STADSNIEUWS. YLAAB-DINGEN. Kunst en Wetenschap. Kerk en Sehoo?. Fed. Herv. Kerk. Beroepen te Leilens (Gr.) de heer J. G. Kuottnerus Jr., cand. te 's-Gravenhage. Geref. Kerken. Landbouw en Yeetcelt. Gemengd Nieuws, De Koningin-Moeder heeft heden de fabriek- tentoonsteüing in Pulchii Studio bezocht. Corps diplomatique. Aangekomen is in sHotel den Ouden Doelen" te 's-Gravenbage, de nieuwbenoem de Belgische legatiesecvetaris, J. Melot. Onze oorlogsvloot. "Volgens bericht aan het departement van marine ontvangen zal H. M. pantserdekschip Friesland ongeveer 10 Februari a.s. de terugreis van Oost-Iodie—Sabang naar Neder land aanvaarden. Hulde aan Koningin Emma te Amsterdam. Mr. C. J. den Tex ontving gisteravond ten zijnen huize het volgende telegram van H. M. de Koningin MoederTeruggekeerd van Mijn onvergetelijk bezoek aan de hoofd stad, is 't Me een ware behoefte om allen, die, op welke wjjze en in welke hoedanig heid ook, medegewerkt hebben tot het zoo uitmuntend slagen van het schoone weldadig heidsfeest in het Paleis voor Volksvlijt, Mijn bardgroudigen dank uit te spreken. Ik ben ontroerd, diep getroffen door de hulde mij gebiacht, door de ondubbelzinnige bewijzen van liefde en aanhankelijkheid, die ik heden in en buiten het paleis mocht ontvangen. EMMA." V Gisteravond, den duren avond van f 2.50 entrée, was de trek van het publiek naar de feestmarkt zeer groot. Reeds even na de opening om negen uur was het moeilijk zich door de menigte een weg te banen. Alles was in volle fleur, een echte kermis, waarop alle spectacles en amusementen, winkels en restaurants goede zaken maakten en er heel wat ten bate van het Koningin Emmafoods zal zijn versnoept. Het „Hbld." schrijft o. a. Naast liet. Museum werd er gebonkt op 't hoofd van Jut. Er werd met messen ge worpen, geschoten, 'gedanst bijl de orgelmu ziek. En dan ging meiu even in de boeven- kroeg. Als je daar niet gauw met geld voor don dag komt, houdt de juffrouw van ach ter do toonbank een revolver voor je gezicht en spuit je nat met eau-ds-oologne. Maar ook heb ik er lange messen, zien liangen. Griezelig In de oesterbar zong van tijd tot tijd. Speenhof. Sommigen dachten, dat. een me neer Speenhof imiteerde, maar we kunnen deze ongeloovigen verzekeren, dat het de echte) onverodsdite Speenhof was. Hij had als altijd reusachtig succes. Burgemeester Van Leeuwen bezocht met zij.n ochtgenooto ook gisteravond do feest markt; zij vereerden verscheidene tentjes met een bezoek en lachten hartelijk om al, wat vermakelijk: was. En het geld stroomde Toen het ttraalf uur was, werden we uit de oesterbar gezet, we hadden, nog wel wil len blijven, maar het lidht ging uit. En die champagne was op. Verk I'ro*' Staten. Tot lid der Prov. Staten in Noordbra- bant, district 's-Hertogenbosck, is gekozen de heer mr. W. J. M. Untmels met 2646 stemmen. Op den heer L. J. O. Bogaeris werden 1428 stemmen uitgebracht. Baad van State, Openbare vergadering van dpn Raad van State, afdeeling voor de geschillen van be stuur, Woensdag 10 dezer, des voormiddags te elf uren. Tweede Kamer. Wijziging Wetboek van Koophandel. Blqkens de Memorie van Beantwoording verklaarden van alle Kamers van Koophan del in het land slechts 3, in kleinere gemeen ten gevestigd, zich minder ingenomen met het ontwerp twee barer wegens het geringe belang dat de handel te barer standplaats bij den maatiegel zou hebben; dedeidemet het oog op de groote kerkelijke mmderheden ten onzent, met wier feestdagen naar het oordeel dier Kamer evenzeer rekening be hoorde