BINNENLAND. V STADSNIEUWS. 650 maai troepen zijn te Marseille aan gekomen. In do stad heersekt da volmaakt ste kalmte. Te Get te is de staking in liet havenbe drijf algemeen. Italië. De „Gioraale dfltalaa" zegt dat mrg. Geay zeer gedrukt was toon Wiji een' bezoek aan den. pans bracht dodi dat hij! het Yaticaan in een veel betere stemming' verliet. Het hlad zegt, dat do bisschop behalve aan den paus ook aan do Prauscho regeering zijn ontslag heeft aangeboden. Dnitschland. De .Norddeutsehe AJlgemeiiie Zeitnng" verneemt dat do opperhofmeester der kei- zesrin, baron von Mirbach, op zijiu herhaald Verzoek ontheven is van de door hem te vens uitgeoefende functie als kabinetssecre taris der keizerin en beheerder van Waar particuliere kas. Deze functies zijn opgedragen, aan den vroegeren landraad, kamerheer dr. Yon BaSir. Yon Mirbaoh nam teVens zijn ontslag als voorzitter der dbor hein geleido kerkelijke verednigingem en vereeuigingeoi' van alge meen nut. Hiad'elijfc is dan toch een der adellijiké medeplichtigen aan liet Pommembank- scoandaal on meer dergelijke. knoeierijen van de baan geschoven. Nu zal det zaak verder wel in den doofpot worden gestopt. Té Berlijn, loopen geruchten dat do regee ring besloten is kolonel Leutwein tdt Zuid- West-Afrika terug te roepen en in zijn plaats te benoemen von Lindequisfc, Dhitsch oonsul-generaal te Kaapstad'. Rusland. TTit Bijsk (gouvernement Tomsk) wordt gemeld, diat de eenige Weken geleden plot seling verschenen „profeet" Ainot gevangen gemomein is en de door hem veroorzaakte on lusten onder de Kalnrukken onderdrukt zijin. Do profeet, die eenige duizenden aan hangers had, is van Kalmuksdh'e afkomst en heeft lang in Mongolië geleefd!. Men ge looft dat hij door vrienden dier Japanners of door da Japanners zelf betaald werd om een beweging tegen de Russen op Tt>uw te zetten. Yer. Staten. Alle slagersgezellen te Chicago hebben zich bij: <Je algemeens werkstaldng aangeslo ten. De beambten der Great Union ver klaren dat 15000 slagersgezellen zich bij de staking der trustsarbeiders aansloten. De vleesohmarkt wordt ernstig bedreigd. Hofberichten. Dé opperkamerheer en de chef van het Militaire Huis van Hare Majesteit de Ko ningin maken bekend', dat (Hare Majesteit de Koningin in het Paleis te Amsterdam audiëntie zal verleenem op Dinsdag 27 September 1904, des voomud- dags te 10 uur, aan militaire autoriteiten én te 1 uur aan de volgende civiele auto riteiten: da leden van het consulaire korps; de commissarissen d!er Koningin; gewestelijke besturen, burgemeesters en gemeentebe sturen; op Woensdag 28 September 1904, des voormiddags te 10 uur commissiëni en het overige gedeelte der civiële autoriteiten; op Donderdag 29 September 1904, des voormiddags te 10 uur, aan particulieren. Degenen die verlangen tot deze audiën- tiën te worden, toegelaten, worden uitgenoo- digd om zich in te schrijven op een der audiëntielijsten, welke aan genoemd paleis gereed zullen liggen, vanaf heden tot en met 10 September 1904, des avonds te 4 uur, op welken tijd de lijsten zullen worden ge sloten. Gedbnetadé 'het galadiner, gisteren ten 'Hove op het Loo, waaraan de gouverneur- generaal van Nederlandsöh-Indië Van Heutsz deelnam als Harer Majesteits adju dant-generaal, steldé Hare Majesteit een droinlc in: op den yertrekkenden generaal van Heutsz en op het welzijn van Harer Majestedts koloniën. Koninginnedag. Apeldoorn. Over den avond van den feestdag hier nog het volgende: Op het Nieuwe Markt plein, werd ten