Rechtzaken. ambtenaren te benoemen, die bewezen heb ben voor hun taak berekend te lijn. In een brief van abbé Delsor aan den pre fect van Meurthe-et-Mose!!e zegt hg dat zyn redevoering, die de oorzaak was van zyn uit zetting, absoluut geen vijandige bedoeling had. Hij hoopt van ganscher hart, dat Frank rijk nooit blootgesteld zal worden aan een ernstiger gevaar dan dat, waarvan de prefect het land gered heeft door den priester verjagen! Omtrent den toestand van Waldeck-Rous- seau bevat de »Temps" de volgende verkla ring van den hoogleeraar Poirïer te Parijs. De patiënt is lydende aan een leveraandoe ning, over den aard waarvan de behandelende geneesheeren nog geen uitspraak kunnen doen. Het is mogeiyk, maar volstrekt niet zeker,'dat een chirurgisch ingrypen gewenscht zal blijken. Sedert een paar dagen is de toe stand evenwel aanmerkelijk verbeterd. De secretaris van da SpaaBsehe legatie te Brussel heeft verklaard, dat koning Alphonsus werkelijk van plan is een bezoek te brengen aan Parijs. De Fransche hoofdstad is de eerste halteplaats op een reis naar Weenen en Londen. Te Parijs zegt men dat Baudouin, de pro- cureuc-generaal van het cassatie hof, deze week nog zyn requisitoir zal eindigen in de Dreyfus-zaak en dat de rapporteur zal worden aangewezen. Men gelooft echter wel dat de strafkamer de kwestie voor het eind der vol gende week een behandeling zal nemen. De niet-herkiezing van Jaurés tot vice- president der Kamer heeft een breuk in de radicaal-socialistische partij ten gevolge ge had. Een 50-tal leden hebben per brief hun ontslag genomen uit de Kamergroep. Deze is de talrijkste der meerderheidsgroepen en omvat 115 leden. Men gelooft dat nog 25 hun ontslag zullen nemen, hetgeen de groep met 75 leden zou verminderen. De leden die ontslag namen hebben een nieuwe Kamer- groep gesticht, genaamd ïde radicaal-socia listische linkerzijde". Italië. Volgens de sGiornale d'Italia" is Boris Sarafoff naar Rome gekomen om zich te overtuigen of het Vaticaan gunstig gezind is voor de Macedonische beweging. Du.itBchla.nd. Dinsdag is de zitting van den Ryksdag heropend. Namens de sociaal-democratische fractie interpelleerde de afgevaardigde Sachse over de wormziekte by de mijnwerkers, .die der regeering plichtsverzuim verweet, daar zij geen maatregelen nam ter beteugeling van deze ziekte. De minister van handel Möller betoogde, dat de Piuisische regeering reeds stappen gedaan had in het belang der zieke arbeiders. Graaf Posadowsky, de staats secretaris van binnenlandsche zaken, was van meening, dat bestrijding van deze ziekte geschieden moest door de bondsstaten, niet door het Rijk. De' beraadslagingen werden gisteren voortgezet. Rusland. Het »Telegram-bureau" deelt mede, dat de czarina lijdende is aan een lichten aanval van influenza. Haar toestand baart in geen enkel opzicht zorg. Het loopende gerucht, dat grootvorst Wla- dimir tot president van den Rijksraad be noemd zou worden in de plaats van den zie ken grootvorst Michael Nikolajewitch, boewei afkomstig uit meest goed ingelichte kringen, is nog niet bevestigd. De onder-minister van binnenl. zaken, lui tenant-generaal Wahl, is tot lid van den Rijksraad benoemd. Servië. De Skoeptsjina Reeft een wetsontwerp aangenomen tot instelling van de Karageor- gie-orde. Te Topola Reeft aan het graf van 's konings grootvader een plechtigheid plaats gehad ter herdenking van den honderdsten verjaardag van den opstand, die door den grootvader