BINNENLAND. OStet.") .STADSNIEUWS. Kapelmeester de Heer BART VERBALLEN. YLAARMNGM, Kunst en Wetenschap. SPORT. (x>Tel.") Gemengd Nieuws. Hofberichten Vrydag dineerde op het Loo dr. E. Latuil- lard, emeritus predikant uit Amsterdam. Na het diner weid met het gevolg een rijtoer gemaakt. Dr. Laurillaid was gezeten in het rijtuig hij de Koningin en den Prins. (sHbi,") Corps diplomatique. De Engelsche gezant bij ons Hot komt deze week teiug van buitenlandse!) verlol Bij de Engelsche legatie is benoemd tot 3en secretaris de h»er Rattigan laatstelijk werkzaam aan de Biitsehe legatie te Weenen. Ouzo Consuls. De heer C. Costanzo, ingevolge Koninklij ke machtiging benoemd tot vice consul der Nederlanden te C.a ania, is in die hoedanig heid door de Italiaansche regeeiing erken 1. Unze gezanten. Den 15en Augustus a. s. zal mr. W. K. F. P. graaf van Bylandt, buitengewoon gerant en gevolmachtigd minister ter beschikking, ge durende een tijdvak van 40 onafgebroken jaren in diplomatieken dienst van den lande zijn geweest. Hij betrad de diplomatieke hopbaan op 22 jarigen leeftijd als gezantschapsattaché te Franktoiten vervulde daarna achtereenvolgens de beirekkingeu van secretaris van de Neder- landsche legatie te Berlijn en te "Weenen; van legatieraad te Berlijn, Londen cn Parijs en bij het Kabinet van het ministerie van buitenlandsche zaken, waarbij hij tot 1879 met rang van minister-resident werkzaam bleef. In dat jaar werd graaf van Byland benoemd tot gezant hij het hof van Zweden en Noor wegen, totdat hij in 18S2 in disponibiliteit werd gesteld wegens zijn vet kiezing tot lid van de Tweede Kamer, welk mandaat tot heden telkenmale door de kiezers weid ver nieuwd. In de Kamer wordt de heer Van Bylaodt door alle partijen hoog geacht, we gens zijn welwillendheid en aangename ma nieren. Audiënties. De gewone audiënties van de miui-ters tin oorlog en van waterstaat zullen de volgende week niet plaats hebben. Eerste Kamer. Naar wij vernemen heeft jhr. O. H. A. van der Wijck, door de Staten van Noord-Hol land in Febtuari jl. tot l.d der Eerste Kamer gekozen, te kennen gegeven voor eene her benoeming niet in aantneiking te willen komen. (®N. R. Crt.") Koninklijk bezoek aan Noord-Brabant. De »P, N. C," deelt thans mede, dat nu vastgesteld is, dat de fakkeloptocht te 's-Hei'fogenboscii ter gele/enheid van het koninklijk bezoek te houden, op Vrijdag 19 Aug zal plaats hebben. B-t koninklijk echtpaar zal van het stadhuis den stoet zien defileeren. Tan Heuts2-gedenksteen. De burgemeester van Cosvorden heeft in de raadsvergadering medegedeeld dat om verschillende redenen zeer waarschijnlijk zal worden afgezien van het plan der negen Eerste Kamerleden uit de Noordelijke provinciën, otn een gedenksteen te plaatsen in het ge boortehuis van generaal Van Hentsz. doch dat medewerking zal worden toegezegd tot het stichten van een Van Heutsz-villapaik, wanneer de raad kon besluiten den rioodigen grond van het rijk aan te koopen. De raad was daartoe bereid. (Zw. Ct.) Verlofgangers. Op grond van de omstandigheid dat dooi den burgemeester eener gemeente geweigerd is ©en verlofganger in liet register zijner ge meente in te schrijven omdat die verlof ganger zich niet in die gemeente, doch. in het buitenland metterwoon ging vestigen heeft de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland den burgemeesters mededeeling gedaan van een missive