sport! BIXXEXLAm STADSNIEUWS. YLAAIIMNGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzake 11. Staten-Generaal. wniin de Unie dezen staat tien millioen dollars zal uitbetalen. Men hoopt dat Panama een deel hiervan zal afslaan aan Columbia als betaling van het aandeel der nieuwe republiek in de Columbiannsche schuld. De firma J. P. Morgan en Co. lieedt als financieel agent van Panama op en begon met een voorschot van 300 0J0 dollars. Algemeen schijnt men van omdeel dat Columbia met geld wel te lijmen is om de nieuwe republiek verder met lust te laten. De Panama-kanaal-commissie kwam gis teren te Washington aan. Men verwacht dat binnen twee dagen het verdrag bekrach tigd zal zijn. Het verdrag ia veel eenvoudiger dan het Hay-Herran-verdrag, hoewel het in algemeene lijnen daarmede overeenkomt. Bij het huidige ontwerp wordt den Vereenigde Staten volstrekte souveroinïteit over de kanaaistrook toegestaan. Het tussehen minister Hav en den gevol machtigde Bunau Variila gesloten tracta.it voor den aanleg van het Panamakanaal is gisteravond te Washington geteekend. Het Chileensche gouvernement heeft naar Quito en Bogota telegrammen gezonden, om langs diplomatieker! weg een gemeenschap pelijke actie te verkrijgen legen den steun van de Ver. Staten aan de Panamnsche op standelingen. Dia telegrammen zjjn het resul taat van geheime verdragen tussehen de republieken Chili, Columbia en Ecuador, waarvan *t bestaan verleden jaar door de New-Yoiksehe «Sun" werd aan 't licht ge bracht. Vice-president van den Raad vau State. Bij Koninklijk besluit van 18 November is, met ingang van 1 Dece uber 1903, be noemd tot vice president van den Raid van Stale, jlir. mr. P, J. van Swinderen, commis saris der Koningin in de provincie Diembe, met toekenning van eervol ontslag uit laatst- gemelde betrekking. .Mr. C. C. Oeertsemn. De commissaris der Koningin in Groningen, mr. C. C. Geertsema, i* gisteravond te zes uur per rijtirg van het Ziekenhuis ïrni buis vervoerd. Rechtstoestand Bnrg. Ambtenaren. De Bond ter verkrijging e.'iipr wettelijke regeling van den rechtstoestand der bmg-r- lijke ambtenaren houdt de vroeger belegde, maar wegens de tijdsomstandigheden uiige stelde, openbare veigadering thans op Dinsdag 24 November a s. Sprekers zijn de heeren mr. Cracker, dr. Notens en P. van Vbet Jr., al Dn leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De oproeping voor deze vergadering ge schiedt namens een 12 tal vereenigingen van ambtenaren bij verschillende takken van be stuur en gemeentelijken dienst hier te lande. Er zal geen debat zij o. Werkloosheid. In de te Rotterdam gehouden vergade ring der V ereeir.ging tot bevordering van Fabrieks- en Handworksnijverheid besprak de beer F. II. J. Rol'!, directeur van de gas- met «fabriek te Dordrecht bet onderwerp „Verzekering te-gen geldelijke (lees econo mische) gevolgen van onvrijwillige werke loosheid", een onderwerp dat. reeds gerui- nien tijd in alle landen de aandacht had ge trokken. ook in ons land. wijl naar de te genwoordige begrippen de werkloosheid een ernstig gevaar is voor den werklooze zelf niet alleen, maar voor den geheeleu arbei dersstand en ock een groot intellectueel ver lies aan de maatschappij veroorzaakt. Voorziening is dus niet alleen in het be lang van den werklooze zelf, maar ook m dat van anderen. Naganude do verschillende wijzen waarop getracht is in deze te voorzien, wees hij er op dat dat stelsel het meest vedkieslijik en tevens bet meest uitvoerbaar is, dab steiinr, op do "medewerking