I 57"* Jaargang. Woensdag 4 November 1903. No. 11306. I 3. 3, er De zwarte Tulp. i de bij BUITENLAND. 46. Hïl BINNENLAND, SCH3EDAMSCHE COUÏiiUIÏ Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prijs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. BureauItoferstraiu GS. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 0.92iedere regel meer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zjj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde Uleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. latere. Telefoon STo. 123. I ma, ien, els, J. n li lt, ms, Dr, dts 3 November 1903 T u r k IJ e. De Macedonische kwestie. De vertegenwoordiger van Reuter te Lon den had een onderhond met den nieuwen Bulgaarseheni diplomatielken agent aldaar, Tzokoff, die zeidei dat er Sn 't geheel geen verbetering valt waar to namen, im dfen toe stand in Macedonië. Hijl goloofdei niet dat Siefc nieuwe hervormingsplan de rust zou herstellen, omdat aan het hoofd van de re geering in Macedonië ecu Tunksch onder daan staat, die niettegenstaande) do twee Europeesclhei assessors toch directe orders ontvangt van de Porte on eveneens geen clausule is opgenomen over amnestie. Daar de winter nadert, Jeiveron do op standelingen do wapen-om in, maar het Bul- gaarscke volk. kan dien toestand ruiet langer verdragen en .alhoewel men weet hoe nood lottig een oorlog zcrn zijta, zal mem gedwon gen worden zijn toevlucht te nomen, tot do wapenen. Zelfs al zou Bulgarijb worden ver slagen 'dan ware dit beter dan de economn- sahel crisis, welke nu ontstaan is door het onderhouden van 160,000 Macedonische vluchtelingen in Bulgarije en het volledig stilstaan van den handel. Een oorlog wordt ten slotte mogelijk ge acht int de komende lente. Nóg altijd wordt het definitieve antwoord van den sultan op da Russi scli- O oston rij|k- sdiö nota gewacht. Zooals men, west, is de stemming te Konstantinopel tegenover de door Petersburg en Weeuen gestolde oisdhen verre Van vriendelijk ca tegemoetkomend, en thans weet do correspondent van da „Ti mes" te Sofia te vertellen, dat behalve de negen punten1, welke hot te Mürzstetg saam- gesteld program bevat, nog andere aam Tur kije zijn gesteld. D'oor Rusland en! Oosten rijk zou bovendien aan de Ports eon soort van appendix of „post-scnïptum" aan den officieelen Russisdhen tekst .gevoegd wezen. Daarin wordt a. medegedeeld, dat do beide mogendheden, clib do zaak tot eon goed einde willen brengen, zich het redht voorbe houden om hun consulair piersonfeiel in Ma cedonië te vermeerdereu, en Verder ook, dat zij zich evenzeer voorbehouden om algeheels amnestie te vragen voor de 'Macedoniërs, die ivèl deel hebben genomen aam don opstand, maar toch geen misdaden hebben gepleegd, waar hoofdstraffen op gesteld zijn. En deze amnestie zou dan worden verleend zoodra de omstandigheden 't zullen' gedongen. De „Fran'kf. Ztg." meldt dat da Forto ge neigd1 is geen antwooi'd te geven op dei nieu we nota. Liever Waoht do regeering de kans ai nog eens, dringender, aangemaand te worden door de mogendheden. De Tutken zelf zijn natuurlijk veront waardigd over de voorstellen der mogend heden. Volgens de „Franikf. Ztg." werden in del meeste moskeeën te Konstaivtinopel in DOOR ALEXANDRE BUMAS. Dg. de laatste dagen iheftige en opwindende plakkaten aangebracht togen het plan der mogendheden om in Macedonië een. Euro- peesehe controle in te