BINNENLAND. STADSNIEUWS. (t c ïii c 0 n 10 r a a d. YLAARDINflEN." Kunst en Wetenschap. Rechtzaken, WlBg Oo stenr ij k. Do stadilwu&er to lunsbriitik (barou Sehwarzeuau) hoeft namens do regeering verklaard, dat. de stichting van ecu vrije Italiaansdio universiteit niet toegestaan zal worden. De Italiaanselie studenten zul len toch een poging wagen. Marokko. Aan de Parijsébei „Éclair" wordt uit Melilla gemeld dat de gemeenschap tus- sclren Tazza en Fez verbreken is. De sultan heeft, het garnizoen, van Tazza bevolen naar Oudjda op te rukken dat door den preten dent bedreigd wordt. De troepen die uit Tazza zijn vertrokken kampeeren langs de Algiersche grens en Tazza is door de opstan delingen bezet na het vertrek van de sitl- tanstroopen. Vele stammen laten den sul tan in den steek en men verwacht binnen kort do „beslissende" slag. "Ver. Staten. De gevolmachtigde Cromwell, van do Franscha Panama kanaal-maat schappij, dio te Parijs is aangekomen, bracht het voorstel van do Amerikaansctke regeering, den aan dezo door do maatschappij verleenden ter mijn van optie van twaalf maanden tot vijftien te verlengen. De maatschappij zal op dit voorstel ingaan, daar zijl de verzeke ring heeft, gekregen, dat het congres bij de hervatting zijner zittingen in het begin van December de boodschap van Eooseceit zal ontvangen, volgens welke de Ver. Staten no-eh aan een anderen Staat nog aan eeuigc maatschappij do vojtooiing van het kanaal zullen toestaan. Aan do Morning Post" wordt uit Wash ington gemeld dat de Amerikaansehe krui ser Dixie) niet 400 man infanterie aan boord op weg is naar de Caraibische zee, met geheime opdracht. Men zegt, dat de troepen te Columbia aan wal zullen gezet worden, waar ieder oogenblik een opstand wordt verwacht. Hofberichten Uit Schwerin Evenals in het vorige jaar, is ook ditmaal tijdens het verblijf van de Neder landsehe gasten op Dobbin het kerkelijke dankfeest voor den oogst gevierd. De gemeente was weer in grooten getale opgekomen. Na de godsdienstoefening die van half twaalf tot half een duurde, werd op het kasteel ge luncht, waarbij ook ds. Techel die de preek had gehouden, genoodigd was. *s Middags werd op het groote grasperk voor het kasteel te Dobbin bij prachtig weer een feest voor de kinderen van het landgoed gegeven. De Koningin, prins Hendrik, groot hertogin Marie en hertog Adolf Friedrich waren getuige van het spelen der kleinen. De Koningin deelde de prijzen uit aan de overwinnaars bij het zakloopen, klimmen enz., ook de andere kinderen kregen allen een geschenk, als speelgoed en andere kleinig heden. Ten slotte kreeg ieder kind nog een honingkoek. De vorstelijke personen bleven van twee tot vier uur te midden van de kin derschaar die ten slotte met haren onder wijzer een groep vormde, om door de Koningin gefotografeerd te worden. Daarmee was het kinderfeest echter nog niet gedaan. De stoet kinderen trok naar het huis van den rent meester, waar zij rijkelijk onthaald werden op koffie en lekkernijen. Een blinde man met een harmonica zorgde voor de muziek aan tafel. Ook deze werd door de Koningin rijke lijk beloond. Met het mooi weer, hebben de vorstelijke personen eiken dag lange wandelingen ge daan door veld en bosch. Onderweg gebruikte de Koningin telkens haar fotografietoe.