over het budget en eveneens over vragen van wetgeving te beraadslagen. Engeland;. Hoe groot de moed der liberalen voor de aanstaande algenieene verkiezingen is, blijkt wel uit het feit, dat zij zelfs tegenover Joseph Chamberlain in diens onneembaar geachte kiezersvesting "West-Birmingham een tegen- candidaat gaan stellen. Men verwacht wel niet, dat de groote man verslagen zal wor den, doch hoopt door hem zelf een tegen- candidaat op den hals te schuiven zijn on waardeerbaren steun aan de andere districten van Birmingham te ontnemen, waar de liberale eandidaten zijn gesteld. In het Lagerhuis verklaarde minister Bal four gisteren dat de regeering niet voor nemens was eenigen stap te doen naar aan leiding van de eergisteren aangenomen motie- "Walton, die, naar men weet, de protectie- politiek van Balfour veroordeelde. Van een nederlaag der regeering is geen sprake om dat de regeeringsmeerderheid bij de stemming wegliep. Het ministerie voor Indië bericht officieel, dat het Britsche gezantschap naar Kaboel zijn taak heeft geëindigd en een overeen komst heeft gesloten. Het gezantschap heeft Kaboel verlaten en is thans op de terugreis naar Indië. 3? r a n fc r ij k. "Volgens een bericht van de sPresse Asso ciation'1 zal de Fransche vloot ter bevestiging van de entente cordiale tusschen Engeland en Frankrijk dezen zomer een bezoek brengen aan de Engelsehe wateren en te Spithead voor aaker gaan. P or tug al De Portugeesche autoriteiten hebben een kwaad half uurtje 'moeten doorbrengen toen zij, belast met de huisvesting van den keizer lijken gast, van den Duitschen gezant ver namen, dat Z. M. er op rekende zich te doen vergezellen van een 40-tal persoonlijke vrien den, staatslieden, geleerden, enz., huiten de leden van zijn officieele hofhouding. Deze konden onmogelijk allen in het paleis Belern worden gehuisvest, waarom men den keizer verzocht toe te staan, hen elders onder dak te brengen. Speciale feesten zouden ter hun ner eere gegeven worden. Maar keizer Wilhelm was er maar half- over voldaan en liet weten, dat deze 40 heeren zijn intieme vrienden waren, waarvan hij noode scheiden wilde. Ingevolge zijn uit- drukkelijken wensch werd het onmogelijke mogelijk gemaakt en aan allen ten slotte een gastvrij verblijf in het Belem-p.ileis ver schaft. Italië. Dinsdag heeft in den tuin van het Yaticaan de inwijding plaats gehad van de kapel van Lourdes, een getrouwe nabootsing van het roomsch-catholieke heiligdom sde grot van Lourdes" in het zuiden van Frankrijk. Meer dan 2000 personen namen deel aan de plech tige inwijding. De paus kwam per rijtuig aan, geëscorteerd door nobelgarden. Tijdens zijn toespraak sprak de paus zijn zegen uit over Frankrijk en hoopte dat de afgedwaalden naar de kerk zouden terugkeeren. D-uifeseh.lg.nd. Ofschoon de reis van keizer Wilhelm na 5 April nog niet tot in bijzonderheden is vastgesteld, kan toch volgens de «N Pol. Korr." als zeker worden aangenomen, dat de keizer ook een samenkomst zal hebben met de leden van de Grieksche koningsfamilie en wel vermoedelijk ter gelegenheid van het bezoek, dat hij aan het eiland Korfoe zal brengen. Kreta. Prins George vaardigde een proclamatie uit waarin bij den Kretenzers meedeelt dat de mogendheden haar troepen last gaven de orde te herstellen, maar dat hij den mogend heden had verzocht de actie zes en-dertig uren uit te stellen om hem in staat te stellen de opstandelingen te waai schuwen. De prins dringt opnieuw bij de opstandelingen op terugkeer naar hun woonplaatsen aan. De