"""stadsnieuws". BINNENLAND. TL A ARDEN OEN. Rechtzaken, O e ill e ii g d Nieuw s. «MSCTttsQcnrea Mcuolik heeft do deelname van Etyopiö au do wereldtentoonstelling to St. Louis toege zegd. De negus zal die tentoonstelling be zoeken en zond ook aan president. Roosevelt geschenken, bestaande uit tweo leeuwen en een pa-ar olifantstanden, Hofberichten Met Nieuwjaarsdag verleende H. M. de Koningin ten 1 ure audiëntie aan de minis, tors, hoofden der departementen van alge meen bestuur, den vice-president \au den Raad van State, do voorzitters der beide Kamers van de Stateu-Geuoraal, en de leden van de koogc colleges van Staat, tot liet ontvangen van de gelukweuscheu bij de jaarwisseling. Na afloop van deze receptie ontving 31 31. de leden van Haar civiel- en militair Huis, benevens de leden van de hofhouding van H. 31. de Koningin-Moeder. Z. K. H. de Prins der Nederlanden was bij dezo nieuwjaarsreceptie tegenwoordig. H. 31. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. de Prins woonden Don derdag de Oudejaars-godsdienstoefenmg in de Groot Kerk bij onder gehoor van ds. Knottnerus. De Tereeniging tot bestrijding der tuber culose, to 's-Gravenhage gevestigd, heeft gisteren van H. 31. de Koningin-Moeder een gift van f 100 ontvangen. Naar de Prov. Ass. Crt. verneemt, hebben zoowel H. 31. de Koningin als Z.K.H. de Prins der Nederlanden den wenscli te kennen ge geven om eens de Drentsche venen te aan schouwen, zoodat het niet onwaarschijnlijk is dat te eeniger tijd het Koninklijk echt paar een bezoek aan de veenstreken in die provincie zal brengen. H. 31. de Koningin is Vrijdag schaatsen gaan rijden, evenwel niet op de gewone ijs baan op de vaart achter het Huis ten Bosch, maar op de vyvers van de buitengoederen aan den Wa-senaarschen Weg. De Piins vergezelde de Koningin. Ook hedenmiddag reed li. 31. daar met Haar gemaal. Z. K, H. Prine Hendrik schonk f 50 ten behoeve van .ie avondschool Jer ahieehng Arasterdam van het Werkliedenveibond. Corps diplomatique. Ho gezant van Groot-Brittannië en Ier land. bij ons hof, Sir Henry Howard is, na geruiraen tijd afwezig te zijn geweest, te 's-Gravenhage teruggekeerd, In het Hotel des ludes zijn aangekomen kolonel Kooismine-Korovajeff, militair atta ché van Rusland, commandant Siben, mili tair attaché bij de Fransclie Legatie, en Antonio del Tiso. le-secretaris bij Let Argentijnsehe gezantschap, Gisteravond keerde de Oostenrijksche gezant in de residentie terug. Ook kwam te 's-Gravenhage aan jhr. van Vbredenburch, secretaris biji het Nederland- sche gezantschap te Weenen. De gezant van Zweden en Noorwegen en de attaché hij het Zwec-dsche gezantschap zijn in hotel den Ouden Doelen te s-Graven- hage aangekomen van Audiënties. De gewone audiëntie van den minister justitie zal Woensdag 6 Januari 1904 niet plaats hebben. Raad van State. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, op Dinsdag 5 Januari 1904, des voor- middags te elf uren. Vice-president tan den Uoogen Raad. De Koningin ontving hedenochtend den nieuwbenoemden vice-president van den Hoogen Raad, mr. A. A. de Pm to. ter bo- ëediging. A. P. 31. van Oordt. *p Op de begraafplaats buiten de Groeuo- steeg bij Leiden had gistermiddag de be- aaxding plaats van het stoflijk hulsel van wijlen den heer A. P. 31. van Oordt, in leven mede-directeur van den boekhandel en uitgevers-maatschappij, firma E. J. Brill. De overledene werd in welsprekende woorden herdacht door de hoeren prof. dr. 3T. J. de Goeje, J. Koorevaar, D. S. II. J. de 3Yolf, ds. J. Koek, van Valkenburg en W. H. Kioos, meesterknecht ter drukkerij van de firma Brill. De heer D. van Oordt, broeder van den overledene, dankte ook namens verdere familie-leden voor de laatste eer den be treurden doode bewezen. (Jemeentelijko subsidiën. Bij het depaiiement van binnenlandse!!»» zaken is een wetsontwerp in gere-dheid ge bracht betreffende de gemeentelijke subsidiën, waarbij ook de vraag zal worden uitgemaakt of aan gem-mnten (en ook aan provinciën) moet woiden verboden bijzondere universi teiten met geld uit eigi-n kas te steunen. Diploma's vakonderwijs. De besturen van de Industrieschool voor meisjes en van de Kook- en Huishoudschool te Arnhem hebben aan don minister van binnenlandscho zaken een adres gericht, waarin de aandacht gevestigd wordt op de wenscholijkheid om zoo spoedig mogelijk een regeling te maken omtrent do bevoegd heid tob het geven van onderwijs in het toekonen, do kook- en huishoudkunde, do nuttige handwerken en het kostuummakon in de door hen beheerde schalen en andero van dergelijkcu aard. Woningbouw. De vereen. ïSchevenings Belang" heelt deo gemeenteraad gevraagd eventueeien afstand van grond aan een vereeniging die zich op den grond-dag van art. 30 der wotdngwet zal vormen tot vet betering van de visschers- woningtoestanden te Scheveningen. Anli-Geiretensdwang-eoiuité Te 's-Gravenliage hoeft zich in verhand met. Let geval van den dienstweigeraar Terwoy een a u ti-gewe t eu sd wan g- co mi to ge vormd. De Ou iejiursavoiid is hier kalm vetloo- pen. Wel w*« er drukt*» op «trant, doch geen enkel incident van belang deed zich voor. Tegen 12 uur weerklonk het geluid der fluiten van booten eu bootje, door de lucht, waaraan zich te 12 uur het gillend gefluit der locomotieven paarde, terwijl menig schot zich daaitusschen deed lictoren. Ook niet Nieuwjaarsdag hebben zich geen bijzondere gevallen van ordeveistoiing voor gedaan. Die Jahreszeiten. Door de zangvereeniging nGemengd Koor" zal op Dinsdag 12 Januari a. s. worden uit gevoerd het Oratorium van Jos. Haynd »Die Jahre-zeiten". Bij deze uitvoering, die geleid wordt door den dnecteur van ïGemengd Koor," den heer B. Diamant, zullen hunne medewet king verleunen de solisten mevrouw Alida Olden- boom—Lutkeman, sopraan, van Amsterdam en de heeien A. Zeef, tenor en Thomas De nijs, bas, beiden van Rotterdam. Reeds vioeger heeft nGemengd Ivoor" het gewaand met eenCLatoimm voor het publiek te treden, doen de uitvoering van sDie Schopfung" heeft getoond dat geen om-moed doelt bewuste kmcht het gezelschap en den directeur dunt toe had doen bosluiten. 31e- vrouw Oidenboom ttad ook toen als soliste op, terwijl de goede reputatie die beide andere solisten beritten, recht geeft te vet- vvachten dat zij vi or de op zich genomen taak berekend zijn. \Yy vertrouwen om bovengenoemde redenen dan ook volkomen dat de uitvoering van ïDie Jahre-zeiten" zal zijn een genot voor het publiek; iGemengd koor" met den begaaf ten directeur hebben getoond dat hooge verwach tingen mogen worden gekoesterd. Wij twij felen dan ook niet dat het Schiedamsche kunst minnend publiek in grooten