BINNENLAND. V STADSNIEUWS. YLAARD1NGES. Eunst en Wetenschap. Rechtzaken, E er k en Bcitooi. Landbouw en Veeteelt. SPORT. emengd Sieaws. Hofberichten Hare Majesteit de Koningin heeft heden ochtend ten Paleizo ontvangen de commissie uit de Eerste Kamer, belast met de aanbieding van het Adres van Antwoord op de troonrede. H. M. de Koningin heeft gistei avond ia tegenwoordigheid van Z. K. H. den Prins ontvangen, de Commissie van den Ned. Fo tografenbond, ter aanbieding van het nlbtim uit 75 fotogiafiën van de gezichten op de hoofdtorens van ons land. De voorzitterde heer Henri de Louw, bood eeibiedig met een koi te toespraak, het geschenk aan. H. M. vei zocht alle medewerkende leden Haar dank overtebrengen. H. AL de Koningin ontving gistermiddag mr. Westenberg, gezant bij liet 'ltof van Ita lië, met verlof te 's-Graven! age, in audiën tie. H. AI. zal beden de commissie uit de Eerste Kamer tot aanbieding van liet adres van antwoord op de troonrede ontvangen en gaf gisteravond ten paleize audiëntie voor militaire officieren en particulieren. H. Af. de Koningin en de Prins hebben gisteren na het dejeuner een rijtoer in do hooge brik gemaakt, waarvan Z. K. 'H'. het tweespan bestuurde. Op 26 dezer, 's namiddags 4 uur, zal door H. Af. de Koningin-Aioeder geopend worden het- Amsterdamse! Sanatorium voor borst- lijders Hoog Laren, te Blaricum. Raad van State. Openbare veigadering van den Baad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, op Woensdag 23 dezer, des voormid dags te elf uur. Gewijzigd adres van antwoord op de Troonrede. Afevroivw, Het verheugde de Tweede Kamer der Staten-G-eneraal Uwe Alujesteit, vergezeld van Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins dor Nederlanden, to midden van de Volks vertegenwoordiging te zien, tot opening van de nieuwe zitting der Staten-Generaal. Voor de mededeelingen omtrent do be trekkingen met het buitenland en den toe stand van het moederland en de koloniën betuigen wij Uwe Majesteit onzen eerbiedi gen. dank. Met de betuiging van lof en dank door Uwe Alajesteit gebracht aan de zee- en land macht en het korps burgerlijke ambtenaren voor de door hen betoonde plichtsbetrach ting, stemmen wij gaarno m. He indiening der aangekondigde voorstel len van wet, zien wij met. groote belangstel ling tegemoet. Het zal ons ernstig streven zijn te beantwoorden aan het vertrouwen, waarmede Uwe Alajesteit een beroep doet op onze toewijding aan de belangen des volks. Van harte beamen wij, den wensch, van Uwe Alajesteit, dat de Almachtige God Zijn zegen op onze werkzaamheden doe rusten. Herdenking van den Goeden Vrijdag. Door den Alin. van Binnenl. Zaken is aan de Ged. Staten der provinciën inlichting verzocht nopens de vragen of de Goede Vrij dag door de bevolking gebeel of gedeelte lijk als een werkdag wordt beschouwd; of de Goede Vrijdag door de bevolking als een godsdienstige gedenkdag wordt herdacht en of in verband hiermede openbare gods dienstoefeningen alleen des avonds of ook des voonniddags worden gehouden, een en ander met vermelding of te dezen opzichte, onder de leden der verschillende kerkge nootschappen al dan niet eenstemmigheid heerscht. Tronw aan Koning en Yaderland, Bij Kon. besluit is aan liet hoofdbestuur der Vereeniging»Trouw aan Koning en Vadetland", tot het vormen van een onder steuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van liet Metalen Kruis, of de Citadel-Medaille, gevestigd te Utrecht. verlof verleend tot het houden van eene collecte door het geheele rijk, in de maanden Ocoter en November van dit jaar. President Krnger. De Londen-che iGlobs" rieeil mede, dat president Krnger in het begin van October Den Haag i?) zal %ei laten om zsd.ii naar Menton te begeven. Wetsontwerp pensioen onderwijzers. Naar men uit Den 'Haag meldt, zal heb wetsontwerp betreffende de pensionneering van onderwijzers, weldra