BINNENLAND. STADSNIEUWS. YLAAItPINGEN. Rechtzaken. Kunst en Wetens chap. Kerk en School. Landbouw en Teeteelt, Sport. Gemengd Nieuws. na conferentie niet do Anierikaansche regee ring erkend dat liet incident van liet dooden der Jiijiaiisehe vissehers op de kust van Alaska geen internationaal incident zal vormen. Bacon, de waaru. staatssecretaris, beweer de dat de Japanners een wederrechtelijke daad pleegden. De Anierikaansche regeering zal haar spijt over 't gebeurde aan den mi kado te kennen geven. Wat de gevangen Japanners aangaat, zouden deze spoedig voor den rechter worden gebracht. Op San Domingo is een Anierikaansche grenswachter, Millburn, vermoord. Tiet Anierikaansche Bondsgereclitshof heeft thans de aanklacht tegen de „Standard Oil Company" opgesteld. Ze zal vervolgd wor den wegens het onrechtmatig aannemen van verlagingen inde spoorwegtarieven. Hofbericht. H. M. de Koningin-Moeder kwam gister morgen te Apeldoorn aan. Op het perron waren ter ontvangst namens H. M. de Ko ningin aanwezig barones Rengers en de kamer heer Van der Bosch, benevens de burgemeester van Apeldoorn. In een i\ la daumont bespan nen rijtuig werd naar Het Loo gereden, hartelijk toegejuicht door de menigte. Van hot hof. Met niet genoeg te prijzen ijver zijn eiken dag vier rijkspolitiemannen in burgerklee- ding in de weer, om de omgeving van 't Loo van verdachte personen te zuiveren en zui ver te houden, teneinde zoodoende de per soonlijke veiligheid van H. M. zoo volkomen mogen to maken. Aan het paleis 't Loo zijn steeds twee rijkspolitiemannen in dienst als portier in een lakeienpakje, om aldaar voor de persoonlijke veiligheid van H. M. te waken, terwijl een parkwachter in fraai uniform onophoudelijk voor het paleis buiten het hek op en neer drentelt, om aldaar een oog in het zeil te houden. Maar wat gebeurt nu 's avonds? De rijkspolitiemannen zitten op een enkele uitzondering na, eiken avond thuis en de parkwachter voor het paleis verdwijnt even eens, tere ijl deze laatste vervangen wordt door een boerenarbeider uit liet park. die overdag zijn gewonen boreh- of veldarbeid verricht. De man krijgt een z.g. uniformjas aan in den geest van de antieke nachtwachts in de steden, en is gewapend -met een sabel van het jaar nul. Komt men nu 's avonds of 's nachts voor het paleis, dan ziet men daar zoo'n man op klompen met een pijpje in den mond voor het lick staan, welk hek gesloten is en waar van hij den sleutel bij zich heeft. Dat een dergelijke bewaking van H. M. de Koningin en Haar woning niets om het lijf heeft, zal ieder gereedelijk toestommen het trok dan ook meermalen de aandacht van vreemdeling en eigen, die er hun veront waardigen» over uitspraken en het eenvou dig belachelijk vonden. Aan de raadgevers van de Kroon te zor gen. dat II. M. onze Koningin op betere en waardiger wijze bewaakt wordt dan door een boerenarbeider op klompen f Hu nu nog ietsde lanen toegang gevend tot het paleis 't Loo zijn niet verlicht. Er heerscht daar 's avonds onder het hooge ge boomte een Egyptische duisternis, die het meermalen onmogelijk maakt een hand voor oogen te ziop. Niettegenstaande deze duisternis rijdt H. M. de Koningin meermalen van en naar 't paleis door deze lanen. Zijn de raadgevers der Kroon verantwoord, wanneer hier op deze lanen, wat God ver hoede! een ongeluk gebeurt? (,Z. O.") Corps diplomatique. De heer Marcelin Pellet, die den heer De Monbel als Franseh gezant te 's-Gravenhage zal vervangen, is, naar de »H. Ct." meldt, een schoonzoon van Scheurer Kestner, bekend uit de Dreyfus-zaak. De heer De Monbel heeft 40 jaren dienst in de diplomatie. Onze Ministers. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Rink, vertrekt heden voor eenige weken naar het buitenland. Alle ministers die thans op reis zijn met verlof, worden tegen 30 dezer terugverwacht. Personalia. De heer Roosegaarde Bisschop van Pretoria zal dezer dagen in Holland komen waar schijnlijk op kort bezoek. (sZ.-Afr. P.") De toestand van jhr. rar. J. F. Ilumalda van Eysinga was gisteren (Donderdag) iets beter; de toestand blijft ernstig. Uit 's-Gravenhage meldt men ons n°g: Volgens heden(Vrijdag)ochtend alhier uit Leeuwarden ontvangen bericht is de toestand van den Staatsraad jhr. mr. van Humalda van Eijsïnga bevredigend, hoewel er nog weinig verandering is waar te nemen. Permit Toor Zuhl-Afrikn. Blijkens nadere mededeeling van het con sulaat-generaal der Nederlanden te Pretoria moeten belanghebbenden hot formulier ter aanvrage van het voor toelating in Trans vaal of do Oranjerivierkolonie vereischtc permit persoonlijk in tegenwoordigheid van den permil-sccretaris invullen en ondcrtec- kenen. Bedoeld formulier wordt dus in het vervol» niet meer door het departement van Duitenlandsche Zaken verstrekt. Moor zooveel noodig worden belanghebben- den er aan herinnerd, dat pormit-secretarissen zijn gevestigd te Kaapstad, Port-Elisabeth, East-Londen en_Durban, terwijl te Lourengo- Marquos de Britsehe consul is aangewezen voor de controle op de toelating van vreem delingen. die zich naar het gebied der vroe gere republieken wenschon te hgeven. („St.-Ct.") ï)e Nederlamlsch-Belglselie overeenkomst. De »Temps" geeft een tweede artikel van generaal Langlois over de Nedcrlandsch- Belgkche oeconomische en militaire overeen komst. Na een overzicht gegeven te hebben van het leger en het stelsel van verdediging zoowel van Nederland als van België, daarbij aantoonende do noodzakelijkheid van een militair verdrag, zegt generaal Langlois ten slotteHet wedei keerig belang van een ver- eeniging van beide gewapende machten is dus zekerechter zullen de Belgen er veel grooter voordeel van hebben dan de Hollan ders. Deze hebben dus bij het tot stand komen van dat verdrag het recht van België minstens evenveel militaire lasten te eischen als zij zei ven dragen. Uit den Haag:. Hol, gisteren medegedeelde verhaal van Vooruit" omtrent hel perceel Hofsingel 6769, te Den Haag, wordt door de ,,A\ omlpost" tegengesproken. Voor 1 September 1901 toen het huis, waar nu hel letcfoongebouw slaat, nog niet gesloopt was, is het perceel Hofsingel 6769 inderdaad voor f 10.000 aan de ge meente aangeboden. Daarop is destijds nieL ingegaan, omdat men loen nog niet weten kon dat de gemeente-telefoon zich zoo snel zou uitbreiden als nu gebleken is. De ge meente heeft, lief lniis nu 'geTcoclit voor f17,000. Het andere perceel, dat de gemeen te dezer dagen tegelijk heeft aangekocht, Hofsingiii "79, "is korten tijd voor den aan koop aan de gemeente te koop gepresen teerd voor f14,000, maar... toen had de gemeente het huis al in handen voor f 13,000. Die twee gevallen heeft Vooruit verward. Verlichting1 in 't "Wcstland. In de Dinsdagavond gehouden zitting van den gemeenterend te 's-Gruvenzande werd besloten het comité tot behoud van het elec- trisch licht te 's-Gravenzande en Monster f 15,000 aan te bieden onder hypothecair verband op de