is geleid. Koning Peter is er bij tegenwoordig geweest. In de Skoeptsjina groeit de oppositie te gen de regeering aan. T u r k ij e-. Uit Salonika wordt gemeld dat de opstan delingen gisteren zijn verslagen en uiteen gedreven in de omstreken van "Yenidje y Vardar. Uit Konstantinopel werd de afzen ding van versterkingen naar de Bulgaarsche grens gelast. In Macedonische kringen te Sofia wordt verzekerd, dat de aanslag op Stoianof de voorbode is van een reeks aanslagen; de Macedonische organisatie zou besloten heb ben alle aanhangers van Zontshef te dooden. De Porte overhandigde aan de gezanten van Oostenrijk en Rusland gisteren een no ta waarin wordt bevestigd, dat volkomen overeenstemming bestaat over alle punten van het- programma voor de controle op de invoering der hervormingen en over het toe staan van algemeene amnestie. De nota bevat echter het dringend ver zoek aan beide mogendheden om bij de Bul gaarsche regeering te willen aandringen op maatregelen om een oproerige 'beweging in Macedonië te beletten. De Porte bewerkt oen ontwerp tot reor ganisatie der gendarmerie in de drie Mace donische viiajetó. Ook de twee Eiweedsche officieren hebben plannen ingediend. Zoo spoedig dë Italiaansche commandant te Konstantinopel komt, zal het plan der ver honden mogendheden onderzocht worden in vergelijking met de andere. Als Italiaansche plaatsvervangend com mandant wordt de overste Signorolli ge noemd, voor Engeland overste Fairholme. Zuid-Afrik*. Volgens gisteren to Boriijln ontvangen te legrammen, begonnen do iHereros de vijan- delijikkeden tegen de Diiitsdhers in Damara- land door Okaharrdja in te sluiten, de spoorwegbrug bij Osona te Vernielen, de te legrafische gemeenschap met "Windhoek en Swakopmimd te verbreken. Het versterkingstransport, bestaande uit '56 reservisten, 2 officieren en één aarts, werd van Swalkopmuud naar O kali and ja gezon den. Bij het station Wald.au werd echter de verdere reis verhinderd, waarop een aanval werd gedaan op Waldau. Hot aanvullingstransport, den 6en Janua ri uit Cuxhaven verzonden, zal waarschijn lijk don 3en Februari te Swakopmimd aan komen. Vor. Staten. Gisteren heeft do Duitsehe gezant te Washington, Specfc von Sternburg, met pre sident Roosovelt en den minister van oor log Root een onderhoud gehad, waarin be paald is, dat de gezant binnenkort met Root de plaats bezichtigen zal, in den omtrok der militaire academie, waar het door keizer Wilhelm ten geschenke gegoven standbeeld van Frederik den Groote zal neergezet wor den tevens zal' dan afgesproken worden op welke wijze de onthulling plaats zal hebben. De senator Morgan geeft zijn actie voor heb Nicaragua-kanaal, tegen de Panama- route, niet op. Nog eens heeft hiji in den Senaat een pleidooi gehouden vóór het Ni caragua-kanaal. Of het Veel helpen zal Ook verzette hij zich tegen de benoeming van den heer Buchanan tot gezant dei' Vereenig- de Staten te Panama. De Senaat keurde deze benoeming echter toch. goed. BINNENLAND. Hofberichten. De Koninginnen zullen hedenavond in den schouwburg de opvoering van sLohengrin" by wonen, waarin Ernst van Dyck als gast optreedt. Het middenvak van den eersten rang recht tegenover het tooneel wordt in den Konin klijken Schouwburg te 's-Gravenhage inge richt voor loge voor de Koninklijke familie tydens de voorstellingen op 22 en 23 Januari. Z.K.H. de Prins vertrok gisteravond om 7.30 per gewonen trein staatsspoor, naar Berlijn lot het bywonen van de plechtigheid van het kapittel van de Orde van den Zwar ten Adelaar en van het diner,' dat door den Keizer van Duitschland aan de leden dier Oide wordt aangeboden. Z.K.H. was vergezeld van den Kamerheer baron von Engel en van zyn adjudant kapi tein jhr. Van Suchtelen van de Haare. Corps diplomatique. In de Kapel aan den Ouden Sehevening- schen weg werd heden, ter gelegenheid van het Russische Nieuwjaarsfeest, een buitenge wone godsdienstoefening gehouden. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van bionenï. zaken zal deze week niet plaats hebben. Dr. Kuyper In België. 'Vulden tot heden nog in hoofdtaak repor ters de colommen der dagbladen met telkens nieuwe verhalen omtrent dr. Kuyper en de beteekenis van zijn bezoek aan België, thans komen er ook hoofdartikelen bij, die zich echter ook weer geh'-ei moeten bepalen tot overwegingen betrekkelijk die mogelijkheden die reeds bij vroegere gelegenheden waren aangewezen, ook a! waren die z.g. mogelijk heden dadelijk daarop tot onmogelijkheden gestempeld. De >Post" behandelt in zyn hoofdartikel in de eerste plaats de mogelijkheid van een militair verbond en komt dan, op grond van de door de groote mogendheden aan België gegarandeerde neutraliteit tot de conclusie, dat daarvan geen sprake zij, tenzy België zp verkregen garantie daarby opgeeft, Dan tot het tolverbond overgaande, meent de redactie dat daaitoe meer mogelijkheid bestaat. Tot Duitschland zich nader aan te sluiten, daartegen heelt het Nederlandsche volk een tegenzin, gesproten uit de vrees dat daarmede zijn zelLianöig bestaan wordt bedreigtblijft dus als nabuur België. Eenige aansluiting met zijn buren is noodig wil Nederland zijn plaats in den wereldhandel handhaven, $De Post" eindigt haar hoofdartikel aldus: Hoe dat zij, voor ons is het van belang, dat Nederlai d, door een nauwere aansluiting bij België op handelsgebied, ook met het Duit sehe rijk zijdelings in dergelijke betrekkingen zou geraken, aangezien Duitschland binnen kort met België gaat onderhandelen over een nieuw Duitsch-Belgisch handels- en douane-verdrag. Op deze onderhandelingen zal de verhou ding die op handelsgebied heerscht tusschen Nederland en België niet zonder invloed zyn. Mocht men spoedig komen tot het sluiten van zulk een Nederlandsch-Belgisch tolver bond, dan zou Duitschland zelfs, in plaats van met België alleen, rechtstreeks met dat verbond moeten onderhandelen en een over eenkomst sluiten, want al hetgeen aan en door België wordt verleend zou dan ook aan en door Nederland verleend moeten worden al zouden overigens natuurlijk de weder- zijdsche tegemoetkomingen van Nederland en België op de verhouding tot Duitschland natuurlijk geen invloed hebben, Een redacteur van de »Brusselsche Gazette" sprak gisteren met iemand die tegenwoordig was geweest aan het diner gegeven tereere van dr. Kuyper en wees dezen journalist op de toosten die waren uitgesproken door den Koning en door minister Kuyper. De Koning, die zich tijdens het geheeie bezoek van dr. Kuyper voortdurend zeer beminnelijk jegens" deze getoond had, dronk op de gezondheid van' Koningin Wilhelmina in voor den minister zeer hoffelijke bewoor dingen. De minister beantwoordde die toost door een dronk uit te brengen op de gezond heid van den Koning, uit naam van eeu naburig en bevriend land. Doch hij voegde daaraan iets toe dat zeer merkwaardig was De sleutel tot het geheim? vroeg de journalist. Misschien, werd toen geantwooid.Hij