aan de Tweede Kamer verzonden worden. Ontwerp wijziging H. 0. Naar wij vernemen, heeft de commisie van voorbereiding voor het ontwerp tot wijziging; van de ihooger onderwijswet, haar verslag vastgesteld en ingediend. („Tel.") Bond tan gemeenteambtenaren De jaarlijk-che algemeene vergadering van dezen bond zal in afwijking met het oor spronkelijk voornemen te Amsterdam gehou den worden. Sunatorium-Wilhelmlna-oord. De freules van Eysinga te Leeuwarden die, evenals haar familieleden, een groot landbezit in de gemeente Doniawerstal heb ben, laten daar thans in een van de vele boschrijke o-orden dier gemeente, onder St. Nicolaasga, een stichting maken die een waar liefdewerk is te noemen. Het reeds ge deeltelijk voltooido gebouw wordt behalve tot een zomerverblijf voor genoemde dames, ingericht tot een herstellingsoord voor ze nuwlijders. Thans nog bescheiden van vorm, is het voor uitbreiding vatbaar. Aan het sanatorium is de naam gegeven van Wilhel- mina-oord, naar de overleden moeder der stichtsters. Nat. Bureau Vrouwenarbeid. Het Nationaal Bureau van Vrouwen arbeid deelt mede, dat het de uitgave der goedkoop© werkjes, uitgaande van. heb bureau, tot ziju leedwezen niet kan voort zetten, omdat de omvangrijke administra.- tie, daaraan verbonden, te veel tijd van het bureau nu beslag nam. Besloten is daar om de uitgaven te doon overgaan op de firma W. V ershiys, te Amsterdam, zoodat no. 3 der uitgaven„Tien jaren arbeids wetgeving", eerstdaags aldaar zal ver schijnen. Ann hel Nedorlnndscke Yolk I De „Eoud voor Staatspönsionneering", opgericht te Arnhem dou 9on Sept. 1900, koninklijk goedgekeurd 14 Sopt. 1902, doet eeu beroep op het rechtvaardigheidsgevoel van alle vrouwen en mannen van Neder land. Het doel van den Bond iseen wet in het leven te doen roepen, waarbijl al'e vrou wen en mannen van Nederland gevrijwaard worden tegen broodsgebrek op den o; c.en dag. Hij wil die ouderdomsverzekering gere geld zien bij wijze van onderlinge assuran tie, door en ouder het beheer van den Staat, zonder premiebetaling. Evenals de gemeenschap zorgt voor on derwijs in allerlei takken, voor leger ai vloot, voor de veiligheid van alle burgers door politie en justitieeven. als zij de ont wikkeling van handel en nijverheid bevor dert, kortomalles in 'b leven reept of m stand houdt, wat dienstig kan rijjn aan do welvaart barer burgers, terwijl voor dit al les ook door allen, ieder naar zijn draag kracht wordt bijgedragen in de belastingen, zoo ook wil de Bond voor Staatspension- neering dat alle Nederlanders zoo vrou wen als mannen door den Nederland- scben Staat worden gewaarborgd tegen, broodsgebrek op den ouden dag. Ter bereiking van dit doe] roept de Bond opalle vrouwen en mannen van Neder land. Allen kunnen er. iets voor doen, want do Bond is vreemd aan alle partijpolitiek en daarom toegankelijk voor menschen van allerlei godsdienstige en politieke richtin gen. De Bond bestaat thans drie jaar en breid de zich sinds den dag van oprichting uit tot 93 afdeelingen met 7800 leden. De minimum-contributie bedraagt 50 ct. per jaar, waarvoor men gratis ontvangt het maand orgaan „Dö Nederlandsche Pensioen- partij". Bescherming Tan den Indnstriëelen eigendom. (Vervólg.) De bescherming van de op nijverheid toegepaste kunst. Prof. Jitta schetste het tekort van Ne derland in deze wetgeving en beval voor ons land toepassing aan van de Franscho wet, die de kunst (T art pur) en de toegepas te kunst gelijke rechten geeft. Spr. zou dit onderwerp nader uitwerken in de handelin gen van het congres. Nadat de heer Alaillard o. a. had betoogd dat Nederland moet toetreden tot de Bern er conventie, en prof. Jitta als zijn meening had uitgesproken, dat men eerst moet trach ten het bereikbare te verkrijgen, ontston den. uitvoerige besprekingen over een dooi den heer Maillard ingediende motie, die echter