Rechtzaken. BINNENLAND. Hofberichten. De Koningin en do Prins woonden Zon dagvoormiddag de godsdienstoefening bij in de Duitsche kerk. V Naar wordt gemold heeft H. M. de Koningin- Moeder het Besehermvrouwschap aanvaard van de Arosterdamsche Vereeniging voor Dorstlijders (Sanatorium Hoog-Laren). Vorstelijk bezoek aau Rottordaui Het voornemen om het koninklijk rijtuig aan een gewonen trein aan te haken van den H. IJ. S. M. by liet koninklijk bezoek op morgen is prijsgegeven en zal het konink lijk Echtpaar nu met een extra-trein aan het station D. P. arriveeren en wel om 12 uur 7 minuten stsdstrjd, terwijl de Hooge bezoekers per extra trein ook weer zullen vertrekken en wel ten 5 uur 36 m. stadstyd. Alzoo zullen zij 6 minuten vroeger aan komen en 4 minuten later vertrekken dan eerst was vastgesteld. Het staldepartement zal arriveeren 's mor gens 8.40 en weer vertrekken 's avondsom 6.20 uur. Hakasssr. De correspondent van de „Nieuwe Ct." ie Batavia seint: Het „Soerabaiasch Handelsblad" ont ving onrustbarende tijdingen uit Makasser. De Goareezen zouden van zins zijn Makas ser aan te vallen. De bevolking aan de Goasehe grenzen trekt naar Makasser. Het ligt voor de hand, dat de Vadjoneezen zich bij Goa zullen aansluiten. De gouver neur en de militaire commandant berinden zich op het oogenblik te Pare Pare. waar een ben ting wordt gebouwd. De „N. Crt." schrijft naar aanleiding hiervan „Het bericht van het „Soer. Hdbld." klinkt wanneer de conespondent niet overdrijft ernstig. Niet zoozeer omdat Makasser ernstig gevaar zou loopen in han den van de Goareezen te vallen dan vel. omdat het uitbreken van vijandelijkheden met Goa het sein zou kunnen geven lot een algemeenen opstand onder de bond genootschappelijke en leenroerige landen op Zuid-Celebes. Men weet, boe het aldaar se dert geruimen tijd broeit, Boni weerspannig is en Loewoe zich oneerbiedig toont. Ook de vorst van Goa, wiens voorgangers zich steeds als loyale bondgenoofen deden ken nen, liet in den laatsten tijd neiging blijken om bet gouvernement voor het hoofd te stooten. Wij herinneren er aan, hoe hij eelti ge maanden geleden de beleefdheid van het gouvernement, dat hem met een gou- vemements-stoomer naar Sidenreng had doen brengen, waar hij de begrafenis van den vorst wilde bijwonen, beantwoordde door dien stoomer, met den resident Brug man aan boord, op de reede te laten lig gen en over zijn land naar zijn hoofdplaats terug te keeren. En de gangen van som mige der inlandsche potentaten, hun be zoeken aan elkanders hoven, duiden, naar sommigen meenen, op zekere verdachte on derlinge verstandhouding. Zoo vertoefde de hoofdvorst van Wadjo onlangs geruinten tijd aan 'het hof van Goa en begaf hij zich kort na zijn thuiskomst op bezoek naar Boni, waai hij in 12 jaar niet was geweest, en waarmee hij tot dusver in vijandschap leefde. En de hoven van Goa en Boni zijn aan elkander verwant." Voorts merkt de „N. Ct." nog op, dat de hoofdplaats Goa op niet meer dan 5 paal (omstreeks 7i/o K.M.) afstands van Makas ser ligt, terwijl de Goasehe grens die stad nog dichter nadert, en dat de militaire be zetting een paar honderd man sterk is. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. Cosulaten. Blykens ontvangen mededeeling van den zaakgelastigde van Denemarken is hel con sulaat van dat rijk te Paramaribo opgeheven. (sStct.") De crisis aan „"Buitenlandsche Zaken". Nog maar steeds komen nieuwe berich ten en mededeelingen over deze merkwaar dige crisis. Zoo vindt men nu weer onder dit opschrift in „Het Vaderland" hel vol gende Opnieuw omringen wij bevestiging van ons bericht, dat met het Kamerlid dv. 3. Th. de Visser onderhandeld is over een portefeuille en dat wel degeiijk sprake ge weest is van het overgaan van dr. Kuyper van binnenlandsche naar Buitenlandsche zaken. In verband met de strubbelingen tusschen den afgetreden minister van buitenlandsche zaken en een onzer gezanten is het wellicht goed te weten, dat er in Juli 1901 twee candidaten waren voor buitenlandsche za ken: n.l. baron Van Ileeckeren van Keil en baron Melvil van Lynden. - Deze laatste stond van den beginne af in een vreemde verhouding tot de leden van den Permanenten Raad van het Hof van Arbitrage; immers hij meende zich niet aan die gezanten te moeten laten voor stellen, hoewel zij hem hadden benoemd, doch de eerste beleefdheid van hen te mogen afwachten. Bovendien was hem ge bleken, dat de betrekking van secretaris generaal van het Hof hem met zijn echt- genoote geen toegang verleende tot den „percle" op de Hofbals. Hij deed dan ook zeer krachtige pogin gen om minister te worden en ecartéérde op die wijze den beslist Kuyperiaanschen diplomaat Van Heeckeren van Keil, De minister Ellis heeft zich terstond bij zijn optreden als interimair Minister van Buitenlandsche zaken uitgelaten, dat hij 10, hoogstens 11 dagen dien post zou waarne men en in dien tusschentijd geen gewich tige stukken zou behandelen, omdat er wel spoedig onder de diplomaten een te vinden zou zijn, die zich met de waarneming zou willen belasten en dan later op zijn kaart jes kon laten drukkenancien ministre des affaires étrangères a. i. Geen enkel onzer diplomaten is echter bereid gevonden om zitting te nemen zij het ook tijdelijk in bet ministerie-Kuyper en de admiraal Ellis neemt thans ook beslissingen over meer gewichtige aangelegenheden. De ministers met het minst dr. Kuyper zijn thans erg gebeten op den lieer Von Weckherlin, aan wiens tactloos optreden zij het ontslag van baron Van Lynden wij ten. De heei Von Weckherlin had moeien trachten steeds met een zoet lijntje den mi nister te leiden of te lijmen tot aan de verkiezingen. Nu die bom verkeerd is ge sprongen, of althans ontijdig, werd de heer Von Weckherlin de zondebok. De interi maire minister verklaarde het aan de amb tenaren over te laten of zij den oud-gezant al dan niet raadplegen wilden en, aange zien dezen dit onnoodig achtten, zat alras de heer Von Weckherlin op zijn beurt voor spek en boorren" op het Departement. Wat ten gevolge had, dat hij, reeds eenige dagen na het optreden van den heer Ellis als minister ad interim, het departement verliet. De burgemeester Y«n Botterdam. Men meldt uit Amsterdam aan de »N. R. Ct." Een hier en daar rondgaand bericht dat jhr. mr. C. J. den Tex eventueel de opvolger zal zyn van den heer s'Jacob als burgemeester van Rotterdam, wordt van bevoegde zijde tegengesproken. Vredespaleis. Is men goed ingelicht, dan zouden de onderhandelingen met de Bouwgrond-Mij. Duinoord omtrent de plaatsing van het Vre despaleis op een terrein, beboerende tot het park Zorgvliet, nog niet zijn geëindigd, doch thans hoofdzakelijk loopen over het geldelijk bedrag en eenige andere door die maatschappij gestelde voorwaarden, waar door Duinoord bereid zou, zijn afstand' te doen van de aanspraken, welke