voeren. De Bulgaren geven wedOrom teekenen van leven Do gouverneur Van Yodena sein de naar Salonika dat gisternacht bommen werden .geworpen1 in verschillende wijken van. Vodona, oom stad in heb vilayet Salonii ki, gelegen aan de spoorlijln naar Mbnastir. Gemengde Mededccllngen. Engeland. Een telegram uit Aden aan de Londensche bladen meldt dat een Engelsche kolonne die in het Hinterland tegen oproerige Arabieren vocht, in de pan is gehakt. Een detachement Bombay-fuseliers (soldaten uit Britsch-Indië) was van de hoofdkolonne gescheiden en door inboorlingen omsingeld, die alle soldaten af maakten. Een officier en 25 man zouden gedood zijn en velen zijn gewond. Met 1 Nov. is de Iersche landwet in wer king getreden, die regelt de eigendomsver- kijjging door de pachters van hun pacht hoeven, waartoe het land het geld voorschiet, dat in 68 annuïteiten (jnarlijksche gelijke termijnen, waarin kapitaal en rente worden betaald) wordt afgelost. België. De Brusselsche correspondent vaD de»Ti- mes" meldt dat Rusland zich zal aansluiten bij de Brusselsche suikerconventie. Frankrijk. In de plaats van 'de vier aangekondigde bijeenkomsten werden gisteravond te Parijs slechts twee vergaderingen gehouden door het uitvoerend comité van het Werklieden- Syndicaat der Seine, om te piotesteeren tegen de sbureaux de placement" en tegen de overrompeling door de politie van de Arbeidsbeurs. Verscheidene sprekers hielden op beide vergaderingen heftige redevoeringen. Krachtige maatregelen van orde waren in den omtrek van de lokalen, waar de ver gaderingen gehouden werden, georganiseerd. Tot nog toe viel geen ernstig incident te melden. De te Lorient stakende bakkersknechts hebben in de dorpen van den omtiek de bakkerswinkels geplunderd. De yFigaro" van Zondagochtend deelde mede, dat in den ministerraad een besluit geteekeDd was, waaibij Edgar Combes, secietaiis-generaal aan het ministerie van binnenlandsche zaken, benoemd werd tot lid van den raad van state, in de plaats van den heer Henry Marcel, die sinds eenige dagen opgetreden is als directeur van Schoone Kunsten, Minister Combes heeft meermalen te ken nen gegeven dat hjj geen afstand wen-eht te doen van de werkkracht van zjjn zoon en uit een en ander werd geconcludeerd dat Combes zelf binnenkort zal aftreden. 22) Het vonnis vermeldde nogCornelius van Baerlo voornoemd zal uit de gevangenis aan ket Buitenhof worden vervoerd naar het schavot op het plein, waar de beul iliem 't hoofd voor de voeten zal leggen. TT Hoe ernstig die beraadslaging weird ge acht, kan. blijjken hieruit, dat zijl eem 'half uur duurde, en binnen dat 'half uur was do gevangene weer naar zijn cel teruggebracht. D'aar kwam de griffier der Staten Ihem. 'het vonnis bekend maken1, Meester Gryph.ua was aan 't ziekbed ge duisterd door wondkoorts, door liet breken ran zijn aran veroorzaakt. Dijn sleutelbos was toevertrouwd aan de 'handen vau een bewaker en achter dezen bewaker, die den griffier had 'binnengeleid', was Rosa nader bij geslopen en luisterde zijlu aan 't sleutel gat, met een zakdoek voor den mond cm 't snikken niet te doem hooren. Cornelius hoorde het vonnis aan met een gelaat, dat meer verwondering dan droef heid uitdrukte. Radat de griffier 't vonnis had Voorgele zen vteeg hij of de gevangene nog iets te zeu gen'had. »Op mijln woord, neen/' antwoordde Oor- "Aius. „Ik moet ev'enwel zeggen, d'at ik wo u straf niet verwachtte," De