aanschouwe van duizenden de lichtstoet, bestaande uit 35 corporatie- en particuliere wagens opgesteld. De ge- heele stoet had een lengte van 1000 meter. Door Stationsstraat, Dorpsstraat en Piet Joubertstraat werd de weg genomen naar 't Koninklijk Paleis, waar H. M. de Ko ningin met Koningin Emma en den Prins der Nederlanden den stoet in oogenschouw nam. De dames en de heeren der hofhou ding stonden bij het rijtuig waarin 'de vorstelijke familie was gezeten, en het duurde bijna een half uur eer de stoet was gepasseerd. H. 51. liet zich den heer M. H. Hey- broek voorstellen, den voorzitter van het comité, wien de Koningin haren dank betuigde, daarbij verklarende, zeer onder den indruk te wezen van het schoone ge heel, door de vereeniging van corporation en particulieren tot stand gebracht. Na de ontbinding van den lichtstoet be sloot een welgeslaagd, schitterend vuur werk den feestdag. In de legerplaats. Uit de Legerplaats bij Harskamp meldt men ons De verjaardag van II. M. de Koningin is Woensdag alhier met de grootste feestvreug de gevierd. Het fraditioneele morgenschot werd oiuniddelli.k gevolgd door de heer lijke, melodieus» tonen van het oude Wil helmus, hetwelk, zoo voortreffelijk gespeeld door het muziekkorps der Koloniale Re serve, in alle harten een gevoel van vreug de en dankbaarheid deed ontwaken, zich uitende in een spontaan „hoera!" dat van onder de linnen daken onzer kleine tenten- stad omhoog steeg. Vroeg in den morgen reeds werden over en weer bezoeken gewrisold tusschen vele gebruinde Indische krijgers en soldaten van het -Ie regiment infanterie. Er was een pietiige. opgewekte stemming. Te 1"2 uur had een groote parade plaats, gecommandeerd door den majoor Door man. chef der Koloniale Reserve. Precies bij het vallen van het middagschot ver scheen de kolonel jhr. Van der Wijck, com mandant van het 4e regiment infanterie, vergezeld van zijn adjudant, op liet terrein om de parade te inspectcoren. Uit de om liggende gemeenten waren vele burgers toe gestroomd om van het militair schouwspel te kunnen genieten. Dagen van te voren tocli was reeds bekend, dat op dit uur ook een bijzondere plechtigheid zou plaats hebben. Aan een zoowel bij meerderen als bij mindere algemeen bemind officier, don lc luitenant F. Piekema van het 4e regiment infanterie, was een hoogc koninklijke on derscheiding, de eervolle vermelding, ten deel gevallen voor zijn dapper gedrag in Ned.-Indië. Verschillende familieleden en vrienden van den gedecoreerde waren over gekomen om bij de uitreiking tegenwoordig te zijn. De troepen werden in een vierkant op gesteld. De kolonel steeg van zijn paard, verzocht den kranigen officier vóór hem plaats te nemen, liet de trommen roeren, de geweren presenteeren en hechtte het eeremetaal op de breedo borst van dien forschen held. Daarna sprak de kolonel hem in roerende woorden toe; vervolgens werd den troepen het feit kenbaar gemaakt waarvoor den le luitenant Piekema deze koninklijke onderscheiding was ten deel ge vallen. Met een „Leve de Koningin 1" ge volgd door een donderend driewerf „hoera!" werd de plechtigheid besloten, waama de troepen, voorafgegaan door de vroolijke, opgewekte muziek der koloniale reserve, de fileerden. De middag werd verder doorgebracb' met volksspelen, opgeluisterd door de mu ziekkorpsen van de koloniale reserve en van het le bat. 4e regiment infanterie. Tij dens die spelen werden de tentversieringen bezichtigd, die vooral bij het le bat. de aandacht trokken. Met de eenvoudige