BINNENLAND. STADSNlÊüWS. Gemeenteraad. even to vertellen, dat, als men liior bouwt, men midden op liet. terrein een hoogen, op tieb zelf staanden, steiger zet, liooger dan liet gebouw zelf wordt. Op dien steiger staat niet alleen de opzicht-erekeet, maar ook een st oomkraan. waarmee men do ijzeren en bouten balkeu en gebinten, alsook de bak en de hardsteen ophijsokt, uit d© karren in de straat, en ze precies neerlaat op do plaats waar zo voor bet werk noodig zijn. D>e kraan is dus eon sterk ding, dat, met do locomo biel die liaax drijft, con kolossaal gewiekt vertegenwoordigt. Toen die familie van die ontzettende hoogte kwam rollen men wil er oen groot hotel neerzetten brak ze niet alleen door den hier harden grond, doch ook door een groot© gasbuis, daaronder, en onmiddellijk: schoot een reusachtige vlam uit den bodem de lucht. in. De heele straat was in volle glorie verlicht en mou zag do vreeselijke vlammen haar begoerige tongen al naar do huizen uitstrekken. De politie zette dadelijk de straat af. vau liet paleis van don hertog van Devonshire tot aan St. Jnmesstreet. die van Piccadilly naar het vroeger 'koninklijk paleis van dien naam leidt j do brandweer deed haar best, doch kon natuurlijk niets doen, tot do werklui van de gasfabriek eindelijk verschenen, do pijp, ecu eind verder, opgroeven en afslo ten; toen was de brand even plotseling uit als hij was ontstaan. Bij' zulk eeu geschiedenis ziet men weer hoe ontzettend druk het verkeer in Londen is, want men kan zich geen ck>n.kbeeld. vor men van de ontzettende" hiaSaa mensahen, rijtuigen, wagens, omnibussen, karren en vrachtwagens, welke ach. in ©en oogwenk in do toch al drukke straat hadden opgehoopt. Do regeling van het verkeer op straat houdt trouwens de Londensche overheid druk be zig de graafscliapsraad, die deze zaak moet regelen, hoeft een commissie benoemd, die van alle kanten raad en inlichtingen tracht te krijgen. Uit de paardenmiddelen, die ern stige mannen soms aanraden, kan men op maken, hoe ernstig de toestand is, hoe groot het tijd- en daarmede gepaard gaande geld verlies zijn en hoeveel gevaar men loopt overreden te worden. Zoo heeft sir Henry Edmund BLniglit eer gisteren zijn advies gegeven. Yoor ik dat advies meedeel, dien ik even te zeggen wie sir Henry is. anders hecht men er niet de noodige waarde aan, zoo buitensporig klinkt het. Onze ridder Knight dan is een gewezen lord-mayor van Londen en nu nog een der .Aldermen, niet een ouderling, maar een wethouder, verder bestuurslid van aller lei nuttige en liefdadige instellingen. Bo vendien heeft hij waarschijnlijk geen last meer van jeugdige overmoedigheden, want hij is 71 jaar -oud. Ka deze voorzorgen te hebben genomen, om hem behoorlijk te in- troduceeren, durf ik met zijn voorstellen voor den dag te komen. Hij, wil namelijk in de eerste plaats bijl de wet verbieden het gebruik van paarden voor omnibussen, kar ren en vrachtwagens en, in de tweede plaats, alle gebruik van steenkool, ten eind© op die manier do ergste hindernis, den steen- kolenwagen, uit de straten te doen verdwij nen. Verder wil kiji twee gelijkraiddelpunti- ge ondergrondscke spoorwegen laten maken, waarvan de eene een straal heeft, een of an derhalve mijl langer dan de andere. Die spoorwegen moeten alleen voor goederen vervoer dienen en alle spoorwegmaatschap pijen moeten, bij do wet. verplicht worden van die wegen gebruik te maken, zoodat ook hun vrachtwagens en karren van de straten verdwijnen, of ten minst© veel minder in aantel worden. Het zal weinigen mijner lezers verbazen, dat de commissie, na die voorstellen te heb ben gehoord, dien dag het er maai- bi, liet en de vergadering- verdaagde. Toch. geloof ik stdlig dat we binnen 50 jaar het meeste zien gebeuren van wat deze 71-jarige voor stelt. Ik denk dat