Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, V STADSNIEUWS. YLAARDINOEN, men door Arabieren vermoord. Des bevel thabbesr van do 14e legerdivisie, Hadi paeba, is in zijn plaats benoemd en met de fcudbti- ging der moor-den aars belast. Consulaire berichten uit Uskjuib, Mona- srbiir en S<doniiki melden, dat do buitenspo righeden van Tm-ksclie soldaten, steeds nog voortduren. Te Uskjub is o. a. een Christen door liaveh-soldatem gedood. Ernstige berichten zijn nit Seymen ont vangen. Men spreekt van vele bataljons, dio geheel zijn vernietigd door de Albaneeseho opstandelingen. Vele Albaneeseho hoofden zijn gearresteerd en verbannen. Japan. Uit Tokio wordt gemeld, dat in liet Ja- paustike regeeriugsblad. de verkoop van een bundel socialistische liedören wordt verbo den en tevens gelast wordt het iubeslagne- nieu van .allo exemplaren. De bundel is ver schenen te Osaka, vaar onlangs een groote werkstaking' is uitgebroken. De auteur der socialistische liederen moet zijii een van de vier Xapansche officieren, die naar Euro pa werden gezonden, om, op kosten der re- gearing, do sociale toestanden in het Wes ten te bestudeerenTan deze vin* officie reu kwamen drie in Japan terug als aau- •hangers der Marxistische denkbeelden. Hofberichten Uit Schweriii dd. 22 dezer: Bij; de Nederlandscho gasten op Dobbin vertoeven, behalve groothertogin Marie en de groothertog, ook de broeder van prins Hendrik, hcatog Adolf Friedrick, prins Heinrich Reuss XVHI en een prins van Wied. Do lieeren zijn 's ochtends meestal op "de jacht. Gisteren was er een jachtpartij1 in ih.et Kietlier wond, vandaag wordt in het jachtgebied van Doddin gejaagd. Morgen gaan do jagers nog eens op klein wild uit. Het staldepartement van H.M. de Koningir.- Moeder gaat Dinsdag 27 dezer van Baam over naar Den Haag, Arbitragehof. Z, K. H. de Groothertog van Luxemburg heelt tot lid van het Arbitragehof te 's Gra- venhage benoemd den heer Henri Vennerus, President van den Raad van State en van het Hooggerechtshof te Luxemburg. Armenwet. Bij onderzoek is ons gebleken, dat het geen omtrent de Armenwet is meegedeeld, even voorbarig als onjuist is. Wel verliet het departement van binnenlandsche zaken het ontwerp Ongevallen-zeevisscherij-verze- kering, maar niet een wijziging Armenwet. De aankondiging in de Troonrede gaf ook allerminst aanleiding, om dit nu reeds te verwachten. (ïStd.") Naar aanleiding van de mededeeliugen der „X. Ct." betreffende heb ontwerp eener nieuwe Armenwet schrijft men bhans van „geachte zijde" aan. het genoemd blad De belangwekkende inlichtingen in uw courant schijnen, zooals zij thans luiden, de groot© verwachtingen, die de Minister van zijn regeling der armenzorg blijkbaar koes tert, op zichzelf nog niet te rechtvaardigen. Zij laten althans 'het terrean open voor een aantal vragen, welker beantwoording voor de beoordeeling der verdiensten van do voorgenomen regeling van doorslaand bes- lang zal zijn. Ziehier enkele van die vragen en opmerkingen Wat, allereerst, in de berichten niet to lezen staat, is de wijze waarop de samen werking der drie groepen (burgerlijke ker kelijk, bijzondere) zal worden verkregen? Zal er dwang zijjn, ook voor de kerkelijke besturen, dwang tot vertegenwoordiging m den armenraad? Wij, achten dit nier waar schijnlijk, daar dr. Kuypor's grootste grief tegen het ontwerp Borgesius immers juist was dat „de vrijheid der kerken" daardoor werd aangerand. Zal ca' geen dwang zijn tot vertegenwoordiging in den armenraad, dan zal dus eik kerkelijk of bijzonder bestuur vrij blijven tot dien raad