Grieksche regeering heeft den uitvoer van wapenen naar Kreta verboden. De pers keurt den opstand algemeen als ontijdig af. De «Standard "-correspondent heeft de on lusten van nabij bekeken en een bezoek gebracht aan Therisso, het bohverk der re bellen, op vier uren gaans van C hanis in het gebergte van het binnenland gelegen. Zeshonderd goedgewapende bnrgers uit alle standen verdedigen het schier onneembare Therisso, terwijl de overheid enkel over 600 gendarmes beschikt. De overheid dreigt echter de verdedigers uit te hongeren De opstande lingen hebben geantwoord met de bedreiging dat zij dan met geweld voedsel zullen halen uit de omliggende dorpen. Toen de journalist het kamp bezocht, was de leider Venizelos bezig prins George's pro clamatie voor te lezen, welke aan de terug keer end e opstandelingen vergiffenis belooft. De opstandelingen protesteerden verwoed. "Venizelos deelde den correspondent mee dat de opstandelingen besloten waren Kreta met Griekenland te vereenigeu. Mochten de mo gendheden daartegen zijn, dan zouden zij Kreta zeiven op constitutioneele wijze regeeren, Hieuw aangekomenen willen de opstandelin gen versterken, maarzij worden weggezonden, daar de aanvoerders hun 600 mannen vol doende achten tot verdediging van Therisso. De overheid heeft 38 mandaten tot inhech tenisneming tegen de leiders van de rebellen uitgevaardigd. Marokko. Volgens een bericht aan de «Times" uit Tanger dringt de Marokkaansche regeering bij het Fransche gezantschap aan op ver klaringen over de grenskwesties, vooral wat betreft de inleving van Tuat en het bom bardement van Figig. Zoolang ze geene be vredigende verklaringen heeft ontvangen zal de regeering de Fransche voorstellen niet in overweging nemen. Dominicaansche Republiek. President Roosevelt besloot het voorstel van San-Domingo aan te nemen, volgens hetwelk de gezant der Vereenigde Staten een Amerikaan zou benoemen, die zoolang de tolrechten zou innen totdat de Amen- kaansche Senaat een beslissing heeft genomen over het Amerikaansch-Dominicaansehe pro tocol. Zooals bekend is, zullen van deze rech ten 55 proc. bij een bank worden gedepo neerd om beschikbaar te zijn ter betaling van de schulden des lands. Middelerwijl beginnen de bewoners van het eiland vost opstand ie maken. Generaal Barba is met een aantal vluchtelingen uit San-Domingo in Monte Christi geland en heeft met de bewoners een begin van opstand op touw gezet. Volgens ontvangen telegrammen wacht de geheele provincie Monte Christi slechts op een teeken om ten behoeve van generaal Imenez de wapens op te vatten Morales, de president, wordt voor landver rader uitgekreten en beschuldigd de republiek verkocht te hebben aan de Vereenigde Staten en een inlijving bij deze te hebben voorbereid. De opstandelingen spelen natuurlijk in de kaart van Roosevelt, die des te eerder redenen zal vinden om in te grijpen. UIT DE PEKS. De Minister van Financiën is dood. Uit het uitvoerig versjag- van de Kamer zitting van gisteren is gebleken hoe de heer Roëll den minister van financiën interpel leerde met de vraag of het aceijnsontwerp nog zou worden ingediend of dat het werd ingetrokken. De heer Heemskerk zeide toen dat het ontwerp in de Kamer zou afgestemd worden zooals uit de gevoerde discussie bleek »Het is dus evengoed of het ingetrokken was". De hoefijzer-correspondent in het «Hbld." de behandeling der interpellatie weergevend vangt zijn overzicht aldus aan »De Kamer heeft zich heden tegenover den Minister van Financiën gedragen als