60"° jaargang Woensdag 11 Juli 1906. No. 12127 BRRQLTJOBLT. Uit de Pers, Deze courant verschijn! d a g c 1 ij k s, mol nil zondering vnn Zon- en Feestdagen, Prijs per kwartaal: Voor S cli i ed a m en VI aar dingen 11.1.25. Franco per pest 11.1.65. Prijs per week: Voor Schiedam en Vlaardingen 10 cent. Afzonderlijke nummers 2 cent. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. Advertenliën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór een uur aan het bureau bezorgd zijn. Bureau: Boterstraat 68. Prijs der Advertentiën: Van 16 regels 11. 0.92; iedere regel moer 15 cents. Reclames 30 cents per regel. Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertontiën bij abonnement op voordeeüge voorwaarden. Tarieven hiervan zijn gratis aan het Bureau te bekomen. In de nummers, die Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond verschijnen, worden zoogenaamde kleine advertentiën opgenomen tot den prijs van 40 cents per advertentie, bij vooruitbetaling aan het Bureau te voldoen. Interc- Telefoon No. 123. BUITENLAND. Schiedam, 10 Juli 1906. RUSLAND. Volgens de „Köln. Ztg." worden de volks- samonkomstcn in de straten van Peters burg steeds veelvuldiger. In de laalslc da gen hadden herhaaldelijk betoogingen plaats in de buurt van liet Taurische paleis, waar de Docma vergadert. De politie kon slechts met de bajonet op hot geweer do menigte uiteoudiijveu. Be bladen gaan voort dag aan dag berichten over gisting in het, leger te verspreiden. Wegens brutale mis handeling van een soldaat door een offi cier kwam. het l'alloï-regiment in verzet. Uit het Zuiden komen ernstige berichten van troepenmuiterijen. Tc Sebastopol hou den de soldaten bijeenkomsten op straat. Aan een dergelijke meeting namen eergis teren ook. 400 matrozen deel. Op de ver gadering werd besloten de arbeidersgroep in de Docma te steunen. Dagelijks houden matrozen bijeenkomst op de s.s. „Pantelei- nion" on „Tsjcsma". Bij Zondag te Petersburg gehouden be toogingen uscliten de manifesLanten dait het publiek het hoofd zou ontblooten voor de roode vlag, aan welken eisch gereede- lijk werd voldaan. Des avonds werd er lusschen kozakken en politie en revolutionaire betoogers he vig gevochten. Da toedracht, derzaak komt hierop neer, dat do politie een offi cier trachtte gevangen ie nemen, die iol het volk een oproerige toespraak hield. Ret volk verzette zich door het werpen met stcenen, waarop de kozakken met de nagaika's en "de blanke sabel de menigte uiteendreven. De steenenregen uit de ven sters hield niet op, zoodat de kozakken gebruik moesten maken van de vuurwa pens. Er moeten vele gewonden zijn ge vallen. Eerst 's nachts om) uur was de orde hersteld. Een groot aantal personen wcrcl gearres teerd. De hooligans, die Vrijdag een vólks- badhuis verwoestten, vochten bij dit stand je mee. Generaal Baloeseü' is Ie Bjeloslok aan gekomen om een onderzoek in te stellen naar do houding dor soldaten, tijdens do pogrom. De Pelersburgscho bladen melden dat do soldalen van het garnizoen te Bjeloslok in een dagorder door den commandant wordfen geprezen voor hun „opoffering en toewijding". Hot interview van Reuter's corresp. met den bloedhond Trepoll', wordt tc Peters burg beschouwd als do aankondiging van het aftreden van Goremykin's kabinet. De domheden, die Trepolf als reactionair de biteert in zijn vraaggesprek, behoeven niet te worden toegelicht. Hij ontkeni den revo lutionairen geest in bet leger en schuift het aanstoken van revolutionaire woelin gen op rekening van de Joden. Een ty- Roman naar het Duïtsch van ADOLF OTT. 33) Kuni stond met wat breiwerk tegen een Heur geleund en hield zich nu eens met haar werk bezig dan weer wierp zij een deelnemen den blik op den jongen man, die in bittere en treurige gedachten verzonken scheen. Toevallig keek Valentin inde richting der deur en ving daarbij een dier blikken op De ongeveinsde deelneming die daaruit sprak, de bescheiden houding van Kuni, die hem nooit nieuwsgierig naar iets gevraagd en