STADSNIEUWS. Notaris H. B. E. Blaisse. Een winkel- en woonhuis met open plaats, Noordmolenstraat No. 68, groot 98 centiare, f 2175. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Kerk en Schoot Landbouw en Yceteelt. SPORT» Stuten-Generaal. Ingezonden Mededeelingen. Belangrij Lr Gemengd Kieuws. Baad van State, Openbare, vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Y/oensdag 14 October a.s., des voorraid- dags te elf uren. Tweede Kamer. Wijziging van de gemeentewet. De heeren Smidt, Drucker, Bos, Ketelaar en Pijnacker Hordijk stellen voor in de wijzi gingen, voorgesteld op artikel 61, 96, en in het vijfde lid van het voorgestelde nieuwe artikel 149, te doen vervallen het woord mannelijk". Voorts om in het eerste lid van art. 65, in het eerste lid van art. 100 en in het eerste lid van art. 108 te doen vervallen de woor den sop de wijze zijner godsdienstige ge zindheid". Door het amendement op art. 61 wordt hersteld de redactie van het bestaande artikel door dat op art. 96 wordt de be trekking van gemeente-secretaris ook voor vrouwen opengesteld. Prov. Staten. In buitengewone zitting is door de Prov, Staten van Overijsel gekozen tot lid van Gedeputeerde Staten de heer 13. van Laer met 22 stemmen, by tweede stemming. Bij herstemming is gekozen tot lid dei- Provinciale Staten van Groningen de heer U. G. Schilthuis Jzn. (lib.) met 1464 stem men. De heer W. T. Hessels (r,-k.) had 1122 stemmen. Bakkersbond. in de te Leeuwarden gehouden vergade ring van den Provincialen Frieschen Bakkers- bond bleek dat de overgroote meerderheid der vergaderden was voor afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Voorts werd door den heer Hommes uit Bolsward voorgesteld, dat de Friesehe Bond zich als afdeeling zou aansluiten bij den Nederlandschen Brood-, Koek- en Banket- bakkersbond. Dit voorstel vond sieun en zal in de eerstvolgende vergadering worden be handeld. Bureau voor arbeidsrecht. Het Bureau voor Arbeidsrecht, gevestigd in het Vereenigingsgebouw te Rotterdam, heeft gedurende de maand September io 64 gevallen schriftelijke en mondelinge hulp verleend. De meeste dezer adviezen en hulp verleeningen, nl. 26 gevallen, betrofhn de Ongevallenwet. Meermalen gelukte het, langs den weg van correspondentie, voor ai beiders hoogere, of te weinig betaalde uitkeering te verkrijgen. Er werden in 7 gevallen loon- kwesties behandeld. In één geval werd, door bemiddeling van het Bureau, van een schil ders-patroon die aan drie gezellen elk f2.50 onthouden had, wegens een ongeluk, gedaan gekregen dat aan twee dezer gezellen de f 2.50 werd terugbetaald. Eenige andere zaken werden voortgezet voor het kantongerecht. Verder werden behandeld 8 gevallen van particulieren aard, 3 gevallen voor den Be- roepsraad, 3 gevallen inzake de militie, 3 inzake belasting, 3 inzake gemeente-veroi de- ning, 1 inzake leerplichtwet, 2 inzake armen zorg, 2 inzake ziekenfonds, 1 vereenigings- zaak er-, 1 rechtzaak. Er werden 8 adviezen betaald a 25 cent. De overige waren gratis. Consultatie-bureau voor Tuberculose. Te Rotterdam is gistermiddag geopend het consult atie-bureau der Vereeniging ter be strijding der Tuberculose. Het is gevestigd Aert van Nesstraat 132 en geopend Dinsdag, Donderdag en Zaterdag om 4 uur, De on- en minvermogende patiënten vinden daar ondersteuning en goeden aad al blij veD zjj ook onder behandeling van hun gewonen dokter. De doktoren die op dit bureau zitting hou den leggen een uitvoerig register aan betref fende de patiënten die zich aanmelden, welke aanteekeningen natuurlijk geheim blijven. Bij de registers behoort, ten dienste van de woningstatistiek (die bijv, in New-York tot zulke belangrijke uitkomsten geleid heeft), een plattegrond van de gemeente op zoo groote schaal (1 2500) dat elk huis afzonderlijk er duidelijk op aangegeven is; het bureau van gemeentewerken stelde deze kaart, eigen lijk een atlas, welwillend beschikbaar. 