tErrGi-d«™ -,3s-584 BINNENLAND. STADSNIËÜWS. VLAARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Landbouw en Yeeteelt. Staten-Generaal. Gemengd Nieuws. Hofberichten De chef van het Militaire Huis van H. M, de Koningin en de opper-ceremoniemeester van Hare Majesteit, hebben tot de te 's-Gravenhage en omstreken wonende dames en heeren, die voornemens zijn, wanneer B. M, de Koningin in de residentie za! zijn teruggekeerd, audiëntie of voorstelling aan te vragen, het verzoek gericht om dit zooveel mogelijk reeds vóór den lSn December a.s, te doen. De aanvragen der dames behooren te worden gericht aan de grootmeesteres van Hare Majesteit, en die der heeren aan den adjudant van dienst van Hare Majesteit in het paleis Noordeinde. Prins Hendrik wordt Zondag weder op het paleis 't Loo terug verwacht. H. M. de Koningin-Moeder liet voor een belangrijke som gewerkte goederen aankoupen in den Bazaar van Biindenwerk te Amsterdam, georganiseerd door de Vereeniging tot Ver betering van het lot der blinden en het Comité harer Werkverschaffing. Unze ministers. De minister van waterstaat vertrok heden naar het Loo ter audiëntie bij II M. de Koningin. Onze gezanten. Hr. Ms. gezantschapsraad te Parijs, mr. van Weideren Baron Rengers, is te 's-Gra venhage aangekomen. Drankwet-actie. In een te Leeuwarden gehouden druk: bezochte vergadering van den Friesclien bond van café- en sociëteithouders werd be handeld oen door het bestuur aangeboden omwerp-adres, tegen het ontwerp-drankwet aan de Tweede Kamer in te dienen. Na beraadslaging werd het adres vastge steld met de volgende bezwaren tegen het ontwerp-drankwet lo. Het sluiten der herbergen enz. des Zondags tot 2 uur namiddags; 2o. Het verbod om de lokalen, waar wordu getapt, door gordijnen, matglas, ge kleurd glas of wat dan ook, af te sluiten 3o. De bepaling, dat de lokalen gelijk vloers moeten liggen; 4o. De (onvoldoend genoemde) maatrege len tegen den dandestienen verkoop van gedistilleerd 5o. De splitsing in twee soorten „vergun ning". Verder "werd nog besloten: lo. rich te verklaren tegen een mogelijke invoering van 'het Gothenburger stelsel2o>. te vra gen dat bij verkoop van panden met ver gunning deze geheel vrij1 zullen worden, zoodat de eigenaar de volle waarde er voor krijgt. Bond van fndnstricelen en handelslieden. 'Het bestuur van den Alg. Ned. Bond van industrieelen en handelslieden, gevestigd te 'Rotterdam, heeft in een adres aan den minister van waterstaat het Verzoek gericht, het daarheen te willen leiden, da postpak ketten van grooter afmetingen en inhoud dan tot nog too hier te lande veroorloofd is, uit het buitenland naar Nederland verzon den, ook door de posterijen hum bestem ming kunnen bereiken. Hetzelfde bestuur beef tin een adres aan den minister van justitie verzocht, op een niet te verwijderd tijdstip, stappen te doen, dat zulke wijzigingen in art. 377 "W. V. S. aangebracht worden, dat de industrieel© eigendom in den geest der wet, houdende bepalingen op de fabrieks- en handelsmer ken, beter dan thans geschiedt, onaangetast blijve. KETHEL EN SPALAND, 5 Dec. Dr. J. P. De Bie, alhier, komt voor op het 6-tal voor predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Workuro De Nationale Collecte, alhier voor de Wees inrichting te Neerbosch ontvangenheeft totaal opgebracht de som van f 51,75, welk bedrag aan zijn bestemming is overgemaakt. VLAARDINGER-AMBACHT. 