De nieuwe Dreyfus-zaak. BINNENLAND. li Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Kerït en School. Wel zou hij gaarne van de Rogeering wil len weten, of zo met. hem van meen in g was, dat. een hovel tot. zoogenaamde onderkrui- persdiensteu, liet. uitleenen van arbeiders, niet bestaanbaar is met. de Impaling, dat de Werkgever hooft, te <loen en na. te laten, wat een goed werkgever in deze betaamt. Eindelijk meende de lieer van Doom, 'dat het opnemen onder do dringende redenen van ernstige ongeschiktheid tot den bedon gen arbeid, tot. groot, misbruik' aanleiding zou kunnen geven. De Minister hield vol, dat. het woord kunnen moest gehandhaafd blijven. Aan den rechter moet de beslissing gelalen wor den, of de in liet artikel genoemde geval len aanwezig zijn. Hij gaf den heer Scha per do verzekering, dat hij hel. uitleenen der arbeiders geen zedelijk bevel acht, welks weigering eeno. reden lot ontslag zou zijn. De heer Lobman kwam met het radicale voorstel do gehcele opsomming der geval len uit. hot artikel te schrappen, na de toe lichting van den minister-, dat men hier slechts met een leiddraad voor den rechter te doen had, trok hij dat in. liet. amendement-Schaper over de dron kenschap, en het amendement-Tydema.11- Plate werd, na kleine wijziging, door de Rogeering overgenomen, en het oenigc amendement, dat nu overbleef, dat. van den heer van Doom, werd met 50 tegen S stem men verworpen, waarna het. artikel zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Toen kwam art. 1639r, handelende over de dringende redenen voor den arbeider om de dienstbetrekking ontijdig te doen ein digen. Hierop werden twee amendementen aangenomen, één van den heer do Klerk om ook onder de dringende redenen op te nemen, het geval, dat de patroon den arbeider, die op stukloon werkt, de be dongen hulp niet of niet in behoorlijke mate verschaft, en een van den heer Scha per, om daaronder ook op te nemen het geval, dat de patroon zijn arbeiders wil uitleenen. Een nieuw voorgesteld artikel 1639bis door de heeren Z. van den Eergh c.s. „De partij, die een dringende reden wil doen gel den, kan zich niet beroepen op handelingen of gedragingen der wederpartij waartoe zij zelve de gereede aanleiding heeft gegeven door het niet nakomen barer verplichtingen werd door den Minister onnoodig geacht om dat na de aanneming van de vorige artikelen de rechter voldoende ruimte van beweging heeft gekregen. De Kamer vereenigde zich met die ziens wijze en het amendement haalde slechts vier -stemmen. De behandeling van het arbeidscontract werd even onderbroken doordat Vrijdag na de pauze de lieer Lolunan het woord kreeg over de behandeling der begrootingen of eigenlijk over de werkwijze der Kamer in het algemeen. Men weet, dat allen het in de Kamer eens zijn, dat die verbetering behoeft. Alle par tijen in de Kamer hebben daarover in eigen boezem vergaderd, en het resultaat is de motie van den volgenden inhoud „De Kamer, „Overwegende, dat het wenschelijk is de ontwerpen tot vaststelling der Kolo niale begrootingen en Staatsbegrooting zoo spoedig mogelijk na de opening der zitting in de afdeelingen te onderzoeken noodigt den voorzitter 'der Kamer uit zich tot den Raad yan Ministers te wen den met liet verzoek te bevorderen, dat 'de ontwerpen tot vaststelling der Kolo niaie begrootingen vóór 1 September en 'die tot vaststelling der Staatsbegrooting op den dag van de opening der zitting gedrukt rondgedeeld kunnen worden besluit de Troonrede niet meer met een Adres van Antwoord te beantwoor