STADSNIEUWS. Gemeen ter a a d. YL AARDINGEN. Rechtzaken. Kerk en School. Stilten-Generaal. Tweede Kamer. De atdeelingon oer Tweede Karrmr hebben benoemd tot lapporteuis over de webont werpen betreffende voorziening in het kas tekort van den Indbchen dienst in 1904 en voor b-kiachtigiug eerier piorincmle lief fmg in Oveitjsel de heeien van Limbuig Stiium, Crerner, Roessingh, Ketelaar en Pijnacker Hordijk. Pensioeitverceniging: van Burgerlijke Ambtenaren. In dö vergadering van de Pcnrioeu- vcreeniging voor Burgerlijke ambtenaren te 's-G-ravouliage werd. medegedeeld Jat do Yereonigng thans 19 afdeelmgen telt, welk getal spoedig tot 30 zal stijgen. •Hen meende algemeen dat gewaakt moest worden togen opneming van de on derwijzers in liet fonds. Besloten werd een adres met memorie van toelichting aan do regeering en afdruk ken daarvan aan de kamerleden te zenden, dio men ook persoonlijk za.1 bezoeken. Do tentoonstelling to Lnik, Men meldt ons uit Amsterdam tld. 21 Dec.: Te oordeelen naar de weinige belangstelling die Zaterdag door belanghebbenden bij de wereldtentoonstelling in 1905 te Luik te hou den aan den dag werd gelegd, ook na her haalde en dringende uitnoodigingen allerwege in Nederland gericht tot bevorderaars van handel en nij verheid, zoodat zelfs het hoofd bestuur der Maatschappij voor Nijverheid zich bereid verklaarde belangstelling te wekken en hare medewerking la verleenen by het be noemen van een comité, wordt het in wel onderrichte kringen niet onwaarschijnlijk geacht dat vele industrieelen en groothande laars ten onzent op die tentoonstelling niet zullen inzenden, mede uit overweging dat men in België voornemens is in 1905 de afschei ding van Nederland voor 75 jaar luisterrijk te herdenken. Tuchtscholen. Men meldt uit Nijmegen Regenten der beide weeshuizen hebben een aan een dier stichtingen toebehooiend perceel bouwland van luim 2 H.A., gelegen aan den Berg en-Dal-clien weg, verkocht aan het rijk, voor den bouw van een tuchtschool. Dit terrein is niet ver verwijderd van het Molenveld, waarop een kazerne iu aanbouw i«. Ned. Instituut Tan Accountants. In de te Amstei dam gehouden algem >enc vergadering van het Nedeilandsch instituut van Accountants leidde de voorzitter van het bestuur, de heer E. W. Schallenberg, de vergadering. De verschillende jaarhjksche ver kiezingen hadden den volgenden uitslag: Tot bestuursleden werden herkozen de heeren H. J. Franck, G. F. Latorf en J. G. Verroen. De heer E. W. Schallenberg werd herbenoemd als voorzitter. Tot ledpn le klasse werden benoemd de leden 2e klarse de heeren C. T. H, Hiernei*-- te 's-Gravenhagp en J. J. M. H. Nysl ie Amsterdam en tot leden 2e klasse de heeren J. Bo-man te Rotterdam. J. Penning de Vues te 's-Graveniiase en J. W. Tombe Jr. te Leiden, die met goed gevolg het instuuuts- examen hebben a'gelegd. Tot correspondent in bet buitenland is benoemd de lieer Robert Stern te Leipzig. Tot comité-leden voor 1904 zijn benoemd te Amsterdam de beet en D. J Bonnerman, W. F. van den Bioek en A E. Meijer; te Botterdam: N. Plat, IC. A. Warmenhoven jr. en A. van der Zwaai Jzn en te 's Graven- hage de heeren C. T. H Hierneiss, J, L. H. Jonker en H. van der Laan, Met een wootd van dank aan de aanwe zigen voor hunne opkomst en aan de velen, die het streven van het Instituut steunden, voor hunne medewerking, sloot de voorzitter de vergadering. Gemeentelijke Electrisclte Centrnle. Te Soest