No. 12029. DE HAND VAN FATIMA, 59*" Jaargang Woensdag 14 Maart 1906 """"buitenland. D«# «raraat verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagea. Prigs per kwartaal'Voor Schiedam en Ylaardingen fl. 1.25. Franco per post fl. 1.65. Prya per weekVoor Schiedam en Ylaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags \66r een mar aan het bureau bezorgd zijn. Bareaai Koterstraat (SSL Prfje der Advertentiën: Van 10 regel# fi. 0.92iedere reg£Ï meer 15 cents. Reclames 80 cents per regel. Groote letters naar de plaats die x$ innemen. Advertentiën bjj abonnement op voordeelige voorwaarden. Tarieven bkr» van rijn gratis aim het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde UIctnm mdenrtentiëm opgenomen tot den pt§£ Van 40 cents per advertentie, hij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Intero, ¥el«fcH»a W@„ 183, Bericht. Zij, dio zich met ingang van 1 April n.s. op do „Scliiedamsche Courant" a-bon neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Schiedam, 13 MaarL 1906. RUSLAND. Gisteren hadden de eerste verkiezingen voor de Doema te Moskou plaats. Slechts enkele arbeiders namen er deel aan. Yan de '176 fa brieken die recht hebben arbeiderskiesman nen aan te wijzen namen slechts 28 daaraan deel. Sedert het begin van dit jaar heeft de reactionaire regeering niet minder dan 24 dagbladen geschorst. Met bijzondere streng heid treden Doernowo's handlangers tegen de redacteuren op, en verscheidcnen zitten in de gevangenissen. Opnieuw is een opzien barend vonnis uitgesproken, nl. dat van Soe- wofine, den directeur van de Roess in de gevangenis (en soms welke) geworpen wegens het publiceeren van een arbeiders-manifest. Volgens nauwkeurige berekening der be trokkenen is de laatste werkstaking der Rus sische industrie op een milliard rb. te staan gekomen. Volgens het dagblad »Retch" heeft mi nister Doernowo bevolen, dat van alle fabrieks- vverkplaatsen de Joodsche arbeiders zullen worden weggezonden, als zijnde een verdacht element in de arbeidersbeweging. Eenl5tul gewapenden vielen het gemeente huis van Platonsoe in de buurt van Mitau aan. Zij roofden al het geld, verscheurden de portretten van den czaar en vluchtten. Gewapende politieagenten bewaken alle ge meentehuizen in het distriet Moskou. Te Riga is de technische leider van den opstand in de Oostzee-provincies gearresteerd. Men vond een geheime drukkerij en tal van revolutionaire geschriften in zijn woning. De eerste troepen van generaal Orloiï's leger zijn uit Lijfland te Petersburg terug gekeerd. Dit is het beste bewijs voor de terug- keerende rust in de Baltische provincies. De Petersburgsehe correspondent van de Londensche Tribune" heeft vernomen, dat de vader van Gapon gevangen is genomen. De Duitsehe regeering is vol welwillend heid tegenover de Russische. Te Berlijn b.v. worden Poolsche arbeiders bij hoopen ver bannen. Deze menscben zijn naar Duitschlanü gevlucht iri verband met de revolutionaire woelingen in Polen. Eergisteravond deed de Berlijnsche politie te middernacht een inval in de slaapplaatsen van een iOOtal Poolsche arbeiders. Den men scben werd bevolen hun boeljte te pakken. Aanstonds werden zij naar het station ge bracht en per nachttrein naar de grenzen vervoerd. Men beeft geen denkbeeld, schrijft do „Petit Bleu", Waaraan wij dit bericht onl- leenen, van dc omnenschelijkhoid van oen Roman naar het Duitsch van RUDOLPH STRATZ. 