59"" Jaargang, Zondag 4 Maart 1906 12021. Derde Blad. De»® eoiimit verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per kwartaalVoor Schiedam en Vlaardingen fl. 4.25, Franc® per post fl. 1.G5. Pi-jjs per weekVoor Schiedam en Vlaardingen 40 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dageljjks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vddr een uur *an het bureau bezorgd z\jn. Bwrsaa t Beterstraat Prfja der Advertentiën: Vaa 16 regeh fl, 0.92led ére meer 15 cents. Reclames SO cents per regel. Groote letters naar de plaats die innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven hier van zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleinm advertgntiëm opgenomen tot den pr$B van 40 cent* per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. ENGELSOHE BKIEVEN. EEN CAUSERIE OVER ALLERLEI. (Van onzen Londenschen Medewerker.) Londen, 25 Februari 1906. Dezer dagen heeft hier oen zonderlinge verkooping plaats gehad. Men herinnert zich wellicht, dat. de vorige markies van Angle sey een verkwister van de dwaaste soort, die al zijn geld verknoeide aan kleeren, wandelstokken, bijouterieën en dergelijke fu tiliteiten, failliet is verklaard, en kort daarna stierf. Men had toen reeds allerlei kost baarheden gevonaen, in de malste plaatsen en dacht eindelijk, dat het uit was. Nu is de man al lang dood, en het schijnt, dat zijn opvolger, nu hij de huizen, die hem toobehooren bewoont en onderzoekt, nog weer groote hoeveelheden gouden en zilveren sieraden, edelgesteenten en dorgclij- ken gevonden heeft. Die dingen waren in hoeken en gaten verstopt, waar ze eigenlijk door bloot toeval gevonden werden en nu eerst ter beschikking van de crediteuren van den overleden edelman kunnen worden gesteld. Zoo is er op die verkooping geveild een prachtige,, uiterst kostbare beker, van geslepen kristal, die lusschen een partij af gedankt keukengerei was gestopt. Bij deze gelegenheid is ook te koop ge komen, hot' statiegewaad, waarin de markies de kroning van Eduard VII heeft bijgewoond en waarin hij, Lot groot vermaak van het publiek, door do straten om en bij liet Par lementsgebouw dwaalde, om zijn karos te zoeken. De overspannen man had natuur lijk geen rust, of duur, en in plaats van kalm te wachten, tot een politie-agent, of een lakei dal werk voor hem deed, sjokte hij zelve in dat prachtig, doch natuurlijk oudorwetsch pakje, door de straten. Wij hebben tegenwoordig elk jaar gelegen heid, onzen adel in hunne statiekarossen naai' het Parlement te zien rijden. Zoo'n koets is een kijkje waard. Zij hangt, in zware riemen in de voeren, de deuren zijn met magnifiek geschilderde wapens versierd, de paarden zijn natuurlijk zoo mooi, als men maai* kan wenschen, en de koetsier, mitsgaders do twee palfreniers, die achterop staan, voltooiden de vertooning van weelde en pracht. Deze zijn meestal in prachtige, licht gekleurde livrei gestoken, van zijde en fluweel, in de kleuren van de familie, .en hebben witgepoederd haar, met cLriekan ten steken, daarboven. Het is een aardig gezicht, zoo'n reeks fraaie equipages, na afloop der parlomeiilsopening, achter elkaar te zien terugkomen, met de mooi uitgedoste dames en hoeren er in. Verreweg de mooiste koets is natuurlijk dip, waarin de koning zelze zit, en wel die ge heel van spiegelglas en goud schijnt. Zij is bespannen met 8 roomkleurige, of licht- Isabelkleurigo schimmels, die met zwaar versierd tuig getooid zijn, on do,or de sier lijk uitgedoste jockeys worden geleid. Het was ditmaal zeer vol op straat,"'hoe wel het weer alles behalve mooi kon ge noemd worden. Het regende wol niet be paald, doch het was guur en zuur Februari weer. Do menschon