getale zal opgaan naar S. O, V. om de uitvoering van het Oratoiiutn ïDie Jahreszeiten" b(j te wonen. Yolkshuis. Wederom zal een muziek-avond plaats heb- in het Volkshuis aan de Lange Haven en wel op morgen. Zondagavond 3 Januari. Van avond tuaschen 8 en 10 uur zullen reeds bewijzen van toegang in het gebouw verkrijgbaar wor den gesteld. De heer A. A. Beekman zal o, m. als spreker optreden. S T. M. Het personenvervoer op de S. T. M. was van 18 Sept. 1902 tot 31 Dec. 1902 110751 j> 1 Jan. 1903 31 Mrt.1903 69620 1 April j ii 30 Juni 88471 ii 1 Juli 5 30 Sept. 99305 i> 1 Oct, d 31 Oct. 28402 1 Nov. d 30 Nov. j> 25807 1 Dec. 5 i> 31 Dec. s 21379 Houders van honden makei. wij attent op vorenstaande aankondiging betreffende de ver plichte aangifte vóór 15 Januari a. s. De gelegenheid tot kostelooze inenting en herinënting tegen pokken bestaat eiken eer sten Dinsdag van elk kwartaal ten huize van den gemeente-geneesheer N. F. Elzevier Dom. Belanghebbenden maken wij op vorenstaande kennisgeving attent. In de rivier de Maas was gisteren en heden veel drijlijs, dat echter niet hinderlijk is voor het verkeer ran zeeschepen. Voor aan de Voorhaven is heden de ijs- boom gelegd. Nog steeds is de toestand van 't dochtertje van Van den Oever, dat zich zoo deerlijk gebrand heeft, onvetanderd. Gistermiddag had v. E., wonende in het Nieuwsticht, het ongeluk op de glasfabriek sde Schie" zoodanig te vallen dat hij een ernstige kwetsuur aan het hoofd bekwam en per lijtuig naar huis moest worden gebracht. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de rnaand December 1903 ingelegd 1 11371.001/2 en terugbetaald (8522.251/2 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje, draagt het nummer 4464. Opgave van brieven en briefkaarten, over de 2e helft der maand December aan het postkantoor alhier bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Brieven. Carstens, Amsterdam, M. v. d. Steen, id, Coöper. Yerz. Maat». 's-Gravenhage. P. F. do Kok. Rotterdam. Lehnsvela 's-Gravesande, id. Van Soronter, Yeendano. Biielkaarfen. S. Broekman, 's Gravenhage. Van der Vliesch, P. J. van Hees, J. Ptonk, id. Rotterdam, id. Do Arbeidsbeurs. Gevraagde werkkrachten. Leerjongens v/h. sigarenvuk. Schoen maker (halfwas). Jongens voor de pakk. van de sigarenfabr. Smidsknecht (bekwaam).— Ga-fitter (halfwas.) Kuiper (bekwaam.) Boerenknecht. Jongen voor een moes tuin. Kuiper (halfwas). Keukenmeid. Dienstbode voor meid-alleen. Leer jongen voor een windmolen. In een fabriek een jongen bekend met kleedennaaien. Koperslager. iVangeboden werkkrachten. Timmerlieden. Di ukkers. Bakker. "Winkelbediende. Knnloot bediende. Boe- reuknechts. 1 tuiniersknecht. Distilla- teuiskuechts. Koetsiers. Slagersknecht. Kistenmakers. Tervers. Iloutkoopers- kneeht.Smidsjongen. Personen v, lichte werkzaamheden. Personen voor schrijf wetk. Personen voor loopwerk. Per sonen voor los werk.Gelegenheid gezocht voor jongens ter opleiding in het smidsvak. Idem kuipersvak. Idem manufaetumi- vak. Idem boekhandel. Idem timmer vak, Schoonmaaksters. Wassehen attn- huis gevraagd, Dienstmoi.-j*» voor geheele dagen. Idem voor halve dagen. Ma chinist-bankwerker. Machinist stoker. Bebnnger (halfvv.) Boekbinder huisvveiker. Houtzagersknecht Zagenscherper. