen greep, hij heeft ons in zij'n macht, en dwingt ons uit t© spreken en neer te sehrijkggi wat bij ons zelf dicteert." „En is het u ook zoo gegaan vroeg Me lanie met eerbied. „Somtijds .heb ik ook zulke uren door leefd, waarin ik de aanraking met het genie •bespeurde." „O, laat mijl zulk oen gedicht eens lezen," verzocht zij. „Ik hen er zeer nieuwsgierig naar." Richard had er weinig lust in. D'an greep hij in den ruimen jaszak om er een dik aan- teekeuboek uit te voorsclrijh te halen, dab China. Het verbod van invoer van wapenen, dat tot Zondag 23 dezer van kracht was, is niet verlengd, zoodat thans weer vryelyk wapenen een minder naiof mensekonkind als Melanie niot weinig respect zou heblbeningeboezemd. Daarop begon hij te lezen overdreven verzen vol kleurrijke beelden, het verbaal van de waudelng van een anno ziel, die dooi de oneindigheid zoekt naar een ander© ziel. De kleine Melanie hoorde den geleerd© eerst in stomme verbazing aan. Maar lang zamerhand kwam rij tot de ontdekking dat zij' geen jota begreep van hetgeen Richard met veel pathos declameerde. Daarbij sprong haar plotseling de tegenstelling tus schen de persoon en de houding van Richard en den inhoud vau zijn gedichten iu 't oog, die haar uiterst komisch. verkwam. Zij. wilde echter niet onheusch zijn en verzette zich zoo tegen haar lachlust, dab haar de tra nen in de oogen kwamen. Richard had eindelijk rijm gedicht geëin digd en zag met melancolieke trots naar de zoldering van het vertrek. Maar zoodra bij zweeg ken Melanie zich niet langer behccr- sa'nen. Welke gevoelsuiting moest zijl vol gen? Moest zij) lachen of schreien? Ze was spoedig besloten en volgde haar karalkter door te lachen. „O, hemel 1" riep zo uit, „hoe komiek, mijnheer de dokter. Vergeef miji, maar ik kan werkolijk niets anders zeggen." Richard, die langzamerhand weder tot de werkelijkheid terugkeerde, zag met de grootste, verbazing de eigenaardige uitwer king van zijn gedicht en dacht schouderop halend bij zichzelf„D'te Melanie is toch nog een dwaze, domme bakviscli." Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1