BINNENLAND. Hofberleliten. IT. M. de Koningin bood gisteren de vreemde gezanten en hun na. zaakgelastigden bij ons Hof met hunne echtgenooten een gastmaal aan, .waarbij ook genoodigd was de minister van buitenlandsche zaken, jhr. van Tets van Goudiiaan en mevrouw. Aan tafel voerde de Koninklijke Militaire Kapel muziek uit. H. M. de Koningin is, naar nader wordt bericht, voornemens de eerste uitvoering van sPrinses Zonneglans", in het Gebouw voor K. eu AV. te 's-Gravenhage, beden, Woens dagavond, bij te wonen. De Koningin en de Prins en ook de Ko ningin-Moeder, zoo Haar gezondheidstoestand het toelaat, zijn voornemens Dinsdag 13 Maart bij de opvoering van »Het Kind van Staat" tegenwoordig te zijn. De Prins vertrok hedenochtend '10 uur naar het Loo en wordt Zaterdagmiddag 41/g uur in Den Haag terugverwacht. Onze Kamerleden. De heer Van Kol is wegens voortdurende ongesteldheid verhinderd in de naaste weken de vergaderingen der Tweede Kamer bij te wonen. Ceram. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram nit Neder!. Indië hebben op Ceram cle radja van Honitetoe en Roematia (die reeds vroeger in onderwerping waren gekomen, doch daarna weder een vijandige houding hadden aangenomen) zich opnieuw onderworpen, en zijn zij gevankelijk op Ambon aangebracht. Kamers van Arbeid. Het Stsbl. no. 36 bevat een Kon. besluit van den '19den Februari, tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur inge volge artikel 33, derde lid, der wet wet op de Kamers van arbeid met intrekking van het Kon. besluit van 9 Juli 1901. (Stsbl. no. 194.) Uitreiking M. W. O. Een indrukwekkende plechtigheid had gis termorgen plaats op de paradeplaats te Ilel- levoetslnis. Daar werd, in tegenwoordig heid van een onafzienbare menschenmassa, door den schout bij nacht AA7. Rijmer; het ridderkruis 4e klasse der AL AV. O, uitge reikt aan den luitenant ter zee 2e kl. A. F. Folkersma. Onder hevel van den kapitein-luitenant ter zee A. Geldennan stonden pi. m. 600 man aangetreden, die allereerst geïnspec teerd werden door den schout-bij-nacht, ge volgd door een groot aantal officieren van alle rangen van zee- en landmacht De schout-bij-nacht hield daarna een rede, waarin hij de verdiensten van luite nant Folkersma schetste. Roemende de voortreffelijke wijze, waar- op luitenant Folkersma zich van zijn moei lijke eri belangrijke taak gekweten had waarvoor hem het Kruis der Mil, Willems orde was toegekend, verklaarde de schout bij-nacht, dat de zee-officieren trot.sch er op waren hem in hun corps te bezitten, en stelde liij luitenant Folkersma aan al len tot voorbeeld. ■Onder de tonen dei- muziek, van trom geroffel, de troepen met gepresenteerd ge weer, las de heer Römer de Koninklijke benoeming voor, en hechtte daarna den luitenant Folkersma het eerekruis op de borst. Deze ontving den ridderslag van de le luitenants van het Indische leger Chris- toffel en Van Ketwich Verschuur en van den kapiteiE luitenant ter zee J. F. B. van Dijk. Daarna had de eedsaflegging plaats en defileerden de troepen voor den gedeco reerde. De tweede Vredesconferentie. i Naar aanleiding van een bericht van de Avondpost", dat er ernstig sprake van zou zijn, dat dezen zomer de tweede vredes conferentie in Den Haag, in de grafelijke zalen op het Binnenhof, wordt gehouden, schrijft de Haagsche hoefijzer-correspondent van het „Hdbl." Dat van een en ander sprake is_, moet stellig juist worden genoemd, maar in diplomatieke kringen hier ter stede wordt, met een enkele uitzondering van optimis me, spoedige verwezenlijking niet. waar schijnlijk geacht. De tweede conferentie