der vakvoreenigingen. en daarbij moet het .locaal" zijn. Van alle stelsels vond het Gcnter'ie sy steem wel liet meeste navolging niet alleen in België, maar ook in Frankrijk en Duitsch- land, vooral ook omdat dat stelsel het meest nabijkomt aau de eerste voorwaarde, al. dat de persoonlijke vrijheid en het eergevoel van den werkman wordt geëerbiedigd cn de gezonde ontwikkeling der zuivere vakveree- nigingen daarin wordt bevorderd. Zeer nuttig achtte spr. ook het vorlcenen van een bijzonder voordeel aan verzekerden die langen tijd werk behouden of nooit, werkloos werden Alen zorgc, dat een fonds tot- stand komt onder controle van een trustee, voor goede statistiek c-n allereerst ook voor een degelij ke arbeidsbeurs. Verder ook de noodige p-o- pagauda c-n de steun der pers. Een andere vraag is of als men zoover is, de gemeentekas zich zal openen, doch spr. was overtuigd, dat wanneer men ei* maar in slaagt aan te toonen dat het een alge meene wensch, een publiek belang is, dat van zelf zal geschieden. Wettelijke regeling ran vrouwenarbeid. Het Nation aal Comité in zake wettelijke regeling van vrouwenarbeid, waarbij' zijn aangesloten, de volgende vereenigingenNe- derl. Vrouwenbond tot verhooging van het Zedelijk Bewustzijn, Alg. Xcd. Vrouwen ver. Arbeid Adelt, Nat. Ver. voor Vrou wenarbeid, Voeren. voor Vrouwenkiesrecht, Alg. Apothckersbcdicndenbond, Vrouwen- club der Rotterdamscbe Buurtverceniging. Ver. Hoofden van Opc-nb. Bewaarscholen, te Rotterdam, Ver. ter behartiging van de Be langen der Vrouw c-n de Vrije Vrouwenver- eoniging. had tegen gisteravond een open bare vergadering belegd in. liet Verkooplo- •kaal te Rotterdam, ter bespreking van bij zondere wettelijke bescherming cn wettelijk verbod van vrouwenarbeid. Do eerste spreekster was mevrouw M. W. H, Rutgers-Hbitsemaaldaar, presidente van liet comité. Naar haar oordeel moet een afzond rlij,k<s bescherming van de vrouw op den duur nadeelig werken voor do vrouw en voor do arbeidende klasse. De algemeene ar beidsbescherming wordt or door op do lange ba au geschoven. Aan enkele groepen van vrouwen geeft de afzonderlijke bescherming voordeden de eenzijdige arbeidswet zal bijv, gunstig werken in het lingerie-valk on in de strijkerijeu, In Engeland werden do vrouwen door do bijzondere wettelijke be scherming niet. verdreven1 uit de weverijen en de sigarenfabrieken, waar zijl in do meer derheid waren. Maar in andere industrieën, waar do vrouwen in do minderheid waren, werden zij eenvoudig ontslagen cn vervan gen door mannen, die niet aan een bepaling van arbeidstijd gebonden waren, of door jon gens, die buiten de bescherming vielen. In Parijs geraakten 5000 viouwelijke tvpogra- fen door bijzondere wettelijke bescherming buiten betrekking, en zij), die vroeger als eerlijke concurrenten optraden, moesten on- derkvu(persdiensten gaan verrichten. De vrouw wordt door de bijzondere wettelijke bescherming kunstmatig tot een loonbcderf- ster gemaakt. Eerst knipt men haar de vleugels af. en dan verwijt men haar, dat- zij niet zoo hoog vliegt- als de man. In ons land is de getrouwde vrouw nade invoering van de arbeidswet in 15 takken van bedrijf geheel of gedeeltelijk door man nen vervangen. De getrouwde vrouw wordt gedreven naar de ongezonde on slecht bezol digde bedrijven. Spreeksters ideaal iso economische on afhankelijkheid ook voor de gehuwde vrouw. Dat. ligt., zoo betoogt zij, ook geheel in de lijn der maatschappelijke ontwikkeling. Geen uitzonderingswetten voor de vrouw wil spreekster, wel