13) Dr. vxm Wallenrodt had onwillekeuriggc aarzcld, hot gesprok te beginnen. Met hoe groote beslistheid li ij anders ook optrad, gc wend om zijn mcdemenschcn lc helpen re- geeron ditmaal wist hij niet. precies, hoe >ij 'tegenover dozen man. moesL optreden. Wie was hij eigenlijk? Waar kwam hij van daan? Uit het vreemdelingenlegioen 1 Maar vroeger? Men wist alleen van hom', dat Mj een Duitscher was dus een landge noot. Hij greep naar zijn slroohoed en zei °p gemaakt vroolijkcn toon: „Goeden mor Jen, waarde landgenoot 1 Mag ik u een oogeaiblik storen? Ja? U is al te goed? Duizend 'maak dn.nk! Ik ben hier naar boven geklommen, om u - om zoo te zeggen ja,dus, ontvang mijn «telijken dank! „Waarvoor?" vroeg, de man van het Vreejiidelingcnlegioen on hing het geweer om'. >-;'''ijk do zaak isDo hoer von lailonrodt lachte luidruchtig en zon- «or behoorlijk motief. Daarbij sloeg hij' de handen een paar keer ineen, middelen, om -'-'jn innerlijke woede tegenover don, ander uiterlijk te veranderen in de onberispelijke beminnelijkheid van den gentleman. „Het betreft do jonge dame, die gij onder mr p.' icliermjng hebt genomen. Zeer verplicht 1 dergelijken maatregel. Zelfs in Rusland wor den vreemdelingen vooral gewaarschuwd, dat zij het land binnen zooveel tijd moe ten verlaten of anders door den sterken arm verwijderd, worden. In dat geval kan men dan nog orde op zaken stellen, maar de Duitsehe politic-autoriteiten lachen daar natuurlijk om. Te Czenstochau (Polen) is l.L Woensdag de fabrieksdirecteur Janquoux vermoord. Hei Poolsche blad „Rebonitz" meldt dat het congres der Poolsche arbeidersvereeni- gingen, dat 'ICQ afgevaardigden telt en sinds 12 dagen te Petersburg in 't geheim bijeenkomt, het besluit heeft genomen waar bij wordt afgezien van den gewa penden opstand om Polen van Rus land af te scheiden. Het congres 'heeft echter de noodzake lijkheid erkend om den staat te grondves ten op federatieve basis en erkende., de al- gcmecne werkstaking als het afdoende mid del om de arbeidersrechten te doen zege vieren. In deze maand nog, zoo werd be sloten, zal de algemeene staking uitbreken, indien de onderdrukking voortduurt. De „Roeskoje Slewo" meldt'dat vele per sonen uit Kief, Kharkoff en Samara om politieke redenen tot deportatie naa' Siberië zijn veroordeeld. Anderen zullen gezonden worden laar de provincie Ar changel. Zaterdagnacht werd uit de kerk van bet klooster Kïzitsjcsk te Kazan gestolen het oude en als wonderdoend vereerde hei ligenbeeld van 'de negen martelaars van Kizitsjesk. Uit -Otsjakoff wordt gemeld dat luite nant Schmidt met zijn mede-terdood- veroonlcelden een verzoek om gratie aan den czaar hebben ingediend. Schmidt is kalm en op den dood voorbereid, de ver oordeelde matrozen zijn echter zeer terneer geslagen. Een van hen heeft in 5 dagen niet willen eten. Slechts een derde der Russische troe pen in Manlsjoexije is tot. dusverre terug gezonden. Door gebrek aan kolen wordt liet ondoenlijk geacht dit jaar Mantsjoerije geheel te ontruimen. De commissie van onderzoek in zake de overgave van Port-Arthur, heeft haar werk zaamheid ten einde gebracht- Zij verwijt generaal Stössel (eertijds de held van Porl-Art.hur geheetcn) zulke ern stige misslagen of misdaden, dat het h. i, noodzakelijk zal zijn hem in staat van be schuldiging te stellen. In Transbaikalië heerschl hongersnood. GEMENGDE MEDEDEELINGEN. Engela n