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan het commissariaat van politie Ecu polsmof, ceti rozenkrans, oen kluwen sajet, cn een Wauw-grijs hondje, bastaard Kees, door do politie ojpgevangen. b. Terug te bekomen aan do volgende adressen Eon wit glacé handschoen bij 31. Loen- ders. Leliestraat 22 een linnen broek en kiel, bij D. Schoei, Brocrsvest 55een me talen muilkorf, bij C. v. Ruiven, Singel- kerkstraat 2-1S; een bos sleuteltjes, biji T. Bokhorst, Lange Achterweg 71 een witte eend, hij A. Kooyman, Korte Achterweg 19 een rozenkrans, bij A v. Leeuwen, Yil- lastraat86; een nikkelen dameshorloge met kettinkje, hij J. 3V. van Dongen, Lango Nieuwstraat 139 een paar gerepareerde waterlaarzen, abusief bezorgd bij mevr. v. Eipecunt. Hoofdstraat 26 een kinderhand schoen, bij 3L Sckilperoorb, Polderstraat 18-3; een grijs konijn bij J. v. B er kol', Over- scbiesche straat 35 een" gouden oorbelletje met steentje bij W. do Wolf, Laan 12. 'Een paar dagen geleden was viouw M. alhier verplicht haar huis voor eenige ooseri- bfikken te verlaten. Nauwelijks was zij de deur uit of haar bijna 3jarig dochtertje kwam brandende de slraat oplooptra. Ver moedelijk zijn de kleertjes van het kind in aanraking gekomen met de kachel, doch hoe het ook zij, de ouders hebben bun kind niet in het leven mogen behouden daar het oude jaarsavond 10 uur onder hevige smarten is overleden. 'Bij het uitstappen uit de tram kreeg gisteren J. W., zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, van een onbekend per soon zulk een hevigen slag met een schaats op het hoofd, dat men verplicht was Item naar het Ziekenhuis te vervoeren om daar verbonden te worden. Aan het postkantoor te Vlaardingen, werd gedurende de maand December 1903 bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 15079.95 terugbetaald t> 15562.74 Het laatste door dat kantoor uitgegevin boekje draagt het nummer 4405, Lijst vau brieven en briefkaarten, geadres seerd aan onbekenden Brieven. M. van Amstel, Amsterdam. Jakob de Winter, 's-Gi avenhage. C, v. d. Wint, Vlaardingen. Briefkaart. Mej. J. Don, Rotterdam, Uit 't buitenland terug ontvangen Brieven. Th. Ch, Fischer, Hamburg. "W, N. Griffioen, Kleef. De Rotlerdamsehe rechtbank heeft heden, wegens gebrek aan bewijs, vtijgetptokm den beruchten inbreker A. Voorwinden, beschul digd van inbraak door mi (del van iuklimmiug in het kantoor der Kon. Confederatie aan den Boezemsingel en diefstal van geld aldaar. De rechtbank gelastte teruggave van de op hem bevonden f 60 en zijne invrijheid stelling. Hij rnoetechter de volgende week nog voor twee andere inbraken terecht staari, waarvoor hij zich eveneens in hechtenis be vindt. Veroordeeld werd de rijwielhandelaar P. J. Yiugt, die zich schuldig maakte aan ver duistering van gas, door zijn gasleiding los te maken van den meter en met een guta percha-lang te koppelen aan de buitenleiding tot f 50 boete sub». 25 dagen hechtenis. In de zaak tegon dr. L.B., practiscerend arts, te Groningen, zijn opnieuw voor de rechtbank aldaar geboord do vijf deskun digen de apothekers Zijlstra, dr. do Zaaijcr en dr. Tonedla, en de artsen dr. Posthumus en Uui'/inga.. De vraag, die aan do apothekers werd gesteld, was dezeis voer do zalf, door den beklaagde voorgeschreven, ala resorcinum gebruikt do gowone stof van dien naam, in den handel voorkomende dan wel liet. resor- cinum medicinale. Eenstemmig verklaarden do apothekers dat gebrui kt is het resorcmuni medicinale, waarvan het phamacopao twee soorten kont: resorcinura resublimatum puiissimum medicinale en resorcimmx eristallisatum. In den handel zijn alk resoreinum nog vier an dere stoffen bekend, doch dezo zijn in ons land niet te verkrijgen. 