die Vlij. be weert te kunnen doen gelden tegen den bouw van het paleis Zorgvliet vóór het jaar 1910. Mocht onverhoopt geen overeenstemming verkregen worden, dan moet, volgens het blad, het ernstige plan bestaan, het Vre despaleis op het Alexandersveld te plaat sen, waarmee echter zeer hooge onteige- ningskosten gemoeid zullen zijn. Eerste Kamer. De Asser-quaestie. De minister van oorlog heeft voldaan aan het verzoek, tot hem in zijn afwezig heid gericht door den heer Van der Feltz bij behandeling van de oorlogsbegrooting in de Eerste Kamer, namelijk om bij nota nadere inlichtingen Ie verschaffen om trent de overplaatsing van luitenant S. A. Reïlsma te Assen. De minister van oorlog, aan hot slot van de nota zijn oordeel gevende, zegt op den voorgrond te stellen, dat er redenen kunnen zijn die een regiments-commandant nopen zich in te laten met clubs, door of ficiepen opgericht, maar niet kan instem men met de wijze waarop dit thans is ge schied. De Minister heeft dienovereenkomstig zijn zienswijze aan de betrokken chefs mee gedeeld en de noodige bevelen gegeven. Kamerverkiezingen, Bij de federatie Leeuwarden van de S. D. A. P. is van het partijbestuur telegrafisch bericht ontvangen dat le candidatuur-Wibaut is goedgekeurd De heer Wibaut heeft de candidatuur aan vaard. (»Het Volk".) In een gisteren gehouden vergadering van de Vrijzinnig-democratische Vereeniging te Zutphen werd, met het oog op een loyale uitvoering der coalitie tusschen. den Vrijzin- nig-democratisehen Bond en de Liberale Unie, met algemeene stemmen besloten, den dooi de liberale kiesvereeniging gestelden candi- daat, mr. H. Goeman Borgesius, over te riemen en diens verkiezing zooveel mogelijk, zoowel op zelfstandige wijze als in vereeniging met de liberale kiesvereeniging, te ver zekeren. (sZütph, Ct.") Waarom de heer Melckers uit de Kamer gaat. De redactie van) de „Alkmaarsdbe Cou rant" heeft een onderhoud gehad met deta (heer Melriherö, lid der Tweede Kamer, over de rcrien, waarom, deze zich, aan de politpdk. gaat onttrokken om een der beide directeu ren te worden van een te Alkmaar op te richten naamlooae vennootschap voor den •handel in hufpme^tsboffei^ voedCTaarfcikelen. en landbouwwerktuigen. TTt-t dit onderhoud) blijjkt, dat da heer Mfeldhers onaangenaamheden heeft onder vonden van de zijde zij per paariiigenoobeii te Leeuwarden, die alleen op de belangen van de partij: letten en geen oog hadden voor die van het gezin van! den heer MeMiers, en dat hïji zich ook zeer heeft aangetrokken een heftig artikel Van mr. Trbelstra in ver band met de plannen tot oprichting Van een" Verzekeringsbank op demooratisdhJon grondslag, waaraan de heer 'Melch'ers zijp medewerking Weddend had1. Den doorslag heeft echter gegeven1 een kwestie, die de plaatselijke federatie der 8.' D. Ai. P. te 'a-Gravenhage had met een partijgenoot, die patroon lia en bijl wiek een staking was uitgebroken. Bijl het debat over deze zaak Werd) roijletaent van den patroon en diens zoonj -geëischt en onder applaus dooi' enkelen) de stelling Verdedigd, dat een socdaal-demoetnatjisdh patroon aan zijjn begin sel vtecqplidht is alle ensrik'an!, hlöxn door zijn werklieden 'gestold', toe te geven, «1 was rijn ondergang daarvan het 'gevolg. Tegenl deze redeneering ien togen het roijement- Verzette zidh de heer- Moldhers, te midden vto veel ramoer en interrupties. De zaak is nog hangende. Nlaar