t STADSNIEUWS. YLAARDINÖEN. Kunst en Wetenscïiap. e r k e u Schooi. Landbouw en Yceteelt. Staten-Oencraal. Gemengd Nieuws. instelling van 2edelij1k.cn «aard is en do over heid, om "kaar zedelijiko looping to vervullen, "bij "bestum- on wetgeving van een stellig in zicht in ihet onderscheid tussoliem goed en kwaad1 moet uitgaan, hieruit nog geenszins volgt, dat hot daarom op den weg der rag. ligt, wat men noemt als censor morum of zedemoester op het brcedo maatschappelijk gebied op to treden. De overheid kan echter geen onthouding toepassen, als vaststaat, dat het normale leven op bedenkelijke wijze is aangetast door con kwaad, bevorderd door zoo niet opkomend uit het bestaan der in richtingen, welker gedeeltelijke regeling zij zelve in haar hand heeft. Dit nu is onmis kenbaar het geval met opzicht tot de scha delijke gevolgen, die op uitgebreide schaal voortkomen uit 'liot misbruik van den ster ken drank. Door do bestaande wetgeving staat roods vast dat de overheid do haar ge stelde grenzen van "bevoegdheid in geen ge val1 overschrijdt, zoo zij don verkoop van sterken drank aan zekere regelen bindt. D'e ia-acht der bestrijding werd bi) de Wet van '81 (misschien to conzijldig) gezocht in het beperken van het aantal drankgole- genheden, en de regeering, hoezeer geenszins ontkennende dat andere, meer doortastende maatregelen van monopolisecring als an derszins, niet ook itr ons land noodzakelijk zouden kunnen blijken, achtte thans, ook met het oog op den korten termijn, die op 1 Mei 1904 gesteld is, het oogenblik daar toe nog niet gekomen, en is van ooi-doel, dat voorshands nog de proef moet worden genomen, in hoeverre een ©enigszins bedui- dendo verscherping van het vigeerendo stel sel ton slotte in staat zal blijken een gelet- ddijjko verbetering in den toestand te bren gen. Het waa aanvankelijk de bedoeling, ook de gelegenheid te bieden, uit de medewer king der burgerijl, bet initiatief voor beper king van den verkoop te doen ophouden (local option). Een daartoe strekkend voor stel, een novum voor on land op staatsrech telijk gabied, kan, nadat de zaak bijl de re- gearing in overweging blijft, later afzonder lijk aan dö orde komen. In do eerste plaats is oen scheiding 1100- dig tusschen verkooji van sterken drank voor verbruik ter plaatse en voor verbruik elders. Dtfze vereeniging van gelegenheden heeft in def arbeidersklasse menigmaal dö drinkgewoonte in de haiul gewerkt. "Wordt doze scheiding doorgevoerd dan zullen do gelegenheden van do beide soorten slechts in beperkt aantal toegelaten moeten worden. De hoofdgedachte van de wet blijft dus onaangetast. In de tweede plaats mag de inrichting van de localiteiten, waar sterke drank ver kocht wordt, niet langer worden overgela ten aan het goedvinden van do tappers. Ten eerste zullen dus bijl algemeenen maatregel van bestuur eischen moeten worden gesteld, waaraan do localiteiten moeten voldoen ten tweedo moet het geheimzinnige, da ver berging van wat liet daglicht niet ziten mag, worden verheden, met name zullen dö loca liteiten. gelijkvloers aan de zijde van den openbaren weg gelogen moeten zijn; zullen zij van den weg af inzicht moeten geven, en zal het verboden zijn, heb inzicht van den •openharen weg af to belemmeren. In de derdes plaats moet do mogelijkheid worden geopend, om te beletten,dat gebruik Van sterken drank wordt aangemoedigd, het zij door aan do gelegenheid daartoe to ver binden den prikkel van kansspel, hetzij door