voegde er nl. by dat hij in het bijzonder verheugd was de eer te hebben uit naam van een groote koloniale mogendheid op de gezondheid te drinken van den souverein van denonaf- hankeljjken Congoslaat. En dr. Kuyper prees uitvoerig het streven van den souverein van den Congostaat in de meest waardeerende bewoordingen, Men heeft er de aandacht op gevestigd dat Dr. Kuyper gisteren het koioniale nu seum van Tervueren heeft bezocht. Onze Kamerleden. Het sYad," vernam, dat de toestand van den heer Van Kol ernstiger moet zyn, dan het (door ons medegedeelde) bericht van >Het Volk" zou doen vermoeden. Yaccinewot, Gisteren zijn leeds geëindigd de beraad slagingen van de Cemmisrie van Voorbereiding voor de Vaccinewet. Ontwerp Arbeidswet. Aan heb overzicht van dit thans inge diende ontwerp, opgenomen in „Het Volk", ontleeneu wij1 het volgend© Eindelijk ligt dan took, het met verlangen verbeide ontwerp voor ons. Dat de lange tijd, verloopen sedert het openbaar worden van het voorontwerp, niet ongebruikt is ge bleven, blijikb uit bijna elk artikél. Er is gewijlzigd1, bijgevoegd en ook afgenomen in het groot en in heb klein. We) zullen daarom het ontwerp op zichzelf bespreken met zoo min mogelijk verwijzingen naar het voor ontwerp. Alleen zullen we, om Wat haastig de nieuwsgierigheid te bevredigen, nu be ginnen met de voornaamste punten aan te stippen, waarin hot ontwerp afwijkt van het voorontwerp. Zij zijin da leeftijd waar 'beneden alle arbeid. ver boden is wordt niet 13 doch blijft 12 jaren (in verband evenwel met de leerplichtwet) de maximum-arbeidsduur voor vrouwen, jongens en meisjes van 10 uren is niet van toepassing in bij algemeenen maatregel van bestuur té noemen fabrieken en werkplaat sen, waar de Werkdag II uren mag bedra gen (volgens d'e 'memorie van toelichting wordt deze uitzondering gemaakt vo'or ka toenspinnerijen en fabrieken van wollen stoffen) het verbod van nachtarbeid in bakkerijen geldt niet voor den patroon en zijn eehtge- noote; de veilighcldsvoorschriften gelden niet voor bouwvakken en nu een paar aanvullingen ten goede bakkerijen, die nieuw gebouwd worden, mogen niet ondergrondscn zijn voor loodwitfabrieken gelden spéciale, vrij strenge bepalingen ten aanzien van heb laden en lossen van schepen zullen voorschriften ter bevordering der veiligheid gegeven worden in gemeenten van meer dan 5000 zielen, worden één of meer ambtenaren der ge meentepolitie in 'het 'bijzonder belast met 't opsporen van de overtredingen dezer wet; deze ambtenaren worden gedeeltelijk door 'het rijk bekostigd. Zoo goed als onveranderd is gebleven de indeeling in hoofdstukken, afdeelingen en paragrafen en dat is zeer té betreuren. Er behoort nu een groote mate van geduld toe om uit de 44.4 artikelen dezulke bij elkaar te zoeken, die op een bepaald geval van toe passing zijn. D'e indeeling is daarbij abso luut geen wegwijizer. GezondheïiLseommlssiën. Ten einde voor het vervolg te voorkomen, dat de gezoooheidscommissiën, die vaak reeds in den aanvaDg van bet jaar uitgaven zullen hebben te doen, in finanpieele moniijkherlen komen, hebben Gedep, Staten dezer provii cie aan de gemeentebesturen verzocht de aan de commissie verschuldigde b'ydrage telkens in de eerste maanden van het jaar, doch uiter lijk op den 30sten Juni betaalbaar te willen stellen. Prof. Yaleton. Heden viert prof. Valeton zijn zilveren jubilée als hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam en by deze