BINNENLAND. Hofberichten. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik hebben bericht verhinderd te zijn, bij gelegenheid van de landbouwtentoonstel ling te Tiel een bezoek aan die gemeente te. brengen. Men meldt uit Apeldoorn aan de „Tel." Dezer dagen is een aanvang gemaakt, m'et de restauratie van ht% oude Loo, in heb Koninklijk Park aldaar. Ingevolge den wensch van d'eu Prins wor den vteder grachten om heb oude) ridderslot aangelegd en. valbruggen gebouwd'. Ook wordt een onderzoek ingesteld) naar onderaardscho gangen, die, volgens overle vering, tot aan het kasteel .Caimeub ufgit te Va assen, (li- uur aistands van het Paleis) zouden loopeu. V Het r.-k. zangkoor „Cantate Domino" tc Baarn is voornemens aan H. M. de Koninin- Moedcr op' Haren verjaardag een aubade te brengen. Het koor zal o. a. zingenHol lands Glorie, van Richard Hol. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Woensdag 13 dezer niet plaats hebben. Generaal Tan Heutsz. De gemeenteraad te Delft is met spoed bijeengeroepen tegen hedenmorgen half 12. Hieruit mag worden afgeleid, dat generaal van Heutsz de hulde van Delft's burgerij wenscht te aanvaarden. Toelating' van Gemeenteraadsleden. Dinsdag a.s. wordt in eene openbare ver gadering van Ged, Staten dezer provincie behandeld het hooger beroep, ingesteld door den burgemeester dezer gemeente tegen 's raads beslissing tot toelating als lid van den raad van den heer H. A. Zuyderwijk De raad besloot gisteren zich daarbij niet bij- gemachtigde te doen vertegenwoordigen en evenmin nadere memories in te zenden, omdat hij de zaak voldoende acht toege licht. Flnantieel Nieuws. Effectenbeurs te 's-Gravenhage. In de gisterenavond te 's-Gravenhage ge houden vergadering van leden der Vereeni- ging van Effectenhandelaren in de Provincie kwam in behandeling het voorstel betref fende het oprichten van een effectenbeurs te 's-Gravenhage. Besloten werd tot de be noeming van een commissie van 7 leden, om dat plan nader uit te werken en daar omtrent definitieve voorstellen aan een eer lang te houden vergadering te doen. Kunst en Wetenschap. De samenstelling van het Residentieorkest onder leiding van Mr. Henri Viotta heeft be langrijke wijzigingen ondergaan. Het strijk- quartet zal bestaan uit twaalf eerste-violen, twaalf tweede-violen, acht alten, zes celli en zes contrabassen. Als concertmeesters zullen optrededen de heeren André Spoor, Angenot en Hack. Solo-altist is de heer Verhallen, solo cellist de heer Van Isterdael, Hugues le Roux, een Eran=ch journalist die sedert eenigen tjjd in Abensinië rond reist en in blakende gunst schijnt te staan bg den Negur heeft verlof gekregen, opgra vingen te doen in de eilanden van het meer Zoeaï, waar allerlei overblijfselen van een vroegere beschavingsperiode verborgen moe ten liggen. Hjj zou reeds ontdekkingen heb ben gedaan in verband met het oud testa- mentisch verhaal der betrekkingen tusschen Salomo en de koningin van Scheba. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Aangenomen.: hefc beroep te Oud- Al-blas door ds. C. Six Dijkstra te St. Maartensdijk (Zeel.)te Beteren (bajj Renkum) door ds. B. Moorroes te Loon op Zand. Beroepen: te Zwaagwosteindb de keerlB. C. A Gerlings, cand'. te Utrecht. B o d a n kl tvoor het beroep te Hedloo door ds. F. "W. Drijver tö Kaarden. Geref. Kerken. Beroepen: te Oudshoorn ds. F. A. v. d. Heijden Gzn., em.