te worden gehouden. Nog werd door eene Kamer, die zich overi gens vóór de indiening van het wetsontwerp verklaarde, de-vrees geopperd, dat bij nood zakelijk gebleken protest van geaccepteerde wissels, door de uitsluiting van eenige andere dagen naast den Zondag de belangen van crediteuren somwijlen in gevaar zouden kun nen worden gebracht. De Minister van Justitie brengt nogmaals in herinnering tegenover verscheidene leden die een maatregel van ruimer strekking had den gewenscht, dan den voorgestelden, dat tot de indiening uitsluitend overwegingen, ontleend aan de belangen van handel en verkeer, golden. HU den Botterdamschen gemeenteraad, Bij den gemeenteraad te Rotterdam is he den ingekomen een voorstel tot heb houwen van een bascule-brug over de Schiemondte Oud-Delfshaven. Kosten ƒ225,000. Voorts is ingekomen een voorstel tot aan koop van perceelen grond aan de Beneden- Ha ven straat te Oud-Dblfshaven van de fir ma J. H. H-enkes voor 220,000 en van den heer M. M. Lourems Jzn. voor 13,500. Nadat na afhandeling van de agenda de interpellatie in den Rotterdamsehen ge meenteraad over dö typhus te Botterdam was aan de orde gesteld, werden door de hoe ren Gerritsen, Van Staveren en Van den Bergh de door hen 'gestelde vragen toege licht. Daarna nam da burgemeester het woord om deze te beantwoorden. Desa begon reeds dadelijk met op den voorgrond te stellen de deugdelijïkheid der drinkwaterleiding, welke thans ruim 30 jaren bestaan hebbende, Steeds ouder den zelfden directeur, al dien tijd mag gezegd worden aan allo ensehen vol daan te hebben, zoodat ook thans nog geen reden bestaat om het vertrouwen in haar te schokken. De zandfilbratie, waarop zij is gebaseerd, is in alle opzichten steeds oen goede geble ken, terwijl ook geen onkel ander stelsel, noch ozomsecring, noch steriliseeriug, een volkomen zuiverheid waarborgt. Toen liet verloopen jaar telkens veriioo- giug van typhns-aangifto weid waargeno men, hebben B. eai "V. gelast, een oog in 't zeil te houden, al was het nog nooit gelukt een cholera- of typhus-bacil in het water der drinkwaterleiding aan te toonen. Tevens hield ook de scheikundige der voe dingsmiddelen bijzonder het oog op da melk en werkelijk leidde het onderzoek tot de ontdekking dat bij 30 aangiften van typhus- gevallen bleek melk gebruikt te zijn. van een detail-leverancier, die zijn melk betrok van een boer. Bij dien boer had een typkus- geval plaats en bij: den leverancier 3 geval len. B. en W. hebben toen daar d'e strengst mogelijike maatregelen genomen, welke spr. in den breede omschreef. Het ernstig onderzoek van het water der drinkwaterleiding leidde er toe, dat Vrijdag 15 Jau. door den bacterioloog der waterlei ding de aanwezigheid van een typhus-baeil in het water weid geconstateerd. Ook hier werden toen onmiddellijk alle voorzoa-gsmaatragelen genomen om de wa terleiding te zuiveren. Inmiddels waar schuwden B. en "W. door de 'bekende ken nisgeving de burgerijl het water en de melk te koken. Het Staatstoezicht noodigde prof. Ede- man tot het instellen Van een nader onder zoek en nadat deze den 25ett Januari het rapport van den heer Van 't Hioff had be vestigd, hebben B. en W. met meer drang voor het gevaar gewaarschuwd en strenger maatregelen tot desinfectie genomen Trijs voorkomende typhus-gevallen. Het voortdurend onderzoek heeft niet ge leid tot het constateeaun van een afdoende oorzaak. B. en W. achten voor zich de wa terleiding niet besmet'. Inmiddels had zich. op het terrein der waterleiding zelve een typhus-geval