'KETHEL EN SPALAND, 9 October. De gemeenteraad zal morgen te lluurv.m. een openbare vergadering houden. "Volkshuisvesting. Zoo-als onze lezers zich. zullen herinneren, werd ra een vergadering van. „Schiedam Vooruit" geklaagd over den bestaandcn. wo ningnood en had dit ten gevolge dat een commissie werd benoemd tot onderzoek. •Deze commissie bracht rapport uit en inge volge daarvan, werd besloten tot oprichting der vereeniging Volkslruisvestüng Het ia van algemeen© bekendheid, dat de woningtoestand hier verro van gunstig is. Gebrek aan licht en lucht, slechte riöloering, ondeugdelijken bouw, vochtigheid vindt men maar al te veel. De te verwachten snel le uitbreidihg onzer bevolking door do vesti ging der firma Smulders en andere onder nemingen zal dan toestand nog verergeren, als niet met beleid en. 'kracht en zoD.der winstbejag wordt aangepakt Van hoe overwegend zedelijk en stoffelijk belang voor ieder gezin en voor de gansche gemeenschap een goede huisvesting is, be hoeft. niet nader uiteengezet te worden. Ieder voelt hoe een bij uitstek, .groot en vruchtbaar veld van werkzaamheid bier te vinden is. Het voorloopig bestuur van „Volkshuis vesting htieft thans de ontwerp-statute-n. ge reed en wij 'kunnen, daaruit dus thans een m ander mededeel en. Art. 2 omschrijft wat het dod ddr ver eeniging is Zxi heeft uitsluitend ten doel da verbete ring der volkshuisvesting, voornamelijk to Sehieiaiii, door a. het bouwen m instandhouden van doel matige, hechte, gezonde en uit zedelijk oog punt goedci woningen b. het aankoopen van onbewoonbare wo ningen om zo af to brdkcn en zoo mogelijk door goedo te vervangen a hot aankoopen van minder geediikto woningen om ze te verbeteren d. hot bevorderen. der plannon van. het gemeentebestuur tot regelmatige uitbrei ding der gemeente en tot vcrbetez-inig van den toestand in do bebouwde kom. Art. 7 bepaalt dat het bestuur bestaat uit 5 loden gekozen uit de aandeelhouders, aftredende volgens rooster, en herkiesbaar terwijl art. 8 bepaal j dat er 3 commissaris sen zijn, die toezien op de handolimgen van het bestuur, en) uit dö aandeelhouders gekozen worden. Da algemeens vergadering kan do door haai' benoemde, commissarissen ten allem tij dei weer ontslaan'. In art. 12 wordt o. m. bepaald dab bui ten oen matige, rente, .in geen. geval 4 's jaars te boven gaande, over hot kapitaal der aandeelhouders en de eventueel opgeno men gelden, alsmede een billijke Vergoe ding voor vearildhte werkzaamheden of be wezen diensten, geldelijk voordeel voor da aandeelhouders, bestuurders, commissaris sen of bewindvoerders geihedl is buitemgei- sloten. De vorming van het kapitaal (art. 4 en geschiedt door a. da stortingen der aandeelhouders; b. schenkingen, legaten en erfstellingen; c. de winst boven do uitikeeanng, bedoeld in art. 15. Voor do st-ortingen worden aandeel bewij zen van f 10 uitgegeven, die echter in stuk ken van f 100 en f 1000 kunnen worden samengevoegd. Zooals hieruit blijkt wordt de mogelijk heid gesteld aan allen om als aandeelhouder uz deze vereeniging deel te neuzen. Zelfs wordt, zoo lezen wij in de to-ëhehting, om