-pred. te Kralingen; te 'Herwijinon ds. J, Offrrnga te Din- teloord. R. K. Kërk. De bisschap van Breda heeft benoemd.' tot pastoor te Hengstdijk dén heer Th. "Ver baten, tot kapelaan te GroOfc-Zundert den keer Th'. Buysrogge, tob kapelaan te St. Jansteen den lieer Jos. Loos. Hooger Onderwijs, Leiden: Bevorderd tot doctor in de Nederlandsche letteren de heer A. van dé Water, geboren te Meerkerk, met acade misch proefschrift getiteldDe volkstaal in het oosten Van de B om mei ervaart!'pa ter A. J. D'aniels van de Jezuïtmoide, ge boren te Maastricht, met academisch proef schrift, getiteldKasussyntax zn den (ech ten unci onechten) predikten Wulfstans; tot doctor in de rechtswetenschap dö heer C. H. 'Beekhuis, geboren te Buitenpost, met academisch proefschrift getiteld: De hc- zitswil bij) de Romeinen. Amsterdam: Bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proefsahrift„Over phasen, zwevingen en klankaard", de heer Th. E. ter Kuile, geb. te Knscthede. Tot arts, de heeren H. C. Maats geb. te Purmerend! en J. de Jong geb. te Zwaag- westeinde, en mej. A. H. de Bmyn. geb. te Brielle. Utrecht: Bevorderd tot doctor in' de plant- en dierkunde op proefschrift Dö pe- rithecdum-ontwikkeling van MonascuS pur- pureus Went en Monasous Barkeri Dange- ard iu verband met de phylogenié der Ab- comyoeten, de heter H. P. Ruypery geboren te Heereuveen. Tob doctor in d!e rechtswetenschap op „Stellingen", d'e lieer D'. Rutgers, geboren tc Arnhem; en tot doctor in d'e wis- en. natuurkunde op proefschrift „Over Diffe rentialen van gebroken orde en haar ge bruik bij) de afleiding van bepaalde inte- igralen", de heer J. G. Rutgers, geboren te 's-Hertogeaibosehtot arts, dö heer E. J. v. d. Noorda. Groningen!: Bevorderd' c. 1. op een dissertatie „De Kemdeeling bij) Frffcillaria Imperialis"; tot doctor in dö plant- en dierkunde da heer B. Sijpkens, geboren te Fin sterw vide. Op een dissertatie' „Over de ontwikkeling van heb chondrotaranium van zoogdieren" tot dbctor in de geneeskunde d'e heer W. Noordenbos, geboren te Barblehiem (gent. Ferwerdadeel.) Bevorderd op een dissertatie! „Over de nitratie van m. en o. dicMoorbetazol" tot doctor in dö scheikundle de heer J. Redding, geboren té Morra. INDISCHE PENKIt ASSEN. LX VII. naar Kth Avenu als het noodig mocht rijn." Hij riep nrijtuig aan en kwam nog juist bijftijds den trein naar New-York te halen. Toen zijn oom ongeveer i half uur later in de dub (kwam en het briefje vond, lukte hij) zich, bijna dé haren, uit van wanhoop. De trein verongelukte! niet zooals Jack in zijn droefheid een opgenblik wenschte; ihijl kwam goed en wel te 'New-York an, en uitgeput door al die emoties ging hij! naar bed en sliep gerust Toén bijl ontwaakte lag er een telegram voor hem, het bevatte slechts deze drie woorden' „Kom onmiddellijk thuis." Dat gaf te denkendat telegram liet rijp tier verbeelding weder ruim spel. Jack kon nog juist den vroegen, trein ha len en was een! paar uur latei- weder te Washington terug. tZdjn oom wachtte hem op en reed' met 'hem naar de club, bewe rende dat zij ond'er den lunch) wel zonden, praten. Nadat hij rich wat verfrLscht had", zette Jack zich neder, de zaken afwachtende die 'komen zouden.1; hij) gevoelde instinctma tig dat Angela er in betrokken was. De oom scheen eemige aarzeling te ge voelen om te beginnen. „Vijf duizend dollars is een aardig som metje niet waar Jack? Die ziullen! de uwé zijn hier daalde zijn stem. tot een) nau