Kerk en School, Sport. STADSNIEUWS. Springtij9 Juni. TL AARDINGEN. Kunst en Wetenschap. Rechtzaken. Staten Generaal. Gemengd Nieuws. agamsfesuotóOifliBi In het „Hotel Bellmrnte 's-Hage is aan gekomen de heer W. Don kei' Cur tins, consul van Nederland te Bordeaux. Raad yan State. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op IVoensdig 12 Juni 1906, des voormiddag». te elf uren. Do Cktiieesclie missie. Omtrent do ook door ons overgenomen medodeelingen van liet „Heil)!." van een ge sprek vim burgemeester Van Leeuwen met een barer verslaggevers, schrijft de Amster- dnmsche correspondent van de ,,N, R. CV: Dit verslag moet wel 'n ganseh verkeerden indruk geven van de buitengewoon voorko mende wijze, waarop mr. v. Leeuwen hooge vreemdelingen pleegt, te ontvangen en tegen over hen de eer onzer gemeente weet op te houden. sumee.rd in een motie, van dezelfde strek king als onlangs in district. 5 werd aan genomen. Vermeld dient nog, dat de heer Uerzon, eigenaar van de bekende nianufac- tuurmagazijnen te Amsterdam, en elders, lid van de Kamer van Koophandel, den klei nen winkelstand krachtig steunde in dit protest en een wettelijke verordening vol strekt in hel nadeel van dien stand noemde. Spoorwcg-personeol. Door het bestuur van den Anti-So ciaal- öeinoe ra tisc I ten Bond van Neder- landsch Spoorwegpersoneel „Recht en Plicht", zal mm de Koningin ee.n adres aangeboden worden, waarin de Rond, na dank betuigd te hebben voor de wijze, waarop door de Kroon sinds den alge- m'eenen maatregel viui bestuur van 10 April 1903 de behingen van het personeel behartigd zijn, verder aandringt, op verbe tering in de pensioneertng in dier voege, dat bij ouderdom of invaliditeit van bet Wie dan ook kennis neemt an hetgeen jaa[Sj genoten traktement worde ui.tge- omtrent het. bezoek ten stad huize in andere bladen is meegedeeld, zal tot- de ervaring komen, dat de verslaggever van het „ITblcl." hetgeen hij heeft opgevangen al met heel weinig tact heeft weergegeven. De Chineesclté missie heeft gistermiddag per Staatsspoor: vim 4 u. 20 min. de resi dentie verlaten, zich begevende naar Bern. Met de missie vertrok ook de Chineeschc gezant hij ons hof, Lou Tseng Tsiatig, die zijn regeering zal vertegenwoordigen op het Roode Kruis-congres in Zwitserland. In de Koninklijke wachtkamer namen de leden der missie hartelijk afscheid van ver schillende dames en hoeren, o.a. van me vrouw de. Srneth van Alphen, die een bouquet overhandigde, waaruit de meeste leden der missie ieder een bloem namenvoorts van baron van Hogendorp. directeur vat, het Protocol aan Vmitenlnndsche zakenjhr. mr. van Citters, onzen gezant te Pekingden hoer Leemans, hoofdinspecteur-generaal van 's rijks waterstaat; jhr. de Graeff, werkzaam aan het departement van buitenlandsche za ken en den hoofdcommissaris van politie, den heer Versteeg, wion de onderkoning dank zegde voor de voortreffelijke maatregelen van orde, door de politie tijdens het bezoek der missie genomen. Naar wij vernemen, heeft de missie ook een bedrag van 200 besehikbaar gesteld voor het, politiecorps aldaar. Zeer velen woonden op het perron het ver trek der missie bij. De onderkoning en de minister van eere- dienst wuifden met hun zakdoeken de op het perron staanden toe. S. C. van Doesbnrgli. f De ^begrafenis van den heer S. C. van Doesburg, den bekenden Leidschen uitge ver, had gisterenmiddag plaats ouder groo- te belangstelling, op de begraafplaats Groe- nesteeg aldaar. Ontelbare prachtige kran sen dekten do kist. Aanwezig waren vele boekhandelaren, professoren en mannen uil de wetenschappelijke wereld. De na gedachtenis van den afgestorvene werd ge huldigd door den heer J. H. Van Heet.e- ren, "ambtenaar en vice-voorzitter van de Vereeniging ter bevordering van de be langen van den boekhandel, als vriend e:i boekhandelaar van den ouden stempel en door den heer P. De