de heer Mefoliers heeft er alvast deze conclusie uitgetrokken^ d'at etr1 maar weinig noodig is om iemands politieke posi tie en daarmede tevens doni grondslag voor zijn maatsdli'appeHjfc bestaan te onder mijnen. En hij heeft uit de®e ervaring en nvt de daaraan voorafgaande de gevolgtrek king gemaakt, d'at het, afgescheidlen van de waarde van hat "beginsel en, het algemeen streven eenar partij, ongewensciht is op eenige wijze afhankelijk 'te rijn van een fac tor, die zoo onbetrouwbaar en veranderlijk is als de gunst van mensdhbu en partijlge- nooten. De politieke zienswijze van den heer Mei- ehers heeft echter geen verandering onder gaan; maar lrij verwachtte, dat dtef nieuwe zaak zooveel beslag op rijn tijd zou leggen, dat er voor de politiek geen gelegenheid zou overblijven. Uit den Gemeenteraad van Auibt Almelo. Voor eenigo dagen maakten vrij melding van de kwestie te Amibt-Aimelo waar de burgemeester bestellingen had 'gedaan aan ander dan wie de levering had aange nomen. In verbanld' hiermede zou door oen der raadsleden een /interpellatie worden gehou den en dit heeft in de jongste vergadering plaats gehad. Daaromtrent outleenen we aan de „sZw. Crt.": Na afhandeling der agenda vroeg en ver kreeg de 'keer Ter Kuife vanl'of tot B. en W. eenige vragen teriahten. In strijd met het gevoelen! van eten burgemeester, die Van meeufng was dat dergelijke! vragen het best gedaan konden worden) in besloten ritting, besloot d-e raad de interpellatie in openbare zitting te behandelen. De heer Ter Kufile het woord 'bekomen hebbende, wen sekte gaarne van het dag. bestuur te vernemen, welk: systeem door hm gevolgd1 werd bïj| het doen van bestellingen ten behoetva der ge meente; waarom rij), op wier Idveringen, volgens db verklaringen van den voor zitter, geen aanmerkingen) rijp të maken, en kfe 'beweren krachtens aanneming tedht te hebben de opdracht tot fevering te ont vangen, wordten gepasseerd, om die levering aau anderen op te dragen Waarom diverse kleine benoodigdheden niet worfden betrok ken van ingezetenen der gemeenta, doch van een leverancier uit Stad Almelo Terwijl een der wethouders verklaarde, „dat hij er geheel buiten) stond", antwoord de de 'burgemeester namens B. en. W. mH een wedervraag„Of de raad niet vau mee ning was, dat. ieder, van wat geloof bijl ook ai}, Voor eem levering in aanmehkling moest komen?" welke vraag dem heer Tijjhof da opmerking ontlokte, dat het Lier juist het beginsel betreft dat bij) leveringen aan de gemeente de kwestie van gdoof buitenge sloten moet rijn. Een heftige discussie volgde hierop, waar bij de heer Ter Kuife o. m. z-edde, dat door ham de kwestie van richting Van! denl leve rancier niet aangeroerd' wias en hij op de beantwoording der door hem gestelde vra gen aandrong, dei heer Schotveld opmerkte, dat de ,paganistisdhe school thans met „christelijke" dweilen enz. wordt gereinigd en welke eindigde met de mededeeling van den voorn dat hij niet had -geweten, dat te Ambt Almelo wiukielers waren, door wfe schoonmaakmiddelen verkocht werden en dat door Qiet Dag. Bestuur reeds besloten was voortaan zooveel mogelijk aanbestedin gen te houden. Vereen. tot verb, van den toestand der Vrouw. In een le Amsterdam gehouden verga dering van de Vereeniging tot Verbetering van den Maatschappelijken en den rechts toestand der Vrouw in Nederland werd iiet jaarverslag uitgebracht en de ickening van de penningmeesteies