d. Minister-president Campbell Bannerman zei gisteren in antwoord op een vraag in liet Lagerhuis, over de voorgestelde uitbrei ding der Duitsehe zeemacht en de wensche- lijkheid van een internationale vermindering Wal had haar niet op dozen gevaarlijken nachtelijken tocht kunnen overkomen, als gij niet als haar gctro.uwe Eckart haar ge volgd waart Het gezicht van den jager verraadde vrij duidelijk, dat zijn bezoeker en diens manier van spreken hem niet bevielen. Doch hij antwoordde niets. Terwijl hij sprak, keek hij hem bedaard aan, met dien eigenaardigen, in de verte zoekenden blik van hen, die veel in de open lucht, onder den wijden hemel leven. «En dan hebt gij de juffrouwhm, juffrouw Roland geholpen, om over den muur in de citadel te klimmenging dr. Von Wallenrodt voort. «Een beetje ongewoon niet waar? maar ook kranig gezien het goede doel de zieke broer zeker een vroegere kameraad van u uit het legioen enzoovoort. En dat gij toen nog voor juffrouw Roland gisteravond als 't ware de cicerone in de oase gespeeld hebt en haar alles hebt laten zien prachtig bepaald prachtig 1 En ik dank u nogmaals recht har telijk voor de moeite, die gij u gegeven hebt ook uit naam der familie van juf frouw Roland. Nu ben ik er om zoo te zeggenaflossing voor 1" Hij lachtte weer en keek zoo terloops naar het binnenplein, ofschoon daar niets meer te zien was. En de man voor hem antwoordde bedaard - «Mag ik vragen in welke betrekkingen u tot juf frouw Roland staat?" Het scheen een oogenblik, alsof de heer Yon Wallenrodt in woede zou uitbarsten. Doch de hui dreef weer voorbij en bij zei snel, levendig en zeer uit de hoogteMaar met genoegen geef ik u de gewenschte in lichting, geachte heer 1 Juffrouw Roland is mijn bruid der weermacht«Ik heb in het publiek mijn meening ten gunste van ren vermindering der oorlogstoerustingen geuit. Ik kan het Huis verzekeren, dat geen gunstige gelegen heid om dit resultaat te bereiken ongebruikt zal worden gelaten." De afgev. Herbert Gladstone kondigde een aantal wijzigingen aan in de toepassing van de vreemdelingenwet, teneinde hardheden tegenover landverhuizers te vermijden en het gevaar te voorkomen, dat politieke vluchtingen uit in opstand verkeerende dee- len van het vasteland zouden worden uitge sloten. Baltour en Chamberlain,.beiden hersteld van hun laatste ziekte, waren aanwezig om deel te nemen aan het fiscale debat, dat twee dagen zal duren. F r a n k r ij k. Zoo op het laatste oogenblik zich geen nieuwe moeilijkheden voordoen, zal het mi nisterie bestaan uit de heeren Sarrien, Bour geois, Clémenceau, Etienne, Thomson, Briand, Leygues, Barthou, Ruau, Poincaré en Dou- mergues, resp. voor president en justitie, buitenlandsehe zaken, binnenlandsche zaken, oorlog, marine, onderwijs en eeredienst, open bare werken, landbouw, financiën, koloniën en handel. Het nationaal comité der socialistische partij, Zondag vergaderd, nam een motie aan, ver klarend, dat Briand, door deel te nemen aan de voorbereidende onderhandelingen voor de samenstelling van een kabinet, zichzelven buiten de socialistische partij gesteld heeft, Uit Bordeaux wordt gemeld, dat, toen Zaterdag de rijksontvanger te Biarritz den inventaris kwam opmaken van de kerk van St. Pieter van Iruhe, hij in de onmogelijk heid was zijn taak te vervullen, omdat kapi tein Couderc, van het 49e regiment infante rie, aan wien gelast was den ontvanger bij te staan