kwamen, vooreerst, om dat de pas verloopen algemeeno verkiezin gen hun politieke belangstelling hadden op gewekt, zoodat zij eens' een blijk van belang stelling wilden geven aan de liberale partij. Doch ook wilden zij eens zien, wat er van waai- is, dat de koning niet zeer gezond is. Men zegt, dat.de doctoren, hem bepaald ontra den hebben, om naar Kopenhagen te reizen, voor de begrafenis van zijn schoonvader. Een foit is het, dat hij niet loopt zonder stok, omdat hij last heeft van ontsteking der bloedvaten bij zijn enkel. Dit nu is op ruim zesligjaiigen leeftijd niets bijzonders, on behoeft niet gevaarlijk te zijn. Doch ver der bleek er niets van zijn minder goeden gezondheidstoestand. Ik heb in een paar cou ran ten gelezen, dat hij er smalletjes cn bleek uitzag, doch dit is courantcnverb'eelding toen hij mij voorbij reed, zat hij druk en opgewekt te praten met prins Christiaan die met hem meereed on dien hij, onder het rijden, al gesticuleerend, dingen schoen te verklaren en aan te wijzen, waar zij voorbij reden. Hij zag' er even dik cn blozend uit a's vroeger,- cn oven krachtig als onze vorige koning, toon dio con eindje in de zestig was. hot verhaal, dat. zijn slem zoo zwak JS geworden, is onjuist, naar ik van parte ruontsleden hoorde, die hein de troonrede hoorden voordragen. De stem is hard en de koning spreekt, evenals al zijn broers cn zusters, met een gedecideerd Duitsch tim bre. Doch zwak is ze niet geworden, al word hij, op het einde wat schor. Dat zou iedereen overkomen, die, zooals de Engel- scbe koning, zoo geheel en al met zijn keel spreekt. Men strooit trouwens dat verhaal, van zijn keelaandoening en van zijn slechten gezondheidstoestand, hier geregeld hij. de parlcmentsopcning rond, en ziet er dan ver der niets meer van, dan dat hij het heele jaar door reist, jaagt, vaart, partijen bij woont of geeft, in één woord, het drukke leven leidt van oen geweldig rijk en machtig groot heer. Of er meer van waar is, dat do prinses van Wales in Tndië ziek is geworden, kan ik niet beoordeelen. Toen zij en de Prins daarheen togen, riep men er hier over, alsof die reis noodig was voor den prins cn. alsof die al een heel eind op weg was als teringlijder. Nu loost men dag aan .dag niets anders, dan dat de man allerlei excursies neemaakt; daarom zal zijne gemalin ook wel niet zieker zijn, dan hij zelf. Een ander vorstelijk personage is ons hier dezer dagen onder de aandacht ge bracht; doch die is heel wat ouder. Ik be doel Anna Boleyn, een der vele vrouwen van Hendrik VIII, en de moeder van ko ningin Elizabeth. De meeste menschon, die naar Londen gaan, komen niet in hot verst oostelijk gedeelte der stad. Dat is trouwens vrij eentonig armelijk, doch het helpt een denkbeeld te vormen, van de volkstoestan den in deze verselirikkelijkc stad. In een der armste deelcn, in East Ham, staat een oudor wetsch kasteeltje, dat nu gebruikt wordt als particulier verbeterhuis voor jonge Roomsch- alholieken. Nog geen tien jaar geleden stond dat kasteeltje met zijn tuin binnen in het open veld. Doch met onverbiddelijke kracht is Londen er naar toe geschoven, de velden werden veranderd in straten, met huizen of huisjes er langs. Alleen een bun der is gered voor voetbalveld, en nu staat hot kasteel van Anna Boleyn, met zijn tuintje middenin een arbeiderswijk, De over levering wil, dat Hendrik het, kasteel voor Anna kocht, vóór zijne scheiding van Ka tliarina van Arragon was uitgesproken en de toren is nog in stand, van waar uit. Anna haar* aanbidder de Theems kon zien af varen. Het komt. nu aan de markt, want het terrein is natuurlijk enorm' veel waard doch, naar ik hoor, trachten eenige oudheidkun digen geld bijeen te