goedgekeurd. Mr. E. Fokker en mej. mr. E. C. van Dorp werden als bestuursleden herkozen. Besloten werd nog ter gelegenheid van de aanstaande algemeene veikiezingen tot de vrouwen van Nederland een manifest te richten, waarvan het concept werd vast gesteld. Ten slotte hield mej. Van Doip een rede over: „Ontslag van gehuwde vrouwelijke ambtenaren", welke rede in brochurevorm val verschijnen. Centraal pMIantropische Bond. In het Tijdschrift voor armenzorg en Ifefd'adigem arbeid' ini den meeet tutgefotrri- den rin van heb woord!. Dit centrale fonda zon snbsidieerend optreden, waarneer een of andere Veroeafging of stichting huüjp nloodig had, om een wenk te beginnen, uit te brei den of voonh te zetten. Geen personen zou den worden geholpen'. De subsidiewing zon beperkt moeten blijven tot de veteeni- gitigen. De Centraa I-Bond. van cümsteilijSk-plih- lantihropische inrichtingen in Nedetiland, houdt rijn jaarlijjksdhe algemeeue vergade ring op Maandag 10 April, te Amsterdam. Aan cfe orde komt d'an een voorstal', in te feideu door den -lieer J. R. Sntoecjk Iloncke- inans „De algemeene vergadering van don Ctentraal-Bond van christelijk-philantliro- pSsohe inrichtingen in Nederland, overwegende d'at in g'e&cthrtfte de gedach te is uitgesproken om de kinderen,, in wier opvoeding' bij' de iuvoeanng detr Kinder wetten aal moeten Worden voorzien, zoo danig in twee categorieën) to verdeelen, dat cle scheidingslijn zou loopen tussdhen hen, over wie de voogdij- volgens het B urgeriijik Wetboek werd) aanvaard, en hen, wtiën ver pleging volgens de Gestichtonwet aan d© pbilai>thi'opisolïe inrichtingen werd toever trouwd spreekt haar gevoelen uita. dat sriher- ding na.ur dien maatstaf in strijd zou rij|n met de bedoeling v-au d!eu wetgever en met de helangteni der kinderen; b. dat wel' tot in dealing' der kinderen tin categorieën zal moeten woird'on besloten, doch uitsluitend naar afkomst en persoonlijkheidc. dat bij gestiohts.verplegmg sameribreniging van kinderen van zster uiteenloopende catego rieën moet worden vermeden, en noodigt het Roadsbesfcuu-r uit met de besturen der in- ritehtingten in ov.erfeg itö treden, ©jpldlat in die richting worde gearbeid, en elk bestuur zich er over uitvprdke voor welke categorie van kinderen zijn stichting de meest-aange- wezene moet worden geacihb." Plnantieel Nieuws. In de op den 25n Maart 1905 gehouden vergadering van Polishouders cler 's-Gra- vonhaagsche Algemeene Maatschappij van Verzekering, zijn tot leden van de Com missie van Advies verkozen, de heeren: 1. Mr. J, II. A. van Basten Batenburg, lid van de Gedeputeerde Staten van Lim burg, wonende te Tegelen, kasteel Holz- nnihle, 2. C. V. Gerritsen, wethouder van Am sterdam, wonende te Amsterdam. 3. D. W. Stork, lid van de le Kamer der Sinten-Generaal, industrieel, wonende te Hengelo. 4. Mr. M. W. F. Treub, lid van do 2e Kamer der Sta ten-Generaal, hoogleeraar in. de Rechtsgeleerdheid aan de Universiteit te Amsterdam. STADSNIEUWS. Bij de te VGravenhage gehouden examens nuttige handwerken is o. m. geslaagd mej. E. J. Kimmijser van hier. kinderbescherming was de vraag gesteld „Hoe "besteedt mem tot het meest aige- metane nut op pManthropisdh gebied een aanzionJijlk kapitaal Tal van antwoorden zijri daarop f.inge komendie in bet tijdschrift werden! op genomen. Van de rijidë van hem of 'baar, die de vraag stelde), werd aan dr. !H. J. de Dom- pierre de