Donderdag 24 September 1903. 57"' Jaargang. No. 11271. Nieuw Adeldom. Bericht. BUITENLAND. nig. ENGELSCHE BRIE YEN. SCHIEDAMSCHE DOURi KI Deze courant verschijnt dagelijks, niet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedaraen Vlaardingen 11. 1.25. Franco per post fl. '1.05. Prijs per week Voor S c lii e d a m en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur nan het bureau bezorgd zijn. SSureauISotersfraat GS. dte zich met het nieuwe kwar taal, aanvangende I «et. s., op de „Hchledamschc Courant" ahon- neeren, ontvangen «Ic tot dien datum verschijnende nummers gratis. 23 September 1903 T ii r k U c. Be Macedonische opstand. Over bel gevecht dat den IGen Seplem- bor begon iu bet district Meluik, konren thans eerst do bijzonderheden binnen. Het algemeen kwartier der opstandelin gen to Sofia bericht dat het gevecht begon niet een aanval van de zijde dor Turkse!» troepen op het dorp Perian, waar da revo lutionairen opslagplaatsen hadden van voe dingsmiddelen eu ammunitie. De opstande lingen, aangevoeld door Stojanoff, Poncho eu Derviugoff, boden weerstand, tot hulp kwam van beudon onder commando' van Zontcheff, Yaukoff en San dan ski. Dk> Tur ken werden afgeslagen en leden zware ver hezen. De 'koloneil-commandant werd gevan gen genomen. Deze lezing wordt bevestigd door een vrouw, die afkomstig uit Pjirma- !a, in bot district Melnik, dc vlucht geno men had. Zij) vertóaarde> zelfs dat do mees te dorpen van dit district in handen zijn der opstandelingen. Vier compagnieën Turksche! soldaten en ccn bataljon Albaneezeu zijn uiX D'jumala uaar Melnik vertrokken, om liulp to ver kenen. Een andere vluchteling vertelde dat m hc-L district Djmnala hel Turksche troencn- aautal verleden weck bedroeg 6500. Rei grootste deel vertrok echter naar Meruit. Ia Pjutnala wordt thans op verschrikkelijke wijze ludb gehouden door Albaneezeu. Turksche ambtenaren geven van do ge beurtenissen in Melnik een geheel andere lezing. Volgens hou word generaal Zoutcheff geheel verslagen on leden zijn troepen zware verliezen. Een groot aantal Bulgaren werd in do dorpen neergesabeld. Vele plaatsjes staan in -brand. In Dubnitza wordt schijnbaar eveneens strijd verwacht. Twee duizend reservisten zijn er aangekomen, tcnvij] nog 5000 ver wacht worden uit Kustendil. Uit Adrianopel wordt gemold dat het dorp Raklica, oen half uur van Kirk-Kilis- ie verwijderd, door Turksche troepen en ba- schi-boezocks vernield is. Vele bewoners wer den gedood. Van Turksche zijde wordt deze daad toegeschreven aan comité-benden. Op den weg van Raklica naar Rovtcha worden 60 lijken van Bulgaren gevonden. In den bazar van Köprtilü werden1 twee Bulgaarsche notabelen door een soldaat doodgeschoten, andwen werden door scho ten gewond. In het gevecht in diet Struma-dal zijn Roman uit liethcdcndaagsche leven door P. MICHAELIS. U) „En de anderen V' vroeg Am al ie, „Met do overigen ging 'het bijna even wo," antwoordde Franz. „Wij vonden el faar op do straat en werden spoedig goede vrienden. Velen hebben geen ouders meer, velen zijn door hun bloedverwanten do straat' opgestuurdzij leefden op do straat, sliepen onder bruggen en achter heiningen, velen van hun lotgcnootcn vriezen in den winter dood. Ik trok mij, hun lot aan. Maar zij moesten or zich aan gewennen om te loe ren en liard te werken. Een onderkomen be zorgde ik hen ook en ten slotte ook do meest noodzakelijke klccding. Zien zij' er allo niet goed uit 1" „Ja, antwoordde