allerleïT~~" BINNENLAND. Rechtzaken, Kerk en S e li o o L Stilten-Generaal. kreeg- door dit alles, dat do Soendanoezen hem als oen der hunnen begonnen te bo schouwen. Alleen op dio manier werd. 't hem moge lijk als hun leermeester op maatschappelijk en godsdienstig gebied te kunnen optreden 't Was een groot geluk voor hem, dat hij een vriend en bondgenoot won in Raden Hadji Mohammed Moesa, den Hoofdpang- hoeloe van Luubaugan, den vader van den tegenwoordigeu Patik van Soekaboemi. Dezo hooggeplaatste Inlander was reeds jong te Mekka geweest, een zeer kundig Priester en een man van buitengewoon veel invlo-ed. Belden. Hollo on do Hoofdpanghooloo, leer den voel van elkaar. Door Hollo's invloed bc-gou do priester te begrijpen, dat de adel plichten had to vervullen jegens hen anno volk en hij1 propageerde dit moderne begrip op zijn beurt weer onder do aanzienlijken, terwijl Holle oen hoogero opvatting kreeg van do strekking dor Moimnunedaanseko leer. In ..Het Tijdschrift van het Bataviaaseh Genootschap van Kunsten en Wetenschap pen" wist. Holle zijn Europeescke lezers en ook de Hoogo Kegeering warm to maken voor vele noodige hervormingen. Hij wierp zich op als pl ei bezorger voor 't verdrukte bergvolk, ja werd als "t ware een brug van o- -erheersc.hto tot cverheerscher. Hij maakte propaganda voor de oprich ting van scholen, wees op veel onrecht bij do gedwongen koffiecultuur eu de heeren- dieusten, wist nieuwe cultures inheemschte doen worden, enz. enz. en laten wij het dankbaar erkennen, de toenmalige Regee ring en haar Ambtenaren luisterden naar hem al even nauwgezet aLs zijn Socndauec- zen. Onder de laatst en wist bij, een kring van vrienden te vormen, dio, liberaal den kend. in den vreemden overkeerscher niet langer den gehaten „kafir" zagen, doch be grepen, dat zij liet nu eenmaal zonder Wes- tersehe voogdij niet stellen konden. Het zou mij onmogelijk wezen om in één Penln-as alles neer te schrijven wat door Hol.e is gewrocht. Laat het II genoeg we zen, dat. do Preanger thans 't welvarendste gevest van Java is en dat we deze schoon© uitkomst alleen danken aan dien vriend der Soondaneezen. Do Regeering wilde hem ten slotte tot- Resident benoemen, doch dit mooie aanbod wees de brave man van de hand, omdat hij vóór alles vrij wilde blijven. Hij wilde gaar- no raad geven, doch dienen" zou zijn le venstaak hebben bemoeilijkt. Welnu, 27 De cember 1S71 huldigde 't Gouvernement dit schoone beginsel, door Hollo te benoemen tot „adviseur honorair". Hem werd daarbij het recht toegekend steeds ongevraagd voor stellen in te dienen en alle besluiten der Regeering te beoordeelen Hoe jammer, dat latere landvoogden hem gingen tegenwerken, dat zijn voorstel len werden genegeerd en dat veel góeds weer verloren ging. Trots de reactie hield Holle vol. Persoon lijk offerde hij zijn vermogen op om den kleinen man aan voorschotten te helpen, om de volksindustrie te steunen. Als een vorst werd hij door het volk ge huldigd. Hij had rijk, schatrijk kunnen wor den, doch overleed in 1893 in behoeftige omstandigheden. God kobbe zijn ziel 1 V* Morgen gaan we vertrekken. Slechts noo- de verlaten we het heerlijk Soekaboemi, liet „lustoord der wereld", waar zoovele oude landsdienaren hun laatste levensjaren slij ten. Xa een hartelijk afscheid van de vele nieuw© vrienden en vooral van den braven Patih en zijn familie, zullen we onze reis vervolgen. Tjiandjoer is de nieuwe pleisterplaats. Lt. Clockener Beousson, b. d. Soekaboemi. Intern. Congres schoolhyglëne. De roini-mr van binnenlandsche zaken brengt in de sStct." ter algerneene kennis, dat