voorge daan, waarvan den. 30en November aangifte werd gedaan. Dr. van Senus, die het kind behandelde, wilde het op zijn verantwoor ding niet laten vervoeren. "Wel werden door hem en dr. Van 't Hoff de noodage maatre gelen genomen tegen nadelige gevolgen, doch aan B. en W. is hiervan niet tijdig ge noeg kennis gegeven. Dr. Van Senus heeft intusscheu schrifte lijk verklaard, dat hij het voor onmogelijk houdt, dab dit geval invloed op de versprei ding dei* ziekte kan hebben, gehad. Later is heb kind overgebracht naar iheb Kinderzie kenhuis. Toen bij het inlaten van water bletek, dat de zhikwaterbassdns niet van volmaakte dichtheid blijk gaven en zoo contact be stond met een langsloopend haventje, 'heb ben B. en W. dit haventje dadelijk laten afdammen en dichtgooien. Het gerucht, dat de reïnwaterbaissins verontreinigd zouden zijn, is volkomen onwaar. Wat. nu de gestelde vragen betreft, ant woordden B. en W., dat de typhns-hacil dit maal voor de eerste maal in het water der drinkwaterleiding werd! geconstateerdden lien Jan. rees het vermoeden, den 14en 's avonds werd 't geconstateerd en den 15n daarvan aan B. en W. kennis gegeven. Dat de waterleiding besmet is, zouden B, en W. voor rich echter niet durven constateeren. Het onderzoek van prof. Eckman werd door het Staatstoezicht 'gelast. Een vermoedelijke oorzaak is niet aan te geven. Aan de zandfiltratie der waterleiding blijft spr. groote waarde hedhten, al zou er infectie hebben plaats gehad. Na 11 Jan. heeft het nauwkeurigst onderzoek niets doen ontdekken, dat typhus kon doen ver moeden. Ook in het rivierwater is geen en kel spoor ontdekt. Smds 25 Januari is het aantal aangiften per week weer gedaald van 76 op 29. Giste ren was het getal 3 en heden, Donderdag, 4. Een hoogst opmerkelijk feit is het ook, dat van al de aangiften slechts één geval zich voordeed aan boord van een schip, lig gende in de Leuvahaven, wat vooral bewijst dat men niet bepaald het oog op heb water heeft te richten. Het geval dat zich op het ben-ei n der wa terleiding voordeed, zal nog nader worden onderzocht. Een feit is het ook, dat dei ziektegevallen zich niet over de gebeole stad verspreid! heb ben, maar zich op -enkele punten haarden gevormd schijnen te hebben. Wat nu de vraag beterfb, of spoedig tot het bouwen van een tweede waterleiding zal worden overgegaan, is spr. het eens, dat Rotterdam niet afhankelijk moet zijn van één waterleiding, niet slechts om deze, maar ook om tal van andere redenen. Hierop houden B. ©n W. dan ook steeds het oog ge vestigd en de avant-projets bevinden, zich. ook reeds bijl de commissie voor de drink waterleiding. D'e heer Gemteon weusdhte alleen nog het oog te vestigen juist op het geval dat zich op het terrein van de waterleiding zelf heeft voorgedaan, vooral na die verklaring, dat in de rivier geen. bacillen gevonden zijn hij: betreurt het, dat juist in dat stadium het toezicht niet voldoende is geweest. Hij dringt dus aan op voortdurende strenge controle. EEet antwoord vaü den burgemeester werd door den Raadl met toejuiching 'be groet. Dr. J. H. van 't Hoff. Naar beweerd wordt, heeft de bacterioloog der waterleiding te Rotterdam, dr. J. II. van 't Hoff, in de voorvallen der laatste dagen aanleiding gevonden, om by B. en W. zijn ontslag in te dienen. Anti-Revolutionaire Partijdag. Woensdag 2 Maart zal te Tholen een anti-rev. partijdag worden gehouden, waar in de hoeren A. S. Talma, lid van do Tweede Kamer ©n O. J. W. van Lummel, predi kant te Delft, als sprekers zullen optreden. Politie. De