-tel. De jachtpartijen in het gebied van L'obbin hebben een rijken buit opgeleverd. Donder dag, bij de jacht op klein wild werden er bv. 458 stuks wild gedood. Zaterdag werden 3 herten met het net gevangen. H. M. de Koningin-Moeder is in welstand te Meran aangekomen, alwaar H, M. drie weken denkt te verblijven om daarna eenigea tijd bij het Koninklijk Echtpaar op het Loo door te brengen, zoodat H. M. in het begin van December in de residentie terugkeert. Audiënties. De gewone audiënties van de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Koloniën zullen deze week niet plaats hebben. Gemeentebedrijven. Het wetsontwerp betreflende de regeling der gemeentebedrijven heeft de Staten-Gene- raal reeds bereikt of zal spoedig worden ingediend. Het vice-presidentschap Tan den Baad van State. Daar de vervulling van de door het over lijden van den heer Schorer opengevallen hoo- ge staatsbetrekking op zich laat wachten, poog den wij eenige inlichtingen omtrent de reden daarvan te bekomen. Zij bevestigden wat daaromtrent reeds sedert eenigen tijd 'ver luidde. Er was en is inderdaad ernstig sprake van de benoeming van rar. M. baron Mackay tot viee-piesident van den Raad van State. Het bezwaar evtnwel, dat tegen een derge lijke benoeming zou bestaan, betreft de dan noodig wordende vervulling van het voorzit terschap der Tweede Kamer, door een iid van de rechterzijde. Reeds werd aan die zijde mr. Th. Heemskerk genoemd doch deze zal er niet toe kunnen overgaan zijn wet houderschap van Amsterdam er aan op te offeren. Tegen een Kamer voorzitterschap van den heer De Savornin Lobman bestaan voor de hand liggende bezwaren en buiten de beide genoemden is er onder de anti revolutionaire en christeiijk-historische Kamerleden niemand te vinden, die in staat geacht wordt om bij liet karakter, dat de Kamerdebatten allengs verkregen hebben, de beraadslagingen naar behooren te leiden. Men heeft ook aan een roomsch-katholiek geducht en zoo tot de keuze vau een lid van' die partij tot voorzitter ware overgegaan, zou daarvoor mr. Kolkman, eeuler nog dan baron Miehiels van Yeiduynen, in aanmerking zijn gekomen. Evenwel ziet men er onder de Kamermeerderheid tegen op, van de traditie af te wijken, welke tot nog toe nooit een roomsch-katholiek als voorzitter van deTweede Kamer kende. Onder die omstandigheden wordt het zeer mogelijk geacht, dat wegens de hier ver melde redenen baron Mackay niet tot het vice-presidentschap van den Raad van State zal worden geroepen. (»N. O.") Onze Kamerleden. Naar de sStandavt d" verneemt, is de heer H. Seret, sedert 1880 lid der Tweede Kamer voor Gorinchem. lijdende aan lichte bronchitis. Voor alarmeorende berichten, als zeker blad reeds verspreidde, bestaat evenwel, naar men aan da sSt." berichtte, geenetlei grond. Prov. Staten van Z.-lIollaud. Op Dinsdag 17 November tweeden zitting dag der Staten van Zuid-Holland bieden de leden den Commissaris der Koningin in die piovincie een gastmaal aan. Prov. Staten. Bij de herstemming voor een lid van de Prov. Staten van Zeeland in het district Hulst (vacature mr, J, G. van Deinse), werd gekozen de heer E. B. Dumeleijn (kath.) met 2278 stemmen. De heer P. Dregmans (anti-rev.) vetkreeg 4413 stemmen. Bisschoppelijke wijding. Ver.