ludp- middelen, die de heide olevert, waren hier op den grond wapens, gekroonde W's en H's aangebracht, zóó smaakvol, zóó mooi, dat iedereen er door werd aangetrokken; ook de Nederlandsche en Mecklenburgsche vlaggen werden hier, gemaakt van zand, in hunne juiste kleuren aangetroffen. De volksspelen hestonden in: snelloop, estafettenloop, alarmeeren, voetbal, ver springen enz. Alles liep in de meest volmaakte orde af. Des avonds te 9 uur had een groote militaire taptoe plaats, waarna een rond gang door het kamp. Een vuurwerk in den tuin van de officierscantine, afgestoken ach ter een door de zorg van den le luitenant Bourbon schitterend verlichten vijver, be sloot het groote feest, waarna de officieren zich nog eenigen tijd in hun prachtig ver sierde canüne ophielden en de volmaakte rust spoedig in het kamp terugkeerde. Tijdens de expeditie in Iforintji als com mandant van een spits, na dagen lang gemar cheerd te hebben door moerassen, oerwouden en bergland onder zware tropische regens, op bet oogenblik van eene ontmoeting met den vijand, ziende dat de spits wankelde en terug wilde gaan, met de klewang in de vuist vooruitgevlogen, zijne manschappen aanvurende, en door dat voorbeeld de overwinning aan de onzen bezorgende. De Koningin-Moeder in Den Haag. Bij de komst van II. M. de Koningin-Moe der op de tentoonstelling der Vereeniging Arti et Lndustriae in het paleis Buitenrust stond het voltallig bestuur dezer vereeni ging in de ruime, smaakvol gedecoreerde vestibule geschaard, terwijl het dochtertje van den voorzitter, den heer Joh. Mut ters jr., II. M. een ïraaie bouquet aan bood. Vervolgens werd de voorzitter door den heer De Ranitz aan Koningin Emma voorgesteld, waama de heer Mutters de be stuursleden en later ook de tentoonstel lingscommissie aan H, M. voorstelde. Terstond hierop ving de Koningin-Moe der, die bij Haar komst verklaarde met veel belangstelling de tentoonstelling van Arti's werkepde leden te komen bezichti gen, daar zij gaarne den bloei onzer kunst industrie constateert, Haar rondgang door de zalen aan, daarbij rondgeleid en voor gelicht door den voorzitter, den heer Mut- -ters, die II. M. op verschillende bijzonder heden van technischen of artistieken aard opmerkzaam maakte. De Koningin-Moeder bezichtigde met de grootste belangstelling de expositie. Her haaldelijk gaf Zij Haar ingenomenheid met bijzonder fraai werk te kermen. Daarbij deed Zij vragen en maakte Zij opmerkingen, die van groote kennis op dit gebied en van fijnen kunstsmaak getuig den. Bijzonder werd Zij aangetrokken door werk met rustige lijnen, terwijl Zij ook den nadruk legde op de zoo gewenschto prac- tisciie bruikbaarheid van verschillende voor werpen. Geruimen tijd stond H. 51. o.a. stil hij bet werk vim den kunstdrijver-goudsmid J. II. Brom te Utrecht, waarbij zich een kost bare gedreven gouden montrans met dia manten bevindt, eigendom dor Sint Jacobs- kerk to 's-Gravenhage. Bij de bezichtiging vim deze afdceling was aanwezig do kape laan 5 Ie ij sen uit Leiden, om II. 51. de ge- wenschte toelichting te geven bij de hier geëxposeerde kerksieraden. Ook bij de overige inzendingen waren de exposanten meorendeols tegenwoordig. Na bezichtiging van al het geëxposeerde verliet H. 5t. te kwart voor drie uur het tentoonstellingsgebouw, na den voorzitter, die Haar dank zegde voor Haar bezoek, verzekerd te hebben, dat do tentoonstelling Haar in de hoogste mate had geïnteresserd, te meer daar Zij van Haar komst hier le lande reeds met belangstelling gevolgd hoeft den vooruitgang en bloei van onze kunst nijverheid. Ofschoon II. M. geruimen tijd ter ten toonstelling had vertoefd, viel cr zoo veel te zien en te bewonderen, dat Zij van oen groot deel der expositie slechts een zeer kort aperpi kou nemen. Niet het oog hierop verklaarde 11. 