werd Vrijdagavond de gemeente lijke centrale op feestelijke wrjze in gebruik genomen. In de ruime machinekamer waren de raadsleden, de ingenieurs en de aanuerneis met hun dames bijeengekomen, waarna de burgemeester, mr. Loten van Do-Ion Giothe, de openingsrede hield en het gebouw in ge meentelijken dienst verklaarde te zijn over gegaan. Hierop haalde mevrouw Grothe een kruk over, waardoor onmiddellijk de gemeente van het nieuwe licht voorzien werd. Op het raadhuis werd de eerewijn aangeboden, terwijl het Soester fanfarecorps in de schitteiend verlichte muziektent een concert gaf. Volksbond. Te Bergen hebben een 43-tal leden van den Volksbond, Yereeniging tegen drank misbruik. ees plaatselijke afdeeling opgericht. Finantieel Nieuws. De Minister van Financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 19 dezer bedroeg bij de Nederl. Bank. 754,948.53 bij de betaalmeesters. - 2,610 526.79 Te zamen 3,365,475.32 De kassiersfirma A. J. Loran en Zoon te Venlo heeft hare betalingen gestaakt. Er zal, naar men zegt, door haar surséince van betaling worden aangevraagd. Polyhjrnn'a. De zangvereeniging „Polyhymnia" gaf gisteravond in de zeer goed bezette vrooto zaal van Musis Sacrum een uitvoering, on der leiding van haar directeur, den heer B. Jurgens, waarbij medewerkten mej. N. Feiteer, (piano), en de heeren Joh. A. Hoes (bariton) uit Amsterdam, en J. Foltzsr (fluit). Mochten wij bij een vorige uitvoering do verwachting uitspreken, dat do leden van „Polyhymnia" hun best zouden blijven doe u om steeds excelsior to stroveu, met voldoening kunnen wo constateereu, dat meerdere oefening bij heb koor duidcthjfc merkbaar was Over het. algemeen werd zeer goed gezongen. - Opgemerkt dient, te worden dat bij het eerste lied, „Nederland, en do zee" van "L. F. Brandts Buys te weinig geaccentueerd werd, het was ietwat dreunerig. Aar- dig, opgewekt en goed werd 't refrein in „Frohsnm" gezongen. Bij do koren van de „Landelijke Avondstond" waren do over gangen van p. tot ff. te weinig verzorgd. Toch, wij) herbalen 't, wo hebben aan do zangvereeniging „Polyhymnia" als koor ge wonnen. Van do dames-solisten in „Landelijke Avondstond'' opgetreden, kunnen wo tot onzen spijt hetzelfde niet constateeron. De sopraan viel ons, na hetgeen wij vroeger hoorden, beslist tegen. Niet zoozeer omdat niet alles even helder gezongen werd, maar 'fc onnoodig vibrecrencl gezang klonk dik wijls benauwd. Ook de alt scheen niet goed gedisponeerd Do tenor daarentegen had Vele goede oogenblikken, waarbij hij', ofschoon wat zwak, waarschijnlijk oolc ten gevolge van verkoudheid, uitdrukking aan zijn zang wist te geven. Do heer Hoes uit Amsterdam heeft bui ten 't slotnummer „Die Landelijke Ajvond'- stond" zijn krachten gegeven door met een op zichzelf aangenaam geluid bezingen „Dio Ehre Gottes aus der Natur" van Beetho ven, „Gebet des Hoheiipriesfcers" van A. Rlughardt en do oud-Hoïlandsdhe liederen „Op de overwinning op de Spanjaarden in 1591" en „Spotlied op Alva's standbeeld (1569)". In 't slotnummer vervulde deze zanger de baspartij, die goed door kom werd gegeven mooi was o. a. rijn recitatief in den aanvang. Een baszanger is deze heer echter nu nog niet, zijn stommiddelen zijn echter voor hoog en laag, maar vooral voor laag door oefening uitzetbaar, wat reeds bleek bij zijn liederen. Bij rijn eerste optreden scheen liem het hoheerschcn zijner ademhaling niet altijd even gemakkelijk