bezittingen en zoo de gemeen te Monster desgelijks doet, uiterlijk 18 ct. per kwt. voor straatverlichting te betalen. Bij het te 's-Gravenhage gehouden exa men hoofdakte is o. m. geslaagd de heer C. K. Minderhoud van hier. Heden kwam in onze gemeente een de putatie uit de Gedeputeerde j3taten dezer provincie, bestaande uit de heeren mr. J, G. Pntijn, commissaris der Koningin, de leden van Ged. Staten de heeren. Krab, Ver steeg en IJzermans, en de heer van Boven, inspecteur der volksgezondheid. Dit bezoek werd gebracht naar aanleiding van het be zwaarschrift door de Mij. Kortland bij hun college ingediend tegen het door den ge meenteraad vastgesteld plan van uitbrei ding der gemeente. Deze deputatie, vergezeld van den bur gemeester, dr. M. A. Brants, den wethouder G. Visser Bzn., den waarnemend secretaris den heer van Luik en den directeur van G. W.. den heer Gerlach, bracht een bezoek aan het terrein waarop het bezwaar be trekking had, en werd daar ontvangendoor de hoeren Herman Jansen en dr. P. Jansen, mei den raadsman der Maatschappij, mr. D. van Houten. Op het Raadhuis heeft daama een con ferentie tusschen beide deputaties plaatsge had. Dc Gedeputeerden, die hier te 9.19 (G. T.) aankwamen, vertrokken met den trein van 2.45 (G. T.). Gisteren vertrok van dc werf ,,Guslo" de stoomhopper No. 42, met bestemming naar Port Saïd. Het schip is, zooals men weet, hier gebouwd, en dc tweede van een vijftal hoppers, dat voor rekening der Suez- Kanaal Maatschappij in aanbouw is. Wij vernemen dat in dc laatste dagen weer groote bestellingen aan de firma Smulders zijn opgedragen, o. a. 3 baggermolens met persinrichting, voor rekening van eeri bui- tenlandsche regeering, en 'n groote zeewaar dige hopper-emmerbaggermachine, vooreen Engelsche maatschappij. Voorloopig behoeft men op do Werf Gusto dus nog niet naar werk te zoeken. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft, zoo- als wij reeds met een enkel woord meld den, een ernstig ongeluk plaats gehad in de branderij van don heer II. J. Jansen aan de Noordvest. De 14-jarige Herman Leeman, wonende aan de Hoogstraat, die met den machinist een reparatie had verricht, aan een riem der machine, was na het vertrek van den machinist spelende op een as gaan zitten, zonder dat hij er bij dacht dat die as in beweging was. Hij word eenige malen in liet rond geslingerd en bekwam daarbij een zeer ernstige verwonding aan de buik en beenen. Op advies van twee spoedig te hulp ge roepen doktoren is do jongen onmiddellijk per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is ernstig en de jongen lijdt veel pijn. Gisteren hebben wij er melding van ge maakt dat een dame op den Vlaaidingschen dijk van haar fiets was getrokken dooroeni- ge personen die zij passeerde. Dc politie is er in geslaagd, door inlichtingen, verstrekt door een Schiedammer die het feit had gezien, den dader op te sporen, die geble ken is te zijn de 15-jarige B. v. d. W., ke- lelbikkor, wonende Gouvernestraat te Rot terdam. Deze heeft de verregaande baldadigheid gehad, de dame, die te VTaavdingcn {huis behoort, op den dijk van haar fiets te trek ken en, toen zij haar verontwaardiging daar over uitte, gaf hij haai- nog een 'stomp in de borst. Gisteravond heeft een brandje plaats gehad ten huize van F. Kalkman aan de West Frankelandsclie laan, ontstaan in een kleeren - kast in de achterkamer. Het vuur werd gebluscht met emmers water door een politieagent en eenige