LEZING WUcIHlIRÖIllS Algemeen Advertentie-Bureau SHB CQHEU den Heer G. F. HASPELS, lonen. Trekking 20 Maart a.s. f Geen Nieten. f Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. lot f30.- 1la lot f 15." lot f6,. \o lot fa- Middelburgsche Courant, j. H. SPEENHOF F. PARI JSC IIE KRONIEK. Parijs, 5 Maart 1905. Ik weet niet of de bewoners van meer gezegende en rustiger oorden dan een we reldstad zich een denkbeeld vormen van het leven van een reporter of dagbladcor respondent, die zijn taak ernstig opvat en alleen met eigen oogen wil zien. Om te be wijzen dat hot zulk een beroepsman soms niet aan overstelpend werk ontbreekt doch geenszins ten einde zijn lot beklaagd te zien wil ik kortelijk samenvatten wat hij in de laatste week had moeten bijwonen. Men zal er uit zien dat hem bezwaarlijk tijd zou overgebleven zijn om zijn bevindin gen te boek te stellen. Daarbij zal ik niet gewagen van de dagelijksche bezigheden der specialisten, als bijv. zij, die geen en kele Kamerzitting overslaan of wel andere Dii mimores in de journalistiek, er slechts op uitgaande om hel gewone „Gemengd Nieuws" bij elkaar te krijgen. De buiten- landsche correspondent, minder gelukkig dan zijn Fransche confrèie, kan zich trou wens niet uitsluitend aan één tak der ac tualiteit wijden. Ongeveer van alles, wat in zijn woonplaats een overwegend belang inboezemt en aldus een schakel vormt van de keten der lokale historie, dient hij, wél beschouwd, kennis te nemen. Enger opgevat want ook met de voor hem opengehouden plaatsruimte heeft hij reke ning te houden enger opgevat, wordt zijn werk in dit opzicht vergemakkelijkt, dat hij slechts heeft weer te geven wat de onderwerpen gevormd heeft van de ge sprekken in de hem omringende maatschap pij. Doch om uit eigen beschouwing daar over mee te praten, behoort hij niettemin bij de groote verscheidenheid die hem vaak wordt aangeboden, den „flair", anders ge zegd den goeden neus te bezitten om per soonlijk datgene na te gaan waarop zich later de publieke belangstelling zal vesti gen. In de laatste dagen nu, had hij zich dadelijk naar drie verschillende uithoeken van Parijs of van de banlieuse moeten spoe den om bijzonderheden te verzamelen over de drie moorden, gepleegd op hoogbejaar de alleenwonende juffrouwen, die voorren- teniersters doorgingen en ook gebleken zijn die benijdenswaardige qualificatie te ver dienen, Bij een ervan, die eigenaarster was van het huis waarin ze woonde, vond men althans, te midden va». een ongelooflijk morsigen inboedel, in alle hoeken, gaten en verborgen plaatsen bankbiljetten en goud. Het was weder de oude geschiedenis, vreemd genoeg, dikwijls- voorkomende in een stad als Parijs, waar men zoo goed gelegenheid heeft het overtollige geld te gebruiken de oude geschiedenis name lijk van een dame, die zich zelve tot ar moede doemde, terwijl ze de opgespaarde penningen, bij duizenden, in haar matras of etenskast verstopte. Ongetwijfeld was dit slachtoffer het niet eens met den dichter, Jean Richepin, waar deze een armen drom mel hartstochtelijk doet reikhalzen naar l le nécessaire èt le Super- lui" Minder uit medelijden dan wel om dat bedoelde moorden waarschijnlijk weder gepleegd zijn door zoogenaamde „Apaches" heeft de publieke opinie zich er warm over gemaakt. De veiligheid laat te Parijs nog altijd veel te wenschen over, in spijt van het leger van bijna 10.000 agenten van po litie, die de stad er op nahoudt. Zijn leven beslist zeker is men dan ook nooit, wanneer men zich 's nachts of 's avonds laat in een afgelegen wijk be vindt. Het mooiste van dien toestand is echter dat men in weerwil daarvan geen revolver