zal wel hier in Den Haag worden gehouden, maar. bevindt zich nog slechts in het allereerste stadium van voorbereiding. Dat wil zeggen dat al- gemeene instemming van de mogendheden in verkregen met het denkbeeld om zulk een conferentie te houden, en dat men het eens geworden is over de kwestie die aanvankelijk rees, of men een meer be perkt of meer uitgebreid program van werkzaamheden zou kiezen! Men heeft zich nu althans wel vrij waarschijnlijk ver- eenigd op deu grondslag van een meer uit gebreid program, dat niet alleen de positie der neutrale mogendheden, maar ook een verdere uitwerking van het arbitragebegin- sel bevat. Indien op dezen grondslag het program door de Russische regeering reeds is uit gewerkt en aan de mogendheden verzon den, moet dat toch eerst zeer onlangs zijn geschied; en men kan begrijpen, dat juist over do preciseering van do programpunten nog boel wat zal zijn te onderhandelen. AVij noemen als voorbeelden slechts dc twee punten: de mogelijke uitbreiding die men aan de werking van "het arbitrageboginsoÜ zou kunnen geven en do nog steals zeer netelige kwestie omtrent het. al of niet nitnoodigen van het Yalicaan, Hoewel dus door het'vorkrijgen van over eenstemming omtrent, den principicelen om vang, van het program; 'de kans op slagen van de conferentie is vergroot., maakt de veelheid der nog op te lossen kwesties liet waarschijnlijker dat. de conferentie eerst in het voorjaar of den voorzomer van 1907, dan nog in dat jaar zal worden ge houden. Onderzoek naar het vaderschap. Gisteravond had in het Feestlokaal in de AAtillemstraat te Den Haag een open bare vergadering plaats ter bespreking van het AVetsontwerp voor iiet onderzoek naar het vaderschap, uitgeschreven dooi- het Plaatselijk Comité van vijftien vereonigin- gen, van verschillende politieke en gods dienstige richting. Als sprekers traden op prof. mr. D. P. I). Fabins, uit Amsterdam; mevr. AV". van llullieAfin Embden, uit Utrecht; mr. A. I. At. J, baron van Wijn bergen, lid van de Tweede Kamer der Sla- teu-Genoraal, uit Arnhem, en mr. Af. Alen- dels, uit Zaandam. De volgende motie werd, aangenomen 'De vergadering, enz., gehoord de besprekingen naar aanleiding van art. 342 van hot B. AV. en het. desbe treffende ontwerp van wetswijziging van Minister Loeft', gehoord in het. bijzonder de op,merkingen omtrent de wensetlelijkheid om in dat ont werp alsnog do vier volgende wijzigingen aan t.e brengen a. dat do buitenechtelijke vader en moe der heiden, elk naai: draagkracht, voor onderhoud en opvoeding van het kind worden aansprakelijk gesteld; b. dat den vader de verplichting worde opgelegd bij te dragen voor de kosten van de bevalling, cn, zoo noodig, voor het on derhoud der moeder gedurende de laatste daaraan voorafgaande weken; c. dat meerder waarborg gegeven worde, dat do bijdragen des vaders werkelijk ten bate van het kind worden aangewend; d. dat. een eenvoudige weg worde aan gewezen ooi den voogdijraad onverwijld in aanraking te brengen met 'de kinderen, die zijn bescherming behoeven, betuigt haar hooge blijdschap over het besluit der Regeering om het bovengenoemd wetsontwerp te handhaven, alsmede over cle verklaring van den voorzitter dei-Twee de Kamer, dat bedoeld ontwerp ten spoe digste aan do orde zal worden gesteld, en richt zich tot Regeering en Volks vertegenwoordiging met het verzoek de dooi de sprekers ten opzichte van dit ontwerp aanbevolen wijzigingen in ernstige overwe- weging te willen nemen." STADSNIEUWS. Gemeenteraad. "Vergadering op Vrijdag 9 Maart 1906, n.m. 2 uur. Terdaging der notulen. Mededeelingen. Ingekomen stukken. Agenda 1. Benoeming stembureau voor de verkie zing van een lid van den gemeenteraad voor district I, 2. Voorstel van Burgemeester en AVethou- ders om aan A. Bubberman den pex-soonlijken titel te verleenen van hoofdopzichter bij de gemeentewerken en hem een personeele toe lage toe te kennen van f'100.'sjaars. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om te bekrachtigen den aankoop in openbare veiling van de panden Rotterdarn- sche dijk nrs. 164 en 166. 4. Ontwerp-besluit, model C, tot wijziging der begrooting van 1906. 5. Atoorstel van Burgemeester en AVethou- ders tot goedkeuring van de rekening en verantwoording over 1905 van de commissie voor cle vernietigde gilden. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders betreffende het pensioen der leeraren bij het middelbaar onderwijs. (Bijl. XIII blz. 129—133.) 7. Adressen van J. van den Toorn Mz. en W. van Eijk e. a., gericht tegen den haven meester, met advies van Burgemeester en AVethouders. (Bijl. no. XI blz. 129133 en XII blz. 134—147). En verdere voorstellen en mededeelingen. Gemeenteraadsverkiezing. Voor de vacature P. C. M. Jansen in dis trict I voor den gemeenteraad is de verkie zing bepaald op Dinsdag 20 Maart a.s., de stemming en zoo noodig de herstemming op Dinsdag 27 Maart en "Vrij dag 6 April a.s. Bij do te Amsterdam gister gehouden examens stoomwezen, slaagde voor akte A o. in. de heer .1. Bittor Lz. van hier. Naar wij vernemen is sde Vriendschap" verkocht aan een vereeniging die daar een school zal bouwen. Gisteravond omstreeks 81/2 uur ontwaar de men dat uit do vroegere coöperatieve bakkerij „De Voorwaarts" aan het Oude Kerkhof veel rook kwam'. De politie .ver schafte zich toegang tot het onbewoonde pand cn bemerkte dat een ketel stond op een vuur, waarvan de rook niet langs den gewonen weg kon optrekken cn daardoor de gehcelc bakkerij met rook gevuld was en deze zich nu door gaten en scheuren een uitweg 'baande. Gevaar voor brand was er echter volstrekt niet. Toch had het tengevolge dat het gerucht verspreid werd clat do coöperatieve bakkerij in de Kethelstraaf, in brand stond, zoodat zelfs een brandspuit uitrukte, die natuur lijk onder luid gejuich woon terugkeerde. Gis ter namiddag sprong een pian aan de Oversehiescbe straat in de Scliie, waaruit bij echter spoedig weer gered werd. dooi den schipper van een juist passeercnde mestschuit en aan den kant staande bur gers. Op .het politic-bureau, waarheen hij ge bracht werd, bleek bij te zijn een 73-jarige uit Rotterdam. Nadat hij en zijn kleeren waren gedroogd, is hij rnet de tram naan Rotterdam, ver trokken. Men deelt ons mede dat de werkman L., wonende aan de Broersvest, van morgen op de werf der firma A. F. Smulders is geval len, tengevolge waarvan hij een wond aan het hoofd bekwam en zijn arm op twee plaatsen kneusde. Bij het gaan over de loopplank van het schip viel M. Mackay gistermorgen omstreeks '11 uur in de Voorhaven, waaruit hij spoedig gered werd door zijn kameraad. YrJJzInidg-Democr. Vereen. Maandagavond had in het Arolkshuis de derde en laatste der cui-sus-vergaderingen plaats die werden gehouden door dr. A. van Raalte van Dordrecht. Ditmaal beantwoordde spr. de vraag i'VVat willen de vrijzinnig-democraten Zooals men weet werd in de beide vorige vergaderingen behandeld hoe de partijverdee- ling hier te lande vroeger was en wat de oorzaak is geweest dat thans opnieuw een vervorming van partijen noodig is om aan te sluiten aan de tegenwoordige toestanden en eischen. Spr. wijst er op dat de consequentie van het parlementarisme er toe leidt dat de Staten-Genevaal