de deelname ook van hen die geen bespaard geld bezitten, mogolijjk te maken, geoorloofd dat op een aandeel van f 10 wekeJijkscho stortingen van f 0.25 plaats heiwen. Den 15 October a. s. hoopt G. v. d.Laan den dag te herdenken waarop bij gedurende 25 jaren als opperman bij de gemeente werken in dienst zal zijn. Het aantal sollicitanten naar de betrekking van Directeur van gemeentewerken, bedraagt niet minder dan 65. T. a. v. e. n. u. De declamatieclub sT. a. v. e. n. u.", daartoe in staat gesteld door heeren execu tanten, heeft besloten, waar velen Zondag jl. geen plaatsje meer machtig konden worden, aan het verlangen der leden te voldoen en een herhaling van de voordrachtavond te doen plaats hebben op Zondag a.s. De bepalingen zullen de zelfde blijven, zoodat voor de leden gelegenheid bestaat Zaterdagavond en Zondag morgen toegangsbewijzen af te halen, wat, wil men zeker zijn van een plaats, wel aan beveling verdient. Hedenmorgen te 101/2 uur viel P. A. Maan, wonende in Klein Groenendaal, van een spoe- lingsehouw in de Lange Haven. Door eenige spoelinghalers werd hij weer op de schouw gehaald. Vanmorgen is door de politie aangehouden de reizend koopman Th. G. die in het sAlgemeen Politieblad" stond gesignaleerd wegens een te ondergane straf voor dronken schap. Hij is naar het huis van bewaring te Rotterdam overgebracht. Hedenmorgen werd aan de vischmarkt aangevoerd 2 pariijen bot; de prijzen waren vanaf f 0.40 tot f 1.30. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Veiling9 October. Notaris Bland van den Berg en Sanders. Een winkelhuis, waarin een vleeschhou- werij en .pekslageiij wordt uitgeoefend met achterhus waarin slachterij en plaats, benevens bovenhuis en erve, aan het Broersveld No. 7, groot 50 centiare, f 3380. ook eeu blijvend congres ia warden opge richt voor vraagstukken, van internationaal recht, waarheen. do VcrschilLenda staten de leden beihooreri af to vaardigen- tc-n getale van 200250 en dat op gezette tijden bij eenkomt. Groot opzien lieefb verder oen rede ver wekt, welke de Eugc3sdhe! opperrecht er S"r VA7alter FbiUfimore bieild over de houding d-er Britscho regccrhig1 tegenover de Hang- solie Conventie en da pogingen am een inter nationaal zeerecht tot stand to brengen. Hij noemde deze houding „belachelijk." De Engekschen verschuilen zich. achter do goedkoapa uitvlucht dat ©cm verdrag bij I1011 geen kracht van web 'bezit en daarom cle B ritscha afgevaardigden naar con. oom- ferentio nooib kunnen instaan voor da goed keuring hunner i-egoeadlng. Da heer Philli- xnoro vorzskarda editor dat dit maar' een voorwendsel is zon cl or -grond. Als Engeland zoo voortgaat, zullen d© andere landen fcooh- 'kamen tot bob vaststellen van gexnetemsdhap- pölijikö regelen, waarnaar Engeland dan wel gedwongen zal zijjn zich. ook te gedra gen, zonder er too to hebben' medegewerkt. Do vergadering besloot dezo opmerikdnigaii van den Britscheai realiter tor kennis to bronge-n van de Britsche restoring. Internationaal recht. Op het congres voor in.temahian.aal recht, dat to Brussel is gehouden, heeft de heer Trueblood, secretaris van den Vredebond in de Ver. Staten VanJ «Noord-Amerika, do opridhting aanbevolen van een blijkend officieel congres voor internationaal recht. Hij herinnerde dat do verschillende staten van Europa en Amerika van 1815 tct 1903 32 groote conferenties hebben gehouden. Van 181556 zeven, waar alleen politieke vraagstukken werden behandeld; van 185C >1875 7, waarvan 2 louter politieke, en van 18751903 