51. bij Ilaar vertrek, gaarne een tweede maal te zullen terugkomen, om datgene, wat thans slechts vluchtig door Haar bezichtigd kon worden, nogmaals in oogenschouw te ne men. Dit tweede bezoek werd door II. 51. be paald op 21 September, De tentoonstelling van Arli et lndustriae blijft naai- reeds werd medegedeeld tot den 25en d, a, v. geopend. Naar Haar Paleis in het Voorhout terug gereden, gebruikte II. 51 daar den lunch, waama zij tegen vier uur zich naar het concours hippiquo 1 cg"f. H. 51. heeft hedennamiduag negen minu ten over halfzes, de residentie weder ver laten, vertrekkende naar Soestdijk. II. 51. werd aan het Staatsspoorslation uitgeleid door den burgemeester, baron Sweerts, met wien de Vorstin zich tot aan het vertrek van den trein onderhield. Gisteravond le 7.26 spoortijd, kwam II. 51. de Koningin-5Ioeder met gevolg aan de halte Soestdijk aan. De burgemeester van Soest was ter begroeting aanwezig. Bij het uitstijgen droeg Hare 5tajesteit een fraaie bouquet. In twee hofrijtuigen werd naar het paleis gereden. Onze ministers. Naar wij uit de beste brotu vernemen, is het opzienbarende bericht van. die „NieuW Goruichernselle Courant", als zou binnen kort de minister van financiën, mr. Hartd van Teeklenbung, aftreden en werdén) ver vangen door dm minister van W., H. en N., die op zijn beurt weder zou worden opge volgd door den heer R. P. J. Tutein Noibhe- nius, geheel en al uit de lucht gegrepen. („N- C.") Gouv. Generaal Tan Heutsz. De gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië, Van Heutsz, vertrekt Zondag per Hollandsche spoor uit de residentie naar Genua, om zich aldaar in te schepen voor de reis naar Oost-Indië, ter aanvaarding van zijn hoog ambt. Onze consuls. De heer J. 5Y. Willek es Maocibuald, hij Koninklijk besluit van 13 Mei 1904 no. 47 eervol ontslagen nit zijn betrekking van consul der Nederlanden te Warschau, en biji Koninklijk besluit van 28 Mei 1904 no. 48 benoemd tot consul-generaal dhr Neder landen té Berlijn voor het koninklijk, Pruis- san, is in die hoedanigheid door d'ö Duitsohe regeering erkend. Afscheid van Gouv.-Gen r. Heutsz. Tijdens het diner, gisterenavond door den 5finister van Koloniën in Hotel den Ouden Doelen te 's-Gravenhage aan gouverneur- generaal Van Heutsz aangeboden', bracht de gastheer den eersten dronk uit op Hl M. do Koningiu om. vervolgens een woord! van afscheid te richten tot den weldra vertrek- kenden landVoogd. Overbodig achtte de Minister het, uit te weidfen oiver hetgeen door Z.Exo. in oen schitterende loopbaan is verricht in het be lang van Indië en dat van ons vorstenhuis en vaderland. Koningin en) vaderland' rijn hem daarvoor dankbaar. Overbodig ook ware het tegenover gouvernour-generaal Van Heutsz, die het beste deel van zijn le ven aan Indië gaf, heb gewicht te betoogon van 'het amhb en die zwaarte van de taak waartoe het koninklijk vertrouwen hem thans roept. De Minister dieed! uitkomen, dat de nieuwe landvoogd niet zelf dit amibt heef gezocht dlodh het wetnsohfc te aanvaar den als een plicht die Wordt opgelegd in het belang van Indië en Nederland saamt Do saineiisprékingenden laatsten tijd gehou den, hadden 's Ministers overtuiging beves tigd, dat vruchtbare samenwerking tusschen hem eru Van Heutsz mag Worddn verwacht. Deze weet, op 's 5Iinisters steunl te kunnen rekenen bij datgene, wat hij in! 