een uiterst bekwaam operateur. Zóo zacht en handig is zij te werk gegaan dat zij den patiënt geheel pijnloos, zelfs zonder dat hij er iets van heeft gemerkt, heeft onthoofd. Zonder dat hij er iets van heeft gemerkt 1 Spiritisten verzekeren dat iemand die plot seling sterft, gedurende den eersten tijd na zijn dood, als «geest'" volstrekt niet kan gelooven dat hij dood is, zich levend waant en boos is op zijn bekenden die doen alsof hij niet bestaat. Welnu, zoo is het thans met den minister van financiën gesteld. Hij is pierdood maar zijn geest zal tot Juni nog we! bljjven rondwandelen in de parlementaire wereld en zich springlevend wanen. Want zoo was nu eenmaal deze Minister: hij behoorde tot de sympathiekste figuren van dit Kabinet, welwillend, hoofsch, blij moedig (dit laatste behalve in financieele beschouwingen), vriendelijk en voorkomend in den parlementairen zoowel als in den ge wonen omgang, minzaam jegens personen van kleineren naam, van mindere positie, van geringere bekwaamheden kortom, wat hem als financier en als redenaar wel licht mocht hebben ontbroken (de mortuis nil nisi bene) heeft hij als mensch ruim schoots vergoed En nu was het hem, bij zijn zonnige, altijd voorkomende en welwil lende natuur ondenkbaar dat anderen ooit iets boos tegen hem bedoelden." En na de discussie nader te hebben weer gegeven vraagt hij, er op zinspelende dat, terwijl het ontslag van den Minister van Buitenlandsche Zaken gereed lag, de heer Heemskerk volhield dat er geen verandering in het ministerie op handen wasGelooft de heer Heemskerk nu nóg niet aan recon structie van het kabinet, na Juni, óók voor zoover den Kneuterdijk belangt? BINNENLAND. De interpellatievan Kol. De interpellatie van den afgevaardigde van Kol over het aftreden van minister Melvil van Lijnden werd heden in de Tweede Kamer gehouden ten aanhoore van eivolle tribunes. In de zijloges zag men tal van dames uit de diplomatieke en adellijke krin gen der stad en o.a. de attaché's van bet Kabinet van Buitenlandsche Zaken, de se cretaris der Japansche legatie Otori, en de Commissaris der Koningin, mr. Patijn. KnmerverMezlngea, De heer C V. Gerritsen heeft thans de candidatuur der centrale vrijzinnige kies- vereeniging in het district Schoterland aan genomen. De centrale vrijzinnige kiesvereeniging De Marne heeft gecandideerd voor het lidmaat schap der Tweede Kamer in het district Zuidhorn den heer G. Zijlma, aftredend lid. V In de gisteravond gehouden vergadering der anti-revolutionaire kiesvereeniging te Gouda is mr. S. de Vries Czn wederom can- didaat gesteld voor öe Tweede Kamer. Naar men verneemt, heeft thans de heer Seret definitief rerklaard geene candidatuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer meer te willen aanvaarden. De katholieke kiesvereeniging te Utrecht heeft een eigen candidaat gesteld en wel de heer J. Zoetmulder, ingenieur-inspecteur der volksgezondheid. Adries van het bestuur der Liberale Unie. Onder dagteekening van gisteren heeft het bestuur van de Liberale Unie aan dekics- veroenigingen, leden van do Unie, het na volgend schrijven gericht Door enkoio kiesvereenigingen, leden van de Liberale Unie, is lot uw hoofdbestuur de vraag gericht, of het gowenscht of raad zaam is, tegenover de zittende oud-liberale Kamerleden eigen eandidaten te stellen. Uw Bestuur heeft, naar aanleiding (Laar- van, deze vraag met ernst overwogen en met algemeene stemmen besloten, de aan gesloten kiesvereenigingen beslist en met nadruk te ontraden, aan de zitting