meer worden de vertegen woordiging van het gansche volk. Thans be staan er nog een groote categorie van men- schen die geen invloed kunnen uitoefenen op de richting waarin het land zal worden bestuurd. Het is noodig dat de Eerste Kamer ge democratiseerd wordt en dat vervalt de z.g. getrapte verkiezing voor dit lichaam. Voor een behoorlijke vertegenwoordiging van het gansche volk in de Tweede Kamer is het noodig dat het gansche volk aan de stemming kan deelnemen en dus het alge meen kiesrecht kome. Echter wil dit niet zeggen dat dan ieder een stemrecht zal hebben. Op elk recht dat de grondwet aan alle Nederlanders toekent zijn uitzonderingen aan gegeven om de onwaardigen van zoo'n recht uit te sluiten. Logisch is het dat dit ook met het kiesrecht geschiedt. Waarom moet alleen voor dit recht bepaald worden dat het wordt toegekend aan die en die en die waarom, ook hier niet het kiesrecht toe gekend aan alle Nederlanders met uitzon dering van bepaalde nader aan te duiden groepen van onwaardigen. Spr. kan zich in dit opzicht wel vereenigen met wat het rapport der Liberale "Unie daar omtrent bevat, behoudens een paar punten zooals de uitsluiting van het kiesrecht wegens tijdelijke bedeeling, ten gevolge van omstan digheden onafhankelijk van den wil des mans. Het vrouwenkiesrecht acht spr. voorloopig niet bereikbaar, al acht hij het goed en ge- wenseht dat ©economisch zelfstandige vrou wen wel het kiesrecht verkrijgen. De tegenstand tegen het algemeen kies recht vindt zgn oorsprong naar spreker's rneening hoofdzakelijk in de vrees voor socia listische en clerieale overlieersching, maar, wanneer werkelijk mocht blijken dat liet meerendeel der bevolking of aan de socialis tische of aan de clerieale wenschen de voor keur schenkt, dan is het toch billijk dat het land naar die wenschen geregeerd wordt. Ware er algemeen kiesrecht geweest, de politieke staking in 1903 (de spoorwegstaking) zou niet hebben plaats gehad. Waar echter naast de meerderheid ook de minderheden recht van medespreken heb ben zou spr. de invoering van een evenredige vertegenwoordiging wenschen. Ook moet naai- verbetering worden ge streefd van de oeconomisehe toestanden. Om daartoe te geraken is de medewerking van den Staat noodzakelijk. De oeconomiseh zwakken moeten krachtiger gemaakt worden en daarvoor is in de eerste piaats noodig kos teloos onderwijs. De ont ivi k k elings voor waar den voor alle burgers moeten zooveel mo gelijk gelijk zijn. Zoolang dit niet zoo is moet de Staat de zwakkeren beschermen en dit geschiedt dan ook reeds, zooals bij de kinder wetten, de arbeidswetten enz. Doch niet alle bescherming beoogt toekenning van rechte», zij kan ook dwingend werken zooals de Leer plichtwet en de Verzekeringswetten, al zal de Staat bij de laatsten steun moeten ver leenen. Zooveel mogelijk moeten de indirecte be lastingen worden verminderd, omdat die niet werken naar draagkracht en ook niet pro gressief kunnen werken. In hoofdzaak moet de Staat het benoodigde geld zien te krijgen uit directe progressieve heffingen. Voorts moet o.a. op oorlog en marine be zuinigd worden, door te breken met de be staande inrichtingen en die te vervangen door goedkoopere, waarmede hetzelfde bereikt wordt. Een utopie noemt spr. deze wensch om alle productie middelen in handen van den staat te stellenen zelfs al ware die toe stand te verkrijgen, spr. acht dien niet ge- wenscht. Noch de leer i>alles aan het indi vidu" noch die van »alles aan den staat", maar het particuliere initiatief gesteund en aangevuld door den staat. De vrijzinnig-democratie is democratisch maar