gelegenheid mocht hij zeer vele blijken van sympathie en belang stelling ondervinden. Bij de hulde hem ge bracht in 't universiteitsgebouw door collega's en studenten, werd hg in hartelijke bewoor dingen toegesproken en ontving hij van vrienden, oud-leerlingen en leerlingen een portefeuille photo's van schilderijen van Rembrandt. J. C. van Marken. De heer J. G. van Marken, die zcoals men weet, tot herstel zijner gezondheid reeds" langen tijd te Boppard aan den Rijn verblijf hield, is van daar naar Monte Carlo vertrok ken, waar hij r'rdere genezing hoopt te vinden. Hoewel do toestand van den heer Van Marken over het algemeen te Boppard zeer is verbeterd, had hy een week of vier geleden toch nog een hevigen aanval van zenuwpijn te verdureD. Suikerhandel. De minister van buiteulandsche zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op een besluit van de Britsch-Indische regeering van 2 December ji., waarbij suiker afkom stig uit landen welke deel uitmaken van de Brusschelsche Conventie, wordt vrijgesteld van alle aequivaleerende en kartelrecliten geheven krachtens de wetten no. XIV van 1899 en no. VIII 1902, op voorwaarde dat die suiker in Britsch-Indië wordt ingevoerd uit landen nader daarby aangeduiden waarbij aan bepaalde voorwaarden moet wor den voldaan. De Zeeland. Naar wy vernemen heeft de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand der stoomketels van het pantser- dekschip Zeeland, verschillende ^belang rijke reparatiën aan werktuigen en ketels noodig geoordeeld. Deze reparaties zijn, zoo wordt ons gemeld, opgedragen aan de Konink lijke Maatschappij De Schelde te Ylissingen, alwaar het schip ook is gebouwd. De Zee land, thans nog te Nieuwediep, zal nu bin nenkort naar Vlissingen worden overgebracht. Naar men zegt zal met de reparatiën een half jaar gemoeid zijn. De grondquaeitle te Laren (Gooi). In de zitting van den Gemeenteraad van Laren op Woensdag 18 Nov. des vorigen jaars werd met 4 tegen 3 stemmen besloten tot verkoop van grond, bijna 9000 vierb. Meter en genaamd ïde Biasem", aan het R.-K. Kerkbestuur tegen 50 cent den vierk. Meter. Dit Kerkbestuur kocht dien grond met het doel, daarop meüeitijd een jongensschool te bouwen. De drie tegenstemmers opponeerden heftig tegen dit besluit, daar. volgens hen, de grond véél meer waard was en het verzoek van het kerkbestuur eerst den vorigen dag was inge komen, zoodut geen der leden er kennis van had kunnen nemen. Een voorstel van deze drie leden om de zaak aan te houden werd niet eens in stemming gebracht. Dadelijk werd het adres in behandeling genomen met het bekend gevolg. Een der tegenstemmers, de heer J. Hamdoiff, protesteerde en gaf zjjn besluit te kennen de goedkeuring van den raad in hoogere instantie vernietigd te krygen, Veel werd over deze zaak in plaatselijke bladen geschreven, zoowel door voor- als tegenstanders, en nu blijkt het eindelijk, dat Gedeputeerden zich niet met het besluit van den Gemeenteraad kunnen vereenigen. Het stuk is althans teruggekomen met ver zoek het nog eens in behandeling te nemen. Of die tweede behandeling eene verandering in het besluit van den Rand zal hebben, wordt sterk betwijfeld, OVERSCHIE, 14 Januari. De Rotterdam- sche politie maakte proces-verbaal op tegen den veedrijver C. O., uit den Zwaanshals aldaar, die den veehouder 0. K., wonende aan het Jaagpad no. 147 alhier, op de Vee markt mishandeld en het neusbeen stuk geslagen heeft. STADSNIEUWS. Directeur