do dranklokalen grooter aantrekkelijkheid to verlcenen door vermakelijkheden of door bediening door vrouwen. Beoogd wordt did vermakoHjjkliedeni of did bediening door vrouwen te weren, wdlko doorgaans uitge voerd wondt door personen van verdacht al looi. Ontwerp—Armenwet. Het ontwerp Armenwet wordt eerstdaags naar den Baad van State verzonden. Mijn ra ad. Heden zal de Mrjnraarl een bezoek brengen aan Heerlen, teneinde de weikzaamiieden voor den aanleg der staatsmijn bij Terwinselen in oogenschouw te nemen. Naar de sN. L. C." verneemt zal de directie der mjjn xLaura Vereeniging" te Eygels- hoven den Mijnraad in de gelegenheid stellen, bij die gelegenheid ook de werken van aanleg dier mijn te bezichtigen. Gefingeerde Inbreng In S. V. De minister van financiën heeft de direc teur der registratie en domeinen aange schreven, wegens herhaaldelijk voorkomende ontduiking van mutatierecht, door middel van gefingeerden inbreng in naamlooze vennoot schappen, de aandacht van het publiek en in zonderheid van de notarissen te vestigen op het gevaar van het misdrijf van valsehheid in geschrifte waaraan men zich onbe wust schuldig maakt door het opnemen of doen opnemen van bedoelde onware ver klaringen in akten, die in het vervolg zullen worden opgemaakt. De Zeehond. Tot de reeds gemelde lastgeving aan den Rijksstoomschoener Zeehond om visschers- bommen op te sporen en zoo noorlig hulp te verleenen, (zie ons nummer van gisteren), had de Minister van Marine aanleiding ge vonden na een onderhoud dat ZExc. had met een deputatie van Scheveningsche reeders. De burgemeester van Baflo. Het adres van dr, Sqtsma c.s. te Baflo aan Gedeputeerde Staten van Groningen, houdende het verzoek tot schorsing van den burgemeester dezer gemeente, den heer J. Doornbosch, krachtens art. 60 der gemeente wet, wegens de vele en sedert jaren plaats gehad hebbende malversatiën bij het beheer der gemeenteljjke geldmiddelen, is door ge meld college in handen gesteld van den commissaris der Koningin ter afdoening. Abattoir. De gezondheidscommissie te Leeuwarden heelt, gelijk ook wel was te verwachten, aan het bestuur dier gemeente een zeer gunstig advies uitgebracht over het voorstel tot op richting van een abattoir. Do slagets zijn er echter weinig mede ingenomen, zooals ook wel was te vet wachten. Zij hebben er een openbare meeting op "Woensdag a. u. over belegd, waarin de heer Joh. Ilüfer Jr., van Amsterdam, vooi hen zal optreden. vtercurlus. Do commissi© voor examens van „Morcu- rius" ontving op liaar verzoek van don Alg. Nod. Bond van Accountants 011 Boekhou ders projet-slatutcn en reglement meb oxa- mon-rogoling, bevattende con aanatl bepa lingen, regelctulcs een fcdemitiovo samenwer king dor verschillöndü Va'kvoicenigingen, ter wijl door do afgevaardigde dor Cbr. Han dels- on Kantoorbedifendcuvereeu. weird toe gezonden het rapport, reeds vröogor door een commissie voor die vereeniging uitge bracht. Beide stukken, voo-ral het laatste, bevat ten veel, waarvan het voor do behandeling van het onderwerp nuttig en noodig is ken nis to nemen. Do secretaris dor Cllir. H. en K -bodien- denvereeu. was zoo welwillend op lianr ver zoek een aantel exemplaren van „Ons Be ginsel" too te zonden, waarin bet geliealc rapport is afgedrukt. De veelheid van stof, dia blijkens da voor stellen tei verwerken is, dood bet der com missie wonscliolijfc voorkomen, door liet. aan geven van enkele principicolo punten, aan de diseussiën een leiding