niet dogmatisch juist omdat zij vrij zinnig is. Dr. Jan ran den Brink, Gisteravond had do aangekondigde ver gadering der afdS. D. A. P., waar dr. J. v. d. Brink, R. K. priester uit Breda, zou spreken, in Constantaa plaats. l)e voorzit ter, dr. van Leeuwen, gaf vooraf een verklaring van het feit, dal. in het gebouw der aidwerd vergaderd) in plaats van in de OH'.Tor. Verleden Donderdagavond ont ving dr. v. L. van hot bestuur; dei; Off. Ver. een schrijven, waarin stond, dat even min als vroeger bezwaren bestonden tegen het optreden van soc.-deih. sprekers in de Off.-Ver. Daar; echter gebleken is dat dr. v, d. Brink ten onrechte de kwaliteit van katholiek priester; voert, daar hij' gesuspen deerd (geschorst.) is, wordt aan liet verlof tot spreken de uitdrukkelijke voorwaarde verbonden, dat dr. v. d. Brink noch in zijn kwaliteit als 11. K. priester, nóch in zijn kleeding als zoodanig- aldaar zal optreden. Het schrijven was geteekeiul door den heer Jonker Roehmts als secretaris der Ver-, Bij do daarop gevolgde briefwisseling schreef dr. v. d. Brink aan dr. van Leeuwen het volgende: „Ik hen priester, do pries terlijke waardigheid is mij niet ontnomen en :ik heb het recht om de priesterkleeding te dragon." Dr. v. Leeuwen constateert dat het authentieke st.uk, .bewijzend het tegendeel van de beweringvan dr. v. d. Brink, niet is geleverd. Toch is het bestuur derS. 0. V. zoo vermetel: geweest, zegt spr., om in to grijpen in de rechten dei; kerk en van den paus. Dc priesterlijke waardigheid toch is een van de sacramenten die eeuwig duren, evenals een kerkelijk gesloten huwelijk. De heer Gouka vond het onaangenaam' dat de zaak voorkwam' en 'deed van zijn kant wat hij kon om overeenstemming te verkrijgen en hij stelde voor. "dat dr. v. d. Brink .niet in pries terkleeding maar in ge wone kleeding zou optreden. Dr, v, d. Brink antwoordde dat hij zou optreden in gewone, burger-Meeding met klein priester boordje. En dit boordje, zegt spr., heeft 't hein gedaan. 'Op de vergadering van het: bestuur iler S. O. V, Dinsdagmorgen heeft dr. v. Leeu wen gezegd: „E hen bereid dr. v.d.Brink Ie vragen op to treden in gewone Mee ding, wanneer hot authentieke stuk, bewij zend dat dr-. v. d. B. niet gerechtigd is de priesterkleeding te dragen, worde overge legd. Een der leden van het bestuur der S. 0. V. zeide nog dat het een kwestie van gezag gold en de sociaal-democraten zijn anti- gezag. Spr. constateert dat hier slechts een stuk vervolging tegen priestet- van den Brink in hef, spel is. Het authentiek bewijs is er niet, maar wel' een schrijven van den bisschop, dat men aan spr. (dr. v. Leeuwen) niet heeft laten lezen, maai- waarin zeker niet de gevraagde tegenspraak van dr. r. d. Brink's bewering geleverd zat worden, .wel echter gezegd zal zijn dat het volks misleiding is, .als dr. v. d!. Brink in pries terkleeding: alhier optreedt. Ten slotte spreekt dr. v. L. zijn afschuw uit over do handelingen der, katholieken en hij heet zijn partijgenoot dr. v. d. Brink hartelijk welkom, Dr. v. d. Brink aan het woord komend meent dat deze geschiedenis opnieuw het juiste en scherpe van den klassenstrijd be wijst. Katholieken en liberalen gaan samen om den verdediger van de belangen der arbeiders 'te bestrijden. O.ver 't algemeen 'tracht spr. iedere uittarting te vermijden. Al die drukte Was niet noodig geweest, want hij draagt het priestergewaad alleen als hij optreedt in de zuidelijke provinciën, zoo als te Breda en onlangs te Tilburg. Ook daar wordt op alle wijzen gekonkeld, ma/u-, izcgt spr., een gezonde beweging als de so cialistische is nooit