Het spotlied op Alva's standbeed zong de heer (Hoes met een zeer prettig geluid en een aangename voordracht. Zooals gemeld is, werden door den heer J. Felt7er eenige nummers o-p de fluit ge geven, nl. „Fantasie op de Eaust", het In termezzo van dö Cavaleria rusticana" en ..Polka de bravoure" van Popp. Eisohte het laatste een buitengewone vaardigheid, ook bij de "beide andere num mers bleek dat men aan dezen fluitist hoogs cisoken mag stellen, die bijl weet tö beant woorden "Vooral zijn eerste nummer, en niet het minst „de wals" werci bij uitstek mooi gespec-ld. Hij werd geaccompagneerd door mej. N. Feltzer, die ook den zang van den beer Hops en het slotnummer op de piano op uitste kende wijze wist te begeleiden. Yolksbadhais. In de week van 14—20 Dec. 1903 wer den genomen 165 baden. lste k!a*se 2de klasse kuipbaden 17 kuipbaden 28 regenbaden 7 regenbaden 107 schoolbaden 3 ets. kinderbaden 6 Vergadering op Dinsdag 22 Dec. 1903, des namiddags ten 2 ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H.J. Versteeg. Tegenwoordig zijn 17 leden afwezig de heeren Visser en Beukers (beiden wegens ongesteldheid) en de heeren P. C. M. Jansen en Witkam pff. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering van 1 December jl. werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken Mededeeling van B. en W, dat bij hun col lege is ingekomen Van Gedep. Staten dezer provincie, Missive ten geleide van de door hen goedgekeuide hegrooting dezer gemeente voor het dienstjaar 1904. Kennisgeving Idem, Missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit dd 1 December jl, tot afstand van grond aan A. van der Meer en D. Vink olhier. Kennisgeving. Idem, Missive ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit dd. 1 December jl. tot betaling van een bedrag van f 1165 uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1903. Kennisgeving. Idem. Mi-sive houdende mededeeling van het bedrag dat, overeenkomstig de wet van 24 Mei 1897 (Stbl. no. 556), door het Rijk aan deze gemeente over 1903 verschuldigd is (f 84269.11.) Kennisgeving. Van B. en W., Afschrift van hun besluit dd. 3 December jl., waarbij aan den met ingang van ,1 December jl, eervol ontslagen werfknecht bij de gemeentewerken. H. Pypers, een pensioen is toegekend van f251 per jaar en zulks met ingang vao gezegden 1 Dec. Kennisgeving. Idem, proces-verbaal van de op 19 dezer door hen gedane opneming der boeken en kas bij den Gemeente-ontvanger. Kennisgeving. Schoolartsen. Van de heeren Gemeente-geneeskundigen N. F. Elzevier Dom en Dr. J. Endtz, adres waarbij zij verzoeken, op aangevoerde gronden in te trekken, het op 1 Dec. jl. geaomen besluit en in te stellen een zelfstandige be trekking van schoolarts, die zij zich dan, ge trouw aan hun Woord, bereid verklaren, tegen een salaris van f 100 's jaars te vervullen. B en W. stellen voor dit schrijven te renvoyeeren aan hun college om advies. Van den heer Dr. G. J. Vaiiiant, missive houdende verzoek om ontslag uit zyne be trekking van Gemeente-geneesheer. In verband met het zooeven genomen be sluit wordt de beslissing hieromtrent aan gehouden. V olkshuisvesting. Van het bestuur der voorloopige vei eeniging „Volkshuisvesting", adres houdende verzoek om aan de vereeniging een voorschot te ver leenen van f 100 000 nadat zij behoorlijk gevestigd zij, de Koninklyke goedkeuring hebbe verkregen, en toegelaten zij oveieen- komstig de