den, tenzij bijzondere omstandigheden zulks wenschelijk maken en gaat over tot de orde van den dag.'' De motie was ondertcckond door de hee ren Borgesius, Drucker, Heemskerk, Kolk man, Lohman, Troelstra en Tydeman, d. door de voorzitters van de verschillende partijclubs. Men had dan ook kunnen verwachten, dat ze zonder discussie ware aangenomen. Mam men had gerekend builen den heer Karnc- beek. die met. liet voorgestelde niet geheel tevreden was en meer heil verwachtte van liet verplaatsen \an de algemeene beschou wingen over de staatsbegrooting naar de be handeling van liet Adres van Antwoord. Hij stond eclitcr alleen in die mcening en de motie werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De voorzitter verklaarde zich gaarne bereid aan de uitnoodiging, in de motie neergelegd, te voldoen. Als de Regeering doet, wat in de motie gewenscht wordt, zal het dan baten voor liet geen men wil, ziedaar de vraag. Zeker, als de ontwerpen tot vaststelling der Koloniale be grootingen vóór 1 September en die tot vaststelling der Staatsbegrooting op den dag van de opening der zitting kunnen worden rondgedeeld, kan de millioenenrede verval Jen, en zou het onderzoek in de afdeelingen direct na de opening van de gewone zitting kunnen plaats hebben. En als dan liét Adres van Antwoord op de Troonrede vervalt, dan kunnen er een paar weken gewonnen wórden Maar hoe zullen die weken gebruikt wor den? Zullen de discussies over de begrootitig dan niet nog wat uitdijen? Met alle waar dcering van het schoone doel dat de motie beoogt, moeten wij helaas met Klaes de Jong zeggen, „daar komt toch niets van." Al wat aan de werkwijze van onze Kamer ontbreekt zit, naar ouzo bescheiden meening, in het kleine aantal leden van onze Kamer, dat gelegenheid laat tot een geredevocr over alles en nog wat, dat in grootu parlementen natuurlijk onmogelijk zou wezen. Voeg daar bij de Hollandscho breedsprakigheid, en het ingeschapen denkbeeld bij ieder onzer, dat als wij meenen het in het kleinste onderdeel beter in te zien dan wie ook van onze partij, wij dit ook moeten openbaren en als wij deze factoren overdenken welen wij hoe laat het is. De aanneming van de motie-Lobman zon der meer heeft voor ons dan ook meer van oeue demonstratie van berusting, dan van hope op betere toekomst. In liet arbeidscontract begint nu licht tc komen. Als do Kamer het geluk heeft de volgende week met de quaestie van het staan geld en der werkstaking gereed tc komen, kan met een beetje goeden wil de behande ling van liet, ontwerp in de week van 1724 •Tuni ten einde worden gebracht, en tie Ka mer nog vóór 1 Juli op recès gaan. Wat met het oog op de a.s. Statenvergaderingen dor Provinciën zeer wenschelijk is te noemen. Maandag a.s. is er oxtra-zilting, en het woord van den zoorzittcr „wij moeten met het arbeidscontract gereed" begint meer on meer kans te krijgen om bewaarheid te worden. Na twaalf jaren van lichamelijk lijden en van geestelijke kwellingen zal de ex-kapitein Alfred Dreyfus binnen enkele dagen de vol doening smaken definitief in zijn eer te wor den hersteld. 15 dezer komt het Cassalieliof 2 Parijs in vereenigde zitting bjjeen om het fschuwelijke proces van Eennes tc herzien. Het is daarom van belang enkele data's en feiten uit do Dreyfus-tragedie in herinnering te brengen en wij doen daarom eenige gre pen uit een gedocumenteerd overzicht in de Petit Bleu". 