toe te treden of ook niet. Maar in dat geval zal de toepas sing van het „beginsel" der nieuwe armen wet: „dat er samenwerking behoort te zijn tusschen de verschillende bestaande or ganen. van armenzorg", geheel afhangen van die organen zeiven, zonder dat de wetgever iets meer doet dan een gelegenheid open stellen. In dat geval hangt do beoogde „centralisatie" en ook het daarvan gehoopte effect geheel in de lucht. Of heb thans, „in menig geval! bestaands volkomen gebrek aan samenwerking tusschen verschillende organen" dan zal worden verholpen, mag worden betwijfeld; dab gebretk aan samen werking toch ontstaat thans niet doordat een gelegenheid tot samenwerking ont breekt (zijl is altijd gemak'kelijfk genoeg te scheppen), maar omdat de wil ontbreekt. Doet nu de wetgever niet meer dan een ge legenheid openstellen, doch laat hij do be sturen vrij, dan valt te duchten dat do on wil va"£ vele even groot blijft als voorheen. Opmerkelijk is in dit verband de zinsnede dat de verschillende organen, der armenzorg in de nieuwe wet hun zelfstandigheid niet zullen verliezen en dat „in geen enkel op zicht een diaconie of andere instelling van barmhartigheid der kerkelijke gezindheden zal ondergeschikt zijn aan den Staat." Dat „de verdere inri'dhtmg der armen zorg" volgens het Elberfelder stelsel zal ge schieden, is mede oen uitspraak, die nadere verklaring behoeft. Bedoeld is zoker: de inrichting der openbare armenzorg, der burgerlijke armbesturen dus. (Maar ook dan zal wel do toepassing van liet Elborfekler stolsel niet voor do ikleiuer© gemeente ver plicht zdju. Do zaak to Ballo. De correspondent van het iHbl." meldt: De Raad van Baflo weigerde gisteravond met algemeens stemmen de begrooting in behandeling te nemen. Het voorstel van den Burgemeester om B. en W. te machtigen, behoudens goedkeuring der Gedeputeerde Staten, een rechtsvordering in te stellen tegen den ontslagen gemeente ontvanger, werd eveneens met algemeene stemmen verworpen. Met algemeene stemmen werd een vroeger Raadsbesluit in dien zin gewijzigd dat de Raadscommissie die een onderzoek naar het financieel beheer zal iustellen dit geheel bui ten B. en YV. en een rechtskundig adviseur zal doen. Besloten werd de opcenten op de personeele belasting te ret hoogen van 25 op 50 pCt. Aan het slot der vergadering las de Burgemeester een rede, waarin hij betoogde dat hij misleid was. Hij wilde op hooger bevel het heft in handen houden en wilde boven genoemde commissis den bijstand van den secretaris alleen vergunnen als hij er ook bij saocht zyo, wegens de familierelaties van den secretaris tot den ontslagen gemeente-ont vanger. Ned. Yerecn. tegen vallende zlokte. Blijkens het eerste jaarverslag der Neder- lnndsche Vereeuiging tegen vallende ziekte zijl. sinds Maart 1902 toen de statuten wer den vastgesteld G7 leden-oprichters, 250 gewone leden, GO begunstigers toegetreden. 0. a. werd van H. M. de Koningin-Moeder een aanzienlijke gift ontvangen. Een gebouw aan den Overtoom is gehuurd als gasthuis der vereer,iging, tevens polikliniek voor Amster dam en omstreken. Het blykt reeds thans te klein. Als specialiteit voor zenuwziekten van het gasthuis en der polikliniek is dr. Muskens werkzaam. Dr. Bonebakker heeft het admi nistratief beheer. Ook te 's-Gravenhage is een polikliniek geopend onder leiding van dr. L. Bouwman, geneesheer aan sBloemen- daal" te Loosduinen, VLAARDINGER-AMBACHT, 24 October. Door Jacob Hoogendam is onder deze ge meente met een buks een groote arend geschoten. MAASSLUIS, 23 Oct. Het uitgaande s.s. Aurora is aan den