Gemeentewerken. Aan heeren leden van den gemeenteraad is kennis gegeven dat van den heer A. M. G. Dwars, ingenieur te Utrecht een schrijven is ingekomen, waarbij hij zijne sollicitatie naar de betrekking van directeur der gemeen tewerken intrekt. Bij Koninklijk Besluit van 12 Januari j.l. is mejuffrouw M. W. C. de Koning, commies 2; klasse aan het postkantoor alhier met ingang van 16 Januari bevorderd tot commies le klasse. By h t dezer dagen te Utrecht gehouden examen voor surnumerair der Mij. t. Expl. v. staatsspoorwegen slaagde o. m. de heer J. Maltha Jr. Heden is hier weder uit de Noordzee binnen gekomen het Belgische politievaarluig V i 11 e d'A n v e r s, commandant O. A. Tauxcoult. Hedenmorgen te 41/4 uur had de branders- knecht P. Zonneveld, werkzanm in de bran derij van de firma Blankenheim en Nolet, het ongeluk met een kit en een emmer heet water van een trapje te vallen, tengevolge waarvan hij den inhoud over beide beenen en eeo arm kreeg en ernstige brandwonden bekwam. Na in de branderij voorloopig te zjjn ver bonden is hij naar huis gebracht waar hij zich onder verdere geneeskundige behande ling heeft gesteld. YLAARDINGEN. Aan R. van 't Woudt is eervol outslng verleend als hoofdman bij de brandweer al hier. In de gisternamiddag in het Verkooploknnl gehouden vergadering van alle reedei s uit deze gemeente, waarbij ook afgevaardig 'en van de Maassluische reeders tegenwoordig waren, is met byna algemene stemmen de volgende regeling aangenomen. Voor een matroos een vast weekgeld van f 7 met verhooging van 8 cent voor elke gepakte ton haring; 6 cent voor ylen, ge storte ongezonderde, overnachte, wiakdood of daarmede gelijk te stellen soorten 4 cent voor steurharing. slap, wrak, dubbel wrak, gevylde, slappe en geruilde haring of daar mede gelijk te stellen soorten. De losse steurharing te herekenen tegen 1000 stuks per opgepakte too. Echter geen fooien of rpisgeld meer te geven. Het loon der overige bemanning als volgt Voor een Stuurmansmaat Vs meer dan de gage van een matroos; Voor een Oudste 3/4 van het loon van een matroos Voor een Jongste o/16 van het loon van een matroos Voor een Reepschieter 3/8 van bet loon van een matroos met een minimum van f 3.50 per week Voor een Aihouder 1/4 van het loon van een matroos met een minimum van f 3 per week. Mocht by het eind van de haringteelt bl'ykèn, dat eene berekekening van 2 der netto besomming na aftrek van het tonnengeld voor de bemanning voordeeliger is, dnn kan dat loon worden uitbetaald. De belooning der schippers werd aan ieder der reeders overgelaten. Ten slotte werd de Commissie opgedragen van het besluit der vergadering een contract te ontwerpen, dat door de Reeders zal worden geteekend. (»N. R. Ct.") 'Voor de schildersvereeniging alhier lrad gisteravond op in de zaal sDe Vriendschap" de heer H, Spiekman van Rotterdam, Vak organisatie was het onderwerp der rede welke met veel aandacht werd aangehoord door een volle zaal. Vooral den zeelieden alhier werd aangeraden zich te organiseeren. Aan het einde vond eenig debat plaats. 'Aan de reveilledie te Rotterdam den 22en dezer gehouden wordt, den dag waarop het 25 jaren geleden is, dat H. M. Koningin Emma Haar intocht deed in ons land zal o.a, deelnemen het oud-muziekkorps der d.d, schuttety alhier. 