heb bende oud-liberalen hunne zetels te be twisten. Bij dit besluit plaatste uw bestuur zich op het standpunt, dat de actie der vrijzin nigen, die het program van 21 Januari jl. hebben aangenomen, er op gericht moet zijn, bij de a.s. verkiezingen do grootst mogelijke zegepraal te verzekeren van de daarin ncdcrgelegde beginselen, met ver mijding van alles wat die zegepraal in de waagschaal zou stellen. Bij de beoordeeling, welke gedragslijn liet best tot bereiking van het doel zou kun nen leiden, moest uit den aard der zaak gelet worden, behalve op de partijverhon dingen in de districten, waarvan hier sprake is, ook op de gevolgen, welke de aldaar aan Ie nemen houding voor de aanstaande groote politieke worsteling in hel algemeen zou bobben. Beide factoien in aanmerking' nemende, kwam "het uw bestuur duidelijk voor. dat het stellen van eigen eandidaten in de be wuste districten öf ecu verkeerd effect, óf geen effect zou hebben: dat daardoor voor de zegepraal van dit programma niets ge wonnen, maar wel iets misschien veel verloren zou kunnen worden. Waar uw bestuur, na rijpe overweging van den toestand, tot deze conclusie kwam, kon over het door hem te geven advies wel geen twijfel bestaan. Daaruit volgt dan echter ook met nood. zakelijkheid, dat, mochten de vrijzinnig- democraten in eenig district een andere ge dragslijn meenen te moeten volgen, uwe vcreeniging, naar het oordeel van het be stuur, daarbij niet aan hun zijde zou kun nen staan. Medewerking tot een gedragslijn, welke op goede gronden geacht wordt de overwinning van het gemeenschappelijk programma in gevaar te brengen, zou j licht- verzaking zijn. De omstandigheid, dat zij, die het program niet aanvaard hebben, tot groot leedwezen van uw bestuur, over dat gevaar andei's denken, kan daarin geen ver andering brengen, al wordt de afwijkende meening dezerzijds geëerbiedigd. WanLten opzichte van dit punt moet alléén de eigen overtuiging van elk der beide fracliën haar gedragslijn bepalen en heeft geen harerhet recht haar overtuiging aan de andere op te dringen. Uw bestuur vertrouwt, dat in hel boven staande zijn overtuiging ten deze met vol doende duidelijkheid is uitgedrukt en ge motiveerd. De kerkelijke scholen Ju Transoranje. Aan de «N R. Ct." wordt geschreven ïk verneem uit de meest gezaghebbende bron, dat in verband met een telegrafische mededeeling uit Zuid-Afrika, onmiddellijk de uitbetaling der wissels aan ds. van Heerden medegegeven, is gestopt en dat ook de toe zeggingen van 500 p, st. 's maands uit bet schoolfonds en de 25 p. st. 's maands van het Chr. Nat. Boeren-comité voor de kerkelijke scholen in Transoranje zijn teruggetrokken. Generaal Krilzinger is onmiddellijk van deze beslissingen in kennis gesteld. Hoewel de genoemde mededeeling uit Zuid- Afrika de reeds bestaande vrees meer voedsel heeft gegeven, is zij toch nog niet van zoo beslisten aard, dat zij alle hoop uitsluit. Het nemen van besliste maatregelen maakte deze mededeeling in verband met liet «Tirnes"- bericht echter noodig. Hulp aan minvermogende ooglijders. ïn de gistermiddag te Rotleidam gehou den vergadering der Vereeniging tot het vcrleenen van hulp aan minvermogende Ooglijders voor Zuid-Holland, gevestigd te Rotterdam, werd het ja ai verslag uitgebracht over het 39e dienstjaar. Daaruit blijkt 'dat de ontvangsten bedroe gen aan jaailijksche bijdragen f 3245; subsidie van de Provincie Zuid-Holland f3000; subsidie van do gemeente Rotter dam f5000; subsidie van andere gemeenten in Zuid-Holland