5 Dec. Bij Bij Kon. Besl. is de heer H. de Bordes be noemd tot burgemeester dezer gemeente. MAASSLUIS, 5 December De nSt. Ct." no. 282 bevat de statuten van de naamlooze vennootschap ïMaassluische gasfabriek" te Maassluis, Doelde exploitatie eener gasfabriek te Maassluis, den handel in cokes, teer en andere bijproducten en al hetgen met de exploitatie der fabriek in veband staat. Duurtot 31 Dec. 1919. Ka pitaal f 90.009, verdeeld in 90 aaodeelen, elk groot f 1000, welke alle zijn geplaatst. Inbrengde gasfabriek te Maassluis met de daartoe behoorende gebouwen en getim merten, ijzeren (gashouders, verwarmings toestel. gemetselde kuipen en afsluitputten, ovens, condensor, zuiverhuis, exhaustor, fa- brieksmeter, regulateur en verdere werktuigen en gereedschappen in de fabriek aanwezig en daartoe behoorende, benevens kantoor, het woonhuis van den gasfitter en 2 in elkander loopende kotenpakhuizen, open grond of fabrieksterrein en erve, en de concessie tot de straatverlichting en de levering van gas èn aan de gemeente-instellingen èn aan particulieren te Maassluis, tot het exploiteeren van eerie ga-fabriek en het hebben en leggen van buizen tn den pubheben weg dier ge meente. Het bestuur der vennootschap is opgedra gen aan één directeur onder toezicht van één commissaris. Voor de eerste maal be noemd tot directeur de heer P. J. Fienie, en tot commissaris de heer P. M. EL van er Steenstraten. By het gemeentebestuur alhier is niet op zijn aan den minister van waterstaat gericht adres om de belangen der gemeente in het oog te houden by het aanleggen van kribben in de rivier het Scheur, gunstig bericht ont vangen maar wel op het adres in zake den aanleg der lijnen van de Westlandsche stoom tramweg, waarbij is beslist, dat hel eind punt van den stoomtramweg binnen deze gemeente zal woiden verplaatst van de Ha venkade naar de Burgemeester de Jonghka- de, met kruising van den Staatsspoorweg Schiedam-Hoek van Holiand. De zaak van werken door het Rijk in de rivier het Scheur te maken, (aanleg van kribben) is nog geheel by de regeering aan hangig. Donderdag herdacht de heer J. Bakker, stations-chef alhier, den dag, waarop hij voor 25 jaar bij het spoorwezen in dienst trad. Namens de maatschappij werd de jubilaris gelukgewenscht door den heer RuiTelse, inspec teur van 't vervoer te Rotterdam, hem daarby een gesloten couvert overhandigende. In zijn met groen en dundoek versierd bureau werd de heer Bakker namens het personeel van 't station, door den heerA.de Baan gelukgewenscht met het heuglyk feest, daarby namens allen aanbiedende een zilveren inktstel en een pendule met coupes. Door de vaste conducteurs op 't baanvak RotterdamHoek van Holland werd den heer Bakker een rookstel aangeboden. Getroffen door deze blyken van hartelyke genegenheid, bracht de lieer Bakker daarvoor met eenige welgekozen woorden zyn dank. Ook tal van stadgenooten toonden door een bezoek, een bloemstuk of andere geschenken hun belangstelling in dit zilveren jubileum. Woensdagavond vergaderde de ijsclub ïTol Nut en Uitspanning" in café Bellevue. De rekening wees aan een batig slot van f 196.49. Het ledental bedraagt 73. Niet inge gaan werd op een voorstel tot verlaging der contributie. Tot leden van 't bestuur werden gekozen de heeren P. Oversloot, C. W Smith en -lac. Dirkzwager, de beide eerstgenoemd en namen deze benoeming