Graaff, namens het personeel. Een zwager van dear overledene bedank te voor de laatste eer, aan den afgestor- vane bewezen. helft koerd en weduwen en wcezen de daarvan genieten. Berekend wordt in liet. tul re», dal wan neer de Staat de pensioenen zou aanvul len tot genoemden maatstaf, dit nog geen ton gouds zou kosten jier jaar. Men zal, alvorens liet. adres aan te bie- biedon, zooveel mogelijk hamlteekeningen daarop trachten te verkrijgen. men voor 42 sterfgevallen, (waaronder 8 gevallen van vrije uitkcering) welke een uilkeering vorderden van fl297.93, terwijl een bedrag van f 125.00 als lijfrente werd uitgekeerd. In .de aj'deeling Ongelukken Verzekering kwamen voor 73 ongevallen, waarvan l ge deeltelijke invaliditeit en L den dood ten gevolge had. liet totaal aantal uitkeeringsdagcu be droeg '1592, of gemiddeld 21 per ongeval. De totaal 'schadevergoeding bedroeg f 41190,50, waarin otizo rèassuradcuren par ticipeerden voor f 1057.54. fiahuis- en Wintslrek'eiimg. Uit de Balans- en Winstrekening, welke werden geverifieerd, door den accountant, den lieer W. Kreukniet., te Rotterdam, blijkt, flat een netto winst verkregen werd van f 2879.79, welk saldo verdeeld werd als volgt Afschrijving Drukwerk en Materieel f991.03; afschr. kantoor-inboedel f 70.15; afschrijving oprichtings 5n organisatiekos ten f 1000.01; dividend 3»/o, 1792.be drijfsbelasting £20. Totaal; f2879.79. Tlnantlcel Nieuws. Verzekeringsbank „Victoria" te A'dam. In de op 7 dimi gehouden jnarlijksche algeniecne vergadering van aandeelhouders bracht de directie verslag uit over liet twoe- en-twintigste boekjaar, eindigende 31 De cember 1905. Hieruit bleek, dat in dc afdeeling levens verzekering het aantal verzekeringen toenam met -182S en het verzekerd bedrag met f 457.248.80, zoodat op ulto. December van kracht waren 90339 verzekeringen met oen verzekerd bedrag van 5.290.073.00. In de afdeeling ziekteverzekering bedroeg het aantal verzekerden 754 voor een uitkee- ring van f 579 per dag. Voor geneeskundige behandeling, welke afdeeling beperkt is tot Amsterdam, waren ingeschreven "23831 personen. Aan premiën werd in de verschillende af- deelingen ontvangen f 259.17ö.S3if wat tesenover het vorige jaar een vermeerdering aanwijst van I7.977.S9. Het bedrag der in dit jaar gemaakte on kosten werd geheel afgeschreven, terwijl een bedrag van 53S7.20J in mindering kon worden gebracht van het saldo der onkosten van vorige jaren. Op voorstel van commissarissen werd de balans en winst- en verliesrekening goedge keurd en besloten een dividend uit te kee- ron van 4 De heer E. Barenbroek, die aan de beurt van aftreding was, werd als commissaris herkozen. Gistermiddag omstreeks 41/2 uur had do 84-jarige wed. 11. Ophcmerl, wonende Pro veniershuis 10, Let ongeluk in de Over- schieschestraat te vallen, doordat ze een openslaand blind tegen het hoofd kreeg. Door den gemeentewerker J. van dor Touw werd zij, omdat zij niet kon loo- pen, opgenomen en naar huis gedragen, "waar een dokter werd geroepen. Met bleek toen, dat haar linkerdijbeen gebroken was, waarom ze ter verpleging in bet ziekenhuis is opgenomen. Haar toe stand is bevredigend. Hooger Onderwijs. Aan de universiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen in de rechtswe tenschap, de heer (1. II. E. Recife, van Amsterdam. Bevorderd tot arts, do lieer P. Somen, van Groningen. Bij het hoofdbestuur van 't N. O. G-. is een klacht ingekomen over een schoolopzie ner die leden van de voordracht voor h. e. 3. weert, omdat zij lid zijn van N. O. G. Middelbaar Onderwijs. Benoemd tot directrice dor Hoogere Bur gerschool voor meisjes te Leiden moj. B. C. CL Nu man, leernres in deEngelsche taal aan een gelijke inrichting le Rotterdam. Bij het examen van apothekersbediende te Amsterdam op 0 en 7 .Tun! gehouden, is geslaagd mejuffrouw J. II. M. de Pater, geboren te Schiedam. De heer S. van