zijn gevoel steeds gespaard had, deed hem weldadig aan. Wat gedurende geruimen tijd geheel uit zijn geheugen verdwenen was geweest, de gedachte aan den tijd, waarin hij het vaste voornemen gehad had, het meisje, nieltegen staande den tegenstand van zijn vader lot zijn vrouw te maken, nam plotseling weer vasten vorm. Maar waarom had zij niets van hem willen weten? Don zou alles anders ge worden zijn, dan had hij thans niet in zulk een ellendigcn toestand verkeerd dan ja dan Wonderlijk. Indertijd had zij hem ver zekerd dat zij niet van hom hield en daarom met met hem wilde trouwen. En nu had zij met boter voor hem kunnen zorgen wan neer hij haar minnaar was geweest. pisehe verklaring van een Russisch buveau- craat. ilel nieuw te vormen kabinet zal, vol gens het „Nowoje Wreinja" de laatste po ging zijn om! eon compromis tc sluiten met de Doema. Grondbezitters uit Woronesj, Koersk, Too la en Saratoff hebben vertegenwoordigers naar Petersburg gezonden om de regee ring dringend te verzoeken maatregelen te nemen voor de bescherming hunner eigen dommen. Als protest tegen het bedorven voedsel de slechte behandeling heeft het 4o bataljon van hot >Odessa-reg. te Kief in garnizoen, den dienst geweigerd. Ilel gc- heele regiment steunt de muiters. flet scheepvaartverkeer te Odessa is weer begonnen, do slakers hervatten het werk. Te Konslantinof, Alexnndrof on Lodz zijn de brandewijnwinkels vernield door ecu gewapende bende. Kozakken hebben 7 bandieten doodgeschoten. GEMENGDE MEDEDEELIN GEN. Engeland. Twee ministers hebben zich weer eens op zeer krasse wijze uitgelaten over het IToo- gerhuis, klaarblijkelijk in do overtuiging, dat binnen niet al te langen tijd de strijd tegen dit conservatieve lichaam, dat hoogst waar schijnlijk ook hot nieuwe schoolwet-ontwerp zal verwerpen, over de gehecle linie zal uit breken. De onderstaatssecretaris, Winston Churchill, wees in een redevoering, die hij te Abdringham hield, op de noodzakelijkheid dat de liberalen, mot het oog op een moge lijk aanstaand conflict met het Koogerhuis, hun vertrouwen aan het ministerie zouden blijven schenken. Het Iloogerhuis noemde hij een ongezonde instelling, zonder vcrant- woordelijkhcidsgevócl, die niet meer nor maal werkt en geheel en al het werktuig van éCn partij is geworden. De heer Lloyd George, president of the board of trade, sprak in een redevoering te Shotley Bridge (graafselmp Durham) van een onttakelde regecringsmaehino en verklaarde, dat het Iloogerhuis bij hel oudroest moest worden geworpen. Onlangs verklaarde Llovd George dat het Iloogerhuis de „luiheid des lands" vertegen woordigde. Waar zelfs ministers zoo kras te keer gaan tegen het Iloogerhuis zal het zijn langsten tijd wel bestaan hebben. van hun brieven aan den eersten voorzitter van het Hof van Cassatie. Er worden vier kogels gewisseldkolonel Picquart schoot in de lucht. Geen van beiden werd ge troffen. De anti-Dreyfusards willen nog een laatste poging wagon om bot Cassalic-hof te bewe gen Dreyfus naar een nieuwen krijgsraad te verwijzen. Zij zullen dan wel zorgen nieuwe valsehe getuigen op te roepen, waardoor Dreyfus ten derde male veroordeeld zou worden, in 't belang van de „eer van het leger". De anti-semiotische en nationalis tische bladen varen heftig uit tegen den proc.-gen. wiens welsprekend requisitoir ten gunste"" van Dreyfus, een pleidooi is voor waarheid en recht. Het is niet te verwach ten dat het cassatichof Mercier's taktiek aan vaart en Dreyfus naar een nieuwen krijgs raad verwijst, liet Rennes-vonnis wordt eenvoudig tot een dwaling verklaard. Later zal Moreler toch wol gelegenheid hebben om voor den rechter te spreken, maar dan zal Dreyfus de aanklager zijn. die zijn belager vervolgt wegens laster. De beraadslagingen voor het Cassatiehof die gistermiddag worden voortgezet, waven eerst te 5 uur geëindigd en zullen vandaag nog voortgezet worden Hot vonnis wordt niet verwacht voor Woensdagnamiddag. De moeder van Jaurès. den socïalistisehen Kamer-afgevaardigde