legen te houden en de meer eu meer. opkomende arbeidersbewe ging zal niet gekeerd 'kunnen worden door enkelingen. AVij voeren een strijd voorde, onterfden, voor de onderdrukten dezer aar de. Terugziende in de geschiedenis zien wij in de grijze oudheid door de onderdrukten den strijd aanbinden tegen dc slavernij, in den tijd der Aliddeleeuwon wordt de strijd aangebonden en gevoerd tegen het juk der lijfeigenschap en hoerigheid. Toen kwam de 'tijd der uitvindingen en toepassingen van den stoom die ontwikkeling bracht in de voortbrenging, maar tevens wouwen- en 'kinderarbeid schiep. Toen kwant op het stelsel der loonslavernij, waartegen do arbeidersklasse een hardnekkigen strijd voert en de menscMieid zal in dien strijd tot de overwinning, komen. Op den arbeid van 'de werkende klasse steunt "de gcheelo maatschappij, daarop is de wolvaart der samenleving gebouwd. Maar wij zien, zegt spr., dat deze arbeid niet genoegzaam word/ beloond, wij zien en dat grieft ons nog oneer, dat de arbeid niet. genoegzaam wordt gewaardeerd, niet wordt geacht. Alaar wel wordt geacht het werk van den bestudeerde, het werk van den handelsman,dat werk wor,dt rijk betaald. De bourgeoisie ziet met minachting neer op de arbeiders. Daarte gen moeten wij opkomen in naam van hot christendom; want dat vraagt eerbied: voor hot werk, ook voor; dat van een eenvoudig daglooncr. Het streven in den geest .van het wp.re christendom! vindt men slechts terug in het werken en ijveren van de sociaal-detmlocra- fon. Dit kan spr. staven door feiten uit eigen ondervinding. Een 'tiental 'jaren geleden kwam' spr. als kapelaan in dienst op het Kroondomein der Koningin te Hontenisse (Zeeuws-Vlaan- deren). Hij zag, vertelt hij, de ontbering cn de knevelarijen der, arbeiders op dat jvorstelijk domein. De meesto jongelieden trachten ervan weg to komen om eldem geld te verdienen. Ook de huisvaders verlaten die streek. Spr. vond (laar ellendig slechte toestanden. En daar fokt men sociaal-demo craten. De gronden zijn vruchtbaar, maar do dagloonors' hebben karig loon. De, ka tholieke pers stelde zich niet beschikbaar- om dergelijke misstanden aan bet licht te brengen. Als men de aandacht dei; menigte wil vestigen op wanverhoudingen en de autoriteiten dwingen wil tot verbetering, dan mioet men zijn bij de soc.-derrï. peis. Het Kamerlid Schaper heeft de zaak van het kroondomein te Hontenisse bij'de laat- pte b ogröoti ngsd eb alten in de Kamer ter pprake gebracht. Hij wees op de fouten in het pachtstelsel, waaronder vooral de kleine boeren te lijden hebben; vooMs op de lage loonen der landarbeiders. Spreker brengt aan zijn vrierul 'Schaper zijn hulde. Het socialisme is eenvoudig de uitvoe ring van de christelijke idee. Deze stelling hebben vele geestelijken ook in het buiten land met spr. eveneens onderschreven AVij leven 111 'den tijd der demiocratie, der volksbeweging en de soc.-dent voeren den strijd tegen den bestaanden klassenstaat waarin liet bezit en de macht in handen is van enkele bevoorrechten. In het par lement zitten 93 vertegenwoordigers' van het kapitaal en 7 vertegenwoordigers van den arbeid. De Eerste Kamer; is een stel letje van behoudsgezinde lieden, die vree- zen voor het alg. kiesrecht. De staatscol leges, als Raad. Van State, bestaan uit Con servatieven. De rechterlijke macht 'bestaat uit leden dor bourgeoisie. Daartegenover stelt spr. de socialistische beweging. Spr. verheugt zich erover dat er ook in katho lieke kringen beweging komt. Daar is het hein -om te doen. Hij wijst op de houding ,van den heer Van Term in Rotterdam op de katholieke arbeiders