krijgen, om het te'koopen, te restaureeren en in stand te houden, als historisch gedenkleeken. Ten slotte iets, dat ons Nederlanders, moet interessceren. Men weet, dat de quaestie wat zuivere boter is en wat niol cn wat men kan doen om vervalschingen daarvan te ontdekken, en te voorkomen, hier een zéér brandende quaestie is. Naar ik verneem, moet de tegenwoordige minister van Landbouw, Lord Carrington, liet besluit genomen, hebben, de zaak zeer ernstig ter band te nemen. Hij wil een par lementaire commissie benoemen, die zich door deskundigen laat voorlichten-en die, zonder in al te pijnlijke wetenschappelijke voorschriften cn bepalingen tc vervallen, de rogeering de gegevens aan do hand zal moeten doen, waarop een wetsontwerp kan gebouwd worden. Dat ontwerp zal niet een onkelen standaard voor boter aannemen, niet denzolfden standaard voor alle boter uit alle landen en ook niet voor boter op verschillende tijden des jaar uit één cn. het. zelfde land aangevoerd. Men weet im mers, dat boter, die volkomen zuiver is en van dezelfde k>c komt, in het eene seizoen gansch andere bestanddee- len bevat, ten minste dat de onderlinge verhouding barer samenstellende deelen ge- geheel verschillend is, van die welke oen scheikundig onderzoek in een ander deel van 'tjaar aantoont. Voor de eerlijke boter- fa brikanten, zal zoo'n wet een weldaad we zen, als ze maar niet te veel btpaJ.d en al te eenzijdig is. onze maatschappij is. Zijn de Nuilsscholen nu niet meer zoo noodig als vroeger de spaarbanken, volksbibliotheken, ambachts scholen, volksvoordrachten, populair weten schappelijke cursussen enz. enz. zijn daar als zoovele getuigen, dat hot Nut nog leeft on bloeit. Het was een stormachtige tijd, waarin de maatschappij werd opgericht, men stond aan den vooravond van een omwenteling, zoo groot als de menschheid slechts zel den had aanschouwd. Voor ons is hot ge makkelijk genoeg de oorzaken daarvoor na te gaan, maar moeilijk was- hol. voor hen, die in dien. tijd leefden, de fouten der maat schappij, de behoeften van het volk te be grijpen. Eerc daarom aan die menschen, xlie hun host. daartoe deden, zooals de stichters der Mij. tot Nut. v. h. Algem. Zij werden door liefde tot het. volk gedreven, zooals blijkt uit de circulaire door hen ver spreid, waarin zij tol. toetreding opwekten tot een genootschap, dat do verbetering van het hunger- en schoolwezen beoogde. Zij vijzen er daarin op, hoe onkunde en echt nationale instelling van de Nicuwon- huizen-5, geboren uit de behoeften des tijds, in hot 'leven geroepen door een geest van gematigden vooruitgang, hebben zij niet van natuur kunnen doen veranderen. Zij hield hot nationale loven wakker, zij tastte er de gebreken van aan met moed en volhar ding. Zij deed haar best om prinsgezinden I vervaardigster zes tot zeven pfennig in het verdient, is rijk bij de anderen vergeleken. Maar dit hoogerc loon is ook weer noodig voor hel. dure leven in de groote stad en de zwaardere huishuur. De naaister, die 16V2 pfennig per uur krijgt, is er nog niet iiet slechtst aan toe. Er hingen twee kinderjurkjes, waarmee de en patriotten, om mannen der wetenschap en eenvoucligen, om menschen van iedere gezindte te brengen tol het besef, dat. zij Nederlanders waren om geestdrift, te wek ken voor het denkbeeld, dat zij te zamen weer een vrije natie zouden vormen. Zij wist liefde te wekken niet slechts voorde geschiedenis, maar ook voor de laai, zij deed in die benarde tijden, die zoovelcn moedeloos maakten, onnoemelijk veel voor den arbeidenden stand. Zij trachtte vakken nis te verspreiden en vergat daarbij nooit, dat ontwikkeling van het verstand geen zogen is zonder vorming van het karakter. Te