-chillende R. K. geestelijken zijn heden morgen de plechtige bisschopswijding te Haarlem bij gaan wonen. Anti-rev. Partijdag. Op den antirevolutionairen partijdag te Groningen za! prof. Biesterveld spreken over De sociale beweging van onzen tijd en de roeping der antirevolutionaire partij. De heer mr. G. Diepenhorst van Amsterdam, over: De strijd tegen het hedendaagsch socialisme. Ds. G. Wisse over: lo den strijd om het beginsel. Rijksverzekeringsbank. Naar wij vernemen, blijkt het thans werk zame administratief personeel der Rijksver zekeringsbank nog niet toereikend te zijn voor den overstelpenden arbeid, welke, vooral ook door de scherpe controle van den minister van Binnenlandsche Zaken, van de ambtena ren wordt gevergd. Tegen 1 Januari a.s. wordt weer nieuwe aanvulling verwacht. IJsbreken. De Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek, de Fransch-Holiandsche OÜefabrieken, nou- veaux établissements Calvé-Delft, de Lijm en Gelatinefabriek nDelft" en de Flesschen- fabriek sDelft", allen te Delft, benevens de Pletterij voorheen L. I. Enthoven en Cie. te 's-Gravenhage en de Stoommeelfabriek voor heen Nicola Koechlin Co. te Rijswijk, hebben aan de Provinciale Staten van Zuid- Holland een adres gericht waarin zij bij de Staten aandringen om niet aan te nemen de voordracht van Ged. Staten ter wijziging der verordening op de stoomvaart. Bond van Uepartenients-ainbtenaren. Men scbiijft uit Den Haag aan de sTel.": De bond van Deparlements-ambtenaren, onlangs hier opgericht, kan zich al dadelijk practisch verdienstelijk maken. Voor de klerken aan Binnenlandsche Zaken is er namelijk billijke reden tot verstoordheid. Sinds een 25 jaren bestaat aan dit depar tement de doelmatige en rechtvaardige ge woonte, dat geen klei ken worden aangesteld dan na een vergelijkend examen, een stelsel, dat niet alleen eerlijk is, maar ook eenigen waarborg geeft voor een deugdelijk gehalte van het ambtenaarskorps. Werd al eens bij zeldzame uitzondering een klerk zonder exa men aangesteld, sedert 12 jaren heeft men ook met die afwijkingen van den regel ge broken. Thans echter heeft minister Kuyper, in wien nog wel een ernstig beschermer van de ambtenaarsbelangen werd gezien, inbreuk gemaakt op dit voortreffelijk gebiuik door een klerk »er in te stoppen" zonder de examen- voorwaarden die van anderen worden geëischt. Van zelf dat zulk een feit ongerustheid bij de overige klerken wekt, want de vrees is niet ongegrond, dat dergelijke bevoorrechting zich in de toekomst niet tot deze aanstelling zal beperken. Ook aan het Dep. van Waterstaat wordt in den laatsten tijd groote willekeur gebezigd. Daar geschieden geprivilegieerde bevorderin gen met voorbijgang van in ancienneteit en bekwaamheid rechthebbende klerken. Ook worden daar zonder billijk motief buiten sporige verlioogingen door enkel bevoorrech ting toegekend, terwijl andere ambtenaren in het oogloopend verwaarloosd worden. Inderdaad, wij gelooven dat de nieuwe Bond bij zulke gevallen reeds een taak te vervullen heeft. De Amsterdamsclie Havenbedrijven, Men. schrijft uit Amsterdam aan de „N, R. Crt." De vere-eniging van werkgevers op scheep- vaartgebied verspreidde, naar wijl reeds meedeelden, dezer dagen een circulaire om der de werklieden' in onze haven, waarin zij dezen voorstelde uit ilmn midden een ver tegenwoordiger te kiezen, dio "bij) haar hun belangen zou kunnen voorstaan en tevens met de werkgevers de gemeenschappelijke belangen bespreken. De Vereeuiging van werkgevers meende op deze wijze de grond slagen te 'kunnen leggen voor een aan don1 bloei van dezo haven en aan het algemeen wolzijn bevorderlijke samenwerking tus- sclien werkgevers on