22 Dee. 1S94 werd Dreyfus na onduld bare kwellingen van de zijde van den gene- ralen staf voor de eerste maal veroordeeld wegens het verkoopen van militaire papie ren, die hij nooit gezien had, tot levenslange deportatie en degradatie, voor een misdaad van hoogverraad, die hij niet begaan had. 4 lange jaren bleef Dreyfus, het slacht offer van klerikalen en anti-semietischen baat, gekerkerd in het levende graf op het Duivelseiland. De ongelukkige Joodsclie offi cier wanhoopte aan het doordringen der waar heid, hij wist dat de falsarissen aan den gene nden staf en schurken als generaal Mercier, liet heft in handen hadden. Maar met den hartstocht om zijn beide kinderen een onbe- vlekten naam na te laten, wist Alfred Drey fus zijn onschuld vol te houden, met taai geduld zou hij alle kwellingen liet hoofd bie den, totdat zijn vrienden in Frankrijk hem te hulp konden komen. Hij wist nog niet dat in de bureaux van den generalen staf een bewonderenswaardig man do waarheid luid ontdekt en al zijn best deed om ze aan het, licht te brengen Dat was luit.-kol. Picquart, een officier van hooge bekwaamheid, die zijn schitterende car rière er aan wenschte te geven om de waar heid en het recht te dienen. 6 maanden na de veroordeeling van Dreyfus zocht men op den generalen staf nog naar de oorzaken van het misdrijf! Kolonel Picquart, wien was opgedragen de „Dreyfus-zaak te onderzoeken", kwam tot de overtuiging dat het fameuse bordereau, van Dreyfus toegeschreven, was van de hand van Esterhazy en dat deze laatste liet werk tuig van de fanatieke generaals betrek kingen onderhield met Von Schwarzkeppen, den Duitschen militaire attaché te Parijs. Picquart had den werkelijken verrader ont maskerd Den generalen staf sloeg de schrik om het hart Picquart werd overgeplaatst en vervangen door kolonel Henry. Men zond Picquart naar Afrika, naar de grenzen van de Sahara in de hoop dat de koortsen of dc kogel van den oen of anderen Bedouien den gevaarlijken getuige zou snoeren. De falsarissen hadden nu vrij spel en de laagste manoeuvres werden op do. bureaux van den generalen staf aangewend om de zaak tc smoren. Valschc stukken zooals „le faux Hcnry" deden opgeld en het ge heime dossier groeide verbazend aan. Maar zooals Zola later zou proclamceren, was de waarheid op weg en niets zou baar kunnen tegenhouden. 16 Nov. 1897 schreef Matliieu Dreyfus een brief aan den minister van oorlog, waar in Esterhazy ontmaskerd werd. Die brief werkte als een donderslag. Esterhazy were door den krijgsraad vrijgesproken, maar Zola slingerde zijn „J'accusc" de wereld in en op nieuw werden de falsarissen in '*t nauw ge bracht. Tijdens het proces-Zola voor het Assisen hof der Seine maakte generaal Pellieux ge bruik van ,,le faux Henry" als een bewijs van de schuld van Dreyfus, 't "Was toen Febr. 1898. 6 maanden later 30 Aug. zag Henry zich genoopt te bekennen 'dat het stuk, door hem opgemaakt, valsch was. Den volgenden dag sneed hij zich in de ge vangenis Mont Valérieu met een scheermes den hals af. Op het Duivelseiland onderging Dreyfus nog steeds de martelingen, hij wist niets van het keerpunt, waarop'de tragedie gekomen was. Henry's bekentenis was een nieuw feit dat leidde tot revisie van Dreyfus' vonnis. Welke onvermoeide pogingen de generale staf ook aanwendde orn een nieuw onderzoek te belemmeren, gelukten hun booze plannen niet en vernietigde op 3 Juni 1899 het Cas- voor goed den mond sntie-hof het vonnis van 22 Sept. 1894 en verwees Alfred Dreyfus naar den krijgsraad le Ronnes. De eenige vraag die de rechters van Hen nes ditmaal luidden te overwegen was: Is Dreyfus schuldig aan een vreemde mogend heid zekere documenten