van den Min. van Oorlog, waarbij de aard van woon plaats-hebben en van vestiging voor mili ciens, dïe zich dadelijk na vertrek met groot-verlof naai- het buitenland wenschen te begeven, op te vatten is in dien zin. dab de aanmelding van deze verlofgangers 'bij den burgemeester eener gemeente worde be schouwd als een verzoek om aldaar in het verlofgangersregister te worden ingeschre ven. Do financieel© toestand van den Bond on die van het- weduwen- on weezoufonds mo gen uitstekend worden genoemd. Ia do al gemeen© kas is een voordeelig overschot van f 207.7S3 j, terwijl do kas van heb fonds op 1 Juli 1.1. sloot met een batig saldo van f 2790.831. De lieereu do Boor, Schwartz© en Touber werden herkozen als bestuursleden. Ten slotte besprak men dö al of niet wetiseUelijfcheid eener bijdrage aan het van Heutz-fonds. De vergadering bleek hier niet vóór te ziju, daar de bestemming van het fonds verzorging van do nagelaten kinderen der gevallen Indische militai ren nutteloos werd geacht, wijl hier al op andere wijze (door gestichten) in voor zien wordt. Toen de twijfel hieromtrent aan het comité voor het Van Ileutsz-fouds werd meegedeeld, antwoordde dit schriftelijk dat men ook zelf de wensc,Lelijkheid overwoog om het doel van het fonds wat ine-"T uit te breiden, on wel door heb tevens dienstbaar te maken aan de opleiding van de kinderen der mindere militairen, die op liet veld van eer leven Ook deze iitbreidmg van hot doel van liet- fonds had echter niet do sym pathie dezer vergadering, die om ver-schil lende redenen meende, dat het fonds in do praktijk van weinig nut zou zijn. Echter werd aan liet bestuur (dat do meouiug dei- vergadering deelde) overgelaten, hoe te be slissen Voor de deelneming aan bob schil- derij-fonds-"Van llentsz werden gelden be schikbaar gesteld. Omlerwijz rs niet verlof. Ged. Staten van Zuid-Holland Lebben aan B. en W. der gemeenten in do provin cie medegedeeld dat de Min. van Binnenl. Zaken bevestigend beeft geantwoord op de vraag of door een onderwijzer tijdens verlof met stilstand van jaarsvedde pensioenbij drage verschuldigd is. Bond Dlnsolinde". De Bond Insulinde, Yereemiging van ge- pênsdonneerde en gegageerde onderofficieren er. minderen van land-, zeemacht en kolo niën, hield gisteren te Amsterdam zijn algemeene vergadering, onder leiding van den heer Joh. L. Douber. In het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Kluit, werd meegedeeld, dat de Bond op 30 Juni li. telde 102 leden en 15 ■beschermers en donateurs (tegen 106 leden en 16 beschermers en donateurs op 1 Juli 1903). Met diepen weemoed wordt het over lijden herdacht van een der krachtigste be schermers van den Bond, den heer P. V. Jansen, die niet alleen financieel steunde, maar ook op ander© wijze van zijn belang stelling blijlk gaf. Christ. Arbeidsraad. Te Amsteidam is opgericht een sChriste lijke Atbeids-Raad", volgens artikel 2 van zijn statuten, bestaande uitwerklieden en zelfstandige vakbonden, vereeniging ofsecre tariaten, mits zij koninklijk goedgekeurd zijn, die voh-ni* de bepalingen hunner statuten staan op den grondslag van het geloofd in den Ie.en Jen God naar de apostolische geloofs- beljji'enis, en op dten grond erkennen dat de eerli ciigin.