Hoek van Holland in aanvaring geweest met een der lichters van de Hoüand-Atnerika-lijn en stoomde wegens eenige schade terug naar Rotterdam. Zoover bekend heeft ook de lichter geringe averij. OVERSCHIE, 24 October. Onder het op schrift: sEen zonderling besluit", lezen wij in de »N. S." vNaar ons ter oore kwam, beeft het be stuur der Chr. School te Ovei'schie aan den kerkeraad der Geref. kerk aldaar officieel toegang tot die school verkend. Zonderling, ja ongelooflijk kwam het ons voor. Immers wij meenen met zekerheid te weten, dat die school altijd een beslist Her vormd karakter gehad heeft. Zou dit veranderd zijn Voor inlichting dienaangaande houden wij ons aanbevolen. Te meer, daar ons bij informatie bleek, dat het schoolbestuur uilsluitend uit Hervormden bestaat, waarvan ds. v. d, Waal, Ned. Herv. predikant, voorzitter is." (»Zond.b.") OVERSCHIE23 October. Bij de loting der Nationale Militie van Overschie, gehouden te Hillegersberg deed zich het zeldzame ge val voor dat een der loteliogen L. Spitter No. 11 trok; hetzelfde nummer dat ook zijn twee oudere broeders bij de loting hadden getrokken, terwijl er twee tweelingen aan de loting deelnamen, n.l. de gebroeders Van Eijk, die elk een vrij nummer en de gebroe ders Kruifl die een dienstplichtig nummer trokken. 50 personen waien er voor de loting ingeschreven, en wel 45 van Overschie en 5 van Schiebroek. Gemeenteraad Tan Overschie, Vergadering van Zaterdag 24 Oct. 1903. Te tien uur werd hedenmorgen de ver gadering van den raad. dezer gemeente door den burgemeester geopend. Alle leden zijn tegenwoordig. De notulen van <le vorige vergadering worden ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen zijn 5 missiven van Ged. Sta ten der provincie, houdende goedkeuring van eenige raadsbesluiten in do vorige ver gadering genomen. Een verzoek van C. do Regt, dat hij een teekencursus heeft in 'het leven geroepen, dat .hij getracht heeft een. schoollokaal van de gemeente te krijgen om zijn lessen te kunnen geven, dat dit hem is geweigerd, redenen waarom 'hij verzocht ter tegemoet koming in de kosten, van de gemeente een subsidie van /"4GO te mogen ontvangen. De V oorzitter deelt mede dat de school is geweigerd, omdat d© schoolbanken niet geschikt zijn voor de leerlingen on dus tweemaal in de week weggeruimd zouden moeten worden en omdat het onderwijs niet door een gediplomeerde wordt gegeven. Hij stelt voor dat de raad verklaart of hij ge negen is bij goed onderwijs, subsidie te verleenen, in welk geval door B. en W. dit zal worden onderzocht en een voorstel zal worden ingediend, doch dat het dan in het plan ligt, minder dan /MOO aan te vragen. De beer Mast meent dat minder 'kosten voor de gemeente 'kwamen, als hot teeken- onderaijs werd gebracht onder het lager- onderwijs. Hij' vraagt of, als een andere particuliere onderneming, b.v. in heilgym nastiek subsidie aanvraagt, deze in de ter men zou vallen deze to ontvangen. De Yoorzitter antwoordt dat het er van afhangt of zulk een onderneming in een behoefte voorziet. Wordt besloten zoo het onderzoek gun stige rapporten meebrengt tot subsidie ovef te gaan. Do begroeting der rustondö schutterij, dienst 1904, wordt vastgesteld tot een be drag van f 315,010, op oen desbetreffende vraag autwöoidt de voorzitter dat deze be- grootiug uog vier malen zal worden inge diend. Dd gcaneente-hegrooting Vermeldende een batig saldo van de rekening ever 1902 van f 8 IS,314, een post van onvoorziene uit gaven groot f 250,39 cn> sluitende met f 27009,09 wordt goedgekeurd. De eenige wijziging in het