van 4 tot en met 9 April 1904 te ner" ook tegenwoordig te zijn; toen dezen echter hoorden, dat hier kwestie was van ecu koffieavondje met oude dames, stierf van den één plotseling een oudoom, Üe an dere moest aanwezig zijn hij de verloving van zijn. nicht, en de derde verstuikte den voet. Leonie vond echter bij' al die haast nog tijd, voor haar tienmarkstuk een lief mok ka-kopje lila ondergrond met gele Em- pire-teekening fe koopeneen nieuwo parasol bracht zij ook nog meo en de doctor verwonderde zich niet weinig, hoe fabel achtig goedkoop zij dezen „gelegenheids- koop" gedaan had; want zijl zelf had hem verraden, dat een mokka-kopje zoo ongeveer tien mark moest kosten. Het nieuwo koffieservies kwam dien avond in gebruik. Toen de kan echter leeg cn de inhoud van do gebakschotels aanmer kelijk gedund was, vluchtte dr. Sattler naar buiten, en legde een heiligen eed af, hot nooit weer bij een koffieavondje te zullen uithouden. Dx-ie dagen later noodigdo hij: zijn vrien den nogmaals uit. Zij waren toen allen ont heven van hun verplichtingen tegenover fa milie en gezondheid en kwamen met gen1""-- gen. Leonie had een feestmaal aangericht en tot afscheid werd mokka gediend. Tob haar spijt beschikte zij slechts over één mokka-kopje en juist dat kwam don on handigste der heeren in handen. De huis vrouw had het persoonlijk omgewasschen en Neurenberg gehouden zal worden een eerste biiematiouaal congies voor sctoolliygiëne. Ter bekoming van de noodige inlichtingen, ten einde te kunnen deelnemen aan dit congres, kunnen belangstellenden zich wenden tot liet be-tuur der Veiveniging tot vei een- voudiging van examens en onderwas te Arnhem. Conventie van Qenève. De Zwitsersche Bondsregeering heeft be paald, dat de internationale conferentie ter herziening van de conventie van Genèvo van 22 Augustus 1S6-1 betreffende verbetering van het lot der militairen, die in den oorlog gewond zijn geworden, zal worden gehouden te Genèvo op 16 Mei a.s. De staten die tot genoemde conventie zijn toegetreden, zijn door de Zwitsersche regeeriug uitgenoodigd, zich op deze conferentie te deen vertegen woordigen. A -E. Partijdag to Mlddelltaruls. De paitijdag te Middelhamis was zeer druk bezocht- door bewoners van geliee.l Flakkee. Als «prekers tradon op de heeren jln\ nir. Pompe van Meerdervoort, lid der Tweede Kamer, en lH. Ch. Vegtel, lid der Provinciale Staten. Aan minister Kuyper werd een telegram van hulde gezonden, terwijl met algemeeuo stemmen ecu motie werd aangenomen,waar bij de afkeuring van den partijdag wordt uitgesproken tegen do Leerplichtwet en het vertrouwen dat deze wet zóó zal gewijzigd worden dat ze de x-echten der ouders in over- eenstemnring niet de Goddelijke ordonnan tiën onaangetast laat. Stad en Laud van GooUsnd. Gisteien had ten gemeentehuize van Naar- den een bijeenkomst plaats van de vergadering van Stad en Lanue van Gooiland. De agenda bevatte slechts drie punten, welke door hun belangi ijkheid veel tjjd in beslag namen. Omtrent het eerste punt, »te besluiten om al of nit t in appèl te g.ian in zake het vonnis der Reehibai k", vond men het maar beter de zaak te laten rusten en alzoo niet te appelleeren. Dit vonnis betreft de veroordeeling door de Am-terdamsche itehtbank van de meent- meesteis, wegens het in beslag nemen en schutten van vee, toehehoorende aan zg. oppo- sante eifgooiers, in Mei van het vorige jaar, Deze opposanten wilden nl. hun vee, alvo rens het op de meent kon worden toegelaten, niet lat*u bran jen door de meentmeesters van Stad en Lande van Gooiland, en lokten eene recht' rlqhe be-!issing