BINNENLAND. STAÖSNIËÜWS7 3180.12 f 33565.— f 35115, 7522.441/2 - 8302,201/a - 8135.61 59805.89 - 60635.— - 60740— 2190.661/2 - 2370.— - 3368.35 78114.34 - 81691, - 92661.50 16277.341/2 - 23423.40 - 24213.40 133678.931/a - 135934.95 -140901.20 22765.4al/2 - 23900.— - 23200.— 1728.60 - 4610,— - 1610.- 6397.77 - 6505— - 6995,- 73427.271/2 - 75680.— - 75335— 6787,941/2 - 6301.— - 8132— 651.64 - 1645.— - 1455. - 1951.161/2 - 4570.38 - 9343,25% telkens adit <le enmmissio storend voor den dienst, en zij' 'heeft dan ook al in 1900 niet den toeumaligen minister van finan ciën Simopoelos een regeling getroffen, op grond van de bepaling der wet op do schuldregeling (Maart 1S9S) volgens welke de regeering van elke wijziging in bet per soneel vooraf kennis moet geven aan de commissie met opgaaf van redenen, enz. Toen in 't begin van dit jaar de minister Delyaimis in strijd met deze voorschriften wilde bandelen, was een wenk der commis sie voldoende om Kern er van terug te bren gen. Maar zijn opvolger Ralïi heeft nu toch een aantal ambtenaren buiten medeweten der commissie vervangen, en daartegen beeft de president der commissie geprotes teerd. De buitenlandscbe leden hebben bun regeeringeu met bet geval in kenuis gesteld. Do Griekscho minister beweert echter, dat wat de commissie verlangt, inbreuk maakt op de rechten van do kroon. Blijft bij bier- bij', dan kan er een internationaal geschil ontstaan, dat de Oosterseke kwestie nog in gewikkelder maakt. M 3li o kk o. De troepen van den skerïf werden door de troepen van den pretendent verslagen bij Sidi Hellousk. Het sultansleger trok in de grootste wanorde Oujda binnen. De toestand in dit ongelukkige land beeft rich. ten gevolge van de laksheid der Euxo- peescbe mogendheden weer verergerd. De opstandelingen leggen groote onbeschaamd heid aan den dag. De vorige week werd op den puiblieken weg bij Tanger de karavaan van een Fransen koopman geplunderd. Z u d-A f r i k a. ÏMeetings van mijnwerkers te French Rand Deep, te Wiusort Gold Mining en te Florida in Transvaal, gehouden, hebben Za terdagavond besloten ten gunste van den invoer van Chineesche arbeidskracht voor de mijnen met enkele beperkingen. Chin a.. De correspondent van de „Yingtième Siècle", een Brussel se h blad, te Shanghai meldt dat de Belgen eindelijk sncces heb ben van "hun bemoeiingen, in 1898 reeds be gonnen. Zij hebben concessie verkregen voor den aanleg van een spoorlijn van Kai-Fong- Fu naar Ho-Nan-Fu. Deze lijn, die den Lu- nen-spoorweg snijdt, zal 200 kilometers lang zijn en'het dal van de Gele rivier volgen. Madhmoed scknfteDjtk om voorspraak bij' den gouverneur van ïïeutsz gevraagd in zake hun onderwerping en hun ontvangst te Lho Sein,.wé door do Groot-Atjeksche hoofden. De X i a s bradht de hoofden over. Poleni's voorwaarde van staking der actie is slechts ingewilligd voor den dag zijner onderwerping. Hof van Arbitrage. De heer Pierantoni, vertegenwoordiger van Italië in het Venezolaansch-Europeesch ge schil, is heden door den Italiaanschen gezant bij ons Hof aan den Minister van Buiten- landsehe Zaken voorgesteld. Hofberichten H. M. de Koningin begeeft zich morgen ochtend om 8 uur van het Loo naar Bent- heim, tot het brengen van een bezoek aan de Vorst en Vorstin van Bentheim. H. M. keert 's avonds om 6 uur weer naar het Loo terug. H. M. de Koningin en Z. K H. de Prins der Nederlanden zullen 11 dezer de leger plaats bij Harskamp bezoeken. Van 7 tot en met 12 Sept. wordt aldaar door het 3e reg. infanterie, onder leiding van den kolonel A. J. Vetter, commandant van het regi ment;, de 6e serie der schietoefeningen ge houden. H. M. de Koningin heeft het voornemen na Haar verblijf in de residentie, aanvankelijk naar Mecklenburg te gaan. Daarna zal H. M. waarschijnlijk eenigèn tijd op het slot te Dobbin verblijven, H. M. de Koningin begeeft zich in den. laatsten tijd meermalen alleen naar Vaas- sen, waar Zij zich