STADSNIEUWS. YLAARDINGEN. Kerk en School. Kunst en Wetenschap. Sport. Gemengd Nieuws. k ifiMir'i>riknrriiiiririnnitmiMiirtir,mi-inrrti>if>iTr»[iiriHirrflf«ifYimnarliii Te 's-Gravenhage overleed op 55-jarigen leeftijd de lait.-kol. op nonactiviteit bij het Reg. Grenadiers en Jagers Jvan Yoartlniijsen. De begrafenis is bepaald op aanst. Woensdag op Nieuw Eijk-en-Dtiijnen om 12 uur van liet sterfhuis. Een blijde gebeurtenis. Een particulier telegram uit Den Haag aan de L. C. meldt Aan de Haagsche Nijverheidsschool is opgedragen de uitvoering en levering van de luiermand voor II.M. de Koningin. Alles duidt er dus op, dat waarschijnlijk nog dit jaar een zeer blijde gebeurtenis zal plaats hebben. legalisatie. De. secretaris-generaal bij hel 'departe ment van justitie vestigt er de aandacht op, dat stukken, waarop een verklaring van legalisatie wordt verlangd, belmoren to worden gezonden aan hot departement van justitie (bureau expeditie) en dat toezen ding aan een met name genoemden amb tenaar aanleiding geeft tot vertraging en in vele gevallen ook tot weigering der le galisatie. („Stct.") Dit Zelltem. De commissie voor het zoogenaamde burgemeestersfeest te Zelhem heeft zicli weer ontbonden, omdat ten tweeden male alleen de leden der liberale richting wa len opgekomen en omdat de burgemees- Ier ervoor bedankt had, dat te zijner eer eenige festiviteiten zouden gehouden wov- deïr. Hij schijnt daartoe aanleiding gevonden te hebben in de houding der leden van den raad, waarvan bij de jongste zitting twee afwezig waren en van do 9 overge bleven leden zich vier tegen en vijf vóór het voorstel om feest te vieren en subsi die te verleunen verklaarden. („Z. CL") Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Gedurende de maand Juli zijn bij de ge meentelijke arbeidsbeurs te 's-Gravcnhage ingekomen: afdeelitig voor mannen: 70S aanvragen van werknemers en 350 van werkgevers; geplaatst 26S personen: en af- deeling voor vrouwen: 4.39 aanvragen van werknemers en 422 van werkgevers; ge plaatst 239 personen; zoorlat in het ge heel gedurende die maand zijn geplaatst 507 personen en 2705 sinds 1 Januari 1906. Alg. vergadering en congres voor den middenstand. Op bovengemelde vergadering, op Woens dag IS en Donderdag 19 Juli te Leeuwar den te houden, zullen o.a. de volgende on derwerpen worden behandeld: vervaardiging van een Bondsstempelhouden van een mid- denstandstentoonstelling in 190Sde postale chèque- en Girodienst; middelen om vliegen de winkels te keerenactie tegen particu liere pandjeshuizen; wijziging der zegelwet ten opzichte van plnkzegels; wijziging der wet op de personeele belastinghandelsonder wijs aan in het bedrijf werkzame midden standers levering door de coöperatieve win kelvereeniging aan bet landweerkamp te Don deren bij Assen. Op het congres zullen o.a. behandeld wor den de volgende puntenVoorstel tot op richting van een museum voor den klein handel en kleinindustriecoöperatie en mid denstand oprichting van gemeentelijke handelsscholenverkoop en détail. Bond van A.