welijks hoorbaar gefluister als giji een In Penkras LXV hebben we gezien, hoe in Madoera en op Soerakarta van ouds In- landsche Hulpkorpsen diens' doen, korpsen die te velde reeds goed voldeden. Toen ik hier nog, als gedetacheerd offi cier, in de geleideren stond, kwam ik er als van zelf toe, het vraagstuk van die Inlandsche Hulpkorpsen met belangstelling te bestudeeren en door mijn intiemen om gang, toen reeds, met vele Inlanders in zes verschillende garnizoensplaatsen, kreeg ik langzamerhand eene gevestigde opinie. Het zou het Gouvernement zeer weinig moeite kosten om spoedig een bruikbaar Inlandsch Hulpleger op Java en op de Bui tenbezittingen te organiseeren. We zouden daartoe in de eerste plaats moeten nagaan, op welke categorie Inlan ders men volkomen zou kunnen rekenen en ik kan u plechtig verzexeren dat zij, die behoorlijk onderwijs genoten hebben (op de lagere Inlandsche scholen), bijna zonder uit zondering trouwe aanhangers van het Gou- bekoorlijk meisje van mijl wilh overnemen." Jaok staarde hem verwonderd aan; zon der een woord te 'kunnen uitspreken. „Ze is schoon, beminndijik, bef al, wat go maar wensehen kunt, ging hij zenuwachtig voort. Maar Jack, ge weet dat ifc Voor geen geld ter wereld zou willen trouwen. Niettegenstaande rijin wanhoop, barstte! Jack in een onbedwingbare lachbui uit. Ziju oom zag er ook uit als het toonbeeld van ellende. Hijl wachtte tob zijn neef zijn ongepaste VrooUjkhdd bedwongen had en vervolgde toen „Ge moet weten, Jack, Woensdagavond, op hot bal, sprak ik met juffrouw nu, laten wij maar geen namen noemen' én, ons gesprek liep over orahideën, ik wilde haar bekeeren, ik boog mij' tot haar he laas misschien wab tó diep en zeide„LieVe juffrouw ik aan aanbid' en Voor1 ik kou eindigen en zeggen wab ilk aanbad kwam er een ongeluksvogel van een atta ché, en nam haar mede. Lach niet, besté jongen, de zaak is Werkelijk ernstig genoog. Gistermorgen kreeg ik een briefje van haar, waarin zijl mijn gestoord aanbod) aannam, beweerd dat zij mij reeds lang bemind had en „lieve Jack" noemde. Begrijpt gijl heb? Zij dacht dat ik bedoelde dat ik haar aan bad in plaats van de orchideen. Angelo Momingstar ia wél altijd ©en gunstelinge van mij geweest, maar zij is te voorbarig, zij bezit te véél Verbeelding. Jack sprong op toen hij Angela's naam vorncment zijn. Do groolo domme massa, die niets geleerd heeft, die niets weet, is en blijft een onbegrijpelijk en gevaarlijk ele ment, dat echter door den invloed van de ons goedgezinde Hoofden gemakkelijk in be dwang kan worden gehouden. C. Inlandsche Ilulpkorpsen, In iedere Residentie van Java worde een eskadron bereden Infanterie opgericht, ge vormd door aderlijke Javanen en Soenda- neezen en georganiseerd als de Barisan op Madoera. De Inlanders zijn goede ruiters, n'en dé- plaise- bet oordeel onzer Europeesche Ca- valerie-officioren Zeker, ik weet wel dat de Inlandsche methode van rijden geheel afwijkt van de officieele in Europa, doch dat komt erm, i. al zeer weinig op aan, wanneer zij maar in allo gangen door het terrein kunnen ko men. Men geve die eskadrons den naam van „Koninklijke Barisan Prijai". Kader en man schappen komen eenige malen per maand onder do wapenen, zorgen zelf voor het onderhond hunner paarden en zijn buiten dienst vrije burgers. Bij de oefeningen moe ten vooral het vlug kaartlezen, de ordon- nansendienst en de verkenning worden ge leerd. Met