bij zich mag dragen. Zoodra het blijkt dat men er een op zak heeft, wordt men gestraft, de eerste maal met een geldboete, en dispensatie van dat verbod wordt nooit verleend, zelfs wanneer men bewijzen kan het slachtoffer geweest te zijn van een aanranding. Inmiddels mag men den politiedienaren niet hard vallen, indien ze zich niet des nachts in voldoend aantal op alle, meest bedreigde punten der stad vertoonen. Ze doen niets anders dan hun consigne gehoorzamen en zijn daar enboven dikwijls overwerkt. Zeiven vallen ze niettemin de burgerij wel eens hard, in de ongebruikte doch eigenlijke beteeke- nis van het woord. Bij openbare betoogin gen volgen zij, en ditmaal maar al te gaar- pe, ook het consigne van hardhandigheid. Van de „passage a tabac", waaraan ze zich alsdan overgeven, heeft menig on schuldig omstander de pijnlijke ondervin- ding opgedaan. Tusschen haakjes zij ver klaard dat die argotieke uitdrukking niets anders beduidt dan het uitdeelen van stom pen, houwen, krabben, i'n 't kort naar hand tastelijkheden. Wellicht interesseert het een lezer de afleiding dezer alhier zeer gang bare beteekenis te kennen. Daarom veroor loof ik me een korte etymologische uit wijding. Vooreerst trekt het woord pas sage er den zin in van „re pas sa ge", afgeleid van repasser, hetzelfde als ra boter dat hard schuren, slijpen of scharen betee- kent. "Wat „tabac" betreft, behoeft men Jxier bij dit woord ongelukkig niet aan de bij de rookers geliefde herba nicotana te denken. Het volk heeft, hij wijze van woord speling, iets wat den Parijschen straatjon gen aangeboren is, „tabac" genomen inde plaats van chicot, omdat dit laatste woord, wat den klank aangaat, aan chique (onze pruim tabak) herinnert Chic als stam van chicot beteekent klein en vindt men o. a. weer in 't Spaansche „chi- quito", 't welk eveneens die beteekenis heeft Een chiean of chicot is een werk tuig waarmee men iets" klein maakt of in kleine stukjes breekt, dus eon ha- pier of ander werktuig om mede te slaan. Het heett denzelfden oorsprong als het ,woord chic (piachtig, netjes, wat goed .uitgevallen is). Beide staan weer in verband piet het Engelscho to cick, schoppen of slaan (vergelijk de beteekenis van liet Fransche „eest tapé", c'est róussi en het Puitsche „geschlagcn"). Om den keizer te geven wat des keizers is, moot ik er hij peggen dat ik deze bijzonderheden der ver gelijkende taalstudie niet heb uitgevonden, doch dat ze te vinden zijn in de „Diction- paire Etyrnolugique de mille et une expressions". (Paris, Henri Didier 1903). Het is zelfs mijn plicht dit te vermelden, daar genoemd werk een landgenoot tot fiuteur heeft, namelijk den heer Adrien (Timmermans, thans te Parijs wonende, docli jaren geleden leciaar aan de HoogeieBur gerschool to Ensclkertó. Zij, die belangstel- Jen in dergelijke taal, vinden kundige bij zonderheden in genoemd work een uitste kende en alleramusantste handleiding. Waarschijnlijk kennen, om op de P.uijsche politieagenten terug te komen, dezen de gfleiding niet van de uitchukking, die men zoo dikwijls doch terecht met de uitoefe ping van him functie verbindt. Des te heter weten ze haar in praktijk te brengen. Pok verleden week is dat gebleken bij de werkstakingen. Parijs telt namelijk, even goed als het Russische Rijk, zijn stakers. Na, een paar weken geleden, de werklui der electrische centrales, hebben thans de Rijtuigmakers de arbeiders in sommige schoenfabrieken, benevens de vertegenwoor digers van nog andere beroepen, het werk gestaakt. Als gewoonlijk geeft dit aanleiding tot de samentrekking op één punt van een .vrij belangrijke politiemacht. De prefect