vooral, omdat reeds nu het paardloos voertuig een zeer gewoon ver schijnsel is in de straten, van Londen. Bijna iedereen gebruikt' een motor, vooral onze dokters; wie iemand een modieus cadeau wil geven, geeft een motor, en met eenige verbazing zag ik onlangs dat men in Keder- land ergens een geneesheer, bij diens 25-ja- rig doktersjubilee, nog, oudergewoonte, een traditioneel coupeefcje had gegevenzoo iets zou hier niet gebeuren, daarvoor is de mo tor te onmisbaar geworden. Dan helpen de tentoonstellingen ontegenzeggelijk enorm om do motors populair te maken. Wij heb ben er nu weer een in 't vooruitzicht, in Crystal Palace, waarvoor reeds 110,000 vierk. voet is besproken en waar fabrikan ten uit de heele wereld, ook Neder] andsche, hun fabrikaat zullen exposeeren. Er zullen, naar ik hoor, motors van af f 600 tot f 36000 toe, te kijk en, voor wien het geld heeft, te 'koop wezen. Den 12en Februari wordt ze geopendals noviteit zal er onder anderen wezen een zoogenaamde „karavaan restauratie-automobiel". Wat dat precies is, wist mijn zegsman niet, docth. men denkt aan een pic-nic, die eernige> weken kan aan houden. Ik vertelde zooeven van een zonderlingen brand. Er is evenwel in Londen een bijzon der brandgevaar, dat niet zonderling, doch schandelijk is. Men heeft hier namelijk hon derden straten, die in vroeger jaren tot de „buitenwijken'' behoorden en waar, voor de huizen tuinen liggen. Langzamerhand zijn die huizen en straten in aanzien gedaald, gaandeweg 'kwamen er minder welvarende lieden te wonen en op 't laatst kon do huis heer geen voldoende kuur meer krijigen, dan door de huizen in te richten voor zaken, liefst voor winkelzaken. Daartoe werd hot v oortuintj© overbouwd en in dat voorbouw sol een winkel ingericht. Wat gebeurt .nu bij brand Door dion voorbouw kunnen do brandladders do bo venverdiepingen onmogelijk bereiken en de bewoners zitten daar als in oon val opgeslo ten, met de keus tussolieu den vuurdood en eeu sprong, die hou bijna even zeker het loven zal kosten. Do vorige week is boven dien van zulk oen huis de haxdsteenen kroonlijst omlaag gevallen, door bet platdak van den winkel heen, waardoor bodienden verpletterd zijn. Do bouwverordeningen zijn hier zeer slap; ook al wijl Londen in tal van gemeenten is verdeeld, wier klein- steedseh© besturen niets heerlijker schijnen te vinden, dan zich te verzetten tegen alles wat London's ontwikkeling als -wereldstad kan bevorderen. Da-ar- men intussehen in Kederland ook veel steden beeft, wa-ai" do huizen in do buitenwijken zulk© voortuin tjes bobben, terwijl -deze buitenwijken dat ook wel niet eeuwig zullen blijven, is bot misschien niet overbodig liier ©erts op bet gevaar te wijzen. dat honderdduizenden in Londen loopen, wijl dit uiot voorzien is, toen hot nog tijd' was hot te voorkomen. Hofberichten Ais bb,k van beUr-g-lelting in de Nederl. Yereeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit, heeft H. M. de Koningin een bedrag van f 100 daarvoor geschonken. De tenorzanger van Dijck treedt Vrijdag des namiddags half twee ten Paleize voor H. M. op. liet Kederlandsche Israëlitisch armbestuur te Amsterdam ontving van H.M. de Koningin- Modder f 100, naar aanleiding van het toe gezonden vei slag van de instellingen onder beheer van dit bestuur. De bijdrage ging vergezeld van een zeer vleiend schrijven. Jub'lee van H. SI. Koningin Emma. Het Anrrterdamsche comité voor eerie hulde aan H. M de Koningin Moeder deelt weder het een en ander mede van de festiviteiten op den aanstaanden gedenkdag. Het comité is voornemens B. M, aan het station op te wachten en naar het Paleis voor Volksvlijt te begeleiden, alwaar zij in de schouwburg zaal de uitvoering zal bijwonen van Mengel- berg's cantate, op woorden van mr. L. G. van Loghem. Mevrouw