ingewikkelde cxerliën boude men zich niet op. De uniform moet geheel ver schillend zijn van die van het leger en 'n meer Inlandsch karakter dragen. Bewape ning: Cavalerie-sabel, parabellum-pistool eneen Javaansche kris. De manschappen hebben den graad van korporaal, de korporaals die van wachtmees ter, enz., evenals bij do Marechaussee in Nederland. In tijd van vrede kan het korps zoo noodig voor gendarme-diensten door het Civiel Bestuur worden gebruikt, doch in dit geval worden de manschappen motf 1. daags, de korporaals met f 1.50 enz. bezol digd. In gewesten, waar door rooverbeiulon, rampokkers en ketjoe's de openbare vei ligheid te .wemchen overlaat, machtige de Regeering bet mobiel verklaren der eska drons. Tot officieren van het korps worden be noemd zeer aanzienlijke Inlanders, die de Hollandsche taal machtig zijn en hunne opleiding ontvangen bij het Regiment Ca valerie te Salatiga. Die opleiding moet na tuurlijk uitsluitend practisch wezen, want de aangeboren militaire slimheid der Oos- tersche rassen, maakt alle theoretischen bombast overbodig. Men zou dus, alvorens vrijwilligers op te roepen, eerst eene'uitgelezen schaar jonge mannen uit alle deelen van Java dienen op te leiden tot aanvoerders. De officieren worden in rang gelijk gesteld met wedana, hebben het recht buiten dienst den pajoeng te voeren, en ontvangen een traktement gelijk aan dat hunner ranggenooten in het Leger. Bij de keuze der adspirant-aanvoer- ders lette men vooral op de afkomst, zo nen van Regenten zijn als het ware de aangewezen personen. De minderen kunnen in het civiele betrekkingen bekleeden, doch zijn gerechtigd, ook als particulier de ambte- naarskroon met gouden W en Kroon te dragen. Het moet als eene groote eer worden beschouwd, deel uit te maken van dit Ko ninklijke korps. Bij expedities naar de Buitenbezittingen moet, als Cavalerie gebruikt kan worden, de gelegenheid open zijn voor vrijwilligers uit het Korps der Barisan Prijaji. Onder de wapenen staan zij onder het reglement van krijgstucht en als grootste straf moet worden aangenomen: ontslag uit het korps. Bij indiensttreding leggen ook de man schappen den eed van trouw af aan Koning in en Nederland. Bij mobilisatie worden de eskadrons ingedeeld bij de Brigaden van het Veldleger. Naast de Barisan Prijaji worden over ge heel Java een Leger „Pehlawan Negri" (Landsverdedigers) opgericht. Om bij dit korps in dienst te treden, moet de Inlander met vrucht, hetzij op eene Gouvernemenlsschool, hetzij hij een zende ling of particulier onderwijzer, lager onder- hoorde, nu begon, er een Kout voor hem op te gaan. „Laat mij -het briefje eens zien, oom," em oom, gaf hot hem, bijl doorlas hot gretig en zag -dat het zijn. lang Verwachte) biref was, dien het lot in. dé onwillige handen van zijln oom gespeeld had'. Met aandoening te hij de lieve woorden die Angela alleen, voor zijn oog gesdhrevtein had'; zijln hart sprong op van vréugde én als in verstrooidheid sta'k hij den brief in zijn borstzak. Nul wend de hij zich weder tot zij'n oom. De zon zal •vandaag niet ondergaan eer ik! juffrouw Momingstar mijln hand aangeboden heb. „Dénk om de vijf duizend," riep de oude heer h.emi -nog ter aansporing na, want d!e jonge man stapte de deur uit en met flin- ken vasten' stap naar da woning van juf frouw Momingstar. Statig trad zij -den salon binnen, em Jack sprong op om haar te gro-etein, maar met een kleine