f407; restitutie van ver- plecgkosten f2835.70, en rente van onver- vreembaar legaat f209.73. De gew. uitgaven bedroegen f 1.5G29.44 ie., zoodat de gewone rekening sluit met een narleelig saldo van f 932.01 W. Aan buitengewone ontvangsten werden geboekt aan legaten f1500, schenkingen f330 en geld in de bussen f40.49. Waar deze voor een groot deel moesten dienen tot dekking van het tekort over 1903, was het overige niet voldoende om bovengemeld tekort te dekken en sluit de rekening mei een tekort van f 740.281/2. De leening van 1881 bedroeg 1 Jan. jl. nog f2000 en die van 1891 120.000. Tei' voldoening aan het, verlangen van den directeur-geneesheer, om met het oog op den omvang zijner werkzaamheden iemand naast zich te hebben, in staat hem zoo noodig te vervangen, werd diens zoon dr. H. K. de JIaas, met 1 Jan. 1905 tot geneesheer der 'inrichting benoemd. In de plaats van mej. M. Kerkholf, die het bestuur met leedwezen zag heengaan, Werd tot directrice benoemd mej. H. M. van Vuuren. Uit het verslag van den geneesheer-direc teur blijkt dat zich in den loop van het jaar voor het eerst aanmeldden 49S4 pa tiënten, waarvan 3656 in Rotterdam, 1077 in 104 andere gemeenten van Znid-lloTland, 69 in gemeenten van andere provinciën en 91 in het buitenland woonden. Het gezamenlijk aantal adviezen, dat ge geven werd bedroog 33619, waarvan 19.SS0 op de polikliniek en 13759 op de kliniek. Tot de kliniek moeten gebracht worden 130 personen aan liun huis of tijdelijk be zocht jjn 248 iijdois die in de inrichting geheele verpleging erlangden. Hiervan wer den 212 ontslagen, en weiden 36 op het aangevangen jaar overgeschreven. Gemiddeld werden 35,8 personen per dag verpleegd; hc! maximum op een dag be droeg 45. Het aantal verpleegden was 13121. Voor 43 lijders met 1627 verpleegdagen word door bonzelven, voor 9 lijders mol 259 dagen door particulieren, van 24 lijders met 1439 dagen door kerkelijke of burgerlijke ambtenaren een tegemoetkoming in de kos ten a 60 cents gedragen. Ter uitvoering der Ongevallenwet zijn 23 ernstig getroffenen gedurende 697 dagen verpleegd. Do Rijksvcrzckeringbank ver goedt daarvoor f 1.25 daags. De overblijvende 9099 verpleegdagen, die geheel ten laste (ter Vereeniging bleven kwamen ten goede aan 149 bijna uitslui tend Rotteidnmsche armlastigen. Geneeskundige behandeling, zoowel als geneesmiddelen en verbandstukken, wor den zonder ecnige vergoeding verstrekt, be halve aan onder do Ongevallenwet vallende getroffenen. Uitgereikt werden 1665 brillen. Op de kliniek werdc-n 251 groote opera ties opgeteekond. Ook de geneesheer-directeur brengt hulde aan de afgetreden directrice, mej. K. Kork- hoff, en spreekt met waardeering van de nieuwe directrice, mej. 11. M. van Vuuren. Ten slotle spreekt hij zijn vertrouwen uit, dat zijn zoon in den vrijwillig gekozen werk kring dezelfde voldoening zal ondervinden, die hem steeds over alle bezwaren heeft heengeholpen. De heer C. H. van Dam werd in deze vergadering als lid van het bestuur her kozen. Dir. bel. Invoerr. en accijnzen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Colijnsplaat, A. G. de Braai, ontvanger derzelfde middelen te Nieuwesluis (gemeente Heenvliet)en ingetrokken de benoeming van den ontvanger der directe belastingen en accijnzen C. O. Vogel te Oirschot, tot ontvanger derzelfde middelen te Oudewater, met bevestiging in zijne tegenwoordige be trekking als ontvanger te Oirschotde be noeming van den ontvanger der directe be lastingen en accijnzen L Kalverboer, te