van politie wil vóór alles de orde in de stad bewa ren, zelfs al krijgen, wegens de hierdoor ver oorzaakte storing in den gewonen bewa kingsdienst, de Apachen en andere boos doeners de handen en messen vrijer. Doch die bewaring der orde geschiedt niet zon der opstootjes en, soms, zonder een bloe dig treffen. De reporter, waarvan ik in den aanhef sprak, heeft drie of vier maal in de jongste dagen zich naar "die slachtvel- den der sociale revindication moeten bege ven. Op een ervan heeft een politieagent het leven gelaten, doch de man der wet had zijn moordenaar benevens nog een an deren werkman eerst zoodanig toegetakeld, dat mien, zoo men slechte een weinig so cialistische neigingen bezit, deze laatsten haast kan beschouwen als in staat van wet tige zelfverdediging verkeerd te hebben. „l'Humanité", het blad van Jaurès, laat dan ook niet na in dien geest te conclu- tleeren. In den laatsten tijd, en vooral sinds Oombes niet meer de teugels van het be wind heeft, hbudt dit blad niet op den heer Lépine on-iangename dingen te zeggen, in weerwil van liet feit dat de prefect eigenaar is van het t.gehonw, waarin de bureaux dier cburan't zijn gevestigd. Altijd volgens hetzelfde orgaan der so cialisten hebben de werklui gisteren "den prefect van pblitie de poets gebakken voor niets zijn troepen te hebben gemobiliseerd. Er was een groote betooging op de Place de la Concorde, die tusschen haakjes Vaak een plaats van „Discorde" wordt, aange kondigd. Een indrukwekkende politiemacht 'was er opgesteld, doch'de werklui het gros er van hebben op zich laten wach ten, zoodat men zich' ,met de arrestatie Van enkele kalme werklui, die waarschijn lijk die afspraak niet hadden vernomen, heeft moeten vergenoegen. Gelukkig heeft het publiek leven even wel ook iets anders gekend dan misdaad en oneenjgh'eid. In het rijk der harmonie was het zoo druk, dat zij, die de uitingen 'daarvan moeten volgen, geen avond onbe zet hadden. Parijs biedt tusschen Nieuwjaar en Pasehen te veel op' dit gebied, dan 'dat ik ook slechts sumrnierlijk het voor naamste kan aangeven. Als Hollander toaak ik echter opmerkzaam op een con- 'cert bij Heijel, gegeven door onzen land genoot, den pianist David Blitz, die op dien avond groot applaus en veel blijken van sympathie ontving'; op een ander, waar Johannes Messchaert zich deed hooren, die niet minder bijval genoot met zijn uitste kende Voordracht van Schumann's „Dich terliebe". Voorts op een derden landgenoot jan Reder, reeds lang solist bij Colonne. Van dezen winter heeft hij bovendien op het concert Cortot een partij vervuld in Liszt's Légende de Ste. Elisabeth, welk .werd in z'n geheel in de Fransche hoofdstad ten gehoore werd gebracht. Van Schuh- mann's Dichterliebe gesproken, dien ik er tevens op te wijzen, dat Colonne dezen winter weer eenige audities heeft gegeven van een Fransche Dichterliebe, n.l. la Vie du Poète van Gustave Charpentier, den 'componist van Louise, welke symphonie waarschijnlijk beter geschikt is voor het oor der muzikale Franschen dan genoemde Jieder-cyclus van Heine-Schumann. Colon ne is echter bjjj uistek een eclecticus. Hij zelf heeft het meest er toe hijgedragen Schn mann in Parijs te doen leeren kennen en waardeeren, hetgeen niet belet dat hij zijn jongere componisten, die zijn landgenooten zijn, niet vergeet. Gustave Charpentier nu, is een toondichter, die Van alle „Prix de Rome" zeker wel het meest populair ge- worden is. Zijn -„Vie du Poète", 't welk reeds van 1892 dagteekent, wordt om de lokale, Parijsche kleur, dief er doorstraalt, nog steeds gaarne aangehoord. Jan Reder ^vervulde in het vierde gedeelte „Ivresse" ge