elfde algemeens vergadering van de Broederschap van Hoofdcommissarissen en Commissarissen van Politie in Nederland zal "Woensdag den 9n Maart, 's voormiddags 11 uur, worden gehouden in een der zalen van het Hótel Krasnapolsky te Amsterdam. Groene Krnig. To Ooltgeusplaats is 'gevormd een afdee ling van de Zuid-Hol 1. vereeniging' „liet Groene Kruis", met aanvankelijk 46 leden. "Weldadigheidsinstellingen. Alen de'elt mede, d'at een onlangs aange kondigd bezoek een er commissie van Ne^- derlnndsche ambtenaren en afgevaardigden aan verschillende weldadigheidsinstellingen in België, teu einde aldaar den toestand der weldadigiheidszorg na te gaan, niet van regeeringswega uitgaat, en geen verband' houdt met de voorbereiding eener nieuwe armenwet voor ons land'. Emigratie naar Zuid Afrika. De aandacht van belanghebbenden wordt opnieuw gevestigd op de mededeeling in de Nedea-laudsche „Staatscourant" van 7 Ja^ nuari jlno. -4, blijkens welke) de tegen woordige oeeonomische toestand in Britsoh Zuid-Afrika van dien aard! is, dat het aan bod der werkkrachten dö vraag verre) over treft, en waarbijl ten sterkste werd' afgera den zich daarheen te begeven, zonder ruim schoots van middelen voorzien ta zijn, of da zekerheid te bezitten bij aankomst een betrakiking ta vinden. („Stct.") Finantieel Nieuws. Bouwgrond Mij. sNieuweischie". Naar men mededeelt, heeft het bestuur van de Bouwgrond Mij. sNieuwerschie" tan B. en W. van Rotterdam officieus toezegging verkregen tot uitstel van de met'1 Maart a s. verschuldigde betaling. Gisteravond omstreeks 9 uur werd door de buren A. Groeneveld en D. Duirerinhet Proveniershuis geschreeuw gehoord, komende uit de kamer, bewoond door wed. T. Borst. Zij snelden daar heen en zagen bij hun binnentreden de ongelukkige ongeveer 70- jarige vrouw, wier kleeren in brand stonden. De vlammen werden ,door hen gebluscht doch reeds was het grootste deel der kleeren ver brand, waarbij de arme vrouw zeer ernstige brandwonden had bekomen aan borst, armen, handen en gelaat. Na in de benedenwoning van C. Kersen te zijn gebracht werd haar door een dokter en een agent van politie de eerste hulp verleend en is zij vervolgens naar het ziekenhuis over gebracht. Haar toestand is zeer ernstig. Ver moedelijk is het ongeluk ontstaan, doordien zij een brandende lamp wilde vullen inlich tingen kon zij echter nog niet geven. Gisteravond te 5.40 uur passeerde de be stolwagen der (BB. IJ. S. M. den. overweg van liet station alhier om naar de goederen loods te rijden, toen juist een goederentrein, bestemd voor den Hoek van Holland, af reed. De machinist zag gelukkig het gevaar en wist den trein tijdig weer tot stilstand te brengen, zo-odat da wagen en het paard zonder ongelukken passeerden. Db sluitboomen waren niet gesloten. Een •onderzoek is ingesteld. Zaterdagavond 71/2 uur zal een opmbare vergadering plaats hebben in sConstantia" van den ïBond van Branders- en Distilla teursknechts" alhier, waarbij de heer G, van der Most zal spreken over »Eeo jaar uit het leven van den Bond". De locomotief der stoomtram derailleerde gisternamiddag te 5 uur op den Rotterdam schen dijk eindpunt, bij het wisselen. De volgende tram reed daarop van den eersten wissel naar hier door en nam de wachtende passagiers op Na een half uur stond de machine weer op de rails en kon de dienst weer geregeld plaats hebben. Groote stadslucht. Efeb Leidsche S tudenten -To-oneel gaf gis teravond voor een flink bezette zaal „Groo- te-sbaxMucht", .het geestige blijispel van Rlu- menhhaT en