woningwetvergezeld van eene meinone van toelichting. In handen van B. en W. om advies. Van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, Missive houdende eeni ge opmei kingen naar aanleiding van hel voor stel tot regeling der jaarwedden van de leeraren bij het Hooger- enMiddelbaar Onder wijs alhier. Hierop zal worden gelet hy de behande ling van het adies waarop het betrekking heeft. Van de raadsleden de heeren F. J. Smit, A Gouka en P. O M. Jansen, Missive hou dende voorstel om de behandeling van de adiessen tot nf-chaffing der kermis aan te houden tot de vergadering in de maand Januari a.s. Van den G moten Kerkeraad der Evang. Lulh, Gemeente, Mis-ive wia bij bij zijne instemming be'.uigt met de af chaffing der kei mis. Deze missives le vopgen b'y de overige stukken op deze zaak betrekking hebbende. Aan de orde is Benoemingen. Benoeming van leden in de commissie tot wering van schoolverzuim wegens peri idieke aftiedmg op 1 Februari 1904 Achtereenvolgens worden benoemd de heeren M. Bakkes, T. J. P. M Bruinemao, W. van dei Most Phz J. C. Sander, J. A. van der Poel, J. A. Jansen, A. J. Dekker, O. A, M, Jansen en P. J. van Harderwijk, allen aftredende leden. De heer Witkampf komt ter vergadering. Benoeming van leden dei Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs, wegens periodieke aftreding van den beer A, P. M. Koene, en de aftreding van den heer 11. van der Drift, die mede periodiek zou moeten aftreden. Herbenoemd werd de heer A. P. M. Koene en benoem! de heer mr. V. Sickenga. De heer P. Jansen komt ter vergadering. Benoeming van een lid van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer dr. B. de Bruijn. Herbenoemd wordt de heer dr. B. de Bruijn. Benoeming van een lid (Raadslid) in de Commissie van Administratie voor het Stads ziekenhuis, tengevolge van het aan den heer M. Kianen verleend eervol ontslag. Benoemd wordt de heer J. M. van der Schalk Jr. Benoeming van een lid dierzelfde Com missie (buiten den Raad) wegens periodieke aftreding. Benoemd wordt de heer D. Ris E.Hz. Verhoóging jaarwedde. Voorstel van B. en W. tot toekenning eerier verhooging van jaarwedde aan den onderwijzer G. van der Most wegens 18-jarigen dienst. Op grond der bestaande verordening, werd oveieenkomstig het advies der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs aan den onderwijzer G. van der Most, eene verhooging van f50 op zijne jaarwedde toegekend. Comptabiliteit. Ontwerp-besluit (model B) tot af- en over schrijving op de gemeente begrooting van een bedrag van flÓ. Goedgekeurd. Ontwerp besluit (model C) tot wijziging der gemeente-begiooting in ontvangsten uit gaven, dienst 1903, met een bedrag van f1000. Hiertoe besloten. Door den heer N. van der Velden is gestort een bedrag van f 1000 overeenkomstig het Iaatstgenomen raadsbesluit omtrent den aan leg van een straat aan den Rjtterd. dijk. Ten einde nu de noodige betalingen voor dien straataanleg te kunnen doen moest een nieuwe post aan de begrooting worden toe gevoegd. Vandaar het voorstel. Goedgekeurd. Voorstal van B. en W. tot goedkeuring van af- en oveisehrijvingen op de bugrooling voor 1SG3 van het Stads Ziekenhuis. Goedgekeurd. Tarief g a s p r ij s. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het tarief van den gasprijs. De wijziging betreft de te verleenen korting bij het gebruik vaD een zeker aantal M3. Voorgesteld wordt dit te doen bedragen bij een verbruik van 15000 M* 1/4 cent, bij 30000 M3 1/2 cent, bij 45000 M3 8/4 cent en bij 65000 M' 1 cent en om dit te doen ingaan met 1 Jau. e. k.terwijl de prijs voor lichtgas wordt voorgesteld, overeenkomstig het reeds bij de aanneming der begrooting besprokene op zeven cent. Met algemeene stemmen goedgekeurd. Loonen en werkt ij den bij de waterleiding. Rapport betreffende de loonen en werk tijden van het personeel der drinkwaterleiding. Op voorstel van den heer De Groot was dit de vorige vergadering ter visie gelegd tot deze vergadering. De voorzitter stelde nn voor, evenals hij het in de vorige vergadering had gedaan, het schrijven aan te nemen voor kennisgeving. De lieer de Groot stelt de volgende motie voor: De raad van oordeel dat de werktijd van het machinekamer personeel bij de waterleiding te lang is, verzoekt de com missie een nader onderzoek in te stellen en zoo mogelijk daarin verbetering te brengen. De tnotie wordt ondersteund door de heeren v. d. Poel en Ris. Na ampele discussie trekt de lieer de Groot zijn motie in. Het rapport wordt daarna voor kennisgeving aangenomen. Reservefondsen van de gasfabriek. Vooisfel van B. en W. tot restitutie aan de reservefondsen van de gasfabriek en de drinkwaterleiding" van hetgeen deze fondsen nog te vorderen hebben wegens gelden daaruit gebezigd voor aankoop van muntgasmeters en inrichting van muntgas. Ook dit voorstel was de vorige vergadering aangehouden. Aangpnomen met algemeene stemmen, behalve die van den heer Kranen. Intern. Congres voor School- h y g i n e. Voorstel van B. en W. om de gemeente te doen toetreden tot het lidmaatschap van het Internationaal Congres voor School- hygiène. Bij acclamatie aangenomen. Aanlegplaats aan de Maas. Adres van directeuren van passagiersbooten tot verbetering van de aanlegplaats langs de Maas en advies van B. en W. Dit advies strekt om aan adressanten te berichten dat er geen termen zijn om aan luin verzoek te voldoen. Met algem. st. aldus besloten. Regeling jaarwedden leer aren II. B. S. Voorstel van B. en W, tot verhooging van dp jaarwedde van den togenwoordigen di recteur der Hoogere Burgersdiool. Het voorstel strekt om aan den heer M Hom met ingang van 1 Januari n.s. eene verhooging van f 250 toe te kennen. Met algem. st. aldus besloten. Regelingjaarwedden H. B, S. en Gymnasium. Adres van de leeraars aan het gymnasium en de hoogere burgerschool om vei betering hunner janrvvedde; met advies van B en W, Dit advies (zie ons nr. van 20/21 Dec. jl.) strekt om aan de geopperde bedenkingen eenigszins tegemoet te komen. De heer Gouka stelt voor dit adres aan te houden. De heer v. Westendorp stelt voor dat de raad B. en W. uitnoodigt de veror dening te herzien en daarin op te nemen de salaris-regeling van den concierge en amanuensis. De voorzitter zegt dat B. en W. in de volgende Januari-vergadering de verordening opnieuw ter herziening aan den raad zullen voor leggen. Het tweede gedeelte van het voorstel Westendorp wordt verworpen. St. Jacob s-G a s t h u i s. Adres van regenten van het St. Jacobs- Gasthuis om eene subsidie uit de gemeentekas tot verbetering van dat gesticht metsupple- toire begrooting voor 1903benevens nader prae-advies van B. en W. Na toelichting door de Voorzitter wordt met algemeene stemmen gunstig beschikt op het adres van regenten. Adres van de anti-revolutionaire kiesver- eeniging «Nederland en Oranje" c.s. om af schaffing der kermism°t