te hebben geleverd of die middelen daartoe (e hebben verschaft om vijandelijkheden tegen Frankrijk uit to lokken. Do krijgsraad was er ten volle van over tuigd dat Esterhazy bet bordereau had ge schreven, zooals door de schriftkundigen was aangetoond. Trouwens Esterhazy erkende vol mondig dat bij bet bordereau uitsluitend ge schreven had om den verrader (Dreyfus) in T nauw te brengen. Nieuwe getuigen werden voorgebracht en alle mogelijke kuiperijen te baat genomen om te voorkomen dat de waarheid aan 't licht zou komen, de waarheid die iedereen al wist, n.l, dat de generalen staf een samenstel van misdadigers was die een onschuldige lieten boeten en dat het klerikalisme en den Jo denhaat de groolo drijfveoren waren. De slem van Picquart werd gesmoord. Labori, een der advocaten van Dreyfus, die er op rekende generaal Mercier een been te lichten, werd slachtoffer van een moordaan slag. Een ellendeling, die nooit in bandon der justitie kwam, verwondde. Labori ernstig. Oeneraal Moreier kreeg de handen vrij en de voorzitter van den krijgsraad, kolonel Jouaust boog voor hem. 9 Sept. 1S99 werd Dreyfus opnieuw schul dig bevonden met 5 tegen 3 stemmen. 10 jaren gevangenisstraf en militaire degradatie was zijn vonnis. Deze nieuwe vcroordceling die de „eer van liet leger" zou redden, voldeed niemand. 19 Sept. werd Dreyfus gratie geschonken. De martelaar nam ze aan als een schuldige. Hij wilde zijn zwakke gezondheid niet opnieuw bloot steller, aan het moordende klimaat van lietDuivelseiland en trouwens wist ieder een dat Dreyfus onschuldig was. Het denkbeeld om zijn naam te rehnbili- feeren verliet hem echter niet. De weg naar het Hof van Cassatie bleef voor hem open. Een belangrijke stap tot het doordringen der waarheid deed generaal And ré, minister van oorlog, die met toestemming van de Ka mer, het onderzoek van regceringswege ter hand nam. Het was gebleken dat Dreyfus en in 1894 en in 1899 veroordeeld was op een stuk dat door de falsarissen op den generalen staf was vervaardigd. 6 maanden duurde liet onderzoek van An- drö. Eindelijk kon deze minister aan Combes, destijds min.-president, het rapport van zijn persoonlijk onderzoek overleggen. In dat merkwaardige rapport stond dat de. krijgs raden op valsche stukken waren afgegaan en dat 3 officieren, onder wie commandant Cuignet,valsche getuigenissen hadden afge legd. Zelfs heeft André aan hel licht ge nu pas gemaakt had. Hij was ook op lava geweest.. „Daar moet gij heen", zei Bryan. „Daar moet ge zien, hoe de Chineezcn zich van do zaken meester maken en hoe zij dc geldschieters zijn. Stellig heeft Shylock'nooil zoo'n vertoon gemaakt en er nooit zooveel slag van gehad, er alles van Te halen als .Tan Chinees daar. Ook'in den wins tg'c vend en kant van de zonde, als een bron van in komsten voor de rogeering, stelde ik daar belang. En terwijl gij in Engeland praat over dwangarbeid, was ik' in staat een stel sel van verplichten arbeid Tan inlanders te hcsludeeren waardoor in een vijftig jaar tijds wel een 300,000,000 dollar aan ar beid van die inlanders is gehaakl; ook'aan den verkoop van producten beneden den marktprijs, liet eiland zit eenvoudig vol vraagstukken." Schipperij. Op 't departement van Waterstaat is, naar wij vernomen, een ontwerp in studie tot uniforme verlichting aan bruggen en sluizen op de 'Rijk'skanalen, ter legom'oet- kotning aan de. groots moeielijkhcden, die de binnenschippers ondervinden, daar nu groots verscheidenheid van lichtseinen heorscht. Gebeurt hot nu, dal. op de eeno plaats met