werklieden. Thans blijikb evenwel dat de Soheeps- en bootwerkersvereeniging „Recht on Plicht" ongezind is aan do totstandkoming van dit plan haar medewerking te verleen en, en do heer Wessels, redacteur van „De Haven arbeider", en oen der voormannen van de werklieden aan de 'haven, verklaarde ons heden hob w a a r o m hiervan Do werklieden zeido 'hij. ons 'hebben liet vertrouwen) in da patroons verloren. Iloo zouden wij met hen kunnen samen gaan, waar verscheidene hunner do eens gedane belofto verbraken Zoo hebben bot Wilhelmiuavcem. en het Blaauwlioedenveem artikel 11 van het in April gemaakte con tract, waar-bijl don werklieden vrijheid van vercemgen werd gewaarborgd, met do voe ten getreden. En de maatschappij Neder land ontneemt ovenoe'ns aan de* arbeiders wat eerst door het optreden dar organisatie toegestaan was. Zoo zijn er tal van galeven. Bovendien is „Recht en Plicht" in dezo niet als organisatie) gekend, maar ontvin gen de bootwerkers de circulaire hoofde lijk. Om al deze ïedenen wantrouwt „Recht en Plicht" de voorstellen der patroons en kan ziji geen medewerking vorleenen. Een talrijke schare had gisteravond in de Groote Kerk plaats genomen om de 31ste jaarfeestviering bij te wonen van deAlgem. Hulp-Zendings-Vereeniging»Uw koninkrijk kome". Nadat ds. Van den Broek was voorgegaan in het gebed en een inleidend woord had gesproken, verkreeg dr. mr. Velhmga, pred. te N.-Loosdrecht, het woord en sprak naar aanleiding van llnnd. 24, 16. Daarna deed de heer H. v. d. Spiegel eenige mededeelingen uit zijn ervaringen bij zijn arbeid als zendeling, die met de grootste aan dacht werden aangehoord. In de tusschenpoozen bracht de Christ. Zangvereeniging sEltheto" op verdienstelijke wijze eenige liederen ten gehoore. Tooneelwedstrijd. Zooals wij reeds vroeger mededeelden zal te Kortrijk een tooneelwedstrijd gehouden worden van Noord- en Zuid-Nederlandsche gezelschappen, ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan der koninklijke maatschappij De Vlaamsche Zonen" te Kortrijk. Ook de declamatie-club T.a.v.e.n.u alhier zal aan dien wedstrijd deelnemen. Heden ontving dat gezelschap voor deze feesten het reclamebiljet dat werkelijk wel verdiend eens even nader te worden be schouwd. Het geheele biljet heeft een oppervlakte van 2.40 M. lang en 1 M. breed. Links bevinden zich de gemeentelijke wapens van die plaatsen waaruit een gezel schap aan den wedstrijd zal deelnemen boven in het midden zijn de wapens van België en Nederland door één lauwerkrans omslingerd. Onderaan is een vrouwenbeeld met eenige attributen van het tooneel. Als een merkwaardigheid willen wij hier bovendien nog wijzen op de zegels die op deze biljetten moeten zijn gehecht voor de belasting op deze reclame en die rechts van onder zijn opgeplakt en overdrukt. Het ge heele biljet spreekt flink. In den winkel van den heer A. Prins in de Lange Kerkstraat kan men het bezichtigen. De Vrijdag hier door de vereeniging sTrouw aan Koning en Vaderland" gehouden collecte heeft opgebracht netto f 68.301/2 In het Volkshuis aan de Lange Haven zal van 410 November a.s. een tentoonstelling worden gehouden door de Singer-Maatschappij te Amsterdam, van uitsluitend in Nederland op de Smgernaaimachine geborduurde voor werpen. Ieder zal vrije toegang hebben. Naar wij vernemen is da toestand van Dina Bosman, in ons vorig nummer werd verkeerdelijk Sientje Daalrneijer gemeld die