59"° Jaargang, Zondag 11 Maart 1906 Tweede Blad Uit de Tweede Kamer. Een Vrouw als Inzet. Bese ewsrtmt verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagea. Prys per kwartaalVoor Schiedam en "Vlaardingenfl. 1,25. Franco per post fl. 1.05. Prijs per weekVoor Schiedam en "Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertendën voor liet eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd z\jn. Buureaia Hotentnwt 6S. Prijs der AdvertentiSn: Ven 16 regels 8. 0.92iedere sneer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die x§ innemen. Advertentiën by abonnement op vooröeelige voorwaarden. Tarieven hker* van zyn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde liteimo mdverteniopgenomen tot denprgs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan liet Bureau ts voldoen. latere» feEefiw* M®, 19®. Na ongeveer cene week werken in de afdeelingen, waarbij het wetsontwerp op de administratieve rechtspraak de hoofdscho tel vormde van liet politieke diner, ver gaderde do Kamer 7 Maart wederom in openbare zitting. Het begon met eene aanvulling van de landweenvet in dien zin, dat aan de land- weerplichtigen, die gedurende zes dagen on der de wapenen zullen worden geroepen, oene geldelijke tcgcrnoclkorning zal kunnen gegeven worden. Die vergoeding zal bedragen 11.50 per dag. De heer Terlaan eischic, der socialis tische traditie gefromv, „hel dubbele van die som", en diende zelfs een amendement in, om dat doel te bereiken, maar dit mocht slechts 6 stemmen verwerven. De voorstel ler zag voorhij, dat de bedoeling der wet allerminst is volledige vergoeding tc ge ven, voor de schade, tengevolge van die G dagen dienst, geleden, maar alleen om het gezin tegen het broodgebrek, dat uit de afwezigheid van den kostwinner zou kun nen ontstaan, tc vrijwaren Hot wetje ging er veel spoediger door dan men venvacht had, en stuurde daardoor de berekening van menig spreker, zooals wij weldra zullen komen te zien, danig in de war. Laten wij hier even een woord inlasschen van diepgevoeld medelijden met de Kamer leden-sprekers, in verhand met het droevige feil, dat niemand van hen, die zich als spreker laat inschrijven, ook maar op voe ten of vamen na berekenen kan, wanneer hij aan het woord zalkomen. Hot is ge beurd, dat dit twee dagen latei', ook wol twee dagen vroeger plaats had, dan ver wacht was. En al dien lijd zitten ze als Prometheus geketend aan de rots, tenzij ze tot de klasse der waaghalsen behooren als do heer Tak, die het er Woensdag maar op waagde, in de vaste overtuiging, dat hij toch niet aan de beurt zou komen, en die er niet was, toen hij er wezen moest, ook al doordat do Landweenvet zoo spoedig in veilige haven kwam. Na die wet toch, begonnón de algemeene beschouwingen over hot arbeidscontract. Het arbeidscontract! Wat al arbeid doemt voor onze oogen op. In breede trekken, ge schetst door Prof. Drucker, die er met recht de geestelijke vader van genoemd wordt, voorbereid in détails door do opeen volgende- ministers Gort van der Linde en Loeff, wordt het thans door minister van JRaalte aan de Kamer ter behandeling aan geboden. De bedoeling van het ontwerp is bekend, Men wil door wettelijke regeling de herhaal de botsingen, die wij tusschen werkgevers en werknemers tot groot nadeel van de maatschappij telkens om ons heen zien, tot een minimum beperken. En dat moet bereikt worden door heide partyen tegen willekeur van hunnen