nMatin," eveneens op informatie uit gegaan, zegt dat het juist is dat Edgar Com bes benoemd is tot staatsraad. Doch omteent het aftreden van Emile Combes, kon dit blad geen zekerheid verkrijgen. De ^Radical" en sPetite Répuhlique" wijzen er op dat de twee baantjes van staatsraad en secretaris-generaal wel veteenigbaar zijn. De Magny vervulde ze beide onder het kabi net Waldeck Rousseau. De sFigaro" van Maandag houdt vol dat Combes binnenkort zal aftreden. Aan een zijner vrienden verklaarde de minister-pre sident dat hü thans, bij het begin van het begrootingsdebatgeen ministerieele crisis wilde veroorzaken. Aan de vier groepen der meerderheid zal hij te kennen geven dat hij de portefeuille wenscht neer te leggen na het sluiten van deze zitting, dat is dus tegen Kerstvacantie, Als redenen geeft de v>Figaro" op het aannemen van het voorstel Lanqui- mare en de debatten over de opstootjes aan de arbeidsbeurs. Het is hem toen gebleken dat hij niet meer rekenen kan op zijn vaste meerderheid. De sFigaro" is een anti-ministeriëel orgaan en zijn bericht behoeft dus zeker bevestiging. Spanje. De staking te Bilbao is afgeloopen en de voornaamste eischen der werk,:eden zjjn in gewilligd. Het werk is gisteren algemeen hervat. Een officieel bericht van den kapitein- generaal meldt dat in den loop van de laatste botsingen 4 dooden en 28 gewonden zijn gevallen. Tsvee anarchisten zjjn gevangen genomen, de een droeg dynamiet bij zich, de ander had het leger beleedigd. Een aantal gearresteerden is vooiloopig weer in vtijheid gesteld. De kapitein generaal ontving van den ko ning een telegram van gelukwensch met het beëindigen van de werkstaking. Italië. De paus heeft den schilder Lippay ontvangen die een door hem vervaaidigd schilderij van den paus kwam overhandigen. De paus gaf tien schilder deopdiacht, om di ie schilderijen van hem te maken, die bestemd zijn voor den Duitschen keizer, den keizer van Oostenrijk en den czaar en binnenkort door pauselijke gedelegeerden aan die vorsten zulieu aange boden worden. Op dat antwoord, 'groette de griffier Cor nelius vau Baerie met all© ouderscheiding dita dab soorb van ambtenaren verwaardigen aan misdadigers van alle gading. En toen 'bijl wegging, rietp Cornelius hem achterna „Maar wanneer zal1 de terechtstelling plaats hebben, mijnheer de griffier?" „Wel, vandaag," luidde liet antwoord van den griffier, di'ei 'n Weinig ontroerd'was door de koelbloedigheid Van den veroordeelde. Een onderdruikt sniklkent werd adlifcer de deur gehoord. Cornelius had opgeikelken om) te ontdök- 'keu van wie die uitbarsting van droefheid afkomstig was, doch Rosa had zich snel te ruggetrokken, en was niet meer te zien. „En," vroeg Cornelius vetder, „op wel'k uur heeft de executie plaats?" „Mijnheer, te) twaalf uur." „D'rommels 1" zei' Cornelius, „ik 'heb het, geloof ilk, een .'kwartier 'geleden, tien uren hooren slaan, d'an heb ik 'geen tijd te ver liezen." „Om uw zieil met God te verzoenen, ja, mijnheer," zei de griffier plechtig, terwijl hij', erbij voegde, „gijl Qcunt den geestelijke zelf uitkiezen." Bij, deze woorden verdween hij| en, de waarnemende cilpi'er volgde! hem. Hij wilde de deur sluiten, toen een blanke hand hem dat verhinderde. Cornelius zag slechts de gouden hoofdver sierselen en de witte kanten muts vau ecu Fribsch costuum, en de gevangene herkende het betraande gezicht van. Rosa,. Het jonge meisje