niet minder dan 20, waarvan ook maar twee over politiek.. Hat onder ling overleg over groote vraagstukken, van intarnatöbnaal, publiek m privaatrecht, over nijverheid, verkeer, wetenschap, ge zondheid enz. stijft dus. Evenals nu de Haags che vredesconferentie heeft geleid tct de oprichting van een bhjjveud iiitornabia- n&al gerechtshof voor arbitrage, behoort er Het Goethe standbeeld, dat dit najaar te Straatsburg zou worden onthuld komt niet meer op lijd gereed. Met het gieten van het beeld en van de lyrische en de tragische muze zou men wel klaar komen, maar hel opstellen op het marmeren voetstuk z.il te veel tijd nemen, zoodat de onthulling tot het voorjaar is uitgesteld. Alkoliol en voeding, I11 1 la vergadering van Duitsche natuur onderzoekers, welke te) Kassei is gehouden, sprak prof. Rosonau uit Bahn avar del ba kende vraagof alcohol voedingswaarde be zit Hij behandelde haar van een zuiver wetenschappelijk standpunt. "Volgons den tegenwoordigen stand dor wetenschap, zoo luidt zijn antwoordt, beho-ort alcohol niet tot de onmisbare voedingsstoffen, maar wal kan hij zulle© stoffen vervangen, omdat hij chemiseha spankracht geoft. Yan dat stand punt bezien kan alcohol theoretisch onder do voedingsmiddelen gerangsahikt worden. Hij, wordt ook in het lichaam verbrand ern geeft evenals koolhydraten en Vetten be sparing van eiwitstoffen. Vraagt meml: of hij niet tevens als vergif werkt? dan ant woordt do lioogleoraar iln groota hoeveel heid zeker, in kleine niet. Van groota be- toekenis is bovendien de soort van geestrijke dranken, en ook -of men dlio langzaam of snel gebruikt, en of <Le maag al dan niet leeg is. Ais voedingsstof voor gezo-nde per sonen behoort volgons den hooglearaar alco hol practiisch niet te worden, gebezigd; anders ik het bij zieken, waar hij' als ver vangende stof kan! warden gebezigd wanneer ander© voedingsmiddelen niet kunnen wor den toegediend. Overigens behoort ieder wetenschappelijk standpunt. Volgons den mensdh te heoordeelon, of hij al dan niet alcohol zal gebruakeni. Voor den een is reieds misbruik, wat vdor dear ander mog genot is, heeft Fraderik de Groote reeds gezegd. Bij de beraadslaging wetrd in verschillen den zin geredeneerd zonder dab men tot een bepaalde conclusie kwam. Adv.-gen. mr, Noyon heeft bij den Hoo- gen Raad conclusie genomen in de zaak van den vader en den zoon uit Sclnebroek, door de rechtbank te Rotterdam en het gerechts hof te 's-Gravenhage tot drie dagen gevan genisstraf veroordeeld wegens onttrekking van een minderjarige aan het wettig over hem gesteld gezag. Overeenkomstig een der cas«atiemiddelen, door mr. Hollander in deze zaak voorgesteld, achtte de adv.-gen. het ten laste gelegde en als bewezen aangenomen feit niet straf baar, weshalve hij concludeerde tot vernieti ging van het arrest a quo en ontslag van alle rechtsvervolging. Uitspraak 2 November, DDagblad" contra t>U, Crt". De hoofdiedacteur van het sDagblad van Zuid-Holland en 's Gravenh'age" heeft een aanklacht wegens smaadschrift ingediend tegen de uitgevers der jNieuwe O •urant", terzake van het in dat blad opgenomen artikel over ^Vrijbuiterij", wat door het Digblad van beleedigende strekking wordt geacht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Makkinga c. a. de heer D. N. Zuithoff, cand. te Groningen Bedankt voor het beroep te Niehove (toez.) door ds, F, Ydema Cz. te Gasselte; te Oudelande door den heer L W. Erd- man, cand. te Den Haag. Hooger Onderwijs. Professor Wenckebach te Groningen opende