aan, in plaats van deri heer Dirkzwager werd toen gekozen de heer A. Vreugdenhil. By de bespreking over ijsfeesten, werd evenals ten vorige jare, na eenige gedachten- wisseling de regeling daarvan aan 't bestuur overgelaten. Een hardrydery om geldprijzen komt als No. 1 op 't programma, daarna zal men, ijs en weder dienende, trachten te organi- seeren een wedstrijd onder de leden, een wedstrijd in schoonrijden, enz. Over aansluiting by de Zuidhoil, IJsver- eeniging wordt onderhandeld. De heer N. M. Dirkzwager, dankte het bestuur voor zijn goede zorgen. Het binnengekomen stoomschip Iberla, van Bilbao, had zware dekschade. Door het stormweer is de stuurman B, J. Wijgers overbo >rd geslagen. Ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest zal het Bureau der jSchiedamsche Courant" hpdenavond na 7 uur gesloten zyn. Voor liet examen in boekhouden, gehouden vanwege de Vereeniging van Leeraren te Amsterdam, 's-Gravenhage en Rotterdam, Maagden o. m. onze stadgenooten mej. Joh. 11 Kleijheeg en de heeren J. Dekker en J. M. W. Jansen. Viydag 25 en Zaterdag 26 December e. k. dus de kerstdagen, en Vrijdag, Nieuwjaarsdag, zullen geen zittingen door de N'utsspaarbank gehouden worden. Bij de heden door de firma A. F. Smulders te Rotterdam gehouden aanbesteding voor het maken van de fundeeringen van twee hoofd gebouwen, schoorsteenvoeten, steigerwerken, hellingen en verder daaibij behoorende wer ken voor hunne fabriek op een terrein gelegen ten oosten van de Voorhaven te Schiedam, werden 19 biljetten ingeleverd. S. Schoonboom, Voorburg f 139,000 J. B. de Wolf Zn., Dordrecht -138,700 E, Wienhoven, Schiedam -134,600 J. H. Nieuwenhuijzen, Rotterdam -134,100 T. Kleio, Dordrecht joonan L. v. Houwehngen, Hardingsveld i C, W. P. DesMng, Gouda -132,035 W. Broere, Amsterdam -130,670 A. Langejan, Rotterdam -130,000 J. C. Schotel, Dordrecht -126,483 J. H. Stelwagen, Rotterdam -126,200 T W, Zonneveld. s -125,900 G, Klootwijk, Papendrecht -125,540 I Schoonhoven -125,356 J. van Ipenburg, Rotterdam -122,500 A. Kos Koolhaalder, -121,950 C. Nieuwenhuizen, Dordrecht -119,835 G, Key, Rotterdam -118,200 H, J. Nedeihorst, Jr., Gouda -117,543 Gistermiddag wilde de 14-jarige v. d, H. meehelpen een wageu voort te duwen, waar onder een hond was gespannen. De hond vloog op den jongen aan en beet hem in de rechterhand. De wond werd door een ge neesheer uitgebrand. De Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h. sigarenvak. Schoen- Schoenmaker (halfwas). Jongens voor de pakk. van de sigarenfabr.-— Smidsknecht. Gasfitter (halfwas.) Kuiper (bekwaam Boerenknecht. Jongen voor een moes tuin. Kuiper (halfwas). Meisjes voor chocoladefabriek. Keukenmeid. Dienst bode voor meid-alleen. Leerjongen vonr een windmolen. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Aangeboden werkkrachten, Timmerlieden. Drukkers.Bakker. Winkelbediende. Kantoorbediende. Boe renknechts. 1 tuiniersknecht. Distilla teursknechts. Koetsiers. Slagersknecht. Kistenmakers. Ververs. Houtkoopers- knecht. Loodgieter. Personen vooi lichte werkzaamheden. Personen voor schrijf werk, Personen voor loopwerk. Per sonen voor los werk.Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in het smidsvak. - Idem kuipersvak. Idem manufacturen- vnk. Idem boekhandel. -Idem timmer vak, Schoonmaaksters, Wasschen-aan- huis gevraagd. Dienstmeisje voor geheele dagen. Idem voor halve dagen. Ma chinist-bankwerker. Machinist-stoker. Behanger Boekbinder-huis-werker. devonden voorwerpen. a. Aanwezig aan bet commissariaat van politie Eenigo sleutels; 3 (kwitanties van oen begrafenisfondseen prot. kerkboekje. b. Terug te bekomen aan de volgende adressen Een klein geel puddiondjo met zwarten snoet en krulstaart bij A. Kiela, Dam 25 een zilveren kuip, bij1 Wed. St-okliof, Lange Nieuwstraat 10een breikous niet «duwen en naalden, bijl C. de Hoog, Oostsingel 94 een witte eend, bijl I. 'IE v. Dijk, Haga- straat 78 een' meisjesmantel, bij Hibemder, Broers veld 110 (gang van baas Been); oen gouden oorbelletje, bij W. v. Slobbe, St. Janssteeg 4 (Breedst raat)een gouden mo- daljon niet vrouweportretbijl L. Bitter, Warande 171. SpringtijMaandag 7 Decmber. 'Op heden had alhier ten Raadhuize de verpachting plaats van het recht onder den naam van pontgeld. Ingekomen waren 7 inschrijvingsbiljetten. J. A. Hekelaar f 705 N. van Bree - 600 L. den Ouden - 714 "W. C. Huyzer - 550 J. Schenk - 752 Jan Kornaat - 906 A. v. d. Vlis -1008 Gunning aangehouden. 'Naar wij vernemen hebben zich voor deelname aan de Visscheryschooi, welke a.s. Maandag hare lessen begint, 24 leerlingen aangemeld. 'Woensdag 11. is te Slikkerveer, van de firma M. v. d. Kuil, te water gelalen het nieuwe loggerschip sVl. 104', aldaar ge bouwd voor rekening van den heer P. van Leeuwen alhier. Het schip zal gevoerd wor den door schipper Jan Vink. Op dezelfde werf zyn nog 2 stalen loggeis in aanbouw voor de firma Joost Post alhier, 'Op de openbare bewaarschool werd heden morgen met de kinderen het Sint Nicolaas feest gevierd. De kleinen, welke reeds een dag te voren hunne mandjes hadden mede gebracht, waren natuurlijk in een blyde stemming en zongen om het hardst ter eere van den goeden Sint die zich nooit laat zien dan om wel te doen. Evenals altijd was het feest uitmuntend georganiseerd, waardoor alle eer aan het hoofd dier school. Geen wonder dat ook vele volwassenen jaarlyksch getuigen zijn van dit gezellig morgenuur, waarop niets anders dan blijde gezichten zijn te zien. 'De tooneel- en letterkundige vereeniging sVaria" alhier zal op Maandag a, s. eene uitvoering geven in de zaal sHarmonie". Opgevoerd zal worden een bijjspe! van G. v. Moser, getiteld ullet Zangersfeest". Naar wijt vernemen, zal in het begin van 1904 mevr. P. D, van EijMenVink, <lö gevietdo actrice van het Rottend. Tooneel- gezelschap, haar 25-jarigo verbintenis aan liet Tooneel berdenken. Bijt deze gelegenheid zal bij de Nedor- landsche Kiosken-Mij', te Rotterdam, een 'biographie van mevr. van Eijgden verschij nen, van de hand des heeren M. Horn te Schiedam, opgeluisterd door eeni aantal reproduction van do beste creatiën dozer algemeen in den lande geliefde toonoel- speel'ster. Het „Daghl." meldt liet overlijden van onzen landgenoot Henry Appy (violist) to Rochester in N.-Amerika. Hij; was gedu rende do regeering van Willem I lid van het Haagsch orkest. Hij' Werd in 1825 to 's-GravenJhage geboren en werd) op 12-jari gen leeftijd 'leerling van don violist Buriau, l'ater ging hiji naar Sivori. Hij| lieeft her haaldelijk kunstreizen gemaakt in Neder land, België, Duitscliland, later ook in N.