partner, te bescher men. Het zij hier even vermeld, dat het eerste onhverp-Loeff in dien zin niet gaf wat ver wacht werd, dat die minister, wellicht onder den invloed van de groote staking van 1903, heel wat meer aan de willekeur van den werknemer dan van den werkgever heeft gedacht, en dat zijn ontwerp bij alle ar beiders, onverschillig van welke kleur, groot verzet ondervond. Maar en dat strekt den Minister Loeff tot groote eer, zoodxa dit verzet zich openbaarde, heeft hij de ernst en billijkt beid der grieven onderzocht, en hij is daar aan in zoo groote mate tegemoetgekomen, dat zijn tweede gewijzigd ontwerp zelfs den lof heeft ingeoogst van een zoo onver dacht getuige als de lieer Schaper, die dan ook tot grooten schrik van zijne parlij- genoolcn indertijd verklaarde, dat de agi tatie tegen dat tweede ontwerp hem aller minst, gemotiveerd toescheen, wat natuur lijk niet belet heeft, dat de S. D. A. P. die nu eenmaal uit agitatie leeft, deze geen oogenblik heeft gestaakt. Dit even tnsschen haakjes, tot goed be- grip. Toen dus de algemeene beraadslagingen over hel arbeidscontract waren aangevan gen, kregen wij eerst den heer Arts, den katholieken volksman, die voor Tilburg zit, die in cene sympathieke niet zeer diepgaan de rode zijne instemming met het ontwerp te kennen gaf, en de ons inziens zeer juiste opmerking maakte, dat de maatregelen tegen gedwongen winkelnering, die schandelijke, en om dat ze verklapt is, allergevaarlijk ste uitbuiting van den arbeider, wel wat verscherpt zouden mogen worden. Toen kwam de heer Plate, de scherpzin nige om niet te zeggen vinnige afgevaar digde voor Rotterdam, om zich te beklagen over de éénvormigheid der voorgestelde re geling, die den bankdirecteur 'en den boot werker aan dezelfde bepalingen onder werpt. Daar is veel van aan, maar de hoer Plate vergeet hier ééne zaak. Zoodra als men voor ééno categorie eene afzonderlijke regeling zou treffen, zal men dal voor iedere categorie dienen te doen, en dan hebben wij niet één arbeidscontract noodig, maar een dozijntje. En wat zou er dan van de zijak terecht komen? Dat werd door Prof. Drucker zoo klaar als de dagen in hellicht gesteld. Toen ^de vader van het ontwerp" dit had uiteengezet, was er niemand meer als spreker ingeschreven. Groote verbazing in de Kamer. Zou er over een zoo gewichtig ontwerp als het onderhavige niets meer te zeggen wezen; zouden met name de socialisten, die buiten de Kamer zoo'n ontzettende agitatie togen hot ontwerp op touw gezet hadden, in de Kamer zwijgen? Daar stond de heer Troelstra op hij ver leide, dat zijn partijgenoot Tak door de so ciaal-democratische fractie was aangewezen oin als woordvoerder bij de algemeene be- Er was een jaar vcrloopen, sedert Afa nasy Rastriga mét een diepe buiging tot Maria gezegd bad: „ge zult mijn vrouw worden", waarop zij mót een even diepe buiging had geantwoord: „ge zult mijn "chtgenoot zijn". Maai- zoodra de huwe lijksplechtigheid was afgeloopen, was do bruigom met zijn twee beste vrienden weg gegaan om een feest bij te wonen, dat twee dagen en twee nachten duurde. Na afloop van dit feest ging hij in het Kas pische district een strooptocht ondernemen. De arme jonge vrouw wachtte vergeefs den eouen dag na don anderen op zijn tcrag- keer. Hot was een avond midden in den win ter. Er zaten kleine groepjes kozakken hier en daar in het dorp verspreid. Zij zaten te drinken, elkaar oorlogsverhalen te ver