Clhaufepié, redacteur Van, het tijd schrift', het verzoek' (gericht om een samea- Vatiend artikel te) wijden aan elf© ant woorden. In. heb jongste nummer Vato h-et tijdschrift voldoet dr. d. D. d. C. aan dit verzoek. Hij! komt tob de Conclusie, dat het host zal' rijn te stichten een centraal fonds tot steun, bij oprichting,, instandhouding, uitbreiding vaini Bij de politie te Vlnardingen is tot volon tair benoemd de heer L. Kruyer van hier. In ons nummer van Zaterdagavond kon den wij nog juist het bericht opnemen dat de 12-jarige zoon van den bakker v. d. Vlies, wonende in de Kreupelstraat, in de Buitenhaven was gevallen, en daaruit was gered door een drietal politieagenten eri een hoofdagent. De knaap bleek bewusteloos te zijn, waarom geneeskundige hulp werd inge roepen. De drenkeling werd ten huize van den heer B. P. Nieuwhof binnengedragen en daar werden ^door een dokter de mid delen tot redding van drenkelingen toege past met het gevolg dat de knaap weer tot bewustzijn terugkeerde en per vigelant naar huis werd gebracht. Helaas heeft dit ongeluk ernstiger gevol gen gehad dan men toen verwachtte, want reeds een uur later is de ongelukkige knaap gesiorven. In de branderij van de heeren De Kroes en v. Yvperden aan den Noordvestsingel had "hedenmorgen de brandeisknecht J. C. van de Werke het ongeluk om op den meel zolder jnis te stappen, waardoor hij op de stelling viel en den linker schouder ontwrichtte. Hij is naai zijn woning in dc Weezen- buurt gegaan om zich onder geneeskun dige behandeling te stellen. firma Haesekamp en Co. is 15 meter loo'd ontvreemd. Een gedeelte daarvan is bij een opkooper in beslag genomen, terwijl een ander ge- deelto ,is gevonden, verborgen in de nabij heid Jer distilleerderij. Het onderzoek wordt nog verder voort gezet. Door do politie is vanmorgen aangehou. den de 45-jarige D<_ B„ te Vlaanlingen woonachtig, verdacht van bedelarij. YL AARDINGEN. Zaterdag werd ten Raadhuize aanbesteed het ophoogen van een terrein bij de gemeente gasfabriek voor den bouw van een derden gashouder. Daarvoor waren ingekomen 9 aanbiedingen, nl. Jaes. Konijnenburg, Scheveningen f 5320.— G. Kamsteeg, Bolnes - - 4889.— J. C, Maassen, Vlaardingen - 4839, K. de Jong, Hardinxveld - 4777.— Jobs. Boschhuizen, Vlaardingen - 4450. W. "Visser, Zuid-Beyerland - 4335.— R. Maarleveld, Vlaardingen - 4000.— P. J. Dubbelman Dordiecht - 3978. P. Bot, Vlaardingen - 2999, Gunning aangehouden. Verder werd aanbesteed het leveren van een nieuwen wagen voor de gemeentereini ging, waarvoor waren ingekomen 8 biljetten. K. A. Koster, Vlaardinger-Ambacht f 384. C. U. Warmenhoven, Vlaardingen - 384,— J. Griffijn, Vlaardingen 379. A. Jordaans, Schiedam - 370. P. Brouwer, Vlaardingen 338.70 H. J. van Ilacht, Vlaardingen 338,— P. de Willigen, Vlaardingen 299. G. ülasman, Vlnardingen 275. Gunning aangehouden. *Da onderwijzer L. Resrgwerff, tijdelijk alhier, staat no. 1 op de voordracht vtor onderwijzer te WVeriirgen. Het examen van de leerlingen der vis- scherijschool zal gehouden worden op Dins dag en Woensdag a. s. De uitreiking der diploma's zal plaats heb ben op Woensdag a. s. des avonds te 7l/g uur in het V erkooplokaal alhier. 4L.l. Vrijdag een weak geileden veimiste de landbouwer J. D. aaau d© Mee)Woning alhier rijin hond, weliko verinoedelijlk was gestolen). In de Vorige woeik werd vernomen dat -een soortgelijke hond te Maasland was gekocht). D© adj.