midden van beroeringen van allerlei aard ging zij bedaard, rustig, met vasten tred haar weg. Dal hel volk, toen einde- onwetendlieid dikwijls de wortel zijn van lijk de blijde dag der vrijheid weer daagde, veel kwaad cn hoe het daarom noodzake- zijn energie niet. had verloren cn niet ver- lijk is-, daartegen te strijden.. franschL was, door de slavernij niet was Die circulaire was geteekend door Mar- ontzenuwd maar in slaat was zich weer te tinus Nieuwenhuizen, toen nog student in (Verheffen, dal. was voor'n groot deel te dan- de medicijnen te Franekor, dio zich later ken aan die echt nationale instelling, wier als geneesheer te Edam heeft gevestigd. stichter nu een eeuw geleden gestorven is, Hij was de zoon van Jan Nieii.wenhuizeii, doopsgezind predikant te Monnikendam', die het eerst in een vriendenkring hel denk beeld had geopperd een verceniging te slich- ten, die ten doel had de vatbaarheid voor intellectuecle ontwikkeling ook in de lagere klassen der maatschappij op te wekken. Deze mag ats de eigenlijke stichter van het Nut word en beschouwd. Terwijl zijn zoon met. hart en ziel- de Patriotisehe partij was toegedaan, trachtte hij de nieuwe stich ting geheel en al 'bouten politieke geschil len te houden. De stedelijke regeering van Edam steunde zijn pogen, maar behield zich volle "vrijheid .voor tegenover de maat schappij, zoo zij zich in een lichting mocht ontwikkelen, die met de wettig bestaande staatsorde in strijd zou wezen. In ver scheidene deelcn van ons land werden le den gewonnen cn maatschappijen opge richt en op den 23sten Augustus 1785 had de eerste algemeene vergadering plaats. Het genootschap telde toen 345 leden en be gon met prijsvragen uit te schrijven. Doordat zij zich op politiek gebied strikt onzijdig wilde houden, ondervond zij na tuurlijk tegenwerking van alle partijen, die haai' niet tot de hunnen mochten rekenen. Dit ging zoo ver, dat Martinus Nieuwen huizen mot de notulenboeken cn beschei den uit Edam moest vluchten en in de uur verdiende. Een geborduurde kraag, waaraan 21 uur gewerkt was, bracht een mark loon op, dus nog niet 5 pfennig per uur- Er zijn nu nog menschen, die voor den huisarbeid zijn. Zij beweren, dat het wer ken in de fabriek het familieleven ver stoort, terwijl de huisarbeid dit bevordert; dö ouders zijn daardoor niet gedwongen hun kinderen den boelen dag zonder op zicht. te laten. Zij vergelen echter, hoe schadelijk het voor de gezondheid is, in een licdompte ruimte, zonder licht of lucht, onafgebro ken bezig te zijn. Niet alleen de gezond heid der arbeiders zelf wordt hierdoor be nadeeld, maar dc ziektekiemen worden in hun werk opgenomen en daardoor ver spreid. Het inpakken van bonbons geschiedt soms in de huizen voor vijftig pfennig in het uur! Toch zijn a) die getallen nog te hoog. De tijd, dien de arbeider noodig heeft voor de aflevering der waren cn lief in ontvangst nemen van liet nieuwe werk is niet weinig; de uren, die hij met heen en weerioopen cn wachten doorbrengt, betaalt niemand hem. En hoe heeft men zijn DE TOESTAND DER DUITSCHE I uren noodig, als ieder slechts 5 pfennig op- IIUISARBEIDERS. brengt! Onder dc helle plakkaten, die van de re- De plaatsen der huis-industrie zijn mcest- clameznilen af liet Berlijnsche publiek da- al van groote natuurpracht, die een schrille gelijks lol allerlei genoegens uitnoodigen, tegenstelling vormt met den jammer en el- was onlangs een spelbederver tc zien. Uil lende, die in de schilderachtige hutten een bruinen nevel zag een doodsbleek, diep wordt geleden. ellendig vrouwengelaat u aan. Het dunne j Juist in het mooie Duilsche MiJdelge- haar was glad naar achter gestreken, de bergte b" eft de huis-industrie