- van gezag, huisgezin en recht van eigendom, ue onmiskenbare grondslagen zijn voor de gezonde ontwikkeling onzer samen leving. Het doel van den raaf is door samen werking van de bonden en verrentgingt-n, bovenbedoeld, deu m beid dter beha en te bevorderen, welk doel de raad tracht te be reiken a. door bestudeeiing der arbeidswetgeving en arbeidsvraagstukken en het uitbiengen van advies dienaangaande aan de aangesloten borulen en veieenigiugen b. door het bijeenroepen van de bestuien der aangesloten bouden en vereenigingen, ter bespreking van punten rakende den gemeen- schappelijken arbeid c. door het verspreiden van geschriften die kiachtens het sub a genoemde kunnen wor den uitgegeven; d. door het vormen van een bibliotheek en archief, waarin geschriften op sociaal en staathuishoudkundig gebied en gegevens be treflende de aibeidersbeweging worden ver zameld. De Chr. Arbeids-Raad is opgericht door de Chr. Werkl.-Vereeniging Patrimonium, den Chr. Nationale Werkmansbond, den Bond van R.-K. Wetklieden Vereenigingen in het Aartsbisdom, de St. Jozeph-gezellen-Vereeni- gtng en de Chr. Werkl.Vereeniging Maarten Luther. Aansluiting van meer bonden staat te wachten, terwijl inmiddels de Koninklijke goedkeuring op de statuten zal worden aan gevraagd. Het bestuur van den Chr. Arbeids raad bestaat voorloopig uit de h.h, K. Grondijs, II. Brouwer, D. J. K. Schenkman, C. Sehe- rer en Th, Gabriel, de drie katsgenoemde resp. vooizitter, peniogmeester en secretaris I)ir. bel,, inToe,rr. en accijnzen. Yerplaatsfc ingang 1 Aug. 1904: A. Krie bel, adj. ccmtr. kad. van Maastricht) naax s-Graveuhage; Pb. A. Pool, kom. 2e kl., van Ternouzen naar Scheveningen (t.); in gang 16 Aug. 1904: I. I. Okkerse, vemfic. van Ylissingen (haven) naai- Roosendaal; I H B. Logemann, verific., van Rosendaal naar Ylissingen (haven); S. van Sedj-en, kom 2e kl. van Mheer naar Dor-dtsche- brug; H. Yosslamber, id., van Sittard naar N'imegen. Do benoemde suru. kad. G. Ritmeester is werkzaam gesteld aan de controle te Maas tricht L. W. Romijn, aan die te Haarlem. G»W. v. d. a. d. D. B.") OVERSCHIE, 1 Augustus. Op=poiing wordt geviaagd van Nicolaas Barnouw, hoofdagent eener levensverzekeringbank. Hij woidt sedert 25 Juli vermist uit de woning zijner moeder alhier. een zilveren inktstel voorzien van een brieven- weger benevens een fraai bloemstuk aan. Met een woord van hartelyken dank werd deze hulde aanvaard. Een deputatie uit de agenten 3e klasse huldigde den jubilaris by monde van den oudste hunner, N. van Gerven.'en bood den commissaris een fraai zilveren rococo bloemen- bak, sieiljjk gevuld met gioeu en bloemen. De jubilaris aanvaardde ook van hen dit ge schenk met eenige hartelijke woorden van dank. De brug- en sluiswachters boden met een korte gtlukwensch den jubileerenden Com missaris een fraaie bloemenmand aan. Hedenmiddag had de offïcieele receptie plaats ten huize van den jubilaris. De rij van bezockets werd geopend door een comité uit de burgeiij dat by monde van mr. D. Lodder eu in tegenwoordigheid van da lieereu J. Lechner, Adriaan Zoet mulder, Jae. Engeiing en A. van Velzet) den jubelaris kwamen gelukwenschen. In harteljjse woorden van waardeering motiveeide spr. den drang bij deburgery om bij deze gelegenheid de veeljarige diensten van den commissaris te huldigen, en hy bood namens haar den jubilaris een fi aai salon ameublement aan, waarvan hij de fotografie oveihr-nligde. Een fraai gecalligiafeent album met de namen der deelnemers aatt het ge schenk was daai bij gevoegd, Voorts verscheen