to geven. De agenda voor dö vergadering van Za terdag 24 October a.s. bevat in verband met dit vraagstulk o. a. do volgende punten Vooistel van den Alg. Ned. Bond van Ac countants on Boekhouders, houdende rege ling voor federatieve samenwerking. lö Algemeeno beschouwingen. A. Is samenwerking olieton voor unifica^ tie der tegenwoordige examens voldoende? B. Is bet wenschelijfc de samenwerking zoo danig uit t© breiden, dat ook andera zaken zullen ku 1111 on worden ter hand genomen? C. Zullen alleen vakVereenigimgen tot do federatie kunnen worden toegelaten? D. Is liet wc-nschelijlk dat ook inet niet-vdlcveree- nigitigeu wordt samengewerkt? 1. Hetziji als lid der federatie. 2. Hetziji als niet-lid en dan slechts op bepaalde punten'. 2e. Artikdlsgowijza bethanddiug. Examen -regel i n g. o O A. Is een diplomastelsel voor handels- on kantoorbedienden gewensciht om do houders tot handels- en kantoorbedienden, to stem pelen? B. Is oen agn. propaedeiltisch exa men voor hen, dio examen wonsciken af ta leggen m bet boekhouden en de handelscor respondentie, wensobelijkC. Zoo ja, ia bot dan gewensckt, dat daartoe reeds nu wordt overgegaan Of zal oen geloidelijlke overgang daartoe do voorkeur verdienen? D. Zullen do examen-programma's worden vastgesteld' door alle afgevaardigden of door een te be noemen commissie; eveneens voor dc benoe ming van examinatoren on de vaststelling der voorwaarden tot deelname. E. Moeten examinatoren in het bezit zijki vair diplo ma's on welke Mogen bob personen zijn dio les gewen? Bespreking van do verder te volgen wijze van behandeling. Alcmaria. Het Internationaal Dames-Comité Alcmaria heeft in zijn jongste veigadering besloten het nog in kas aanwezige saldo van ongeveer f 10,000 te storten in het Generale Boeren- hulpfonds, door bemiddeling van de firma Scfieuïleer te 's-Ilage, echter onder voor waarde er speciaal uit te willen bedeelen 1. het tehuis voor weezen te Rustenburg, onder beheer van ds. Jac. van Belkum 2. het tehuis voor wepzen te Langlaagte, onder beheer van ds. C, J. G. v. Hoogstraten te Johannesburg; 3. de tehuizen voor weezen in de Oranje rivier Kolonie, onder beheer ian ds. Marquardt en De Bruyn. 4. een bedrag uit te keeren aan den heer M. D. de "Wildt, beheerder van het Bijstands fonds (der N. Z. A. V.) ie Pretoria. Alcmaria laat geheel aan het wijs beleid der geneiaals over, het bedrag der uitkeerin- gen te bepalen, en hoe te beschikken over het eventueel restant der som. De werkzaam heden van Alcmaria zijn hiermede afgeloopen. Finantieel Sienws. De minister van financiën maakt bekend dat op 17 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 2,244,571.77 en dat op denzelfden dag door de Nederl, Bank, in gevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was ver strekt ten bedrage van - 3,355,310,77l/s Een verdediging? „Zeg eens, 30, Mijlf met je" vuild vingers van mijn goed af 1" „Non, maak je maar niet dik 1 Betkijik jou eigen handen dan oens." Er zijn velerlei wijzen, waarop eeto aange vallene zich verdedigen kan, er zijn er vooral ook onder den invloed' der tö ver dedigen zaak goede en ikwade; maar zeker geen verdediging is zoo zwak en zoo kinderachtig als dieWaarbij een groot monscli argumenteert op do manier van eon schooljongen. Do „N. S. Ct." heeft gomeond to moeten antwoorden' oj> ons artikeltje „Persmanie ren" In 't bewustzijn (barer jeugd notonrt zo ons „do oudci". Goed, we nemen dien naam aan, docli zij moet hot ons dan