hoofdbeweging, zag zijl rij)n uit gestoken hamd' geheel over het hoofd. „Angela!" -riep Jack verwijtend', „wat be icent dat? Waarom behandelt gij mij zoo? „Bet beteakent," zeide Angela, niet zon der aandoening, „d'at ik uw aanbod1 aannam en u tee stond gisteravond te komen en er over te spreken. Eh nu komt ge pas. Bobt gij mij nog iets te zéggen, mijlnheer Jack Counyngham Bij de laatste woorden begon Jack wer kelijk to lach On. Dé jonge dame richtte zicili' in haar VoHe laagte dp en maakte wijs hebben gon'olen en daartoe 'n certificaat kunnen overleggen. Het korps is verdeeld in groepen van 28 man onder een Inlandsch Luitenant. Vier dergelijke afdeelingen staan onder een Lui tenant van het Leger, die de landstaal machtig is en k la suite van zijn wapen wordt gevoerd. De oefeningen hebben ton doel de „Pehla wan Negri" voor den kleinen oorlog op te leiden, dus voor de vechtwijze van het korps marechaussee op Atjeh. Bewapening: marechaussee-karabijn, marechaussee-kle wang en kris. De uniform moet eenvou dig en practisch zijn. De hoofddoek worde o.a. door een slappen strooien hoed tegen de zon beschermd. Niet-adellijke Inlanders, die bij het korps dienst nemen, verkrijgen den titel van „Mas", de Luitenant die van „Radhen Mas"; allen zijn vrijgesteld van landrente, heerendienst en het betalen van belasting. Do oefeningstijd wordt geregeld als bij de Barisan op Madoera, de betaling eVen- oens. De Luitenant staat in rang gelijk met Assistent-Wedana, draagt knoopen met Ver gulde W en Kroon en voert een pajoeng. Hij legt den eed van trouw af aan het Gouvernement. Na 20 jaren dienst worden tie pensioenen geregeld als bij de Barisan. De leden van het korps kunnen burgerbetrekkingen be kleeden en als beginsel moet worden aan genomen, dat allen, die in Gouvernements dienst treden, tot bet korps behooren. De „Pehlawan Negri" zal in tijd van oor log in het eigen gewest optreden, ter eerste om de orde en rust onder de bevolking te handhaven en ten tweede om, zoodra de vijandelijkheden in bedoelde residentie beginnen, het Leger to steunen door op Inlandsche wijze de zoogenaamde „muskie ten-tactiek" in toepassing te brengen) Zooals reeds in de vorige Penkras ge zegd, kan ik slechts in losse Irekken mijn denkbeeld over de verdediging neerschrij ven. De détails zouden door de Heeren op Bureaux moeten worden uitgewerkt, doch ik ben heilig overtuigd, dat, wanneer men op de door mij aangewezen wijze de strijd krachten uitbreidde, geen macht ter we reld in staat zou zijn, ons JaVa te ont nomen. Wanneer de bevolking ziet, dat de meer ontwikkelden en de adel naast den Hollan der strijden, zal hij als bij instinct gevoelen wat haar plicht is. Dan zullen onze troe pen overal steun en de vijand alle mogelij ke tegenwerking ondervinden, ja, het zou mij zelfs niet verwonderen, wanneer ook vele dessalieden de wapens gingen opvatten en op weliswaar primitieve, doch in alle geval zeer lastige, inlandsche wijze, den vijand afbreuk deden. In het laatste geval zou zijn leed zeker niet te overzien zijn. Strijdende tegen eene geregelde troepen macht, zou de guerilla der Inboorlingen het hem onmogelijk maken, behoorlijk te ver kennen, zijn transportwezen te regelen en in zijne bivaks rustig te bekomen van den afmattenden strijd. V Er zijn er in den Lande, die maar steeds beweren, dat eene krachtige Marine vol doende zal zijn. Ik voor mij geloof niet, dat wij ooit financieel in