Kadelburg. Alvorens deze opvoering te "besproken, willen wij mededeelen wat het optredende gezelsdhap is. In Leiden bestaat een tooneel- vereeniging, waarvan alle studenten van het corps doch ook alléén zij lid! kun nen worden. Jaarlijks wordt een uitvoe ring een enkele maal twee) gegeven, waartoe uit de leden een groep wordt ge vormd! uit de personen d!ie zich voor deel name aanmeldden. Op deze wij^e werd] ook het gisteravond optredende) gezelschap gevormd! en wij| 'kun nen hierbij' nog voegen, dlat dit jaar Voor het eerst dames-studenten daarvan döefi. uit maakten; twee dames behoorden daartoe niet, doch zijl hadden zich bereid verklaard de hun aangeboden trollen op zioh te nemen. Db eerste anaal d!ab „Groote Stadslucht" door het geselschap werd opgevoerd, was de uitvoering binnen. Leiden's Veste on het groote succes d'at daarbijl werd behaald, deed de leden 'besluiten, om oo'k elders met dit stuk op te treden. In 4 gemeenteiu hebben, zijl dit gedaan alvorens hietr te 'komen, en van het succes dat zij! ook dhar hadden, hebben wij reeds met een enkel] woord medbdeeling gedaan. Met spanning zag men dus den avond van gister-en hier tegemoet; tmeb spanning en liooge verw'acrtmg. En die verwachting is niet teleurgesteld. Db verschillende personetn vervulden hun rol uitstekendvan h'et tooneel was behoor- lijtk wetrk gemaakthet samenspel liet nieta te wenscben over. Als bij allo gezelschappen waren er ook hier goede en beste onder de! medewerken den en voor het SehiedaniSaliö hart deed het goed onder die laatsten onze) stadgenoo- ten to mogen rangschikken. Het stuk zelf was bijl velen beikend', doch dit mocht als een aanbeveling dienen, want het is oen van die stukken die door hun humor en satire gaarne nog eens weer ge hoord worden. Het ontzettend „kleine" in d'e Mcdne gemeenten, dei laster die! daar Welig tiert, heb machinale dat het individueels ver dringt, worden scherp aan do kaak gesteld, en geplaatst tegenover h'et opgewekte, af wisselende, impulsieve leven der Groote stad, waarvan d'e bewoners van zelf een hreedere opvatting, en "beteren 'kijk op het menschelijke leven hebben. Fritz Fleming, d'e Berlijnscho ingenieur die zich uit liefde voor een Ludwigswal- de'sclie) schoon© in dat kMno plaatsje dat nest laat overplanten, k'an het daar niet volhouden. Na vergeefsohe pogingen om 'te wennen en na in Dr. Cruaius, wiens verleden hijzelf söhöon, zijn „toekomst" te hebben gezien, verbrak hij de kluisters en keerde terug naar Berlijn, waarheen zijn vrouw hem weldra Volgde. Een afzonderlijke) bespreking van de „altisten" zullen wijt niet igevenzij zon ons of onbillijk of eentonig doön zijn, want werkelijk bijna allen verdienen grooten lof voor hun spel. En dab dit ook de meening was van ds toehoorders, -bleek nit het don derend applaus, sotms in het midden, eener actie, altijld daarna, zo-odat herhaalde malen moest worden gehaald. Het publiek bracht aan het Studenten gezelschap huilde door bij! dön aanvang van den avond, en na heb tweede bedrijf, toen de muziek het „Io vivat" speelde, dit staande aan te hooren. Aan de dames-nieb-ledon Werden fraaie bloemenmanden, aan de dames-leden fraaie bonquetten aangeboden dooi'een hier' kor telings opgerichte dilettantenclub. Een lau werkrans getooid met de witte en blauwe kleuren ontving het Leidsche Studenten Toonöel' als hulde van eenige Sdhied'amsche vrienden, terwijl oen lauwerkrans met de Sehiödamsch© kleuren van de Iriild-e) van Schiedam's burgerij getnigdle). En daverend weerklonk het applaus bij al