echter beschermende wetten, die gelden voor alle arbeiders en ar beidsters, die in een zelfde bedrijf werkzaam zijn. Alleen voor de zwangere vrouwen en de kraamvrouwen is een afzonderlijke be scherming noodzakelijk. Overige bijzondere beschermende bepalingen waren alleen goed en gerechtvaardigd in deii aanvang der ar beidswetgeving. maai- zijn dat nu niet meer. Vervolgens voerde mevrouw Roosje Vos- Stel het woord. Zijl noemde het een eigen aardig verschijnsel, dat in ons land de strijd tegen bijzondere wettelijke bescherming van dc vrouw vooral gevoerd wordt in het kaïup der burgerlijke vrouwen. De arbeidsters, die dag in, dag uit in de fabrieken werkzaam zijn. waren altijd voorstandsters van de be palingen der arbeidswet, op welker hand having zij. steeds aandringen. De dienstbo den vallen niet onder de beschermende wet ten. maar voor zoover zij, georganiseerd zijn, vragen zij. vrije dagen, vrijen tijd en gere- geldcn schafttijd. Ook de veldarbeidsters lil het Noorden werken in die richting. Dat is dus de praktijk, waarmee spreekster liever rekening houdt dan met conclusies, die men meent te kunnen trekken uit allerlei statis tische cijfers. De beschermende wetten, betoogt spreek ster, zijn niet het kwaad dat bestreden moet wordenhet kwaad is do nooddwang, died© vrouwen naar de fabrieken voert. AVat wij noodig hebben, is een maatschappij1, waarin jonge lichamen en gehuwde vrouwen be schermd worden. De vrouw is, wat- de femi nisten ook mogen zeggen, een ander wezen dan de man zij is de draagster van het ko mend geslacht en dient als zoodanig bijzon der te worden beschermd. Het woord werd nu gegeven aan den lieer Oh. Beerblock, nit Gent, die optrad als ver tegenwoordiger van de Gentscli'o socialisti sche vTouwenvcreeniging. Dat. er over do quaestie van bijzondere wettelijke bescher ming van de vrouw nog zoo verschillend ge dacht wordt, schrijft deze spreker hieraan toe, dat de vrouwenbeweging nog wat nieuw en kittelachtig is. Naar zijn ooi-deel moeter komen bescherming van den mannen- en vrouwenarbeid; wil men waarlijk bescher men. dan sluit men niet een sexo uit. Af zonderlijke bescherming van dc vrouw als ecu soort van filantrofio is af te keuren; zc zou strekken tot, steun van het kapitaal. Voor 't, overige gaf deze spreker zeer veel cijfers, betrekking hebbende op de loonen in België. Er volgde nog eenig debat. Ten slotte werd de volgende motie met algemeene stc-nimen aangenomen ..De vergadering draagt het nationaal co mité in zake wettelijke regeling van vrou wenarbeid op,-zich tot de regeering to wen den met liet verzoek, geen stappen te doen om den arbeid der vrouw, gehuwd of onge huwd, te verbieden of to beperken, zonder do belanghebbende vrouwen gehoord te hebben." Consulaatwezen in Turkije. Dc correspondent van do „N. R. Ct." te Konstantinopel schrijft o. m. aan zijn blad: Dc heer Salvatore Gxassi, die meer dan twintig jaren consul der Nederlanden te Sa lonika was, is dezer dagen o-verlcden. Zoo goed zulks een vreemd koopman mogelijk was, heeft hij al dien tijd dien post vervuld. Saloniki, de in- en uitvoerhaven van Mace donië, zal met het oog op dc onvermijdelijko onttrekking van die landstreek aan het Tmfksche- bewind, welke wol niet lang meer zal kunnen uitblijven, ceil der eerste han dels- cn scheep vaart pi aa tsen in do Levant worden, tevens naar allo waarschijnlijk heid do zetel van het nieuwe zelfstandige bestuur, en bijgevolg een der gewichtigste consulaire posten in het Oosten. Bij' do keuzo van een nieuwen, consul al