Amalie, „het is verba zingwekkend. En de meisjes 1" vroeg zij'vor der. „Het goibrek stoort zich niet of 'liet met jnannolijik of vrouwelijk geslacht te maken sceft, antwoordt hij, „Ook zijl stammen eveneens van do straaten met haar heeft Hen somtijds nog meer moeite1. Maar wan neer ziji eenmaal voor den afgro-nd bewaard 2'Jn; dan verheugt men er zich des te meer om." 3 nriaar die kinderen moeten toch leven 500 Turken door dynamiet om hot leven ge komen. In don nacht van 16 September had een ontmoeting plaats oj: do hoogten van Kazli- tepi, 11 uur van het station Mustaphapasja gelogen, tusscheu 50 Tuhksche soldaten en 300 op-tandelingcn. De laalstcn verloren 2 dooden en 45 gewonden. 'De opstandelingen wierpen twee dyuaniict-bommeu tusscheu de 'Turkendoor do duisternis beschermd, slaagden zij' er in naar Bulgarije uit te wij ken, hun dooden en gewonden medenemend. De Turken hadden 15 gewonden. Do Bulgaarsche minister-president gene raal Petroff, had gisteren een onderhoud met den Ottomanischen oppor-commissaris te Sofia, Alii Fcrouh Boy. De gcheelc toe stand in Macedonië werd besproken. Do premier -beklaagde zi'cli over den toe stand to Burgas, waar duizenden hulpeloozc en behoeftige vluchtelingen van Losengrad waren aangekomen. D'oor de discussie werd het volgende prac tise!» resultaat bereikt. Turkije zal den vluchtelingen bescherming waarborgen »n ben terugbrengen naar hun huizen. liet go- volg its dat er een hetere geest heerseht, die vertrouwen schenkt. De hoop is uitgespro ken dat een voldoening-gevende regeling zal komen, die oen einde maakt aan de moei lijkheden. In het antwoord op de Bulgaarse!» nota aan do Porie, waarin do benoeming' van con internationale commissie wordt voorgesteld om do Macedonische quaestie op to lossen, zegt de Porie, dat do zending van IHlnri- pacha gelijk staat met de benoeming van een commissie. Indien Bulgarije niet in slaat is de orde te horstellen, zal do suzerain het te hulp komen. Dc toestand is nog steeds zeer gespannen. Men schrijft to Konslautinopel do laatste nota der Bulgaarsche regcering too aan do openbare meening van Bulgarije, dio zich heftig uit tegen dc' wijze, waarop Turkije den opstand onderdrukt. ITcl orgaan van do Macedonische opstan delingen, „Bulletin do 1'Autonomie", dat to Pofia verschijnt, verklaart, dat de Macedo- nischc comités niet gaarno zouden zien dat Bulgarije in een oorlog gewikkeld werd. Zij stellen dc vrijknaking van 'Ma cod on ié op nu mero grondslagen dan men algemeen in Bul garije dït doet. Zijj verhelen niet dat som mige van do talrijke rassen in Macedonië even gaarne onafhankelijk zijn van Bulgarije als van Turkije, en dat wanneer Bulgarije de overmacht kreeg, dit het toeken zon zijh tot een gioote tegenwerking, waarvan Tur kije alleen zou profitecrcn. Do opstandelin gen hopen de autonomie van Macedonië te bereiken door een samenwerken van alle rassen en verlangen geenszins een annexa tie door Bulgarije alleenlijk ten voordeelo van 'het Bulgaarsche element. To Wecncn wordt verklaard dat na het bezoek van den czaar aan keizer Franz Jo seph, Rusland on Oostenrijk dc staten van den Balkan zullen verzoeken geen hulp te verlccncn aan Bulgarije in geval van een zij kunnen toch onmogelijk reeds zooveel verdienen als zij voor zichzelf noodig heb ben ging Airra-lio voort. „Meen, daartoe its het sl-eclrts in weinige gevallen voldoende," antwoordde hij'.