rood, elders met groen licht wordt geseind, hier met één, ginds met twee lantaarns, daar zal nu spoedig, van t departement een eenvoudig practised seintoesTel als proef in gebruik worden ge nomen tussclien Maastricht en 's-IIertógen- liosch op do Zuid-Willemsvaart. („Dc Tijd".) PerinlttcnZutd Afrika. Blijkens mcdedcelingen der consulaten- generaal te Kaapstad en (c Pretoria, kun- bclangheubenden liet voor toelating in Transvaal of de Oranje-Rivicr-kolonde vcreischtc permit persoontijk aanvragen bij de permiit-secretarissen in de verschil lende havenplaatsen van Britsch-Zuid-Afri- ka, en is het inroepen der tusschenkornst van voornoemde consulaten-generaal ter bekoming van voormeld permit in het ver volg dus niet moer noodig. Bovenbedoelde pcmrit-secrelarissen zijn gevestigd tc Kaapstad, Port-Elisabellh, East- Lond.cn en Durban, Terwijl te Lourenro Marques de Britsche consul .is aangewe zen, voor de controle op de toelating van vreemdelingen, die zich naar hot gebied dor vroegere republieken wenschen te be geven. Formulieren ter aanvrage van permitfen aan genoemde secretarissen zijn te ver krijgen bij het departement van Buitenland- sche Zaken, te 's-Gravenhage. („Stct.") voor do zendinsr Q bracht dat toen Dreyfus in 1S95 reeds op het Duivelseiland was, nog steeds documen ten aan den Duitschen militairen attaché te Parijs werden in handen gespeeld. 15 Juni zal een historische dag worden, waarop eindelijk een der grootste onrecht vaardigheden van den modernen tijd zal wor den hersteld. Dreyfus wordt officieel van smet en blaam gezuiverd,12 jaren geleden wist de geheele wereld de schurken uit deze trage die reeds met den vinger aan te wijzen. Ken schetsend is het dat liet anti-semietisme dat toen in. Frankrijk hoogtij vierde, nu bij de jongste verkiezingen platgeslagen is. Een teeken van vooruitgang, volkomen m de richting, die de onsterfelijke Zola aangaf: „La vérilé est on marelie Hofbericht. II. M. do Koningin schildert weder da- in het Koninklijk park. Aan helein de (lezer maand garden-party ten hove. Consulaten. Do heer E. 'Moreno y Agrela, ingevol ge Koninklijke machtiging van 15 December 1905, benoemd tol vice-consul dor Nederlan den te Grenada, is als zoodanig door de Spaanscho regeering erkend. Aan den heer Moreno y Agrela moet in het Fransch geschreven worden. („St.cL") Minister Stanl. Het gerucht gaat, dat het den minisler van Oorlog, generaal Staal, hij zijn onder zoekingen om' op de tot zijn departement behoorende zaken le' 'bezuinigen., is geble ken, dat hij niet op die wijze kan bezuinigen, als hij verwachtte. Daar de minister inder tijd zijn aanblijven daarvan afhankelijk stel de, beweert men, dat generaal Staal in liet komende najaar de portefeuille van oor log zal neerleggen. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen' Dinsdag 19 Juni, 's avonds 81/2 uur. Dc tweede Vredesconferentie. Tot vertegenwoordiger Van China op' de volgende Haagsclie vredesconferentie is be noemd de heer John W. Foster, die van 1892 lot 1893 minister van builenlantlsche zaken van de Vereenigde Staten is geweest heeft, daartoe '111 staat gesteld door steun van ^gemeenteleden, do Broederschap en be langstellenden, voorbereidende maatregelen genomen 011:1 binnenkort tot beroeping van een predikant over te gaan. („BI. Bschap.") Geref. Kerken. De Provinciale Synode dor Gereformeerde Kerken in Znid-Holland (noordelijk gedeelte) is bepaald op ,12 Juni, en zal te Leiden plaats hebben. Door de Synode zal onder meer behan deld worden een voorstel van de