gisteren aan de Hoofdstraat van een trap is gevallen, nog dezelfde. Een hondje ojigevangen. Door de politie is hedennacht opgevangen een roodharig hondje met witte borst (reuj. Het kan door den eigenaar aan het bureau worden afgehaald. Gisteren omstreeks41/2 uur had de 30-jarige J. K., glasblazer, wonende in het Nieuwsticht het ongeluk een stuk glas op zijn handen te krijgen bij het plaatsen van een plank voor een gebroken ruit in een café aan het Wilhelminaplein. Nadat hij zich in de politie wacht aan de Hoofdstraat had laten verbin den heeft hij zich onder geneeskundige be handeling gesteld. Hedenmiddag heeft zich een massa water verspreid in de Gorze, over dat gedeelte be strating tusschen 't Kamp en de Hendrina- straat, naar men zegt doordat eenige daar spelende jongens een kraan der waterleiding wisten te openen. Gisteravond om 9 uur brak een ruit van den winkel van G. K. aan de Hoofdstraat, doordat een meid een jongen er doorheen duwde. Do Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h sigarenvak. Schoen makersjongen. Sehoenm. (Italfw.). Jon gens v. d. pakkamer van de signienfubiiek. Bakker (halfwas). Bakkersjongen. Smidsknecht. Jongen voor gistpakhuis. Boerenknecht. Jongen voor pen moes tuin. Schippersjongen. Kuiper (half was). Zakkenmaker (noodhulp), Meis jes voor chocoladefabriek. Keukenmeid. Dienstbode voor meid-alleen. Loopjongen voor manufactuui winkel.Gasfitter (halfw.) Leeijongen voor een windmolen In een fabriek een jongen bekend met kleeden- naaien, Jongen voor meubelmakerij. - Aangeboden werkkrachten. Timmerlieden. Diukkers.Bakker.— Winkelbediende. Kantoorbediende. Boe renknechts. 1 tuiniersknecht. Distilla- leuisknechts. Koet-iers. Slagersknecht. Kistenmakers. Ververs. Houtkoopers- knecht. Loodgieier. Personen vooi lichte werkzaamheden, Personen voor schrijf- weik. Personen voor loopwerk. Per sonen voor los werk.Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding 111 het smidsvak. Idem kuipersvak. Idem manufacturen- vak. Idem boekhandel. Idem timmer vak, Schoonmaaksters. - Wasscheri-aan- huis gevraagd. Dienstmeisje voor geheele dagen. idem voor halve dagen. Ma chinist-bankwei ker. Machinist-stoker. Voor het uitvoerig verslag van do raads zitting van gistermiddag verwijzen wij be langstellenden naar het tweede blad. Zitting van Woensdag 2S November, de" namiddags ten 2 ure. De Voorzitter heropent de vergadering. Aanwezig 17 leden. Afwezig de heeren Ris, P. C. M. Jansen, Smit en v. d. Schalk. Ingekomen stukken. Van A. van der Meer en D. Vink, adres dd. 28 October, adres houdende veizoek om afstand van gi ond aan de Mauritsstraat, breed 3D meter en ter geheele diepte, voor f5. per M-, om daarop 6 onder- en bovenwonin gen te bouwen. In handen gesteld van B. en W. om advies. De behandeling der begrooting 1904 wordt voortgezet. Uitgaven. Hoofdstuk I. Algemeen bestuur der gemeente. (Volgnummers 52—82) thans voorgedragen f 35415.— De heeren v. d. Schalk, Smit en Ris zijn ter vergadering gekomen. Bij volgn. 73 (kosten van vertering ten be hoeve van huishoudelijk bestuur) deed de heer G o u k a het voorstel om dezen post met f500 te verhoogen en verder dat bij elke vergadering van den raad aan de leden be taald zou worden fl.