„Waar- toe waren er andere nog goedhartige zielen op de wereld Geloof mij, er is niemand nog zoo arm, dat hij nicb nog ceir armere helpen kan." „En de rijken?" vroeg Amalie. ..Zij hebben,schijnbaar te veel met zich zelf te doen," antwoordde hij. „Maar laten wij itp. met het feest beginnen." Spoedig waren do lichtjes in den boom aangestoken, en de kinderen zongen het- lied van don stillen nacht, den heiligen nacht. Amalie was naast de meisjes op de bank gaan zitten en luisterde aandachtig. Daarop sprak Franz cenigo woorden over do bet eekenis van hot feest. Dan moest elk kind iets voordragen. Er kwamen wonder lijke dingen voor don dag, straatdeuntjes, sentimenteele liedjes, maar ook oenigc klas sieke gedichten. Franz liet alles kalm over zijn hoofd gaan en verbeterde slechts wei- Nu kwam do uitdeeliug aan de beurt. De oudste jongen en liet oudste meisje werden cr mede belast en de gaven die door ver schillende! handen waren bijeengebracht, wa ren spoedig verdeeld. liet was aardig hoe juist -en rechtvaardig dc verdecbing in haar werk was gegaan en hoe toch ieder ontving waarnaar-hij liet meest verlangd had. liet was een gejuich, oen lawaai, een la chen, een praten eu vergelijken van geschen ken in'het kleine vertrek, dat Amalie voor Turksch-Bulgaarschen oorlog. Een verzoek van dien kant staat gelijk met een bowl. De professoren Gcorgoff en Miletilch van de hoogcacliool te Sofia zijn naar Engeland vertrokken, met het doel om steun te zoeken voor de Macedonische vluchtelingen. Gemengde Mcdedcellngcn. Duitachland, De redacteur van de »Voi wiirts", Rehbeio, die een paar weken geleien gevangen ge nomen werd omdat bij weigerde den naam te noemen van een soldaat, die geklaagd bad bij dit blad over toestanden in zijn compagnie, is thans eindelijk vrijgelaten. De militaire autoriteiten zijn tot de ovetltiiging gekomen, dat in deze omstandigheden ren strenge door voering van den getuigenis-dwarg niet aan ging. Wat niet wegneemt, dat deze kwestie toch ter sprake zal komen in den Rijksdag. Dan zal tevens aangedrongen worden op een principieele wijziging van de artikelen, die deze inhechtenisneming mogelijk maakten. Te Berlijn hebben 203 metaalwarenfabri- kanten, die 14,700 werklieden in dienst hebbm, besloten om den 30en van deze maand al hun werklieden uit te sluiten, indien op den 28en de stakende metaal drukkers het wei k niet hervat hebben. Gisteren is van de marinewetf teDantzig een groot oorlogschip te water gelaten. De eerste burgemeester van Berlijn, Kir-chrier, doopte het schip met den naam van de t ijlt=- hoofdstad. Zoo langzamerhand wordt Wil- helm's i teaal verwezenlijkt van een talrijke vloot. De onderofficier Broiteribaeh van het garde regiment te Berlijn is tot 8 jaar gevangenis straf en degradatie veroordeeld wegens tallooze en wreed" mishandelingen van rekruten. De debatten bewezen, dat tengevolge van [de mishandelingen verscheidene soldaten waren gestorven. Een hunner, do soldaat Hill, pleegde zelfmoord. Het vonnis vei Wekte te Berlijn diepe ontroering. Spanje. De oiftcieuse rota, door den Spaan-ehen m nistr rrand gepubliceer I over zijne b ■groo- Ung-be raad slagingen, In eft over hrt algemeen een ongunstigen indruk gemaakt, M-m had gehoopt, dat liet rninisteito Villavcrdo de sinds jaren -beloofde sociale hervomi ngen zou invoeren, en tiran' is bekend gemaakt dat de begroeting voor 1904 geen buitenge wone uitgaven kon veidrage», dat liet volgimd jaar de hervormingen in o et weging genomen zouden worden. Het publiek spreekt dan ook reeds van een fiasco. Het wetk van de Col Les zal zich vior de volgende zitting bepalen tot het vaststellen van de begroeiing tot een regeling van het muntstelsel, tot de 1 quidatie der oude kolo niale schulden en tot de beraadslagingen over een wet op scheidsgerechten voor stakingen De Cortes komt 21 Oetubei weer bijeen. 