-B. Prop..Clubs, De Bond van Antir Prop Cl. in Ned. hoopt dit jaar zijn jaarvergadering te houden 11 Juli, Woensdag a.s. in Gebouw Irene te Utrecht, des morgens om elf uur. Een voor stel van het bestuur wil de onderscheiding tusschen algemeen en dagelijksch bestuur op heffen, zoodat bij aanneming een bestuur van 5 leden het vroegere alg. en dag. be stuur zou vervangen. Behalve andere voorstellen zal ook bespro ken moeten worden een plan, om hier en daar propagandadagen te organiseeren. („Std.") Katholieke vereenigingen. ,,De Tijd" meldt Wij ontvingen ter plaatsing in ons blad, met verzoek aan de overige katholieke bladen om over te nemen, onderstaande verklaring van het Doorluchtig Episcopaat: „Meermalen werd in den laatste» tijd ön in katholieken bladen èn in brochuies ge schreven over de vraag of het al dan niet ook voor Nederland wenschelijk zou zijn, niet katholieke maar christelijke vakvereeni- gingen op te richten, resp. de bestaande ka tholieke \ereeniging in christelijke te her vormen; en het is gebleken, dat voor laatst genoemden propaganda wordt gemaakt onder de katholieken van Nederland. „Hiertegen hebben de bisschoppen van Nederland gemeend openlijk te moeten op treden gelijk zij doen bij dezen met de verklaring, dat het hun ernstig en uit drukkelijk verlangen is, de hun onderlioorige katholieken te vereenigen en vereenigd te houden in katholieke organisationomdat van den eenen kant alleen in deze de katho lieke beginselen tot hun volle recht kunnen komenen van den anderen kant een samen werking met andere vereenigingen voor be paalde, wenschelijk geachte doeleinden, h zoover de katholieke begniselen die toelaten, noch onmogelijk gemaakt, noch bemoeilijkt wordt," Yrade-tentoonstelling. Te Heerenveen is eene afdeeling der Inter nationale vereeniging aVredetentoonsteliing" gesticht. Dir. bol.s invoorr. on accijnzen. Bij de diiecte belastingen, invoerrechten en accijnzen zijn Bevorderd: ingang 16 Juli: tot rijks- klerk 2e kl. de rijksklerk 3c kl. J. V. Hen driks, ten kantoren Breda, Verplaatst: ingang 1 Juli: J. Quist, kommies 2c kl., van Sus van Gent (tijd.) naar Philippine* ingang 10 Juli: «T. Kool stra, kommies 2e kl., van Jon re naar Leeu warden (tijd.); ingang 11 Juli: 1'. J. Kik kert, commies 3e kl.. van Manui iel naar VenloW. 11. IIoops, kommies 3e kl., van Bergen op Zoom (tijd.) naar Zundert; ingang 16 Juli<T. P. Hendriks, rijksklerk 2e kl., van kr. Breda naar kr. Hilversum «J. S. do Nes, kommies. 2e kl., van Vlanr- ditigen naar Hilversum (tijd.)T. van Dijk, kommies 2c kl., van Doden aard naar Apel doorn (tijd.)J. F. Keinders, kommies 2e kl., van Kekken naar Zevenaar. Ingetrokken: de verplaatsing van A. J. W. van de Wiel. kommies 2e kl, van Bas van Gent naar Philippine; J. van Kaal te, kommies 3e kl., van Hilvarenbeek naar Lattrop. („Wkbl. v. d. a. d. d, bel. enz.") Dr. Brants. De „Avondpost" beeft gemeld dat dr. Brants, bij zijn benoeming tot burgemees ter van Schiedam, op ben audiëntie 'bij den minister van bimienlandsche zaken, uitdrukkelijk zou hebben verklaard, binnen een jaar alsi lid der Kamer te zullen af treden. De ,,Arnh. Cl." zegt 'daarvanVan dit bericht is, zooals wij stellig verzekeren kunnen, geen woord waar. Zaterdagmiddag heeft de Burgemeester met den waarnemend directeur van gemeente werken op de »Mentor" eenige sluiswerken wezen bezichtigen. Bezocht werden Vlaar- dingen en Nieuwersluis. St. Antbonins-Gllde. In de laatste jaren bleek dat de ont vangsten van het fonds van bet St. An- thonius-Gilde der zakkendragers, bestaan de in de rente van het kapitaal en de bijdragen der leden, onvoldoende waren om de uitkeeringen van pensioen en zie kengeld te bestrijden, zoodat het kapitaal inteerde. De jongere