ten slotte werd aangenomen. In deze motie wordt verlangd dat alle werken van toegepaste kunst dezelfde bescherming zul len genieten als andere ■kunstwerken, met de toevoeging dat niet de verplichting wordt verlangd, maar het toch zijp. nut kan heb ben deze werken te deponeeren, ten einde de prioriteit ervan te kunnen bewijzen. Het laatste zou bij- de wet geregeld moeten wor den. Daarna werd de eerste zitting gesloten. Gisteravond werden de afgevaardigden plechtig ten stadhuize ontvangen. Alet burgemeester Von Leeuwen, en twee wethouders, de 'heeren Van Hall en Heems- kerek, waren aanwezig verscheidene ge meenteraadsleden. Afr. van Leeuwen heette uit naam van de stad Amsterdam de afgevaardigden harte lijk welkom, in het bijzonder de dames die door haar tegenwoordigheid aan de receptie luister bijzetten. Spr. eindigde zijn welkomstgroet met den wensch uit te spreken, dat de resultaten van dit congres de basis mogen vormen voor een volgend congres. (Applaus.) Prof. Jitta, voorzitter Van .het congres, verzocht daarop den heer Maillard van Pa rijs, namens de afgevaardigden den burge meester dank te zeggen voor deze hartelijke woorden. Doze sprak er toen zijn vreugde over uit dat het congres zooveel belangstel ling mocht ondervinden. Allereerst prees hij het talent en d© kunde van den voorzitter van het congres, prof. Jitta, em sprak dan over de merkwaardige ontwikkeling van de kunst in Nederland, in het bijsonder de toe- gepaste kunst. En Amsterdam neemt hierin een voorname plaats in. 'Eindelijk betoogde ook hij hoe do identieke belangen bij deze vragen de verschillende volken te zamen brengen, hij sprak rijn bewondering uit over de groote kunst die Nederland heeft voort gebracht, en eindigde met eeu dronk in te stellen op land, volk en stad. Daarna bleef men nog eenigen tijd Vriend schappelijk bijeen. V Tweede dag. In de voormiddag-vergadering ran heden werden de huishoudelijke aangelegenheden afgedaan, waaiuit hle-k dat de financiën van de Unio gunstig waren en dal de ver- eeniging tn Nederland 27 Udon telt. Besloten werd liet volgend congres te Berlijn te houden. Als voorzitter van dat congies werd aangewezen de heer Julius von Schütz, director Friedrich Krupp's Grust on werken. Tot eere-predden'en werden benoemd de heeren prof. Jitta, van Amsterdam, en dr. Von Martin, van Berljjn, terwijl de heer Westerouer van Meteren, van Amsterdam, aangewezen werd als vertegenwoordiger voor Nederland in het hoofdbestuur. Besloten werd voorts de Italiaansche tegee- ring te verzoeken een tijdelijke wettelyke bescherming te verkenen van voorwerpen, teekeningen en modellen die op de tentoon stelling te Milaan in 1905 zullen worden ingezonden. MAASSLUIS, 18 September. Bij de gis teren geboudeu aanbesteding voor de uit dieping van de Vooi haven alhier waren ingekomen 2 biljetten als vanW. P. de Vries te Rossum, a. om te baggeren tol 4 M4 ben. A. P. f5175; b. om tebaggfren tot 41/2 Ma ben. A. P. f7270; J. A. van Hattum te Zalt-Bommel, voor sub «.f5756, sub b f 7830. Het werk is nog niet gegund. MAASSLUIS, i8 Sept. Heden werd alhier ter kaasmarkt auDgevoeid 29 stapels kaas, wegende 10241 Kg.; prys 27 31 cent. Handel vlug. OVER8CHIE, 18 September. Het haimonie- gezelscbap süoor hulp lot stand gebracht" heeft bij den wedstrijd te Ammerstol in de 3e afd, den 3en prijs behaald. OVERSGHIE, 18 September. Hedenmor gen omstreeks elf uur sprong de 42-jarige kuiper J. S., zonder vaste woonplaat.