een deputatie uit het gemeentebestuur bestaande uit de wethouders mr. W. H. Jansen L. B. en M. L. Honnerlage Grete met de raadsleden P. Loopuijt en A. Gouka en den secretaris mr. V. Sickenga. Mr. Jansen wensclue den jubilaris in een haitetijke toespraak geluk en deelde mede dat de gemeenteraad met algemeene stem men het besluit genomen had hem een jaarlijksche gratificatie toe te kennen van f 200" Het personeel van het raadhuis en de gemeenteambtenaien hadden mede een depu tatie afgevaaidigd, beslaande uit de heeren mr. Sickenga, Van Luik, Eittei e» v. Damrne Jaiink om bij deze gelegenheid den chet der gemeentepolitie te huldigen. De vereeniging van Nederl.-Indische oud strijders 5Het Vaderland Getrouw" had schriftelijk haar gelukwensch toegezonden. De burgemeester, die zijn verlof in Schot land doorbrengt, zond een telegram van ge lukwensch, terwijl namens hem een fiaaie bloemenmand werd bezorgd. Voorts waren nog toegezonden een fraai bloemstuk van het personeel van het raadhuis en de gemeente-ambtenaren die ook ter receptie bij deputatie vertegenwoordigd wa ren en vele anderen van particulieren, waar van er ook velen ter receptie verschenen, om van hun waardeering getuigenis af te leggen. Op voordrachten door B en W. van Rot terdam ter benoeming, bij den raad inge diend, komen o.m. voor: tot onderwijzer aan de schooi voor g. 1. o. 3e kl. no. 11 M. Berck alhier (no. 3) tot onderwijzeres aan de schooi voor g. I. o. 3e kl. no. 42 mej. M. F. Born alhier (no. 3); tot onderwijzer aan de school voor g. i. o, 3e kl. no. 67 M. Berck alhier (oo. 1). N, de Gast. Het totaal bedrag dat de heer A.Beukers W Az. ten behoeve van de wed. De Gast te Rotterdam, in Vlaardingen en hier heeft bijeengebiacht is f296 40. J. 1. C, WoHtensperger, De vaderlaridsche driekleur die uit het bureau van politie wappert veikondigt dat bij het corps heden feest gevierd wordt. Zooals wij hebben medegedeeld wordt heden herdacht het feit dat de heer J. L. C. Woiftensperger gedureide 25 jaren als com missaris van politte in deze gemeente is werk zaam geweest. Toen de jubilaris van morgen te 9 uur op zijn bureau was gekomen werd hij daar bij monde '.an den inspecteur 1ste klasse J. C. Notenburg gecomplimenteerd en^bood deze hern daa-bij riatnens beide inspecteurs een beeld op zuil aan. De heer Wolffemperger dankte voor deze hulde die door hein op hoogen prijs werd gesteld. Dan verschenen de agenten le en 2e klasse en de gemeente-veld wachter voorafgegaan door de beide hoofdagenten, bij hun chef. De oudste hoofdagent, G. Wageraaker, wensehte den jubilaris namens zyri collega en de agenten van het vaste corps geluk met diens feest en bood hem namens allen ïioralia. Da tentoonstelling van nFInralin" din den 10n September a.s. wordt geopend, belooft weder zeer interessant te zullen worden, o. a. doordat de firma Wed. Kleijkamp te Rotter dam zal exposeeren haar groote, zeer belang rijke collectie voorwerpen betrekking heb bende op Japansche, Ghineesche en Indische kunst. De Schiedamsche paai dentram vervoerde in de maand Juli 32479 passagiers. Lijst van brieven en briefkaarten, geadres seerd aan onbekenden over de 2e helft der maand Juli Brieven. G. Bakker, 's-Gravenhage. P. J. van Dijk, Mej. D. ten Bosch, Rotterdam. M, Klaassen, Briefkaarten. Mej. E. "Willemse, Rotterdam. Arie Eringaard, s Muziekkorps dor d.d. Schutterij te Schiedam. UITVOEIIINIG op Dingdag den 2n Aug. 1904, des namiddags ten O ure, in de Plantage alhier, bij gunstig weder. PHOQHAMMA' 1. Feestmarscb, Markus, 2. Jubel-Ouver ture, Weber. 