bezig houdt met een Ha- rer meest geliefkoosde werkzaamheden, het schilderen. Thans worden door H. M. het overoude kasteel De Cannenbuigh en onderhoorig park op het doek gebracht. Vaak ook trekt' II. M. zich terug in afgelegen bosscken van Het Loo voor het maken van schetsen (tee- Skeningen). («Tel.") Atjeh. Bij het departement van koloniën is ont vangen het volgende van 7 dezer gedag- teekende telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indiê PangUma Polem en Toeangkoe Radja Keusnala onderwierpen zich te Lho Seumawe. De correspondent van het >N. v. d. D." te Kotaradja seint PanglimaPolem en diens zwager Toeangkoe Radja Kemmala onderwierpen zich gisteren (Zondag) te Lho Seumawe. Zooals men weet zijn deze twee personen de hoofdleiders van het verzet in Atjeh en is hunne onderwerping van meer gewicht dan het was van den Prentendent-Sultan die zich voor eenigen tijd overgaf. Het bovenstaand gunstige bericht uit Atjeh ontving ook de sTelegraaf" van zijn corres pondent doch uit Batavia meldt het blad tegelijkertijd eert telegram dat helaas minder reden tot vreugde geeft. Dat bericht meldt n.l. dat een troep infan terie en marechaussee in een hinderlaag is gevallen bjj Beuratjan, waarbij kapitein Van der Hoeve en 3 minderen gedood en 23 sol daten gewond werden. De Tel." ontving van haar earrespon- dmfc te' Kota-Radja, het volgend telegram: Panglima Polem en Radja Kemala heb ben den pretendent-sultan en Toeankoe Onzo Consuls. Bij Kon. besluit is do lieer A. W. Knoops erkend en toegelaten als consul van België to Soerabaja, voor de residentiën Bezoeki, Pasoeroean en Soerabaja, do elanden Bali, Lombok en Madoera en de Zuider- en O os- ter af doering van Borneo. O Staten-generaal. Bij Kon. besluit is bepaald De tegenwoordige zitting van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 12 September 1903, des namiddags te drie uren. De min. van biunenl. zaken wordt ge machtigd zich. op het vermelde tijdstip te geven naar de vergadering der Staten-Gene- raal. ten eiude in een vereenigde vergade ring der beide Kamers de zitting in Hr. Ms. naam. te sluiten. Bijl Kon. besluit is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Stat en-Generaal, gedu rende de zitting dfe zal aanvangen op den derden Dinsdag in September 1903, be noemd J. E. N. baron Schimmelpenniuck van der Oye van Hoevelaken, lid van dia Kamer. Verkiezing Prov. Staten, De verkiezing van een lid der Prov. Sta ten in het district Hulst tengevolge van. heb door mr. J. G. van Deinse genomen ontslag, is bepaald op 29 dezer, stemming en her stemming. zoo noodig, op 13 en 27 October. Baron van Harinxma tkoe Slooten. Vóór de Commissaris der Koningin, mr, B. P. van Harinxma thoe Slooten, Zaterdag namiddag zijn ambtgenooten en vroegere ambtgeuooten, drie waren om verschillende redenen verhinderd geworden te komen, aan een diner te zjjneot vereenigde, boden zij hem, ter gelegenheid van zrjn 25-jarige ambtsver vuiling, een beker van gedreven zilver ten geschenke aan, als bewijs van belangstelling in zijn zilveren feest. De leden, oud-leden en griffier der Staten boden den jubilaris heden in een plechtige audiëntie aan een groot stel vazen op voet stukken uit de Koninklijke porcelein- en aardewerkfabriek Rozenburg. Op de middel vaas is het wapen der familie Harinxma en Friesland, terwijl op alle vazen verschillende afbeeldingen voorkomen, als; de statenzaal, vier der voornaamste waterstaatswerken en vier der voornaamste gebouwen van Friesland. Een opdracht op zilveren plaat is daaraan bevestigd. Voorts is bij het geschenk gevoegd een fraaie calligraphische oorkonde. J, C. van Marken. De „Fabrieksbode" bevat heb volgende bericht uit Mariëifberg, dd. 3 Sept. Op de afgeloopen week mogen, wij1, even als op de vorige, met voldoening terugzien. Wel bleef groote voorzichtigheid de bood schap, zoowel in de lichamelij|ke bewegingen als biji de geringste inspanning van