--, tmby de Geele Molen in de Roticidatnsche Schte. Dit werd opgemeikt door den verver Volle mans, die aldaar aan het wetk was. Hij begaf zich gekleed te water en smaakte de voldoening om met behulp van èen'ge toege- neide personen den drenkeling tn een toeiboot te krygen, waarop deze raar de politiewacht werd overgebracht, waar geneeskundige hulp werd ingeroepen en zijn kieeren weiden gedroogd. De ongelukkige is weduwnaar en heeft een zoontje van 7 jam, dal by zijne zwager te 's Gravenhage inwonende is; hij verklaarde dat hy zich uit armoede bad willen-verdrinken. Gemengd dubbel kwartet. Naar wy vernemen zul het gemengd duhbrl kwartet uit 's-Gravenhage, onder leiding van den heer J. G. van Meel, op 30 September een buitengewoon concert geven in ïMusis Sacrum". Het succes in het buitenland be haald was enorm. Prof. Fiedericq e. a. schreven 0. fi. dat zy in hun gansche leven zelden betere mu ziek hadden gehoord. Dr. De Niet te Scheveningen heeft gisteren den kogel verwijderd uit den arm van den matroos M. v. d. Swan, op wien te Schiedam een revolverschot was gelost door den Sche- veninger T. Overduin. (sObld.' De man die gisteren uit den trein is ver wyderd omdat hy in dronkenschap de orde verstoorde, is gisteravond door den schipper van het politiebureau afgehaald en naar boord medegenomen. Hy kon daar uit eigen bewe ging blykbaar niet toe besluiten. Hedenmorgen werden aan de vischmarki aangevoerd 4 partyen botde pryzen waren vanaf (0.30 tot fl.50, alles per koop. 'Door bet hoofd van de Gemeente-Bewaar school aan het Westnieuwland zal in die school op Maandag den 21 n September des namiddags 2 uur, zitting gehouden worden tot toelating van leerlingen. Richard Hol mocht gisteren al ©enigen tijd het bed verlaten. Lijn toestand wordt dan ook steeds gun stiger. De heer Louis Couperus Leeft de laatste ■hand gelegd aan een mythologisehon roman, getiteld „Dio-nyzos", dio 't eerst in liet tijd schrift „Groot-Nederland" zal verschijnen. Het October-nummer van dat tijdschrift zal daarmede aanvangen. Verschenen is onder directie der firma Jofriet Co. te 's-Gravenhage, een week blad „Woord en Beeld". De oprichters stellen rich voor zich te be wegen op het uitgestrekte terrein van. let terkunde, muziek en beeldende kunsten en zullen trachten, ziöh daarbij! als onbevoor- oordeede en waarheidlievende oritisi te doen kennen. Daarnaast zullen zij zich wij'den aan staatkundige belangen, doch willen daarbij vriji rijn, zich bewegen, los van elk godsdienstig of staatkundig beginsel, neu traal op elk gebied. Dan is de roeping van criticus mooi en verheven, wanneer zijl wordt uitgeoefend in overtuiging, schrijven rij in een inleidend' woord. Geen -haat of partijzucht moet haar leidster zijn, geen geld of beloften pressie op haar uitoefenen. Kantongerecht te Schiedam. Vonnissen uitgesproken 16 S.*pt. 1903. Schiedam. Straatschenderij J. A. C. H,, vrijgesprokenJ. O. ƒ0.50 subs. 1 d. h.J. J. O. f 1 boete subs. 1 d. h. Openbare dronkenschap: IH'. G., J. II. H f 3 boete subs. 3 d. h. ieder. Overtreding der wet op de hondsdolheid C. L. W. f 0.50 boete subs. 1 d. h.O. B. v. d. AT. f 1 boete subs. 1 d. h.A.V.f 1.50 boete subs. 2 d. h.C. B. f 0.50 boete subs. 1 d. h., met verbeurdverklaring van de op brengst van den in beslag genomen en ver kochten hond ad f 1A. W. D: f 1 boete subs. 1 d. h., v.v. opbr. bond f 1R. v. II. f 5 boete subs. 2 d. li. v.v. opbr. hond f 1.50. Bevischon van een eens anders visc'liwater zonder acte en zonder vergunning A. P. L. J. J. 2 maal f 1 boete subs. 2 maal' 2 d. h.J. Th.G. D., 2 maal f 3 boete subs. 2 maal 2 d. li., met verbeurdverklaring der schakels. Overtreding der drankwet W. J. v. O. 10 boete subs. 5 d. k, Politie-Overtireding II. K. J. S. f 3 boet© subs. 1 d. h.M. P. P. D. f 1 boete subs. 1 d. h.; J. M. L., R, K, W. J. M. S., E. N., C. E. K. ieder f 0.50 boete subs. 1 d. h.P. v. K., P. C. K., R. L. v. L., ieder f 0.50 boete subs. 1 d. Tl. J. A. G, f 1 boete subs, 1 d. 