Aken, leeranr aan het gymnasium te Rotterdam, die als vertegen woordiger van la Ned. Gyuinastiekverbond het gymnastiek feest te Tourcoing bijwoonde, werd door de Eranse.be vcgecring bevorderd tot „Officier de Finstruction publique". Bestrijding tuberculose. Naar wij vernemen, heeft een van de hoofdambtenaren van het staatstoezicht op de volksgezondheid zich onledig gehou den met het onderzoek van het middel, ge naamd Tubevculo-phobine. Er bestaat alle kans, dat de uitslag van dit belangrijk onderzoek weldra bekend zal worden. Rijkslderk Dir. Rel. Op 7 Augustus' a.s. zal te "s-Gravcnhage weder een examen voor rijksklerk der di recte belastingen worden gehouden. In de commissie voor dat examen zijn benoemd als voorzitter, jhr. M. de Jonge, referendaris, bij het departementvan fi naneiën; en tot leden de ontvangers J. C. Roest te Gdderm-alsenP. Broeksmit te Maarssen en W. Guerin te Meerssen. Wettelijke winkelsluiting. De winkeliers in de districten 2 en 3 te Amsterdam, waren gisleravond in Patri moniurn bijeengeroepen door het comité te gen de wettelijke winkelsluiting, aan welken oproep slechts weinigen gehoor hadden ge geven. Uit den boezem der vergadering werd gewezen op het groofe nadeel, dal in wettelijke sluiting is gelegen voor denklei nen winkelstand niet liet minst voor hen, wier hoofdverdiensten bestaan in den avond verkoop: vischhandelaren, sigarenhan delaren, sigarenwinkeliers, rijwielhandela ren, enz., tlie ter vergadering beweerden dat hun afzet in de avonduren den ver koop bij dag verre overtrof. Men protesteer de tegen de aanranding van de vrijheid der winkeliers ,en verdedigde krachtig de 'onbeperkte vrijheid in eigen huis. Gewe zen \ver<! op de caféhouders, die van ei ken dwang zullen vrij blijven: een onrecht vaardige bevoordeeling en belachelijk noem de men het motief voor de wettelijke slui ting aangevoerd, dal het in Duilsehland ook geschiedt. Naar het oordeel der ver gadering behoort de zaak der winkelslui ting te blijven binnen liet terrein van het particulier initiatief. Al het gesprokene werd ten slotte gero- Nadat, vrouw D., wonende in de Kren- 'pelstraat, een paar vechtende jongens ge scheiden had, kreeg ze van een hunner een halven klinker tegen het hoofd, waar door een oog opzwol en zij een kwetsuur be kwam. De vroeger hier wonende C. v. d. T„ die hier gisteren den geheclen dag had rondgezworven, is door de politie aange houden en later weer op vrije voeten ge lalen. Door de politie is aangehouden C. G. B.. die in het Algemeen Politieblad gesig naleerd stond wegens een boete van f8 subsidiair 12 dagen hechtenis. De man be taalde de boete. Du Anisterdanischu Bond voor Lichame lijke Opvoeding strekt zijn nuttigen werk kring ook buiten de hoofdstad uit, door du regels voor openluchtspelen tegen lagen prijs verkrijgbaar te stellen. Reeds vijf boekjes zijn verschenen, en bij den uitgever, den hoer G. Selireuders, 2e Constantiin Huij- gensstraat GL te Amsterdam, en ook bij de boekhandelaars voorhanden. De titels luiden Korfbal, prijs 25 cent; Kaatsen, prijs 10 cent; Zaal- en Klein terreinspelen, prijs 10 cent; Vang- en Wcrpbalspelen, prijs 10 cent; Honkbal, prijs 10 cent. Het laatstgenoemde spel is door onze voorvaders naar Amerika overgebracht en aldaar onder den naam bnse-ball nog zeer geliefdde Anisterdamsche Bond hoopt het nu ook hier weer populair te maken. Hollondsclie Algemeene Verzekert iiga-Bank. Aan het jaarverslag der Hollandsche Al- gemeene Verzekerings-Bank is het .volgen de ontleend Afd. Levensverzekering, Van kracht waren op 31 December 1905 in de afd. groote posten 550 polissen, met een kapitaal van f42G.971 (rente tot ka pitaal herleid) en een jaarpremie van f 16.316.61 en in de afd. Volksverzekering 5526 polissen, met een kapitaal van f421.965 en een jaarpremie van f 12.032.10. Totaal dus 6078 polissen met f848.936 kapitaal en f28.348.71 