Oldenboom-Lutke- nnn is met de sopraan-solo belast. Na deze uitvoering zal zich langzamerhand op het tonneel eene apotheose ontwikkelen, voorstellende eene hulde van de schilders aan de beminde Vorstin, ontworpen door de heeren Bart van Bove en A. Gorter, en welke hulde in woorden zal vertolkt worden door mevrouw B, Holtrop—van Gelder. Na deze huldebetuiging bestaat bij het Comité het voornemen, en B. M. heeft daarin gav.rne toegestemd, om H. M. ook een blik te doen werpen op de feestmarkt (fancy fair), die zeer veel beloofd, Verscheiden dames heb ben zich voor winkelhoudster beschikbaar gesteld. «- De Gothischo zaal te 's-Gravenhage zal er bij de opening voor het publiek deze week, voor de weldadigheidsfeesten ten voordeele der stichting van de Koningin-Moeder in wendig zeer prettig uitzien, o. a. door de draperieën van Nassauschv blauw langs de wanden, geplooid onder breede banieren van de nationale eo Waldeck Pyrmontsche kleuren. Verder zal verschijnen een geillusttreerd blad, waarvoor de bijdragen zijn verzameld door de Vereeniging aOost en West", in houdende o.a, autogiafuën van H. M. de Koningin-Moeder en H. M. Koningin Wilhel- mina en tal van teekeningen van bekende kunstenaars. Onder de werken van Indbche Kunstvlijt bevindt zich de door H. M. de Koningin aangeboden verzameling door Haar voor dit doel in het magazijn aangekocht. Dan is er nog een tentoonstelling van kunstwerken onzer meesters, waarvoor reeds ongeveer 200 schilderijen zij» afgestaan met een eeresalon voor de hoofdwe.ken. En eindelijk is er op de bovengaar-derij een muziekkapel, achter siergroen veischolen, om nog meerdere vioolijkheid aan het geheel bij te zetten. Onze oorlogsvloot. Blijkens by het departement van marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserochip Kortenaer, ouder bevel van den kapitein ter zee 3. Cardmaal, 19 dezer te Curayao aangekomen, (»Stct.") Blijkens bij het depaitement van marine omvangen te >cht is Hr Ms. pantsrrdekschip Friesland, onder bevel van den kapitein ter zee A. L. van der Moolen, 18 dezer in Oost-Ind.ë aangekomen. (jiStct.") Audiënties. De gewooe audiënties van de ministers van koloniën en van bmnenlandsche zaken zullen resp. Vrijdag en Zaterdag niet plaats hebben. den laad gericht tol vaststelling van een uniforme tijdsbepaling voor Nederland. Strafwet on Wotb. Strafvordering;. Uit Den llaug meldt men aan »Do Tijd", dat door den minister v»n justitie vrijzijring van de Strafwet en van het Wetboek van Strafvordering wordt voorbereid, waardoor een der voornaamste grieven der bestrijders win het N» o Malthus anisine zul wotden weg genomen. 0VER.SCHIE, 19 Jam Zondagavond wer den door eenige jongens uit baldadigheid hekken en ruiten vernield bij eenige bewoners aan de Schans. Bet is de politie mogen ge lukken de da lers op te sporen. OVERSCHIli, 49 Jan. Bedenmiddag is alweder een koe van den veehouder M. Koe ling aan miltvuur gestorven, zoodat er nu reeds drie in twee dagen tij ris om die ziekte zijn vernietig 1. Naar men verneemt zullen nu al zijn koeien, deze week worden iogeënt tegen deze ziekte. Jubilee van II. 31, Koningin Emma. Ku hier -door de verschillende vereenigin- gen feestelijkheden zijn op t-ouav gezet om den dag to 'herdenken waarop Koningin Emma vóór 25 jaren ons land bet-rad, is hot zeker wel gewousclit, dat de burgerij daar aan zooveel mogelijk deel neemt door reeds Donderdagavond de vlaggen te ontplooien. Daardoor verkrijgen, ome straten reeds da delijk een feestdijikeii tooi, aansluitend© aan d© plaats 'hebbende feestelijkheden. Wijt krumen hierbiji nog mededeelcn dat Vrijdag ,an do openbar© gebouwen zal' ge vlagd worden en de secretarie na 1 uur dien dag gesloten zal' zijiti. De Fakkeloptocht. Zooals wij reeds hebben medegedeeld zal ter gelegenheid van het jubilée van H, M. Koningin Emma, hier ter stede door een aantal vereenigingen een fakkeloptocht ge houden worden. "Wij zijn thans in de gelegenheid mede te deelen welke vereenigingen definitief hebben besloten daaraan deel te nemen en de volg orde waarin zij in den stoet zullen plaats nemen Tamboers en hoornblazers der dd. schut terij met de stafmuziek van dat corps. 