gistermorgen zijn college met de mededeeling dat de onderhandelingen over zijne benoeming te Amsterdam thans definitief zijn afgebroken. Naar de Weensche correspondent van de ïN. R. Ct." schrijft, is het aan den heer Ripper, van het landbouwkundig proefstation te We'enen gelukt, een toestel te vervaardigen tot het spoedig en makkelijk onderkennen van gezonde of zieke melk. Daartoe wordt een zekere hoeveelheid melk vermengd met een paar druppels azijnzuur gekookt en een druppel er van onder een kijker geplaatst en tegen het licht gehouden. Ziet men dan dat de straalbreking van het melkserum bij sommige dieren onder een kleineren hoek geschiedt dan bg andere ruudeien, dan is dit een bewijs dat de melk niet gezond is Dn brekingsexponeut, d. w. z. de verhouding der beide hoeken onder welke de stralen in het serum binnendringen en er weer uitkomen deze exponent bediaagt by gezond melkserum 1.3430 tot 1.3442, bij zieke melk «Laren» gen veel minder. Looping the loop. Dö wielrijder Mondt, dia liet -waaghalzen- stufeja van het bakende „Bouolar la Boru- ele" of zooals do Eiigeïscibeii ihetfc noemen „Looping thes Loop", roods sedert geruimcci rijd allw strtoandc, liöcft nu h-efealfda per tandem ïLeè zijn vrouw verricht zondeir onge lukken on zal zijn „oxcitiug race" in het Ca sino do Paris latem ziou'. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 8 Octoler. Vervolg.5 De MINISTER VAN FINANCIËN sloot zich aan bij de hulde aan de Bankdiiectie gebracht, un wees op de belangrijke eon- ce.-siën «lie van de Ned. Bank zijn verkregen, gezwegen nog van de voordeelen in het wets ontwerp opgenomen. Iu 't bjjzondcr stelde de minister het gewicht op «ïen voorgrond van de verklaring der Bankdireclie over de te volgen goudpolitiek. Deze verklaring werd niet in de wet vast gelegd omdat de Bankdirectie vieesde dat van d'*ze wettelijke verplichting wel eens misbruik zou gemaakt kunnen worden dooi buitenlandsche financiers. Inlusschen pok, zonder dat de verklaring in de wet wordt opgenomen, acht de Minister ze even bindend voor de toekomst. Wat liet pleidooi van den heer Bos voor de oplichting eener Staatsbank aangaat slechts één land Rusland- heeft een staatsbank, alle andeie landen partieulieie banken. En het voorbeeld van Rusland, waar de Staats bank geheel van de regeering afhankelijk is, acht de Minister niet navolgingswaardig. Waar bij eene regeering als hier te lande met de Nederlandsclie Bank van politieke» invloed op de zaken der Bank geen sprake is, zou de Min, met dat systeem niet willen breken. Uit viees voor politieken invloed wilden de sociual-demoaaten zelfs in Duitsch- land geen Staatsbank en ook in Zwitserland waar de Bondsraad tot de oprichting eener zoodanige Bank leeds had besloten, verwierp het referendum het voorstel. De Minister ver dedigde de verlenging van het Octrooi met 15 jaren, welke termijn gekozen werd omdat ze reeds stond in de beslaande wet. De Minister betoogde echter dat hij zich niet principieel zal verklaren tegen een even tueel voorstel tot langer octrooi-verlenging. De heer SCHAPER drong er bij den Minis ter op aan kiachtiger vast te houden aan een octrooi-verlenging voor den tijd van 15jaren, Na nog eenige discu'sie werd het debat gesloten. De art. 1-3 goedgekeurd. Heden 11 uur voortzetting. Zitting van Vrijdag 9 Odder. In de heden gehouden zitting werd de behandeling vooitgeiet van het wetsontwerp houdende verlenging van het octrooi met de Ned. Bank en tot intrekking van de munt biljetten en wel over artikel 4 (het