burgers. De kleerenkast met de daarin aanwezige kleeren zijn verbrand, terwijl voorts een gat in het dak brandde. Hoe het vuur is ontstaan is onbekend. De schade wordt niet door assurantie gedekt. Hedenmorgen werd aan de vischnmrkt aan gevoerd bot en palingde prijzen waren voor bot vanaf f0 30 tot f 0.921/2, paling vanaf t0.25 tot f t .15, alles per koop. "Gisteren kwam alhier binnen het legger- schip nVlaardings Welvaren", schipper J. Groene wegen, aan boord hebbende het lijk van den '16-jarigen* P. A. Groenewegen, welke inet het scheppen van een pus water overboord was gevallen. Hoewel men de ongelukkige wed-r spoedig aan boord had, bleek evenwel dat hjj reeds was overleden. Voor de Haags»!® rechtbank stond heden terecht de 45-jarige S., "tpr zake, dat hij den 3en Juli jl. to 's-Gravenhago gepoogd Leeft opzettelijk en mjet voorbedachte .rade v. "W. van het leven te berooven, althans helm zwaar lichamelijk letsel' toe te brengen door met een met sdhierpe patronen gela den revolver, in zijri onmiddellijke' nabij heid drie schoten jjn zijn richting en op Inekh te lossen, zijnde de uitvoering van zijh voornetmen.® en van het misdrijf niet voltooid, alleen tengevolge van de van zijn wil onafhankelijke omeitaiullglicden, dat v. W. door geen der kogels.Ie ^getxoffen. in deze zaak waren gedagvaard 12 ge tuigen h charge ere 9 ri décharge. V. IV,, op' wiien de aanslag was gepleegd, deelde mbde, dat haf door een adverten tie mlet bekl. in kennis was gekomen on Met hem een zaak had' gedreven. Aanvanke lijk ging alles goed, tot van W. handetengem ontdekte, die hij strijdig achtte mlet dege- Maaikte overeenkomst. Bifclje overeenkomst had v. IV. f8000 in de zanik voorgeschoten. Op 3 Juli fcwamj de beklaagde aan de wo ning van v. IV., voorgevende 'f5000 hij zich te hebben ter gfbetaling. V. IV. ver trouwde dit niet, en stelde bekl. voor, dit bedrag den volgenden dog .bij' een advo caat te deponeeren. De beklaagde w!eigea-de dit, bewerende ongelukkig en in zijn bedrijf 'belehilmcrd te zullen worden rils v. W. het igeld niet aannam'. V. IV. bleef weigeren en toen loste beklaagde 'drie schoten op hom zonder te treffen. De 'getuige v. TV. ontkende den bekl. ooit bedreigd te hebban. 1 De beklaagde zelf gaf omtrent de ontbin ding der vennoobsehap en het gebeurd© op 3 Juli een zeer onsamenhangend, verhaal. Voor zoover uooruil was op te maken, ^ntkend© hij, do bedoeling gehad te heb ben v. TV. te dooden. Rij had langts v. (TV. (geschoten, toen deze hom) do v.cmr wil de uitzette, alleen mjet 'hol. doel, oin Vrees alan te jagen. Bovendien beweerde bekl de patrones) onbruikbaar te hebben gem'aakt, althans hij dacht dit gedaan te hebben, door liet pennetje van de patronen uitte drukken. Getuig© v. TV. op' hel. gewiekt zijner ver klaring gewezen, ontkende beslist rnoL be klaagde geworsteld te hebben of zelfs ge tracht to hebben, hem' de, deur uit te du- won. Beklaagde van zijn karil. hield dit beslist vol. Voor het Haagschc kantongerecht werd f25 boete gevorderd tegen een automobilist die op den Leidschon straatweg een wiel rijder had aangereden; het O. M. nam aan dat de snelheid van pl.m. 50 K.M., waar mede de auto had gereden, veel te groot was en dc veiligheid in gevaar bracht. H, M. de Koningin heeft aan de letterkun dige vereeniging J. J. Oremer, te Haarlem, het praedicaat «Koninklijk" verleend. Ned. Herv. Kerk. Algemeens Synode. Zitting van 9 Aug. 1906. Kerkvoogden van Medemblik verzoeken om een subsidie van f 4000, voor Je herstel ling van hot kerkgebouw. Reeds vroeger werd voor dit doel een subsidie van f boOO, verleend. Adressanten zal worden bericht, dat deze aanvrage behoort te geschieden bij de Alg. Synodale Commissie, door tusschenkomst der Classicale Besturen. 