1. Het Vaderland Getrouw, 2. Post- en Telegraafbeambten, 3. Patrimonium, 4. Het Vaandel, 5. Hoofdbestuur R.-K. Volksbond afd. Schiedam, 6. St. Ambrosius (muziek), 7. St. Caecilia en 8. Alberdingk Thijm, alle drie onderafdeeling van de R. K. Volksbond, 9. Vrije Wapenbroeders, 10. Kracht door Oefe ning en 11. het muziekkorps Oefening baart kunst. De verschillende vereenigingen zullen met lampions, wasfakkels en acethyleenlicht aan den stoet deelnemen. Daarby zal de volgende weg genomen worden Docle, Boterstraat, Markt, Lange Kerk straat, Emmaplein, Emmastraat, Overschie- sche straat, Overschiemhe Dwarsstraat,Sing» 1, Emmaplein, Oostmolenplein, Broersveld, Koe markt, Tuinlaan, Hoofdstraat, Groenelaan, Dwarsstraat, Hagastraat, Lange Nieuwstraat, Koemarkt, Hoogstraat, Boterstraat, Doele. Het is te vei wachten dat deze optocht, die wel een fraai effect zal maken, met zijn velerlei banieren, tooisels, vei lichtingen, enz., veel publiek op straat zal trekken en daarom zal het gewenscht zijn dat het publiek zoo veel mogelyk medevveikt, om de orde te bewaren, en opstoppingen te voorkomen men weet nu den weg die gevolgd zal worden, zoodat die weg ook dooi' het vooraf gaand publiek ingeslagen i;an worden. Rijkskweekscholen. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Stct, (n°. 16) ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 Mei 1904 bij de Rijkskweekscholen voor onderwijzers te Nij megen, Haarlem, Middelburg, Deventer, Gro ningen en Maastricht en bij de Rijkskweek school voor onderwijzeressen te Apeldoorn 20 kweekeüngen kunnen worden geplaatst. Men zie hieromtrent verder de »Stct." Uniforme tijd, Het raadslid K. C, Wiersma te Amsterdam heeft een voorstel ingediend om B. en W. te verzoeken namens den gemeenteraad, aan de regeering eene missive te zenden, om adhaesie te betuigen aan het adres door den Nederlandschen Bond van Horlogemakers aan Do Feestavond In de S. 0. V. Behalve door het houden van een fakkel optocht zal het 25 jarig herinneringsfeest van het betreden van Neèrlands bodem door H. M. Koningin Emma hier ook gevierd worden door het geven van 'n feestavond waaraan door verschillende vereenigingen wordt mede gewerkt. Zeer zeker zal meri op dien avond in teest- stemming zijn, want de verschuilende ver eenigingen hebben er voor gezorgd hunne nummers zoodanig te kiezen dat zij pfeest- nummers" kunnen genoemd worden en die dus alle zullen medewerken om de aanwezigen in de juiste stemming te brengen. Waar het de bedoeling is dat aan iedereen dat feest behoort te komen deelnemen, is het entree zoodanig gesteld dat het voor nie- mandeen beletsel behoeft te zijn, n.l. 20 cent per persoon. Kaarten voor deze uitvoering zijn te be komen by de firma's Kramers De Groot, Dam, Jac. J. A. Engering, Hoogstraat, Chr, de Lange, Hoogstraat, W. Mak, Hoofdstraat, en H. Voorwalt, Koemarkt. Morgen (Donderdag) avond zal van 7 uur tot vermoedelijk 9 uur de watertoevoer naar d© stad wegens herstelling aan de hoofdhuis onderbroken worden. Blykens achterstaande advertentie zal de lezing van Ds. Beversluis in de vergadering van de Spiritualistische vereeniging eenige dagen worden uitgesteld. Vergadering op Dinsdag 19 Jan, 1904, des namiddags ten 2 ure. Er was ook ditmaal weder veel publiek dezelfde onderwerpen waren dan ook weer aan de orde die de vorige maal zooveel be langstelling verwekten. En voor hen die meer ingewijd waren in de verborgenheden van het