jaarpremie. Op 31 December 1904 was van kracht £543.960.kapitaal met. een jaarpremie van f 1.7.187.85, zoodat een vooruitgang over 1905 te constateeren is van f 304.976 kapitaal met f 11.160.86 jaarpremic. Herverzekerd was een kapitaal van f 20.500.met een jaarprernie van f 1050.87. In de atdeeling Levensverzekering zonder geneeskundig onderzoek waren van kracht 41 polissen met een totaal verzekerd be drag van f37000.en een jaarpremie van f 1992.78. Deze bedragen zijn onder boven staande cijfers begrepen. Afd. Ongelukkenverzekering. fn deze afd. waren op 31 Dec. 1.905 van kracht 1156 polissen met een verze kerd bedrag volgons A (uitkcering bij overlijden) £2.245.450. B (uitkeer, bij invaliditeit) £3.769.450. C (dagelijksehe schadeloosstel, f2509.39 Totaal dus f6.017.409.39 mot een jaar- premie van f 10.981.S2 en een premie in ééns van f 555.57s. Het op 31 December 1904 verzekerde bedrag was 13.440.255.47 met een jaarpre mie van f5619.74, zoodat de vooruitgang over 1905 bedraagt f2.577.153.92 verze kerd bedrag met f5362.08 jaarpremie. Wij merken hierbij op dat in 1905 nog 28 tijdelijke verzekeringen werden gesloten welke op .31 December 1905 weder waren afgeloopen. Herverzekerd werd een totaal bedrag van f 1.167.656.77, met een jaar premie van f2199.155. In de Afdeeling Wettelijke Aansprakelijk heid was verzekerd een jaarloon van I 189.500, met een jaarprernie van f 384.75. Het totaal premie inkomen bedroeg op 31 Dcc. 1905: Afdeeling Levensverzekering f 28.348.71 Afd. Ongelukken Verzekering f 10.981.82; Afd. Wettelijke aansprakelijkheid f 384.75 Totaalf39.715,28. Schaden. In do Afdeeling Levensverzekering kwa Bij de politie is terug te bekomen: 1.0. eea zwartharige hond, met witle teenen, reu; "2o. een witte foxterrier, 'met zwarte Vlek op den. kop, reu; heide hedennacht opgevangen. Binnen tweemaal 24 uren niet afgehaald, kullen ze worden afgemaakt. Hedenmorgen werd aan de vischmarkt aangevoerd schol, tong en paling. De prijzen waren voor schol van f 0,40 tot 1.6 ii; tong van O.GTt tot f 2.62J, paling van f 0.27i tot 0.4 7^, alles per koop. Gemeenteraad. Vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag, den 12 Juni a.s. des namiddags te zeven uur. De heer J. Rh. van der Keilen, oud-direc- teur van het Rijksprentenkabinet in het Rijksmuseum te Amsterdam is gisteren te Bnnrn overleden. De overledene was bijna 75 jaar oud en ridder in de orde van den No dcrlandschen Leeuw. liet Utrechtseh Stedelijk Orkest, direc teur Wouter Hutschenriiijter, zal in den a.s. winter te Rotterdam een reeks volksconcer ten geven, waartoe het initiatief is geno men door het bestuur der arbeiders-coupe ratio „Voorwaarts". Reeds zijn 5 Zondagen aangewezen nl. 25 November 1906, 23 December 1906, 20 Januari 1907, 24. Februari 1907, 24 Maart 1907. InternBakkerij-tentoon.»telling. Deze week is men in de zalen van het Paleis voor Volksvlijt begonnen met den bouw van dc groote inzendingen, die, naar te verwachten is, een groote attractie zullen zijn voor de tentoonstelling. In den tuin naderen de drie bakkerijen, welke daar in werking zullen zijn, en het publiek in de gelegenheid zullen stellen, de brood- koek- en banketbakkerij, naar de nieuwste wijze van werken in die vakken, geheel te volgen, haar voltooiing. Alles te zarnen belooft een schoon geheel te zullen vormen, en er is alle kans, dat op den dag van de opening, Dinsdag 19 Juni a.s. werkelijk alles gereed zal zijn. De stilist.-officier van justitie hij de recht bank te Tiel eischte tegen F. J. O., gedomi cilieerd te Alkmaar, gedetineerd, wegens ver duistering van een rijwiel, 4 maanden; tegen het hem vergezellende meisje N. 8., 2 maan den. Den 26sten Juni moet eerstgenoemde le recht staan wegens schaking van N. S. voor de rechtbank te Alkmaar. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 7 Juni. Arbeidscontract. Art. 1639p bepaalt, dat 'ieder dor par tijen het. contract kan opzeggen zonder inachtneming van de daartoe geldende bepalingen, mits de partij; dio opzegt, óf schadeloosstelling geve óf daartoe drin gende redenen kan aanvoeren. De heer van 'Doom lichtte een amen dement toe, strekkende om te bepalen dat in geval de opzegging in der minne geschiedt, geen schadeloosstelling zal be hoeven te worden gegeveiv De minister achtte dit amendement overbodig en verdedigde het artikel degen door den heer Van Idsdn,ga geopperde for- meele bedenkingen. Het amendementVan Doorn werd zon der hoofdelijke stemming aangenomen evenals het artikel. Vervolgens werd behandeld art. 1639g (opsomming van hetgeen als dringende re den voor dert werkgever valt aan te mer ken cm de 'overeenkomst als geëindigd te beschouwen). De Minister bracht eenige wijzigingen aan. O.a. werd daardoor nader als dringen de reden genoemd het door den arbeidt; opzettelijk geven van valsche inlichtingen omtrent de wijze waarop zijn vorige dienst betrekking is geëindigd. De lieer Van Doom lichtte een amen clement toe om de opgesomde voorbeelden van dringende redenen niet als facultatief te beschouwen, maar deze imperatief nis dringende redenen te doen gelden. Door het artikel maakt men den rech ter tot een klasse-rechter in den engsten zin des woord». Oc boer Tydeman lichtte een amende inent toe om ook' als dringende reden te beschouwen bet geval, dat dc arbeider op r.ctteJijk of roekeloos zich zelf of. zijn mede arbeiders aan gevaar blootstelt. De heer Schaper opperde verschillend bedenkingen tegen het artikel en gaf eeni ge wijzigingen aan ont den arbeider beter t.e beschermen tegen willekeur van de zijde des werkgevers. De beet' Drucker besteed het, amende ment va.11 den heer van Doom, dat z. niet. past in het stelsel van 'bet artikel en praktisch zou leiden tot zeer onge.wensch t .e uitkomsten. Morgen 11 uur voortzetting. Zitting van Vrijdag 8 Juni. Arbeidscontract. Dn beraadslagingen werden voortgezet over liet artikel betreffende dringende rede nen voor den werkgever om wegens gedra gingen enz. van den arbeider, zonder inacht neming van den opzeggingstermijn, de dienst betrekking te doen eindigen. Daarop zijn voorgesteld een amendement van den heer V1111 Doorn, om de opgesomde daden van don arbeider als dringende ontslagreden te beschouwen en niet te bepalen dat ze als zoodanig kunnen worden beschouwd voorts een nmendcment-Tydeman om ook als dringende reden voor tusschentijdsch ontslag te noemen het geval dat de arbeider opzette lijk of roekeloos zichzelf of zijn medearbeiders aan gevaar blootstelt. De lieer VAN DOORN wijst nr op dat het onderhavige artikel nog een onbillijkheid i schept welke hij hoopt dat de. Minister zal kunnen wegnomen, 11I. deze dat indien een 5) werkgever van een anderen werkgever een arbeider aftroggeld hij wien hij bekwaamheid veronderstelt doch die later blijkt niet ge- schikt te zijn, de patroon dien arbeider zal kunnen ontslaan zonder inachtneming van den opzeggingstermijn en zonder schudever goeding. De MIN. VAN JUSTITIE wees er op dat de opgesomde redenen slechts moeten gelden als leiddraad voor den rechter, en dut dezen ruimte moet gelaten worden in de appreciatie in verband niet de omstan digheden. Op een vraag van den heer Schaper ant- j, woordt de Minister dut de arbeider die slaakt J en het verrichten vuil ari/.ed blijft weige ren, geacht kan worden den werkgever reden le geven de dienstbetrekking op te zeggen. Voor het mnendement-Tydenian gevoelt dn Minister veel. De opmerking van den heer Van Doorn pleit juist voor hetgeen de Minister wenseht: uimto laten ann den rechter ten opzichte au dc appreciatie der feiten. De lieer SCHAPER gaf in overweging te icpalen dronkenschap en liederlijk gedrag erst dan als dringende reden aan te merken tot ontslag, indien dc arbeider, ondanks e r h a. aide waarschuwing van e n n atroon met