uit, welke in hun voordeel uitviel. De meenimexstets werden persoonlijk ver oordeeld tot een gddboete, en zooals gezegd, de Vergadering van Stad en Lande besloot niet in appel te gaan. Aangaande het tweede punt der agenda, nl. de wijze van scharen te bepalen voor 1904, volgens art. 2 van den schaarbrief, werd besloten, dit evenals andere jaien te doen en geen verandering hierin te brengen. Vrouwenkiesrecht. De Vereenigng voor Vrouwenkiesrecht zal in Februari tien jaar bestaan hebben. Dit feest zal in al-Ie afdeelingen gevierd worden, en zoo heeft tegen den oden Fe bruari ook de afdeeling Rotterdam een avond georganiseerd, waarop mr. J. Lim burg, uit den Haag, het- woord zal voeren. Verder zal er muziek gemaakt worden en voorgedrageneen genoeglijke avond dus. Pasmunt inwisselen. De minister van financiën brengt, naar aanleiding der Muntwet 1901 en hel Konin klijk besluit van 17 December 1901 (Staats blad no. 268), ter aigemi-ene kennis lo. als kantoren waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor met minder dan vijftig gulden voor de zilveren en tien gulden voor de bronzen, kan worden ingewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, zjjn aangewezen a. de Nederlandsche Bank te Amsterdam; b. de kantoren der betaalmeesters c. de navolgende kantoren der directe belastingen en der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen te Maassluis, Overschie, Schiedam (beide kantoren), "Vlaardingen, enz. afgedroogd en allerlei inwijdende manipu laties daarmee verricht. Xa den eersten slok genomen te hebben, behield de ongelukkige het oor in do hand, toen hij het kopje neer zetten wildo Leonie bedwong haax tra nen. Do gast was ontroostbaar. Doch den volgenden dag werd door een der eerste za ken in porselein waren c-en pakketje bezorgd. Het bevatte een nieuw mokka-kopje, lila met geel, maar oneindig kostbaarder dan het gebrokene. De ongeluksvogel putte zich uit in verontschuldigingen, dat hij niet pre cies hetzelfde had kunnen vinden en slechts op de kleuren afgegaan was. Vier weken na dit voorval ontving dr. Sattler een heer, om over zaken te spreken. Deze bespreking duurde tot laat op den avond en de huis heer vroeg om koffie voor hem en zijn gast. Leonio liet den zilveren kop van haar man en haar trots, het mokka-kopje, naar het studeervertrek brengen] Maar zulke teero zaken zijn niet opgewassen tegen de opwin ding die zaken meebrengen een fijn, rin kelend geluid en een nieuw ongeluk was gebeurd. Het geval was den vreemden heer buitengewoon pijnlijk. Hij liep de geheel© stad door, en zocht overal; toen het hem echter onmogelijk 'bleek een soortgelijk exemplaar te vinden, bleef hem niets anders over, dan een kunstig beschilderd 'kopje, een waar wonder van oen mokka-kopje, to koo pen, en liet het met duizend verontschuldi gingen de jonge vrouw door een dienstman toekomen. Spoorwegenquêie. De „Dordteclvo Courant" deelt enkele punten uit bet rapport dezer enquête-com missie mode, waarvan wij 'gisteren reeds do spoedige verschijning meldden Velo ondenkbare toestanden zijn bij dezo enquête aan het licht gekomen, terwijl het ook aan typische antwoorden niet heeft ont broken, vooral wanneer do ondervraagde een beetje breedsprakig was. Wij kunnen dan ook al willen wij op don inhoud van hot verslag niet vooruibloopon niet na laten een paar staaltjes to vermelden. Een der getuigen vertelde o. a. van een wegwerker die, ondanks zijn karig inkomen, jaarlijks zijn groot- gezin zag vermeerderen. De opzichter wees hem er op dat, als het zoo voort zou gaan, schraalhans heelemual keukenmeester bij hem zou