werklieden begrepen, dat zij van hunne bijdragen nimmer een pensioen zouden kunnen hebben, omdat tegen dien tijd liet geheele fonds zou zijn opgeteerd en op die overweging is mot' goedvinden der gepensioneerden besloten tot verdee ling van het fonds onder alle deelgerech- tigden, zoowel de nog werkende als de gepensioneerden, een en ander in verhou ding left bet aantal jaren dat' ziji aan bet gilde gewerkt hadden. Echter w*erd daarbij beslist dat een kapitaal van £2000.zou worden behouden, benevens de onroeren de goederen en de gereedschappen. Alleen wordt nu nog uitgekeerd, een zie kengeld, waarvoor de werklieden hunne wekclijksche bijdragen blijven offeren, ter wijl uit de rente van het behouden bezit en de wekelijksche bijdragen zal worden bestre den het onderhoud van de eigendommen. Uit het restant der jaarlijksdie ontvang sten zal elk jaar een uitkeering aan de deelhebbers, plaats hebben. Zaterdagavond heeft de uitkeering plaats gehad van het verdeelde fonds. S. O. T. In jaren is de zaal der S. O. V. niet zóó vol geweest als Zaterdagavond, en het gc'volg daarvan, was o.a., dat men op het laatst halve, entreekaartjes ging verkoopen, opdat men niet zonder entreebiljetten zou zijn. Geen plaatsje was'dan ook rneer vrij, zoodat velen zich moesten tevreden stel len met een staanplaats langs de wanden der zaal en op stoelen en tafels in de deur openingen. Het programma, dat uitstekend werd ïiitgëi ö«ul, ue\ itXie «Blei aardigst© nummers. Nadat Signora Amanda verschillende d.t.wnn in nationale drachten had uitge voerd, trad de Hollandsche soubrette, me- juffiouvv Sophie op, die snaaksche liedjes gaf en dadelijk een goede stemming wist te brengen in het publiek dat herhaalde lijk in luid gelach losbarstte en op haar uitnoodiging het refrein barer liedjesi mee zong. Ook de Pim Troupe had veel succes met de rekpantomime, een nummer waar bij een. aardig tooneeldccor met leuke lichteffecten goed werk gaf met afwisselen de grappen. De hecren SoesmanZwaaf, die in de eerste afdeeling mot twee dames, een quar tet gaven „Naar het Bal", hadden daar mede een schitterend succes. Ook toen do hoeren en de dames na de pauze in af zonderlijke nummers als duellisten optra den, oogstten zij1 weer luiden bijval in. Na het vuurwerk gaven do damesi Edel weiss een Tyroler Duo, dat zeer in den smaak viel, waarna de heer en mevrouw Romanis een heel aardig nummer gaven op muzikaal gebied: instrumenten van on gewone afmetingen, terwijl de heer Roma nis op twee instrumenten tegelijk blies en ten slotte de kleine trom] bespeelde, ter wijl hij blies op oen. zeer langen hoorn, dien hij op den mond balanceerde. De Volendammer broeders gaven op komische wijze oefeningen te zien, getui gende van groote kracht, vlugheid en be handigheid, die een luid applaus.uitlokten. Het vuurwerk trok hot publiek weer naar den tuin, dat daar genoot van het vele licht, en donker, van hel vuur dat als een gouden regen neerdaalde, van de vuurpijlen, die hoog in de lucht opstegen en van de harde knallen, die allen deden opschrikken. Eu toon weer gauw naar de zaal terug om, te trachten oen goed plaatsje in beziit te nomen, zelf reeds voor hel vuurwerk geheel was afgeloopen. Van liet, concert in den Tuin wordt op ;-.ultc avonden maar zeer weinig gebruik gemaakt en dat ia eigenlijk wel jammer, liet was heerlijk in den Tuin met hot zomer«chc weer, dat de