naderde' Cornelius met de handen voor 't gelaat. Duitschland. Naar aanleiding van het bekende geval- H (risen er, is een keizerlijke order verschenen, over de behandeling bij leger en vloot, van beschonkenen eri over't gebruik van wapenen tegen dezen, donr hun chefs. Onwillekeurige aantasting van meerderen door beschonkenen mag niet al» feitelijk gevaar worden beschouwd en eerst als er wezenlijk gevaar is voorden meerdere, mag deze van zijn wapen gebruik maken. De meerdere moet zich zooveel moge lijk onthouden van het geven van bevelen aan beschonkenen en dezen veeleer door huns gel'ijkan doen verwijderen. De order moet elke vier weken voor de troepen en aan boord van alle schepen worden voorgelezen. O o steur ijk. De prins van Wales is benoemd tot kolonel nel honorair van het 12e regiment artillerie. B u 1 g a r ij e. Het eindresultaat der verkiezingen is dat er 146 leden van de regeeringspartjj en 43 van de oppositie zijn gekozen. Alle ministers werden herkozen. „O, miijiulieeu-, mijnheer I" zei ze, terwijl het snikken haar 't spreken belette. „Lief kind," antwoordde Cornelius, „wat verlangt gijl van mij V' „Mijnbeer ik kom een gunst van u vra gen," zei het meisje, haar handen gevouwen tob den gevangens opheffend. „Ween niet zoo, Rosa," zei Cornelius, „want uw tranen bedroeven mijl meer dan de naderende dood, ca gij, weet het, dos te meer de gevangene zich bewust is van zijn onschuld, des te meer 'kan. hij' sterven met berusting on zelfs met vreugde, omdat bijl sterft als een martelaar. Kom, ween nu niet meer, en zeg mij, wat is uw wenseh, Rosa,." Hot jonge meisje liet zich op do knieën vallen. „Schonk vergiffenis aan mijn vader-," zei- do ze. „Aan uw vader?" antwoordde Cornelius verwonderd. „Ja, hij is zoo hardvochtig tegenover- u geweest, maar dat is nu' eenmaal zijlu, aard, hij, is ruw tegenover iedereen, het is niet al leen u dien hij brutaliteKrt. „Hij is reads gestraft, Rosa, meer dan ge straft zelfs, door het ongeluk dat 'hem is overkomen, en ik vergeef hem." „D'ank n 1" zei Rosa. „En zeg mijl thans, wat kan ik op mijln beurt voor u doen „Wat gij voor mij moet doen, is uw mooie oo'gen drogen, lief kind," antwoordde de ge vangene met zijn gewonen 'glimlach. „Maar voor uzelf „Hiji dia niet meer dan een uur to Icveu heeft, is een groote zwakkeling, wanneer bij dan nog aan iets behoefte heeft, Rosa," Marokko. De sultan heeft zijn feestelijken intocht gehouden in Fez. Bij bekkenslag was der bevolking bevolen de stad te ver sieren, de winkels te sluiten, kortom een algemeenen feestdag te vieren. Er waren echter weinig liefhebbers en ontbrak de geestdrift voor den vorst. Abdoel Aziz deed zjjn intocht, te midden van een zwggende menigte, die hem allesbehalve vriendelijk aankeek. Zelfs zijn volgelingen, ministers en andere I ooggeplaatsten lieten merken dat zij er geen pleizier in hadden. Zui d-A f r i k a. Het garnizoen van Wartnhad in Duitsch Z.