1-11 'iT De classicale vergadering van Emmen verzoekt den naam der classis Emmen te veranderen in elacsL Dalen. Hel rapport over dit verzoek luidt ongunstig, omdat niet gehandeld is volgens art. 35 van het Alg. Reglement. liet verzoek wordt afgewezen. Een voorstel van dr. A. TV, Bronsveld om aan art. 2-1, Reglement op de Kerkeraden toe tc voegen: Zij, de predikanten, verluien bun gemeenten niet, zonder kennisgeving aan het Classicaal Bestuur en zonder voor zien te hebben in don predikdienst." liet voorstel wordt afgewezen, hoewel uit de discussie duidelijk bleek, dat verwaar- loozing der ambtsplichten sterk werd af gekeurd. De behandeling van het rapport over de Kinderwetten wordt ten einde gebnicht. Der Commissie wordt dankt gezegd voor haar bemoeiingen en haar zal verzocht wor den waakzaam tc blijven, de Synode van advies te dienen en, zoo noodig, voorstellen aan haar te doen, in overleg met de Alg. Synodale Commissie. Mej. A. C. E. Gerlings, studente aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, heeft verzocht om wijziging van art. 1 van het Reglement op het examen, bedoelende de toelating tot het examen voor de Evangeliebediening en de uitoefening der Evangeliebediening mo gelijk te maken voor vrouwelijke personen. Dit verzoek geeft aanleiding tot breedvoe rige discussie. De conclusie van het rapport die afwij zend luidt, wordt aangenomen. Door den heer Meuse wordt gerappor teerd over een voorstel van de classicale vergadering van Iloorn om aan art. 39 Regl. op het Godsdienstonderwijs toe te voegen een nieuwe alinea bcddeleridcaan de bevestigde lidmaten een bewijs in handen te gevpn van hun lidmaatschap. Op grond van art. 14 Reglement voor de Iverkeraden wordt deze toevoeging overbo dig geacht en mitsdien wordt het voorstel afgewezen. Aangenomen: het beroep te Klundert door ds. A. J. W. van Ingen te Bergschen- 'noek. Geref. gemeente onder 't Kruis. Bedankt: voor het beroep te Zeist door ds, A. Janse te Barneveld. R.-K. Kerk. De heer Van Erven Dorens, sinds 1 Au gustus afgetreden als pastoor der St. Jacobus- kerk en deken van 's-Gravenhage, is Dinsdag avond overleden. Hoewel het volledig programma der in September 1907 te 's-Gravenhage te hou den nationale- en internationale tentoonstel ling van wege de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, vermoedelijk niet vóór de laatste maanden van 1906 zal verschijnen, al wordt met den meesten spoed aan de samenstelling gewerkt, heeft het bestuur nu reeds een overzicht gegeven van den om vang dier tentoonstelling. Daaruit blijkt dat zij zal omvatten de volgende rubriekenrund vee, zuivel, paarden, klein vee (varkens), schapen en geiten), pluimvee- en tamme ko nijnen, hijenteelt, landbouwproducten, beide- ontginning, boschcultuur, grondverbetering en zoetwatervisscherijstadszorg voor den landbouw, (veeartsenijkundige dienst, en vee- artsenijkundig onderwijs; onderwijs, akker bouw en veeteelt in statistiek, zuivelbereiding, rijkslandbouwproefstations en staatsboscli- behecr). Nieuwste vindingen op het gebied der landbouwwerktuigkunde en hopfbeslag. Onder leiding van daarvoor bij uitstek in aanmerking komende personen