geheele kermis door hel uitgaan bevorderd cn meege werkt heeft om de kermisvermakelijkheden in en buiten don Tuin zoo uitstekend to doen slagen, en de muziek was waard dat, er met belangstelling naar geluisterd werd, maar... men moest zorgen voor oen goed plaatsje in de zaal; die oven in dc pauze wegging, liep groot gevaar bij hot terugko men zijn plaats bezet te vinden. Vanavond geeft het Grand-tbéatre-enscm- ble van Amsterdam de derde tooncelvoor- stelling. Opgevoerd zal worden „Papage- no", een klucht, waarbij men recht har telijk zal kunnen lachen. Dit zal een uit stekend slot zijn voor de. serie kermisver makelijkheden, die do S. 0. V. voor hot Schicclarnsche publiek heeft georganiseerd. Toureoing (Frankrijk) behaalde het Amster- datnsche mannenkoor Zang en Vriendschap, directeur de heer L. C. Keereweer, een eerste l'i'ijs Ter gelegenheid van de landbouwtentoon stelling te Anlwetpeq, bezocht koning Leo pold gisteren die stad. Zijn dochter, prinses Clémentine, vergezelde hem. Musis Sacrum. Gisteravond werd voor een volle zaal in Musis Sacrum gegeven i>De voddenraper van Parijs" door het Rotterdamsch Tooneelgezel- schap onder directie van Corn, van der Velden. Met sncces is dit bekende stuk nog weer eens opgevoerd en het publiek heeft blijkens het herhaald applaus genoten van het spel der artisten. De kermis. De kennis heeft weder een bevredigend verloop gehad. Dc geheele week is vrij kalm gepasseerd niettegenstaande liet op enkele avonden zeer druk was op het kermisterrein. Slechts een paar aanhoudingen waren noodig. Zoo werd Zaterdagmiddag een per soon naar het politie-bureau gebracht die op den Rotterdamschen dijk, onder den in vloed van sterken drank verkeerende, aan 't vechten was. Hij verzette zich bij zijn over brenging bovendien nog tegen de politie. Zondagmorgen zijn eenigo beschonken per sonen op een handwagen naar het politic bureau gebracht en ter ontnuchtering in be waring gesteld. Een paar personen werden gisteravond om 11 uur 'door den conducteur der stoom- tran( uit de tram verwijderd omdat zij onder den invloed van sterken drank verkeerende, voor de overige reizigers te lastig waren. Gisteravond werd een bewoner van de Groote Markt, die op zijn stoop stond, lastig gevallen door eenige opgewonden personen, waarvan een den bewoner met een wandel stok den hoed van 't hoofd sloeg en hem nog eenige klappen toediende. De dader is naar het bureau overgebracht. Vanmorgen is de gistbaas van den heer Houtman in de gistpakkerij aan de Nieuwe Haven plotseling aldaar overleed. De man was lijdende aan een maagkwaal die hem vanmorgen weer hevig aangreep en onverwacht een einde aan zijn leven maakte. Het lijk is door de politie naar de woning vervoerd. Het door do politie ingesteld onderzoek naar den dader van de 'laaghartige baldadigheid op het R. K. kerkhof, heeft reeds Zaterdag tot resultaat gehad, dat de vermoedelijke dader is opgespoord. Een voorloopig onderzoek heeft reedsi verschil lende punten aan het licht gebracht, doch het onderzoek wordt nog voortgezet. Gisteravond is de bediende uit de poffer tjeskraam van J. W. Koohbcrgen, de 25- jarige Jan Nieuwenburg, bij het waterschep pen in de Korte Haven gevallen, waaruit hij door eenige passeerende burgers is gered. Door de politie is vanmorgen hier aange houden de matroos der Kon. Ned. marine J. G. V. die van passagieren te Amsterdam was