11 s. 1 i Kardinaal Rampolla heeft, naar uit Rome een oogenbli'k alle leed vergat en geheel in do vreugde der kinderen opging. Zoo be merkte zij liet eerst niet, dat de dour word opengedaan .en buiten do gasten van het lokaal nieuwsgierig eu met verbazing naar binnen staarden. Franz noodigde ben uit naderbij' te komen -. de kinderen moesten hun gesoiienkcn laten zien en nog een liedje zingen. Maar Amalie voelde zich niets op haar gemak, en zo 'hoorde 'hoe een arbeider aan Franz Link vroeg„Is dat uw verloofde, mijnheer Link?" „Neen," had Franz daarop geantwoord, „maar het is ccn vriendin voor do goede zaak." „Zullen vvo 'heengaan vroeg Amalie. „Aanstonds," .antwoordde Franz. Dan gaf bijl ieder kind de hand, en allen beant woordden zijp afscheidsgroet. En ook buiten ging het niet zoo spoedig, daar iedereen hem de hand wilde drukken. Eindelijk waren ziji op straat en Amalie ademde' diep. Maar als schaamdo zij', zicli over haar geestdrift, riep zij uit „Hoe is liet mogelijk, dat gij dit alles kunt doen „Met een beetje goeden '.vil," antwoordde hij eenvoudig, „dan komt alles vanzelf te recht." „En ik dan?" zei Amalie, „wat beu ik toch nutteloos." Iïij1 stoorde haar niet in haar gepeins, ter wijl 'hij zwijgend naast haar liep. „Ik wil u navolgen," zei Amalie ten slotte. „Neen, mejuffrouw," antwoordde hij', Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11 0.92 iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zii innemen. Advertentiën hij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde leteinc advertentiën, opgenomen tot don prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc. Telefoon Wo, 123. aan de rrMalin" wordt gemeld, al zijne func ties neergelegd, behalve die van aarts-priester van St. Pieter, en zal zich geheel wijden aan een grooten historischen arbeid. Paus Pius lijdt aau een lichten aanval van jicht aan den rechtervoet. De wandelingen in den tuin blijven achterwege, doch de audiënties gaan voort. De spoorwegstaking in Noord-Italië schijnt arbeiders in andere vakken tot het neerleggen van den arbeid te hebben aangespoord. De ïGorr. del la Sera" meldt dat de ge organiseerde atbeiders te Genua de algemeeno staking zullen proclameeren naar aanleiding van het ontslag van eenige kolenladers. Servië. De verkiezingen voor de Skoeptchina geven de volgende resultatengematigde radicalen 80, onafhankelijke radicalen 65 liberalen 15 en 1 socialist. Te Belgrado werden gekozen 3 onafhanke lijke radicalen en Sava Grouitch, Servisch gezant te Konstantinopel, de eenige kandidaat van de fusionistische radicalen. Abessynië. De rasMakonnen, de vermoedelijke troons- opvolger, lreett de vorige week een deel van den straatweg ingewijd van het eind van den spoorweg tot de Had Huirar. De ras hee.t een toespraak gehouden waarbij hij den wemelt uitsprak, dat Frankrijk en Ethiopië ster-ds op vriendschappelijke!! voet niet elkaar zullen verkeeren. De konsul-generaal der Veieenigde Staten le Marseille, Skinner, is te Washington aan gekomen om instructies te onhaugen voor een speciale zending naar Abcs-ymë. Binnen kort zal de koMStil-gencival zich inschepen op een Ametikaansch oorlogsschip met be stemming naar Djibouti. Van «har beg.'eit hij zich met een eskorte van 10 mariniers iifttu Add is-Abeba» Het dol van die zending zal zijrr het sluiten van een hanclelsverdiag. Londen, 20 Sept. 1903. 