't belang van Indië noodig acht. De Minister weet, dat het bestuur van den nieuwen Land voogd in recht zal wortelen en daaraan rijn krachten zal omtleenendab het gericht zal zijin op de bevordering van die geestelijke ■en die stoffelijke belangen dér inlandsche bevolking; dat hij; met den Minister samen- stemt in waardeering voor dé Christenmis- sie, als in liet waarachtig belang dier bei- volidng. Dé Minister, wijzeudo op de meter dan ge wone higeaamiemheid! waarmede de benoe ming van dén generaal tot lamdVoogd is be groet, wonsckto het eeuigsrins benauwende, dat ligt voor oen koeil hoofd' en oen bolder verstand in de vanvaditingjeai, door-som migen. aan deze benoeming verhouden, niet te vermeerderen dbor ook zijnerzijds van verwachtingen te gaan spreken. Liever bepaalden hij rich tot wensdhem.. En dan wonschto do Minister generaal Van Heutsz toe-, dat hij do zware) taak die hom wacht ten eindel toe met blijmoedigliieid moge volbrengendat gezondheid en kracht hem' ern den rijnen mogen blijven bewaard, dat God zijin bestuur over Indië zegome. Alle1 aauwezigen stemden geestdriftig sa men in 's Ministers wenseh Voor heb welzijn van dteu generaal én mevrouw Van Heutsz voor een voorspoedig bestuur van den he noomden landvoogd. Generaal van Houtsz antwoordde, dat hij herhaalde Wat reeds vroeger dbor liem met nadrii'k gezegd werd1: 'dat hij] als krij gaman niets zou hebben verwacht zonder de toc>- wijding én zelfopoffering zijindr uitnemen de officieren en troependat, indien Wijt op bestuursgebied iets bot sfcan'd had gebracht, dit in de eertto plaats was too té sclmij]veu aan do voorlichting on steun der regeering in Indië on het moederland en dé krachtige medewerking dér besturende ambtenaren; dat, wat rijn niiduwö amhfc betrof, hij niets andei's kou: beloven dan dat hij mot inspan ning van allo krachten aoui trachten, zijn plicht, te doen. Z.Exc. besloot met nogmaals een beroep té doen op det Voorlichting van do regee- in Nederland en sprak dö hobp uit d'at tan slotte aan de andere volkeren zal blijken d'at otuze schoone bezittingen de "best be stuurde der aarde genoemd mdgen wotrdm. Raad ran Stato. Openbare vergadering van den Raad van State, afdceling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag 7 dezer, des voor middags te elf uren. IToy. Staten van OTerijsel. Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten dezer provincie bepaald, dat do ver kiezing van een lid der Staten in het kies district Deventer, Ier vervulling der vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer G. J. L. Ankersmit, zal plaats hebben op Dinsdag 20 September, 'de stemming, zoo noodig, op 27 September "en de her stemming, zoo noodig, op 4 October a.s. („Z. C.) Bezoldiging sehattingscoinmissiën. Voorzitters en leden van schattingscom- missiën voor de herziening der belastbare op brengst van de gebouwde eigendommen heb ben de regeering verzocht om verhooging van bezoldiging. Yredespoleis. De Temps" bespreekt in een beleefd maar toch scherp artikel de langzaamheid waar mede in Holland uitvoering wordt gegeven aan het doel waarmede Carnegie 71/2 millioen heeft geschonken, n.l. de stichting van het Vredespaleis te 's-Gravenhage. Wie weet, zoo merkt de ïPetit Bleu" naar aanleiding hiervan op, of de bezwaren die de Hagenaars opwerpen bij deze stichting, niet is een fijne