3. Meine Königin, Coote, 4 Spanische Tiinze, Moszkovvsky. 5. La Gtande Duchesse de Geroldstein, Offen bach. G. Volksliederen" OOIGKRT in den Offio.-tuin, op Dinsdag 2 Augustus, des avonds ten 8 ure, te geven door het stafmuziekkorps der dd. Schutterij te Schiedam, Kapelmeester de heer Bart Verballen. PROGRAMMA. Eerste Afdeelmg. 4. Feestmarscb, Markus. 2. Jubel Ou verture, Von Weber. 3 Immer oder nim mer, Walzer, Waldteufel, 4. Fantaisie »La Grande Duchesse de Geroldstein", Offen bach. Tweede Afdeeling 5. Marche Iadienne, Sellenick. 6. Ou verture »Si J'étais Roi", Adam. 7. Pilger- chor, und lied an den vAbendstern", Wagner, 8. Fantaisie sur Fopéra ïFaust", Gounod Heden morgen is door de politie bij binnenkomst van het loggerschip VI. 189 aangehouden, en ter beschikking gesteld van den Hoofd-Commissaris van politie te A mstei - dam, de schepeling J. B. verdacht van dief stal in vereeniging aldaar gepleegd. Opgave van brieven en briefkaarten, over de 2de helft der maand Juli aan het postkantoor alhier bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet zjju kunnen worden uitgereikt. Brieven. De Ilaari en Heybtoek, Dordiecht. Born, i M. Roer, Rotterdam. Briefkaarten. E. Kreitz, Amsterdam. L. Lubars, 's Gravenhage. L. v. Velden, i> P. ten Hove, Groningen. M. Bouman, Rotterdam. G. B. v. Willigen, s Mej. A. Kuit, Scheveningen. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Verkocht: 30 Juli. NotarisW. A. van Dolder Dz. E»n woonhuis en erve met open gtond, aan de Kreupelstraat, plaatselijk genummerd Bleekorstraat 2, groot 95 centiaren, in vei ling f1660. Zes woningen en erven met een ge leelte straat, aan de Kreupelstraat en de Otterluurt nos. 1, 3, 5, 7, 9 en 11, te zamen groot 178 centiaren, in veiling 1. f800, 2. f540, 3. f540, 4. f555, 5. f560, 6. f590. Perceel I met 1 en 2 Otterbuuit gecom bioeerd verkocht voor f3170. Perc. 5, 7, 9, ll,Otterbuurt daarvoor ver kocht. Vier woningen en erven met open grond aan de Stationstraat nrs. 22, 201,203 en 20s, te zamen groot 210 centiaren, in vt-iüng 1. f620, 2. f540, 3, f535, 4. f520. Niet verkocht. NotarisW. A. van Doi.der Dz, eri Notaris W. J. A, Roldanus. Een woonhuis, verdeeld in een beneden en bovenwoning, benevens erve en open grond, te Schiedam aan de Ovcrschiesehe straat nr. 86, groot 79 centiaren, in veiling f 3050. Daarvoor verkocht. Een woonhuis met overbouwde ga g, ver deeld in een beneden- en bovenwoning, be nevens erve en open grond, nevens voorgaand perceel, nr. 88, groot 103 centiaren, ju vei ling f4050. Daarvoor verkocht. Een pand, dienende tot metselaarswerk plaats, met erve en open grond, achter voor gaande perceelen, groot 81 centiaren, in veiÜLg f 620. Verkocht voor f1045. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor alhier werd gedu rende de maand Juli 1904 ingelegd f 16269.66 en terugbetaald 18765.17. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje, draagt het nummer 4802. »Huis van Nassau-Oranje als Heeren Van Breda", door het Dageiyksch Bestuur deze» gemeente goedgekeurd. Den 24 Augustus a.s. is de dag, waaron voor 500 jaren de eerste Nassau in de Neder- landen als Heer van Breda zyn blijde inkoraste deed in onze stad en plechtig werd inze- huldigd. Die dog ga dan ook niet ongemerkt voorbij, doch zy een feestelijke herinnering dag. Op het programma komt o. a. voor eene plechtige raadszitting en tevens reünie van de feestcomissie en bui genieesters der23ge« meento van de voormalige Baronie. Het ontwerp 'van het monument is naga- noeg gereed en zal dan ter bezichtiging ge steld worden. (»D. v. Nbr.") 40-jarig jubileum. Te Rotterdam waren heden twee jubila rissen die een 40-jarig tijdperk herdachten. Het waren de heer J. Don, commissaris von politie, die vóór 40 jaren bij de Rotterdam- sche politie, en de heer G. B. van Krieken organist der Zuideikerk. Beide jubilarissen ontvingen van vrienden bekenden en ambtgenooten vele blyken van waardeering. Neerlandici. Neerlandia, het maandblad van het Alge- meen Nederlandsch Verbond, is in dubbele dikte verschenen en bevat verschillende zeer belangwekkende artikelen overde taalgrens in België, de geschiedenis der Vlaamscbe ge westen, de Z,-Ned. letterkunde, de muziek de rechtspraak enz. alles verrierd met tal van' goeduiigevoerde afbeeldingen en portretten. TP erkstaking, In verband met een werkstaking, uitge broken bijl den Haagsehen stukadoorspa troon van Gilst bidden de stukadoors giste ren een openbar© vergadering, waarin een motie werd aangenomen, waarbij! do beu- ding van deu patroon van Gilst wordt af- gekeurd die dor gezellen Wordt goedge keurd, vooral omdat zijl langs vrededieven- den weg getracht bebbeai bot geschil op te lossen en steun wordt ingeroepen voor de stakende arbeiders. De kolonel-commandant van? het regiment grenadiers en jagers woonde Zaterdag de repetitie bij van de Koninklijke Militaire Kapel, en deelde bij deze gelegenheid aan den luitenant-directeur Bouwman mede, dat H. M. de Koningin belangstellend had gevraagd naar hpt nnnrloa! dö kspsl hsd gehad in do hulde aan generaal Van Heutsz. Hare Majesteit heeft het verlangen te kennen gegevpn, dat, zoodra de kapel zich weer ten Hove zal doen hooren, als eerste nummer zal worden uitgevoerd de compositie van den heer Bouwman nHulde aan Generaal Van Heutsz." E. O. C.-A. VV. De wedstrijd alhier werd na een zeer span nend slot door de Rotterdammers met 2 wickets gewonnen. A. V. V, scoort eerst 68 waarvan Pel 10 eu Douwes 14 not out. Bij R. C. C, vielen aanvankelijk de wickets snel en het was reeds 5 voor 23. Tuyl houdt dan echter stand en het totaal wordt 82 waar van Tuyl 28 en Schouw 10. A V, V.'s 2e innings is vrijwel gelijk aan de eerste en levert 63 runs op, zoidat R C. C. 49 moest maken om te winnen. Aanvankelijk lijkt het o( deze gemakkelijk gehaald zullen worden, want op 35 is pas 1 wicket meer. Dan gaat echter Gioothoff lobs bowlen en :n een paar overs heeft hij ettelijke slachtoffers gemaakt zoozelfs, dat de kansen voor A. V. V. nog niet kwaad staan. Als er echter 8 wickets meer zijn voor 45, zorgt een overthrow voor d« beuoodigde runs, zoodat A.V. V. met slechts 2 wickets verloor. Heidebrand. Ook door de beorcai jhr. urn*. P. P. va* Gelre van Vrijborg})© van AYesteuboVen, te Rijzenburg, eu G. J. Ederveeu, te Zeist, ia eeu belangrijike som gelds besdhilkbaar ge steld, als blijk vau waardeering voor de groote inspanning, waarpc-de door de ge nietroepen en do infanten© uit Amersfoort op 18 Juli jl. een 'hevige beide- eu bosch- brand op de grens van Wallenburg is ge stuit. Lang uit. Men begint zich te IJmuiden ernstig onge rust te maken over de IJmuider