STADSNIEUWS. TL A Alt DIN OEN. Kunst en Wetenschap. Remhrandtfeesten -Z." „K.~~Il. Prins Hendrik bracht Zondag omstreeks den middag een bezoek bij den minister van financiën, mr. He Meester. (Vad.) Yerjaardag -van It. M. de 'Koningtn-Moeilcr, Ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin-Moeder wordt 2 Augustus het gebruikelijke vuurwerk in de Maliebaan afgestoken. Het groote stuk, dat, ter gelegenheid van Koningin AYilhelmina's verjaardag, in het Ilaagsche Bosch zal worden ontstoken, zal vooi'stellen een imitatie van liet met den eersten prijs bekroonde ontwerp voor bet Vredespaleis, naar de perspeetiefteekening van Cordonnier. liet Haagsche comité voor volksfeesten heeft zich de medewerking verzekerd van Orelio, die op 2 Augustus a. s. in den Koe kamp »Yan eene Koningsvrouwe" en Qud- Hollandsche liederen zal zingen. Ridderorden. Bij Kon. hosl, van 13 dezer is: lo. be vorderd tot commandeur in de orde van den Kederlandsclien Leeuwmr. \V. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam, eere voorzitter van do Algemeeno Rembram.lt- commLsie2o. bevorderd tot groot-officier in de orde van Oranje-Xassau dr. AAL Bode, directeur-generaal der Koninklijke Musea, te Berlijn: zijn: 3o. benoemd in de Oranje- Xassauordetot commandeur: E. Michel, te Parijs; dr. A. Brediusdirecteur van het Koninklijk Kabinet van schilderijen (e 's-Gra- venhage mr. II. P. Quack, voorzitter van de Algemeeno Bemhramlt-oommissie, te Am sterdam tot officierjhr. mr. J. F. Backer, secretaris van de Algemeeno Rembnmdt- eommissie, te Amsterdam: K. J. L. Alber- dingk Thijm, letterkundige, te Baant; is: -lo. bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Xassau, M. A. J. Bauer, kunstschil der, te Haarlemöo. benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Xassau. Anton Aver- kantp, toonkunstenaar, te Amsterdam i n Oo. toegekend de eere-medaille der orde van Oranje-Xassau, in goud, aan J. van Tette rode, opzichter van de Bijksnui.-eumsgebou- wen te Amsterdam. Audiënties. De gewone audiëntie van den minister van landbouw zal Woensdag, en van de ministers van financiën en van oorlog Donderdag niet plaats hebben. Celebes. De correspondent te Batavia van de „X. R. Ct." seint: De Rnnte-Pau-colonne is 5 dezer door uitputting en gebrek aan voorraden naar Podaka teruggekeerd. De colkinne rukt na aanzienlijk versterkt te zijn weder op ter helopening van de actie tegen Eonto Asoe. In het bivak te Wntampone is den löen dezer een talrijke bende door een onbekende oorzaak binnengedrongen. De vijand werd mei een verlies van 51 dooden teruggesla gen; onzerzijds 5 dooden en gewonden. De Boni-expeditie is mpt ingang van 1 Augustus ofieieel ontbonden. De luitenant-kolonel Swart is benoemd tot gouverneur van Celebes en Onderhoorigheden. Bonto Asoe ligt in het gebied van Poeang Tikoe in de Toradjalanden. Ter verklaring van de uitdrukking ..Rante-Pau-colonne" teekenen wij aan, dat na het eerste échec voor Bonto Asoe, door ons geleden, de troep op Ranta Pan (een der drie tot Walenrang behoorende Toradjalandschappen) terugtrok, daar versterking afwachtte uit Paloppo en toen weder tegen Bonto .Asoe oprukte. Ge makshalve noemt men dien troep nu Rante- pau-colonne. Te hopen is, dat het nu zal lukken Bonto Asoe te vermeesteren, reeds tweemaal moesten wij terug. De ..X. R. Ct." voegt hier voorts aan toe; Het tweede gedeelte van het telegram van onzen correspondent