die hulde, -die volkomen verdiend geacht weid door alle aanwezigen en waarmede ziji dus van iharte instemden. Correspond em tie. Door S. Klepke, colporteur en agent van >Het Volk" werd ons ter plaatsing aange boden een ingezonden stuk, dat in ons blad geen plaats kan vinden, omdat daarin gezeg den voorkomen die wij niet wenschen te publiceeren en die hij op onze bemerking niet wenschte te wijzigen. Wat overigens de wederlegging der tegen hem uitgebrachte beschuldiging betreft, schrijft hy' in dat stuk dat er voor Schiedam geen officieele loonstandaard is. Als sjouwer man verdient hy echter voor het lossen van kolen 5 cent per ton en aan de ketting- fabriek ontving hij 7'/j cent, wat dus niet 20 pet. onder, maar 50 pet. boven het loon is. Voorts deelt hij mede dat de kolenrneters berekenen 70 cents voor de 100 maten en de zakkendragers 45 cent voor dat zelfde werk, wat niet 20 pCt-, maar bijna 35 pCt. onder het loon is, zoodat deze eerder als onderkruipers zouden moeten worden ge brandmerkt. Ter wille der zaak zelve geven wij ditmaal bij uitzondering den hoofdinhoud van het geweigerde stuk weer. Red. Sch. Crt. 'Door de afdeeling van sPatrimonium" en de Chr. Kuipersgezellen vereeniging is het initiatief genomen tot het houden eener openbare vergadering in Liefde en Vrede op Dinsdag 9 Febr. a. s. Als spreker zal optreden de heer Hulzinga van Kampen met liet onder werp iChristelijke vakorganisatie". In het bijzonder zal hieibij ter sprake komen de organisatie van de zeelieden. *0p veler verzoek zal op woemdag 10 Februari a.s, in de z0al Harmonie voor de 2de maal worden opgevoerd de kinderoporette sGrootmoeders Zonnestraaltje" In het ïsDagblad van Gouda" lezen we Dr. A. 0. A. Hoffman, alhier, heeft de uitnoodiging van den algemeenen voorzitter van 't a, s. eerste internationale congres »Des módicins chrétiens", te Rome, aangenomen om een memorie op te stellen en op 't ge noemd congres voor te lezen, over de ofü- cieele geneeskundige wetenschap en 't gods dienstig leven in Nederland. Gelijksoortige rapporten, als hier bedoeld, zullen van onderscheidene landen door ver schillende hoogleeraren en geneesheeren wor den voorgedragen. Dit congres, dat, volgens bericht van den kardinaal staatssecretaris, aan den voorzitter ten aanhoora van Z. H. den paus, zitting zy worden bezocht door artsen uit vele landen tot een gezamenlijk aantal, dat nu reeds brna zoo groot is als 't geheele getal artsen in Nederland. Enkele voorname Romc-insche familiën heb ben, met 'toog op de gelijktijdigheid van andere congressen aangeboden onderscheidene geneesheeren als gasten te ontvangen en zich daartoe in verbinding gesteld met de »Ro- meinsehe Artsen-vereeniging", welke besloten heeft de vreemde geneesheeren waardig te ontvangen. Uit Berlijn vertrekt zelfs een extra-trein voor de medici Daar Rome. Beroepen te Enter de heer II. A, Kievits, cand te Nijkert (Geld Bedankt voor het beroep te Ierseke door ds. G. Doekes te Heernse. Men meldt ons Het Nederlandsche comité ter voorbereiding van het internationaal congres voor school* hygiene, dat, gelijk reeds vroeger medege- d>*eld, van 4—9 April te Neurenberg zal ge- houden worden, en welk congres ook vooi ons onderwijs van belang blijkt te vvoiden, bestaat uit de lieeren prof. dr. C. Winkler, voorzitterdr. J. H. Gunning Wz., vice-voorz,; J. T. T. C. van Dam van Isselt, voorzitter van den centralen gezondheidsraad prof. dr, C. Eykman luit. G. Polvhet, secretaris-pen- ningrn. De regeering en waarschijnlijk ook hel departement van