achtergebleven en wiens opsporing en aanhouding door de autoriteiten was aange vraagd. Hij is naar Rotterdam •overgebracht cn ter beschikking gesteld van den garnizoens commandant aldaar. Zaterdagmiddag is. hier aangehouden de hier woonachtige XV. P., tegen wien een bevel tot inhechtenisneming wasi uitge vaardigd. tot liet ondergaan e-ener hechte- nisstraf, waartoe hij was veroordeeld. Hij is tot het ondergaan daarvan naar Rotterdam' overgebracht. De kommies 2e kl. J. S. de Nes is over geplaatst van hier naaf Hilversum (tijd.) met ingang van 16 Juli a.s. Ned. IIeuv, Kerk. Beroepen: te Papendreehl da. F. F. J. van de Plassciic te Jaarsveld; te Kostcren ds. J. G. Leenmans te Bennekom. A n n g c ii o m e nhet beioep te Aarden- burg door ds. A. Jager te Berkenwoude. Hooger Onderwijs Aan de universiteit to Gioningen is ge- piomoveotd tot doctor in de staatswetenschap op stellingen en een proefschrift, getiteld „De gemeente als rechtsorgaan in haar ver houding tot den staat", do heer mr. J. II. Labhei Wil, geboren te Amcide (Z.-Il.) (cum lande). Tol doctor in de rechtswetenschap is ge promoveerd op stellingen de heer A. W. van Holtlie tot Echten, geboren te Nieuw Amsterdam. Aan de universiteit te A'dam is afgelegd het doctonuil-examon in de staatswetenschap pen door den heer mr. Corn. Vis; liet doc- toraal-examen in de geneeskunde door mej. C. Konitners en don heer E A. Verboeven. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zijn bevorderd lot arts de hec ren J. C. Broekoma, goh te Middelburg C. F. J. Schroder, gob. te EindhovenJ. M. P. XV. Geers, 'geb .te Grave; C. J. van Mnnsum, geb. te llillegom. De »N, VI. Ct." heeft vernomen dat het bericht, als zouden hier van kerkelijke zijde pogingen in het werk gesteld worden om een tweede ziekenhuis op te richten, van allen grond ontbloot sschijnt". Op den internationalen zangwedstrijd te Wat onlangs door een sportblad werd op gemerkt ten aanzien van worstelwedstrijden, waarbij het „toeval" een groote rol zou spe len is gisteravond op schitterende wijze weer legd. De kwestie was dat Dirk van Jen Berg, de bekende Hollandsche worstelaar steeds overwon bij wedstrijden in Nederland. Thans schijnt v. d. Berg's gelukster aan 't tanen, ten minste gisteravond is, bij de worstclkamp in liet Rembrandt-thcater te A'dam Ruk door den Oostenrijker Randolfi gelegd! Of is hier weer'het toeval in 't spel en hoeft het ironische artikeltje in bedoeld sportblad invloed uitgeoefend op den gang van den wedstrijd? Hoe liet zij, de twaalfde woistelnvond in 't Rembrandt-theater bracht de ongekende verrassing, die door het gros van het publiek met hevig gefluit en met pro testen en kabaal, begroet weid. liet verslag van den worstelkamp zegt dat van den Berg een zwaren strijd had tegen Randolfi werkend met knietjes en colliers forcé. Reeds waren er 2 ronden zonder be slissing verloopen, toen Van den Berg den Oostenrijker onder zich kreeg en hem tracht te te leggen met de „halve Nelson". Twee maal ontglipte Randolfi en de derde maal lag hij bijna, toon hij inet behulp van al zijn krachten een pirouette maakte, met een vaart over Van den Berg hecnvloog, wiens linkerarm in Randolfi's rechter zat, en door de enorme snelheid en zwaarte van den Oos tenrijker trachtte Van den Berg zich .over te gooien, doch daarbij raakte hij eenige oogen- blikken met beide schouders het tapijt en scheidsrechter