-Amerika, waar hij bonoemd werd tot directeur van de Academy of Music to Rochester. Sedert dien tijd trad hij weinig meer in het publiek op. Do begrafenis 'had. onder groote deel na ming plaats. „The Globe" die een portret van hem gaf, noemt ihem „a musician of world-wide repute." Luitenant Bilse, do bekende schrijver van den roman „Aus einer kleinen Garni- son", zal volgens de „Eranikf. Kur." nu ook weldra zijn talenten als tooneelschrijlver ico nen met een tooneolstuk getiteld „Die Wahrheit". bouw-Comité, ten einde rapport, uit to bren gen over de plaats (met het oog op de vor- eisahte plaatsruimte) waar en het jaar waar in oen internationailö land- en tuinbouw tentoonstelling zal kunnen plaats hébben, met zoo mogelijk een globale raming van kosten, komt tot do conclusie; dat s-Gra venhage de meest geschikte plaats is om een groote internationale land- en tuin bouwtentoonstelling te doen slagendat het jaar 1906 (de maanden Juli, Augustus en September) daarvoor dient te worden aan gewezen en dat men1 vooraf zal moeten zor gen reeds in 1905 de zekerheid te hebben dat over een bedrag van pl.m. f 250.000 kan worden beschikt. TWEEDE KAMER. Voor het verslag van de zihting van giste ren verwijzen wij. naar heb 2a blad. Zitting van Zaterdag 5 December, Stoatsbegrooting 1904. By de voortzetting der Algemeene Beschou wingen over de Staatsbegrooting laakte de heer BORGESIUS het, dat de Minister zich zoo scherp op het partijstandpunt had ge plaatst, en uit vrees voor één party van vóór- tegenstander van het volksleger was geworden. Hy betreurde 't dat de Minister geen wijziging van de wet op de Naamlooze Vennootschappen in het vooruitzicht had ge steld ter beteugeling van de zwendelary en vroeg hoe 't staat met de Armenwet. Dat de Minister nog moet onderzoeken of er on recht gepleegd is bij benoemingen bij de Ryksverzekermgbank begreep hy niet, waar toch de Minister en niemand anders de be noemingen doet. Ten slotte constateerde hij met blydschap de toenadering van de vrijzinnig-democraten tot de andere vrijzinnige partijen. De heer DRUCKER bleef aandringen op de beantwoording der vraag wat de Regee ring za! doen tegenover de weerspannige lloll. IJzeren Spoorwegmaatschappij in zake de toepassing van den bekenden maatregel van bestuur en herhaalde zijn klacht over de onvastheid der Regeering, blijkende uit tal van partieels wyzigingen der Gemeente wet en van onrustigheid gebleken bij de wijziging der Militiewet. Hij constateerde dat nog geen enkele sociale wet van dit kabinet in het Staatsblad staat. Geen program za! spr. in 1905 kunnen aanvaarden, waarop niet staat grondwets herziening om te komen tot algemeen kies recht. De heer TROELSTBA verdedigde d© so ciaal-democratie als een uiting van maat schappelijke noodzakelijlkheid, eox do hou ding zijner partijgenooten bij) die staking, die de christelijke leiders niet voorkwamen maar deden mislukken. De VOORZITTER nop den spreker her haaldelijk tot dei orde toean deze den afge vaardigde Talma toevoegde gelogen te heb ben en een duivel' voor do arbeiders te zijn geweest, en den afgevaardigde Aalberso ver weet een advocaat van kwade zaken te zijtn. De heer TROELSTRA keurde den in vloed van met-verantwoordelijke personen bij benoemingen af, waarop hiji niet gerust is, lettende op de verhouding waarin de lieer Do Wilde als particulier secretaris tot minister Kuyper staat, en dio als 't ware optreedt als secretaris-generaal in, buiten ge wonen dienst. Do Rijksverzekeringsbank noemde 'hiji de Kuyperiaansche' kazerne, daar 170 van de 