Classis Woerden De Provinciale Synode besluite toestemming tc verkenen tot samenwerking van de Classis Gouda met de Classes Lei denDen IlaagVoorden op Wonosobo. Door de Classis Gouda wordt voorgesteld De Classis Gouda worde toegelaten tot saam- werking met dc Classes den Haag, Leiden en "Woorden inzake de zending onder heide nen en Mahomcdanen. De Particuliere Sv- node bepale, dat voortaan door elke Classis niet vier, maar zes afgevaardigden ter Par- ticuliere Synode gezonden zullen worden. Gisteren is te Hilversum overleden ds. j P. "Wagcinakcr, emeritus-predikant van de j Gereformeerde Kerk A aldaar. Ds. "Wage- i maker werd 10 Augustus 1854 enndidnat; deed 10 Sopt. daaropvolgende zijn intrede als predikant.Ie Giessendnm; 27 Juni 1859 te Haarlem; ging van daar in Dec. 1862 naar Vlaardingcnstond vervolgens van 7 Dec. 1SG9 te Rotterdam en deed 19 Juni 1 SS 1 zijn intrede te Hilversum, toen hem op 13 Mei 1900 eervol emeritaat werd ver leend De overledene, die de algemeene achting genoot, bereikte den leeftijd van 82 jaar. („Std") Aangenomen: het beroep te Ambt- Vollcnhovcn door den heer V. IC. Kuijvon- hoven, cand. te Naaldwijk. B e d a n k tvoor liet beroep te Bolnes door ds. H. Mulder te Zaamslag. Hooger Onderwijs, I11 de plaats van prof, dr. C. J. Mattlies, die wegens bereikten wettelijken leeftijd eer vol ontslag heeft aangevraagd, wordt ter benoeming van een hoogleo.rnar in de He- brecuwsehe taal, de Israël, oudheden, de Is raël. letterkunde en dc uitlegging van het Oude Testament iRqibevolen: dr. II. J. El- horst, predikant te Haarlem. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap aan de universiteit te Leiden, na liet verdedigen van Stellingen, de heer F. W. R. Wttewaal, geboren te 's-Gravenhage. Aan de universiteit te Leiden is afgelegd liet. doctoraal examen geneeskunde door den heer J. J. van der Kley. Zutderzee-vereentging'. Het dagelijkscb bestuur der Zuiderzee- vereeniging heeft het rapport van de Ned. Heide-Maalschappij over de zoetwatervis- scherij in het toekomstige ÏJselmeer en in do wateren der droog te leggen polders, dat reeds in het Tijdschrift der genoemde maatschappij werd opgenomen, afzonderlijk uitgegeven. I11 dit rapport Woedt geen schatting ge geven van het opbrengslvermogen van liet ine\iw te verkrijgen zoélwatevgebicd. Het dngelijksch bestuur ,der Zuiderzee-vereoni- ging schat het op ongeveer f 1,600,000 per jaar, een cijfer, dat niet veel zou afwijken van de tegenwoordige ojihrengst der ge heele Zuiderzee-visscherij. Het genoemde dagelijkscb bestuur heeft zich voorgenomen ook 'do financieele re geling bij do 'drooglegging der Zuiderzee tot een bepaald punt van onderzoek te maken en daaromtrent, nadere voorstellen te doen. Zij zal zich daartoe, evenals hij het vissclierij-ondcrzock, weder tot eenige bekende Nederlanders wenden, met ver zoek zich tot een commissie te constituce- ren, om evenals de visschcrij-commissie zelfstandig werkzaam te zijn en te zamen met een of meer gedelegeerden van hot bestuur der Zuiderzec-vcreeniging een fi nancieele regeling op schrift te brengen. Winkelsluiting. Ook de vergadering van winkeliers 111 district II en III, te Amsterdam, uitgeschre ven door het comité tegen een wettelijke verordening op hot sluiten van winkels cn magazijnen te Amsterdam, heeft gisteren zich vereenigd met. de bekende motie, reeds met bijna algemeene stemmen, 71 min 1, in district 1 aangenomen, tegen' do ge'dw'on- gen sluiting, in liet ontwerp der commis sie voor de strafverordeningen uit den ge meenteraad