advies van B. en W. De motie tot uitstel van dit adres, tot de volgende vergadering, door de drie raads leden ingediend, wordt aangenomen. Niets verder aan de orde zijnde wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Gisteravond had de 33-jarige schipper C. Kraayenbos liet ongeluk, toen hijl tracht te met zijn schuit to verhalen, oin, uit te glijden waardoor hij in de Delftsch© vaart viel. Ofschoon direct hulp werd verleoad en men den man spoedig uit het water had gehaald, 'bleken de levensgeesten reeds ge weken. Hijl l'aat een vrouw met vier kinderen achter. "Nadat het iyk van liet zoo noodlottig om het leven gekomen meisje gitteren in Rotter dam gerechtelijk was geschouwd is het hedenmorgen onder veel belangstelling alhier begraven. Voor de Rotterdamsche rechtbank stond Zaterdag een der beruchtste inbrekers terecht die de politie reeds veel Inst had veroorzaakt en dikwijls met de justitie in aanraking was gekomen, doch steeds zonder bew(js moest worden vrijgelaten. Thans stond hij, de 19 jarige A. V,, terecht beschuldigd van inbraak in den nacht van 28 op 29 October in het pakhuis der melk inrichting De Kon. Federatie Een surveilleerend agent had in den be- wusten nacht onraad bespeurd en had voor het pand post gevat, doch niettegenstaande dat wist Je inbreker, door van uit het tuimel raam over den politieagent op straat te springen in de duisternis te ontkomen. Den volgenden ochtend ca. 8 uur werd A. V. door een tweetal politieagenten op den Hofdijk aangehouden daar hij voor een andere inbraak gesignaleerd stond. Bij fouilleering werd op hpm bevonden een bedrag van pl. m. f 60, gel(jk aan dat, wat uit genoemd pakhuis was ontvreemd. Bekl., die reeds geruimen lijd buiten be trekking was, leefde den laatsten tijd hoofd zakelijk van roof en diefstal, gepaard met inbraak. Na de herkomst van het geld gevraagd ver klaarde hij het drie maanden geleden te heb ben verdiend. Elf getnigen werden tegen hem gehoord. Er waren echter verzwarende omstandig heden tegen hem aangebracht 0. a. werd een vijl die in het pakhuis der confederatie ge vonden werd, door een der getuigen in het bezit van A, V. gezien. De eisch luidde 3 jaar gevangenisstraf. Nïd. Herv. Ke'X. Beroepen te Hembioek ds. J. D. Dar- denne Ankringa te Aartswoudte Grol- loo c.a. en te De Wilp de heer H. J, Ergdker cand. te Groningente Oosterend op Texel de heer W. A. Noest Jr., cand. te Sluisle Suameer (Fr.) de heer J." A Hoek, cand. te Direcht. Aangenomen het beroep te Gasselte (toez.) door den heer W. E. P. Germs, cand. te Didam. Bedankt voor het beroep te Oisterwijk (N.-Br.) door ds. W. Hage te Deurne; te Sijbecarspel (N.-H.) door den heer' W, Klaassen, cand. te 's-Hertogenbosch té Vlissingen door ds. A. de Visser te \Vo|- faai tsdijk. REMONSTRANTSCIIE BaOEnERSCHAP, Aangenomen het beroep te Dokkum door ds. G. J, W. Oldeman te Hoogeveen. Hoooeu Onderwijs. Amsterdam. Bevorderd tot arts den heer II. F. G. Lijnkamp geb. te Haarlem. TWEEDE KAMER. Zitting van Maandag 21 December. Vervolg Staatsbegrooting 1904. Hoofdstuk VTII (Oorlog). D'o MINISTER, die persoonlijk een on derzoek had ingesteld, constateerde dat liet bestaan der /kleermakers volstrekt niet zoo treurig is, als door den heer Helsdingen wordt voorgesteld. Door verhooging voor do „uitschotten" zal Verbetering worden over wogen. De AHNTSTEÖR, deed uitkomen dat het voorbereidend militair onderwijs beter tot zijin roclit