vordbn. En de man antwoordde dat de opzichter daarmede wel gelij'k had, doch dat hij' do f 10 gratifi catie niet kon missen, die de Maatschappij uitkeert aan hen wier gezin snob een spruit vermeerdert Een machiust was van oordcol dat 'het publiek alleen de mooie zijde van het vak zag eu vertelde; toen ik eens met mijn trciu in een station stilhield, kwam er een boer naar mij toe en zei„Jullie lieibbe toch maar 'n leuk leven, zoo maar op do locomo tief te staan en nooit behoeven te werken." ,,Zoo, wat noem jij dan werken 1" „Wol henen „Xu, dan beu jullie gauw uitgewerkt, want- ,,'heuen" duurt maar een paar maan den en ik werk van 1 Januari tot 31 De cember." Flnanlieel Nieuws. Xieuwersckio. In de vex-gadoring van obligatie-houders, gepresideerd door mr. W. P. Huberts, gis teren to Rotterdam gehouden, is het voor stel aan do orde gesteld, waaromtrent den vorigen dag do aandeelhouders gunstig had den beslist. Besloten werd een commissie to benoemen tot onderzoek en rapport. Niettegenstaande nu een commissie van onderzoek met onbeperkt mandaat was be noemd, gaf de voorzitter gelegenheid tot het vragen van nadere inlichtingen. De 'heer Balguerie Gueriu komt o-p zijn vroeger gemaakte bedenkingen terug. Voor zoover verstaanbaar behandelt hij' o. a. drie puntenlo. er zou zijn verklaard in het prospectus van de ©bligatieleening dat 41 jaar interest was verzekerd en dat was niet •liet geval gebleken2o. dab de waarde der gronden t-oen te hoog is opgegevenen 3o. dat in het prospectus wordt vermeld dat ze ven ton aandeden volgestort zijn, terwijl uit het rapport van den Amsterdamsdhen ac countant blijkt dat daaraan pl.m. f 80,000 ontbreekt. De heer Dutilh merkt op dat. na de om schrijving, zooeven door den heer James van Raait© aan den werkkring van do commissie van onderzoek gegeven, discussiën over za ken, als door den vorigen spreker aange voerd, volmaakt overbodig zijn, daar men zich nu tot de commissie kan wenden. Op één punt acht spreker zich echter geroepen to antwoorden. Er staat namelijk in het prospectus dat plusminus 41 jaar x-ente gedeponeerd zijn. Hat laat reeds zekere spe ling. doch bij de trustacte, die voor obliga tiehouders stam- en wetboek is, werd gesti puleerd dat de rente voor 4 jaar was vast gezet. Voor die 4 jaar was heb bedrag bij ■het trustkantoor gedeponeerd. Indien in lxet prospectus is gesproken van pl.m. 41 jaar, dan was het omdat men rokende op ge kweekte rente van hot voor 4 jaar gedepo neerde bedrag, en t-ot geruststelling van obligatiehouders kan dienen, zegt spreker, dat die rente dan ook is gekweekt, doch dat liet bedrag is gebezigd voor het houwen van ecnige huizen, wier waarde en opbrengst ten goede komen aan obligati©houders, terwijl er voorts voldoende kas is om tot zelfs het bedrag van een hal? jaar rente te ddklcen. Xa nog eenige bespreking wordt de ver gadering tot nadere ibijeenroeping verdaagd. Bij de herstemming voor cm lid van den Leonie bewaakte dit mokka-kopje als een heiligdom. Het dienstmeisje mocht er niet met de vingers aankomen ook voor Victor bleef het buffet gesloten uit vrees voor een onhandigeii greep. Overigens had hij een waren haat tegen dat licht bieekbare goed opgevat, na al de ergernis, die uit het kopje voor zijn bezoekers was voortgevloeid, en 'hij verwaardigd© dan ook het smaakvolle kopje, den trots van Leonie, met geen en kelen blik, wanneer het op de tafel ver scheen. Hij waagde zelfs niet meer er naar te kijken, wanneer iemand het gebruikte; hij wist al precies, dat door de minste of ge ringste onoplettendheid een ongeluk niet t-o vermijden was en 