Rijp, tot ontvanger derzelfde middelen te Sint Anna-Parochie, met bevestiging in zijne tegen woordige betrekking als ontvanger te Rijp. *KETHEL en SPALAND, 30 Maart. He denmorgen vergadeide de gemeenteraad in openbare vergadering. Voorzitter: de Burgemeester. Afwezig de heeren L. Bijl, wegens ziekte, en A. Lansbergen. Dc notulen der vorige vergadering wer den ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen was van Ged. Staten goed keuring van verschillende raadsbesluiten in de vorige voigadering genomen. De voorzitter deelde, overeenkom stig de voorschriften der woningwet, mede. dat in 1904 aan de bestaande woningen geen verbouwingen hadden plaats gehad. Ingekomen was proces-verhaal der kas opname bij den gemeente-ontvanger, waar uit bleek dat boeken en kas in orde waren, en dat in kas aanwezig was een bedrag van 12715.961/2. Voorts waren ingekomen de kohieren van den Hoofdelijken Omslag en van de honden belasting, die beide ter visie werden gelogd. Overeenkomstig hel voorstel van B. en IV. weid beslaten aan H. M. de Koningin ie verzoeken dat kinderen beneden 16 jaar in deze gemeente in lokalen, waarop vergun ning tot het verkoopen van sterken drank is verleend, mogen binnengaan. Dit verlof is noodig met hei oog op de hier bestaande gecombineerde neringen. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter hierna do vergadering. STADSNIEUWS. Verkiezing Tweede Kamer. Door de R.-k. kiesvereeniging »R. P, en O." is jn hare gisteravond gehouden vergadering candidaat gesteld voor de a.s. Kamerverkie zing liet aftredend lid, mr. O. J. H. graaf van Limburg Stirum. De Vereeniging tegen Bedelarij zal mor genavond, 31 Maart, in het Volkshuis aan de Lange Haven een vergadering houden tot vaststelling van het verslag en van de reke ning over 1904. In deze vergadering zal mede de verkiezing van een bestuurslid aan de orde worden gesteld. Gisteren ontvingen wij het bericht dat de effectenhandelaar, A. Joppe, alhier, zijn beta lingen zou hebben gestaakt en de schuld- eischers tot een vergadering waren opge roepen. Bij onderzoek bleek dat hedenmorgen de bedoelde vergadering zou plaats hebben, zoo dat wij het wenschelijker oordeelden met mededeelingen te wachten tot heden. De vergadering werd bijgewoond door een twintigtal crediteuren die door den heer Jac. Montfoort, accountant alhier, waren uit- genoodigd ter bespreking dezer zaak. Uit de gedane mededeeling bleek, zoo vee- namen wij van een der crediteuren, dat "er een schuld was van pl. m. f65.000, waar tegenover een te goed van pl. m. f2500.' Uitvoerige besprekingen hadden plaats i doch geen definitief besluit werd genomen. I Een '17-tal crediteuren hebben zich bereid verklaard een schikking te treden doch enkelen konden daartoe nog niet dadelijk besluiten. f Een nieuwe vergadering zal dus alsnog worden uitgeschreven. j Nog werd medegedeeld dat de heer J. 0. j Bender een vordering op den heer Joppè heeft tot een bedrag van f9000, als gevolg van een contract voor het geval laatstge- noemde zich hier zou vestigen. Dit nu js geschied in Juli '1904, toen de zaak van Per- t nis naar hier werd overgebracht. De heer J. was niet ter vergadering aan wezig de heer Montfoort trad namens hem op. Gisteren is men begonnen met het uithalen der palen vau de gording voor de aanleg plaats der booten aan het havenhoofd, wat èn voor het gebruik èn voor het oog alles zins wenschelijk is. Vanmorgen omstreeks 93/4 uur heeft in de Schie een aanvaring plaats gehad tus schen de schroefstoomboot E p i