en de kerk te openen, formeel dien dienst weigerde. Onmiddellijk is naar Parijs de toedracht der zaak gemeld. Te Privas is wegens daadwerkelijk verzet en ophitsing bij de inventarisatie de kapelaan gearresteerd. Duitschland. Om uitvoering te geven van de in October van het vorig jaar door keizer Wilhelm gedane voorstel tot terugroeping van de internationale bezettingstroepen uit de provincie Tsjili in China is nu door'den keizer bij bevel van 6 Maart de terugzending van de Oost-Azia tische bezettingsbrigade naar Duitschland ge last. In het Oosten blijven nu alleen de gezant- schapswacht te Peking en de in Tjientsin gestationneerde reserve, samen 2b officieren, 6 officieren van gezondheid, 9 ambtenaren en 700 manschappen. Minister Budde, die aan darmziekte lijdt, gaat achteruit. B u 1 g a r i j e. Yoor het gerecht te Sofia werd gisteren Hij zag den andere daarbij koel uitdagend aan, met een blik «Wenscht u nog iets die in zijn breede, brutale gelatenheid uit dagend werkte. Maar de donkere trekken van den steppenruiter veranderden niet. Zij verraadden niet, wat er in hem omging. Hij had reeds lang in het Oosten gewoond. Hij kende zelf beheersching. Het Kismet de ondoorgrondelijke, onveranderlijke beschik king der Voorzienigheid stond boven alles en verwoestte menschenwerk en menschen- wil, zooals ditmaal een paar woorden slechts misschien reeds veel verwoest had, wat in deze laatste dagen in de borst van een een zamen man was geboren. «Wanneer dat zoo is, dan wensch ik u geluk!" zeide hij en ging naar de deur,ten teeken, dat hij hun onderhoud als geëindigd beschouwde. Dat beviel dr. von Wallenrodt. Hij had eigentlijk niet durven hopen, dat zijn tegen stander zoo zonder meer liet veld zou ruimen. Het scheen toch wel een nette persoon te zijn. Hij aarzelde of hij hem bij het weggaan de hand zou reiken. Dat had, hij eigentlijk behooren te doen nadat hij |hem met zooveel vuur den dank had betuigd. Maar een juist vermoeden zeide hem: «Die kerel is ir, staat, deze tegemoet koming verkeerd te begrijpen en de hand te weigeren. En wanneer hij dien groet toch aannam, wat zou die rechterhand, die inde zijne zou worden gelegddan misschien reeds voor misdaden begaan hebbeneen medemensch door een revolverkogel naar de andere wereld geholpen een paar wis seltjes vervalscht bah een soldaat van het vreemdenlegioen - met zoó'n individu moest men voorzichtig zijn. En dr, Von Wal- lenroth reikte Sidi Frank dus zijn hand niet, het proces behandeld tegen den vertegen woordiger van de »Agence Havas", Sandoz, die beschuldigd wordt hooggeplaatste ambte naren derBulgaarsche posterijen en telegrafie te hebben willen omkoopen, om hem cijfer telegrammen uit Sofia in afschrift te leveren. Sandoz werd veroordeeld tot kerkerstraf van 1 jaar. Aanwezig ter zitting was de secretaris van de Fransche legatie in Sofia, Servië. Koning Peter droeg den voorrnaligen voor zitter van den Raad van State, generaal Groetsj, op een ministerie te vormen. Vermoedelijk zullen verscheidene ministers uit het kabïnet-Stojanowitch hierin opgeno men worden. Marokko. De «Daily Mail" verneemt uit Tanger, dat alle berichten uit het binnenland gewag maken van gebrek aan voedsel door het mis lukken van den tarwe- en den gerstoogst. Er dreigt een hongersnood op groote schaal. Het heet, dat honderden reeds den honger dood sterven in zuidelijk Marokko. De «Times" verneemt uit Tanger, dat