'h,M. D. f 2 boete subs. 1 d. h. Vlaardingen: Straatschenderij ■M. E. W. f 1 boete subs. 1 d. h. Openbare dronkenschap A. D., D. B. ieder f 3 boete subs. 3 d. h. A. P. S. f 5 boete subs. 3 d. h.J. S. f 6 boete subs. 3 d. li.; A. H. 14 d. h.; G. G. 6 d. li. en plaatsing in een Rijkswerkin richting voor den tijd van 6 maanden. Bevisscben van eens anders visebwater, zonder acto en zonder vergunning A. J. der A. 2 maal f 2 boete subs. 2 maal 2 d, h., mot verb our d ver k 1 ar i 11 g on uit levering van het vischtuig ©f f 0.25 boete subs. 1 d. h. Overtreding der Militiewet: J. L. f 3 boete subs. 3 d. ih. Overereding van de drankwet: A. v. d. B. f 25 boete subs. 10 d. 'k. Poli tie-Overtreding G. J. f 0.50 boete subs. 1 d. 'h.G. v. A. ML deu B. ieder f 1 boete» subs. 1 d. k. Overschie. Overtreding van de Leerplichtwet: C. B, f 3 boete subs. 3 d. h. "Voor den Hoogen Raad werd heden als advocaat en procureur b< ëedigd mej. Mr. E 0. van Doip Vele leden der balie en onderscheidene dames en heeren woonden de beëediging van deze vrouwelijke advocaat bijdie ziel) te 's-Gravenbage zal vestigen. De officier van justitie te Rotterdam heeft ingetrokken het hooger beroep, door hem ingesteld van het vonnis der recht bank aldaar, waarbij do gewezen boekhou der van het van w©ge het informatiebureau der firma Van der Graaff en Co. to Rot terdam uitgegeven blad „Handelsbelangen" is vrijgesproken van den hem ten laste ge legden diefstal. Do raadsman van O. Uitdenbogerd, bij vonnis van de Haagscho rechtbank veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstraf, wegens diefstal' met geweldpleging ten thuize van den to Borkel vermoord gevonden Ripping, heeft tegen dat vonnis hooger beroep aangeteekend. De gewezen gemeente-ontvanger van Hel mond, P. L. A. H, v. Ml, door de rechtbank te Roermond schuldig verklaard aan ver duistering en tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, is door het gerechtshof te 's-Herbügenboseli, vrijgesproken en onmid dellijk uit do voorloopige hechtenis ont slagen. Moordaanslag tn het Grand Thédtre Gisteren werd voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam, onder groote be langstelling, behandeld de zaak van Alber- tus Johannes van Ingen, oud 26 jaar, ge boren te Putten, wonende in de Marnix- straat aldaar, thans gedetineerd, wien het volgende is ton laste gelegd „dat hij) op 7 Mei 1903 in het „Grand Theatre" aan de Amstelstraat te Amster dam, na vooraf het plan te hebben opge vat Margaxetha Josina Josephina Anjelier, huisvrouw vail Cornells Nico laas Schmidt, van het leven te berooven althans om kaar opzettelijk zwaar lichamelijjk letsel toe te brengen, tor uitvoering van rijn voornemen, opzettelijk uit een met scherpe patronen geladen revolver in haar onmiddellijke na bijheid twee schoten op haar heeft gelost en haar met twee uit die revolver achter eenvolgens afgeschoten kogels tweemaal in het hoofd heeft getroffen en bloedende won den heeft toegebracht, van welke kogels do een nabiji het reoliteroor in de wang is ge drongen, dwars door 'het gelaat is gegaan, huid, spileren, aderen en beenderen door borend, en in de linkerbovenkaak is blijven zitten, een wonde veroorzakend die geen uit ziekt op volkomen genezing overlaat, en de andere nabij het aokterhoofdsbeen of den achterhoofdsknobbel indringende, spieren, zenuwen en aderen heeft doorboord zijnde de uitvoering van heb voorgenomen misdrijf of van het misdadig voornemen van beklaagde» alleen niet. voltooid door de van zijn wil onafhankelijke ouutandi heden, dat geen van heide kogels edele voor het leven onmisbare! organen zoo f hersenen en groote bloedvaten, Izeeft troffen, doordien do tweede kogel niet hl achterhoofdsboen haeft doorboord en d dien de kogels tengevolge van de niia)W qualiteit van het vuurwapen geen voldoen de indringingsvermogen bezaten." R De eisch was 8 jaren gevangenisstraf, gens poging tot moord. Ned. IIerv. Kerk. Bedankt voor het beroep te Annervee» door den heer A. Vei meer, cam), te 2wo|| Geref. Kerken. Beroepen: te Leeuwarden (vacature. Paré) dr. J. M. Hoog te Nijmegen; - tj Veendam ds. E. ter Spill te Ruinen '(Dr,) Aangenomen: het