bevat zeer ernstig nieuws. Watampone is de hoofdstad van het rijk van Boni. Vergissen wij ons niet dan is de plaats bezet door een compagnie infanterie, die zich blijkbaar kranig heeft geweerd. Het ernstige van het bericht zit hierin, dat men dacht den toestand in Boni geheel mee-ter te zijn. Dit laat blijkbaar nog al wat te aen- schen, daar het anders onmogelijk zou zijn, dat een talrijke bende zich met dergelijke plannen in de nabijheid van onze verting ver zamelde. Vooral treft dit vijandig optreden slecht nu met 1 .Augustus de Boniexpeditie offi cieel maar uit moet zijn. Den lant.rton tijd was rnen trouwens al bezig met gaandeweg troepen naar Java te laten terugkeeren. In Midden-Celehes hebben wij voorloopig nog dn handen vol. Door het vragen van ontslag uit 's lands dienst van gouverneur Kroesen, moest een nieuwe titularis benoemd worden. Overste H. X. A. Swart, is een officier uit de leerschool van generaal Van Ileutsz. Op Atjeh verdien de hij zijn sporen en toonde daar zijn ge schiktheid voor het voeren van liet civiel be stuur in roerige gewesten. Ilij werd ter zake van zijn vele verdiensten bij keuze tot majoor bevorderd en in dien rang belast rnet de waarneming van de betrekking van civiel en militair resident der Zuidcr- en Oostcrafdce- ling van Borneo, alwaar hij zich thans nog bevindt. Sn Celebes valt nog heel veel te doen, een krachtige persoonlijkheid moet daar de tengels van het bewind in handen blijven houden. De gouverneur-generaal schijnt In overste Kwart die eigenschappen te zien. Dat de keuze een grlukkige moge blijken, tot heil vooral van liet veelbeproefde volk, dat thans lijdt, mede door onze jarenlange onthouding. De heer Kwart, die den 21 sten Xovembcr 1880 van den hoofdcursus tot tweeden lui tenant werd aangesteld - - zijn promotioge- nooten zijn nog niet aan do beurt voor ma joor'is eerst- -17 jaar oud en kun dus nog lange jaren werkzaam blijven. Boni. Blijkens een van den gewestelijken mili tairen commandant te Makasser ontvangen telegram zijn bij een lansaanval op het bivak te AA'itampoue (Boni) op 15 Juli j.l. gesneu veld drie Europeesche militairen en gewond één Europeeseh en één inlandsch militair, allen beneden den rang van officier. De vijand werd met achterlating van 51 dooden ver dreven. 1'. van AYagtendonk. f Te 's-Gravenhage is op bijna 90 jarigen leeftijd overleden de hen' P. van NVagten- donk, die een halve eeuw ongeveer te Over- schie als geneesheer is werkzaam geweest Na op 21-jarigen leeftijd zijn studie te Haarlem te hebben voltooid, vestigde de heer v. AYagtendonk zich eerst te Berkel, maar kwam al heel spoedig daarna te Overschie. Door zijn groote gaven van hoofd en hart verwierf hij de algemeene hoogachting en liefde zoowel van zijn gemeentenaven als van hen met wie hij hier ter stede, waar hij geboren werd, en in de omliggende dorpen, in aanraking kwam. Oe oude sympathieke geneesheer was bij al zijn patiënten evenzeer de vertrouwde dokter als de welkome huisvriend, die deelde in hun lief en leed. Te Deventer, waar zijn vrouw hegraven ligt, zal ook zijn laatste rustplaats zijn. Itijksmiddellen. Het totaal-generaal, waarop het mot Juni van dit jaar afgesloten eerste semester bo gen mag, kan er wezen. Aran twee millioen en drie ton op 31 Mei is de voorsprong ge stegen tot 3 millioen en 2 ton. De geheele opbrengst van het eerste halfjaar '1906 be draagt f 75.017 000. De cijfers