ironie, een stille uitdrukking van twijfelmoedigheid dat hen heeft inge boezemd de onvruchtbare vredesconferentie,, die zóó spoedig is gevolgd door de beide vreeselijke oorlogen in Z. Afrika en in Oost- Azië. Ned. Hoodc Krats. In de „Ned. Staatscourant" is door den voorzitter van het hoofdcomitó van liet Ned. Roodo Kruis bekend gemaakt, dat er voor gediplomeerde ziekenverpleegsters ge legenheid bestaat tot plaatsing bij het korps pleegzusters dier vereeniging. Dm nadere inlichtingen, zich le adtcssee- ren aan het 11°' tuur van het Uaagsche vrouwencomité der vereeniging of aan de directrice van het Roodo Kruis, zieken huis te 's-Gravenhage. Adies Jan van Nas- saustraat 112, aldaar. Vereen, vereenvoudiging examens. Het hoofdbestuur der Vereeniging tot vereenvoudiging en verbetering van exa mens en onderwijs heeft zich namens die Vereeniging tot den minister van binncn- landseho zaken gewend met het verzoek, zijn invloed te willen aanwenden, teneinde hel daarheen le leiden: a. dal voor alle rijks hoogere burger scholen geldend worde de regel, daleencan- didaat tot do eerste klasse wordt toegela ten, die een verklaring kan overleggen van het hoofd die school, dat hij (zij) liet uit gebreid lager onderwijs met vrucht gevolgd heeft; b. dat aan de gesubsideerdc gemeentelij ke o{ bijzondere inrichtingen van middel baar onderwijs de verplichting worde opge legd denzelfden bovengonoemden regel op candidatcn voer de eerste klasse toe te passen; c. dat de toelating tot alle gymnasia op dezelfde wijze geregeld wot-do; d. dal het leerplan van de hoogste klasse dor scholen voor uitgebreid lager onder wijs en van de laagste klasse der middel bare school en van het gymnasium herzien worde door een gemengde commissie van deskundigen uit het uitgebreid lager, het middelbaar en het gymnasiaal onderwijs. Aan burgemeester en wethouders van verschillende gemeenten beeft het genoem de hoofdbestuur liet verzoek gericht, dal zij hun invloed mogen aanwenden, ten einde het daarheen te leiden; a. dat voor do middelbare school, het gymnasium, en de scholen voor meer uit- gebreid lager onderwijs geldende worde de regel, dat oen candidaat tot de eerste klasse worde toegelaten, die een veiklaring kan overleggen van liet hoofd dor school, dat hij (zij) het uitgebreid lager onderwijs met vrucht gevolgd heeft; b'. dat bef leerplan van de hoogste klasse der scholen voor uitgebreid lager onder wijs en van dc laagste klasse der middel bare school en het gymnasium herzien worde door een gemengde commissie van. deskundigen uit het uitgebreid lager, het middelbaar en het gymnasiaal onderwijs. Zooals men weet, bestaat hier reeds deze toelating tot de If. R. S. en (le aansluiting van deze aan de Ij. S, zoodat B. en W. van Schiedam kunnen antwoorden, dat len opzichte der II. B. School alhier reeds aan alle wenschen der Vereeniging voldaan wordt. Dopartemont van Koloniën. Naar de ^Avondpost" verneemt, zal nog in den loop van dit jaar een examen vnor candidoat-tweede-klerk bij het departement van koloniën plaatshebben. Bijna alle bij het laatst gehouden examen geslaagde jongelieden zijn thans als schrijver geplaatst. Bovendien zullen een vijftal schrijvers in het begin van het volgende jaar tot klerk worden aan gesteld. Ook deelt het blad mede, dat bij hetzelfde departement een beperkende bepaling is ge maakt voor het verkrijgen van verlof wegens ziekte. De onder het departement ressorteer- ende ambtenaren, die wegens ziekte een ver lof langer dan zes weken