beroep ie Ha»e stein door den heer J. W. Verschoor. csa te Ilof van Delft. Bedankt: voor het beroep te Nieuw Dordrecht door ds. J. Osingate Weikendaa Van betrouwbare rijde wordt over de beteekenis van het internationaal zuivel- congres te Brussel voor Nederland gesckre- ven, dat de Nederlandsche zuivel-producent over den afloop daarvan voorloopig tevre den mag zijn. Doordat de Noderlaadscln regeering evenals de meeste» Europees^ en een paar Amcri'kaanscike staten liaaroffi- cieele vertegenwoordigers er heen zond moet aan de uitspraak van het congres ten vrij wat hooger, waarde, worden gehecht dan soms wel eens het geval is met congres-con clusies. Doordat Nederland, wegens bezwa ren van heb Bureau tegen uitstel der stem ming, geen deel heeft genomen aan de stem- ming betreffende de middelen tot afdoende bestrijding van d© knoeierijen in den boter- handel, is de uitslag dier stemming in be teekenis niet weinig verzwakt terwijl ver scheidene andere conclusies rijn aangeno men di© juist een aansporing voor Neder land bevatten om liet aangenomen begin sel botercoutrólo door onder rijikstoezicht staande Botercontrol©-stations, niet prijs to geven maar het zoo deugdelijk mogelijk in practijk te brengen. Uit het debat is gebleken dat menig bui- tenl&ndsch lid dio controle-stations uit on bekendheid wantrouwt. Nederland heelt echter do gelegenheid, vóór 1905, wanneer het tweede zuivelcongres zal worden gehou den, aan het buitenland do deugdelijkheid dier stations te bowijlzen. Van den betrouwbaar!eidsx-it der Neder], Automobiel-CSub wordt Maandag as. gere den do route UtrechtGoudaRotterdam Den Haag Haarlem Amsterdam Utrecht. De deelnemers zullen 's morgeus ongeveer half elf Rotterdam passeereu en den volgenden weg nemenvan Kralingsu kamende, Oostzeedij'k, Oostvestplein, Goud- schesingel (Noordzijde), Hofplein, Sckiekade en over Overschie naar Deu Haag. Sen ideaalautomoliel Op de wereldtentoanstelling te St. Louis zullen autoinabiolstoelen te huur zijn, waar mee do bezoekei'S do terreinen kunnen imid- rijden. Z© hebben do snelheid van een wan delaar (ongeveer 5 K.M. in 't uur) on zijn heel gemakkelijk te sturen. De machine is omgeven door een schutraaui, dab zoodra het ergens mco in aanraking komt, den motor uitschakelt en de wielen vastzet, zoodat dc machine dan oogecnblifkkelijk staan blijft. De Hoop. De Hoop is te IJmuiden binnengevallen met gebroken «aff-l en gescheurde zeilen. Verder is alles wel. Het schip gaat naar Am sterdam en wordt met spoed voor het vervolg der reis gereed gemaakt. De werkstaking te Bergeijk. Blijkens de „Kath. Tabaksbewerker heeft het bestuur van deu Ned. R.-K. Ta- baksbewerkersbond het voorstel tot arbitra ge in zako do werkstaking to Bergoyk aan genomen. Het was nog niet bekend of do heer Aarts dit gedaan heeft. Moord en zelfmoord. In de Prinsenstraat 9 to Rotterdam drijft de 26-jarigo Maria Kool een bierhuis, ter wijl bij haai' inwoont sedert een jaar do 42-jarige Duitsohor Rich au Krieger, wiens vrouw en kinderen in Duitschland vertoe ven. Reeds meermalen had Krieger volgens de buren ruzie met Maria doordat tnj erg jal-oersdi was. Hij, droeg steeds con revolver bij zich dat hiji onlangs 's nachts mede wou nemen, maar wegborg na het verzet van Maria.. Beiden begaven zich gisteravond naa1, den zolder om. waschgoed op te hangen, ■koit daarna hoorde de buren twee schoten de politie werd gewaarschuwd. De commis saris Soer en de inspecteur Van de Pol vonden de lijken van beiden op den zolder en een revolver met nog vier patronen naast hen. Eiji had con kogelwond in don rechter slaap lxiji in den linkerslaap. Do oorzaak is vermoedelijk jalousie. Beide lijken werden vannacht naar Crooswijlk vervoerd. De drank. Als een bewijs, welke afmetingen het ge bruik van sterken drank ook in Leeuwarder

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2