'tis moeilijk uit te vinden of de Engel- sclren hopen dan wel vreezeu dat Rusland de Himalaya mog'e of zal overtrekken, om Voor-Indiö te veroveren. Zeker is hel, dat tot opperbevelhebber van de Britse!» troepen aldaar onverander lijk dc bekwaamste generaal wordt gekozen, waarover men kan beschikken. Op het oogcnblik heet Kitchener dit te zij'nhij1 heeft in Soedan zooveel derwisjen laten afmaken, in Zuid-Afrika'heeft hij, zul ke schitterende nederlagen geleden, dat er over hem in Engeland slechts één stem is; die stem prijst, looft eu eert hem als een groot man en een groot generaal. 't Genot iu Engelsche oogen een groot le geraanvoerder te wezen, schijtut zelfs na liet veischij'ncn, in do vorige maand, van het verslag over den oorlog, nog steeds een nicl- gcriug genot te wezen, en het zijl lord Kit- „gcen navolging. Een ieder moet zijn eigen weg gaan, ook iu dienst van do toekomst. Ziet ge, voor mij is deze) arbeid aam de> kin deren geen last, maar een behoefte; ik dwing er mijzelf niet toe, maar ik verheug mij erover. Ik denk daarbij1 aan mij.ii eigen jeugd met al haar moeiten en zorgen. Daar om zijn do Iaagsto standen bijna mijn meest geliefde leerlingen. Bij. u is dat alles anders gij hebt geen voeling niet dio kringen on zondt ook niet begrepen worden. Neen, volg mij niet, wat ik u verzoeken mag." „Maar wat moet ik doen vroeg zij. „Volg de inspraak van uw hart; doe dat gene, wat het u beveelt. Alleen wat ons wer kelijk verheugt, is goed." „En toch," antwoordde zij', „hebt gij een groot doel voor oogen." „Ik heb mijn loekomstideaal," zegt hij, „dat is waar; en wanneer hel zijn moet, dan heken ik het ookeen monschheid dio vrij en eendrachtig samenwerkt en tof hoo- gere ontwikkeling tracht re komendie ont bering cn ellende overwonnen heeft, en op deze aarde werkelijk zich t'huis gevoeltdat voor elkander en met elkander .leeft eu daarmede haar bestaan oneindig ven-ijkt heeft. Ja, ik zie den tijd komen, waarin allo kleingeestige strijd van den tcgenwoordigen tijd ver achter ons zal liggen en hot mor genrood van den grooten vol keren vrede zal zichtbaar zijn. Ja, die tijd komt." Franz Link was langzamerhand in geest drift geraakt, zijn bleek, smal gelaat was met oen lichten gloed gekleurd en zijn oogen met een hellen glans verlicht; en Amalie keek met verbazing naar dien osnvoudigen chener daarom van harte! gegund, als het hem gelukkig maakt. 't Ligt niet in bot plan van dezen brief, over 'smans militaire bcteckenis te schrij ven, zelfs nu, in 't midden dor vacantie, zou dat een te weinig belangwekkend onderwerp wezen. 'tZ-al meer den man zelf, zijn per soon gelden. Evenals do Engelsche dagbladschrijvers dit doen, springen de .Engelsche teekcuaars voor do geïllustreerde weekbladen als zeer cavali'eremenb mot juffrouw waarheid om. Zijl hebben Kitchener altijd afgeteekoud als oen eleganten reus, een soort Lohengrin of Siegfried. Feitelijk is hij eon „beer op sok ken", di'k, zwaar, plomp, leclij'k loopend, met een strak, koel, hard geziekt cu een paar brutale oogen. Zulk ccn persoonsbeschrijving past even wel ganseh en al niet bij de sentimenteele mysteriën die men elkaar vertelt omtrent dezen held der helden. Doch