daar dient daarmede roods nu Tokening to warden gehouden en zal Ihet alleszins weu- schclijk wezen, oak in verband mot do omstandigheid dat wo er te Saloniki con consulaire rechtbank op na koudon, wolkei door den consul wordt voorgezeten daar voor een beroepsconsul' aan to wijzen, of ten minste een volbloed Nederlander. Ge schikte personen zijn, als men zo maar zoo- ken wil, daarvoor zoor zeker to vinden. Gcmeenteflnnnciën. Do bijl Koninklijk besluit van 1 Juli 1903. N. 40, ingestelde staatscommissie heeft de tuscilienkomst van den minister van binncnlandschd zalkcn ingeroepen teneinde de noodige, zooveel mogelijk uniforme, gege vens to verkrijgen voor een zoo nauwkeurig mogelijke beantwoording van eenigo biji ge noemd Koninklijk besluit- gedane vragen. Daartoe bobben Ged. Staten thans aan bur gemeester en wethouders van verschillende gemeente namens den minister cc-n elftal' tabellen tor invulling toegezonden (over do jaren 1S96190-1) mot de daaraan toege voegde lijst van nadere vragen. Een on ander wordt binnen drie weken terugver wacht, zooveel mogelijk vergezeld van .na dere gegevens en 'beschouwingen, daaronder begrepen do vermelding dor maatregelen, die B, en W. met het oog op do financiën hunner gemeente, noodig zöuden voor komen. Dio vragen betreffen lo. de kosten voor L, O. boven wat dooi de wet vei-plkhtend is (sehoo'lvoeding, -artsen, -baden, bibliothccken)2o. het totaal bedrag der verplichte minima gedurende die jaren; 3o. totaal bedrag schoolgeld4o. gemiddeld aantal leerlin gen; ito. aantal kosteloozo leerlingen en hoeveel met vol schoolgeld6o. grondslagen eu bodi tg der 'heffing van belastingen be doekt bij art. 2-10 i en j G. W,7o. de hoogste on laagste aanslag dor belasting naar art. 210e G. V., bet Iaagstaangcsla- gen inkomen, do regaling van aftrok; So. rente en aflossing vau leeningen voor de gemoentehuishouding; 9o. kosten van aan leg en onderhouden vau wogen on vaarten. D'ankbestrijdlng. Door B. en W. van Amersfoort i«, naar aanleiding van het adres der plaatselijke afdeeSinu van de Nederl. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken, besloten, in te gaan op het verzoek der N. O. P. C. en mitsdien heeft dat college, zoowel den direc teur der Burgeravondschool als het hoofd van het Herhalingsonderwijs de opdracht doen toekomen om bij het vak «Kennis der Natuur" een drietal lessen per cursus aan het alcoholvraagstuk te wijden. Financieel nlenws, In de enquête-commissie in zake „Maas land", door de vergadering van obligatie- houders jl. Vrijdag benoemd, hebben na mens de Vereeniging voor den Effectenhan del zitting genomen de liceren P. J. van Ommeren, lid der finna Marx Co., en II. de Bonter. De crediteuren der finna G. H'. van dor Sëhuyt Co., commissarissen van „Maas land" en andere bouwondernemingen zijn tegen Maandag door mr. Tels bijeengeroe pen tot het houden eener vergadering om te -over-leggen op welke wijze de moeilijkhe den, waarin deze finna zich bevindt door 't vastleggen van groote kapitalen in, onroe rende goederen, kunnen worden uit den weg geruimd. Door eenige groote crediteuren,waaronder de heer O. Andriessetn, Jos. de Poort,er eu mr. C. P. Zaaijcr, is reeds een vóórvergade ring gehouden. Lhsesche Bank. De Haarlemsche rechtbank heden uitspraak doende over de aanvrage tot surseance van betaling aan de Lis«esche Bank te Lisse, over woog dat 113 schuld eischers, vertegenwoor digende een bediag van f356,280,835 bet verzoek daartoe hebben gesteund dat het voor uitzicht op volle lige betaling