'hij was zoo zenuwachtig geworden, dat hij voortdurend beefde voor dit oogenblik en, om dit gevoel van angst te vermijden, zijn gasten eenvoudig igno- i-eerde, wanneer die bezig waren 'koffie te drinken. Doch Leonie liet zich trots alle ver zoeken en verwijtingen, niet bewegen haar mokka-kopje ongebruikt te laten. Het scheen bij haar tot manie geworden te zijn liet te laten breken en weer te doen vervan gen. „Zoo oen eigenzinnigheid," dacht Vic tor dikwijls. En werkelijk, do boo ze ervaring herhaal de zich. Een oude heer, die in bijzondere mate naar de oogen moest worden gezien, •behield het oortje tusschen duim en vinger. Victor gaf het ten slotte op, te tellen hoe dikwijls dit onaangename voorval nog pas seerde. Men moet aan de grillen der vrou- gemeen beraad te Kerk-Driol tusschen do heeren van Heeswijlk en van Heiningen de den zich onregelmatigheden voor, waarin do justitie zich moeide, Heden veroordeelde de Tielsciie rechtbank twee ingezetenen dier gemeente, H, v. d. L. cn G. v. TI,, tot 8 en 6 dagen gevangenisstraf wegens omkoopen van kiezers. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Diachten ds, J, A Bruins Jr. te Beneden-Knqpe. Bedankt voor het beroep te Heteren (Betuwe) door ds. J. L Tichelaar te Nij- land (Fr.) Geref. Kerken. A ange nomen het beroep te Hoogeveen door den candidaat D. K, Wielenga. De geni. van Hoogeveen zendt binnenkort de heer Wielenga naar Soemba als missionair predi kant uit. Hooqer Onderwijs. Utrecht Bevorderd tot aits de heeien A. Metzel.iar en J. G. Walaardt Sacrétot doet. in de rechtswetenschap de heer H. J. M. v. d. Beigh. Groningen. Bevoiderd tot doctor in do rechtswetenschap de lieer J. II. Zelvelder, geboren te Leiden. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 29 Januari. Vervolg.) De heer STORK wil als industrieel ziju vei-houdiug uiteenzetten tegenover dezen minister. Als industrieel heeft hij de aange naamste herinneringen aan dr. Kuyper als lid van do Tweede Kamer, waar liijl toonde souvereiniteit in eigen kring te eerbiedigen. Spr. komt- tot eenige onderdeden van de Ongevallenwet en betoogt, dat rekening ge houden moet worden met het kleine bedrijf. Belemmert men dit, dan ontneemt men deti kleinen werkman zijn brood geheel of ten deelo. Over do Arbeidswet zal bij uieb spre ken, evenmin over do ouderdoms- cn invali diteitswet, die nog wel cenigeii tijd op zich zal laten wachten. Wat de risico aangaat, doet spr. uitkomen dat de Rijksverzekering gevaar loopt, alleen de slechte risico's te 'krijgen, omdat zij. het middel mist om die risico's te kiezen, welke haar het beste aan staan. En dit is een zaak Welke den grond slag van de Rijksbank vormt. Met den heer Van Ziunicq Bergmann is spr. het geheel eens. Voor de berekening van het pensioen moet naar spr.'s oordeel tot maatstaf geno men worden het verlies van arbeidsvermo gen op het oogenblik dab den man het onge luk overkomt en niet met de toekomst. De heer VAX DER DOES DE W1LLE- BOIS vraagt eenige opheldeiïng omtrent de pensionneering van do commissarissen van politie. Facultatief zou hiji da toetreding tot het burger-pensioenfonds willen laten voor die ambtenaren welke reods in functie zijn. Wanneer die weg zou wox-den ingeslagen, zou de oplossing in do praotij.k al zeer ge makkelijk zijn. Een tweede punt, door spr. in de afdeelingen ter spx-ako gebracht, was do volksgezondheid1 en do woningwet. Niet gewenscht zoude hot zijn de hoofdinspec teurs voor do volksgezondheid niet meer op te nemen in den een tra len gezondheidsraad. Dit zou slechts leiden tot vermeerdering van kosten en nog imeer