oorspronkelijk ontwerp, betreft den post onderhoud! uur werken, welke op voorstel van don heer van Vliet met f 100 werd Verhoogd om de eij'- fers van do wijzerplaat Van de groote kerk klok te vernieuwen. Voor de waterleiding is, deelt de voorzit ter mede, nog geen winst berekend, daar er veel oersto onkosten waren, doch grond be staat er voor andere jaren winst te ver wachten. Met het oog op de meerdere wenkzaam- hodeu van den gemeente-ontvanger door de waterleiding zal eerlang een voorstel tot verhooging van zijn jaanved© worden ge daan, doch eerst moot de omvang der meer dere werkzaamheden nog worden nagegaan. Bijl den post „recoguitieën" komt ter sprake een adres van den lider J. van Dam, om van hem geen recognitie t© heffeu. Er ontspint zich over deze quacstio een breedvoerige discussie, waarbij' wordt opge merkt dat de adressant en zijn omwonenden geen gabruik maken van do getmceiite- grond, dat het maken van oen toegang der gemeente geld kost, dat aan den beier Jan sen, in een vorig© vergadering, recognitie geld is opgelegd, docli dat blijkt dat niet ieder wist dat ook hij geen gebruik maakte van gemeentegrond, dat hot billijk zon zijn alle roeoguitieën te herzien, zoo vrijstelling werd verleend. Ten slotte wordt 'het verzoek van adressant niet ingewilligd. Ook over hot volgend onderwerp wordt lang over en weer gepraat. Het voorstel van B. en W, om verschillende wegen op den legger te brengen wordt goedgekeurd, alleen de Doenika zal niet daarop worden vermeld. DeVoorzitter deelt daarna mede dat door B. en W. is aanbesteeda. het verstra ten van den Drogehodk, welk weak is ge gund aan den laagsten insehrijtver, dio f 100 boven de begrooting was; b. het ver straten van den weg tusschen da H'oogo brug en de kerk. De raming was f 960. De inschrijvingen liepen van f 13001400. Na de aanbesteding kwam van een inwoueir dei- gemeente een aanbod van f 1150. Langen tijd wordt de vraag besproken of aan deze het werk mag gegund worden, door som mige ledeu wordt gezinspeeld op een af spraak tusehen de andere inschrijvers. Besloten wordt aan den laagsten inschrij ver en hem die later een aanbod deed, nog maals prijsopgave te vragen. Aan het raadslid van. Dam is gebleken, dat de gemeente eigenares is van een stukjö grond, Waarop hij heeft gebouwd. IEj ver zocht dit stukje te mogen koopen vóór f 1 per c.A. Besloten wordt dit stukje te ont trekken aan den openharen dienst, het be houdens goedkeuring van Gedep. Staten, voor dien som te verkoopen, zoo het raads lid machtiging krijgt van de Koningin, in gevolge art. 1506 B. W. om van do gemeen te te koopen. Vastgesteld wordt het kohier van het te heffen schoolgeld, tot oen bedrag vaii 131.67. Daar 50 niet betalen, zou de heer Karreman een: vierde klasse beta lers in het leven willen roepen, het bedrag van 10 ct. per week wordt echter al gering genoeg genoemd. Een klasse van meer be- talenden te scheppen, zooals do heer Mast voorstelde, zou slechts 4 personen betreffen, welk getal voorsteller zelf oo'k t© gering noemt. Nog wordt vastgesteld het kohier voor de belasting op de honden, en het suppletoir kohier Hoofd. Omslag. De vergadering werd hierop gesloten. De lolingsdagcn. Tijdens de lotingsdagen zal weder het Vereenigingslokaal aan de Broprsvert zijn opengesteld, om de lotelingcn te ontvangen en hen in de gelegenheid te stellen koffie en brood te gebruiken, met het dori hen daarmede terug te houden van de slechte gewoonte om de herbergen op die dagen te bezoeken. Wij vermelden dit gaarne. Jongelieden van 19 jaar laten zich zoo gemakkelijk verleiden om te doen wat anderen gelieven nflink" te noemen. En hoe meer zij gesteund worden om zich aan zoo'n overmoedige houding te onttrekken, hoe meer wij dit toejuichen. Gelukkig echter wordt trouwens meer en meer ingezien dat het ïdronken langs straat loopen" onder geen omstandigheden sflink" staat en dat elk drankmisbruik den mensch verlaagt, "Wij raden daarom allen aan liever naar het Vereenigingslokaal dan naar een herberg te gaan. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Gisterenmiddag hield bovengenoemde kamer ondea' voorzitterschap van dan hoer mr. W. H. Jansen vergadering'. De notulen dar vorige vergadering wer den voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De kamer besloot adhaese te betuigen aan een adres van de K. v. K. en .F. te Dor drecht aan <le ministers van justitie en van W. H. en N., waarin wordt aangedi-ongen' a. op 'het treffen van. een wettelijke rege ling, die vervalsdhing van voedings- en ge notmiddelen strafbaar stelt; b. op het ver strekken van 'rijkswege van gelegenheid tot •onderzoek van voedings- en genotmiddelen tegen matige vergoeding. Ook weid naar aanleiding van een inge komen afdruk van een adres van. dan Ncd. Bond Van horlogemakers te Amsterdam aan den min. van Binnetnh zaifecn, waarin Zijd Excellentie) f Wordt verzocht dm zoodanige maatregelen in hot leven td roepen1, dat wet telijk zal worden, vastgesteld een uniforme, voor geheel Nederland dienende tijdsbepa ling, geldende zoowel in hot burgerlijk Idven als bij de middelen van vervoer on in alle takken van dienst Van rijjks-, provincie- of gemeentewege, eu tevens wordt gewezen op de vensc'lielijkheid, dat van Rijikswcgö en op kosten van 'het Kijk word© overgegaan tot vermeerdering der tijdseinen, door de Kamer besloten aan den genoemden Minis ter eon missive te zenden, inhoudende dat de Kamer met belangstelling van dat adres heeft kennis genomen, en dat hot door bana als weusbholijk beschouwd wordt, dat voor het gehccle land -de Greenwi'ehtijid worde in gevoerd. Ook besloot da Kamer oom missive tel zen den aan don Minister van Financiën naar aanleiding van het K. B. van den 2en Oc tober 1.1., „Stbl." no. 265, waarbijl bepaald werd, dat artikel 7 van het K. B. van 14 Sept. 1S72 „Stbl." no. 89 zal worden gelezen als völgt: „Voor toepassing vau den vrij dom volgens art. 1 litt. b, moet gedistilleerd worden vermengd met zeven en eeni halven liter houtgöest op eiken Hectoliter gedistil leerd, na herleiding tob des stortte van 100 percent. Do houtgecsb moet zijn van den door Onzen Mi uister van' Financiën goedge keurd© samenstel'ing. De gemengde vloei stof wordt genoemd genictliyleerd gedistil leerd." Behalve do lieer A. van Staalduinen heb ben alle personen die tot leden van het kies-college werden gekozen, hun benoeming aangenomen. Naar ons wordt medegedeeld zal de heer G. v. Erpecum alhier den 1en November a. s. den dag herdenken waarop hij gedu rende 30 jaar als boekhouder is werkzaam geweest aan de Stearine-kaarsenfabriek sApollo" alhier. Blijkens achterstaande advertentie hebben de Dvereêr.igde melkveikoopers" besloten met 1 November a. s. den prijs der zoete melk te verhoogeri tot 9 cent per üter. Gisteravond vergaderde de kiesvereeniging sSchiedam." Aan de orde was een bestuursvoorstel tot aanbrenging van eenige wijziging in het reglement. Het bestuur stelde voor de naam kiesvereeniging sSchiedam" te doen ter- vangen door: sVrijzinnig Dem. Kies- en PropagandaVereeniging Schiedam", alsook om zich voortaan meer bezig te houden met propaganda, teneinde de vrijz. dem. denk