tellen, krijgsliederen te zingen. Plotseling zweeg ieder. Een der oudste kozakken riep Wt: „Er wordt in de buurt geschoten!"1 Allen luisterden opmerkzaam. Men hoorde allerlei verwarde geluiden. Daarna kon men geweerschoten, vreugdekreten en bogroe- hngsliedercn onderscheiden. De kozakken stonden allen op en liepen de straal in. Een hunner riep: „Daar komen onze vrienden thuis. Afa- nasy Rastriga is terug." Alle mannen stonden op hel plein mid den in het dorp. Maar de vrouwen waag den bot niet, haar hutten tc verlaten. Voor het raam stonden zij de terugkomst der baren af te wachten. Zoodra Afanasy op het plein was aangekomen, sprong hij van zijn grijs Perzisch paard. Hij liet zich op de knieën vallen met het gelaat naar het Oosten, maakte het toeken des kraises en kuste daarna de aarde, naar de gewoonte van zijn volk. Daarna stond hij op, nam een waardige houding aan, en boog naar allo vier de hemelstreken. Zijn stern klonk luid, duidelijk en gebiedend, terwijl bijzijn verzamelde vrienden groette; „Vrede zij u, edele hooiden, en het ge ilede groote kozakkenleger aan de Don!" „Vrede zij u, Afanasy I Hoe is liet u ge gaan? Hebt gij rijke buit meegenomen?" „Onderzook dat zelf maar eens. Wij heb ben een mooien slag geslagen. Maar wij hebben er ook hard voor moeten werken Ik zal het mijn loven lang niet verge ten!" Al sprekende wees hij op een hcele rij met zeilen bedekte wagons. Dit was voldoende. De dorpelingen wer- den op eens heel luidruchtig. Naar hun ge woonte kusten de kozakken elkaar ran blijd- raadslagingen over dit ontwerp, liet woord te voeren, maar dat. hij, niet kunnende don ken zoo spoedig aan bet woord te zullen komen, op dit oogenblik zelf zijne plichten vervulde als lid van den Gemeenteraad van Amsterdam. De heer Troelstra deed dus het voorstel de zitting te verdagen. Ilij bad bet geluk, dat de heer Lobman, die op art, 11, dat liet eerst in behande ling komt, een belangrijk amendement wil indienen, liet voorstel ondersteunde. Aan die steun schrijven wij het toe, dat liet voorstel-'froelstra met 43 tegen 2ö stem men werd aangenomen. Wij mconcn, dat. de Kamer door aan neming van dit voorstel, een allerbedcnke- lijkst precedent heeft gesteld. Waar zal hel heengaan, als de Kamer hare zitting vcr- daagt, telkens als een van de geachte spre kers, die gaarne ook zijn woordje zou zeg gen, door andere bezigheden is verhinderd, ook al zijn die bezigheden van openbaren aard Hoeve!e Kamerleden zijn niet tegelijk lid van Stalen of Raad, om van andere betrek kingen te zwijgen. Wij betreuren de aanneming van het voor- stel-Troelslra des te meer, omdat men door een anderen vorm aan de zaak te geven, het, bedenkelijke precedent, geheel had kun nen voorkomen. Mr. Troelstra had moeten voorstellen de behandeling der artikelen, te verdagen lot don volgenden morgen, cn als dat ware aangenomen, dan had men den volgenden morgen kunnen voorstellen de algemeene beraadslagingen tc heropenen, waardoor de Kamer voor eene zuivere stemming zou zijn komen te staan. De verdaging heeft echter, hoezeer ze ons ook in den vorm, waarin ze plaats vond, mishaagt, toch groot practised nut gehad. Niet omdat do gemoedelijke tame lijk oppervlakkige speech van den heer Tak ecnig nieuw gezichtspunt opende, maar om dat ze gelegenheid gaf aan de leden der andere partijen, in den b'reede aan te loo- ncn, hoe ongemotiveerd de socialistische agitatie tegen het ontwerp was, Donderdag 1.1. kan men dan ook met recht „socialis tendag" noemen. Ze hebben eenvoudig een hopeloos figuur gemaakt- De heer Tak, die in de Kamer de oppo sitie van daarbuiten moest rechtvaardigen, voldeed zelfs niet aan de maligsle ver wachtingen. 