voorgestaan. Krijgsman-predikant. Men schrijft aan de „N. C."Uw bericht dat een Ned. Ilerv. predikant van een Gol- tlersche dorpsgemeentu, naast de vervulling van zijn predikambt, bij het leger met den rang van le-luitenunt fungeert in werkelijken dienst bij de landweer, en dat dit tot nu toe een eenig geval van dien aard is in den lande, is onjuist. Bedoeld moet zijn ds. J. Barbas, Ned. ITerv. predikant te Geesteren, doch deze is reserve-luitenant der grenadiers. Verder zijn ds. C. van den Nieuwenhuizen, Ned. Hcrv. pred. te Surhuistervcen, en ds. J. W. C. Ort, Ncd. Herv. pred. te Dongjum, respec tievelijk res.-le-luitenant cler jagers cn res.- 2e-luit,enanl bij het 5e regiment infanterie. De rechtbank' le Amsterdam Veroordeel de de 27-jarige ongehuwde dienstbode, die ter ecu t had gestaan wegens poging tot moord van haar kind Van 14 dagen, tót 9 maanden gevangenisstraf, 'doch qualificecr- de het feit als te vondeling legging' van dat kind. Een Voorbijganger had het wichtje in een sioot zien liggen 'en nog bijtijds het leven Van „den kleine geréd. Het O. M. had 1 jaar gevangenisstraf gevorderd. Bryan OTer do Clilneezen op Java. In de „Westminister Gazette" "deelt een inzender 't een 'en ander méde, uit een ge sprek, dat hij met Bryan, hekend als can didanl naar het Amerik'aansche president schap, gehad heeft over een reis, die Bryan Ned. IIery. Kerk. Aangenomen: het beroep te Brits- werd-Wieuwerd (Er.) door ds. A. v. d. Heide te Engelum (Fr.). Bedankt: voor het beroep te Eier- land (op Texel) door den lieer J. A. Barbas, cand. te Haarlem. Remonstrantscre Broederschap. Het bestuur van de gemeente te Dordrecht Een dienstweigeraar. Men meldt uit Haarlem, dat. de dienst weigeraar C. Kriller Jr., een landweerman, aldaar, is gevangen genomen. Een schat gevonden. De landbouwer P. te Chaam hnd deze week, Woensdag, een bijzonder buitenkansje, schrijft het „Daghl. v, N.-B." Ilij had zich voorgenomen, zijn woning, 'n oud cn vervallen huis te laten afbreken en opnieuw op te bouwen. Met dat doel was hij reeds verhuisd cn omdat er zoo moeilijk in dit seizoen aan werkvolk te komen is, besloot hij zelf de oude woning af te breken. Daarmee was hij verleden Woensdag be zig. Niet gering was zijn verbazing toen hij boven in den hoogen schoorsteenmantel twee vrij groote kistjes vond, welke linnen zakjes bevatten, vol gouden cn zilveren munten uit de 10e en 17e eeuw. De zakjes waren niet toogebonden, doch de boveneinden zoo maar wat omgewoeld, 't Linnen was bijna geheel vergaan. De beide kistjes bevatten zooveel gouden en zilveren munten dat hij ze niet ineens naur zijn andere woning dragen kon. Gistermorgen Het zijn dochter in de boter bal aan enkele belangstellenden een van de vele gevonden munten zien, hij was van zilver en - nog iets grooter dan een rijks daalder. 't Meisje verkocht den munt aan 'n lief hebster voor f 4.50. Voor hoeveel waarde P- gevonden heeft is nog niet bekend, doch zeker is 't. dat het bedrag aanzienlijk zijn zal. Een zeeslang f Men schrijft aan de „O. H. C." Donder dagmiddag te1" half een is door een drietal personen te Znndvoort nabij het gestrande schip A.lba een zeemonster gezien. Het dier geleek veel op een slang en was pl.ra. 25 meter lang, waarvan 2 gedeeltes zichtbaar waren, een van 15 meter, daarna een ruimte en vervolgens een stuk, ongeveer 3 meter lang, waarschijnlijk de staart. Het gevaarte lag ongeveer, .50 cM. boven dc oppervlakte der zee enschoot daarop pijlsnel door net

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 6