beelden en beginselen bij het publiek meer bekend te doen geraken, lo. door het houdeD van lezingen en 2o, door het verspreiden van geschriften, zoo noodig gratis. Beide voorstellen werden aangenomen en het bestuur opgedragen in die richting te werken. In sPatrimonium" zal Vrijdagavond als spreker optreden Ds. S. T. Goslinga, met het onderwerp: sDe verhouding tusschen Kerk en Staat". De vergadering is toegankelijk voor leden en geestverwanten. De heer F. van der Goes zal Woensdag 4 Nov. in nConstantia" optreden. Naar men ons mededeelt, zullen er morgen (Zondag 25 Oct.) bijzondere samenkomsten gehouden worden in het Leger des Heils aan de Lange Haven. De nieuwe chef-tecretaris van Nederland, kolonel Fornachon en mevr. Fornachon, zul len hun eerste bezoek brengen aan Schiedam. Bijeenkomsten zullen worden gehouden om 7 uur, '10.30 uur, 3 uur en 7.30 uur. De kolonels zullen geassisteerd worden door majoors Bondam en de Groot, de offi cieren en alle heilsoldaten van Schiedam. De Schied. athleten- en woistelclub sKrncht door Oefening" houdt hedenavond een ouder lingen wedstrijd in de Veilingzaal aan de Appelmarkt. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar achleistaande advertentie. De branderskueeht W. Vermeulen is in de branderij, waar hij werkzaam was, ge vallen en heeft daarbij den enkel gekneusd. Per rijtuig is hij naar zijn woning in liet Broersveld gebracht. Gisteren is in den winkel van mej, v. d. Water in de Boterstraat de lade gelicht en een bedrag van 15 uit een bakje ontvreemd. De politie spoort den dader op. De Arbeidsbeurs, Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h sigarenvak. Idem v/h rijwielvak. Personen bekend met rijwiel vak. Idem met vijlwerk. Schoenmakers jongen. Sehoenm. (halfw.). Jongens v. d. pakkamer van de sigarenfabriek. Bakker (halfwas). Bakkersjongen. Smidsknecht. Boerenknecht.Jongen voor een moes tuin. Schippersjongen. Kuiper (half was). Zakkenmaker (noodhulp), Meis jes voor chocoladefabriek. Keukenmeid. Dienstbode voor meid-alleen. Loopjongen voor manufactuurwinkel, Gasfitter (halfw.) Leerjongen voor een windmolen» In een fabriek een jongen bekend met kleeden- naaien. Jongen voor meubelmakerij. Dienstmeisje voor halve dagen. Aangeboden werkkrachten. Timmerlieden. Drukkers.—Bakker. Winkelbediende. Kantoorbediende. Boe renknechts. 1 tuiniersknecht. Distilla- teurskn echts. Koetsiers. Slagersknecht. Kistenmakers. Ververs, Houtkuopers- knecht. Loodgieter. Personen vooi lichte werkzaamheden, Personen voor schrijf werk. Personen voor loopwerk. Per sonen voor los werk. Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in het srnidsvak. Idem kuipersvak. Idem monufacturen- vak, Idem boekhandel. Idem timmer vak, Schoonmaaksters. Wasschen-aan- huis gevraagd. Dienstmeisje voor geheela dagen. Idem voor halve dagen. Grcvonilen voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie Een strooien meisjeshoed, 1 pa-ar pantof fels, een sleutel ©n een vrouwenzak. I). Terug te bekomen aan do volgende adressen Een porteanonnai© met eenige cctnten, bij W. Paulus, Leliestraat 42con rozenkrans, bij V. J. Bosdh, Noordnioüenstraat 24; oen jongenslkraag eu een oorknopje, bijl M. da Koning, St. Pietersteeg 2; eeu gouden kruisje, bij J. Hoppa, Touwbaan 56; een blauw© kous, bij' J. v. D'ijilc, St. Annazuster straat 16; e©n raagbol, Lij G. Baumilioër, Polderstraat 9een belaeningsbriöfijo, bij D. van D'ijk, Grof baan 25-70; oen. 'lieexpn- paraphvio, bij B. Schoei, Brtersvcst 55. 'De bibliotheek der Chr. Jonge].