-inspecteur van poffitiie e!n dte eigenaar gingen er Zaterdag Ineen en vonden daar de bewuste hond' i'.n het 1>ecöfc Van een hakkar die hem gekocht 'bad van een persoon die veel in dat dorp komt. De laatste werd opgespoord en na eerst ont kend! te itebiben heeft hij gisteren verklaard dC hond gestolen te hebben. Eiinst en Wetenschap. De heer Joh. Rogmans, de bekende te norzanger, moet, naai' gemeld wordt, op raad van zyn dokter zich in dit concert seizoen van zingen onthouden. Bij een winkelier hier ter stede kwam Zaterdagavond een vrouiw boodschappen 'dben, waarvan rij or één dadelijk in'edeaain en de rest zou komen halen. Wat rij, mee nam betaalde zij!, waarvoor rijj een rijks daalder neerlegde. De wLntk'eOiier gaf haar 2 guldens en eeuig klein geld terug-, waarop de vrouw vroeg om ook Voor de guidons klein geld te geven, aan wefJk verzoek dia wirikolü'er gevolg gaf. Daarop vertrok dte vrouw met de eene boodschap Maar toen bleek don winkelier dut ook do rijtksd'aalder verdwenen was. Dc vrouw Was niet meer te riem ©n kwam ook de ander© bocidfeehappon, njeit (halen. Waar zidh rteleds meer dergelijke „vergis singen" hebben Vooargedaanj, as het niet on mogelijk dlafc men hier te doem heeft met ©en oplidhitinigjshru© waarom men op rijn hoede dient te rijn voor dkagöïijjkb opliidh- terijen. Yan Jiet dak der distilleerderij 'ran de Jules Verne. -j Wellicht is het de omgang met Alexan dre Dumas fils geweest, die Jules Veme bewogen heeft schrijver to worden. Hy de buteerde als tooneelschrijver met een stuk „Les Pailles rompues", dat iu 1850 werd opgevoerd. Hij schroef daarna verdienstelijke libretto's voor de opera comique, maar slaagde er niet in hierdoor meer bekend te worden. Hij werd weikzaam op een kas sierskantoor, maar het vak trok hem niet aan en in dien tijd vormde zich bij Jules Veme het plan om romans te schrijven. Hij "verliet de kantoorkruk en kondigde zijn vrienden aan, dat hij een nieuwen vorm voor de roman had bedacht. In 1863 verscheen zijn „Vijf weken in een luchtbal lon". Hij schreef ongeveer 90 boekdeelen. Sinds tien jaar woonde hij te Amiens, bij na blind ging hij voort' zijn fantastische romens te bedenken, die hem zulk een schat van belangstellende lezers hebben bezorgd. J-,'j "Uit Amiens woidt gemeld: De zaakgelas tigde van Duitschland jieeft van keizer Wilhelm de opdracht ,ontvangen, die de keizer hem vanaf zijn schip per draad- looze telegrafie zond, om aan do weduwe van Jules Verne zijn rouwbeklag over te brengen. i Ibsen. Henrik Ibsen heeft zijn 77en verjaardag gevierd. De beroemde Noorsche schrijver heeft aan zijn woonhuis te Drammensoei lallooze bloemruikers, brieven pn telegram men met gelukwenschen uit alle doelen van het land ontvangen. Hoewel de gezond heidstoestand van den krassen grijsaard niets te wonschen laat, kon hij toch de talrijke bezoekers, die hem persoonlijk kwa men huldigen, niet ontvangen. 'Eleonore Duse, do beroemde tragédienne, is te Parijs teruggekeerd. Zij heeft „la fesnmc de Claude" in het Nauveau ThêAtro gespeeld en groot succes behaald. Raar wij vernemen heeft mr. A. A. H. Struijcken, curator in het faillissement der Mendrineti-roaatschappij, thans ook het faillissement aangevraagd van. den heer Verloop, en zal deze aanvrage morgen voor de rechtbank to 's-Hage worden behandeld. In afwachting van de beslissing van dat

Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2