ver strekken van rentelooze voorschotten door de Bank aan den Staat tot tijdelijke versterking van de rijksschalkist onder zekere bepalingen). De heer BOS lichtte pen amendement toe strekkende om imperatief voor te schrijven dat de Bank eeri renteloos voorschot zal geven ongeacht den stand «Ier kas van de Bank. Nadat de heer MEES het amendement had bestreden, werd de aanneming ook dnor den MINISTER VAN FINANCIEN met be slistheid ontraden, o.a. op giond dat in tijden van crisis handel en nijverheid er ernstig nadeel van zullen ondervinden, hetgeen door den voorsteller werd ontkend. De heer MEES bleef bpt amendement bes' 'ijden en pleiten voor het behoud der clausule door de regeering voorgesteld, waarbij bepaald wordt dat de vei phchting tot het geven van het voorschot ophoudt, wanneer het metaalsaldo der Bank beneden 10 mil- lioeri is gedaald. De heer BOS trok zijn amendement in, waarna het wetsontwerp tot verlenging van het bankoctrooi in zijn geheel werd aange nomen met 67 tegen 4 stemmen, De heer Beckers, het nieuw gekozen lid voor Sittaid, nam, na beëediging, zitting. Dinsdag 11 uur vergadert de Kamer opnieuw. 30 cent per regel. is de geluksaankondiging van SAWILEI, IIECHSClIISSt senr. ia Hamburg welke .ach in dit nommer van onze couianl be vindt. Dit huis heeft zich door zyn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hiel en in den omtrek gewennen bedragen een zoo goeden naam verworven, dat w*j ai onze lezers aanbeveleu op deze advertentie acht te geven. De scheepsramp op de Zuidersee Gistermorgen kwam te Enkhuizen van Em- meioord (Schokland) het bericht, dat de boot, door de stoomboot Groningen III ge zien, aldaar is aangespoeld. Deze boot is geen aak doch een ploizier- jacht en het eigendom van den heer ds. H. Bakels te Enkhuizen. Donderdag 1 October reeds was zij uitge zeild met aan boord de heeren A. H, Schol ten, 23 jaar, electricienS. Schollen, 25 jaar, proponent bij de Doopsgezinden en G. C Seiiolten, pas gediplomeerd eind-examen H S. to Hoom, 19 jaar. De vierde zich aan boonl bevindende per. soon was de heer Dirk van Es, 24 jaren" bloemist, eenige zoon van den hoofdonder wijzer B. L. van Es, te Eukhuuen. De drie ""rslgenoemden zijn allen znons van den heer Scholten, ook daar woonachtig. Maandag bevonden zij zich nog te Nijkerk vanwaar zjj Dinsdagmorgen zijn vertrokken. Omtrent de lijken der verongelukten is nog niets bekend. De toestand bij de families Scholten en Van Es moet wanhopig zijn. Visscher Van Ommen heeft te Elburg medegebüteht het Woensdagmiddag 3 uur zee opgepikte lijk van een heer, blond, t snor, ongeveer 30 jaar oud, zwartejas' bloote voete-izwemgordel over den mg' Identiteitsbewijzen ontbroken, 't Lijk is ter schouwing vervoerd naar 't lijkenhui'ja op de algemeene begraafplaats; plm. 10 onbe- schreven brief Kaai ten gaven geen aanduiding, een gedenkpenning van 1747 met het borst beeld van Willem Fiiso, aan de andere zijde de Nederl. Leeuw met het opschrift Vox populi etc. evenmin. Op het lijk weid bevon den eene poitemonnaie met eeuig geld. Ver moed woidt dat men te doen heeft met een knecht van het verongelukte pleizierjacht. De justitie is mot een en ander in kennis gesteld. De Iloop. Het Hospitaal-keikrohip is door storm te IJrnuiden binnengeloopen. Alles welaan boord. Het scheepje bljjft gereed om naar zee te vertrekken. Spoorwegongeluk te Barneveld, Men schrijft uit Barneveld: Bij het onderzoek van de ontsporing van den D trein, op 13 Sept. j.k, moetgebleken zijn dat in den nieuw gelegen