zich het. meest wangen waren hot en de ingezonken oogen ontwikkelu, en de liefde tot him geboorte- maal' die zelf nog steeds voortgaal op be scheiden wijze veel goeds voor de volks ontwikkeling te doen. waren glansloos en zonder veel uitdruk king. Slechts af en toe bleef iemand staan, en keek eenigszins angstig die ellende aan hij begreep, dat die b.reede, harde mond nooit gelachen had. Onder de plaat, stond: Tentoonstelling van Duitsche huisarbei ders in de oude akademie". Deze tentoonstelling was op touw gezet plaats, die alle bergbewoners is ingescha pen, werd de oorzaak van hun ongeluk. Daar zitten zij sedert eeuwen op een klein stukje, van vader op zoon overgeganen grond. Deze brengt niet genoeg op om de talrijke familie tc onderhouden. Waf eerst misschien bijverdienste was, werd later de eenige bron van inkomsten. De stroom van reizigers gaat vlak langs door dezelfde personen, die in 190-1 een hun hutten, die den zonder nadenken ge nietenden, juist om de bouwvalligheid zoo schilderachtig schijnen. De bezoekers van bet mooie Schwarzwald vermoeden echter niet, dat daar binnen die buisjes man vrouw en kinderen bezig zijn met uunver- plaats een gevoel van ontgoocheling. Daar I ken te maken voor 15 tol 20 pfennig per stonden, hingen, lagen zeer weinig sier- uur. congres hadden bijeengeroepen, ter bespre king van de verbetering van den toestand der huisarbeiders. Wie de zalen van het. oude akademie- gobouw betrad, ondervond in de eerste hoofdstad een toevlucht ging zoeken voor lijke coni'eclie-artikelen; groote tafels wa- een streven, dat te Edam gold voor de ren met linnengoed bedekt, dat ook niet bode van een omwenteling, terwijl het juist op gemak of weelde kon bogen. Maar het middel was om die te voorkomen. Ze- het was ook niet het. werk, waarvoor de (ker is dit een zogen geWeest, want te aandacht werd gevraagd, en als er hier De houtsnijders in Obcr-Ammergau wor den voor hun werk ook al niet heter be taald. Met hun beiden verdienen zij aan een kruisbeeldje in 7 uur een mark. Verder in Beieren dichl. hij de Oosten- Edatn bad hef Nut waarschijnlijk nooit die of daar dc prijs was bijgevoegd, scheen dit rijksche grenzen ligt bet prachtige Mitten- kracht gekregen, die 't to Amsterdam ver wierf. De jeugdige dokter gaf zijn praktijk op en stelde zich aan een onzekere toe komst. bloot. Hoewel hij zelf een vurig Pa triot was, wist hij evenals zijn vader de geheel overbodig. Hot. was niet om dc wa ren te doen, maar om die kleine papiertjes, die het loon noemden, waarvoor de ar beider het stuk maakte. En zooals dat beeld der ellende op do reclamezuil een stichting builen de partijen te houden. Heer- onvergefelijker] indruk maalde, zoo werd A L L E11L EI. DE NIEUWENHUIZENS. Onder de groote mannen, die Nederland dit jaar zal herdenken, bchooren ook de Nicinvenhuizens. Met. een enkel woord wordt hier even aan dezo mannen en dc bet.ee- benis, die zij voor hun lijd hadden, her innerd, vooral, omdat hun geest nog lang niet is uitgewerkt, maar hun stichting ook nog in onze dagen van groot nut voor lijk vulden vader en zoon elkaar aan. Zij bezaten samen wat voor het welslagen der Maatschappij noodig was de een vurig, vooruitstrevend, met hart on ziel de nieuwe wereldbeschouwing toegedaan de ander bedaard, verstandig, min of meer piëtistisch. De zoon nu en dan den vader moed insprekende en mededeelende van zijn vuur de vader meermalen ter gepas ter ure het ramtoestel aanwendende om den zoon voor overdrijving te behoeden. Met zulke mannen moest iets degelijks tot stand komen, nu cle tijd er rijp voor was. Eenvoudige lieden, als zij waren, sloegen zij dc handen aan het werk on zij slaagden. Die mannen hadden hun