openbaar leven (hoe tegenstrijdig dit ook klink») was er nog een zeer interessant punt, n.J. de kwestie der Gemeentegeneesheeren schoolartsen. Een uitgebreid debit heeft dit o-derwerp dan ook wel tengevolge gehad en, hoewel, zooals in de discussie herhaaldelijk weid ge zegd, van alle zijden naar vrede werd getracht en een bevredigende oplossing werd ge wenscht, het debat leverde voor de hoorders vee! piquante momenten op. De heer Ris opende de discussie. Hij meende niet te behoeven te zeggen dat het hem heelt gespeten dat zijn voorstel in de vergadering van 1 December gedaan, niet werd aangenomen. Spr. is overtuigd dat, had de meerderheid van den raad meer zelfstandig gedacht, men boude hem deze uitdrukking len goede, en minder had geloopen aan deu leiband van B. en W., zijn standpunt meer instemming zou hebben gevonden. Het principe om over te gaan tot instelling van schoolartsen werd met algemeene stem men aangenomen en daarom betreurt spr. het ook dat zoo'n voorstel nog een partij stemming ten deel moest vallen. Ook de houding van B. en W, heeft spr. in deze teleurgesteld. Bij monde van den voorzitter is erkend dat het college van B. en W. niet geheel p de hoogte van het onderwerp was en zoo wel de voorzitter als de heei Honnerlage Grote hebben spr. gecomplimenteerd om cfe wijze waarop hij de kweriie van schoolartsen heeft uiteengezet. Was het bij zulke uitingen te verwachten dat dit college het eenmaal ingediende voorstel it tort et ft travers zou de hebben doorgedreven? Deze opmerking moest spr. eerst van 't hart. In diezelfde zitting zijn vooits eenige be- wei ingen geuit die spr. niet zonder stilzwijgen kan laten voorbygaan. Door den Voorzitter is nl. gezegd dat de gemeente-geneesheeren zich bereid hadden verklaard de betrekking van schoolarts te aanvaarden tegen een belooning van f 100. Die bereidvaardigheid heeft toen bij spr. groote ergernis verwekt en daarom doet het hem thans groot genoegen te kunnen zeggen, dat het hem gebleken is, dat hij die ergernis aan den kapstok kon hangen. Want de ge meente-geneeslieeren hebben zich slechts onder protest tegen de lage bezoldiging be reid vetklaard. Die bereidverklaring toch gaven zij slechts nadat de Burgemeester de mededeeling had gedaan dat bij een hoogere bezoldiging van de geheele instelling niets zou komen en dat de instructie voor deze ambtenaren zou worden gemaakt met hen zelf, zoodat de waarde van de schoolartsen evenredig zou komen aan het salaris, m, a. w. dat men" slechts, zooals spr. ook reeds in de vorige vergadering zich uitdrukte, een surrogaat zou krijgen. Spr. heeft voorts in die vergadering ge vraagd hoe het zou gaan met Dr. Vaillant, wanneer de taak van schoolarts werd opge dragen aan degemeente-geneesheeren. Daarop is toen geantwoord dat er voorloopig slechts 2 schoolartsen zouden zijn. Dr. Vaillant toch had verklaard dat hij zou bedanken als ge meente-geneesheer, wanneer daaiby werd gevoegd de taak van schoolarts. Door den heer Honnerlage Grete werd voorts beweerd dat de gemeente-genees- heeren vrij gemakkelijk hun salaris verdienden en daarom een verhooging van dat salaris met f 100 voldoende kon geacht worden bij een uitbreiding hunner taak met die van schoolarts. Maar dat werd een ineidenteele verlaging van het traktement van den ge meente-geneesheer. Op die bewering van den heer Honnerlage Grete heeft spr. toen gezwegen omdat hij meende dat die berustte op een onderzoek, maar later is hem gebleken dat geeu inlich tingen waren gevraagd daar waar men dit mocht verwachten, n.l. bij de gemeente- geneesheeren zelf. Die bewering is dus geweest een licht vaardige, die van te meer invloed op de stem ming der raadsleden is geweest, omdat zij kwam uit den mond van een wethouder. Spr. vraagt thans of die meening nog zoo vast staat als