den geest, en was de stemming van den riefce nog dikwijls droevig gesteld, omdat bij,zich nog tot zoo weinig in staat achtte; doch wij, verpleegsters, die den toestand veelal met grooter onbevangenheid beoordeelen, kunnen slechts met dankbaarheid op de laatste dagen terugzien. A. v. Marken. Vereen, voor Gemeentebelangen. De Ned. Vereen, voor gemeentebelangen vergaderd© Zaterdag te 's-Gravenliage onder leiding van haar vice-Voorzïtter, den <he-er Verploegh Chassé, burgemeester van Waar dingen, bij verhindering van den heer 's Jacob, burgemeester van Rotterdam, ten gevolge van het overlijden rijper echtge noot e. Na eenige deelnemende woorden des voor zitters, werd besloten aan den hoer 's Jacob een brief van rouwbeklag te richten. Naar het bestuur werd om prae-advies verzonden het schrijven der Utrechtsdhe prov. vereeniging, een gunstiger regeling vragende nopens de verplegingskosten van krankzinnigen. De aftredende bestuursleden Groskampil, burgemeester van Sloterdijlk, en De Vulder van Noorden, secretaris van Middelburg, werden herkozen. De nota, in zako de pensioneering van den wiskundigen adviseur, dr. Poort, lokte een bereidverklaring van het bestuur uit om de regeering te verzoeken, bij) de rege ling ter zake zooveel mogelijk de bestaande rijkswet te volgen. De rekening werd goedgekeurd met een voordeelig saldo van f 114Q.21A. Bij de behandeling van het examenver- slag werd gewezen op de onvoldoendheid der opleiding. Het bestuur zal hieraan rijn aandacht wijden. Lijkverbranding. Do vereeniging voor lijkverbranding hield Zaterdag te Dordrecht hare 28e algemeene vergadering, waar vertegenwoordigd waren de afdeelingen Rotterdam, 's-Gravenhage, Amsterdam, Dordrecht, Haarlem, Breda, Arnhem, Middelburg en Leiden, uitbrengende 19 stemmen. De voorzitter de beer J. M. Pijnacker Hordijk wees in zijn openingswoord er op, dat in 28 jaren nog niet de vrijheid tot crematie was verkregen, die overal in het buitenland bestaat, en wekte op tot krachtige propaganda, daar niet geheel ten onrechte als argument gebruikt wordt dat nog van weinig belangstelling bleek. De rekening en het verslag, beide reeds met den beschrijvingsbrief afgedrukt, werden goedgekeurd. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heer dr. Ph. K. van Lissa, ge kozen de heeren mr. S. van Houten, L. G. van Herwaarden, dr. Vroesom de Haan en dr. E. C. Knuttel en mejuffrouw Verstege, De naam wordt gewgzigd in Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding, teneinde misverstand te voorkomen. De statutenwijzi ging wordt goedgekeurd en het dageljjksch bestuur gemachtigd opnieuw rechtspersoonlijk heid aan te vragen. Bij de reglementsherziening worden ook die wijzigingen aangenomen. De volgende algemeene vergadering zal te Rotterdam gehouden worden. Tabaksbelasting:. Do Haa.ysc.ho K. v. Arbrid voor do voe- dings- on genotmiddelen heeft, na bespre king ouderling over do gevolgen van de in voering van de voorgenomen heffing dor ta baksbelasting voor den werkman, een adres aan den minister gezonden, 'betuigende in stemming met het adres der K. v. A. to Rotterdam om dat ontwerp niet te hand haven. A. N. IV. T. 'XJit „De Werkmansbode", orgaan van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, blijkt, dat van een bijeenkomst tusscheu d© commissie uit tegenstanders van de nieuwe richting, die het Werkliedenverbond ingeslagen heeft door zich bij, de vrijzinnig-democratische partiji aan t© sluiten, en het centraal be stuur van het Verhond niets is gekomen, daar er geen overeenstemming bestond over hetgeen op de bijleenkomst zou behandeld kunnen worden. Het centraal bestuur van bet Alg. Ned. Werkliedenverbond is nu voornemens een buitengewone algemeene vergadering te beleggen, om te trachten de organisatie van het Verbond weder hecht en sterk te maken. Door do afscheidingen eu de wanbetalingen is do kas echter ontoe reikend om de kosten der vergadering te be strijden daarom heeft 'het centraal bestuur een beroep op de afdeelingen gedaan om fi nancieel© bijdragen te zenden. Handelsreizlgersvereenlging. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der handelsreizigersvereeniging ^Eendracht", waarvan de hoofdzetel te Rotterdam is ge vestigd, met afdeelingen te Amsterdam, 's Gra- venhage, Utrecht, Breda en Meppel, hebben Zaterdag en Zondag feestelijke bijeenkomsten in den Doele plaats gehad. Ned. Bond van Gem. ambtenaren. De alg. verg. van den Ned. Bond van ge meente-ambtenaxen zal dit jaar niet, zooals reeds bepaald was, te Middelburg, doch te Amsterdam worden gehouden, en wel op 27 dezer. Het belangrijkste punt der agenda is Herziening van da statuten en van het huis- houdelijjk reglement van don 'bond. Dir. bel. invoerr. en ace. Bij da Rijks dir. bel. rijnverplaatst,in - gang 1 Sept., K. Molenaar, komm. 4e kl., van Sluis naar Vlissingen; ingetrokken de verplaatsingen Von C. J. van do Walle, ikomm. 2o kl., van Sas van Gent naar Aar denburg; P. -Boudens Az., komm. 2ö kl., van Aardenburg naar Vlissingen; eervol' ontslagen, ingang 1 Nov., J. P. W. Tijink, komm. Ie 'kl., te Maastricht. C/W. v. A. d. D. B.") 0VERSCHIE, 7 Sept. Gislernamiddag 51/2 uur reden twee fietsrijders op den Rotter damscben straatweg eikander aan en wel zoo hevig dat een van hen, J. P. G. te 's Gra- venhage, bewusteloos van zyn rijwiel viel en bovendien door dien val een bloedenden neus en een bloedende wood aan zijn achterhoofd bekwam. Na door eenige omstanders te zjjn geholpen heeft hij zijn reis te 7 ure vervolgd, 'KETHEL EN SPALAND, 7 September. Gistermiddag zouden een drietal paartjes uit rijden gaan en reeds hadden twee paren in het rijtuig plaats genomen toen het paard op hol sloeg. De beide dames sprongen uit het rijtuig op straat, waarbij de eene slechts een lichte verwonding aan het hoofd bekwam, doch de ander, mej. W. L., brak haar enkel. De bestuurder, die het paard in de hand hield, wist het paard een werf te laten op- loopen waar het in een hooiberg liep en zoo tot staan kwam. Van het prettige ridje op den mooien Zondag is natuurlijk niets gekomen. GemoeirtebegrooUng. I. Wij ontvangen de begrooting van inkom sten en uitgaven dezer gemeente, dienst 1904 zooals die door B, en W. aan den Raad is aangeboden, ditmaal gedrukt op veiin papier in plaats op het oud Hollandsch dat daarvoor tot heden steeds werd gebruikt. Wij laten hierna een en ander uit die be grooting volgen. Ter toelichting diene dat de cijfers in de eerste kolom vermelden de werkelijke uit gaven of inkomsten in 1902, de tweede kolom de rarningscijfers voor 1903 en de derde kolom de rarningscijfers voor 4904. Verzameling der inkorns I. Ontvangsten wegens vroegere diensten f 24818.60 II. Inkomsten uit bezittingen'- 32691.431/2 III. Inkomsten wegens diensten door de ge meente bewezen IV. Opbrengst der plaatselijke belastingen niet onder het vorige hoof dst, vallende - 123070.861/a V. Uitkeeringen aan de gemeente - 128147.63 VI. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten- 5189.131/2 VII. Buitengewone ontvangsten 4130118.03 Totaal der inkomsten f 1619488.81 Verzameling der uitgav ten. f 1929.36 - 25217.28 f 38176.12 25274.43 - 175353.111/s - 173166.901/a - 158683.90% -126787.86 -135636.53 - 6395.— - 200500.— -132124.37 -133131.40 - 3815— -150000 f 669632.931/2 641205.31% en. I. II. III. IV. V. VI. VIL VIII. IX. X. XI. XII. XIII. XIV. XV. Algemeen bestuur der gemeente f Kosten van toezicht en van invordering der plaatselijke belastingen - Kosten der openbare veiligheid en van de brandweer- Kosten der plaatsel. gezondheidspolitie - Kosten van openbare werken - Kosten voor inrichtingen van nijverheid en bedrijf- Kosten voor het onderwijs - Kosten voor het armwezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan onder scheidene daarmede in verband staande instellingen- Kosten voor landbouw, handel en nijverheid- Kosten van het beheer en onderhoud van bezittingen- Rente en aflossing- Pensioenen en wachtgelden - Andere uitgaven uiet onder de vorige hoofdstukken behoorende - Onvoorziene uitgaven- Uitgaven welke zoo noodig door buiten gewone ontvangsten mogen gedekt worden -1004848.191/2 - 200500.