-vereeniging vLiefda en Vrede" (gebouw Hofjesstraat) wordt hedenavond weer voor liet publiek opengesteld. 'Door de Christel, zarigvereeniging sExcei- sior," zal op Dinsdag 24 November a. s. in liet gebouw sLiefde en Vrede" eene uit voering gegeven worden. *0p Vrijdag 30 October zal in het Ver- kooplokanl alhier een vergadering gehouden worden van kuipsrspatroons, alwaar een re geling'der loonen zal besproken worden. Gevonden voorwerpen. Aan het politiei-bureau zijn als gevonden aangegeven Een omslagdoek, bij A. v. Schaik, Steon- plaats 1een kap van ©en keep, bij J. Vis ser, Enrmastraat 87eeu gouden broche, bij P. Braufcman, Jadob v. Dijikstraat 17; eon broek, bij! J. v. d. Vis, Prins Hendrikstraat 53een 'knipmes, bijl P. Droppelt, Vloer stee 27oen sleutel, bijl G. v. Guli'k, 4© Waalstraat 3. De directie der Ned. Opera (stadsschouw burg) te Amsterdam deelt medo dat de finan- cieele moeilijkheden voorloopig zijn wegge ruimd. Mevrouw BosspSommer is weer tot haar teruggekeerd en mej. Siemroerik van de Nieuwe Ned, Opera (Paleis van Volksvlijt) te Amsterdam is door haar geëngageerd. Koor en orkest zullen verstel kt worden, ter wijl de dirigent Rolhwell als artistiek leider op zal treden en de heer Joosten gerant blijft. Oentrale Baad van Beroep Ongevallenwet In de gisteren gehouden zitting had de uitspraak plaats in de zaken, in hooger be roep, aanbangig gemaakt door: le. H. v. d. S, kuiper, te Vlaardingen eisch tot toekenning eener schadeloosstelling wegens een hem overkomen ongevalna schaittjjd op weg naar zyn werk. De centrale Raad bevestigde de uitspraak van den betrokken Raad van Beroep, uithoofde er tusschen het ongeval en de uitoefening van het bedrijf noch oorzakelijk, noch plaatselijk, noch zeiL tijdelijk verband bestaat, daar de bewering van appellant, dat hij na schafttijd, regelrecht gaande naar de werkplaars, reeds van af zijne woning moet geacht worden in dienst te zyn van den werkgever, niet juist is, omdat hij op stukloon werkte; 2e. de firma A. P. en Co. te Schiedam; eisch tot indeeling van haar eargadoorsbedrijf, bij aldien dit niet als niet-verzekeringsplichtig kan worden beschouwd, in eeu lageregeva- renklasse dan door 't bestuur der Rijksver zekeringsbank is geschied, wijl zij het bedryf van laden en lossen van schepen niet uit oefent, maar deze werkzaamheden steeds aan een slevedoor opdraagt, die deze doet ver richten door in zijnen loondienst zyade werklieden. Met bevestiging van de uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam, werd door den Centralen Raad uitgemaakt, dat het bestuur der Rijksverzekeringsbank het bedrijf van appellante terecht verzekeringsplichtig beschouwt eo de indeeling in klasse X met toewijzing van gevarenpercentage 31 juist moet geacht worden, daar in het Kon. Besi. van 25 Juni 1901 (Stbl. 188) het cargadoors- bedrijf wordt genoemd, dat derhalve dat bedryf, dat in elk geval bemoeiing met laden en lossen medebrengt, verzekeringsplichtig is verklaard, onverschillig, of hij, die het uitoefent, al dan niet zeif door in zijnen loondienst zijnde werklieden het eigenlijke laden en lossen van goederen doet uitvoeren dat in het Kon, besl, van 15 November 1902 (Stbl. 195) de verzekeringsplichtige bedrijven worden ingedeeld in gevarenklassen, dat het eargadoorsbedrijf, daarin niet genoemd wor dende, moet worden ingedeeld in die klasse, waaronder het naar zijn aard het best ge rangschikt kan worden, en dit in dit geval moet zijn onder No. 595, terwijl het laagste gevarenpercentage (31) door de rijksverze keringsbank is toegepast.

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2