marine zullen afgevaar digden zenden naar dit congresvan de Neder landsche gemeenten zullen tot nu slechts Amsterdam en Doesburg vertegenwoordigd zijn; eenige vereeriigingen van lager onderwijs en lichamen, die met hygiene in verband staan zullen er afgevaardigden heenzenden, zoo ook eenige gymnastiek-licharcenmaar noch het gymnasiaal-, noch het middelbaar onderwijs hebben iets van zich laten hooren. (»N. R Ct.") In de maand Januari zijn uit. Nederland langs heb grensstation Essohen naar België verzonden 392 stuks fokwee en 4390 stuks slachtvee, ted' waarde van ruiim drie) ton. D'e verzendingen Aaneirika-anscih slachtvee naar België hebben geheel opgehouden. Be crisis in de diamantnijverheid. Gisteren had te Antwerpen een bijeen komst plaats van de diamantbewerkers om te beraadslagen over den toestand nu de patroons weigerend hebben geantwoord op hun voorstellen. De heer Romeo zat voor en naast hem nam plaats de heer Henri Polak, vooizitter van den A. N. D. B. Besloten werd narede voeringen van Romeo en Polak een schrijven te richten aan de patroons waarin o. m. wordt gezegd, dat de dsamantbewei kers met leedwezen constateerden dat hun de schuld werd gegeven de leerlingkwestie op dp lange baan te schuiven. Zij wenscben echter een nieuwe regeling gegrond op goed onderzochte feiten en cijfers, door mannen van goeden wil en goeden trouw verzameld. Verder zegt de brief nog ïNu wordt door u wel beweerd dat het voor niets noodig is die zaak nog eens aan een verder onderzoek te onderwerpen, doch, geachte heeren, wy wenschen hierby vastte stellen dat tot hieitoe bij u noch by ons ooit eenig onderzoek nopens deze kwestie heeft plaats gehad en dat van een s verder" onderzoek geen sprake zijn kan. De brief eindigt aldus Het is dan ook op grond van die beschou wingen dat wig u, geachte heeren, aan ons schrijven van 30 Januari jl. herinneren, als zijnde een goede grondslag om tussehen u en ons tot een degelijke overeenkomst te geraken. Waar u ons een categorisch ant woord vraagt op uwen eisch van 31 Januari, moeten wij u dan berichten, dat wij dezen noch onvoorwaardelijk verwerpen noch aan vaarden kunnen, doch naast uw voorstellen de onze ongerept handhaven als zijnde de erkenning onzer rechten naast de uwe, de eenige mogelijke weg om tot een blijvend vergeljjk te komen". Bij de stemming werd de brief aangeno men met 1834 stemmen tegen 140. PokJcen en fel/ris typhoidea. De equipage van het s.s. »F o y 1 e m o r e, komende van de Zwarte zee, die te Rotter dam in observatie werd gehouden wegens een geval van pokken is na een verblijf van ruim 10 dagen uit de observatie-inrich ting ontslagen. Een der 25 zeelieden is evenwel aange tast door de febris typhodidea en naar het ziekenhuis overgebracht. De poklijder bevindt zich in de barakken op Woudensteijn. Meer dere gevallen hebben zich niet voorgedaan. Be gasontploffing te Amsterdam. De toestand van de dame, die bij de gas ontploffing op de Keizersgracht gewond werd, is ernstiger, dan zich eerst liet aanzien. De eene wang is gescheurd, haar kaakbeen is beschadigd en ook de neus is vrij ernstig gekneusd. De patiënt is in het Gasthuis ter verpleging gebleven. De oorzaak van de ontploffing is uit het onderzoek van inspecteurs van de gemeente gasfabrieken nog niet gebleken. Boor een iotsing. Gistermiddag kwamen twee fietsryders in de Raadhuisstraat te Amsterdam met elkaar in botsing, waardoor beiden op straat te land kwamen. Een hunner viel vóór een daar ter-

Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2