's Lands vergaderzaal is nu een maal een ander podium dan het parlijorgaan der S. D. A. P. In „Het Volk" kan de heer Tak schrijven wat hij wil, maar in de Kamer ongemotiveerde stellingen op te werpen, is uit den aard der zaak een ge vaarlijk werkje. Want waar komen de grieven eigenlijk op neer? Men had de regeling niet in het Burgerlijk Wetboek moeten inbrengenwaar om niet, zooals in vele landen, afzonder lijke colleges voor arbeidsgeschillen ingc stold? Dat het staangeld en de opzeggings termijn, zooals die in het ontwerp waren geregeld, de „vrije actie" van den arbeider zouden belemmeren, was almede een grief, maar toch zal de loop van de zaak schap. De pas aangekomen avonturiers ver haalden spoedig aan de gretig luisterenden hun ervaringen in andere sReken. Onder wijl was de buit naar een ander deel van het'dorp vervoerd. Schildwachten zouden daarbij tot den morgen op post staan. Pas laat in den avond ging Afanasy naar- zijn huis, waaraan hij in 't geheel niet had ge dacht. Maar hij ging niet alleen, hij had een vriend hij zich een heel mooien jongen kozak. Zoodra hij Maria zag, omhelsde hij baar hartelijk en riep vroolijk uit: „Lieve vrouw, laat ons God danken! Wij hebben een grooten voorraad prachtige din gen meegebracht. Hier is Mikhailo, mijn jonge vriend. Hij zal eenigen tijd onze gast zijn. Laat. ons nu wat. eten, dan kunnen we een paai' uur slapen. Want zoodra het, licht wordt, moeten wc naar het plein gaan om ons aandeel in de buit te krijgen." Maria had gehoopt, dat het haar geluk ken zou, haar man van zijn drinken en spelen af te brengen. Helaas! zij ondervond niets dan teleurstelling. Bij het aanbreken van den dag stond Afanasy op, kleedde zich in zijn met goud geborduurde jas, beste fluvcolcn overjas, waarover by oen prach tige Perzische sjaal wierp, trok zijn ge kleurde laarzen aan en stak een Circassisch zwaard in zijn gordel. Zoo prachtig uitge dost, vertrok hij met zijn vriend Mikhailo Dc morgen was voorbij en de middag door ben afgewacht worden, en reservee ren de socialisten zich hunne slem tot de indslemming, en dat bij een ontwerp, dat door hen in de volksvergaderingen als de ergste knevelarij is voorgesteld 1 De rede van ,dcm heer Tak wedete, zoo- als wij zeiden, groote teleurstelling. Over regeling van staangeld en opzeggingster mijn, zooals ook over het boetestelsel, valt in onderling overleg ,te praten. Was dat nu alles? De zaak werd er niet. beter op, toen de heer Schaper aan het woord kwam, die anders altijd gaarne door de Kamer wordt gelvoord, maar die thans de uiterst pijn lijke taak had te vervullen, van wat men in Kamers'tijl noemt, zijn draai te ne men. Hij was het ,\vel met het agitatie- comité oneens, maar hij had toch zijn be zwaar, ja daarin zal de heer Schaper wel niet alleen staan, en zijn dan ook tol van amendementen reeds ingediend. En (oen begon de afstraffing: Eerst, de beer Van Nispen, de katholieke afgevaar digde voor Nijmegen, die in een zeer gees tige rede de agitatie fier socialisten tot op haar hemd uitkleedde, door in tegen spraak te brengen met uitingen uit die partij zelve, die zich op don buiten!ambchcu socialist Stadthagen beriep, die verklaard had, dat. alleen