zijn handelingen voortgaat. Ook w ,iseht spreker het opzettelijk en oekoloos beschadigen van den eigendom, der werkgevers eerst dan als reden tot opzeg ging te doen gelden, indien de arbeider, na herhaalde waarschuwing, daarmede voort gaat. In dien zin stelde hij amendementen voür. De heer VAN IDSTNGA bestreed het nmendement-Van Doorn omdat dit den rech ter de gelegenheid ontneemt rekening te hou den met de bijkomende omstandigheden. Beste ware geen opsomming van drin gende redenen in het artikel op te nern- etgeen ook door den heer LOHMAN werd betoogd. Na verdere discussie, waarbij de Minister het amendement-Van Doom bestreed, en het regeeringsvoorste] wijzigde in den geest van het amendcment-Tyilcmnn c. 8. en Schaper c. s„ stelde de heer LOHMAN een amende ment voor 0111 de geheele opsomming van gevallen die als dringende redenen kunnen worden aangemerkt, welk amendement be streden werd door den heer TROELSTRA, den MINISTER en de Commissie van Rap porteurs, waarna de heer LOHMAN zijn amendement introk. - Het amendement-Van Doorn (dringende eden imperatief voorschrijven) werd verwor pen met 50 tegen 8 stemmen. Na de pauze maakte de heer LOHMAN van de gelegenheid om de begroo- tingsarbeid ter sprake te brengen en stelde, ook namens de hoeren Borgesius, Drucker, Heemskerk, Kolkman, Troelstra en Tydeman een motie voor, waarbij de Kamer de wen- schelijkheid overwegende om de begrootingen zoo spoedig mogelijk im opening der zitting in de afdeeling te onderzoeken, den voor zitter uitnoodigt zich tot- den raad vim Ministers te wenden met het verzoek te be vorderen dat cle koloniale' begrootingen vóór 1 September, en de stautsbegrooting op den dag der opening van de zitting gedrukt rond gedeeld kunnen worden voorts te besluiten de troonrede, tenzij bijzondere omstandig heden het wensehelijk maken, niet meer met een adres van antwoord te beantwoorden. De heer KARNEBEEK was tegen het middel-Lobman en wilde het algemeen poli tiek debat verplaatsen naar het adres-debat. Dl- heer LOHMAN betoogde dat het adresdebat geen debat is niet de regeering doch alleen een ontmoeting der verschillende partijen in de Kamer. Na repliek, van/den heer KARNEBEEK werd de motie zonder stemming goedge keurd en verklaarde de voorzitter zich be reid bovenbedoelde verzoeken -aan den Minis terraad over te brongen. Hierna werd hot debat over liet arbeidscontract voortgezet. Uit de diamantindustrie. De Amsterd. Juweliersvereen. heeft lid plan het bekende contract net den Alg. Ned. Diamanthewerkershond den 1 Juli a.s. te laten afloopen. De redenen daarvan zijn dut de werklieden van het contract gebruik maak ten om hun minimum-verdienste volkomen gewaarborgd te zien en tevens niet aarzeldeJ, zoo zij de kans schoon zagen van de patroons hoogere loonen af te dwingen. De invoering van het garantie-stelsel had ten gevolge dut werklieden, wier loon gegarandeerd was, on verschillig of zij snel of langzaam hadden gewerkt, langzamerhand er toe zijn gekomen om zeer weinig werk af te leveren, ten ge volge waarvan het productievermogen van Amsterdam nis nijverheidscentrum zeer be langrijk is verminderd, tot niet gering gevaar voor den bloei van die nijverheid. Het bestuur der Juweliers-vereen, en het bestuur van den Bond zijn het er over eens dat het vrijwel onmogelijk is, een dergelijk contract, bruikbaar voor de diamant-indu strie, samen te stellen en le zorgen voor ge trouwe naleving. Het bestuur der Juw.-vcr- een. verklaart te zullen afwachten hoe de> opheffing van het contract voor de diamant nijverheid werkt en het bestuur verklaart zich gaarne bereid om, zoodra liet belang der industrie zulks eischt,'met den Bond nader overleg te plegen omtrent de in de toekomst te volgen gedragslijn. Het is een opmerkelijk feit dat, waar thans in de Tweede Kamer in den breede beraad-

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2