ook niet kwalijk nomen, dat wc, met al den eerbied voor haar frisseJid jeugd, enkel een glimlachjes over hebben voor baar balkviscbjes-patihos van: „stilte die een storm voorafgaat, fiolen van toom ote."; dab we ons mot haar schooljongens-argumentatie) met kunnen vercenigen; mi dat we wouden- opkijken, waar zo even ïater spreekt van, veeljarige ©rvaring on ons als oen oude bes een groot moederlijk vermaan wil toedienen. Neon neemt men gewillig een rol op ziek, dan dient mün in die rol to blaj|ven. Docli ter zake. Do „N. S. Ct." beeft een berichtje van ons overgenomen, waaronder geen „S. Ct." [Op zich zelf con te dikwijls voorkomend geval om er veel acht op te slaan]. Maar het blijkt der „N. S. Ct." achterna, dat hot niet volkomen juist was. Dan volgt cle rectificatie, dat „abusievelijk" 't ondca-- sehrift „S. Ct." vergeten was bijl dit be richt, dat m hoofdzaak onjuist bleek to zijn. Tegen een dergelijke liandchvijtzo komen wo op dit. abusievelijk van clö „N. S. Ct." kunnen wo niet acceptceren, aanhalende, dat in dat zelfde nummer van 17 Oct. oen zelfde abuis alweer wordt gemaakt; dit aandikken tot in ..hoofdzaak onjuist." doet aan boos opzet denken. \Yo 'herbalen nog cons, wanneer dei „N. S. Ct." door later to verschijnen in do ge legenheid is gestold nog in dezelfde editie "berichten van ons Over te kunnen nemen, dan cisclit do goede zede deze berichten als zoodanig te kenmerken, vooral waar zijl meent met een concurrent te doen to hebben. En wat antwoordt ons nu dö „N. S. Ct." Zakelijk alleen dit„wat ge zegt, is vol komen waar, maar weet ge niet, dat ook gij zelf dikwijls van ons overneemt zonder naderei aanwijzing en dat het „N, S. Ct." enkel volgt, wanneer het beriebt u te Roomseh toeschijnt on heb „N. S. Ct." al leen dient om vlag en lading te dekken1 tegenover uw orthodoxe vrienden?" In gomoe'do vragen we uis dat argu> inentatiö, of is dat sdliooljougons-taktiek, zooals boven? Is dat ooiiijko strijjd. of lage) verdachtmaking, verdachtmaking van, op zettelijke kwa.de) trouw, zoo al niet ergor Moeten dergelijke beschuldigingen! niot met- bewijzen worden gestaafd gelijk wij, dat deden mot het nummer van 17 Oct. Gemeenteraad, Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 27 October 1903, des namiddags 2 uur. De stukken liggen ter visie voor de leden. Grondnanvrnge. In zake de grondaanvrage van M. Oranje, een strookje grond voor zijn woning aan de Groenelaan, tusschen de vroegere en de nieuwe rooilijn, zeggen B. en W. 0, a. in hun advies aan den raad "Wij zijn van meening dat het bebouwen van de slrookjes grond tusschen de huizen en de rooilijn van gemeentewege zooveel mogelijk bevorderd moet worden. Wij meenen u te moeten adriseeren tot een gunstige beschikking op het verzoek. In het concept-besluit wordt die strook grond, groot circa 00 cA., voorgesteld te ver- koopen a f 1 per eA., en de teekening van den bouw aan de goedkeuring van B. en W. te onderwerpen. I. Munnik. f Door tusschenkomst van het gemeente bestuur ontving gisteren de weduwe Munnik aihier bericht van het ministerie van kolo niën, dat haar zoon, Izaak Munnik, in Atjeh is gesneuveld. Izaak Munnik is vóór ruim 9 jaar naar Indië vertrokken en was blijkens een zijner laatste brieven ingedeeld bij delecomp. 