correspondentie. Spr. betuigt zijn instemming met hetgeen de heer Van Zinnicq Bergmann gezegd heeft over Jret geven van hooger onderwijs in onzo eigen taal. Hiji hoopt dat de minister geen voet zal geven aan de verbastering van onzo taal, waardoor onze standaardtaal gevaar loopt verdrongen te worden. Die heer HOVY wijst op het toenemend getal gevallen van vallende ziekte en vraagt steun voor die vereenigingen, die zich ton doel stellen om die ziekte te bestrijden. Do heer SÖHOLT'EN verzoekt den mi nister om eenvoudig de artikelen, betreffen de de overdracht van lisico, to schrappen. Voorts ontwikkelt spr. bezwaren tegen de indeeling in de gevaronlklasse, die niet altijd geschiedt door practisch© mensehen. Spreker verwijst den minister naar hetgeen hij gis- wen toegeven om des lieven vredes wille. Maar het viel Victor toch na eenige maan den op, dat Leonio nit zich zelf 'haar parade stuk niet moor tentoonstelde. Vermoedelijk had een gast, wien heb ongeluk overkomen was, verzuimd, haai- de gebruikelijke vergoe ding te doen toekomen en Leonio was dus nu weer zonder haar eenig mokka-kopje. Zij scheen eveneens geen vreugde meer te vinden m dit spelletje, want toen haar vol gende verjaardag naderde, stonden op liet verlanglijstje geen mokka-kopjes. „Wie noodigen wijl ditmaal uit?" vroeg zij, oen week vóór het feest. „Om 's hemels wil, geen damesavond," riep Victor vol vrees. „Dan maar alleen heeren voor.de af wisseling. Laat aan nüj| do kerne over, ik zal jet een verrassing bereiden." Dr. Sattler vond deze keuze zeer wille keurig, teen de gasten binnenkwamen. Col lega's, oude heeren, jonge lieden. Leonie was toch werkelijk vol grillen. Het menu luidde: Soop, vleesch, visoh, kaas, ijs en mokka. Mokka uit twaalf sierlijke, kleine mokka-kop jea, het oeno nog kostb aarder dan het andore. Victor, die eerst, do oogon krampachtig afgewend hield toen do koffie kwam, bemerkte eindelijk het wonder en kon zijn oogon bijna niet gdooven. Leonie hield lachend on zajt was betoc- vorend wanneer zij lachte de volgende kleine toespraak„Mijne heeren, de kopjes, dio gij hier voor u ziet-, zijn door utelf go- teren gezpgd heoft over de wenschelijkheid om dit acoou nta ntsvezen wettelijk te re» Ion en verzoekt hem daarvan nota te nemen De heer VAX LEEUWEN, naai- aanK ding van do i nterpel 1 atieMHIeemskeri; over de erfgooiers in do Tweede Kamer spreken- de over het reqmrooren van troepen, wijst op oen onmogelijk© bepaling omtrent'de or- dors waaraan do gorequireorde troepen heb ben te voldoen. Gelijk het thans ia, C0Dl. mandeeren de militaire autoriteiten en blijft de burgemeester vorautwoordclijikterwijl volgons de wet liet de burgemeester is <fie het bevel geeft tot daden van geweld, waar voor hij dan do verantwoordelijkheid draart Spr. hoopt dat de bestaaudo militaire cïr- culaii-o spoedig zal verdwijnen of daaraan een andere interpretatie worde gegeven; de hoogste militaire autoriteit moet, éénmaal gerequireerd, ondergeschikt zijn eu blijven aan don burgemeester. Tob een volgend' punt overgaande, komt spr. tot do Raden van Beroep voor do On- gevallen wet en betoogt hij dat met do hand having van do interpretatie vau God. Sta ten van Noord-Holland omtrent de benoem- ■baarheid gehandeld Wordt in strijd met het Koninklijk Besluit van uitvoering. Morgen toll uur wordt dezo rede voort gezet. 