van Amster dam, die een tijdlang de conservatieve bla den „Tijd" en „Moigenpost" boycoLten. Een oogenMik begrepen 'deze arbeider-s den .strijd goed, misschien gaat hun arbeideTS- gevoel later voor- goed spreken. Eendrach tig en eensgezind moet de strijd tegen het kapitalisme worden gevoerd, vele arbeiders laten zich nog beetnemen, daarom moe ten wij hen opwekken zelfstandig te denken. Het. komt er op aan te ijverenvoor het alg. kiesrecht, de liberale regeering stelde in uitzicht het Manco-art., maar de arbeiders moeten blijven demonstreeren. Spr. wijst er op hoo door; alle eeuwen heen een kreet om recht in de wereld Monk. Hij haalt aan priester Lamennais, een FransoW'theoloog en zijn werk: /Woor den van een geloovige", waarin hij de .volkssouvereini ter fc verdedigt. Die kreet om' recht vinden wij nu terug, in de programs der socialisten. In de politieke en in de vakbeweging moeten alle arbeiders samenwerken. Het kapitaal' past toe de stelling: verdeel en beorsch,waar het kapitalistische belanden geldt in den oorlog of 'de fabriek staan de arbeiderszonen zonder onder-scheid vair geloof naast elkaar, maai; vooral op po litiek gebied worden tie arbeiders van elkaar getrokken. Spr'. trekt de conclusie dat de arbeid er-s moeten voeren een zelf standige politiek, zij moeten die mannen kiezen die het arbeidersprogram hebben onderteekend. De pers in Nederland is Voor het'mee rendeel' de slavin van het kapitaal. De re dacteurs 'hebben hun pen verkocht aan het kapitalisme, zegt spr. Professoren en de hoogst ontwikkelden staan, op enkele .uitzonderingen na, aan de zijde van de plericnlo en liberale brandkast, de arbei ders vinden slechts hun kracht in het recht, jynt zij verlangen is de maatschappelijke .toepassing van dat recht. De strijd tegen de arbeider-s kenmerkt zich dbor onheilige .en onchristelijke daden. Kinderen te Breda hoepen spr. op straat na en hij kan merken dat die kinderen het doen op aanstichting ,van de broeder-s. Maar: de hoofdschuldigen in dezen zijn de bisschop van Breda, de .vicaris en enkele groote hoeren uit 'de stad. Nagaande de maatschappelijke tegenstel lingen betoogt spr. dat deze niet zijn de wil van God, maar hij laat ze toe als uit vloeisel der zonde. Zij, die de arbeiders zeggen dat de ongelijkheid de wil Is van pod, bedriegen hen. Tegen alle onrecht vaardigheden in de maatschij. voeren de 'arbeiders den klassenstrijd en die zal hen brengen naar- de maatschij. van gelijkbe rechtigd en. Ook voor- de bruine broeders jn Oost en AArest voeren zij dien strijd, pe klassenstrijd oom-at alle volken en zal daarom voeren tot den wereldvrede. v De socdalo vraag, de groote vraag, de piaagvraag, beheerscht de wereld en niet meer godsdienstige vragen. Het christendom! voert en leidt' tot het socialisme, want het christendom predikt gelijkheid en het socialisme wil de maat schappij van gelijkherechtigden. Wij willen .wegvagen liet onzedelijke klasseverschil en aan de arbeidende klasse betere levensvoor waarden cn meer geestesontwikkeling bren gen door het socialisme. (Langdurig ap plaus). De voorzitter Heelde mede dat cr door zekere personen een valscb brand alarm was verspreid om de zaal 'te doen Jeogloopen, welke mededeeling een onbe daarlijk gelach) uitiokte. Tijdens de rede vian dr. v. d. Brink werd buiten groot ge joel' gehoord, de spit liet'zich niet van zijn stuk brengen en zei: „Ze zullen wel zwij gen." Aan het debat werd deelgenomen dooi' don heer v. d. Berg uit Rotterdam! en een .katholiek arbeider, uit Vlaardingen. Beiden rrNVi"*T- rmxm

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2