- •150000— Totaal der uitgaven f1447948 82l/3 669632.931/2 641205,31% Bij Kon. besluit is aan den heer J. F. W. Voeren eeii pensioen toegekend van f.2171. *Gistareu kwam te Vlaai-dingen van de haringvisscherij binnen (het Sdheveningsche loggersckip Maarten, met verlies van een matroos, genaamd Roelof van der Most, dile den lóen Aug. des middags te 2 uur over boord is -geslagen. B-a o-ngelukkigo be hoorde hier thuis. Gistermorgen te 64 uur zo-u in dn kaar senfabriek „Apollo" alhier door M. Zon neveld, die daar werkzaam is, eon naar op elkander staande wagentjes weggeduwd worden, toen. plotseling de bovenste wagen van den onderste afreed en op Zonneveld neerkwam, tengevolge waarvan hij ernstig inwendig gekwetst werd. Hij is naar zijn Woning aan de Hoofdstraat vervoerd, waar onmiddellijk geneeskundige hulp is inge roepen. Zaterdagnacht Werd op de Nieuwe Ha- Ven een koe onbeheerd aangetroffen. Het dier is gegrepen en aan den eigenaar afge geven. Door de politie is Zondagmorgen bijl een slager ontdekt een schaap dat kort to vo ren dood in de wei was gevonden en waar schijnlijk zijn natuurlijken dood was gestor ven. Heden is een deserteur van een Vlaar- dingsahen logger 'hior aangehouden on naar zijn schip gebracht. Vakorganisatie brandersknechts. Zaterdagavond sprak de heer G. W. Mei- chers, lid der Tweede Kamer, in het lokaal nConstantia" voor de branders- en distilla- teurs.knechts over vakorganisatie. De opkomst was weinig talrjjk. De spreker zeide dat het kleine aantal de aanwezigen niet moest ont moedigen, daar een kleine, vastberaden groep, die haar belangen kent, ze ook zal weten to behartigen. De toestand van eiken branders knecht is ah 't ware de weerspiegeling van den toestand waarin allen verkeeren en ver betering van dien toestand kan alleen door krachtige samenwerking worden bereikt. Het beginsel, dat eendracht macht maakt, zal spr. den aanwezigen trachten in te prenten. De organisatie van brandersknechis telde vroeger een 150-tal leden, die na de April- gebeurtenissen is verhopen doch feitelijk weet spr. geen enkele reden waarom of men het hoofd in den schoot zou leggentegen aansluiiing bij de vakvereeniging bestaat geen enkel bezwaar. Integendeel, door organisatie wordt de gelegenheid geboden om bestaande grieven uit den weg te mimen. Spr. gaat na het leven der brandersknechts, weinig viije tijd voor ontwikkeling en gezellig samenzijn in huishoudelijken kring. Werken van 2 of 4 uur in den nacht veelal lot bet den volgenden dag weder donker is, dal is hei lot van den brandersknecht, die natuur- lyk geeri tjjil vinden kan voor vergadering of ontwikkeling, daar hij te vermoeid i«. Het bijbelwoord, in het zweet uws aanschgns zult gij uw btood verdienen, is op hen zeker van toepassing, doch spr. zou er wel by willen voegen zal de patroon heel gemakkelijk zijn brood verdienen. Wat de loonen aangaat, z'jn deze in het braridersbedrjjf hooger dan op het platteland, doch de vraag is, wat er voor dat loon aan levensgeluk, een menschwaardig bestaan Is te koopen. Spr. bezocht brandergen en deed er treu rige [ervaringen op omtrent het vooruitzicht van den brandersknecht, wanneer hjj eenmaal oud geworden is en minder geld leverdienen krygt. Spr. legt den nadruk er op hoe zulk een leven van onafgebroken arbeid meer gaat gelijken op een dier-leven, niettegenstaande het leven zelf toch zooveel schoons aanbiedt. De arbeidsduur zal in verband daarmede echter dienen verkort te worden en de nachtarbeid afgeschaft. Uit een rapport over den nachtarbeid blijkt spr. volkomen helder, dat werken des nachts overbodig is. Hoofd zakelijk zou de