van de maand Juni zijn voor 1906 f:14 647,000, van 1905 f 13.7-40.000. De stijging van deze maand bleef dus nog beneden het millioen, al was zij 2 ton meer dan de vorige maand. Het lijstje overziende, valt dadelijk in het oog. dat dit gunstig resultaat ook ditmaal weer verkregen is, ondanks het hardnekkige lager blijven van het onzeker middel van recht van successie, dat ditmaal bijna een ton minder opbracht met zijn f 1.088.000, dan in de overeenkomstige maand van het vorig jaar het geval was. Bier- en azijn-ac- cijns bleven ook lager (f 123.000 tegen f 127.000) en evenzoo het onbeduidende postje jacht- en vissherijakten, dat van f34.100 er 400 verloor. Verder gaat alles in de stijgende lijn. De directe belastingen haalden thans f4.809.000 tegen f4.584.000 in 1905, waar aan de grondbelasting van ruim 5/4 ton me dewerkte, terwijl de vermogensbelasting rneer dan verdubbelde (van f14.000 tot f 29.000 opliep). De invoerrechten leverden in 1906 f843.000 op, tegen £799.000 in 1905, de accijnzen f5.115 000 tegen f4.463.000. De suiker nam aan deze stijging weder om zeer opmerkelijk deel, thans meer dan 4 ton avans toonende. Het gedistilleerd steeg ruim f180.000, het geslacht f25.000. De successierechten gaven natuurlijk aan het totaal der indirecte belastingen een ge weldigen knauw. De stijging van f 330.000 op f370 000 van de zegelrechten, van f490.000 op f 524.000, der registratierechten en van f 50 000 op f 58.000 van de hypotheek rechten wisten den teruggang echter tot f 13.000 te beperken. Onze marine In den vreemde beoordeeld. Men schrijft aan de ,.X. R. Ct." Waar onze marine wel een der onderwer pen van landsverdediging is, die in het eigen land het scherpst door niet-deskundigen maar ook door deskundigen beoordeeld en veroor deeld worden, daar is het niet van belang ontbloot aan het Xederl. volk eens te laten hooren hoe het oordeel over onze weermacht ter zee in het buitenland van zeer deskundige zijde luidt. In de dezer dagen verschenen 5de uitgave van ,,Les flottes do eoinbat en 1906" van den commandant Balineöurt troffen wij over onze vlooi het volgende aan „Nederland heeft koloniën 60 maal zoo groot ui» zijn oppervlakte; uit den aard der zaak is zijn budget niet groot en dit dappere volk al heeft liet niet een der eerste ran gen op zee zooals voor twen eeuwen neemt de.-niottcgen-taande onder de marines van den tweeden rang een der eervolste plaat sen in. Het dankt rlit ten deele aan zijn uit stekend officier-korps, dat de tradities van liet verleden heeft bewaard. Waar Holland's hulpbronnen in Europa slechts een "verdedi gende houding gedoogen, heeft dit land geen hoog-zee-eskader, maar eenvoudig een stel kustverdedigers bestemd om tegen landtroe pen op te treden, vooral in de talrijke water wegen die het doorsnijden, en eenige krui sers, ten doel hebbende, zoo al niet om de koloniën en zijn in verhouding tot zijn grootte buitengewone scheepvaart te beschermen, dan toch wel om in zijn bezittingen een strenge politie uit te oefenen. Alen is in Amsterdam plots wakker ge worden na een periode van 10 jaar zonder aanbouw; een geheele vloot is in opkomst, omvattende kleine pantserschepen, hoogzee- kruisers, koloniale schepen en toqiedobooten, alles zeer bestudeerd en geschikt om tot voor beeld in hun soort to dienen. Kamers van Arbeid. Het staat thans vast, dat op 23 dezer te Utrecht een constitueerende vergadering zal worden