de aanhangers van Raisoeli de eigendommen van eenige Europeanen buiten Tanger heb- aangevallen en verwoest. Raisoeli wijst de verantwoordelijkheid van zich af, voorgevend, dat hij niet bevoegd is tusschen beide te komen, ofschoon hij zelf last heeft gegeven tot de rooftochten. A r gen linie, De overleden president Quintana was 12 Oct. 1904 voor 6 jaar gekozen. De vice-pre sident dr. J. Figueroa Alcorta wordt nu president. In de binneniandsche politiek noch in de internationale betrekkingen zal veran dering plaats hebben. BINNENLAND. Hofbericht. H, M. de Koningin-Moeder is voornemens in de volgende week en wel den 19n en 22sten ten Haren paleize een raöut te geven, t. w. een avondpartij waarop niet gedanst wordt. Mazieknvond ten Hove. De door 11. M. de Koningin gisteren in de groote balzaal van het Paleis aangebo den muziekavond tijdens welken H. M. en de Prins zich meer in de tegenwoordig heid van II. M'. de Koningin-Moeder mochten verheugen, werd door omstreeks 260 genoo- digden bijgewoond. Behalve bet vorstelijk auditorium, bestond het gehoor voorname lijk uit de leden der Koninklijke Hofstaten; eenige ministers, departementshoofden eenige loden van de verschillende hoogc staatslichamen, on militairen, officieren da mes en heeren uit d-e aan het Hof komende kringen. Op dit concert lieten zich hooren devio list de heer Joh. Wolff en de zanger de heer Van Gorkom. Maai' zijn stem klonk toch bij het afscheid anders niet zoo uit de hoogte als vroegt Sidi Frank ging intusschen de half donkere gelagkamer binnen. Hij nam een oude cou rant ging naar zijn kamer en wikkelde zorg vuldig de kleine zilveren »Hand van Fatima" in het papier. Toen schreef hij daarbij een paar regels met potlood op een blaadje uit zjjn notitieboekje, vouwde het op en sloot het met een ouwel. Nadat dit gedaan was, ging hij naar den stal en zadelde zijn paard. Hij betaalde den herbergier, steeg op en reed, scherp bespied door den bediende Ali Stamboeli, naar buiten Hij moest de oogen sluiten, zoo verblin dend scheen de zon op de witte muren. Op het plein voor de citadel hield hij stil. Ook daar was het doodstil. Slechts dicht bij de poort, in de schaduw van het schilderhuisje was een grijze Arabier neergehurkt. Het was de koetsier, die Gerda naar Et Ariana ge bracht had. Sidi Frank wenkte den ouden man en vroeg in het Arabisch «Wil je aan deLélla, de dame, die daar binnen is, iets brengen De grijsaard legde de hand op de borst en antwoorddeïMaali zeer gaarne 1" De jager gaf hem den brief en het pakje. ïGccf haar dat dan Maar terstond 1" «Is er antwoord, Sidi?" «Neen geen antwoord 1" Hij zeide dat bits, meer tot zichzelf dan tot den andere. Toen zette hij zijn paard in draf. Voor hem lag de groote, zwavelgele, zwijgende, gloeiende woestijn en in de verte het doode Zoutmeer. Daar reed hij op toe. Eerst na eenigen tijd zag hij om. Slechts de grijze torens der cita del staken nog uit boven het- palmenbosch. En op een dezer torens herkende zijn scherp oog iets slanks een vrouwelijke gestalte. Hol programma voor dozen kunstavond was samengesteld als volgt: lc gedeelte: a. Andante Cantabile van Tschaikowskib'. Romance, Sgarnbati, voor gedragen door den lieer Wolff. Wolfram's Gesiinge aus der Opor Tann- liauser von Rich. Wagner; a. Bliek' ich umher im edlen Kreise; b'. O! du mein holder Ahead stern, gezon gen dpor den heer Van Gorkom'. a. Sérènade, van Saint-Saëns; b'. Scènes de la Csarda, van Hubay, gespoeld door den heer Wolff. 