nachtarbeid hierdoor bestaan dat gist geen 24 uur lang kan bewaard blijven. Dit nu is wel mogelyk en er is geen enkel technisch bezwaar, dat de af schaffing van den nachtarbeid in den weg zou staan. Spr. acht het ook zuiver willekeur, die van patroonszijde reeds lang kou zijn uit den weg geruimd. Daarvan is echter geen sprake, zoodat er wetten aan te pas zullen moeten komen, of de kracht van de organisatie zal zoo sterk moeten zijn, dat ze den hinderpaal, nachtarbeid, opruimt. Spr. zal er vooi zorgen dat die kwestie in de Tweede Kamer ter sprake komt en dat de arbeidsinspectie ter zake aan het werk wordt gesteld. Spr. vei wijt den arbeiders dat zij wel onder elkaar mopperen maar niet door een drachtige samen wei king trachten te velde te trekken tegen de arbeidsrisico in het bran- dersbedryf. Het rijn alweder de knechts, die hun leven wagen bij de gevaarlijke ketels, waarvoor bewijzen te over voorhanden zijn. Wat de arbeidsduur betreft, zijn de meester knechts, wanneer zy hun taak ernstig op vatten en hun plicht vervullen, in de gelegen heid dien te verkorten, althans dien overeen komstig de wenschen der knechts teregelen. In vele gevallen speelt echter de meester knecht voor patroon en het mindere weik, dat hij doet of niet doet komt weer voor rekening van de brandersknechts. Ook komt een streng boetestelsel voor. Het omhoog gaan der loonen is volgens spr, door de concur ientie'en vooral door het gebrek aan energie onder de werkgevers, niet te verwachten. Het bedrjjf wordt in Schiedam nog op ouderwetsche wïjze uitgeoefend en om rekening te kunnen houden met den vooruitgang heeft men het op de waarde der grondstellen trachten te vinden, hetgeen natuurlijk weer in 't nadeel van den arbeider uitvalt. In den sgouden tijd", toen de branderij industrie nog bloeide, behield met liever het geld, dan het te besteden voor aan te brengen verbeteringen aan machines enz. om gelijken tred te kunnen houden met de industrie van het buitenland. In 't algemeen behoort het uit den weg ruimen van grieven, het willekeurig ontslaan van arbeiders enz. thuis in de vakvereeni ging, waar de ten dienste staande middelen kunnen worden overwogen. In de vakvereeni ging ontvangen de arbeiders een ruimer blik op het gemeenschapsleven, van het spreken over vakbelangen gaat een opvoedende kracht uit. In de vakvereeniging komt godsdienst niet ter sprake, de vakorganisatie is het middel om den strijd om het bestaan voor de arbeiders draaglijker te maken. Het gevaar van politiek in de vakvereeniging ziet spr, niet in, daar ingrijpende verbeteringen door wetten dienen tot stand te worden gebracht. Een goede vakvereeniging zal steeds een druk uitoefenen op de werkgevers, die dan meer geneigd zullen zijn met de belangen der ar beiders rekening te houden. Met een aansporing tot organisatie, in t belang van ieder arbeider persoonlijk en dat van zijn gezin besluit spr. zqn goed-inslaande redevoering. Van de gelegenheid tot debat werd door enkele aanwezigen gebruik gemaakt. De vragen werden door den spreker beantwoord. Daarna was er een huishoudelijke vergade ring van branders- en distillateursknechts. 'Hedenmorgen werden vanwege de gezond heidscommissie monsters melk genomen van alhier wonende melkverkoopers. 'Zaterdag moest het loggerschip Johan na II naar zee vertrekken, nadat vooraf twee Schiedumschej deserteurs aan boord waren gebracht. Een der deserteurs wist in een onbewaakt oogenblik te ontsnappen en nam de vlucht in do richting Maassluis, doch werd spoedig weder door de politie van hier gegrepen en aan boord gebracht. Daarna vertrok het schip naar zee, doch dicht bg Maassluis gekomen sprong de deserteur P. overboord en zwom naar den kant. Daar de bemanning niet met 13 koppen naar zee wilde, was de schipper genoodzaakt weder naar Vlaardingen terug te komen, waarna nog 4 der bemanning wegliepen.

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2