gehouden ter vorming van een ver- eeniging van voorzitters en [secretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland. Na afdoening der huishoudelijke bezig heden zal mr. dr. J, H. van Zanten, van Amsterdam, een lezing houden overDe toekomst der Kamers van Arbeid. Uit do S. D, A. 1'. Het Part ij bestuur van de S. D. A. P. heeft in haar gisteren gehouden vergade ring lot leden van de commissie voor het partijprogram gekozendr. S, Bakker, mr. W. A. Longer, F. van der Goes., dr. 11, E. van Gelder, dr. 11. Gorter, mevrouw Ilenr. Roland Holst., R. Kuyper, P. A. Pijnappel, .1. 11. Schaper, 11. Spiekman, mr. P. J. Troclsf.ru, W. 11. Vliegen, F. AL Wibaut en .1. F. Ankersanif, de laatste als lid-se cretaris. De taak der commissie zal zijn in een heoordeeling te treden van liet. 'beginsel program; de resultaten van dez.e heoor deeling neer te leggen in een aan nvt Par tijbestuur uit. te brengen rapport, even tueel vergezeld van voorstellen tot wijzi ging. („Het. Volk".) Congres R. K. miliciens. liet congres van 14.-K. Miliciens enz. be sloot de voorstellen, die betrekking hiuklen op een program van actie, te vei werken tot zulk een program van actie en een adres aan de Hegeeringer zal voor gezorgd wor den, dat dit adres in handen der Rogeering zat zijn vóór dat de Oorlogsliegrnoting in be handeling komt. De organisatie omvat 3(1 afdeelingeu, met ruim 1100 leden. Een motie werd aangenomen, waarin aan liet Centraal Bureau wordt opgedragen een onderzoek inzake het uitgeven van een eigen orgaan. Gemeentelijk Pensioenfonds. De wethouder van financiën te Haarlem deelt den raad mede, dat het gemeentelijk pensioenfonds in 1905 ontving f44,650.89 en uitgaf f 32,S25.S0. Het batig slot het fonds bestaat nog geen vier jaar is f 11,783.09. De gemeentekas sprong echter in 1905 bij met f 10,298141/3. PInantieel Nieuws. De minister van financiën maakt bekend dat op 14 dezer bij de betaalmeesters in kas wasf 3,135,130.68 en dat op denzelfden dag door de Nederl. Bank, inge volge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van -13,822,677.411/2 Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam op Dinsdag 24 Juli 1906, des namiddags 2 uur ten raadhuize. De stukken liggen ter visie voor de leden Schiedam Yoorult. Door de vereeniging iSchiedam Vooruit" is ook voor het jaar 1906 gevraagd de jaar lij ksche subsidie uit de gemeentekas ad f 1300. B. en W. nog steeds innemende het stand punt van het college van 1903 en verwe zende naar het prae-advies op gelijk verzoek in de jaren 1903, 1904, 1905, adviseeren weder om de subsidie tertio; te brengen tot f1000. Havengeld. Door B. en W. is bij den Raad inge diend een voorstel lot wijziging der ver ordening op het Havengeld. In bet tarief wordt daarbij voorgesteld te doen vervallen het speciale tarief voor ertsbooten, en luidt nu A. Zeeschepen, lo. voor zeilscbepen, voor elke reis per AP., f 0.05 2o, voor stoombootcn en zeelichters, voor elke reis, per AI3. a. metende 650 Al3, en daar beneden f 0.03 b. boven 650 AP. tot 1000 Al3, f 0.031/2 c. metende boven 1000 AP. f0.08»/i. B. Riviervaartuigen. lo. voor vaartuigen wMke ïmn lading geheel in liet buitenland hebben geladen en over de rivieren alhier aankomen, voor elke reis, per 1000 K.G. laadvermogen, f 0.10. '2o. Voor ledig aankomende, om.alhierte laden, voor elke reis, per 1000 kilogram laadvermogen, 10.03. C. Binnenvaartuigen, lo. Voor vaartuigen, uilgezoiider de on der 2, 3 en t van deze-rubriek genoemde: a. Voor elke reis, met een minimum van 10 cenf, per 1000 kilogram laadvermogen, f 0.03; b. In eens per jaar, met een minimum van f 1.50, per 1000 kilogram' laadvermo gen, f O.40 met dien verstande dal hof abonnement niet geldt voor den aanvoer van steenko len of gedistilleerd. 