aanwezig is, ver leende de surseance voor den tijd van ze* maanden, ingaande op den dag waarop de voorloopige sursear.ee is ver lend. Schiedam Vooruit. Tentoonstelling Belangstellenden herinneren wij nog even aan de vergadering van Schiedam Vooruit op hedenavond 8 uur in Mods, groote zaai, waarin zal worden gesproken over de te houden tentoonstelling. Op initiatief van het bestuur der hier gevestigde afdeeling van Toonkunst is bi' r opgericht een «Koor van Toonkunst" met 35 dames en 20 heeren, waarvan als directeur zal optreden de heer Georg Rijken. De repetitiën zullen waarschijnlijk de volgende maand aanvangen. Gemeenteraad. Te behandelen onderwerpen Benoeming van twee leden der Commissie van Toezicht op de scholen voor middel baar onderwijs. Voorstel van B. en W. inzake de regeling van het Hertialingsonderwija Idem inzake do tijdelijke benoeming van den directeur leer aar aan do burgeravond school' met voortgezetten cursus. Benoeming van een stadsweger en meter. Voorstel van B. en W. op het verzoek van A. 'Kerseboom. om gemeentegrond in erfpacht. Idem op het verzoek van J. Verwoy Jr. om wijtziging van erfpaohtsvoorwaardon. Idem inzake do terugname van crfpachts- igrond van B. Maat Jzn. Idem, op het verzoek van tM. de lieer om wijziging van erfpachtsvoorwaarden. Idem op 'het verzoek van Johs. Storm Lzn. om vergunning tot het hebben van een gebouw met andore dan sleenen wan den. Idem op het verzoek van T. van Santen om wijizn'ging van crfpaolvtsvoonvaarden. Idem op het verzoek van Tj. vanDorp alsvoren. Idem op het verzoek van Tj. van Dorp om vergunning tot het Ihcbben van oen. ge bouw met andere dan steenem wanden. Genieeute-begrooting voor den dienst 190-1. Voorstel' van B. en W. op het verzoek van ,T. V envoy Jr. tot 'liet rooien van hoo rnen aan do Hof laan. Onbwerp-besluiten tob wijziging der ge- mcente-begrootiiig dienst 1903. Benoeming van leeraren aan de Burger avondschool. Benoeming van leearen aan den voortge zetten cursus der burgeravondschool. Voorst el van B. en W. op het verzoek van mej. J. E. van der Meijdeu, 'houdende aan vrage van pensioen als helpster aan de ge in een t e- be wa ar sell o ol Idem tot wijziging van de ver-ordening regelende do inrichting van de gemcente- sceretaritt Idem tot buitendienststelling van de oude haven pont. Voor benopmirig aan de burgeravondschool worden door B en W. aanbevolen a. voor leeraren in rekenen, Neder!, taal en wiskunde de heeren L. Bouten te Rotter dam en A. Schouten te Vlaardingen. b. voor leeraur in werktuigbouw de heer J. A. Krebor, macbinefabr. te Ylaanlingen c. voor assistent-leeraar vakteekenen de heeren R. J, lloogeveen en Ph. Dijkshoorn, beiden opzichtei s bij gem. a ei ken te Rotterdam De zeilde heeren worden nar.bevolen voor de voortgezette cur us dier school. Door mej. E. E. v. d. Mejjden, helpster aan de gem. bewaarschool wordt gevraagd haar een pensioen toe te kennen. B. en W. stellen voor aan adressante mede te derden dat daarvoor g-en termen aanwezig zijn. Tengevolge der benoeming van den beer J. O, v, d. Berg tot burgemeester van Wier den beeft deze ontslag verkregen als commies, chef van de 3e afd. der Secretarie. Met het oog op de voortdurende uitbrei ding der gemeente achten B. en IV. het noodig dat een ambtenaar worde benoemd die reeds eenige jaren zelfstandig in een aan zienlijke gemeente is werkzaam geweest waarom zij voorstellen de bezoldiging van den commies chef der 3de afd. te verliuogen. Tot heden was dit f 1000,met jaarlijksche verhooging van f 50,lot