200 ambtenaren Kuyperia- nen zijn. Hiji drong ten slotte aan op maat regelen tegen, dc zwendelarijl. Een kalkput als dievenvanger. Gisternacht bemerkte een wachtsman twee personen in een in aanbouw zijnd buis in de Seliermlaan te Rotterdam. Hij waar schuwde do politic, en toen deze dit huis binnendrong, sprongen de beide verdachten van de waranda om te ontkomen. Een hun ner gelukte dit werkelijk, doch de tweede sprong ongelukkigerwijs iu een kalkput en 'bleef daarin steken. Hij werd gegrepen en bleek te zijn do 20-jarigo stoker L. W. B., wonende aan do Hofkado no. 4. Tien stuk ken lood, von de sehoorsteenen afgesneden, vond de politic klaar gelegd om mede te nemen door den gearresteerde en zijn ont vluchte medeplichtige. De commissie benoemd door het dage- lijksch bestuur van het Nederland'soh Land- De brand aan de Boompjes. Omtrent den brand, die woedde by de firma C. en G. J. Pluijgers aan de Boompjes te Rotterdam, valt nog te vermelden dat de schade zoo groot is, dat de kosten vau het ruimen der verbramlde goederen niet gedekt wordt door de waarde die het geruimde heeft. Omgeslagen. Doordat het touw van een vlet verward raakte in do schroef van eeni voorbijkarendo sleepboot, sloeg in den mond der Lcuvdha- ven te Rotterdam die vlet om en verdwenen de inzittenden, de vleescbhouwersknecht P. A. P. ©n de varensgezel J. P., beiden' wo nende op den Scbiedamschcndijlk, in die gol ven. Met veel moeite worden rij, boven ge- komon, gered door de bemanning van om liggende/ bootjes. Set huis van bewaring te Rotterdam. Meer en meer schijnt het huis vani bewa ring tei Rotterdam ook dienst te moeten gaan doen voor tijdelijke) herberging Van krankzinnigen, en zulks wegens gebrek aan plaats in het gesticht voor deze on gelukki gen op de Hoogstraat. Nu is er alweer, door bemiddeling der politie, naar het huis van bewaring gebracht dei 19-jarige L. van C. uit de Pl-cretstraat, wiens toestand van dien aard was, dat langer verblijf in de ouder lij/ko woning niet gewenseht werd1. („N. R. ct.") Lek geslagen. De gisteren te Zoutelande aan den pront! geslagen Scheveningsche bom 379, schinnn Arie Spaans, is vermoedelijk verloren dI bom is lek geslagen. Men is begonnen «Ia lading, bestaande uit 113 ton haring als mede den inventaris, te bergen. Krankzinnig. De soldaat die vóór eenige maanden in de woning van mevr. de weduwe D. te Hof Hn Delft tafelzilver ontvreemdde, is op last der justitie naar een rykskrankzinnigengësticht overgebracht. Overlast. Men schrijft aan de sN. R. Ct" By N. d. G., te Nykerkerveen, gemeenb Nykerk, op wien onlangs in zyn woningeen geweerschot gelost werd, waarvan de hagel, korrels doordrongen tot in de bedstede waarin de familie sliep, zyn thans weer de glas. ruiten ingeslagen. Ook nu heeft men den dader of de Jadeis nog niet kunnen opsporen. Om aan deze aanslagen en ook aan dè vele diefstallen, die daar ter plaatse herbaal- Gelijk plaats hebben, zoo mogelyk een einde te maken, zal er nu een gemeenteveldwachter worden gestationneerd. Bloedvergiftiging. Een vrouw te Dussen heeft zich aan een spyker by het bukken verwond, waardoor een wondje ontstond. Weldra zwol het ge. heele lichaam der vrouw op. De ijlings ont boden geneesheer constateerde in hoogen graad bloedvergiftiging. De vrouw is ia 't gasthuis opgenomen, haar toestand is schier hopeloos. Een stad in een stad. Te Breda is in het Noordelijk