titeld, met groot succes de hoofdpartijl Naar genoemde concerten en nog tal van gndere, naar première's ..en begrafenissen had onze correspondent zich moeien bege ven. Ik zie echter dat hem misêchien geen tijd zou overblijven te schrijven over alles waf, hij zou gezien en gehoord heb ben. Met het aanstippen alleen van een kwart godoelto er van heb ik, naar ik met schrik merk, de mij toegemeten ruimte ge vuld. JUVEN1S. Handel en Bedrijf. Faillissementen. Uit de Staati-Courant- tTJtg esproken; G. O. de Groot, aondéfr beiraep, te Am sterdam. 'R.öc)liter-coanmi;-ssiaria uur. L. J- A. van Lidth de .Joude; curator- mr. X. G. Jax-cmj Dacffmaii. J. SdhleiUlakens, koopman ia braurtetóffen, te AmsterdamReoh tor-com in ïssarie ais vo ren cmirater mr. C. Hl BaaiL-e. NI. J. Bil), Heermatar te 'a-Gravenhage. Recthtea'-commiesaris mr. A. E. Orooakewit curator mr. JdhL J. Belintfante. L. Jdten, koffMiuishbudeir, te Borujs. Rechter- commisairis mr. J. SÜCT!gen|beng curator mr. G. J. ter Kuile. Opgeheven: H. Scihievinik, horlogemaker te Firaareiker. W. F. J. van Haasdl) timmermansknecht, te 's- Gravemhage. Geëindigd: J. N. vau "Waterschoot, sigarftuhanidlaliaar, te Arnhem. Do Naamlooz-e v-oimootedliap „Hygion", maatschappij, voor handel in zielkenrveitipils- gingteurtiikelen, te Amsterdam, Hoogwater te Schiedam. Maart 10v.m. 6.27 nam. 6.36 „11: 7-1 7.11 Hoogte van het water op de rivieren. Rorichten van 8 Maart. LOBITH, 2 nar 's midd. 10 25 Gen-, 0.02 M. KOBLENZ, 6 uur 's morg. 1.90 Gew. 0.06 M. TRIER, 6 uur 's morg. 0.91 Qev. 0.03 M KEULEN, 11 uur 's morg. 1.78 Gew. 0.08 M. RUHRORT, 8 uur 's morg. 1.08 Gew. 0.05 M Zon en Maan. Zonsopg.jMaart 106.30 v.m. onöerg, 5.52 n.m. 11: 3.28 5.54 14 Maart E. Kwartier. 21 Maart V. Maan. AGENDA. 9 Mrt. S. 0. Y. Ledenvergadering, 8 uur. 9 Tivoli Schouwburg. 8 u. Gezelsch. Stoel Spree van Amsterdam. Teun de Nachtwacht. 10 Groote Schouwburg 8 uur. Het Rott. Tooneelgez. Oud Heidelberg. 11 Groote Schouwburg. 8 u. Opera Italians. CaValleria Rusticana, Pag- liacci. 12 ji Groote Schouwburg. 8 u. Het Rot terd. Tooneelgezelschap. De Biblio- thekaris. 12, 13 en 14 Mrt. Tivoli Schouwburg. Ja- pansch Théétre. Fatum. Ronin. 14 Verkooplokaal. Schied. "Winkel.-ver. 22 i) "Warande 117. S T. M. Alg. verg. aandeelhouders, nam. 21/2 uur. 29 Openbare vergadering S. D. A. P. Spreekster mevr. Roland Holst— van der Schalk. Te Rotterdam eiken avond Circus Variété Stationsplein, en Casino Coolsingel 8 uur. ADTKKTENTIEN. Den aasten Maart a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot ouders PIETER FAAS KNIKMAN en ADRXANA JOHANNA WIENHOYEN hunne 10-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen, behuwden kleinkinderen. Schiedam, 9 Maart 1905. Noorderstraat 1. et De Heer en Mevrouw WIJTEMA Versteeg betuigen hun hartelijken dank voor de bewijzen van belangstelling, onder vonden bij de geboorte van hun Zoon. Haarlem, 9 Maart 1905. Ondergeteekende betuigt bij deze zijn liar- teiyken dank aan zijn geachten Patroon den Heer Th. B. PUTTERS, Pompmaker, en diens Familie, die hem dezen dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad, tot een waren feestdag hebben gemaakt. A. VAN DIJK. Schiedam, 9 Maart 1905. Departement SCHIEDAM. van op Woensdag 15 Maart 1905, in „MUSIS SACllUM". Aanvang te 8 uur. Introductie door het Bestuur. Namens het Bestuur vjh. Departement, Dr. C. R. VERMAAS, Secretaris. ABONNEERT U SCHIEBAÜSGHE COURANT. Lange Haven, Sciredam VOO It HA N DEN ADELPIIA. Jonge levens f 1.—. BÜGAAUDT. Bijdragen lot de kennis der toestanden in N.-If 1,25. Maandblad der Yerecniging lot verbetering der Vrouwenklceding p. j. f 3. Rechtsbronnen der stad Schiedam, door Dr. K. HEERINGAf 8.