hoewel de faam lord Kitchener vooruitging, hem noemde een eenzelvig asceet, heeft men in Voor- Indie al heel 'gauw gemerkt dat hij., ja, zijn eigenaardigheden heeft, doch die hoogst pro zaïsch zijn. t Hij. is een man, die in do eea'ste plaats ambtenaar is en als ambtenaar zeer hard werkt, een echte dienstklopper; in do twee de plaats treedt hij buiten den dienst, in het gezellig vorkeer der Indische groote we reld, precies op zooals zijn voorgangers de den in de derde plaats en dit is do erg ste tegenvaller voor de mysterie-minnende.il toont hij door niets de reputatie van vrouwenhater te verdienen, clan door het feit dat liiji ongetrouwd is on do booze we reld zegt dat jonggezellen niet onvermijde lijk do hevigste vrouwenhaters ai Ju. Hij) houdt niet van ophef, dat is zeker. Toen bijl Zimla, de zomerhoofdsfad van Voor-Indiö, binnenreed, wist niemand dat hij zou konren cn men bespeurde eerst den volgenden morgen dat hij er was, toen hij van zijn kwartier naai- de bureaux van den staf reed. Dat kwartier heet „Snowdoa" en is eigenlijk niets dan een groote, ruime, hoe wel zeer aangenaam ingerichte, fraai gemeu bileerde houten loods. Biji de hoofdpoort, die toegang geeft tot den tuin voor hef huis, staat oen portiers loge cn daags na zijh aankomst hing hijldie loge reeds een biljet, waarop belanghebben den en „Kuifaliigcn" konden lezen, dat in dio logo lag het visiteurs-hoek. Daar kan zijn naam teeltenen,wie hoopte of aanspraak maakte op ecu invitatie v'an den opperbe velhebber. Dat hoek was geen halve maat regel, doch scheen, zooals men 't in Neder land wel uitdrukt, „op do eeuwigheid in gericht" te zijhzwaar, dik, met koperen banden en klampeii, Eerst volgde toon con diner, waarop de élite, daarna een bal, waarop Jan-cn-Alle- man genoodigd werd. En dit diner 'haalde lord Kitchener geheel' en al uit de gefanta seerde kluizenaarscel, waarin cle goede Voor- Indiërs, misleid door de sparbaansch-docne- menseh, die een ziener van den komenden tij'd leek te zijn. Maar Franz ging voort: „Dat is mijn geloof, juffrouw Amalie, cn mijn hoop. Doch het is niet mijn levensar beid, Wat ik thans voor deze arme kinderen doe is iets andersik wil hen niet tot fana- ticken maken, in geen enkel opzi.cht. Zij moeten geen deugdhelden worden, maar strijders. Zij moeten loeren zich tegen des werelds onrecht, te verzetten. Dat is het, waf ik hen tracht in te prenten: laat u niet op den kop zitten. D'aarvoor moeten zij) cellier loeren, moeten zij werken. Wie zich in deze hardvochtige wereld schuw terughoudt, wie zich laat vernederen of zich zelf vernedert, die is verloren. En dat begrijpen zij, en om dat ik op die wijze tot hen spreek, laten ziji zich door mij leiden," „Ja, strijden," antwoordt Amalie, „dat is het ideaal wat ook mij voor oogen zweeft. Eu wanneer ik in lief verleden zie. dan be grijp ik thans dat ge ook mij in die richting 'hebt beïnvloed, bijina zonder dat ik liet be merkte. Maar wanneer men strijden gaat moet men ook weten waarvoor." ..Het terrein is uitgestrekt," zegt- hij met nadruk, „en ieder kan voor zich de plek uitkiezen waar zijn krachten cn zijn talen ten hem het moest roepen. Gij, spraaikt eens van den vergiftigenden invloed der maat schappij en van de onwaardige' plaats dei- vrouw. Welnu, bind daartegen den strijd aan cn draag het uwe cr toe bijl om voor de vrouw een betere plaats te bereiden." (Wordt vervolgd.^

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1