staat zullen we zen, eene voldoende sterke vloot in de Indische zeëen te doen kruisen; bovendien waar zouden we het machinepersoneel van daan halen? Ook vind ik den geest, die tegenwoordig bij de matrozen heerscht, zoo in-treurig, dat ik maar heel weinig ver trouwen heb in de houding van het zeevolk. Met Matrozenbonden en geestverwanten van Hugenbotz en Staalman verjaagt men geen Japanners van de kust en ik geloof, dat de eer der Nederlandsche vlag heel wat beter bewaard zal blijken bij den brui nen broeder dan bij de huidige bemanning onzer dure oorlogsbodems. „Janmaat" van thans is wel verbasterd, sinds de schepen drijvende forten en de matrozen feitelijk werklieden geworden zijn. Ik weet niet of ook bij andere Marines de geest zoo slecht geworden is, ik moet het haast wel gaan gelooven. Alleen de stramme Duitsche matrozen maken een gunstige uitzondering, 't Zijn ook wel niet meer de echte zeelui, doch in alle geval ook geen oproerige burgers, 't zijn soldalen Wanneer alle slechte elementen bij do Marine zullen zijn weggejaagd, houden we misschien een goeden kern over van brave stoere zeerobben, te klein echter om eene talrijke moderne oorlogsvloot te bemannen. Laat ons dan die groote dure en onhandige zeemonsters verkoopen; met een 25 on- derzeesche vaartuigen doen we meer en, naar ik dezer dagen mocht vernemen, be gint men er in Holland thans werkelijk eens aan te denken, om dergelijke goeclkoope vaartuigjes aan te schaffen. Ik zou nu ook nog de noodzakelijkheid kunnen betoogen van eene lichtere bewa pening voor onze Inlandsche soldaten, van betere kleeding, en spoedige aanschaffing van snelvuurgeschut (de buitenlanders heb ben nu al lang genoeg voor ons beproefd, wij behoeven het niet nog eens gewichtig dunnetjes over te doen!) Ik zou u kunnen spreken over de verplaatsing van het Depar tement van Oorlog, naar Bandoeng b. v., over de oprichting van magazijnen voor munitie en vivres in het binnenland, over het dwaze om bijna alles uit Nederland te willen bekomen, waar Indië zelf op grooto schaal geschut, projectielen enz. zou moe ten kunnen aanmaken (denk aan Trans vaal!) ook over de aanschaffing vanMaxim- kanonnen bij onze infanterie, over den trein enz. enz. enz., doch dit alles is in onze militaire vakbladen reeds zoo herhaaldelijk betoogd en het heeft tot nog too zoo hitter weinig geholpen, dat ik alleen maar op het voornaamste wijzen wou, op de noodzake lijke versterking der levende strijdkrachten. Wat de Buitenbezittingen betreft, zal ik kort zijn. Ik zou de daar aanwezige troepen als kern willen beschouwd zien voor de locale verdediging, waarbij dan vooral gebruik zou moeten worden gemaakt van voorbereide stellingen op strategisch gewichtige en tac tisch sterke punten. Overal waar de geest der bevolking goed is, organiseere men In landsche hulpkorpsen, terwijl Europeanen en daarmede gelijkgestelden verplicht moe ten worden aan de verdediging deel te ne men en, waar mogelijk, militair onderricht te ontvangen. Ik hoop dat de Penkrassen, aan de de fensie van Indië gewijd, menigeen tot na denken zullen hebben gebracht, terwijl ik ten slotte nog eens herhaal, wat ik alreeds inden aanvang schreef: de onafhanke lijkheid van Nederland zal niet worden bevochten, zal niet wor den beslist in uwe Hollandsche Waterlinie of Amsterdamsche Stelling, maar hier op Java, want Indië verloren, alles verloren) Lt. Clockener Broüsson, b. d. Sindanglaja. zicih gereed dé kamer te verlaten, maar Jack lag reeds voor haar op do knieën en riep uib „Och, lieveling, weet ge niet dab oom Jack voor iedereen, mijnheer Jack Cou nyngham is? Ik ben alleen maar Jaok." Bijl Verteld.