voor Carmaux, is tc Caslre sur l'Agout overleden an de aanneming van het school wetsont werp door den Pruisischen Landdag, kien weet dat deze wet een reactionair karakter draagt. Tc Hamburg wordt een stoomschip uitge vist om naar het eiland „Chiloc" op de Clii- leensche kust te vertrekken voor rekening tui Berlijnsche bankiers. Op dat eiland zal een Duilsche kolonie worden gesticht en een kolenstation worden opgericht, Of de regeering in deze zaak betrokken is werd nog nief bekend Frankrijk. Dc Dreyfus-zaak gaat weer gaandeweg de gemoederen in beweging brengen. De leden van den ouden gcneralen staf komen te elf der ure uit den hoek, Mercier schrijft brie ven met nieuwe leugens natuurlijk, aan den president van het Cassatiehof, zelfs een duel heeft plaats gehad. Generaal Gonse on kolonel Picquart heb ben gistermiddag geduelleerd naar aanleiding Daar boven bij de deur stond het meisje. Aan genoegen voor zich zelf dacht ze niet. Toen riep hij Kuni bij zich cn zij kwam, langzaam, weifelend met een plotseling op komende blos op de wangen cn zette zich met kloppend hart op de bank onder de linde. Zachtjesaan begon zich een gesprek te ont wikkelen. Kuni was terughoudend, maar had er uitstekend slag van juist op liet goede oogenblik een stoot to geven waardoor het gesprok opnieuw opleefde. De zon was reeds lang onder en de sche mering aangebroken, toen Valentin begon los te komen en hij begon te vertellen van zijn vrouw en van den strijd tusschen hen beiden. Kuni zweeg en slechts haar snel adem halen toonde haar deelneming in hetgeen hij vertelde. „En zoo is het gekomen," eindigde hij, „dat ik in weerwil van mijn innige liefde en in weerwil daarvan, dat ik weet dat ik van haar weg ben gegaan omdat, wij elkander niet doodongelukkig wilden maken. Zij heeft haar zwager, majoor Von Hager naar mij toege stuurd om mij te vragen weer bij haar te komen. We zouden dan weggaan uil Mun- chen en heel eenzaam buiten gaan wonen. Zij wil van alles afstand doen om mijnentwille. Wanneer ik er lust in heb koopt zij ergens in het gebergte een groote hoeve. Daar zou ik dan kunnen boeren, zooals ik wilde en alles doen wat ik-verkoos. Dat alles zou ze graag willen doen als ik maar terugkwam. Nu, we hebben er niet veel over behoeven te redeneeren. De majoor heeft liet ant- Italië. Sinds reeds moer dan twintig jaar lagen de bakkerspatroons te Catania (Sicilië) overhoop met het gemeentebestuur, dat den prijs van het brood bepaalde en dezen verlaagde, wanneer het meel goedkooper werd, en met hun gezellen, die ontevre den waren met hun loon. Deze twisten zouden aanleiding hebben gegeven lot moeilijkheden voor de geheeie stad, daar dc patroons hadden verklaard hun vuren te zullen blusschen, zoo dc verkoop niet geheel en al werd vrijgelaten of de arbeiders in staking zouden gaan. Daarom besloot de raad (27 Dcc. 1902 van stadswege brood te gaan bakken. Hij kocht de particuliere bakkerijen en richtte een eigen bakkerij in, dc „Pahificio inunici pale" met 62 ovens. De 538 werklieden dier inrichting krijgen hun brood voor niets en ontvangen bovendien een goed loon. De verbruikers betalen 10 centimes per kilo minder, een besparing, die, gerekend op een broodverbruik van 70,000 kilo per dag, de kleinigheid van 2.555.000 frs. per jaar bedraagt. Andere Siciliaansche steden, zooals Pa lermo, Messina, e. n., hebben het voorbeeld van Catania reeds gevolgd. Duitse lil and. Minister Studt heeft de orde van den zwarten adelaar ontvangen bij gelegenheid de woord dadelijk mee kunnen krijgen. Ik w.. nooit meer aanzien hoe ze verteert van heim- mee naar baars gelijken, hoe ze niet kan leven zonder omgang te hebben met voor name lieden. liet zal wel moeite kosten eer de rechters de scheiding uitspreken heeft de majoor gezegd. Maar als ik niet naar haar terugkeer, heb ik ze immers moedwilli verlaten. Nu, we zijn niet boos op elkaar, maar we kunnen allen niet samen leven. Ja later Hij eindigde den volzin niet, maar streek zich met de hand over de