volk en hun vaderland lief. Dat bleek in de eerste 25 j...ar van 't 'bestaan der stichting, in de woe ligs dagen, waarin Nederland steun zoc-ht ibij Frankrijk, eerst werd gedoopt als Balaaf- sche 'republiek, lat er 't koninkrijk Holland wald, waar sedert eeuwen een beroemde viool-industrie bloeit. De viool, die met80 mark betaald wordt, levert, deri volwaar diger slechts 20 mark op. In Neurenberg wordt kinderspeelgoed ge maakt, Slechts zeer weinig jaren van hun men door die papiertjes met hun weinige leven zien dc kinderen daar die aardige cijfers diep bewogen; bij de lezing van die papiertjes doorleefde men de vrecselijke ellende mee men schaamde zich als het ware over de kleeren, die men droeg, het maal dat thuis wachtte cn de beschei den weelde, die men zich veroorloofde. Want wie die zalen binnentrad, hoe. arm hij ook ware, hij was rijker dan de onge- lukkigon, wier arbeid daar voor de eerste •maal mot bewustheid werd aanschouwd. Ge zien was die al dikwijls en door velen zelfs gedragen. Er stond een pakje voor een twaalf jarigen, knaap, rok, vest en broek, niet sier lijk, maar van degelijke, dikke, wanne stof, .en alles goed en solide gewerkt. Hel arbeidsloon voor een dozijn van die pak jes is 12 mark (f7.20), de werkster heeft daar 72 uur voor noodig, zij verdient dus ■per uur HD/a pfennig (10 cf.) neen vormde, om eindelijk ecu provincie tewor- j nog minder. Want zij heeft, natuurlijk ou den van het groote Fransehe rijk. Al dien kostenvuur en licht, die dé fabrieksar tijd ging de maatschappij, toononde de vrij- beider voor niets krijgt, evenals zijn lid heid lief te hebben, uitspattingen te keer, maatschap van een ziekenfonds en ouder- kleine dingen met plezier. Op bun rijfde jaar weten zij al, dat tinnen soldaatjes cn houten paarden niet. voor hen op de we reld zijn. Hun heele leven door werken zij voor kinderen, tot meestal een vroege dood hun hot werk uit de handen neemt. Of de kleine handjes paardjes, ezeltjes of poppekastjes maken, of dal zij met bloe dige ving ere de voeren in drukknoopen drukken, of haken en oogen op kaarten naaien het beeld der ellendemisvor ming, Lering en een vroege dood is altijd hun deel. Maar die vroege dood is hcgecrcnswaard. Ongelukkig wie op hoogen ouderdom nog maar langzaam voort kanDe arme oude wevers in Hauptmanns geboorteplaats ver dienen ook nu nog t-U/o pfennig in het uur. Er was op do tentoonstelling een stukje kant van 5i/i meter, waaraan een 81-jarige vrouw 360 uur had gewerkt en waarvoor haar' li/s pfennig per uur was betaald. Een jonge, krachtige arbeidster zou het dub bele verdienen, toch gaat van dit loon nog trachtte zij den oud-Hol.landschen geest op domsverzekering. Deze weldaden gemelde 50 pfennig voor onkosten af. te wekken of aan te wakkeren en zorgde zij voor verbetering der scholen. Of de Fransehen al onze provinciën in departementen, onze universiteiten in fa culteiten en academies en onze professo- ren in messieurs de l'académie uitgedost huisarbeider niet, hij moet maar zien, dat hij ze zich van zijn karig loon verschaft, i Er lagen allerlei voorbeelden, dio aan toonden, dat de loonen verschillend en in Berlijn nog niet liet slechtst, zijn. Een ar beidster, die aan een uniform-mantel van in een kakelbont, pak veranderden, deze i een spoorwegbeambte 25^2 pfennig per uur kelijk is. Op do vraag: Hoe kan hier hulp ver leend worden? Hoe kan het lot dezer on- gehikkigen verbeterd worden? gaf de ten toonstelling geen antwoord; zij wilde eerst een duidelijk beeld der ellende geven, om ieder tc 'doen begrijpen, dat. hulp noodza- SCHIEDAMSCHE In tere, Telefera He. ltt> :.<?cr<*ni!W»eiS3BOi

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 9