— presentiegeld. De heeren v. d. Drift en Ris ondersteunen dit voorstel. De Voorzitter stelt voor een nieuwen post daarvoor te creëerens55aPresentie geld voor leden van den Raad f500. De heer Gouka stemt daaiin toe. Het voorstel-Gouka wordt aangenomen met elf tegen 9 stemmen. Voor stemden de heeren Visser, Honnerlage Grete, Klein, v. d. Velden, Bender, Gouka, de Groot, v. d. Drift, Westendorp, Smit en Ris. Bjj post 61, kosten van schoonhouden van het stadhuis, stelt de heer de Groot voor dezen met f500 te verminderen. Het voorstel wordt niet ondersteund en kan geen punt van bespreking uitmaken. De heer Ris do-rt het voorstel bij art. 76 kosten van verteringen ten behoeve van het bureau van stemopneming, dezen post met f200 te vermeerderen. Bij stemming staken de stemmen 10—40. Tegen stemden de heeren v. d. Poel, Kra nen, Loopuyt, de Groot, Benkers, Faure, Wittkampf, v, Westendorp, v. d. Schalk en Klein. De herstemming zal plaats hebben ineen volgende vergadering. Hoofdstuk I wordt niet goedgekeurd. Hoofdstuk II. Kosten van toezicht en van invordeiing der plaatselijke belastingen. (Volgnumm. 83-87) thans voorgedragen f8135,61. Goedgekeurd. Hoofdstuk III, Kosten van de openbare veiligheid en van de bi and weer', (Volgnummers 88—101) thans vomgedra- gen f60740.— Bij post 98 stelt de heer Gouka voor een memorie-post tot aankoop van een stoorn- brand--puit met paardenbespanning. De heer Gouka trekt zijn voorstel in, na de belofte van den Voorzitter, dat de zaak ter gelegener tijd zal worden ter tafel gebracht. Wordt goedgekeurd, alsmede de begrooting der schutterij. Hoofdstuk IV. Kosten der plaatselijke gezondheidspolitie. (Volgn. 102—106) thans voorgedragen f 3368.35. Goedgekeurd. Hoofdstuk V. Kosten van openbare werden. (Volgnummers 107 120) thans voorge dragen f 92661.50. D: heer De Groot stelde voor post 109 onderhoud van straten en pleinen (f 31600. met f5000.le verlagen. De heeren Lager- weij en Witkampf ondersteunen dit. Het voorstel wordt verworpen met 6 tegen 14 stemmen. De post 109 wordt daarna goed gekeurd.) De heer v. Westendorp steil voor f 100.te schrappen voor rinrichling Ijjken- huisje" bij post 117, onderhoud begraaf plaats (f 1500.Het voorstel wordt ver worpen met 6 tegen 14 stemmen. Dit hoofdstuk werd daarna goedgekeurd. Hoofdstuk VI. Kosten vau inrichtingen van nijverheid en bedrijf. (Volgn. 121) thans voorgedragen (24213,40 Gaedgekeu'd, alsook de afzonderlijke be grooting der gemeeniereiniging. Hoofdstuk VII. Ko ten voor het onderwijs. (Volgn, 122-140) thans voorgedragen f 140901,20. De heer Gouka stelt voor bij post 133 te voegen een post 133a kosten voor beloo ningen en eerebüjken" en daarvoor uit te trekken een beding van f1000.— De heeren Klein en Ris ondersteunen dit voorstel. De lieer R i s amendeert dit voorstel door er aan toe te voegenkosten voor belooning en eereblijken, schoolreisjes en school want delingen voor alle lagere scholen zonder onderscheid (15). Het voorstel wordt aangenomen mot 11 tegen 9 t temmen. Voor stemden de heeren Gouku, v. d. Poelde Groot, Lagerweij, Faure, v. Westendorp, v. d. Schalk, Ris' Visser, Klein en v. d. Velden. De heer v. Westendorp stelt naar aanleiding van het adres van don Bond van Nederl. onderwijzers voor een som van f250 uit te trekken voor schoolvoeding en kleedirig. Wordt ondersteund door de heeren Gouka en De Groot. Het voorstel Westendorp verworpen met 8 tegen 12 stemmen. Voor stemden de h.h, Visser, Gouka, Kranen, De Groot, Lagerweij, v. Westendorp, v. d. Schalk en Ris. De zitting duurt voort, Bij de te Rotterdam gehouden