oogen. Toen stond bij op, ging het bok uit en verdween in duisternis. Eerst laat keerde hij van zij nachtelijke wandeling terug on Kuni, die slapeloos te bed lag hoorde hoe hij mot vas tere schreden dan vroeger naar zijn kamer ging- Sedert dien avond was in den toestand van Valentin een verbetering te bemerken die zich voorloopig echter alleen tot zijn ver keer met Kuni bepaalde. Hij ontweek haar niet meer, wisselde nu cn dan enkele woor den met haar en nam met grootero belang stel! mg deel aan wat er op de hoeve voorviel. Op de geschiedenis van zijn liefde en zijn smart kwam hij tegenover het meisje nooit terug, maar er was toch veel dat zij op mooie zomeravonden op de bank onder linde samen verhandelden. Daarbij sprak Kuni veel openhartiger d.... zij vroeger gedaan had. Met verbazing ont dekte hij dat zij niet alleen van hef huis houden versland had maar ook een zeer ge zond oordeel bezat over menschen en toestan den. Daar was niets dat hun in hun ge- Vereenigde Staten. De arbeiders te Seattle in den staat Washington hebben op een meeting gepro testeerd tegen de gevangenneming van Ro senberg, die te Altona als anarchist is opge pakt. Rosenberg is volgens onverdachte ge tuigen een kalm werkman, die zich bezig houdt mol het uitvinden van nieuwe klcuren- mengsels. Na een scherp verhoor is Rosenberg, on der verdenking van een aanslag tegen kei zer Wilhelm, geboeid naar de gevangenis overgebracht Noorwegen. Keizer Wilhelm heeft koning ITnakon 5 la suite van de Duitsehc marine gesteld. Verder heeft o. a. minister-president Mi- chelsen het grootkruis van den Roodon Ade laar gekregen. Griekenland. Uit Berlijn wordt gemeld dat het Gricksch- Roemeensche conflict binnenkort tot vol komen bevrediging van beide Staten zal wor den opgelost. Egypte. Naar de „Daily Mail" uit Alexandria ver neemt zijn, wegens het gevaar van een pan- islamilische beweging in Egypte, bevelen naar Malta en Gibraltar gezonden, om de troepen gereed te houden ten einde die, zoo noodig, onmiddellijk naar Alexandria te kun nen zenden. Een blijvende vermeerdering der Engelsche bezettingstroepen zal zoo spoedig mogelijk tol stand komen, en daarbij zal men vooral de artillerie versterken. Zuid-Af rika. liet is niet meer te betwijfelen of do op stand van de Zoeloes in Natal breidt zich, ondanks de „overwinningen" der Eng sehen meer en meer uit. Het jongste succes der Engelschen was een slachting van 5 4 7 zwarten. De blanken hadden geen verliezen. Te Johannesburg heerscht een paniek on der de blanke bevolking. De stad is in een legerkamp herschapen. Huizen worden gebar ricadeerd en wapenhandelaars kunnen nau welijks aan alle bestellingen voldoen. Dinizoeloe, een invloedrijk Kafferhoofd, moet zich bij den opstand aansluiten. In een maand zijn te Johannesburg 20 aanvallen van Kaffers op blanken gepleegd. Ook de Basoeto's gaan meedoen tegen aan vallen op blanken. Honderden vrouwen en kinderen van blan ken op den Rand worden naar de kust ge zonden. In den loop dor vorige week zijn er 800 vergunningen voor het dragen van wa penen aan blanken uitgereikt. Dc politie speurt de mijngangen en kampen en de Kaf ferliutten op den Rand ijverig na en heeft er een menigte assegaaien en strijdbijler in beslag genomen, die misschien moesten dienen bij het oproer, dat naar men zegt den 17en dezer zou uitbreken. Er zijn ook een aantal Kaffers gevangen gezet. mcenseliappelijkcn omgang donker bleef, zij stonden geheel gelijk tegenover elkaar. Iloe giooler de toenadering tusschen Kuni on Valentin werd, hoe duidelijker de in vloed die deze omgang op hem had aan hel licht kwam. Ilij liet zich soms tot een hartelijk lachen verleiden en zijn aanvallen van zwaarmoedigheid werden zeldzamer. Allen die op do hoeve werkten zagen deze verandering met welgevallen. Slechts de oude boer maakte een uitzondering, want zijn door jaloezie verscherpte blik had reed: lang bemerkt dat het onverschillige in bei der omgang plaats maakte voor een loc nemende wederzijdsche belangstelling. Hij