Holtzhauer verklaarde "Ran dolfi tot, overwinnaer. Zóó hevig was het protest van een gedeelte van het publick verscheidene juichten den Oostenrijker har telijk toe dal hel programma voor dien avond niet afgewerkt kon worden. Ook de jury-leden, of althans een gedeelte der hee ren, legden zich niet bij deze beslissing neer en verlieten hun zetels. De Touringclub de France gaf gisteren te Versailles een groot feest ter eere van het 100,000ste clublid. Aan een reuzendiner namen 1500 gasten deel. Loubet, de oud- president, en verschillende ministers namen deel aan het feest. De Maas. De verzanding der rivier do Maas. neemt hier en daar onrustbarende proportion aan. Do Noordgeul van de Bcrgsche Maas, nabij de draaibrug te Ilcusden, isdoorwaadbaar, Cn waar in een vorig jaar nog diepgeladcn schepen konden passeeren, kan thans nau welijks met eeïi roeiboot worden gevaren. Russisch. Naar wij vernemen, heeft zich te Nijmegen een geval voorgedaan, dat, als' de toedracht der zaak, zooals zo ons door do betrok ken personen werd vertohl, juist is, waar aan wij geen reden hebben te twijfelen, aan Rusland,-'doet denken. De heer Ariëns Jr., verhuurder* van auto mobielen, ontving n.l, 'efezen /norgen aan zijn garago het bezoek van twee mare chaussees (do brigade-kommandant on een marechaussee uil Grocsbeek), die hem vroc gen of hij Donderdagnacht op den weg naar Heumen zonder achterlicht met een auto gereden had. Do beer A„ die dit feit niet toegaf, werd1 toen in zijn eigen huis geboeid en door beide politiemannen als een gevaarlijk misdadiger langsi do straat vervoerd naar do woningi van den heer IC. aan den Batavierenweg, die op bedoel den autotocht zijn medepassagier zou zijn geweest. 'Daar de lieer K. niet thuis was, doch zich in de Cochoornstraal bevond werd do wandeling van den geboeide, on der gróót© nieuwsgierigheid van. bet pu bliek, daarheen voortgezet. Hier schijnt men-tot een explicatie gekomen te zijn, althans de hoor A. werd van zijn boeien ontdaan en kon huiswaarts keeren. („NijnV. Ct.") Kwartjesvinders Nu do A'mslerdaniselie politie de liee- ren kwartjesvinders hevig op do hielen zit, wijken zij uit naar do omliggend© gemeen ten. Zoo vereerde Donderdag een bekend vijftal, waarvan tweo op een sloomliets re den en de rest op gowono rijwielen, de gom. Sloten met 'n bezoek. Daar werd ech ter de chef-veldwachter gewaarschuwd, zoo- dat zij aftrokken naar 'I terrein „Veelusll" aan den Slolerslraatweg. Daar werden zij weer tegemoet gereden door den veldwachter van den Overtoom, die door zijn tegenwoor digheid verhinderde, dat hel tot spelen ■kwam. Geen zaken te doen zijnde, trokken dc hceron toen maar weer op Amster dam aan. Vrijdag echter hebben, zijl toch nog op den Haarlemmerweg hun geluk beproefd cnf25 verloren. Toen do winner de dubbeltjes binnen had, weigerde hij door te spelen, maai "toen kon hij een pak slaag krijgen. Na een paar likken le hebben ont vangen, wist hij zich cchtei* uit de voeten te maken. Een politieblad. Zaterdag is het eeisto nummer verschenen van het „Geïllustreerd Politie-nieuws", ceu weekblad Ier voortzetting van liet in Mei 1905 opgeheven weekblad van dicnzelfden naam. 11ct blad zal populair geschreven ver slagen van strafzittingen van dc voornaamste rechtbanken, betrouwbare politic-bei icliten en voort alles bevatten wat in veiband staat niet de justitie en de politic. Het