f1400. B. en W. stellen nu voor f 1100,met jaarüjksche verhooging van f 50,-— tot f 1600, Door J. Verweij, scheepsbouwmeester, is verzocht pen 12-tnl boomen nabij zijn woning aan de Hoflaan te doen verwijderen Waar bij onderzoek gebleken is dat een 6-tal boomen bij storm gevaar opleveren voor dat pand geven B. en W. in overweging onder bepaalde voorwaarden vergunning lot het rooien dier boomen te veileenen. Do a' B. en W, is medegedepld aan den Raad dat opnieuw aan de orde zal worden gesteld hun vroeger aang'-lwuden voorste! om de oude pont in de haven buiten dienst te stellen. D mr de afdeeling Delft der Maatschappij tot bevO!during der Toonkunst zullen mor gen (Vrijdag) worden uitgevoerd de 145ste Ruim van Job. J. 11. Veihul-t, Fantai-ie voor piano, koor en orke-t van L van Beet boven, Allegro uit bet C Mol concert voor piano en orkest van idem, Hiitenchor, Hon- groise, Menuet eu Jitgerchor vau F. Schubert, en Zigeunerleben van R Schumann. Als solisten treden op de dames Lucie Coenen (sopraan) uit Nijmegen, A. van Ot terbeek Bastiauns (alt) uit den Haag, mevr. A. Ie Comte Carbentus (piano) uit Rotter dam, en de heeren F. Andreoli (tenor) uit den Haag, en A. van der Stap (bariton) uit Delft. Voor de rechtbank to Rotterdam stond lieden terecht C. Berkhoudt, 56 jaar, agent en bode te Rotterdam, die omstreeks 17 Augustus 1903 valschdlij'k zou hébben doen schrijven en invullen dcor F. 'Mulder on valschelij'k door dezou met den naam van dr. J. de Dreef zou hebben doen ondertee- kenen een geneeskundige verklaring, welke gedeeltelijk gedrukt was, betreffende de ziekte en het «verlijden van mej. W. R. Si- monis gcb. M. A. Hagcroots. Ken en ander zou geschied zijln met het oogmerk om -genoemde maatschappij!, waar- hij bewuste juffrouw verzekerd was voor f 50, uit te betalen na haai- overlijden aan haar rechtverkrijgenden, te misleiden. Van ihet vervalschte stuk was gebruik ge maakt door hot op fcö zenden aan de direc tie van meergenoemd® maatschappij, te 's-Gravenha.ge. Het gehoede ovc-rli jdcnsverhaal was ver zonnen. 'Een. 4-tal getuigen warm gedag vaard, waaronder da juffrouw die volgens boven omschreven verklaring overleden, zou zijtn. Heb O. Ml ©i'sdlite tegen beklaagde» 2 maanden gevangenisstraf. Het O. M. bg de IJaagsche rechtbank heelt appèl aangeteekend van het vonnies dier rechtbank, waarbij «cn kelhier wegens het doodschieten van een koetsier op de Vaillant- laan te 's Gravenhage, was veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. Naar men verneemt, l eeft de In er Van den El-hout, aannemer te f'cheveningen aanklacht bjj de justitie ingediend tegen het dagblad «Het Volk" te Amsterdam, naar aan- leiding van het in bet laatst van October j0' dat blad opgenomen bericht, over uitbuiterii van werklieden op wei ken te Schevenincen waarvan de heer Van den Elshoul aannemer is' Rij Knn. besluit is aan mr. B. Ertr.eriris op zt.;n dnai toe gedaan verzoek, met 1 Januari 4904, eervol ontslag verleend ah substituut- grillier bij den ïloogen Raad der Nederlanden. Bij Kon. besluit is aan mr. F. A. van Leeuwen, op zijn daaitoe gedaan verzoek met ingang van 1 Januari 1904, eervol ont.' slag verleend ah raadsheer in het gerecht*, hof te Amsterdam, order dankb»tuiging voor de in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten. liet provinciaal bestuur te Luik, zal den 27en November a.s. aanbesteden het maken van een fietsweg van Luik naar de Nedcr- laridsclie grens bij Lanaije. Men verwacht tlat de Nederlandscbe regeering dien wee zal