toen, nu sedert uit de door den heer Elzevier Dom medegedeelde cijfers is gebleken dat deze 2000 visites heeft gemaakt, waarbij er waren, die voor den medicus waarlijk geen aangename waren, omdat zij plaats hadden onder de ongunstigste omstan digheden, op zolderkamertjes, bij omoldoende lucht en voeding en reinheid, de eerste ver- eischte voor de hygiënevoor zoo'n aantal van zulke visites is toch waai lijk een be drag van f500 zoo'n loyale belooning niet. Spr. brengt dan nog niet eens in rekening wat behoort tol de z.g. politiedienst en de keuringen. Zeker zou de heer Honnerlage Grote, na wat hij nu weet, dezelfde bewering niet her halen, en zou hij moeten erkennen dat het salaris van f 1Ü0 voor den schoolarts te laag is en hem dus meer zou dienen te worden toeg-.kend. Thans wil spr. het adres van de beide doktoren nagaan. Het staat zyns inziens vast dat aan de gemeente-geneesheeren niet vol doende duidelijk is gezegd dal de betrekking van échoolatts onafscheidelijk aan hunne be trekking zou worden verbonden maar zeker is het dat de Raad dit niet begrepen heeft. B. pn W. beweren wel dat zij van meet af aan die opvatting hebben gehad en het past spr. riiet dat te betwijfelen. Toch bestaat er wel reden voor om aan de juistheid van dat beweren te twijfelen. Door den Voorzitter is den gemeentega- neesheeren gevraagd of z'y bereid zouden zyn een eventueele benoeming te aanvaarden. En ware het een recht vin den Raad om die taak eenvoudig aan die heeren op te dragen dan zou die vraag alleen een uiting van be leefdheid hebben kunnen zijnmaar dan behoorde zij niet voor te komen in officieele gedrukte stukken. Waarom heeft bovendien de Voorzitter verklaard dat de gomeente-genee3heeren zich bereid hadden verklaard tot waarneming dezer nieuwe functie Spr. heeft er reeds op gewezen en herhaalt nog eens de vraag; Wagroip wsrcl overeen gekomen dat de instructie zou worden'vast. gesteld door beide partyen te samen Ook: Waarom weid eerst gesproken van een byzondere belooning van f 100 voor de waarneming der betrekking van schoolarts terwijl staande de vergadering een clausule werd voorgesteld waarbij de bezoldiging van den gemeente-geneesheer met f 100?—. werd verhoogd en de byzondere bezoldiging ver- viel? Dat was een verandering die "werd gemaakt na de afspraak met de belang hebbenden. Voorts: hoe konden B. en W.voorstellen die tank op te dragen "aan de gemeente- geneesheeren, waar zy wisten dat een van hen, dr, Vaillant, die betrekking niet aan bieerdetocii werd gezegd dat »de gemeente- geneesheeren" zich die opdracht zouden laten welgevallen. Dit is de aanleiding geweestdatbijspr.de gedachte is opgekomen ol die verordening zóó was ingekleed om dr. Vaillant te nopen ontslag te nemen. Is dat de bedoeling dan zou hij het wel zoo goed vinden hem recht streeks te kennen te geven dal het zijn tijd is heen te gaan. Door B. en W. is gezegd clat de Raad het recht heeft de instructie van de gemeente ambtenaren uit te breiden, maar eerder zon het college hebben moeten spreken van het opleggen van eeu nieuwe functie. De gemeente-geneesheeren hebben tol taak de behandeling van zieken; de taak der schoolartsen is een zuiver hygiënische en dat is heel wat anders. Zou men, om een voorbeeld te noemto, aan een directeur van een gasfabriek kunnen opdiagen de betrekking van directeur der waterleiding op straffe vnn ontslag by niet aanneming? Op die manier zou men eiken ambtenaren kunnen ontslaan, wanneer hij niet bereid was een nieuwe functie te aan- vaarden en daarmede zou de toch al zeer zwakke rechtstoestand van den ambtenaar nog zwakker worden. Dat zou men dan kunnen noemen het on billijke recht van den sterkste, het recht dat Engeland zich toeeigende bij de verovering vau Transvaal. Spr. wil ten slotte nog wijzen op de nood