stand punt is neutraal, politiek en godsdienst 7,ul- len ten strengste geweerd worden. Adres: Scheveningcn, Badhuisstraat 92. De dienstweigeraar. Do dienstweigeipnde landweurplichtige Kiiile is uit Haarlem naar Amsterdam over gebracht. Gisteren was zijn straftijd om en werd hij overgegeven aan de militaire autoriteiten om zijn 1 3 dagen strafdienst, te volbrengen. Op een dap *11 steden bezocht. De „Banier" meldt dat dc heer XV. XV. de Boer van Scharren Zondag van do vo rige week hot kranige, stukje vertoonde om per fiets op één dag dc 11 steden, van Friesland to bezoeken. Dat het op schaat sen meermalen gedaan werd is> bekend doch per fiets in een dag die reis le ma ken en 's avonds weer goed en wel bij honik te zijn, daarvan zijn als wo het. wel hebbt-n, nog geen andere voorbeelden voor handen. Te begrijpen is, dat zoo'n ritje niet na de koffie volbracht kan worden. De heer Do Boer zat dan ook des morgens lialf- vier al tusschen do wielen en spurtte over Sloten naar Stavoren, waar hij om, 6 uur arriveerde in hotel Bakker. Vervolgens wan hij om 6.50 bij Hendriks te. üindeloopen, om 7i/o uur bij Oostcrhoff te Wonkum,om kwart over negen Bijkerk, IJlst, 10 uur Fcikema, Sneok, 10.15 de Boer, Bols- ward, 11.45 hotel Rozenburg, Jlarlingen, 12.15 Bijlsma, Francker, hatftwee Wijmeii- ga, Dokkuntj Van Dokkum ging de tocht over Vecnwouden, Bergum', Diachten, Gor, redijfc, naar Heerenveen, waar onze sport man 's avonds 7 uur arriveerde, om van daar later iu den avond huiswaarts tfl keeren. Al deze tijdstippen zijn door de genoem de hotelhouders op een lijst met limine, handteekeningen gewaarmerkt. De geheele afstand uit en thuis bedraagt pi. m'. 235 K.M., zijnd© ruim 42 uren gaans, Waarschijnlijk zal hier een motorfiets bedoeld zijn. De zonnevlek. Feu deskundig© schrijft in do „Zutf. C.": De groote zonnevlek, die enkele dagen geleden op dc zonneschijf word gezien, was alhier gisteravond omstreeks achtuur, een twintigtal minuten voor zonsonder*- gang, met het. bloot© oog, vooral wanneer men het licht der zon door middel van een gewone zonnebril verzwakte, goed waar te nemen. De grootte van haar op pervlakte komt, naar schatting, nagenoeg overeen met viermaal die der aarde. Zij bevindt zich ongeveer in het midden van de rechterhelft dor zonneschijf, meer naar haar westelijken rand. Ook een tweede groote zonnevlek, min der in het oogvallend clan bovengenoemde, is mede genoegzaam le onderscheiden, een weinig links, boven deze. Een brandje en een ongeluk. Omtrent het gebeurde in de kazerne te Amersfoort waar con soldaat een kameraad bij ongeluk mot oen snoeimes doodstak wordt nader gemeld dat het brandje in den hooi berg ook een troepje huzaren en ordonnan sen naderbij lokte. Zij spiongen daarbij over een lieg, waarachter de veldartillerist T. uit Rotterdam met een snoeimes aan 't werk was. Door het opdringen viel een hunner, de ordonnans Bovenlander," ook uit Rotterdam en een vriend van T., in het geopende mes. liet bad hem door het stalbuis in do volle borst getroffen. Aanstonds riep deze„Dat is raak". Hij spoedde zich naai* het dichtbij gelegen hospitaal, doch overleed daar zeer kort na aankomst. In plaats van 's avonds hun zoon met verlof thuis te krijgen, ont vingen de ouders gisterenoehtend het over lijdensbericht. De pleger van den manslag door on voort

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2