s en een spoelingschouw, waarbij deze laatste schade bekwam aan de boeg; echter kon de schouw de reis voortzetten. Verdere ongelukken had den er niet bij plaats. YLAADDINGEN. De antirev kiesvereeniging «Nederland en Oranje" alhier, nam in haar ledenvergadering van Dinsdag met algemeene stemmen het voorloopig besluit voor de Tweede Kamer de candidatuur Van Limburg Styrum te steunen, in afwachting van de besluiten der deputaten- vergadering en de houding der andere chris telijke partijen. De raad der gemeente Hoorn heeft eervol ontslag verleend aan den heer P. van der Grijp tegen 4 Mei wegens diens benoeming tot gemeenteontvanger alhier. Recïïtzaken. Een los werkman te Vlaardingen. door de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf wegens mishandeling, werd deswege door het Hof te 's-Gravcnhage vrijgesproken. De gepens. Indisch militair te 's Graven- hage, door de rechtbank aldaar tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens poging tot moord op zijn vrouw, kreeg van het Hof vermindering van straf tot '18 maanden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 29 Maart, (Vervoig.) De heer HEEMSKERK is tegen de motie, omdat deze de Kamer zou doen gaan bin ten haar bevoegdheid, immers zij spreekt een oordeel uit over de handelingen, niet van den minister, maar van den regiments-, en den divisie-commandant, 'die niet ge hoord zijn. Buitendien zou do Kamer slechts nazeggen, wat de minister aan deze offi cieren zelf heefl gezegd. Hij stelt voor „ge hoord de verklaringen van den minister" over te gaan tot de orde van dei' lag. De motie wordt voldoende ondersteund. De heer MABCHANT: Ik zal liet niet lang meer maken (uitbundig gelach), maar toch wil ik opkomen tegen het verwijl, dut de hoer Schaper onk mijn pnrtjjgenooien heefl gemaakt, dat wij niet zouden opko men voor de belangen van de minder ge goeden. Onparlijdigen zullen toegeven, dat voor ons dat tenminste niet geldt. Ook ontkenl hij, dat de minister zirli recht tegenover den verkeerden geest in helleger heeft gesteld. Omtrent de conduitestaten streeft de mi nister naar liet geven van halve waarhe den Dc VOORZITTER maakt bezwaar. Do heer MARGRAAT: Ik zal uitleggen, hoe ik tot die krasse bewering komt. De minister zegt wel: „dit en dal staat niet in de beoordeelingslijst", maar als men vraagt, wat er wel in staal, zwijgt hij. VELE STEMMENDat mag hij niet zog gen. Dc lieer MARCIIANT: De minister zegt te welen, wie do inlichtingen' gaf. Als hij denkt, dat liet do heer Thomson is, ver gist hij zich STEMMENWie dan wol (groot gelach). De heer MARCIIANT: Ik wil wel mijn bronnen noemen, als er maar geen gevaar voor iien zou to duchten zijn. Ben ik wat hartslochtelijk geweest, dan doet mij dit leed, maar ik word steeds, als ik spreek, zoo herhaaldelijk onderbroken en geagaceerd door dc -heeren Lobman en Heemskerk, dat bef moeilijk is mijn kalmte te bewaren. Hij handhaaf! de motie met de wijziging door den heer Schaper aangewezen („offi cieren" veranderen in „militairen"). Ook voegt hij er aan toen „gehoord do verkla ringen des ministers". De heer LOI1MAN legt. uit, dat hij eerst interrumpeeide, toen de heer Marehant na de juiste en ernstige wijze, waarop demi- nister de zaak had behandeld, in onge motiveerde verontwaardiging was uitgebar sten. Overigens bestrijdt hij de motie. Dc heer SCHAPER vraagt het woord. Men roept: „stemmen, stemmen!" De heer SCHAPER voert nog even het woord. De MINISTER repliceert en de. motie,-

Schiedamsche Courant | 1905 | | pagina 2