37oorts verklaarden zij, dat de toevoeging van olio niet van in vloed is gowccst op bet. chemisch karakter der zalf. Aan do beido doctoren werd werd ge vraagd, of het overlijden van liet kind op levert ccn geval van vevgïftigng door resor einum medicinale. Die vraag werd door bei den pertinent bevestigend beantwoord. Zij voegden cr bij, dat "ook een voor kinderen to hoog percent a go naplitol is voorgeschre ven. Hoewel de verschijnselen niet het beeld ceuer napht-olvergiftigeing hebben opgele verd, is het tocli mogelijk, dat het to veel naphtou do resorcinum-vorgiftigiug heeft bevorderd. Het O. 31., waargenomen door mr. 3Iod- derntan. refereerde zich aan hetgeen ziju ambtgenoot, ntr. van Eeten, do vorige week bad gezogd en persisteerde bij liet toen ge nomen requisitoir: oen maand hechtenis. De verdediger, mr. R. T. 3Ie.es, refereerde zich aan zijn pleidooi van de vorige weck. Uitspraak a.s. Donderdag. De ramp ie Chicago. De ontzettende ramp, die den Iroquois- sehouwburg te Chicago terwijl Blauw baard" werd opgevoerd heeft getroffen, heeft tevens 't schouwspel geboden van een bij vroegere ongevallen van dergelijke» aaid nog niet gekenden spoed om hulp to verlee- nen aan de slachtoffers. Artsen c-u verpleeg sters boden schier onverwijld hun diensten aan, en op alle mogelijke wijven werd lmlp geboden. Magazijnen, restaurants, allerlei particuliere woningen stonden dadelijk open tot het opnemen van dooden en gewonden. De oorzaak der ramp, die het schoone ge bouw verwoestte, schijnt gezocht te moeten worden in het calcium-reservoir, dat aan de linkerzijde van liet tooncel geplaatst was. Plotseling, terwijl de voorstelling in vollen gang was, weerklonk do 'kreet „brand!" De acteurs en actrices liepen in dolle wan hoop en in radelooze verwarring over het tooncel, terwijl de toeschouwers door een paniek werden bevangen en naar do uitgan gen stormden. In een ommezien van tijd was liet gebouw door do vlammen overmees terd, en een verstikkende rook verspreidde ziok alom. Toon werd do schrikkelijke; tragedie in zeer korten tijd afgespeeld, mensoben stik ten, menschen verbrandden, menschen wer den vertrapt, doodgedrukt, gewurgd. Zóó talrijk waren de lijken, die uit verschillende, Jioöken werden bijeengohaald, dat men ze bij twee eu drio opeengestapeld op liet trot toir moest neerleggen. Tan do drlc-en-veer tig liefhamen, welke het eerst te voorschijn werden gobracfht, was cr één, dat van een vrouw, waarbij; men nog ccnigo fccekenen van leven kon ontwaren. De ambulance- voertuigen van do politie en allerlei andere rijtuigen werden onmiddellijk in beslag ge nomen om in allerijl de dooden weg to voe ren en de gewonden naar de gasthuizen to brengen. Een zeer rui m school gebouw en aangren zende pereeelon waren welhaast in lijk- en gasthuizen gemefcamorphoseerd. Do meeste slachtoffers vond men beneden aan de trap, die naar de achterste galerijen voert. Daar waren do lijken der toeschou wers, die getracht hadden den vuurdood