denkt men 'onder de rubriek hoefbeslag, behalve collec tion ijzers enz., ook te omvatten wedstrijden in hoefbeslag in den meest uitgebreiden zin. Worstelen. Gisteravond was de uitslag van den -wed strijd te Rotterdam v. Riel (A'dam) legt Bereulo (R'dam) in 51/g m.Saurer-Randolli na 30 min onbeslist; Pierard (België) wint van Strobandt (Luik) in 151/2 m. Bij do zeilwedstrijden to Cowes (Zuid kust van Engeland), werd de bokaal van keizer Wilhelm gewonnen door het jacht „Satania", Onder de toeschouwers bevon den zich koning Edwaid, koning Alfotisen koningin Victoria van Spanje. Stakingen. Gisteravond zou te Amsterdam weder een vergadering van grossiers in het confectie bedrijf gehouden worden, waarin aan de pa troons gelegenheid zou worden gegeven In lichtingen te verstrekken, ten einde tot over eenstemming te komen. De grossier Carl llerzberg ontving echter gister van de Ver, Cmifectiepatioons een schrijven, waarin zij verklaren tot hun spijt geen gevolg aan de uitnoodiging te kunnen .geven, aangezien de afspraak geheel verbroken is door oen drietal grossiers, die sedert Dinsdag (den dag der tweede conferentie) met de wcrkliedcnver- eeniging Wilskracht aan het onderhandelen zijn en reeds personeelen hebben aange nomen. De stand der Lcidsche timmerliedensta- king is onveranderd. Bij de gisteren gehou den vergadering in het Nutsgebouw, waar ook belangstellenden werden toegelaten, bleek het aantal stakers nog vrij aanzienlijk. De secretaris van den A. N. D. B., J. van Zulfen, deelde in zijn toespraak onder ap plaus mee, dat de bond bij referendum met rm ftrtynmn* verpletterende meerderheid besloten had, de stakers bij tc staan met 5000, en spoorde vervolgens tot volhouden aan. Hij twijfelde niet ol liet goede voorbeeld, door den Dia- mnntbewerkcrsboiul gegeven, zou in de Xe- deriandseho vakorganisaties navolging vin- den, daar heel Nederland liet oog op de Lcidsche staking heeft gericht. De lieer Verdorst verzocht daarna den stakers, om 6 uur in het lokaal Vooruit weer samen te komen, waar mededeelingen zouden worden gedaan, en waarschuwde voor moedeloosheid, die zich bij enkelen scheen te hebben voorgedaan. Blijkens mededeelingen van de zijde der werklieden worden manifesten naar het platteland der verschillende provinciën ge zonden, om de timmerlieden, verlokt door hooge looncn van Leiden terug te houden en niet op sehoono beloften in to gaan. Een timmerman uit Iiillegom, naar zijn voorgeven tegenover de stakers ten opzichte dor staking misleid, is bij een patroon aan den arbeid gegaan. Door de stakers is hem het volgens hen verkeerde van zijn handelwijze onder het oog gebracht en hem 6 gulden sehadever goeding geboden, als hij wilde vertrekken. Vertrekken wilde hij wel, maar dan moes- hij f 8.50 schadevergoeding hebben. Dit werd hem verstrekt, waardoor hij een Muk toekende, zoo lang de staking duurde, noch in, noch bij Leiden aart den arbeid te gaan. Den volgenden dag ging hij weer aan den arbeid cn schond hij dus zijn gegeven woord, door zijn handteekening bekrachtigd. Getracht zal worden hem gerechtelijk te vervolgen. Onweder. In den nacht van Woensdag op Donder dag brak boven dc gemeente Uitgeest een hevig onweder uit, waarbij enkele slagen bij zonder zwaar; te één uur kwam er zelfs zulk een hevige z.g. „kettingslag", dat door het dreunen en rinkelen van deuren en vensters ieder voor zijn eigen veiligheid bevreesd was. Gelukkig had de slag geên andere uitwer king dan dat een vijftal telephoonpalen wer den getroffen en een rietberg in brand ge raakte. 