gedeelte een gemeente op zichzelf beschouwd gevormd, Men heeft er een eere-burgemeester, burge meester, wethouders, secretaris, gemeente geneesheer, hofmaarschalk, stalmeester, ar chitect, enz enz. alle mogelyke titularissen, die in een gemeente gevonden worden. Het stadsbestuur is in handen der notabelste bewoners van het Noorderkwartier en het stelt zich ten doel het geheele jaar door faasten voor de »burgers" en die der hoofd gemeente te organiseeren. Een dergelyke vereeniging is zeker neg wel eenig io haar soort. Men denke nu hier niet aan een grap, doch het is een tolkomen ernstige zaak, zegt het jCentrum". waaraan dit bericht is ont leend. Uitbuiting. In een. vergadering van. do afdeeling Eind hoven der vereenigng van handelsbedienden „Marcurius" werd naai- aanleiding van een in de ,,'M.eierijsche Courant." van 1 Decem ber jl. voorkomende advertentie, de volgen de motie met algemeeno stemmen aangeno men: „Do afdeeling Eindhoven, kennis geno men hebbendei van een advertentie waarbij een klerk wordt gevraagd op eau fabrieks- kantoor om 's avonds van 57 uur de boe kon to honden tegen vergoeding van f52, zegge twee-em-vijftig gulden, por jaar (dus nog geen 8^ cant par uur voor iemand, die in staat is een fabrieksboekihouding te voe ren), protesteert tegen deze uitbuiting van werkkrachten en betreurt, dat er in orno stad patroons gevonden worden, die een dorgelijlk loon duiven aanbieden." De slimme reus. „AVie niet sterk is moet slim wozon,' zog gen wijl gewone menscbeu. Maar nog beter sterk te zijn en toch slim te vezen, daclit do reus en Als zijn Hoogheid van zijn woning, rechts aan do Amstelstraat to Amsterdam naar zijn audiëntiezaal, -dier er over is golegeu, gaat, is 'het natuurlijk zwart van de men- sohen op dat stukjo weg; voor niks niemen dal kan jo dan zoo'n langen sladood zieu, denken, ze, en. jei schelling in jo zak houden Maar de dour van 't reuzen verblijf wordt ge-open d daar komt ie, „daar bei je em". Een hand wordt buitan de deur gestoken met een groote parapluid e<r in, do parapluie gaat open, een dichte sluier zakt meteen omlaag en als een wandalend standbeeld, dat nog niet onthuld is, stapt onze Titan, in zijn nieuwmodische tent voor aller oogen verborgen, naai- de Variété. Ende de kijikers hadden „een jas". („Dé Tel") De moord te Maastricht. Men zal zich herinneien, dat in den avond van 19 September II. te Maastricht een mooH gepleegd is door zekeren Mulder, die in koelen bloede en zonder eenige aanleiding een pet- soon met een mes op straat had doodgestoken. Mulder had reeds vóór jaren blyken van krat-kzinnigheid gegeven en ook reeds een lijd lang in een gesticht voor krankzinnigen doorgebracht. Na den moord werd hij daarom ter ob servatie in een gesticht voor krankzinnigen geplaatst, waar de deskundigen hebben ver klaard, dat hij, naar hun gevoelen, niet toe rekenbaar moet geacht worden. De rechtbank in raadkamer zal nu hebben te beslissen o zy zich al dan niet met dat gevoelen ver eenig t. Tegenspoed, Man schrijft uit Vlieringen Het ruwe weder der laatste dagen is oor zaak dat de Arnamuidsohe vloot, die altiji van hier uitzeilt ter gamaïemvangst v® plicht is binnen te blijivön wat natuurt)' alles behalve voordeelig is. De sai-dijn-vis scherij waarvoor üidt aiiders de beste tijd 's' valt dit jaar totaal togen. Er is nog

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2