2o. Voor passagiersstoom,booten, uitslui tend gebruik makende van de aanlegkade langs do Maas en een geregelden dienst tusschen deze en andere gemeente onder houden: 1 1 i a. Voor elke reis per 1000 kilogram"laad vermogen, f0.03; i b. In eens per jaar, per 1000 kilogram laadvermogen, f 0.35. 3o. Voor andere stoompioolen a. Voor elke reis, met een minimum van 15 cent, per 1000 kilogram! laadvermogen, f 0.03; tb. In eens per jaar, met een minimum van f4.—, per 1000 kilogram' laadvermo gen, f0.8Ö. 4o. Voor spoolingscbouwen: ,a. Voor elke reis, per 1000 kilogram! laadvermogen, fÓ.02; b. Voor éen maand, per 1000 kilogram laadvermogen, £0/25; j e. In eens por jpur, per 1000 kilogram' laadvermogen, f2. D. Vaartuigen, uilslu'L-ad, dienende tol. uitoefcn:r.e uer Visscherij'. ,a. Voor elke reis, per AP, f 0.04 met dien verstande, dal dit bedrag tof, fO.0'2 wordt lenigge'brpchL voor die vaar tuigen, welke uitsluitend veischo viscli aan brengen, b. In eens per j/iar, per Al3., t'0.20. E. Hold vlotten. ,a. Voor houtvlotten, waarvan dobeslaml- deelen direct, uitbel buitenland aJhierwor den aangevoerd, per balk, paal of mast, f 0.01 b. Voor andere houtvlotten, per AP. op den waterspiegel gemelen, f0.01 e. Voor houtvlotten, die met vergunning v,an Burgemeester eu Wethouders in de openbare wateren der gemeente worden geborgen, per maand of gedeelte daarvan, per AP. op den waterspiegel gemeten, f0.02. In art. 7 is do gewone termijn van lig geld bop/iald op 17 dagen. 'in art. 8 zijn de. woorden Maart, April en November geschrapt, omdat een liggen in de haven gedurende langer dan 3 maan den in de tegenwoordige tijdsomstandighe den de grens, v/m overwinteren overschrijdt. 'tn ,art. 10a worden alle vaartuigen in dienst v;ui een gemeente of provincie vrij gesteld; tot beden gold dit /illeeu voor de gemeente Schiedam en de provincie Zuid-Holland. 'lil art. 10b worden ook 'do Hospitaal- schepen vrijgesteld in aansluiting aan bet tr.aelaal, waarbij de regeering zich beeft verbonden v,:m deze vaartuigen ge&u rech ten te heffen. In art. 10c worden vrijgesteld du vaar tuigen van Nederlandsclie of vreemde zeil en roeivercenigingen of jachtclubs, als zoo danig erkend en voorzien van het daartoe vereischle. toeken, mits niet langer dan 8 dagen iu de gemeente vertoevend. 'Dit wordt voorgesteld /ils oen rla/uf van mn?malionaie courtoisie, liet. Bedrag dal hiermede gemoeid is, is zeer luttel. "Tn art. lOf wordt voor vrijstelling van vaartuigen, die hier repareeren, ingelascht de- voonyaarde dat dit. ton genoege van 13. en AV. wordt aangetoond. De gemeentetuinlieden alhier hebben gis teren onder leiding van den opzichter der plantsoenen, den heer Dominicus, een fiets tocht gemaakt naar Rotterdam en Berkel, ter bezichtiging van eenige bloemisterijen, boomkwekerijen en plantsoenen in en nabij die gemeenten. Zoo werd o. a bezocht een bloemisterij die drie verdiepingen hoog boven den grond was. Op het terrein aan de Zwart-Janstraat te Rotterdam, waar die bloemisterij vroeger was, zijn huizen gebouwd en nu is de bloe misterij boven op die huizen overgebracht. De eigenaars der bezochte plaatsen en de heer Dominicu» gaven beschrijvingen en toe lichtingen op hetgeen bezien werd, zoodat bij deze tocht voor de deelnemers het aan gename aan het nuttige gepaard werd. Het bestuur van den Rotterdamschen Be- stuurdersbond heeft uit 31 sollicitaties naar de betrekking van bezoldigd secretaris van dit lichaam do volgende voordracht opge maakt no. 1 de heer II. Stolle, in Den Haag, vroeger te Rotterdamno. 