-W. Afrika zou, volgens een telegram uil Beaufort West, zjjn uitgemoord. De Duitsclie consul te Kaapstad bevestigt het gerucht dat een Hotteiitot-stam van Damara-land in op stand gekomen is. Een mededeeling, van inboorlingen afkomstig, zegt, dat hel hoofd van den stam en de commandant van het garnizoen te "Warmbad, een onder-officier, gedood zijn. Ver. Staten. Een kleine troep sheriffs werd te New castle Wyoming in een gevecht gewikkeld met 75 Indianen van Zuid Dakola, die een overtreding begingen van de jachtwet. Vari de sheriffs werd een onder-ambtenaar, van de Indianen werden zes man gedood. Kon gi-ootere macht trok toen tegen de Indi men op; deze doodde 10 en nam 12 Indianen gevangen. De algemeene weikstaking onder de ijzer- bewerkers in de Vereenigde Slaton is Zat ei dog begonnen. De Amevikaansche itriei nationale ijzorweikersvereeniging bestemde dien dag voor het uitbreken eener nationale staking ter bestrijding van de Iron League. Deze lion League is een bond van talrijke patioons met een verbazend groot kapitaal opgericht. Velen van de leden maken ook tegelijk deel uit van den Stanltrust. Tengevolge van deze staking hebben 10,000 ijzerweikers in 20 groote steden, waaronder Philadelphia, Boston, Chicago en St, Louis het weik neergelegd. Ongeveer 100,000 andere werkliefen zullen daardoor wellicht eveneens tot werkeloosheid gedoemd zijn en de verdere gevolgen van een dergelijke sta king kunnen natuurlijk van nog verder strek king zijn. De internationale ijzerwerkers-vereeniging telt 70.000 leden in de Vereenigde Staten, in Canada, in Zuid-Afrika en in andere landen. Daaibij komt nog, dat ongeveer 150,000 werklieden in andere bedrijven er toe zijn aangesloten, zoodat deze machtige vereeniging mei 220,000 man den strijd kan aanbinden ICureghian, directeur van het dagblad sYoung Armenia" dat te Boston verschijnt, heeft een pakje ontvangen waarin een hel- sche machine geborgen was. Wantrouwend en voorzichtig geworden door ontvangen dreigbrieven, maakte hij het niet open. De politie wetd gewaarschud, die de machine meenam en onschadelijk maakte. Dominica a nsche Republiek. Havas' bureau meldt uit San Domingo dat de regeering behalve de haven Puerta Plata ook de havens Monte-Christi, Samana en Sanches gesloten heeft. China. De Chineesché regeering is zeer veront rust over het opnieuw bezetten van Moekden door de Russen en heeft de bevriende ge zantschappen om raad gevraagd. De Russen hadden Moekden in April van dit jaar ont ruimd. Volgens bij de regeering ontvangen berichten, bezetten Donderdag 1500 Russische soldaten het ambtsgebouw, sloten de deuren en verdreven de Chineesche ambtenaren. In en om Moekden bevinden zich tusschen de tien- en twintigduizend Chineezende Chi neesche bevdhebbeis in Mantsjoorije hebben echter bevelen, om zich op geeneilei manier tegen de Russische regeeiing te verzetten en alles te doen, om botsingen (e vei mijden. De omstandigheden die tot hel opnieuw bezetten van Moekd-n leidden, waren de vol gende De Russen gebtmkten een berucht roover als aanvoerder van de ongei egelde politie-troepen die zij in Mantsjoijrije vor men. De Chineezen hadden heilunhleiijk ver langd dat deze aan hen zou uitgeleverd worden. Kort geleden voldeden de Russen aan dit vei langen, De roover werd dooreen Chineesch officier, zonder voorafgaand pe rechtelijk onderzoek, onthoofd. Daarop ver langden de Russen dat deze officier binnen vijf dagen ter dood zou gebracht worden anders zouden zij Moekden bezetten. Het Chi neesche ministerie van buitenland iclie zaken bood aan den officier ts vetbannen en voerde nog onderhandelingen m>'l de.i Riivsischeri gezant, toen het benefit kwarn dut de bedrei ging uitgevoerd en Moekden bez't was, Zooals de offieieele belichten uit Wiju (Japan) meedeelden fiehben de Ruisen Yongampfio (Korea) verlaten en het fort ontmanteld. Ze lieten er slechts een kleine wacht