—. J. RINKES BORGER. Over Koemelk als voedself 0.20. Dr. P. PUJADE. De prachtige geneeswijze der tuberculose, naar liet Franseh, be werkt door ür. Cr. .VAN BRAKELf 2.25. Do Prins der geill. Tijdschriften. No. 30. f 0.06'. De Week. No. 49f 0.25. De Wereldkroniek. No. 49 f 0.12 i/a. A. E. J. BE11TLING. De wel op het Nota risambt. Afl. 2. Cpl. in 6 ii 7 af. a f 0.80. Studies iu volkskracht, 2c serie No. 2. Mr. F. F ALKENBURG, De lmwelijkskansen dor vrouwen van Nederland f 0.50. XI. LOUTER. Het zware paard. Ilandb. voor fokkers van zware trekpaarden f 1.10. m Loten voor alle klassen geldig. Toezending geschiedt na ontvangst van post wissel door de firma TAN DE IJ SEN Co., Toussaintkade, den Haag. Te SCHIEDAM verkrijgbaar bij den Heer: F. IT. J. SAS, Hoogstraat S, Hoofdcollecteur. Dienstbode. Dienstbode, Loopjongen, Een Jongen een Woning Winterjas, Geen Opruiming Busgroenten, Wie in SEeeland, in welk (Lel o«b. rmt succes a<1 verteeren wil, doe dit in de het in die provincie meest gelezen Dagblad. Zoowel op het piattelnnd ah in de groote gemeenten komt deze couiant in tal van handen «m onder veler oogen. Men vrage pinefnotnmer en abonne- mentR-voorwnimien vooi annonces. DirectieWed. CARL PFLAGING. (Tel. Int. SOI#}. BSatio*f>gpïeifr», Siottefdao». Kolossaal succes van DER - - Aan het Bureau van de Schiedamsche Courant, Boterstraat 68 w orden Advertentiën ter plaatsing aangenomen voor alle B inn en en Buitenlandsche Dag-, Week- en Maandbladen. De kosten zjjn niet hooger dan bij eigen opzending, bovendien bespaart men zich de portos, aangezien deze niet in rekening ge- braent worden. Van eene advertentie, die men in verschillende bladen wenscht geplaatst te hebben, is slechts één copy noodig en geeft het dus gemak. DE ADMINISTRATIE. Revue In X bedrfjf met groote apotheose door Nieuwe Tafereelen en Coupletten, ge zongen door Mevrouw BUDERMANVAN DIJK. (Op algemeen verlangen van het geëerd publiek zal de opvoering der revue in de eerste afdeeling plaats vinden). Terder optreden van le rang Specialiteiten. Bureau 7 uur, Aanvang 78/^ uur, Plaatsbespreking dagelijks, Laatste trein naar Schiedam 11.38. Zondags met den trein v. Vlaardingen 11.46. lederen Zaterdag van 24 uur: Groote Ma afloop ontvangt leder hlnd een FRAAI CADEAV. OP DE i Hoofdprijs fiÖ0,000.- j Wordt gewaagd mat Mei a.j. eene flinke Adres: Nieuwe Haven 129. Gevraagd tegen Mei of eerder eene nette AdresYlaardingerdyk 0. Er kan geplaatst worden een Schoenmakera tegen f 1.per week, of een mot het werk eenigszins bekend, zonder loopwerk, tegen hooger loon. Wed. J. Th. HEIJNSBROEK, Schoenmakerij, Nieuwe Haven 235. gevraagd, v. g. g. v. bij II. C. DE ZEEUW, Vleeschhonwer, Piot Heinsplein 100, Oud-Delfshaven. TE HUUR: in de Lange SingelBtraat, bevattende beneden tweo kamers en suite, ken- ken, plaats, en boven Kamer en zolder. Te bevragen Hoogstraat 1G8. TE KOOP aangeboden een zoo goed als niouw, gekost hebbende f20, nu voor f5. Te zien Tuinstraat No. 11. of Uitverkoop. Kinder-molicrachoenen f 1.50 Jongens- -2.— (met. of zonder lakneus) Mans-molitreschoeneü - 2.C0 ïïeeren Chroom Bottines - 5. Dames Knooplaarzen -i. Mans zooien en hakken vanaf -1.20 Goedkoopste prjjzen. Alles eigen werk. Reparation op aanvraag binnen sen uur gereed. Sclioenhandel en Schoenraahery ANTON DE GROOT, Ketlicistraat 13. Wegcna de schoonmaak OPRUI MING der lste soort Spinazie 8 cent p. pond. Goudgele Andijvie 10 Wed. J. v. d. KNAAP, Eruiterio. Hoogstraat CO. iBWrargw ÉhEDBVK» *1* DbTOKBBM V, d. SCOTDAlilJOH» ÖOU1U.H7,

Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 4