zal komen, wanneer do 'landweer zal zijn georganiseerd. Inmiddels wil de mi nister gaan in de richting van den heer Van Vlijmen can het onderricht gaandeweg meer over te laten aan roserve-ondörofficio- ren. De minister wil gaarne medewerken om do deelneming aan schietoefeningen te be vorderen, maar Tydeman's '.ver "".li zon. wets wijziging noodig maken. Regeling van werkzaamheden. De VOORZITTER stelde voor 11a afdoe ning van do begrooting nog vóór het rocès te behandelen de suppletoir© oorlogshogroo- ting betreffende dö 7 millioen voor snel vuurkanonnen. Dei heer RAALTE verzette zich tegen 't voorstel om thans nog to behandelen bet kanonnen-ontwerp. Do VOORZITTER handhaafde zijn voorstel. Do iheer VAN RiAALTE bleef zich ver zetten en de heer EMJBLCHtERS sloot zich bij hem aan. Hot voorstel van den Voorzitter werd echter aangenomen met 36 tegen 31 st. Besloten werd Hoofdstuk N en de West- Indische begroeting te behandelen Woens dagavond. Do Voorzitter hoopte dat dit als dan do laatste vergadering in deze maand zaJ zijn. Bijl het voortgezette debat drong <lo lieer SCHAPER aan op afschaffing van het sy steem om 14-jarigo kinderen tö weiven voor tamboers en hoornblazers. In ieder geval moest z. i. een proeftijd, van een half jaar worden vastgesteld. Spreker keurde ook dat op de scholen te1 Kampen, Arnhem en Schoonhoven de verbintenissen op te jeug digen leeftijd, worden aangegaan. De MINISTER verdedigde de bestaande bepalingen betreffende genoemde militaire schalen. Bij, mindere geschiktheid worden do jeugdige personen, al of niet op verzoek, ontslagen. De Minister zal nagaan of er met betrekking tot do qnaestio der tamboers en .hoornblazers iets te doen is. Bij. do dertiende afdeeling (inrichtingen van onderwijs) keurde de heer VAN KAR- NEBEEIK liet hij ons bestaande opleidings stelsel voor den officiersrang af. Slechts voor de hoogere) rangen is een meer weten schappelijke opleiding noodig. Dö heer VERIIEY sloot zich aan bij den weusch van den heer van Karnebc-ek 0111 herziening van heb opleidingsstdlsel te over wegen. Dte heer TER LAAN oordeelde eveneens dat onderwijsstelsel voor officieren oj> te grooton voet is ingericht. Aan de Kon. Mil. Academie bedragen do onderwijskosten per leerling het fabelachtige cijfer Van f 1581.12 per jaar dus veel duurder dan de opleiding aan de universiteit. De MINISTER metend© dat overwogen moet worden om voor 1HL B. scholieren in het bezit van een diploma het toelatings examen te beperken. Geheel© opheffing was onmogelijk bijl het vergelijkend karakter van 't onderzoek. De min. zou niet gaarne overgaan tot opheffing van de cadetten school welke ecu schakel1 is in het militair onderwijs, vooral met het oog op het Ned.* Ind. 'leger. .Misschien zal de herziening in de oplei ding voor hot Indl. leger noodig zijn met het oog op het grootd incompleet aan offi cieren. Hiervoor is overleg met don minister van koloniën noodig. Hedenavond 8 uur Voortzetting. Avondzitting van Maandag 21 December. 1 Bijl de voortgezette behandeling der Oor- logshegröoting doelde de MINISTER VAN OORLOG in antwoord! op opmeiikingon van do heeren Nolting en Helsdingon mede dat do commissie tot herziening van d© werkhe- dtenreglementen gereed is met haar taak. Binnen enkele dagen kan liet resultaat wor den tegemoet gezien. Het volgend jaar za- theb reglement geheel in orde rijn. Het gaat ,1!

Schiedamsche Courant | 1903 | | pagina 2