achter. De sMorning Post" meldt dat diii Chineesche kruisers gisteren Tche-fou heb ben verlaten om zich naar de monding van de Yaloe rivier te begeven. Daarmee beeft China de rechten van Korea geschonden. Hofberichten Uit Schwerin Gelijk reeds telegrafisch gemold is, zal Koningin WUheihnina. don 5en November 't regiment huzaren te Wandsbedk, welks cliof zij' sedert 1888 is, op hot oefen-terrein al daar in oogcnschouw ncmcn.De stad Wands- „De geestelijke dien men' u 'beloofd heeft?" „Ik heb God mijn golieole leven liefgehad., Rosa. Ik heb .hom in zijg werken bewon derd, gezegend in zijn wil. God kan niets let gen mij 'hebben en ÜC heb geen geestelijke van noode. Do laatste gedachte, die mijt be zighoudt, is eeu verheerlijking van zijn naam. Maar, lief kind, giji kunt mij helpen bij, liet ton uitvoer leggen van mijn la-atsten wil." „O, mijlihecr Cornelius, spreek, --ipreek toch!" riep het jonge meisje uit. „Geef mij' uw 'hand, Rosa, en beloof mij, lïitet te lachen, mijln 'kind." „Lachen!" riep Rosa wanhopig, „lachen op dit ou'gonblik? Maar dat ziet ge toch wol beter, mijnheer Cornelius!" „Tic. zie hol, Rosa, èn met mijn oogen. èn met mijin ziel. Nooit zag ik een vrouw schooner dan giji, en nooit had een reine ziel meer invloed op mijl, en indien ik u niet meer aan mocht kijken in dit uur, vergeef •het mij, maar dan is het daarom omdat ik op liet punt sta van dit leven te scheiden, en liever niets daarvan "betreur." Rosa beefde. Terwijl de gevangene die woorden sprak, sloeg de klok van llieb Bui tenhof elf uur. Cornelius begre'ep haar siddering. „Ja, ja, laten wij ons haasten," zei hij, „gij' hebt gelijk, Rosa." D'aarna trok hij1 nib zijn borat zak liet pa pier met de bloembollen te voorschijn, dat liij' opnieuw bij zich had gestoken, nadat hij geen fouiliecring meer te vreezen had. „Mfijn lieve vriendin," zcide hij, „ik heb in mijn leven Veel vau bloemen gehouden. Het was in don tijd dat ik nog niet wist dat men nog iets anders kon liefhebben. O, 'bloos niet, en draai u niet om, Rosa, wan neer ik u hier een liefdesverklaring moest doen, zou ik daarmee weinig uitrichten,want binnen een uur zal .liet staal van den beul mij) die stoutmoedigheid voor goed afleeren. Walnu, Rosa, ilk hield zielsveel van mijn tul pen, en ik had, geloof mij, ontdekt het. ge heim van de groote zwarte tulp, die men niet bestaanbaar aclit, en voor die bloem is zooals ge weet, of niet weet, uitgeloofd een prijs nu van honderdduizend gulden door da bloemkweokers-voroenigiug te Haarlem. Die honderdduizend .gulden en do hemel' weet, dat ik die niet betreur, dib groote som, is vertegenwoordigd door den inhoud van dit papier-die honderdduizend gulden zullen gewonnen worden met de drie bloem bollen, die gij) kunt nemen, Rosa, want ik heb ze thans voor u bestemd. „Mijnheer Cornelius 1" „Ja, gijl kunt ze nemen Rosa, want gij doet geen levend wezen nadeel. Ik sta ge heel alleen op de. wereld, mijjn) vader en mijn moeder zijn dood, ik heb nooit een broer of zuster .geleend en ik heb or nooit aan gedacht iemand te beminnen uit liefde, en indien iemand er aan gedacht 'heeft mij te beminnen, clan beb ik er nooit iets van geweten. Giji ziet dus wel, Rosa, dat ik ge bed verlaten' ben op dit oogenblik, en wan neer gij thans 'hier niet waart, om mijl te troosten en op to beuren, dan zat de hier alleen Wordt vervolgd

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 1