examens in viije- en ordeoefeningen is o.m, geslaafd mej, A. Kucliler alhier. Door de Kon. Zangvereeniging sRotte's Mannenkoor" is aan een gioot aantal man nenkoren in Nederland een uitnoodiging ver zonden tot deelneming aan den internatio nalen zangwedstrijd, welke op 16, 17, 23 en 24 Juli 1964 is uitgeschreven ter herden king van haar 50-jarig bestaan. liet boekje, waarin de uitnoodiging is ver vat, vermeldt bovendien het reeds bekende program en het reglement van den wedstrijd. In de hoogste eere-afdeeling tp Zondag 24 Juli is de Le prijs gouden medaille en f 1250, 2e prijs verguld zilveren med. en f500, 3e prijs zilveren med. en f 250. In de afdeeling van uitmuntendheid le prijs gouden med. en f600, 2e pr ijs verguld zilveren med. en f 300, 3e prijs zilveren med. 'De Nobelprijs, Vier Zweedsehe vrouwenverenigingen hebben aan het Nobelcomdé van de Noorsche Storthing verzocht om voor den vmles-piijs Bertha von Sutlner te willen in aanmerking brengen. Naar tlo openbare bcrecliteitbing der Rot- fcerdamschei rechtbank, fs verwezen de zaak tegen don kantoorbediende D. V., die een paar maanden geleden.' zijn meisje, wonende in do Zijüsteeg, levensgevaarlijk zon hebben vcawond, en toen aangift-o had gedaan dat dit door een ander zon geschied zijn. Als verdediger is hem toegevoegd mr. J. Boomer. J. K., 16 jaar, koetsier te Schiedam, had op 14 Aug. to VJaardingen don. 17-jarigen kantoorbediende J. A. Hofman, zonder eenigö aanleiding, oen slag tegen het hoofd gegeven. Eisch, f 5 boete, subs. 5 d. h. Van. do Vonnissen, waarbijl eenige nota belen uit Oud-Beiijlerland worden ontslagen van allo rechtsvervolging (de sociëteits- quaestie aldaar), heeft hot openbaar minis terie bijl do rechtbank te Rotterdam lrooger beroep aangetcökend. Do raad van beiroep ta [Rotterdam deed de volgende uitspraak Do wed. v. d. B. was, bezig zijnde mot het schoonmaken der lokalen van het kau- toor der firma Win. M. C'o., v'an oen trap leer gevallen on had hierdoor zich ernstig gekneusd. Het bestuur der Rijksverzeke ringsbank woigoi'de lliaar do gevraagde uit- keöring, omdat het ongeval haai' niet zou zijn overkomen in verbaud met dd uitoefe ning van oen verzofceriugsplicihtig heclrijf.Zij kwam hiertegen in beroep, on dd raad van beroep wees haai* vordering toe ©111 vernie tigde derhalve dd beslissing van hot bestuur op des volgende gronden -. Klaagster was, toen haar het ongeval trof, werkzaam in dienst vail do verzckeringsplielhtiiga onder neming eenea* cargadoorsfirma. Voor het uitoefenen van dit bedrijf is het houdëli van een kantoor oen eerste vereiselvto en o® hier behoorlijk kunnen werken, moeten de 'kantoorlokalen geregeld worden schooii- gdhouden. D'd werkzaamheden van do hier mede belaste personen staan met do uitoefe ning van het bedrijf dn verband, 011 als ze daarbij: door eert ongeval worden getroffen zijii zei volgens do bepalingen der Ongeval lenwet tegen de) geikMijkö gevolgen van dav ongeval Verzekerd. liet gerechtshof te Amsterdam dood gis teren in hoogor beroep uitspraak in do zaaik togen dom gemetente)- en onbezoldigden rijks veldwachter A. Politiek, tö Krommenie, bo gen wien dei procureur-gvmeraal, mr. Ployto, drie jaar gevangenisstraf gorequireard had wegens het opmaken 'van oen valsoh pröc8®* vea'baal in zake etöii overtreding der arbeids wet. De) Haarlemsch© rechtbank had bold.

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2