lottige gevolgen van bet opvolgen van het advies van B. en W. Wanneer de raad de opvatting huldigt van B. en W. en de ge meente-geneesheeren dwingt tot aanneming van de betrekking van schoolarts dan zullen zij voor hun betrekking bedankendan zal Schiedam geen gemeente-geneesheeren meer hebben en geen andere doktoren, noch van hier noch van elders, zullen zich aanmelden die betrekking op zich te nemen. Zoowel de Schiedamsche geneesheeren als de sMaat- schappij van Geneeskunde" zullen alles doen om sollicitanten terug te houden. Uitdrukkelijk verklaart spr. dat dit niet is een bedreiging om den raad te intimideeren, maar dat het is een vaststaand feit. De heer v. Westendorp heeft nog niet kunnen begrijpen dat er over deze zaak zooveel is gesproken en geschreven. In bijlage X.LYII b (1903) pag. 220 staat onder punt 2o. De gemeente-geneesheeren zullen als zoodanig worden aangesteld" enz, en nu ziet spr. niet in dat daaruit moet ge lezen worden dat beide betrekkingen ëénen ondeelbaar zijn. Wel zeggen B. en W. dat dat altijd hun bedoeling is geweest maar dat woord szoodanig" past op twee jmanierenop pag. 219 als schoolarts en hier als ge- meente-gentesheerdat zijn dus twee ver schillende opvattingen van dat woord. Waar dus B. en W, zelf niet eens constant zijn in de beteekenis van het woord, daar is het niet euvel te duiden dat anderen zich een betee kenis kiezen en zich dan maar houden aan de beteekenis die B. en W. het eeist aan dat spr.a Waarom is al woord gaven. Bovendien vraagt dien stryd noodig De Raad wenscht schoolartsende ge meente-geneesheeren hebban zich bereid ver klaard, waarom nu die betrekkingen samen- gekoppeld. Mocht er een tijd komeri dat een salaris van f100 niet voldoende meer woidt geacht, welou dan zal dat later worden vei hoogd. Voorts keurt spr. af de samenvoeging der beide belooningen tot een om het te min van de eene te dekken door het vermeende te veel van de andeie. De in de stukken neer gelegde aantyging dat de geneesheeren reeds dadelijk het plan hadden tegen de afspraak te ageeren acht spr. beneden de waardig heid van een college en hij hoopt dat zoo iets in officieele stukken niet meer zal voor komen. Spr. wijzende op de erkenning van het Dag. Bestuur dat het niet op de hoogte is van de taak der schoolartsen, geeft in over weging eerst eens af te wachten en niet de gemorderen noodeloos warm te maken. De eenige goede oplossing ziet spr. inliet scheiden der beide betrekkingen. Ook de heer F a u r e betreurt dat een zóó goede zaak als de instelling van school artsen, zóo'n onaangenaam verloop heeft. Ook hij acht het het beste do beide betrek kingen te scheiden, en, mocht dit niet den steun der meerderheid kunnen verkiygen dan zal hij een ander reconcihant voorstel doen. De Voorzitter zegt dat van do zy'de ven het Dag. Bestuur zal geantwoord worden, maar slechts kort, met h»t oog op de vele zaken die heden nog op afdoening wachten. Spr. begint met te zeggen dat wie veel spreekt en schrijft ook veel te verantwoorden heeft. Meermalen heeft spr. als zijn meening gegeven dat met een enkel gesprek vele zaken sneller en beter worden ten einde gebracht dan veel geschrijf. Deze thans aanhangige kwestie is voor spr. zelf hoogst onaangenaam en zij heeft hem gebracht tot het besluit om nooit meer met iemand mondeling eenige zaak voor te bereiden doch steeds schriftelijk dit zal doen. Thans tot de zaak overgaande deelt opr. mede, dat hij zijn medeleden in het collego er toe heeft weten te brengen het voorstel te doen tot instelling van schoolartsen. Spr. nam daarbij op zich met de gemeente-genees heeren te spreken o ver de vervulling dezer taak, zijn is plni eeb uie bes gin dat zou bel' 1 aan in stel B. me wei vol; bad hij bra kra aan

Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2