stooraharing- logger IJ. M. 10, van de Eerste IJmuider Haringvisschprij, Dit schip is negen weken geleden uitgevaren ter haringvangst en sedert acht weken werd niets meer daarvan-'ver- nomen. (*N, v. N.") Geen herrie meer. Het dagblad van den Haag verneemt dat wat de politiemaatregelen betreft aangaande het tramvervoer van gisteren aan den Sche- veningschen weg (Laan Copes) alles op orde lijke wijze geschiedde. Courses te Woestduin. Prachtig weer en goede sport. De Rozeri-prys was voor Firmant, die niet vruchteloos (uit het noorden was overgekomen. De Dalia-prys was weder een walk-over voor Valerie. De Anjer-prijs, die k la merci scheen van Heliograaf, werd gewonnen door Don Juan. Ulpia behaalde hare eerste overwinning in den Lelie-prijs, eene verrichting, die slechts door weinigen was voorzien. Tot besluit won Lyndon Green den Foksia prijs, ondanks het hinderen door Broom op Patricks Ball, die Lyndon Green sterk opdt ong. De disquafificatie van den stal Creutz voor de plaats, die billijkerwijze te verwachten was, bleef tot aller verwondering uit. 500 jarig bestaan. Naar wjj met zekerheid vernemen, zyn de voorstellen der commissie voor de herdenking van het 500 jarig bestaan van 't doorluchtig jyiei oorspron/cetijK. In de *0. Hairl. Crt." lezen we: Aan tHet Volk" werd uit Meppel ge schreven, dat een schoenmaker een be schrijvingsbiljet voor de belasting kreeg, waarover hy wel wat verbaasd was, aange zien hy in een buurt woonde, dio het zonder belastingbetalers moest stellen. Deze moderne Hans Sachs bleek evenwel ongeveer een gelijke dosis dichtvuur te be zitten als wijlen zijn Neurenbergsche voor vader. "Want jvroolyk" nam hy de zaak op (aldus wordt aan vliet Volk" geschreven), zond het bewuste terug met het volgende eigengemaakte (aldus staat in »Het Volk" te lezen) versje Zestig centen is mijn huur; Door één schoorsteen stook ik vuni; Door één raam krijg ik licht Met één deur sluit ik mijn woning dicht. Mijn ambacht is lustig van aard Mijn meubels zijn de taxatie niet waard. Deze Hans Sachs is zeer zeker een vroo- lijke en oolijke Schuster und Dichter, maar ook een Meistersinger in't jokken 1 want be doeld eigengemaakt gedichtje heeft tu een aflevering gestaan van wijlen Het Guldens Tydschrift ïErnst en Luim", jaargang 1860 1 Daar staat op pag. 167 het volj versje Negen en negentig cent is m'yn huur. Onder één schoorsteen stook ik mijn vuur. Door één venster ontvang ik m'yn licht. Met één deur sluit ik mijn kamertje dicht. Mijn beroep is los en luchtig van aard. En de meubelen zyn de taxatie niet waard. Dit gedichtje is indertijd gemaakt door 'n zekeren K, Hekkenspringer, iemand die wer kelijk met een ulos en luchtig beroep" om- sproDg, want de man was dansmeesterhet versje was ook juister in verband met de toen vigeerende wet op de personeels belas ting wat de vermelding van het venster be treft, dan de namaak dichtregelen van dit moderne Meppeler hekkenspringertje en bru taaltje van »Het Volk", wiens los en luchtig beroep allicht meer aan den pik-^lak-achtigen kant zal zyn. Ook een moeder. Te Borgweg (Gron.) moet de vrouw van zekere V. haar 1% jarig kind zoodanig heb ben verwaarloosd, dat het is overleden. Allerlei geruchten doen omtrent dit treurig geval de ronde. De politie stelt een onder zoek in. De vrouw maakt misbruik van ster ken drank. I

Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2