© haar do geschiedenis van zijn teleurstelling en zij|n wanhoop toen de brief niet kwam, van rijin overhaast vertrek naar New-York en van rijm terug roeping, oirru te ontdekken dat rijin kost bare brief in handen van zijln1 oom geraakt was. Reeds voor hijl badi uitgesproken was Angdlo's koelheid verdwenen: era Jaok in (het bezit harer handen. „Dus zijt gij alléén' maar Jack," vraag de zij. „Nu ik heb ook niemand, anders noodig dan Jacik. Maar ondanks uw ocnn wordt ik toch nog mevrouw Jack Counyng- ihatït', voegde zij er bijl eai schudde haar hef hoofdje. Toen Jack in. de club terugkeerde was zij» oom er nog; (hij 'kwam naar Wem toe en in zijn oogen stond! de vraag te lezen die zijln! lippen, niet durfden uitspreken. „Alles is iu ord'e ooon!" Verkondigde Ja-ok vroolij'k.*,,Juffrouw Momingstar heefb beloofd dat riji mijn vrouw zail worden.' „God zegen o u', Jaok! Gij zijt een edel, zelfopofferend monsch'liep mr. Cfounyng- iham uit en liet zich met een diepen zucht van verlichting in' een. stool vallen. Kort daarna haalde) hij rijn chequeboek uit en begon de beloofde cheque in té vul- Oemengd Nieuws. Een zonderling. Men sohrijjft uit Yélsem aan dé „N. R. Crt." Werden voor eetniga Weken d'a Aer J en- bout en dé omgeving daarvan onveilig ge maakt door een naaktlooper, thans heeft hij deze geméemté met haar uitgebreide bos- schen ate terrein van rijn wandaden mt- gekozen. Eerst werd, teen er vrouwen waren, die zeiden hem gezien te hébben, geloofd aan verbeelding, doch! sedert vanmiddag kan geen twijfel! meer bestaan, nu hij zich heeft vertoond, geheel in Adamsoösituum, aan het hoofd! der bewaarschool, twöe harer help sters en een vijftigtal kind eren. Zij Kepen op d'e z.g. Doodlaanl bij het buitenverblijf Schoonenlberg van baron van Tuyl, toen dé kerel -opeens uit het hout te voorschijn: kwam en op heb troepje toeliep. len, met een soort luchthartigheid, die Jack nooit in hem gekend hadlmaar Jade hield hém tegen. „Ik geloof dat ige beter doét dié che que niet te schrijven, oom, Angela zou u eigenlijk moeten zeggen dat die nooit voor u was bestemd) geweest. lie deed juist aan zoek omi haar, toen wij gestoord werden en ze beloofde mij het antwoord! ini de club te zenden. Billings gaf den brief aan u, en ik werd bijbai 'krankzinnig, want iik d'acht dat zij niet geschreven had: Dus oom, ik ontsla u van uw belofte." Héb duurde verscheidene minuten voor oom Jack van rijn verbaring! bekomen was; toen nam' hij) echter dö pen weder op en' vulde de cheque in, zooals hijl van plan was geweest. „Ik zal helpen uw huis té stichten, beste jongen," zeide hij), haar aan Jacik overge vend. „Neem haar, met mijn zegen. Ik moest wijizer geweest zijln dan te kuraneu veronder stellen dat een meisje als uw Angela naar ceni ouden ledijlkön man zou kijken, ter wijl een 'knap jongmensch als gij aan haar voeten, ligt." Jack en Angela warem zeer gelukkig en oom Jacik was in rijn oud-vrij'er-staat even gelukkig. Hij had) een nuttige les geleerd! En die was nooit tot een meisje, oud of jong, iets te zeggen; dat jueb mogelijkheid! als een huwelijksaanzoek kon worden op gevat. 10 11 - g 's K ri M

Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2