wenschen, zullen zich daartoe moeten onderwerpen aan een door de Indische geneeskundige commissie van dat departement in te stellen genees kundig onderzoek, welke alsdan advies moet uitbrengen over den duur van het te verke nen verlof. Dlr bel., Invoerr. en accijuzen. Bij Kon. besluit zijn de navolgende pen sioenen verleend, als aanII. J. 5Ioll, hoofd directeur der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen bij bet departement van financiën, f3000; P. 5Icijer, kommies 1ste klasse bij 's Rijks belastingen, f477; J. Vos, kommies 1ste klasse bij 's Rijles be lastingen, f659. Gouden jubilé R K. Armbestuur. Op 12 Januari a s. zal het Roomsch- Katholiek Parochiaal Armbestuur den dag herdenken, waarop het vóór 50 jaren werd opgericht. Den Ssten September herdenkt A. Dirks, metselaar bij gemeentewerken, den dag waarop hij gedurende 25 jaar in gemeente dienst zal zijn geweest. Bij de te Rotterdam gehouden examens M. 0. handteeken en perspectief is o. m. ge slaagd de heer A. Van der Zee van hier. Bij het te Utrecht gehouden examen voor asp. adj .-commies bij de 51aatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen slaagde o. m. de heer Th. J, Beekman, van hier, thans klerk-telegrafist te Nliddelburg, De vereeniging Vriendenkring" alhier heeft besloten deel te nemen aan den natio- nalen wedstrijd in voordragen, uitgeschreven door de tooneelverceniging nllollandia" te Vlaardingen. De heer J. M. Voorhuijzen zal daartoe in het strijdperk treden met de door hem zelf gemaakte voordracht rMenschlievendheid", op muziek gebracht door den heer A. II. de Leur. American Yariety Company. Morgen zal hier een middag- en avond voorstelling gegeven worden door de Ameri can Yariety Company, directeur de lieer Alfonso Brockenhoeft, waarbij zeer sensatio- neele nummers te aanschouwen zullen zijn. Hedenmiddag waren wij in de gelegenheid een voorproefje daarvan te genieten. De uitbrekerskoning, de schrik der gevan genissen heeft eenige zijner proeven van kracht en weerstandsvermogen ten beste gegeven. In zeer nauwe met veeren sluitende hand boeien, waarbij de beide polsen tegen elkan der zijn, werd hij stevig ingesloten, doch het was voor hem geen vrijheidsberooving; in een oogenblik had hij de boeien, die toch als zeer deugdelijk bekend staan, geopend. Oostenrijksche boeien die volkomen stuiten om den polsen met een sleutel worden geslo ten, eveneens met beide handen tegen elkaar, bleken evenmin in staat hem geboeid te houden. Een ketting werd om zijn pols gelegd en door een ring gehaald, daarna het eind om de tweede pols geslagen en weer door den ring gehaald. Sterk aangetrokken werd ver volgens in den schakel achter den ring een slot gelegd. Ook daar was de uitbrekerskoning betrekkelijk spoedig weer uit. Ten slótte werd dó man, op de wijfzo als do moordenaar van koning 'Hum:beii>, di'é zeillmoorcl' .in de gervaugends wüda plégoa, in gesloten. Een ijveren band! omi den bals1! stoviga omsluiting dor polsem! on voeten, kettingen rondom Wet lilchaam ete dié met •krammen in dén grond geslagen. Om bier uit te fcomem liet Wij ridh. eesn! doek over 't lichaam werpen en n» een blijkbaar Wdvigo inspanning vara eeaiige minuten vré- len de kettingen en boeien rammeiend van zijn lidhaam'; Mj) Was wedor vrij. Een niet minder spannend nummer1 is dat van den motor vaart ini de lucht. Een trechtervormig reik 5 meter Bovdn den grond is dö wielerbaan, die in Wet mid den gelheei open! een ruimte laat van 4

Schiedamsche Courant | 1904 | | pagina 2