te ontsnappen, tot op 'n hoogte van vierntc- ter opgestapeld. Bijna alio lichamen bic ken nagenoeg verkoold. Zooals reeds gemeld, waren onder dezo slachtoffers oen groot aan tal kinderen van acht tot twaalf jaar. Een kwartier nadat de versoltrikkelij'ko brand was uitgebarsten, waren reeds vijftien dok ters met een groot aantal verpleegsters op de plaats des onheils present. Het schouwspel schrijft do „Daily Mail''-correspondent op het oogenblik, toen do menigte zich, in baar razende pa niek, naar de uitgangen stortte om aan de grijpende, dreigende, zengende vlammen te ontkomen, gaat in a fschuweKjikhoid alle ver beelding te boven. Do heer Davis, de direc teur van den schouwburg, zegt dat de kreet „brand!" dadelijk de panieik heeft teweeg gebracht en daaruit namelijk uit het al geheel gemis aan bezadigd overleg, dat zich vertoonde van het eerste oogenblik af, waar op 't eerste vonkje wcrcl gesven is dan ook het treurig verschijnsel te verklaren, dat het gotal slachtoffers zoo ontzettend groot is. Do "brandweergasten, die moesten optreden terwijl het vuur met verbijsteren de snelheid om zich been greep, bobben zich met waren 'holdenmood gedragen. Aten zag temidden van vuur en vlammen kordate ke rels die slachtoffers soms tweo tegelijk naar omlaag brachten. Het nu to Chicago verwoeste gebouw, ge bouwd naar liet plan van dat der Parijsche „Opéra Comiquo", was den 28en November ingewijd met do revue „Blauwbaard", dio ook op den noodlottignn avond gegeven werd. Het gebouw kon ruim 1740 toeschou wers bevatten. Men publiceert bij deze tragische gelegen heid heb navolgende lijstje van voorgeko men schouwburgbranden1876 te Brook lyn met 400 slachtoffers; 1880 Nizza, mot 65 1881 Ringtheater tö "Weenen, met 500; 1883 Smolensk met 380; 1887 Opéra Co- mique, to Parijs, met 131; hetzelfde jaar Exeter-theater, in Engeland, met 127; 1888 schouwburg to Oporto met 80 slachtoffers. Dezo ramp, to Chicago, .-pant dus wel in aLle opzichten da kroon. Do Parijsdito editie van de' New-York Herald"' meldt voorts, dat door deze ramp zes honderd personen om het leven zijn ge komen. Vrij' algemeen wordt erkend, dat ook do beste en meest nauwgezet toegepaste, ge handhaafde voorzorgsmaatregeHen niet be stand zijn tegen do schromelijke gcvolgon van een paniek. Zooals de directeur Davis heeft gezegdde kreet van „brand!" heeft hier feitelijk liet grootste deel van de ramp berokkend. Bijl cenigo kalmte van do zijde van het publiek zou deze ramp zeer stellig niet den salirikkelijikcu omvang hebben gekregen, waarvan nu, helaas, gewag moet worden ge maakt. Eu tegon „that mysterious psychology of the crowd" zooals dd „Daily Chronicle" 't noemt zijiti nodli nood-uitgangen noch onbmndbaar-makende verfstoffen best-and. Een aantal ambtenaren van het Iroquois- tlieater werden in hechtenis genomen daaronder bevindt ziel! de tooneelmcester en diens assistent, beschuldigd van manslag. Ecu aantal koorleden zijn alts getuigen ge dagvaard. 