1 Een rouienp'occa. Onze lezeis zullen zich den langbeenigen Machnow herinneri-n, die destps, in Amster dam als tentoongestelde reus ïwerkzaam" plotseling den arbeid staakte en er stilletjes van door ging. Men stond voor een geheim zinnig geval Ilad de waanzin zich van hem meester gemaakt was heimwee naar z\jn geboorteland, den grooten man Je baas ge worden Thans wordt uit Berlijn vernomen, dat er een proces aanhangig is tusschen den impre sario Sedelmejjer en den staker. Bij dit pioces heeft de reus een veelzijdige ontevredenheid te kennen gegeven over de behandeling van den kant van zijn patroon. Waar hij des avonds volgens contract slechts tot 10 uur te werken had, daar was h"y al te dikwijls nog om middernacht aan den arbeid. Dat maite hem op den duur te veel af, daar alle vijf minuten een voorstelling van zqn persoon plaats vond, en de pauzes ter nauwernood een minuut duurden. Zoo nu en dan mocht hij dan voor de oogen van zijn bewonderaars eens een stuk vleesch ge bruiken. Zonder ophouden plaagde de honger hem. Hij leed reusachtig Maar het ergste zou nog volgen: Toen onze vriend korte metten wilde maken en zijn vertrek naar het vaderland a.nkondigde, werd de impresario plotseling uiterst beminnelijk en zond hij hem beter iten. Dit voedsel echter bezorgde hem hevige krampen en hij vermoedde ver giftiging. Toen zyo^ cigarelten op waren, gaf men hem andere, maar nauwelijks was de eerste in blauwe rookwolkjes opgegaan, of de reus wankelde en viel in onmacht. Bij "onderzoek vond hij in de rookwaar een blauw poeder, dat zijn vingeis schroeide, Nu was het ver moeden hem tot zekerheid geworden, ook door toedoen van een afgeluisterd gesprek, waar in men voor zijn schedel 10.000 mark ge boden had. Dien zelfden nacht zag Amster dam hem vlieden, met achterlating zijner eigendommen, ter waaide van 1500 mark. In Berljjn werd hjj, zooals wij welen,ge arresteerd door 15 agenten. Twee dagen had hij in het huis van den Russischen consul de wijk moeten nemen. ïlk ben er heilig van overtuigd," zoo besloot Machnow zijn verdediging, »dat als ik zulks niet bad gedaan, mijn beendei en nu reeds in een Duitsch museum zouden zijn ondergebracht De impresario loochent alles met opgave van het dageljjksche arbeidsrooster en menu en zegt dat Machnow uit Amsterdam is ver dwenen met een reuzen-voorschot van 3500 mark. Em tegenstander van Zondagsrust. Ons niet al te bedorven, niet al te licht zinnig, niet al te losbandig; vaderland, ver keert in staat van afwachting, of zijn vrije Zondag tot dag van minst© vrijheid! zal wor den ingekort. De wettelijke Zondagsrust heeft zich aan gekondigd met een eerst© verkenningssig- scliouiken. Toen mijn man aan mijxx lieve- lingswensob, miji mokka-kopjes to schenken, niet wilde toegeven, besloot ik, voor deze krenkende belianddling wraak te nemen op zijn geslacht. En gijl zijt de slachtoffer ge weest. „Gij allen hebt namdijjk hetzelfde kopje gebroken, dat ik in een 50-pfeimig ba zar gekocht had. Zelf heb iik heb oortje eraf geslagen, vóór ik het do eerste maal in ge bruik gaf, en hob dat voor ieder vorder ge bruik weder aangelijlmd met eiwit. Door den bcminnelijken ijver van ieder Vau u, om do vermeende onhandigheid wéder goed' te ma ken, is het mijl gelukt dezo verzameling bij een te krijgen. Ik ben dus zoo vrij,die prach tige kopjes, waarvoor ik allen on ieder af zonderlijk van liaite dank, als cetx vervroegd verjaarsgeschenk te' 'beschouwen en verzoek u allen, nog zeer dikwijls bijl ons te komen, om daaruit de heerlijk© mokka te drinkeii.' 'Zij' zeide dat met zooveel gratie, dab nie mand er aan dacht, hoos op haar t© zijn. In tegendeel, 'bijl het naar huis gaan spi*aken de twaalf met elkaar af, haar heb volgende jaar de twaalf bijl do kopjes beboerende gou den lepeltje® te vereeron.

Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 6