wissel wel de veieischte bout geplaatst is, waaiaan eieneens de gebruikelijke moer geschroefd was, maar dat men vergeten had door de bout een splitspen te steken. Door het over rijden der treinen nu moet de moer losge draaid zijn, waardoor de bout den wissel niet meer vasthield. Van Donderdag af was de nieuwe wissel in gebruik en voldeed blijk baar goed, totdat 's Zondagmorgens daaraan volgende de D-lrein met het bekende nood lottige gevolg derailleerde. De ontslagen opzichter der spoorlijn, do heer Kiaan, heeft zich niet bij zijn ontslag neergelegd. Hen goede vangst. Gisteravond zijn op de Coolsingel te Rot terdam door de inspecteurs Dozy en Tonckens aangehouden een kantoorbediende en een mechanicien, die sedert Juni voorltluchtig waren uit Maagdenburg eri verdacht vari ver duistering van 27000 M. ten nadeele van een graanhandelaar aldaar. Het geld was nage noeg geheel vei teer d te Monteeai lo, Bazel en Parijs. Zij vertoefden sedert 3 dagen te Rot terdam. Op hunne aanhouding was f 300 belooning gesteld. De storm. M011 möldfc uit VollenihovG aan de „Znv. Ct.", d.d. 7 Oct. Ook hier heeft de) stonn gedurende den gaasalien nadht 'hevig gawocd. Bijna waren er drie menschemlevens to b-etremren ge- woest, dook gelulkikig zijin ze nog bijtijds gered. Lte Vrouw R o e 1 01 f j 0, schipper Jacob van IJiken, zou gistermiddag zee in gaan, geladen met turf en bestemd voor Amersfoort. Om liet slecihto veder keerda do schipper echter terug en- ging ondor de Vo-ort voor anker. Den ganschen nacht worstdldeoi do sohip- per ©11 da knecht, Hendrik OEïfonmiis, tegen do golven, di© soms over 'het goh ede schip heensloegen. Bij hot aanbraken vam. den morgen bralk echter iket voorstel gedeelte van hot schip af, waardoor diiit onmiddellijk zond., 't Geluikte dom sdhippea* met den knecht on zijn meda aam boord zijnd der tienjarig zoontje nog bijitijdsi in don mast tö klimmen. Een oogenbliik begaven daarbij den schipper de krachten. D'ö knecht sneed echter een touw los en trok don schipper zoo naair boven. Zonder deza hulp zou) dö man hoogstwaarschijnlijk het leven verloren heb ben. Gelukkig warden, zijl "vrijt spoedig in hun bonardan toestand opgemeakt door Jurrièn Dikken, die dö wacht had in don watermolen van dom Bontpolder em zich haastte om de monschon Idea* in de stad to waarschuwen. Met vereende krachten werd nu een boot uit do haven getrokken, dwars door den Bentpoldör heengebracht, over den dijk ge dragen 011 toen te water gelaten. Eendracht maakte Ook lüea" weder maclit, want d'tt zward stuk werlk word iln ongelooflijk kor ten tijd volbracht. Drie jonige visscherliedon, Hendrik Nieu- wcuhuis, Jan Kwakman en Albort KLlappo, stapten toen in da boot en roeiden met krachtige riemslagen naar het wrak. Geluk kig kwamen zijl daar nog juist bijtijids. Ruim twee nron hielden zibh do sdbipbreti- 'kelingen reeds vast aan' de touwen hoog ut den mast on d'at onder die) hevigd sotim- 011 regenvlagen I Toon onze dappeaö redders hun) leosfcbats hiding aan boord hacden, rooidon zij "»<»r dön wind uit on brachten da geredden „Achter Wondol" aam dion wal. Op da boerderij! van Event v'an der land0 Werden! zij! Loon spoedig vtricmddijlk ont haald on verkwikt. Gebruik makende valt oon aangeboden gelegenheid! konden! daarna mederijiden naar 'Zwartsluis, oim zie veirder naar hun) woonplaats, Aïnersfo 1 to begeven. Schip noch lading waken geageerd, zoo- dat schipper Van IJketn een' verlies lijdt van ruim f 2500,

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2