opname Van het. arbeids contract in het Burgerlijk Wetboek den arbeider zou kunnen geven wat hem toe- li wam. Nadat de heer Talma de sociaal-demo craten minzaam in het ootje had genomen door zich te verheugen over hel „bijdraaien der hoeren", kwam het glanspunt van den dag, de recle van den lieer Drucker. Hier kwam 'dc man aan het woord die het ontwerp kende tol in onderdeden van ondcrdeelen, en 'd.ic had moeten aanhoo- en, hoe de boeren Tak en Schaper, die het blijkbaar zeifs niet de moeite waard hadden gevonden 'dat. ontwerp behoorlijk te bestudeeren, bet voortdurend in een on juist daglicht stelden. Door hem werd dan ook de sociaal-democratische agitatie togen het ontwerp tot op den grond afgebroken. De voormannen der S. D. A. P. (dit, werd bewezen) 'hadden ied-eren partijgenoot, die ieto goeds 'van het ontwerp had duiven zeggen, tot 'terugname daarvan genood zaakt,, en met valscbe aanhalingen uit het ontwerp .waren 'de arbeiders opgezweept. Maar h ij tartte de s o c i a a l-d e- moeratisc,he fractie ook maar ééne bepaling in het ontwerp te noemen, ,d i e den toestand van de arbeiders zou verslechteren. Kenschetsend, Jioekdeelen sprekend, is het dat geen van de leden dier fractie op deze invitatie is ingegaan. En als men van die zijde klaagt, zei de lieer Drucker, daL bij dit ontwerp het stakingsrecht niet wordt geregeld, laat men er dan aan denken hoe uiterst moeilijk die materie is, hoe do so cialistischc Kamerfractie in Frankrijk te vergeefs daaraan bare krachten beproefde, dan zal men beseffen hoe in i n, hoe de magogisch deze grief kan genoemd worden. Dat men voor geen middel, van welk ging al in den avond over, toen Mikhailo aan Maria een boodschap van haar man bracht. Hij zou niet zoo gauw thuiskomen, ais hij gedacht had, omdat hij met een zéér opwindend spel bezig was. De jonge kozak voegde er bij: „Afanasy beeft vandaag bovendien zoo veel gedronken, dat hij ook daarom niet in staat zou zijn, thuis tc komen." Zoo ging het verscheidene dagen achter een. De ongelukkige vrouw kon zich niet langer goed houden. Zij nam Mikhailo in vertrouwen om haar hart eens te kunnen uitstorten. Zij dacht er niet aan, bij hem sympathie te zullen vinden, maar begreep dat hij dc partij van zijn vriend zou kiezen Doch zij vergiste zich. ,,'l Is een schande!" riep Mikhailo be wogen. „Zulk een vrouw zoo te behande len 1 Laat hem loopenl Hij verdient hel. Ga mot mij meel lk had je lief vanaf hel eerste oogenblik, dat ik je zag." Het mooie vrouwtje zag Mikhailo ver baasd cn verschrikt aan. Dit was de eer ste maal, dat iemand haar zoo aansprak en zij stond eenige oogenblikken als ver steend. Maar toen keerde zij zich van hem af en wilde niet langer naar hem luiste ren. De dag was voorbij, en in het dorp heerschte stilte toen Afanasy eindelijk weer eens naar zijn huis kwam. Hij zag er ake- allooi ook, was teruggedeinsd om stemming tegen de wet te maken, werd aangetoond door te wijzen op de bewering in volksver gaderingen, dat door deze wet bet staan- eld zou worden ingevoerd, terwijl het juist werd beperkt. Diepe stilte. Verslagenheid bij de sociaal democraten. Alleen Van der Zwaag heeft den moed om te beweren tegenover eene autoriteit als Drucker, dat hij niet gelooft dat onder de bestaande wet staangeld zou kunnen worden geheven. De rede van den heer Drucker, denman die, zooals bekend is, slechts noodgedwon gen spreekt in de Kamer, is eene van die