zag het vogeltje uit zijn kooitje ontsnappen cn zijn toorn en jaloezie stegen tot een onge kende hoogte. Ilij begon zijn zoon te haten. Van uit verborgen hoekjes sloeg hij dil wij Is de heide jongelui gade on stond daar bij de grootste kwellingen uit. Waarom had hij liet meisje indertijd maar niet laten gaan. Al was zij dan ook voor hem verloren geweest, Valentin had haar dan loch even min gekregen. Een hatelijk, boosaardig lachje gleed over het rimpelige gezicht van den ouden boer. Hij zou hel genoegen v Valentin bederven, maar c-r was haast bij want hij had gehoord dat. diens vrouw na lang aarzelen toch een eisch tot cchlscheidinc had ingediend. Over enkele dagen zou de be slissing van de rechtbank bekend zijn. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Valentin was naar den Rinderalm vertrok ken en vond daar werk genoeg dat berg Z u i d-A m e r i k a. Volgons berichten van den komman- dam der Amerikaansche vloot in de wate ren van San Domingo, is er ieder oogen blik een gevecht te wachten tusschen 500 Dominicaansche revolutionairen en de rc- geeringstroepen. De regeering der Vereen. Staten heeft tien kleine oorlogsschepen naar San Do mingo gezonden om te trachten een revolutie te voorkomen. J ap an. Volgens een bericht van de „Daily Tele graph" uit Tokio is het Engelsche smaldeel te Jokohama aangekomen. Vandaag wordt admiraal Moore met zijn staf door den Mi kado in gehoor ontvangen Woensdag geeft admiraal Togo tor eere van de Engelschen een groot feestmaal. Fiscale of Technische herziening. In haar nummer van Zaterdag 1.1. schreef de „Residentiebode" „Naar aanleiding van onze beschouwing onder het motto: „Fijn onderscheiden", gcieverd over de fiscale herziening van het Tarief van Invoerrechten, welke niet mocht onder Minister Harte, en de tech nische, die wel geoorloofd is onder Mi nister de Meester, wil de „Arnhemsche Courant" ons van inlichting dienen. liet onderscheid (lat tusschen „fis caal" cn „technisch" tracht dci„Arn- hemsche" aldus aan te geven: ,,'t Is toch zoo doodeenvoudig; een fiscale herziening, als van mr,Har te, heeft ten doel vorhooging der rechten van invoer, vermeerdering van het aantal artikelen, bij welker invoer een hooger recht dan een 'zuiver sta tistiek recht gelieven wordt, terwijl een technische de rechten van invoer onveranderd laat en slechts onre gelmatigheden in heL tarief cn gebreken in de wijze van heffing herstelt. Dat ook van een herziening dor laatste soort verhooging van 's Rijks inkomsten uit de invoerrechten tc verwachten is, even zeer als bedoeld wordt met een fiscale herziening, zal niemand tegen spreken." De „Arnhemsche" klampt zich dus vast bezigheid en zijn aandacht iu beslag nam. Slechts Zaterdagsavonds kwam hij thuis op de hoeve, 's Maandagsmorgens vertrok hij dan weer. De weken snelden voorbij en hij begon zieli steeds meer op de Zaterdagavonden te verheugen. Gedurende de dagen die hij in de eenzaamheid doorbracht, verzamelden zich in zijn hoofd allerlei vragen en wenschen, ook plannen die zijn werk betroffen, cn dat alles moest hij met Kuni bespreken En haar ging het evenzoo. Wanneer zij bij elkaar waren vonden zij steeds overvloedig stof voor een gesprek. Valentin schudde dikwijls als hij alleen was het hoofd terwijl hij h'J zichzelf zeide: „Ik had toch niet gedacht dat er zooveel achter Kuni zat." Zijn smart verminderde Het scheen hem toe, alsof hij alles wat Johanna von Hager betrof gedroomd had. Ilij verwijlde nog slechts zelden met zijn gedachten bij dezen tijd en dan maakte zich een gevoel" van een geleden nederlaag van hem meester. Johanna was niet langer de godin, het icleaal dat hij eens in haar gezien had. Hij begon haar in zijn gedachten een verwijt er van te maken dut ze hem inder tijd bijna met geweld tot zich getrokken had. Wat hij haar vroeger als het hoogste had aangerekend, begon hij nu als het tegendeel te beschouwen. (Wordt vervolgd.) schiedamsche courant

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 1