'Openbare vergadering van de Chr, Natio nale kiesveteeniging »Groen van Prinsteren" op Maandag 18 Januari a.s, 's avonds 8 uur in liet lokaal vRehoboth". SprekerDs. G. H. Wag'-naar predikant te Leeuwarden. On derwerp Uiteenzetting der beginselen. Naar wy vernemen is door v, B,, deur waarder by de rechtbank te Rotterdam en het kantongerecht te Schoonhoven enz., door de rechtbank te Rotterdam en het gerechts hof te 's-Gravenhage veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en ontzetting van zya ambt wegens valschheid in authentieke be scheiden en het gebruik maken daarvan, een verzoek om gratie tot H. M. de Koningin gericht. Het Haagsche Gerechtshof heeft, tot het hooren van deskundigen heden een nieuw onderzoek bevolen en dal bepaald op 28 dezer in de zaak van den kellner te's-Gra- venhage, dior de rechtbank aldaar, wegens doodslag gepleegd op eeu koetsier op de Vuil- lantiaan, tot 5 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Een berucht vechtersbaas, die reeds meer malen werd veroordeeld, en de vorige week terecht stond wegens ernstige mishandeling (hij had zyn tegenstander een oog uitgeslagen) werd heden door de Haagsche rechtbank 2 jaar gevangenisstraf opgelegd. De 28-jarige Kornelis V., vroeger le-klerk ter provinciale griffie te Leeuwarden, is voor diefstal van geld op grond van art. 310, door de rechtbank aldaar veroordpeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De rechtbank oordeelde art. 44 niet toepasselijk. (sL. C.") Voor de rechtbank te Utrecht zal a.s. Maandag in behandeling genomen worden, de in den nacht van den 19en October jl. te Woerden gepleegeen moord op W. v, d. E.. die daarby het slachtoffer van een laagharti- gen aanring weid. De verdachte is een zekere C. L. H,, van beroep koopman, doch zonder vaste woon plaats. (sU. D.") Heden werd voor de rechtbank te Haar lem behandeld de strafzaak van Ed. de Lanoy, beschuldigd van verschillende feiten van ver duistering. Beklaagde zag er vervallen en bedrukt wit. Het getuigenverhoor duurde bij het ver zenden van het bericht nog voort. De moord in da Ceiabesstraat te Amsterdam. Reeds is medegedeeld, dat den löen Fe bruari a.s. voor do Amsterdamseh e recht bank wegens moord zal' terechtstaan Luije van der Laan, géboren te Uithuizen den 12en October 1883, van beroep schoen maker, wonende te Amsterdam, thans gede tineerd'. Oorspronkelijk was den 'beklaagde bijl de beschikking van rechtsingang d.d. 12 Augustus 1903 nog meer ten laste gelegd dan hierboven vermeld is, doch aangezien tijdens de insfcracie dat méerdero niet tot klaarheid is gekomen, is dë beklaagde bij .het beval van verwijlzing zijher zaak naai de openbare terechtzitting tor zakë van dat meerdere buiten vervolging gesteld. Waar schijnlijk stond dab meerdere in verband met onzedelijke handelingen, welkë bë- klaagde verdacht werd ten opzichte Van zijn slachtoffer to hebben gepleegd, doch de in structie heeft geen voldoende aanwijringeu opgeleverd om dio tdasteloggiug to handha ven. Dit proces is niet aleen een cause célebi'O om het gruwdijikc feit, dab gepleegd, is, doch ook om dén persoon van den beMaagdc.Dezo een twintig-jarig jongeling,gceft zelf toe, d'at hij niet in do maatschappij' thuis hoort, dat hij; ©en gevaarlijk individu as, en geheel be- heerswht wordt door dö schrikkelijke nei ging, zijn mcdëmensahen' naar1 het leven to staan. Hot is in verband hi ermede zen- do vraag, of van dor Laan veroordeeld zal wor den tot gevangenisstraf, en veel zal onge twijfeld afhangen van "Wat liét rapport der I. n ill mi I I I F. 1 II. I. II I -

Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2