14e bataljon inf. te Sngli waai bij hij als fuselier dienst deed. Hij bereikte den leeftijd van 30 jam\ Moj. L. C. Ibircksen-Siugels. f In stillen eenvoud is hedenmoigen op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. L. O. Harck- sen-Singels, binnen-regentes van het Diaco niehuis der Hervormden alhier. De kist was bestiooid met witte bloemen, terwijl een tweetal kransen, van de verpleegden en van het bestuur, de baar dekte. Een deputatie uit het bestuur volgde in den lijkstoet. Bij het te 's-Hage gehouden examen gym nastiek is o. m. geslaagd mej. J. J. E. Plooij, Bij de aanbesteding door de H. IJ. S. M., van het maken van een wrijfgording aan den ijzeren stijger op het stations-emplacement te Hoek van Holland enz., waarvoor de raming was f6200, was minste inschrijver de heer E. Wienhoven alhier voor £6108, De Volkshuisvesting. Tengevolge van een zetfout is de voorlaatste zin uit het ingezonden stuk van den lieer De Groot onjuist weergegeven. Die moet luiden Wie het groote doel wildoor verbete ring der volkshuisvesting de volksgemeen schap zedelijker, welvarender, schooner maken, hij laat zich niet door zelfzucht of onder geschikte bezwaren weerhouden. Vanmorgen verwondde zich de 28-jarige H. van de Velden, wonende aan den Botter- damschen dijk, zich de rechterhand, doordat hij van een aan zijn moeder toebehoorende woning in drift een ruit had stuk geslagen, waarop de bewoonster had geschreven non- bewoonbaar". Hij moest zich door een dokter laten ver binden, Vofksbadhufs. In de week van 12-18 Oct. 1903 wer den genomen 212 baden. 1ste klasse 2de klasse kuipbaden 14 kuipbaden 23 regenbaden 11 regenbaden 113 schoolbaden 37 3 ets, kinderbaden 14 Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer gemeen te op Woensdag 21 Oct. a.s., 's nam. 7 una-. Aan de orde zullen worden' gesteld dei vol gende ond cirw erpen' Itapport van dö commissie voor de ge meente-gasfabriek op liet adres van C. van Santen c.s. omtrent liet wegen cu incten van steenkolen voor do gasfabriek. Vooistoli van B. en W. tot goedkeuring van do bagrootiiig van de gasfabriek vo'or 1904. Ontwerp-besluiten tot wijziging der ge- incctitebcgrooting, dienst 1903. Voorstel van B. en W. op liet verzoek van A. da Bruij'n om gemeentegrond in erf pacht. Idem op liet verzoek van A. de Bruijnom gemeentegrond in erfpacht. Idem op hot verzoek van de firma, Joost Pot om wijziging van erfpachtsvoorwaarden. Idem op liet vorzoök van Gcbrs. van den Borg, als voren. Idem op bet verzoek van da naaml. venn. Vereenigclö Glasfabrieken (United Glass works), als voren. Idem op het verzoek Van dei naaml. venn. Vereen. Glasfabr, (United Glassworks), omi vergunning tot bet 'hebben van een' gebouw met andera dan sloencn wanden. Idem tot wijziging van dö Verordening, regelende bet onderwijs aan de Burger avondschool niet Voortgezetten cursus. Idem tot uitbreiding van bot onderwiji- zeud personele! aan school D' (Zomerstr.). Idem tot voorziening in dei bdhoefte aan Verga derl okal en Idem tot nieuwe regeling van het aantal leeraren aan de Burgwav.-soliool met voort- gezetten cursus, alsmede Van het bedrag tanner jaarweddon. Idem tot wijziging der instructie Van don gem ee nto-entvanger. Ontwerp-besluiten tot wijziging der ge- nieentebcgTooting, dienst 1903. Aanbrengen van eon gedeelte renwning- wemk in do Koningin! Wilhclininahoven. Op het verzoek van de firma Joost Pot om wijziging van erfpaehtsvoorwaarden ter stichting van een reparatieplaats van machines harer schepen, wordt door B. en W. gunstig geadvisseerd. Bij den Gemeenteraad is ingekomen een gunstig advies op het verzoek om grond in erfpacht aan A. de Bruijn voor een perceel aan den Binnensingel en voor een perceel aan de Emmastrnat. 