politieke triomfen geweest als weinig in een parlement .worden gevierd; het was eene met 'onafwijsbare documenten ge schraagde vermaning aan de socialisten Praat toch niet over een ontwerp, dat. ge niet hebt bestudeerd, waarvan ge de ge schiedenis noch hier noch in andere Landen kent, maar dat ge in grenzenlooze licht- aardigheid, mot voonbijzicn van dc waar achtige belangen der arbeiders, misbruikt hebt als agitatie-middel, en waarover ge hen noch behoorlijk hebt ingelicht, noch hen in de gelegenheid 'hebt. gesteld hunne opmerkingen te maken. Na deze rede was do taak vn.n den mi nister gemakkelijk, of liever moeilijk, zoo als de heer Van Raakte hel. geestig uil- drukte, moeilijk omdat er niets voor hem overgelaten was. Toch stelde hij nog eens op zeer duidelijke wijze uiteen wat de be doeling van het ontwerp was, cn een zeer rake zet tegen de s-ociaal-domocratische agitatie zij hier nog vermeld. Een van de 1001 grieven legen, dit ont werp van do S. D. A. P. is, dat. het niet ook op de ambtenaren toepasselijk is. Hoe heb ik heL nu nvel u, mijne heeren, vroeg de minister onder luid. gelach dei- Kamer: ge .vindt liet ontwerp de ergste knevelarij voor den werkman, en nu he- Lag-t ge u weer dat ook de ambtenaren niet in de zegening daarvan deelen. De heer Tak had eene moeilijke taak toen hij de heeren Van Nispen cn Drucker van repliek moest dienen. Hij deed. het dan ook in letterlijken zin hakkelend en transpireerend. Hij bracht nieuwe citaten aan, die later niet juist bleken te wezen, trachtte Sladthagens uiting te ontzenuwen, maar bleek diens rede niet gelezen te heb ben, en kwam dikwijls met, argumenten, zoo laag bij den grond, dat hij van alle kanten met hoongelach begroet werd. Hij had er dan ook spoedig genoeg van; en toen zag hij, dat zijne tegenstanders hem niet loslieten, en de heeren Van Nispen en Drucker kregen hom er met dc feiten zoo tusschen dat 'smans reputatie 'als „wetenschappelijk socialist ge- ruimen lijd noodig zal hebben, om deze ernstige averij te boven te komen. Tot overmaat van ramp kwani toen do heer Troelstra vertellen, dat hij zich eer lijkheidshalve verplicht achtte te verklaren, dat de agitatie tegen dit ontwerp van ka rakter had behooren te veranderen toen lig uit. Zijn oogen waren opgezwollen en ilof; maar de roes was voorbij; hij was niet dronken meer. Dc trouwe Maria snelde hem tegemoet, om hem te begroeten!" „Mijn geliefde! Eindelijk!" Maai- zij ging niet voort, toen zij de droeve, ernstige uitdrukking op zijn gelaat zag. „0, Afanasy, wat is er gebeurd?" vroeg zij angstig. „Maria, ik heb met Danilo gespeeld, en je aan hem verloren 1" Maria staarde haar man als verslagen aan. Zij begreep do volle beleckenis zijner woorden nog niet. „Het is waar! Ik moot bom morgen hon derd dukaten betalen, llel) je mooie klee- l'cn, om aan te trekken?" „Afanasy, waarover spreek je toch?" De man werd ongeduldig. „Waarover ik spreek?" schreeuwde bij. „Wel hierover 1 Morgen zal ik je meenemen naar hel plein en luid uitroepen: „Iklieb' Maria niet lief! Wie haar wil hebben, kan haai- koopent" Maria viel met een kreet van smart ter aarde. „I|eb'je my dus niet langer lief?" „Neen I" antwoordde de kozak norseh. Maria bleef snikkend op den grond ge knield, omvatte zijn knieën en kuste zijn modderige laarzen, maar Afanasy bleef in i somber stilzwijgen verzonken. Na eenigen CHE COURANT.

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 5