2 de heer J. Eggink, in Den Haag, en no. 3 de lieer P. de Bruin, te Schiedam. Zondagmiddag is bij den heer J. F. Mühring, Oostsingel 51, een postduif aan gevlogen met een ring aan den poot waarin het merk 7605 S 125, Door de politie is Zaterdagmiddag aange houden dc matroos der K. Xed. Marine 11. J. V., behoorende tot. den kanonneerboot „Udor" te Ilelievoetsluis. Zijn opsporing en aanhouding was verzocht. 1 lij is naar Rot terdam gebracht en ter beschikking gesteld van den garnizoen,s-eommaridant. Gisteren is weder aangehouden de 13- jarige M. v. ditmaal verdacht vuil de ontvreemding van een sleutel van een win kel, doeli waaraan hij onschuldig bleek te zijn. Echter kwam een meisje, terwijl hij op het politic-bureau was, aldaar vertellen dat die knaap baar had afgenomen een kwartje en een cent, die ook op hem bevonden wor den. De ondeugende knaap erkende boven dien zich aan dien diefstal te hebben schul dig gemaakt. Hij is 's avonds weer naar zijn ouders teruggebracht. Gisternamiddag omstreeks 6 uren had een aanvaring in de Schie plaats tusschen den motorboot sAlbatros" en de boeierschuit van den kermisreiziger P. J. Visser, welk schip een gat bekwam in de boeg boven de waterlijn. Beide schippers gaven elkander de schuld van de aanvaring. COHTGEKT te geven door het Stafmuziekkorps van het 4de Regiment Infanterie, directeur W. van Erp, op Donderdag 19 Juli 1906, Aanvang 8 ure. Programma. Eerste Afdeeling. No. Marsch Triomphale uit het 5o piano concert, Arr. J. Vink, Von Beethoven; no. 2. Ouverture „Die lustige Weiber von Wind sor", Nicolaino. 3. „Chant Plainlif" („Pro logue d'Alcesto" 1674), Arr. AV. van Erp, Lully; 4. Norwegischer Künstlcr Carnaval, Svendsen5. Fantasie do Komische Opera „Los Sallimbanquea", Ganne. Tweede Afdeeling. No. 0. Inleiding tot hef derde bedrijf en Bruidskoor v. d. Opera „Lohengrin", AVag- uer; no. 7. „Les Myrtes Kont Flétris" Aubade, Arr. Gottfr. Alarm, Faure; li. „Lu Manola" Bolero Ségindille, Arr. Gottfr, Alann, Bourgeois; no. 8. „La Rose Hon- groise" Valse, Schmeling; no. 9. Fantasie op Alozart's „Zauberflöte", Luu, Yolksbailhnts. In de week van 9—15 Juli '06 werden genomen 270 baden. lste klaasa, 2de klasse. kuipbaden 25 kuipbaden 41 regen 19 regen 169 school i> 5 ets. kinder d 16 B. en AV. stellen den Raad voor het pand naast het raadhuis niet in den vorigen toe stand (voor den brand) te herstellen, maar in te richten voor kantoorlokaliteit ten dienste van den gemeente-ontvanger. Het politiebureau stellen zij voor te bren gen in het huis hoek Markt en Schoolstraat, waar voldoende ruimte is voor de kantoren van den commissaris van politie en de inspecteurs en voor een wachtlokaal ten dienste der agenten, benevens voor cachotten en arrestanten vertrek. De inrichting tot politiebureau zal f2600, die voor bureau van den gemeente-ontvanger f1200 kosten, terwijl de aanbesteding een uitgaaf van f275 veroorzaken zal, voor meu