'Gisteren arriveerde in onze haven het loggerschip Johanna Maria van Sche- veningen, waarvan de schipper rapporteerde dat een der matrozen, Arie Pronk, op den 10 October door een stortzee was overboord geslagen en Verdronken. De overledene laat een weduwe met nog jeugdige kinderen achter. 'Zondagavond ongeveer 11 uur be stelden vier personen bij den stalhouder Boer alhier een rijtuig, om daarmede een rit door de stad te maken. Nadat zij in het rijtuig hadden plaats genomen, sloeg één uit baldadigheid de ruit van het poitier aan stukken. De stalhouder weigerde daarop te rijden, waarop die personen weigerden het rijtuig te veriaten. De poliue kwam er aan te pas, en een der belhamels werd naar het polili' -bureau gebracht. Van een der agenten weid bij de overbrenging zijn geheele overjas verscheurd. Zoo vertrok Sara uit Haarlem. Maandagmorgen vóór haar vei trek uit Haarlem naar Rotterdam maakte mevrouw Sarah Bernhardt nog in een open landauer een korten rijtoer langs Kruisstraat, Bartel- jorisstraat, Gioote Maikt en terug naar het stationzoowel aan het hotel als op het perron trok de actrice aller opmeikzaamheid, De stationchef had haar aangeboden het gebruik van de reslauratiezaal, doch daarvoor had zij doen danken. Om den hinder van het publiek, dat vol bewondering in een kring om haar been drong, werd haar daarop het bureau van den chef afgestaan, waar zij rustig verbleef, tot uit de richting Amsterdam de trein aankwam waarachter haar salonrijtuigen en bagage wagens werden gehaakt. Nagestaard door de velen op het perron, vertrok de trein. (»0. H. Crt.") De Nederlandsche Opera in den Stads schouwburg te Amsterdam heeft al weder met financieele moeilijkheden te kampen. Het kleine kapitaal dat een paar heeren voor de instandhouding van de Opera in den Stads schouwburg bijeenbrachten, ongeveer f5000 naar wij vernemen, is opgeteerd en Vrijdag en ook tot heden is van de artisten de gage over de eerste helft der maand October niet uitgekeerd kunnen worden. Evenwel de heer van Duinen wil het bijltje er niet bq neer leggen, en in overeenstemming met het overige personeel wil men trachten de zaken gaan 'e te '-ouden. In allen gevalle hebben de aangekon.li<.,ie voorstellingen zoo te Amsterdam als te R,u terdnm voortgang. Mevrouw A. Rosse—Sommer d*elt ons m». de, dat zij sedert Zaterdag zich var» de Nederlandsche Opera heeft terugetrokken (Hdbl.) De sDaily Chronicle" weet te vertellen dat Paderewski, die eenige jaren lang zuinig is geweest en verleden jaar, toen hij 100,000 pond stelling bijeen had, voornemem'was het spelen op concerten er aan te geven, zjjn vermogen heeft te loren en nu opnieuw aan het spelen gaat. Nel>. Hekv. ICshk. Drietal te Amsterdam vacature Her[. kens D. den Breems te Charlois, P. S. Meer- buig te Man-land, D C. Postma te Vombure. Vacaiuro Daubauton dr. P. J. Kromsigt té Rotterdam, G. Mansvell te Schevenineen J. O V. Meischke te Raamsdonk. Aangenomen het beroep te Ruurloo (toez.) door ds. Joh. ten Bruggenkate te West woud en Binnenwijzend. R. K, Kerk. Uc bisschop van Haarlem heeft benoemd iot kapelaan te Amsterdam den heer Th. Kwakman tot kapelaan te Rottendam den' heer E. A. M, Mersel; tot kapelaan te Leiden den heer J. A Ruhe; tot kapelaan te Delft den heer J. F. van der Meer; tot kapelaan te Goes den heer B. A. Ltwance, en tot kapelaan te ASfen den heer A, J. J. Leuven. Wij ontvingen de programma's van het onderwijs van de afdeelingeii slandbouw- -chool", shoogere land en boschbouwschool" en ^tuinbouwschool" van de Ryktiandbouw- school te VVageningen, voor het leerjaar 1903/1904, een drietal boekjes, welke een volledig overzicht geven van hetgeen en de wijze waarop aan de leerlingen onderzjjs wordt gegeven. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 20 Octoier, Bij de voortzetting der beraadslaging over de Teh foonwet betoogde de heer TI.IDEMAN nader de noodzakelijkheid van staatsexploitatie der telefonen, waaivan hij de uitvoering aan de regpering wenschl over te laten. Iloe, wanneer en in welk ti mpo tot Staats exploitatie zal woiden 0 vei gegaan, is de zaak der Regeering. Tegenover den Minister ontk-nde hij beslist, dat da locale telefonie voor geen uitbreiding meer vatbaar is. Dit is onjuist vooral ten opzichte van het platteland. Aandringende op naasting van de locale netten, betoogde spr. voorts dat de regeling der tarieven - waarin dénheid moet zijn niet aan de willpkeur der concessionarissen kan worden overgelaten. Principieel geen tegenstander van staafs- exploitatie betwistte de heer VAN VEEN echter de noodzakelijkheid en de wenschelgk- heid van staatsexploitatie voor de telefonen, op de gronden Vrijdag door den Minister van Waterstaat ontwikkeld. Ook voor de kosten, waarop spr. niet gerust is, deinst hij terug. De heer VAN VEEN verklaa: de zich tegen het amendementTydeman evenals da heer VAN WIJCK, die meende dat het particu lier initiatief voldoende in de behoefte van telefonisch veikeer heeft en in de toekomst zal voorzien. In de replieken vau de heeren Pomps van j Meerdervoort en "Van Loeben Seis, die zich tegen het amendement verklaren in verband met de onzekerheid der financieele resultaten van Staatsexploitatie, verklaarde de Minister van waterstaat zich opnieuw tegen de over neming der locale netten, die alleen dan te verdedigen is wanneer het werk dat men aan de Staat wil opdragen door anderen slechf of niet wordt verricht. Aan uitbreidiDg der interlocale telefonie waaraan ook voor het platteland behoefte is, weuscht de Minister zijn aandacht te wijder. Wordt het wetsontwerp aangenomen, dn worden de concessies herzien en zoo noodig gewijzigd, ook op het puut van tarieven en j onderhoud van de locale netten. j De Minister verklaarde het amendemerit onaannemelijk, omdat de regeering niet iet! kan aanvaarden, waarvan zij de gevolgen niet kan overzien. f Het amendement-Tydeman wordt ver«®'| pen met 45 tegen 31 stemmen. Da Academiefeesten te Breda. Bij heb aanbrengen van Versiering ba-f'* lcigemhoid der academiefeesten te Bnd> gaab de gemeente) zelf fiindc voor1. Een g100] te eeu-epoort zal den reünisten het „welk® toeroepen op hot Stationsplein, met „IIuldo aan do Kon. Mil'. Academie" in» midden. Op het 'Kasteelpleiu, de toegWS tot liet aloude kasteel, is een dubbele tingpoort opgeridlit, waaraan don Prins Fmlerikpoort is gegeven. Ook Groote Ma Ai zal van gemeentewege siend en. electriseh. veriieürh worden, zekor 'ni prachtig gericht zal opleveren u elöctri'sohe) verlichting van deu 100 ntë hoogen toren. Breda is gereed, zijn gasten te ontvrt, en alles eto een ieder streeft er naail da oud-cadetten, dite zicsh. ten getal0 Vl1!l 850 als reünisten hebben opgegeven, n na viör genoeglijke dagen, met den- in druk zullen veriaten. w Uit do lijst der reünisten blijkt aa aantal der aangeaneidevi tot 842 gcetio®

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2