2e. Gedeelte: a. Prins Eugen (Ballade) Carl. Löwe; b'. Wie bist du meine Ko ningin, Job. Brahms; c. Frühlings-nachl, Rob. Schumann, gezongen door den heer Van Gorkom. a. Habanera, gecomponeerd tlonr J.Wolff; 1). Airo russeo, Winiawskivertolkt door Joh. Wolff. Tot slot: a. De Deerne; b. Op do Hoove, beide liederen van ,1. K. A. Warlhcim-Sa- lomonson; c. Een liedeken van sceiden, van C. H. Cooler, gezongen door den heer Van Gorkom. De pianobegeleiding der nummers was in handen van den heer Anion Verhey, uit Rot terdam. Consulaten. Naar wij vernemen is de heer de Livio, consul-generaal van Frankrijk te Dusseldorf benoemd tot consul-generaal der Republiek te Amsterdam ter vervanging van den te- genwoordigeti titularis den heer Aubers, die met April a.s. van zijne functiën is ontheven onder toekenning van persicon en van den persoonlijken titel van gevolmachtigd minis ter. Onze Marine. Blijkens bij het departement van marine ontvangen bericht is Br. Ms. pantscrdekschip Kortenaer, onder bevel van den kapitein ter zee J. Cardinaal, '11 dezer te Curacao aangekomen. Audiënties. De gewone audiëntie 's van de ministers van justitie en van oorlog zullen 14 en 15 Maart e. k. niet plaats hebben. Onze Kamerleden. Het lid der Tweede Kamer, mr. YY, van der Vlugt zal 'zich, naar het «Hbld." ver neemt, tot herstel zijner gezondheid gedu rende eenige manden naar Montrieux be geven. De afgevaardigde van Leiden is genood zaakt eenige rust te nemen. sliet Volk" meldt; Men vraagt ons, wat er waar is van het «Telegraaf"-nieuwtje, dat Van Kol zich blij vend in het buitenland zou vestigen. Geen jota. Personalia. Bij Kon. Besluit is den voorzitter van de Algemeene Rekenkamer in Ned.-Indië, L. A. Martens, met ingang van 4 April 1906, onder Zij leunde onbewegelijk tegen den muur. Zij zag in de richting waar hij was zij zag hem aan, Een langen blik wierp hij naar die plaats. Plotseling gaf hij toen zijn paard de sporen en in woesten galop reed hij op de wildernis toe. ZESDE HOOFDSTUK. De dag was verstikkend heet geweest. Vroeger dan anders verdween de zon achter violetkleurige wolken. Gerda Roland, die nu, tegen den avond, weer op den trans van den toren stond, van waaruit zij 's morgens Sidi Frank had nagezien, keek zoolang naar het kleurenspel aan den woestijnhemel, tot haar de oogen begonnen pijn te doen. Toen keerde zij zich om, zuchtte en las, met de ellebogen gesteund op den rand van den muur, voor de tiende maal het met potlood geschreven briefje, dat de oude Arabier haar gebracht had«En bijgaand zend ik u tot afscheid de «Hand van Fatima", die u onlangs niet wilde aannemen. Neemt u ze nu gerust aan U heeft ze wel verdiend en misschien heeft u ze noodig. Want de «Hand van Fatima" brengt geluk aan haar, die ze draagt. Of ze u ook helpen zal in het leven dal zal ik wel nooit te weten komen. Want waarschijn lijk zien wij elkaar nooit weer en u keert met uw verloofde naar Duitschland terug. Indien u mij echter hier nog zoudt willen spreken of mij noodig mocht hebben, schrijf mij dan. De inboorlingen weten steeds, waar ik ben, En wanneer u niet wilt schrijven, zend mij dan maar de «Hand van Fatima", Dan zal ik, van waaruit u mij dit teeken ook naoogt zenden, bij u komen, zoo spoedig ik kan Wordt vervolgd. SCHIEDAMSCHE COURANT

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1