'De Nieuwjaarsdag is in stilte gevierd, zonder dat de klokken werden geluid, in overeenstemming met een proclamatie van den burgermeester, dio tevens vootstelde dat alle zaken op Zaterdag 2 Januari zullen worden gesloten, en do dag als rouwdag zal worden gevierd. Do burgemeester van Chicago heeft de sluiting bevolen van negentien schouwbur gen, die geen voldoende waarborgen boden voor de veiligheid van het publiek. Telegrammen te Amsterdam. Aan liet Rijkstelegraafkauto-or tc Am sterdam zijn in 1903 aangeboden 58S,031 telegrammen, aan de hulpkantoren 252,673 besteld 256,456 cn 277,230 te samen dus zijn van daar verzonden840,704 en ontvangen533.686 telegrammen. Gevoerd zijn van en naar plaatsen in Ne derland 561,144 telefonische gesprokken, naar België 12,845 en naar Duitscklaud 6889. Slapte. De cot respondent te Enschedé van het sllblad" meldt: Door den maatregel der firma Van Heek Co., genomen hoofdzakelijk ten gevolge der hooge katoenpi ijzen, zijn ongeveer 1200 arbeiders getroffen. De vaste arbeiders in de vijf gemelde in richtingen bleven aan het werk. Dit de Diamantwereld. De patroons te Antwerpen hebben besloten in alle ateliers een aantal leerlingen te plaat sen. Men verwacht tengevolge van dit besluit groote ontevredenheid. De Amsteidarmehe hebben naar aanleiding hietvan nieuwe besprekingen geopend over het leet ling wezen. Knoeierijen. Da Haagsckc kroniekschrijver dei- „N. Gron. Ct." schrijft o. m. 3ret dc liquidatie van de wrakke fiuan- cieelc ondernemingen in Den Haag eu el ders schijnt het nog niet gedaan. Ik hoor tiog steeds, dat er nieuwe slagen dreigen on meerdere knoeierijen staan ta worden ont huld. Een paar bi zonderheden wil ik u wd vertellen, dio een donkbeeld kunnen geven van de oorzaken, waardoor enkele van do faillissementen hier en to Delft, zijn ver oorzaakt. Er moet gebl'eken zij'n dat hier ter stede en elders meerdere hypothecaire schuldbrieven ten bedrage van f 100.000 elk zijn gedisconteerd, afkomstig van een groote Duitsohc bouw-onderneming en dat do hypotheken, die daarvoor als onder pand dienden, zelfs niet in do registers zijn ingeschreven; met andere woorden dat de objecten dezer hypotheken eenvou dig niet bestaan Het tweede feit dat vermelding verdient, betreft den volgens dc bladen door de justi tie opgespoorden, maar nog niet gevonden inwoner van Hof van Delft; liet betreft een jongman, een Belg, aan e*ew der fabrie ken in de Prinsenstad gcëmployeerd, die 'bij een hotelhouder aldaar, in wiens inrichting hij gewoon was te dinecron, op yekcren dag, toen hij „court d'argent" was, f 1000 ter leen vroeg omdat Jtijt op reis moest eu geen geld kon „los maken" Hij' vroeg geen geld, maar eenvoudig vijf acceptjcs van f 200 elk, did hij dan zou disconteeren. Do hotelier, in goed vertrou wen, tcckende vijf briefjes in blanco. En dezer dagen werden zo hem.' ter betaling aan geboden tot een gezamenlijk bedrag van excusoz du pen! f 95,000! Do man be taalde niet on gaf de justitie kennis van do zaak, did oen te 1 «dijker aanzien had ver kregen, doordien do papiertjes nu in handen waren van een vrij 'bekend goldsoliieter. En ik zou u nog heel wat meer dergelijke staaltjes kunnen veertellen.. Maar 't is ge noeg voor dezen koor. Wandelaars. Dd residentie) kreeg heden bezoek van tweo Pranseken, do heeren de) Gruard en een schilder Révil. Zij vertrokken in 1896 uit Parijs voor oen voetreis om do wereld en moeten in 1905, in de maand October al daar weer terug zijn, op straffe van verlies van 300.000 frs. door eerstgenoemde bijt een Parijsoli Perssyndicaat gestort. Mot 50 oöüthnen vertrokken de wande-

Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2