doortiekken tot Maastricht. c TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 18 November, (Va-volg.) Mili iewet. Dc lieer NOLTING juichte do door de regeering voorgestelde regeling too, al zou bij' ge.wensohb liobbeu dat bepaald werd dat do vergoeding niet minder dvut f 1 per dag kan bedragen. Noch hiji nocli da .lieer Ter Laan, dio do voorgestelde regeling een ver betering aclitte, ikon zich met het itnonde- ment-van Karnebeek vcrcenigen. In deze. opzichten thad do keer Ter Laan echter de regeling nog beter gewenseht. lo. Hij had do vergoeding hooger gewensdht. 2o. Ver loopt or bij do voorgestelde regaling to veel tijd tnssehen de aanvrage cn do uitkcering der vergoeding cn 3o. zou een andere rege ling gowensoht geweest zijn, wat betreft het aantal personen, die do vergoeding kanten behouden. Do MIN. VAN OORLOG wees er, ten bewijze» dat or met het toestaan van schade loosstelling niet sflln-iol wordt te iverk ge gaan, op, dat van de 10,257 aanvragen cm vergoeding welke inkwamen, in S2S1 g val len vergoeding, in 194 ontheffing, oil m 165 verlof werd verleend, en er slechts 10 aan vragen om verhooging inkwamen. Do Minister wil zijnerzijds zooveel moge lijk medewerken om do uitkeering der ver goeding te bespoedigen en om onder do mi liciens bekend to doon worden dat «r voor hem kans bestaat op 'liet verkrijgen van ver goeding. De vergoeding zal niet bepaald worden in verhouding tot het loon,dat de ingelijfde verdiende, maar naar de behoefte van zijn gezin. De heer TER LAAN stelde mede namens partij gen ooten: een amendement voor om do maximum vergoeding te brengen van f 1 op f 2 per- dag. Dit amendement, na bestrij ding door den minister verworpen met 58 tegen 15 stamanen. Da hear van Kamebeek trok zijn amendementen in. Bij! het verder debat werd: het amende ment dei- Commissi® van Rapporteurs om do bepaling dat biji latera opkomst dei" lichting in vcikelijlken dienst de ingolij'fden ook eerst later naar huis worden gezonden, niet van toepassing to verklaren, werd zon der stemming aangenomen. Hot golicclo wetsontwerp werd daarna goedgekeurd. Morgen do Indische begroeting. Zitting van Donderdag 19 November, Indische bögrooting. Bij d® algemeene- beraadslagingen over do Indischo begrooting, gaf do heer VAN' VLIJMEN een- historisch overzicht van den z. i. rechtvaardigen' Atjeh-krijg. Spr. vond daarbij- gelegenheid huldö to brengen aan den belfibaftigen van Heul//,, tetwijl bij zijn blijdschap to konnen gaf over do onder werping van don pretendent-sultan en Pangliima Polcm. Vooral do onderwerping van laatstgenoemde achtte hiji een reuzen schrede naar de algohcelo pacificatie. Het gebeurde in Djajn'bi. eu Korintji had naar- zijin meaning meegewerkt tot aanmoikclijko versterking van ons 'gezag. Da beer PYNAÜKER HORDIJK meen de dab Nederland niet voldoende zijn ver plichtingen tegenover Iudië nakomt, door liet verstrekken van een betrekkelijk go- ring renteloos voorschot. Deze hulp scheen hem niet voldoende toe en de vorm niet aanbevelenswaardig. Hij vroeg ten aanzien van deze zaak nadere inlichtingen van den minister. Ook do heer FOCK. klaagde over 't ont breken van een vast plan van hul overlce- nïng door Nederland aan Indië. 'De Rvg- handelt niet en stolt geon nieu we maat regelen! voor, di® juist voor Indië noodig zijfn. Do hem- FOCK kdurdo verschillöndo maatregelen diö de regcering -uit het rente loos voorschot wi'l bestrijden, af en bcva aan do emigratio Van Javaansoho gerinnen

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2