's Middags ontlastte zich weder een donderbui, waarbij zeer groote hagel viel. Gisternacht woedde boven Zwolle een zwaar onweder dat op eenige punten zijn ge weld heeft doen bespeuren. Een kalfje werd doodgeslagen in een weiland van Van der Gronde aan den Schellerweg, terwijl in een tuin bij de woning van onzen burgemeester aan de Zeven Alleetjes een dennenboom werd gespleten. Op het Klein Grachtje sloeg de bliksem in een perceel. Man, vrouw en 't kind lagen er in de al- coof met wijde oogon in 't duistere te staren. Buiten knalde de donder, die hen genekt had, hoorden ze den regen op de steenen plassen en 't water met overhaast geweld zich storten door de pijpen. Soms werd 't voorkamertje hel-blauwig verlicht door den bliksem, dan zagen we daar al hun meu beltjes even staan en dan opeens was 't al weer weg, als 'n plaatje van een tooverlan- taarn. Ze staarden in angstige spanning. liet rommelde zoo vlak boven hen, de slagen volgden elkander zoo schielijk op en 't ka mertje ging maar van donker in 'flicht, van 't licht in 't donker. Op eens, tegelijk met een korten nijdigen slag, in hun kamertje 'n licht, 'n oogver blindende lichtgloed. En 't siste en kronkel de heen en weer, schoot stralen en vurige slangetjes, die om hun meubeltjes speelden! 'n Vuurwerk, helsch vuur in hun kamer tje Op eens was 't weg. Toen werd de vrouw en 't kind naar de buren gestuurd, en ging de man kijken, waar 't wel brandde. -In 't bovenhuis was niets te zien, nergens was iets van brand te ontdekken. TVel was er een vreemde lucht en benauwd door rook. Bij 't licht ging hij nog eens kijkenzag in zijn dak een gal, en een muurkast op de bovenverdieping had 'n schaafwond iu 't pleister, de kast stond ook open, was toch dicht geweest en haar inhoud was dooreengc- smeten. Beneden stond nog een kast open en lag de inhoud op den grond, glaasjes en '11 servies, en óp 't fornuis onder den schoorsteen lag nog een stukje ijzer, mis schien uit den pijp gevallen. -Vis 'n kwajongen was de bliksem door hot huisje gegaan, had den boel dooreengegooid en hier cn daar wat beschadigd, was op 't gasfornuis gesprongen, had daar wat langs de pijpen gespeeld, de menschen den doodschrik op 't lijf gejaagd en was weer verdwenen door den schoorsteen naar buiten. Ze kwamen cr goed af, geen brand, geen dooden, enkel 'n kapotten schoorsteen, 'n gat in 't dak en wat pleister van de muren. Dat was iets om te juichen 's morgens. Maar ze waren toch da nig geschrokken. Op verschillende plaatsen in liet Noor den v!iu ons land is gisteren de bliksem inge slagen. Bij Kollum (Fr.) werd de groote boerderij van Hoekstra getroffen en brandde totaal af. Te Buinen (Dr.) sloeg de bliksem in het huis van een bakker. liet perceel brandde af, in den stal werd een paard dood geslagen. Een zieke jongen werd met moeite gered. Te Harlingcn sloeg de bliksem in het tjalkschip „Vertrouwen", schipper F. Bek kering. Een blok werd vernield en het voordek opgelicht, terwijl de opvarenden met den schrik vrijkwamen. Door het onweer geschrikt zijn een 40-tal paarden van een transport uit Marseille te Duinkerken op hol geslagen. Zij renden de afsluitboomen van den spoorweg Coude— kerqtteBranche kapot cn holden den spoor weg op. De sneltrein uit Calais verpletterde 24 van de razende beesten. Men is op zoek naar de rest.

Schiedamsche Courant | 1906 | | pagina 2