bilair zal f805 noodig zijn. Voor dekking dezer uitgaven stellen B. en AV. voor een leening op korten termijn (5 jaar) aan te gaan. De oprichting van het zangkoor voor den Protenstantenbond is verzekerd, daar zich ruim 50 personen als lid hebben opgegeven. Lijst van brieven en briefkaarten van het postkantoor alhier, geadresseerd aan onbe kenden over de le helft der maand Juli. Briefkaarten. een zonder adres. F. Daniels, 's-Hage. P. Gruis, Rotterdam. Buitenland. Brieven. M. A. AVaddington, Cromen (Eng.) P. J.Leenen, FloreiTe (België) Omtrent de Inwijding van do niemvc Rembrandtzaal in het Rijksmuseum wordt nader gemeld dat de Koningin-Moederen Prins Hendrik, aan den westelijken ingang van het museum werden opgewacht door den minister van biimenlaudsche zaken, den commissaris der Koningin in Noord- Holland, tevens voorzitter van do commis sie voor de verlichting van Rembrandt's Nachtwacht, mr. G. van fienhovon, den Jioofddirecteur van hel. Rijksmuseum jhr. B. AAL F. van Riemsdijk en den architect der Rijkismuseumgebouwen dr. P. J. Jf. Cuypcrs. De oudsto dochte'r van den heer Van Riemsdijk 'bood der KoninginMoeder een bouquet aan. In de zu.nl, waar vroeger de Nachtwacht had gestaan, was' nu een podium] opge richt, waarop de liooge gasten plaats na men. Nadat het Amisterdamscli A-Capella- koor, onder leiding van den lieer Aver- kamp, een cantate had gezongen, voerde de burgemeester, mr, van Leeuwen, liet woord. Hij zei het voorrecht le hebben het eerst t.e spreken, omdat de Nachtwacht aan de gemeente behoort. Spr. herinner de aan den bouw van het Rijksmuseum en aan de bezwaren legen de plaatsing van hef stuk. en zijn nieuwe omgeving in gevoerd. Bot was. een gélukkige gedachte, tiet vraagstuk door een commissie van deskundigen te doen onderzoeken. Atol Iofl'elijken spoed' Leeft deze com missie haar taak volbracht, en, dank zij den Slaat, dank zij den m'oreelen cru fi lm nut den steun van vele vereerders, is thans een nieuwe zaal in dil niluseum ge reed om „de Nachtwacht" to ontvangen. De hoofdstad kan tevreden zijn. Dankbaar stemt zij' in mot de plaatsing van „de Nachtwacht" in haar nieuw ver blijf. Vervolgens sprak de minister Rink. Na de belcekenis van Rembrandt 'als kunste naar (e hebben geschetst, stond spr.sltU hij hel getob met „de Nachtwacht". „Toen de overtuiging in den "lande lang zamerhand doordrong, dat do verlichting van Rembrandls Nachtwacht in ons Rijks museum niet. zóó was, .als mocht worden verwacht, zcido do minister heeft II. M. onzo geëerbiedigde Koningin geen oogenblik geaarzeld, omi, op voordracht van mijtt ambtsvoorganger mr. Goeman Rorgcsius, een commissie in to stellen, ten einde te onderzoeken of en op' welke wijze dit onovertroffen kunstwerk bet.erlot zijn recht ware te brengen. De voorstel len der com'missio ontmoetten bij de ver tegenwoordiging gccri bezwaar, kunslvrien- dc,n hielpen op de meest vrijgevige wijze mede in bel, verschaffen der noodige mid delen, de architect der Rijksnmscuniigchou- wen, onze hooggeschatte 'dr. CuijpcrS', stel de zijn uitnemend talent," voor do uitvoe ring beschikbaar en thans is Rem brand!,'» Nachtwacht ,in zijn nieuwe wo ning gehuisvest, verlicht, zooals door do meest bevoegde deskundigen werd ver langd, en, naar ik meen te mogen voor spellen, tot verheffing van het kunstgenot van ieder die het scho.one liefheeft,

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2